גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רשת 13 שוב מנהלת משא-ומתן לרכישת אתר וואלה; אילן ישועה בדרך החוצה?

אתר וואלה הפסיד 93 מיליון שקל תוך 3 שנים ● השאלה הגדולה: האם קבוצת בזק תוריד את המחיר? ● הערכות: מנכ"ל וואלה אילן ישועה יסיים את תפקידו בקרוב

מנכ"ל וואלה, אילן ישועה / צילום: שלומי יוסף
מנכ"ל וואלה, אילן ישועה / צילום: שלומי יוסף

רשת 13 חידשה את המגעים לרכישת אתר וואלה - כך נודע ל"גלובס". הצדדים נפגשו מספר פעמים, אך עדיין יש ביניהם פערים גדולים, ולכן אין ודאות שהעסקה תצא לפועל. בחודש יוני 2018 פרסמנו כאן כי בזק שוקלת למכור את ההחזקה שלה (100%) באתר וואלה תמורת יותר מ-200 מיליון שקל.

שתי החברות עברו בתקופה האחרונה טלטלה מהותית. רשת התמזגה עם ערוץ עשר ועברה לשדר באפיק 13, במקביל לשינוי בזהות בעלי השליטה. השם של וואלה השתרבב לתיק 4000. על-פי החשד, ראש הממשלה בנימין נתניהו ניהל מערכת יחסים שוחדית עם שאול אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר, על-מנת להשפיע על הסיקור שמקבלים נתניהו ורעייתו. נתניהו ואלוביץ מכחישים את החשדות.

וואלה נמצאת על המדף כבר כמעט שנה, והיא אף נעזרת בשירותי של בנק ההשקעות וליו בייס. המנכ"ל אילן ישועה ניסה לקדם את המכירה ונפגש בעבר עם גופי תקשורת בהם רשת (לפני המיזוג עם ערוץ עשר) וגם עם קבוצת RGE, ששלטה באותו הזמן בערוץ עשר. ישועה נפגש גם עם אלי עזור ששולט בין השאר ב"מעריב" וגם עם נציגים של ישראל היום.

עסקה בין וואלה לבין גוף תוכן בעל מותג חזק עם נוכחות מצומצמת באונליין יכולה לתרום לשני הצדדים. גוף התוכן ירוויח את הטראפיק של וואלה וייהנה גם מהיכולת של החברה להפיק תכנים, בעיקר וידאו.

בחודשים האחרונים שוק המדיה עבר טלטלה דרמטית. ערוץ עשר ורשת התמזגו, ומי שמובילים את הגוף הממוזג הם קבוצת RGE והמנכ"ל יוסי ורשבסקי. לרשת יש אמנם אתר אינטרנט, אך היא סובלת מנחיתות בתחום הזה בהשוואה למאקו, אתר האינטרנט של קשת 12. קשת השקיעה בהקמת מאקו מיליוני דולרים, אך כיום הוא מייצר לה הכנסות ובנוסף מאפשר לה לקדם את התכנים של קשת.

גורמים ברשת אמרו בעבר כי יסתפקו באתר שאליו יועלו התכנים הטלוויזיוניים של החברה, אולם נראה כי גם שם מבינים שרשת תתקשה לתפקד ללא זרוע אינטרנטית חזקה.

המצב הכלכלי של רשת לא יאפשר לה להשלים את העסקה ללא הזרמת הון מהותית מצד בעלי המניות. רשת מתמודדת בימים אלה עם מצוקה תזרימית קשה שנובעת מהאסטרטגיה הניהולית של החברה לפני המיזוג. רשת הציעה למשרדי הפרסום להקדים את התשלום, תמורת הנחות מהותיות. רשת עשתה שימוש בחלק מהכסף לטובת הצרכים השוטפים, וכעת היא מתמודדת עם "פער" של מיליוני דולרים שצפוי ללוות את הערוץ בתקופה הקרובה.

בשלב הזה בעלי המניות של כסף אינם מזרימים כסף לחברה, ורשת "מגלגלת" את הקושי אל חברות המדיה. רשת העלתה את מחירי הפרסום, בשיעור של כ-20%. בנוסף, רשת הרעה את תנאי התשלום של משרדי הפרסום. התשלום שהתקבל בעבר ב"שוטף פלוס 60" ולפעמים יותר - צומצם ל"שוטף פלוס 30".

משרדי המדיה, שבעבר לא היססו לצאת למאבקים מול ערוצי הטלוויזיה, מבינים את השינוי ומקבלים אותו בצורה רגועה יחסית.

שני הצדדים מגיעים אל העסקה כשהם במצב מאתגר, וסביר שתהיה לכך השלכות על היתכנות העסקה וגם על תג המחיר. וואלה קיוותה להפוך לאתר חדשות טלוויזיוני שיתחרה ביצרני חדשות מסורתיים. לצורך כך החברה השקיעה מיליוני דולרים בהקמת אולפנים משוכללים ובגיוס טאלנטים בולטים, לרבות יעקב אילון.

החשיפה של תיק 4000 והקריסה הכלכלית של שאול אלוביץ השפיעו על הפעילות של וואלה וקטעו את הכוונה להקים סוכנות דאטה משותפת לכל החברות בקבוצת בזק. מעבר לכך, וואלה מתמודדת עם הקשיים שמהם סובלים כל הפאבלישרים בישראל - שנובעים מכך שתקציבי פרסום מהותיים מועברים אל פייסבוק וגוגל.

וואלה היא חברה פרטית, אך ניתן לקבל מידע חלקי על מצבה העגום מדוחות בזק. וואלה, שמנוהלת על-ידי אילן ישועה, הפסידה אשתקד 44 מיליון שקל, וההפסד שלה במהלך 3 השנים האחרונות הסתכם ב-93 מיליון שקל. קבוצת בזק סיפקה תחזית פסימית גם לגבי העתיד של וואלה והעריכה כי החברה תייצר תזרים מזומנים שלילי ב-5 השנים הקרובות. 

הפסדי וואלה בשנים האחרונות

בחודשים האחרונים הפכה וואלה לארגון רזה - היא פיטרה עובדים רבים והפסיקה לשדר חדשות וידאו. בנוסף החלה החברה להשכיר את האולפנים שלה לחברות הפקה.

גם אם המעמד של וואלה כאתר חדשות מוביל נשחק, בין השאר בגלל החשיפה של תיק 4000, יש לה עדיין שורה של נכסים מהותיים, בהם אפליקציות, כתובות מייל, קהילות וקהלים שיכולים לשמש את רשת. אם וואלה לא תמצא קונה בעתיד, היא עלולה להיקלע לקשיים. אם מוסיפים לכך את ההערכה שאילן ישועה יסיים את תפקידו בחודשים הקרובים, מגיעים למסקנה שימיה של וואלה כחברה עצמאית קרובים לקיצם. 

וואלה: "שלבים ראשוניים בלבד"

רשת בחרה שלא להגיב לידיעה. את תגובתו של אילן ישועה לא ניתן היה להשיג עד למועד הפרסום. 

מוואלה נמסר בתגובה: "לגבי רשת - מבלי להתייחס ספציפית לרשת, מספר גופים הביעו לאחרונה עניין באפשרות רכישה של וואלה, אולם מדובר בשלבים ראשוניים בלבד.

"לגבי תהליכים בחברה - אכן החברה עברה התייעלות תפעולית שהסתיימה לפני מספר חודשים. ההנהלה ייצבה את החברה, והיא כמעט ולא שורפת עוד מזומנים. לצד ההתייעלות התפעולית, ההנהלה הובילה בהצלחה מספר עסקאות פרסום ארוכות-טווח בהיקף משמעותי, והדבר סייע מאוד לייצוב החברה הן בטווח מיידי והן בטווח הארוך. כשדנים בפרמטרים הפיננסיים השונים הקשורים לביצועי החברה, יש לציין כי וואלה היא אולי גוף המדיה היחיד בישראל שמתקיים זה שנים רבות ללא הזרמות בעלים - לחברה אין חוב לבעלים או לבנקים או לכל גוף אחר. יתר על כן, כל ההשקעות בשנים האחרונים בוצעו ממקורות החברה. כיום יש לחברה קופת מזומנים של כמה עשרות מליוני שקלים, ולאור ההתייעלות ועסקאות הפרסום שהוזכרו, היא כמעט ולא שורפת מזומנים. 

"לגבי האולפנים - האולפנים מהווים נדבך חשוב מאוד בהפיכת וואלה לאתר חדשות מוביל וכן תורמים מהותית להכנסות וואלה מווידאו ומתוכן שיווקי. לצד זה החברה פועלת מזה מספר שנים להפיכתם למרכז רווח, ובהתאם הם אכן מושכרים לגופי הפקה שונים.

"באשר לאסטרטגיה - הנהלת החברה הציגה לדירקטוריון תוכניות אסטרטגיות לצמיחה והן בבחינה.

"לגבי עזיבת המנכ"ל - כפי שגם הודענו מספר פעמים בשנה האחרונה, אין שום סיכום או תוכנית לעזיבת המנכ"ל".

עוד כתבות


חיים כצמן, בקניון פרומנדה של אטריום בוורשה / צילום: יחצ
 / צילום: יח"צ

גזית גלוב המשיכה להציג שיפור בפרמטרים התפעוליים והפיננסיים, לצד הפסד רבעוני של 83 מיליון שקל

חברת הנדל"ן המניב רשמה ברבעון השני של 2019 ירידת ערך נכסים בסך של 90 מיליון שקל והוצאות אחרות של 131 מיליון שקל ● ה-NOI (ההכנסה תפעולית נטו מהשכרת מבנים) גדל ברבעון ב-2% ל-514 מיליון שקל, כאשר ה-NOI באיחוד יחסי טיפס ב-5.6% ל-338 מיליון שקל ● גזית גלוב נסחרה היום לפי שווי של 6.7 מיליארד שקל

רשת מלונות אסטרל משיקה את מלון אריאה באילת / צילום: יחצ-אסטרל

נופשים יותר גם בארץ וגם בחו"ל: גידול של 8% בלינות הישראלים במלונות בארץ בחודש יולי 2019

לפי התאחדות המלונות, התפלגות הלינות נותנת יתרון ברור ללינות של ישראלים על פני תיירים בחודש הראשון של חופשת הקיץ ● וגם: איך השפיע סגירת שדה דב על תפוסת המלונות באילת?

חברי הקונגרס האמריקאי/ צילום :   רויטרס Jim Young

שירות המחקר של הקונגרס: תמיכת האמריקאים בישראל שנויה במחלוקת

הדוח קובע כי תמורות דמוגרפיות בארה"ב הן אחד מהגורמים לשינוי באופן שבו תופסים האמריקאים את היחסים עם ישראל ● "למרות מעמדה של ישראל כמדינה עשירה, בעלת עוצמה צבאית, היא עדיין תלויה בארה"ב לרכש מערכות נשק יקרות" ● סך כל הסיוע האמריקאי לישראל – 142 מיליארד דולר

איתי בן זאב (מימין), אמנון נויבך ושחקני ליגת הבורסה לניירות ערך  / צילום: סיון פרג'

שריקת פתיחה: מנהלת הליגות לכדורגל פתחה את המסחר

וגם: יואל נוה, לשעבר הכלכלן הראשי באוצר, מצטרף לחברת הפינטק פיוניר

פרויקט מתחם צעירים האצל חולון / הדמיה: אלד פסגות, יח"צ

אור ירוק לפרויקט תמ"א 38 נרחב בתל גיבורים בחולון

במסגרת הפרויקט יתווספו 59 דירות ל-80 דירות קיימות בחמישה בניינים ברחוב האצ"ל שבחולון

מתוך הקמפיין של "טורנדו" / צילום: יח"צ

קריר בבית, חם על המסך: טורנדו - הפרסומת הזכורה ביותר השבוע

בראש טבלת הפרסומות הזכורות מדורגת השבוע טורנדו עם החסויות: "התחזית: סחוניה דל-מות" ו"רק אתם שולטים במזג-האוויר" ● בראש הפרסומות האהובות מדורגת הפרסומת של מפעל הפיס ללוטו, שהיא גם הפרסומת המושקעת ביותר בשבוע החולף

אבי בן אסאייג / צילום: יחצ

הלב בישראל, העיניים לחו"ל: מה מתכננת נסטלה לאסם, ולמה העובדים חוששים?

בתחילת השבוע הוכרז באסם סכסוך עבודה על רקע הכוונה להעביר 40% מהייצור של טבעול לצ'כיה; במקביל נמכרה פעילת הגלידה, ומתקיימים ניסיונות למכור את "בית השיטה" • שלוש שנים חלפו מאז הפכה נסטלה לבעלים של 100% מאסם ומחקה את החברה מהמסחר, וכעת העובדים חוששים מצמצום הייצור בישראל • אסם: "השגנו הישג חשוב בכך שנבנה לטבעול מפעל חדש בישראל" ● ניתוח גלובס

מפעל של רבל / צילום : אתר החברה

רבל: עלייה של 25% בהכנסות ל-65 מיליון אירו; המניה קופצת

רבל שבשליטת קיבוץ רביבים ושמוליק וולודינגר רשמה עלייה ברווח הנקי מ-1.13 מיליון אירו ברבעון השני של 2018, לרווח נקי של 2.4 מיליון אירו ברבעון השני השנה ● ה-EBITDA ברבעון השני של 2019 הגיע לשיא של כ-10.4 מיליון אירו

ריאנאייר / צילום: שאטרסטוק

חרף האזהרות משביתה: כל טיסות ריאנאייר מבריטניה התקיימו היום כמתוכנן

טייסי חברת הלואו קוסט פצחו היום בשביתה של 48 שעות, אך הטיסות התאפשרו לאחר שריאנאייר הציבה טייסים שמשתייכים לאיגודי עובדים אחרים

חסן רוחאני, נשיא איראן, בעצרת האו"ם / צילום: Reuters, Carlo Allegri

תגובה יצירתית להשפלה אמריקאית: נשיא איראן מחק 4 אפסים מהמטבע. איך תושפע הכלכלה?

השפעת העיצומים על המדינה צוברת תאוצה: שער הדולר באיראן הגיע לשיא של 120 אלף ריאל לדולר, שיעורי האינפלציה מזנקים ושוק הדיור קורס • ח’אמנאי מציע לפתח את תחום התרופות ולהפסיק להסתמך על הנפט

אתר אשפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מה עושה לאונרדו דיקפריו כשהוא נתקע מאחורי משאית זבל

בתוך סקטור התעשייה, שמאבד ערך ותפוקה לטובת מפעלים במדינות המזרח הרחוק, בולט מגזר תעשייתי אחד שדווקא נמצע בצמיחה מתמדת - פינוי אשפה ● רבים כבר גילו את פוטנציאל ההשקעה הטמון בתחום - וביניהם גם כמה שמות מפורסמים ● רוב קרנות הסל של מגזר התעשייה מקצות בינתיים משקל זעום לחברות בתחום, אבל אפשר למצוא גם כאלה שמתמחות בו

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

למה המשקיע הישראלי יכול להרגיש טוב יותר מאחרים?

על רקע ירידת ריביות בכל העולם וריבוי השווקים שבהם תשואות האג"ח שליליות, מתעוררת השאלה מה יכול בנק ישראל לעשות - אם הוא בכלל צריך לעשות - וכיצד יושפע המשקיע הישראלי מהצעדים האלה

צוות MD Clone / צילום: MD Clone

MD Clone גייסה 26 מיליון דולר לפלטפורמת שיתוף מידע רפואי

את סבב הגיוס הנוכחי הובילה קרן aMoon של מריוס נכט, והשתתפו בו המשקיעות הקיימות בחברה, הקרנות אורבימד ולייטספיד ● בכך מגיע היקף הגיוס הכולל של החברה ל-41 מיליון דולר

איימן עודה / צילום: איל יצהר

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה: מוכן להצטרף לקואלייצית מרכז-שמאל

כפי שפורסם ב"גלובס" עוד באפריל, איימן עודה ציין כי הוא מוכן להמליץ על בני גנץ לראשות הממשלה בתמורה למספר תנאים, בהם ביטול חוק הלאום והסדרת הבנייה ביישובים הערבים ● יו"ר בל"ד, מטנאס שחאדה: "דברי איימן עודה מנוגדים לעמדה של המשותפת ושל בל"ד"

ברק בכר, הפועל ב"ש / צילום: אמיר כהן

לעמוד על הקווים עם חרב מעל הראש: מעמד המאמנים בליגת העל הגיע השנה לשפל חדש

מאמן בליגת העל הוא ככל הנראה אחת המשרות הכי לא יציבות במשק הישראלי ● מה הגורמים לכך, איך זה פוגע בחוויית הצפייה של האוהדים, וכיצד אפשר לשנות את המצב? • דעה

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

נעילה חיובית בת"א; בית שמש זינקה 11%, מיטרוניקס ב-8%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.24%, ת"א 90 טיפס ב-0.7% ● רבל דיווחה על זינוק ברווח הנקי ברבעון השני ● מנועי בית שמש קופצת לאחר הדוחות ● חלל תקשורת ממשיכה לטפס ● אמת והמלט נופלות לאחר הדוחות

נפילות בוול סטריט / צילום: רויטרס - Brendan McDermid

נעילה מעורבת בוול סטריט בעקבות התבטאויות חברי הפדרל ריזרב; מרקל הקפיצה את הליש"ט

לחץ בשווקים בהמתנה לחברי הפדרל ריזרב שיבהירו את כוונותיהם בכנס השנתי של הפד שיתקיים הסופ"ש ● מדד מנהלי הרכש (PMI) של Markit למגזר הייצור בארה"ב ירד בניגוד לצפי, ורשם שפל של 10 שנים ● מרקל מביעה אופטימיות בנוגע לסוגייה שעומדת בלב המחלוקת במסגרת הברקזיט

משחק ליגה בין בית"ר ירושלים ומכבי תל אביב  / צילום: עודד קרני, מנהלת הליגות

ליגת העל חוזרת: חמש סיבות שהכדורגל הישראלי נשאר מאחור

ליגת העל בכדורגל חוזרת ביום שבת ● למרות החגיגה, ישנן המון סיבות לדאגה לנוכח מצב הענף בישראל ● כתבי "גלובס" התארחו באולפן "גלובסטוק" ונתנו כמה סיבות למה הכדורגל הישראלי נמצא בפיגור לעומת שאר העולם ● האזינו בבינג'

אנשים בחוף ים בעת גל חום בצרפת  / צילום: Eric Gaillard, רויטרס

התחזית: ב-2030 יאבדו 80 מיליון עבודות במשרה מלאה בגלל החום

דוח של ארגון העבודה הבינלאומי מזהיר כי ההתחממות הגלובלית היא איום ממשי על פריון העבודה בעולם כולו, שעלותו עשויה להגיע ל-2.4 טריליון דולר ● המזגנים, שהצילו את עובדי המשרדים, לא רק מחריפים את בעיית ההתחממות, הם יוצרים "איי חום" בערים צפופות שפוגעים בתנאי העבודה של העובדים בחוץ ● בגרמניה, בעקבות גל החום האחרון, הירוקים כבר דורשים לעגן בחוק הקלות בימים חמים במיוחד

סניף קפה של קופיקס / צילום: יחצ

קופיקס מנסה להתייעל תחת רמי לוי וסוגרת בתי קפה; בינתיים ההפסד הרבעוני זינק ל-6 מיליון שקל

ברבעון המקביל ההפסד עמד על כמיליון שקל ● לצד זה ההפסד התפעולי ברבעון התכווץ מ-2.9 מיליון שקל ל-1.7 מיליון שקל ● המנכ"ל אירם גרייבר: "נקטנו בשורה של פעולות ורה-ארגון, הן ברשת הסופרים והן במסגרת פעילות בתי הקפה"