גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רשת 13 שוב מנהלת משא-ומתן לרכישת אתר וואלה; אילן ישועה בדרך החוצה?

אתר וואלה הפסיד 93 מיליון שקל תוך 3 שנים ● השאלה הגדולה: האם קבוצת בזק תוריד את המחיר? ● הערכות: מנכ"ל וואלה אילן ישועה יסיים את תפקידו בקרוב

מנכ"ל וואלה, אילן ישועה / צילום: שלומי יוסף
מנכ"ל וואלה, אילן ישועה / צילום: שלומי יוסף

רשת 13 חידשה את המגעים לרכישת אתר וואלה - כך נודע ל"גלובס". הצדדים נפגשו מספר פעמים, אך עדיין יש ביניהם פערים גדולים, ולכן אין ודאות שהעסקה תצא לפועל. בחודש יוני 2018 פרסמנו כאן כי בזק שוקלת למכור את ההחזקה שלה (100%) באתר וואלה תמורת יותר מ-200 מיליון שקל.

שתי החברות עברו בתקופה האחרונה טלטלה מהותית. רשת התמזגה עם ערוץ עשר ועברה לשדר באפיק 13, במקביל לשינוי בזהות בעלי השליטה. השם של וואלה השתרבב לתיק 4000. על-פי החשד, ראש הממשלה בנימין נתניהו ניהל מערכת יחסים שוחדית עם שאול אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר, על-מנת להשפיע על הסיקור שמקבלים נתניהו ורעייתו. נתניהו ואלוביץ מכחישים את החשדות.

וואלה נמצאת על המדף כבר כמעט שנה, והיא אף נעזרת בשירותי של בנק ההשקעות וליו בייס. המנכ"ל אילן ישועה ניסה לקדם את המכירה ונפגש בעבר עם גופי תקשורת בהם רשת (לפני המיזוג עם ערוץ עשר) וגם עם קבוצת RGE, ששלטה באותו הזמן בערוץ עשר. ישועה נפגש גם עם אלי עזור ששולט בין השאר ב"מעריב" וגם עם נציגים של ישראל היום.

עסקה בין וואלה לבין גוף תוכן בעל מותג חזק עם נוכחות מצומצמת באונליין יכולה לתרום לשני הצדדים. גוף התוכן ירוויח את הטראפיק של וואלה וייהנה גם מהיכולת של החברה להפיק תכנים, בעיקר וידאו.

בחודשים האחרונים שוק המדיה עבר טלטלה דרמטית. ערוץ עשר ורשת התמזגו, ומי שמובילים את הגוף הממוזג הם קבוצת RGE והמנכ"ל יוסי ורשבסקי. לרשת יש אמנם אתר אינטרנט, אך היא סובלת מנחיתות בתחום הזה בהשוואה למאקו, אתר האינטרנט של קשת 12. קשת השקיעה בהקמת מאקו מיליוני דולרים, אך כיום הוא מייצר לה הכנסות ובנוסף מאפשר לה לקדם את התכנים של קשת.

גורמים ברשת אמרו בעבר כי יסתפקו באתר שאליו יועלו התכנים הטלוויזיוניים של החברה, אולם נראה כי גם שם מבינים שרשת תתקשה לתפקד ללא זרוע אינטרנטית חזקה.

המצב הכלכלי של רשת לא יאפשר לה להשלים את העסקה ללא הזרמת הון מהותית מצד בעלי המניות. רשת מתמודדת בימים אלה עם מצוקה תזרימית קשה שנובעת מהאסטרטגיה הניהולית של החברה לפני המיזוג. רשת הציעה למשרדי הפרסום להקדים את התשלום, תמורת הנחות מהותיות. רשת עשתה שימוש בחלק מהכסף לטובת הצרכים השוטפים, וכעת היא מתמודדת עם "פער" של מיליוני דולרים שצפוי ללוות את הערוץ בתקופה הקרובה.

בשלב הזה בעלי המניות של כסף אינם מזרימים כסף לחברה, ורשת "מגלגלת" את הקושי אל חברות המדיה. רשת העלתה את מחירי הפרסום, בשיעור של כ-20%. בנוסף, רשת הרעה את תנאי התשלום של משרדי הפרסום. התשלום שהתקבל בעבר ב"שוטף פלוס 60" ולפעמים יותר - צומצם ל"שוטף פלוס 30".

משרדי המדיה, שבעבר לא היססו לצאת למאבקים מול ערוצי הטלוויזיה, מבינים את השינוי ומקבלים אותו בצורה רגועה יחסית.

שני הצדדים מגיעים אל העסקה כשהם במצב מאתגר, וסביר שתהיה לכך השלכות על היתכנות העסקה וגם על תג המחיר. וואלה קיוותה להפוך לאתר חדשות טלוויזיוני שיתחרה ביצרני חדשות מסורתיים. לצורך כך החברה השקיעה מיליוני דולרים בהקמת אולפנים משוכללים ובגיוס טאלנטים בולטים, לרבות יעקב אילון.

החשיפה של תיק 4000 והקריסה הכלכלית של שאול אלוביץ השפיעו על הפעילות של וואלה וקטעו את הכוונה להקים סוכנות דאטה משותפת לכל החברות בקבוצת בזק. מעבר לכך, וואלה מתמודדת עם הקשיים שמהם סובלים כל הפאבלישרים בישראל - שנובעים מכך שתקציבי פרסום מהותיים מועברים אל פייסבוק וגוגל.

וואלה היא חברה פרטית, אך ניתן לקבל מידע חלקי על מצבה העגום מדוחות בזק. וואלה, שמנוהלת על-ידי אילן ישועה, הפסידה אשתקד 44 מיליון שקל, וההפסד שלה במהלך 3 השנים האחרונות הסתכם ב-93 מיליון שקל. קבוצת בזק סיפקה תחזית פסימית גם לגבי העתיד של וואלה והעריכה כי החברה תייצר תזרים מזומנים שלילי ב-5 השנים הקרובות. 

הפסדי וואלה בשנים האחרונות

בחודשים האחרונים הפכה וואלה לארגון רזה - היא פיטרה עובדים רבים והפסיקה לשדר חדשות וידאו. בנוסף החלה החברה להשכיר את האולפנים שלה לחברות הפקה.

גם אם המעמד של וואלה כאתר חדשות מוביל נשחק, בין השאר בגלל החשיפה של תיק 4000, יש לה עדיין שורה של נכסים מהותיים, בהם אפליקציות, כתובות מייל, קהילות וקהלים שיכולים לשמש את רשת. אם וואלה לא תמצא קונה בעתיד, היא עלולה להיקלע לקשיים. אם מוסיפים לכך את ההערכה שאילן ישועה יסיים את תפקידו בחודשים הקרובים, מגיעים למסקנה שימיה של וואלה כחברה עצמאית קרובים לקיצם. 

וואלה: "שלבים ראשוניים בלבד"

רשת בחרה שלא להגיב לידיעה. את תגובתו של אילן ישועה לא ניתן היה להשיג עד למועד הפרסום. 

מוואלה נמסר בתגובה: "לגבי רשת - מבלי להתייחס ספציפית לרשת, מספר גופים הביעו לאחרונה עניין באפשרות רכישה של וואלה, אולם מדובר בשלבים ראשוניים בלבד.

"לגבי תהליכים בחברה - אכן החברה עברה התייעלות תפעולית שהסתיימה לפני מספר חודשים. ההנהלה ייצבה את החברה, והיא כמעט ולא שורפת עוד מזומנים. לצד ההתייעלות התפעולית, ההנהלה הובילה בהצלחה מספר עסקאות פרסום ארוכות-טווח בהיקף משמעותי, והדבר סייע מאוד לייצוב החברה הן בטווח מיידי והן בטווח הארוך. כשדנים בפרמטרים הפיננסיים השונים הקשורים לביצועי החברה, יש לציין כי וואלה היא אולי גוף המדיה היחיד בישראל שמתקיים זה שנים רבות ללא הזרמות בעלים - לחברה אין חוב לבעלים או לבנקים או לכל גוף אחר. יתר על כן, כל ההשקעות בשנים האחרונים בוצעו ממקורות החברה. כיום יש לחברה קופת מזומנים של כמה עשרות מליוני שקלים, ולאור ההתייעלות ועסקאות הפרסום שהוזכרו, היא כמעט ולא שורפת מזומנים. 

"לגבי האולפנים - האולפנים מהווים נדבך חשוב מאוד בהפיכת וואלה לאתר חדשות מוביל וכן תורמים מהותית להכנסות וואלה מווידאו ומתוכן שיווקי. לצד זה החברה פועלת מזה מספר שנים להפיכתם למרכז רווח, ובהתאם הם אכן מושכרים לגופי הפקה שונים.

"באשר לאסטרטגיה - הנהלת החברה הציגה לדירקטוריון תוכניות אסטרטגיות לצמיחה והן בבחינה.

"לגבי עזיבת המנכ"ל - כפי שגם הודענו מספר פעמים בשנה האחרונה, אין שום סיכום או תוכנית לעזיבת המנכ"ל".

עוד כתבות

פארק הירקון. שטחי טבע, מים וצמחייה, נמפיאה בבריכה, בעלי חיים והרבה פינות נחמדות לפיקניק / צילום: אורלי גנוסר

טיול בגוש דן: תנו לירקון להפתיע אתכם

גם בגוש דן יש טבע, ואפילו תושבי האזור הצפוף בארץ יכולים לצאת למיני ספארי עם פינות חן, בעלי חיים ומסלולי טיול לא רחוק מהבית

חממות הגידול של קנטק / צילום: רפאל קדישזון

חווה, מפעל ושני בתי מרקחת: הכירו את ה"סופר-גרופ" של עולם הקנאביס

מייסדי גרין סמוק ועלה ירוק חושפים את הקנטק, שמיזגה לתוכה חברות קנאביס פעילות כדי לפעול לאורך כל השרשרת בענף: חווה, מפעל, בתי מרקחת, חברת הפצה בגרמניה וחברת ייעוץ רפואי ומועדון למטופלים ● עכשיו היא מתחילה גם לשווק את המוצרים של אורורה הקנדית באופן בלעדי בישראל

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / צילום: גלובס

שירביט, הסוף? מה חדש בפריצת הסייבר הגדולה והמיזם החדש של מייסד אפל

המנהלים שמשתמשים בחומרים משני תודעה כדי להצליח ● המורה שהפכה למנהלת מפעל טחינה מצליח ● ההתפתחויות בפריצת הסייבר הגדולה בחברת הביטוח שירביט ● לאן נעלמה הנערה שסחפה את העולם ועוד שני סיפורים בולטים מהסופ"ש

הבית בהרצליה / צילום: אביב קפילוטו

בית פרטי בהרצליה עם יחידת דיור מושכרת נמכר ב-3.36 מיליון שקל

הבית בשטח 200 מ"ר, על מגרש בשטח 320 מ"ר, נמכר למשפחה צעירה של משפרי דיור מהעיר

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

נמצא פיתרון לעימות במגדל: אליהו יפרוש מהסוכנויות והממונה יבטל את דוח הביקורת

שלמה אליהו יישאר רק בדירקטוריון מגדל אחזקות ● הדירקטוריונים בקבוצת מגדל הסכימו לבצע את הדרישות של משה ברקת כפי שנכתבו בטיוטת דוח הביקורת ● בתמורה ברקת יחזור בו מהאשמתם בהפרת אמונים למגדל ביטוח ● מינוי מוטי רוזן וכרמי גילון לדירקטוריון מגדל יאושר

גרטה טונברג / צילום: רויטרס

הנערה שסחפה את העולם: לאן נעלמה גרטה טונברג?

גרטה טונברג הייתה השם הכי חם וחשוב בשנה שעברה, והוציאה מיליונים לרחובות - ואז הגיעה הקורונה ● סרט דוקומנטרי חדש מביא את המאבקים, ההישגים וגם הצצה לנפשה של הנערה השוודית, שרוצה להציל את העולם אבל גם לחיות חיים נורמליים

גברים חובשים קסדות במשרדי שיווק של נדל"ן / צילום: מתוך סרטונים ברשת

בסין הולכים לרכוש דירה עם קסדה על הראש. וזו הסיבה

משרדי נדל"ן במדינה משתמשים במערכות זיהוי פנים כדי לקטלג לקוחות ויש מי שמנסה להתגונן ● אף שרוב הסינים תומכים מסורתית בזיהוי פנים, ההתנגדות לשימוש המופרז בטכנולוגיה הולכת ומתרחבת

רחוב קורצ’אק 5–7, קרית אונו / צילום: זיתוני הדמיות אדריכליות

"יש פה אנשים מבוגרים שכבר קשה להם לעלות ארבע קומות ברגל"

הדיירים ברחוב קורצ'אק 5-7 בקרית אונו בחרו קבלן שכבר בנה בכמה מקומות בעיר: "הלכנו לראות בעיניים את הדירות"

אלפי מפגינים בכיכר פריז הערב / צילום: בן כהן

חצי שנה של הפגנות: אלימות ומעצרים בהפגנה בבלפור

ההפגנות המשיכו היום בצמתים, בגשרים, בכיכרות ובסמוך למעון הרשמי בירושלים ● ההפגנה בכיכר פריז הערב היא הגדולה ביותר מזה שבועות רבים ● ארגוני המחאה מדווחים על מעצרים אלימים של לפחות 25 מפגינים

"שעת נעילה" בפונט שעיצבה מירב שחם. אותיות בהשראת טנקים / צילום: ורד אדיר

"שעת נעילה": ראיון עם מירב שחם, מעצבת הפתיח של הסדרה

מירב שחם, המעצבת של הפתיח הוויזואלי של "שעת נעילה", מספרת איך הסדרה התערבבה לה עם החיים

מסגד שייח' זאיד באבו דאבי. בנייתו נמשכה כעשור / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לא רק בורג' חליפה: אתרי התיירות שחייבים לראות בבחריין ובאמירויות

המגדל הכי גבוה בעולם, הקניון הגדול ביותר, המסגד המפואר ומתחם הסקי המקורה (שגם הוא, איך לא, העצום ביותר כרגע) ● אלו היעדים המתוירים שתרצו להצטלם בהם, ומה חשוב לעשות ולא לעשות כשתגיעו אליהם ● צ'ק אין

חומרים משני תודעה ככלי לשיפור כישורי ניהול / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מנהלים בכירים חושפים: אנחנו משתמשים בחומרים משני תודעה כדי להיות טובים יותר

יותר ויותר מנהלים בכירים משתמשים בחומרים משני תודעה ככלי לשיפור כישורי הניהול שלהם ● "יש פתיחות לדבר על זה, כבר יש גוורדיה שלמה של מטפלים שעוסקת בזה. זה עידן הפסיכדליה"

טל שניידר וטוויטר / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

טוויטר: יומן מסע של טל שניידר בתעלת ביוב עם השפעה

כבר 12 שנים שאני מצייצת בטוויטר והפכתי לאחת העיתונאיות הישראליות המוכפשות והשנואות ביותר ברשת הזו • אבל אם טוויטר היא מקום כה רעיל ומדכא, למה אני נשארת שם? • עיתונאית גלובס טל שניידר על יחסי האהבה-שנאה עם הרשת הכי אלימה

ג'רמי לוין, יו"ר BIO / צילום: Reuters, Nir Elias

חברת אוביד של ג'רמי לוין נכשלה בניסוי שלב 3 בתסמונת אנגלמן

החברה ממשיכה לפתח את המוצר להתוויות נוספות ● לוין: "אני עושה את זה לזכרו של דוד שלי, שהיה בעל מגבלה ונאלץ להישאר בדרום אפריקה כשברחנו ממנה"

מנהטן. הבתים המבוקשים ביותר הם אלה שלא זקוקים לשיפוץ / צילום: Shutterstock

ניו יורק: מכירות בתים צמודי קרקע עולות בעקבות משבר הקורונה

הקונים מחפשים חלל נרחב ושקט, ובתים פרטיים נמכרים יותר טוב מדירות בבניינים ובבתים משותפים

מנכ"לית טחינת אל ארז, ג'וליה זהר / צילום: יח"צ

המורה למתמטיקה שהפכה מפעל טחינה קטן לאימפריה: ג'וליה זהר מדברת על הדרך, הסערה והצלקת

"בבבנק הסתכלו עליי כאילו אני אישה שלא יודעת כלום ועושה את עצמה 'אבו עלי' כשהיא באה לנהל מפעל של גברים", מספרת מנכ"לית טחינה אל-ארז, שאחרי מותו של בעלה לקחה על עצמה את המפעל המשפחתי - והפכה אותו לאימפריה ● מתוך הפודקאסט "חצי שעה של השראה עם ערן גפן"

עמנואל בן זקן, מנכ"ל חברת צ'קמרקס / צילום: ינאי רובג'ה

"בשבוע שבו נסגרו השמיים והעולם הפכנו ליוניקורן: עברנו מהיי למשבר"

עמנואל בן זקן, מנכ"ל צ'קמרקס על האקזיט ועסקת הענק שבוצעה בימי קורונה ועל האתגרים הניהוליים של התקופה הנוכחית

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

אייפקס, פוקס ואלקטרה: רגע אחרי פיטורי היו"ר, כך נראה הקרב המאסף של נחום ביתן

בעל השליטה בקבוצת יינות ביתן החליט לפטר בסוף השבוע את היו"ר שלמה רודב, שאמור היה להציל את החברה ● בעוד שהבנקים והיו"ר מקדמים עסקה עם הפניקס, ביתן מחפש משקיע שיאפשר לו לשמור על השליטה ● בין השמות שעלו: אייפקס, פוקס ואלקטרה צריכה

פריים מתוך "שעת נעילה" / צילום: ורד אדיר

באיחור של 4 שנים: התאגיד מתחיל לפרוע את הצ'ק

עם סדרות מצליחות ומוערכות, השנה החולפת הייתה זאת שבה "התאגיד" עשה עוד צעד חשוב בדרכו ל"כאן", והתחיל סוף סוף למלא את ייעודו ● אז למה ההצלחה לא זולגת לחטיבת החדשות ומה יהיה עם הרייטינג

שובו של הטלפון / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כמה שעות ביום אפשר להיות בזום? קבלו את הקאמבק המפתיע של הקורונה: שיחות הטלפון

שובו של הטלפון: מגפת הקורונה החזירה את הדרך הישנה לשוחח, זו שבני דור המילניאלז אולי כמעט שכחו ● דרך המלך בין שיחות זום להודעות טקסט