גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רשת 13 שוב מנהלת משא-ומתן לרכישת אתר וואלה; אילן ישועה בדרך החוצה?

אתר וואלה הפסיד 93 מיליון שקל תוך 3 שנים ● השאלה הגדולה: האם קבוצת בזק תוריד את המחיר? ● הערכות: מנכ"ל וואלה אילן ישועה יסיים את תפקידו בקרוב

מנכ"ל וואלה, אילן ישועה / צילום: שלומי יוסף
מנכ"ל וואלה, אילן ישועה / צילום: שלומי יוסף

רשת 13 חידשה את המגעים לרכישת אתר וואלה - כך נודע ל"גלובס". הצדדים נפגשו מספר פעמים, אך עדיין יש ביניהם פערים גדולים, ולכן אין ודאות שהעסקה תצא לפועל. בחודש יוני 2018 פרסמנו כאן כי בזק שוקלת למכור את ההחזקה שלה (100%) באתר וואלה תמורת יותר מ-200 מיליון שקל.

שתי החברות עברו בתקופה האחרונה טלטלה מהותית. רשת התמזגה עם ערוץ עשר ועברה לשדר באפיק 13, במקביל לשינוי בזהות בעלי השליטה. השם של וואלה השתרבב לתיק 4000. על-פי החשד, ראש הממשלה בנימין נתניהו ניהל מערכת יחסים שוחדית עם שאול אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר, על-מנת להשפיע על הסיקור שמקבלים נתניהו ורעייתו. נתניהו ואלוביץ מכחישים את החשדות.

וואלה נמצאת על המדף כבר כמעט שנה, והיא אף נעזרת בשירותי של בנק ההשקעות וליו בייס. המנכ"ל אילן ישועה ניסה לקדם את המכירה ונפגש בעבר עם גופי תקשורת בהם רשת (לפני המיזוג עם ערוץ עשר) וגם עם קבוצת RGE, ששלטה באותו הזמן בערוץ עשר. ישועה נפגש גם עם אלי עזור ששולט בין השאר ב"מעריב" וגם עם נציגים של ישראל היום.

עסקה בין וואלה לבין גוף תוכן בעל מותג חזק עם נוכחות מצומצמת באונליין יכולה לתרום לשני הצדדים. גוף התוכן ירוויח את הטראפיק של וואלה וייהנה גם מהיכולת של החברה להפיק תכנים, בעיקר וידאו.

בחודשים האחרונים שוק המדיה עבר טלטלה דרמטית. ערוץ עשר ורשת התמזגו, ומי שמובילים את הגוף הממוזג הם קבוצת RGE והמנכ"ל יוסי ורשבסקי. לרשת יש אמנם אתר אינטרנט, אך היא סובלת מנחיתות בתחום הזה בהשוואה למאקו, אתר האינטרנט של קשת 12. קשת השקיעה בהקמת מאקו מיליוני דולרים, אך כיום הוא מייצר לה הכנסות ובנוסף מאפשר לה לקדם את התכנים של קשת.

גורמים ברשת אמרו בעבר כי יסתפקו באתר שאליו יועלו התכנים הטלוויזיוניים של החברה, אולם נראה כי גם שם מבינים שרשת תתקשה לתפקד ללא זרוע אינטרנטית חזקה.

המצב הכלכלי של רשת לא יאפשר לה להשלים את העסקה ללא הזרמת הון מהותית מצד בעלי המניות. רשת מתמודדת בימים אלה עם מצוקה תזרימית קשה שנובעת מהאסטרטגיה הניהולית של החברה לפני המיזוג. רשת הציעה למשרדי הפרסום להקדים את התשלום, תמורת הנחות מהותיות. רשת עשתה שימוש בחלק מהכסף לטובת הצרכים השוטפים, וכעת היא מתמודדת עם "פער" של מיליוני דולרים שצפוי ללוות את הערוץ בתקופה הקרובה.

בשלב הזה בעלי המניות של כסף אינם מזרימים כסף לחברה, ורשת "מגלגלת" את הקושי אל חברות המדיה. רשת העלתה את מחירי הפרסום, בשיעור של כ-20%. בנוסף, רשת הרעה את תנאי התשלום של משרדי הפרסום. התשלום שהתקבל בעבר ב"שוטף פלוס 60" ולפעמים יותר - צומצם ל"שוטף פלוס 30".

משרדי המדיה, שבעבר לא היססו לצאת למאבקים מול ערוצי הטלוויזיה, מבינים את השינוי ומקבלים אותו בצורה רגועה יחסית.

שני הצדדים מגיעים אל העסקה כשהם במצב מאתגר, וסביר שתהיה לכך השלכות על היתכנות העסקה וגם על תג המחיר. וואלה קיוותה להפוך לאתר חדשות טלוויזיוני שיתחרה ביצרני חדשות מסורתיים. לצורך כך החברה השקיעה מיליוני דולרים בהקמת אולפנים משוכללים ובגיוס טאלנטים בולטים, לרבות יעקב אילון.

החשיפה של תיק 4000 והקריסה הכלכלית של שאול אלוביץ השפיעו על הפעילות של וואלה וקטעו את הכוונה להקים סוכנות דאטה משותפת לכל החברות בקבוצת בזק. מעבר לכך, וואלה מתמודדת עם הקשיים שמהם סובלים כל הפאבלישרים בישראל - שנובעים מכך שתקציבי פרסום מהותיים מועברים אל פייסבוק וגוגל.

וואלה היא חברה פרטית, אך ניתן לקבל מידע חלקי על מצבה העגום מדוחות בזק. וואלה, שמנוהלת על-ידי אילן ישועה, הפסידה אשתקד 44 מיליון שקל, וההפסד שלה במהלך 3 השנים האחרונות הסתכם ב-93 מיליון שקל. קבוצת בזק סיפקה תחזית פסימית גם לגבי העתיד של וואלה והעריכה כי החברה תייצר תזרים מזומנים שלילי ב-5 השנים הקרובות. 

הפסדי וואלה בשנים האחרונות

בחודשים האחרונים הפכה וואלה לארגון רזה - היא פיטרה עובדים רבים והפסיקה לשדר חדשות וידאו. בנוסף החלה החברה להשכיר את האולפנים שלה לחברות הפקה.

גם אם המעמד של וואלה כאתר חדשות מוביל נשחק, בין השאר בגלל החשיפה של תיק 4000, יש לה עדיין שורה של נכסים מהותיים, בהם אפליקציות, כתובות מייל, קהילות וקהלים שיכולים לשמש את רשת. אם וואלה לא תמצא קונה בעתיד, היא עלולה להיקלע לקשיים. אם מוסיפים לכך את ההערכה שאילן ישועה יסיים את תפקידו בחודשים הקרובים, מגיעים למסקנה שימיה של וואלה כחברה עצמאית קרובים לקיצם. 

וואלה: "שלבים ראשוניים בלבד"

רשת בחרה שלא להגיב לידיעה. את תגובתו של אילן ישועה לא ניתן היה להשיג עד למועד הפרסום. 

מוואלה נמסר בתגובה: "לגבי רשת - מבלי להתייחס ספציפית לרשת, מספר גופים הביעו לאחרונה עניין באפשרות רכישה של וואלה, אולם מדובר בשלבים ראשוניים בלבד.

"לגבי תהליכים בחברה - אכן החברה עברה התייעלות תפעולית שהסתיימה לפני מספר חודשים. ההנהלה ייצבה את החברה, והיא כמעט ולא שורפת עוד מזומנים. לצד ההתייעלות התפעולית, ההנהלה הובילה בהצלחה מספר עסקאות פרסום ארוכות-טווח בהיקף משמעותי, והדבר סייע מאוד לייצוב החברה הן בטווח מיידי והן בטווח הארוך. כשדנים בפרמטרים הפיננסיים השונים הקשורים לביצועי החברה, יש לציין כי וואלה היא אולי גוף המדיה היחיד בישראל שמתקיים זה שנים רבות ללא הזרמות בעלים - לחברה אין חוב לבעלים או לבנקים או לכל גוף אחר. יתר על כן, כל ההשקעות בשנים האחרונים בוצעו ממקורות החברה. כיום יש לחברה קופת מזומנים של כמה עשרות מליוני שקלים, ולאור ההתייעלות ועסקאות הפרסום שהוזכרו, היא כמעט ולא שורפת מזומנים. 

"לגבי האולפנים - האולפנים מהווים נדבך חשוב מאוד בהפיכת וואלה לאתר חדשות מוביל וכן תורמים מהותית להכנסות וואלה מווידאו ומתוכן שיווקי. לצד זה החברה פועלת מזה מספר שנים להפיכתם למרכז רווח, ובהתאם הם אכן מושכרים לגופי הפקה שונים.

"באשר לאסטרטגיה - הנהלת החברה הציגה לדירקטוריון תוכניות אסטרטגיות לצמיחה והן בבחינה.

"לגבי עזיבת המנכ"ל - כפי שגם הודענו מספר פעמים בשנה האחרונה, אין שום סיכום או תוכנית לעזיבת המנכ"ל".

עוד כתבות

מייט איקס של וואווי / צילום: יח"צ וואווי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

וואווי השיקה היום את הטלפון המתקפל שלה, מייט X

לעת עתה המכשיר נמכר בסין בלבד ויהיה זמין החל מ-15 בנובמבר במחיר של 17 אלף יואן (2,400 דולר) ● אם החרם של ממשל ארה"ב על וואווי יימשך, החברה לא תוכל להציע למשתמשיו את הגרסה הרשמית של אנדרואיד ושירותים ואפליקציות שונים של גוגל כמו יוטיוב ומפות

ריצ'רד ברנסון נוחת בישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

יס סר: המיליארדר הבריטי ריצ'ארד ברנסון נחת בישראל

ברנסון, מייסד חברת וירג'ין אטלנטיק, הגיע לישראל חודש אחרי שחברת התעופה הבריטית השיקה קו תל-אביב-לונדון ● "אנחנו לא אוהבים לטוס עם מושבים ריקים. נגיע לרמה של מחיר שתאפשר לנו את זה"

משה גפני/ צילום: שלומי יוסף

גפני לרשות המסים: "תציגו בתוך שבוע תוכנית לפיצוי עסקים בעוטף עזה"

יו"ר ועדת הכספים הזהיר כי אם הרשות ואגף התקציבים באוצר לא יציגו תוכנית להסדר תשלום פיצויים למסעדנים ולבעלי אולמות וגני אירועים בעוטף עזה, הוועדה תקדם חקיקה מיוחדת בנושא

פיליפ פרוסט בפתיחת המסחר של אופקו / צילום: תמר מצפי

אופקו רוצה לגייס עד 100 מיליון דולר על בסיס תוצאות חדשות בניסוי בהורמון הגדילה; המניה צונחת

המוצר, שפותח ע"י פרולור הישראלית, נכשל בעבר בניסוי במבוגרים, אולם כעת הצליח בניסוי בילדים ● ההורמון ישווק ע"י פייזר, ואופקו זכאית לתשלומי אבני-דרך מן השיווק של המוצר, עד 275 מיליון דולר, וכן תמלוגים

נדל"ן מניב / צילום: shutterstock

קבוצת הנדל"ן המניב CBRE רכשה את חברת ירון-לוי ניהול פרויקטים

רכישה זו מצטרפת לרכישות קודמות של חברות ישראליות מובילות על ידי CBRE - מאן נכסים, חברת ייעוץ ותיווך נדל"ן, וקבוצת רמות, ספק ניהול ואחזקת מבנים

מלון שרונה העתידי / הדמיה: חברת נצבא

טרנד הבוטיק חלף? נצבא תקים מלון ענק סמוך לנתב"ג - וזו רק הסנונית הראשונה

"יש לנו אמון בענף התיירות בישראל", אומר ל"גלובס" מנכ"ל משותף בחברת איירפורט סיטי נצבא, פריאל אטיאס, לאור כוונת החברה לפתוח 2,200 חדרים ב-6 בתי מלון ברחבי הארץ בשנים הקרובות ● המהלך מצטרף לכניסת של חברות נדל"ן נוספות כמו ישראל קנדה לתחום

אילן רביב

מיצובישי מצטרפת למיטב דש בחברת הניהול של הקרן לרכישת תיקי הכנסות של חברות טכנולוגיה

קרן ההון סיכון של התאגידית של הקונצרן הזר התחייבה להשקיע סך של עד 4 מיליון דולר בחברת הטכנולוגיה וניהול הקרנות ליקווידיטי מבית מיטב דש ● ההשקעה תומר למניות בהתאם לשווי שייקבע בעתיד

רפי פרץ/ רובי קסטרו - וואלה חדשות

לקראת פגישת גנץ עם הנשיא: רפי פרץ הציע עצמו כמתווך בינו לנתניהו

גורמים בכירים בסביבת נתניהו אומרים כי "חבל שהרב רפי פרץ לא מבין שמה שהוא עושה רק סודק את הגוש. כפי שלא הצליח לתווך בין נתניהו לבין ליברמן, אין לו מה להתחנן בפני גנץ שלא רוצה אותנו"

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

אמא של אדם נוימן: "יש הפי אנד, הוא חזר בתשובה"

"אדם אפילו לא היה עצוב כשהיה כל הבלגן", אמרה ד"ר אביבית נוימן, אמו של אדם, בראיון לאילה חסון ● זאת בוקר לאחר החלטת דירקטוריון WeWork לאשר לסופטבנק להשתלט על החברה ולשלם לנוימן 1.7 מיליארד דולר כדי שיעזוב את הדירקטוריון

סטודנטים  /צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המגמה התהפכה: מספר הסטודנטים חוזר לעלות

נתוני הלמ"ס מצביעים על עלייה של 3.4% במספר הסטודנטים החדשים לתואר ראשון בשנה האחרונה, זאת לאחר שנתיים של ירידה ● ההתאוששות לא הגיעה לתחומי החינוך ● הנשים מהוות רוב בכל התארים

מאיר דור, יו"ר ברן / צילום: עינת לברון

תחרות לקרן פימי: חברת ההנדסה ברן מבקשת למזג לתוכה את תהל בעסקת מניות

ברן טוענת כי למרות שהגיעה לשלב של הסכם סודיות מול הבעלים של תהל, חברת קרדן אן.וי, "נחסמנו בשלב מוקדם של בקשות לקבלת מידע, מסיבות שאינן ידועות לנו" ● מחזיקי האג"ח של קרדן יחליטו היום אם לאשר להנהלת החברה לקדם מו"מ עם פימי לצורך השגת הסכם מפורט

וד"ר דוד גולן (מימין) וד"ר כריס מנסי, מייסדי החברה VIZ.ai / צילום: יח"צ

Viz.Ai מגייסת 50 מיליון דולר כדי לעזור לאבחן שבץ במהירות

החברה הישראלית פיתחה מערכת לזיהוי שבץ שמבוססת על בינה מלאכותית, ובפברואר האחרון קיבלה אישור לשיווק מוצריה בארה"ב ● ד"ר דוד גולן, ממייסדי החברה: "כל דקה שחוסכים בטיפול בשבץ מוחי מעניקה לחולה שבוע של חיים בריאים"

מיה יניב, יו"רית ועד עובדי סלקום / כדיה לוי

רגע לפני הפיטורים: ההסתדרות גיבשה תוכנית "הצלה" לשוק הסלולר

ההסתדרות תגיש תוכנית למשרד התקשורת שקוראת לפצל את חברות בזק והוט מפעילות הסלולר שלהן, להפחית את אגרות התדרים ולאפשר הקלות בחבילות הצרכניות שיכללו דקות וגלישה פלוס מכשיר ● אולם התוכנית לא מתמודדת עם הסוגייה הבוערת ביותר - דרישת החברות להתייעלות

אבי דיכטר, ראש השב"כ לשעבר/ צילום: יוסי זמיר

אבי דיכטר מונה לסגן שר הביטחון; מחר פגישה בין כחול לבן לליכוד

התפקיד שמונה אליו דיכטר הוא ללא סמכויות מוגדרות וסגני שר ביטחון במשך השנים קיבלו את המינוי כסידור פוליטי

טראמפ וארדואן / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

טראמפ: "הסנקציות על טורקיה יבוטלו; הפסקת האש קבועה"

נשיא ארה"ב התייחס הערב להפסקת האש בסוריה: "הבסנו 100% מהכליפות של דאעש" ● טראמפ ציין כי הוא שומר את על הזכות לחדש את הסנקציות והודיע כי הוא עשוי להיפגש עם ארדואן

פנים בניין הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סגירה שלילית בבורסה: ת"א 90 איבד 1.1%; טאואר צנחה בכ-5%

ננו דיימנשן זינקה ב-14.4%, טלרד זינקה ב-7.7% על רקע הליכי התייעלות, קסטרו קפצה ב-6.7%, מניות הקנאביס הרודיום ושיח מדיקל עלו ביותר מ-6% כ"א ● מנגד, קרדן אן.וי צנחה ב-17.7%, אופקו צללה ב-10.16%, המשביר איבדה 6.3% ורדהיל נפלה ב-6%

איתן יוחננוף / צילום: תמר מצפי

הרשת השישית בדרך לבורסה: יוחננוף מבקשת לגייס כ-400 מיליון שקל בהנפקת מניות

רשת המזון מציגה צמיחה מהירה ועלייה ברווחיות בשנים האחרונות, גם הודות לרכישת סניפים מרשת מגה שקרסה ● עם זאת, ספק האם יוחננוף תקבל את השווי שלו היא שואפת - כ-2 מיליארד שקל לפני הכסף ● במחצית הראשונה של 2019 קפצו הכנסות הרשת ב-26% ל-1.4 מיליארד שקל

בניין הבימה בתל אביב / צילום: Shutterstock

50% פחות: כך נגמר המאבק של הבימה בדרישת הארנונה של עיריית ת"א

בניגוד לעמדת היועמ"ש, ביהמ"ש העליון קבע כי סיווג הארנונה של התאטרון הלאומי לא יישונה לסיווג היקר ביותר ● המשמעות: מלכ"רים נוספים יוכלו לדרוש לשלם ארנונה לפי תעריף נמוך ממה שהם משלמים היום

 רכב של טסלה צילום:Shutterstock  א.ס.א.פ קריאייטיב

עידן חדש? כך עשויה ההתקרבות של טסלה לישראל לסיים את ההגמוניה של יבואני הרכב

ההתקרבות של טסלה לישראל שנחשפה ב"גלובס" ושיטת המכירה שלה שמייתרת את היבואנים ועשויה להיות מאומצת ע"י יצרנים נוספים - מסמנות תום עידן בשוק הרכב • גם פסיקת ביהמ"ש שמגדילה את כוחם של היבואנים העקיפים לא מבשרת טובות ליבואנים הגדולים בישראל

נתי כהן/  צילום: כדיה לוי

לאן נעלמו השידורים באיכות 4K בישראל, ומתי נזכה ליהנות מרמת שידור כמו באירופה?

לקראת שידורי אירועי ספורט מרכזיים, מפעילות הטלוויזיה מתחרות על ליבו של הצרכן דרך איכות השידור, אך מיד לאחר סיום המשחקים, השידורים חוזרים לאיכות שידור נמוכה ● האם גם לפני טוקיו 2020 הסיפור יחזור על עצמו, ומתי ישראל תיישר קו עם איכות השידור הנהוגה בעולם המערבי?