גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תשובה נגד תשובה: הסכם חברת החשמל ולוויתן לא מבשר טובות לתחרות בתחום הגז

המאגרים לוויתן ותמר, שבשניהם מחזיק תשובה, התמחרו על הסכם אספקת הגז לחברת החשמל ● לוויתן זכתה ותספק לראשונה גז לחברת החשמל, במחיר מופחת, על חשבון הגז שתספק תמר ● ישראמקו, שותפתן של נובל אנרג’י ודלק במאגר הגז תמר, צפויה לערער על הזכייה

אסדת גז לוויתן / צילום: אלבטרוס
אסדת גז לוויתן / צילום: אלבטרוס

יממה סוערת בשוק הגז: המניות ויחידות ההשתתפות של החברות והשותפויות הקשורות לתמר ולוויתן רשמו ירידות חדות למדי בבורסה, בעקבות ההודעה על חברת החשמל כי מאגר לוויתן יתחיל לספק גז טבעי לחברה.

ישראמקו , שותפתן של נובל אנרג’י ודלק  במאגר הגז תמר, צפויה לערער על זכיית שותפי מאגר לוויתן בהתמחרות. במסגרת ההסכם, תרכוש חברת החשמל לראשונה גז ממאגר לוויתן, במחיר הנמוך בכ-20% מהמחיר שבו היא מחויבת לרכוש גז מתמר, על פי ההסכם השנוי במחלוקת מ-2012. במקביל, צפויה חברת החשמל להקטין את כמות הגז שתרכוש מתמר.

ישראמקו הודיעה כי פנתה עם שותפים אחרים לחברת החשמל וביקשה את מלוא המסמכים הקשורים להליך ואת הקפאת התוצאות למשך שבועיים לאחר הגשת המסמכים. זאת, "כדי לבחון את המשך צעדיה", לפי הודעת החברה.

האחזקות בתמר

מ-1 בינואר 2019, חברת החשמל מחויבת לרכוש 3 BCM בשנה ממאגר תמר, ירידה של כחצי BCM בשנה לעומת ההסכם המקורי, ולכן פתחה בהתמחרות על יתרת צורכי הגז שלה. החברה פנתה לשני מציעים - למאגר לוויתן, שבו השותפות העיקריות הן דלק קידוחים , בשליטת יצחק תשובה, ונובל אנרג’י, ולמאגר תמר, הנמצא בשליטת אותן חברות ממש, בשיתוף ישראמקו של קובי מימון וחיים צוף. אחרי חצי שנה של התמחרות הודיעה חברת החשמל כי בחרה במאגר לוויתן. עם תחילת ההזרמה המסחרית של גז מהמאגר, המאגר יתחיל לספק גז לחברה בהיקף של כ-4 BCM במשך כשנתיים. המחיר צפוי להיות כ-4.8 דולר ליחידת אנרגיה, נמוך בכ-20% מהמחיר שבו מחויבת חברת החשמל לרכוש גז ממאגר תמר, 6.15 דולר ליחידת אנרגיה. כך, ימכרו דלק ונובל אנרג’י 3 BCM בשנה במחיר גבוה יותר ממאגר תמר, ועוד כ-2 BCM ממאגר לוויתן - במחיר מופחת.

ההסכם בין חברת החשמל ושותפות לוויתן ייכנס לתוקף אחרי אישורן של רשות התחרות, רשות החשמל ורשות החברות. תקופת ההסכם היא מנובמבר 2019 או ממועד החיבור של מאגר לוויתן, המוקדם מביניהם, עד שנת 2021, אז צפוי להתחיל לפעול מאגר הגז השלישי “כריש”. לפי הערכות החברה, הגז של חברת החשמל יוזל ב-145-175 מיליון דולר בשנה והדבר צפוי גם להפחית את מחיר החשמל לצרכן באחוזים בודדים.
מקורות בשוק מעריכים כי הצעות המחיר של שני המאגרים היו דומות ואף זהות, ולכן לא ברור מה הכריע את הכף לטובת לוויתן. למרות הניסיון להציג את העסקה כסממן ראשון של תחרות בשוק, הצעות מחיר זהות מעידות על כך שזהות הבעלים לא מאפשרת תחרות של ממש.

נהנו מתמר, ועכשיו גם מלוויתן

העסקה מסמנת את העתיד הבעייתי של התחרות במשק הגז. דלק ונובל זכו לרווחי עתק מתמר במשך יותר מחמש שנים, וכעת יתחילו ליהנות ממקור רווחים עצום נוסף - מאגר לוויתן.

שורשי המצב המוזר הזה נמצאים בהסכם השנוי במחלוקת כאמור שחתמה חברת החשמל עם שותפות תמר עוד ב-2012. היו מחירי הגז והנפט אז היו גבוהים יחסית, והחברה הסכימה למחיר בסיס גבוה (כ-5 דולר ליחידת חום) ולהצמדה למדד המחירים לצרכן בארה”ב במקום למדדי מחירי אנרגיה, מחשש שאלה יעלו. התוצאה הייתה שחברת החשמל, הלקוח הגדול ביותר של גז מתמר, משלמת את המחיר הגבוה ביותר עבורו ובגלל ההצמדה למדד האמריקאי המחיר רק ממשיך לעלות. מבקר המדינה בדק את הנושא ופרסם דו”ח שבו ביקר בחריפות את הבחירה בשיטת ההצמדה.

החוזה של חברת החשמל גם חייב רכישה של כמות מינימלית (מנגנון Take or Pay), כך שחברת החשמל לא יכולה הייתה לגוון את מקורות הגז ולרכוש במחירים נמוכים יותר. השנה, עם ירידת הכמות המינימלית ל- 3 BCM (מתוך צריכה שנתית של כ-4.8 BCM , אפשר יהיה למצוא מקורות זולים יותר לגז. הפעם, חברת החשמל למדה את הלקח, והחוזה עם לוויתן מוגדר כ”מזדמן”, ללא כמויות מינימום או מקסימום. החברה מנסה גם לייבא, מפעם לפעם, גז טבעי נוזלי באוניות, במחירים נמוכים יותר מאלה שהיא קונה מתמר.

בינתיים, גם הבעלויות במאגרים השתנתה. מתווה הגז אישר לדלק ולנובל אנרג’י להותיר את החזקותיהן במאגר לוויתן, אך כדי לאפשר תחרות בענף ולמנוע מונופול, על דלק למכור את החזקותיה במאגר תמר עד 2021 והיא התחילה לעשות כן בהדרגה. גם על נובל להפחית את החזקותיה, מ-39% ל-25%, אך תישאר לה בעלות צולבת בשני המאגרים הגדולים. בלוויתן יש לדלק כ-45% ולנובל כ-40%, וכך הפך מאגר זה, הגדול יותר מתמר, לפוטנציאל גדול יותר לרווחים עבור שתי החברות. ישראמקו נותרה השותפה הגדולה ביותר בתמר, עם כ-29% מהבעלות, והמצב החדש הופך אותה למתחרה של שותפותיה - נובל ודלק.

יצחק תשובה / צילום ארכיון: גיל יוחנן

אנליסטים: "לא מדובר בדרמה"

לדברי לירן לובלין, מנהל מחלקת מחקר בבית ההשקעות IBI, "תמר ולוויתן מתמחרות סיכון שונה מתוקף הסכמי העוגן שלהן. ההסכם לשנתיים מול חברת החשמל לא משנה מהותית את הסיכון, אך מהווה חלק נוסף בפאזל החוזים של המאגר. מנקודת המבט של שותפויות לוויתן, המטרה הייתה לבצר את עמדתן מול חברת החשמל כשהפנים נשואות לעבר 2021 וההתמודדות הצפויה מול מאגרי כריש ותנין על חוזה ארוך יותר. מבחינת שותפויות תמר, אמנם המאגר מאבד כ-2 BCM מלקוח עוגן, אך ייתכן שאותן כמויות יוסטו כבר במהלך 2020 ללקוחות נוספים, ואם הכיוון אכן יהיה מצרים, התוצאה תהיה תמהיל מסוכן יותר אך גם רווחי יותר".

בשורה התחתונה, מעריך לובלין, משוואת הסיכון סיכוי לא השתנתה באופן מהותי, והעובדה שלוויתן זכה בחוזה אינה אמורה להפתיע. "התמחור מחדש של הסיכון בין שני המאגרים הגדולים הוא תהליך מתמשך שצפוי להתהוות באופן הדרגתי בשנים הקרובות - או במילים פשוטות האירוע קצת רע לתמר, קצת טוב ללוויתן, בינתיים לא מדובר בדרמה". 

עוד כתבות

גן ילדים ברחובות/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאטיב

להפוך את מעונות היום להוצאה מוכרת לצרכי מס

מדובר בהוצאה בסיסית שמאפשרת להורים לעבוד. למה ספה למשרד היא הוצאה מוכרת וחינוך ילדים לא?

מהגרי עבודה מחכים בתור לכניסה ללשכת האוכלוסין והגירה בת"א / צילום: תמר מצפי

פחות מלבנון ומאוגנדה: מדינת היהודים לא מובילה בקליטת הגירה

גירוש האימהות הפיליפיניות עורר ויכוח על מדיניות ההגירה של שר הפנים • השר טוען להגנתו שישראל קולטת עולים יותר מאשר המדינות שקולטות מהגרים ופליטים • אבל המספרים מראים שהיתרון של ישראל הולך ונשחק, וכיום מדינות אחרות נושאות בנטל הגירה כבד מאיתנו

מט"ח / צילום: Shutterstock

שערי המט"ח הנשחקים פועלים לטובת הנוסעים לחו"ל

שערי הדולר והאירו הנמוכים פועלים לטובת 10 מיליון הנוסעים שיחלפו בנתב"ג בדרך לחופשה בקיץ הזה ● לפי סמנכ"ל איסתא, הצניחה באירו והליש"ט מגיעה בתזמון שמתקרב לשיא של חופשת קיץ, ועשויה להוביל לגידול בביקוש למדינות מערב אירופה ובריטניה

הירח / צילום: shutterstock

מה המרחק וכמה זכו לצעוד עליו - כמה אתם שולטים במסע לירח?

מה שם הטיל, היכן נחתה אפולו 11 ואת מי הותירו ארמסטרונג ואולדרין מאחור בחללית? 11 שאלות על תוכנית אפולו

פורטרטים ירושלמיים/ צילום:  Thomas Coex

טיול בתוך תמונה: ירושלים, דיוקן של עיר

תערוכה חדשה במוזיאון "על התפר" מציגה פורטרט ירושלמי עכשווי ● הצלמים - מכל המגזרים והמגדרים, הדתות והעדות - חיים בעיר

וול סטריט IBM /  צילום: Reuters, Brendan McDermid

וול סטריט ננעלה בירוק על רקע דברי וויליאמס; הזהב טס

נשיא הפד של ניו יורק דוחק בהורדת הריבית והעביר את וול סטריט לעליות ● עונת הדוחות נמשכת: הלילה לאחר המסחר מיקרוסופט צפויה לפרסם דוחות ● מורגן סטנלי עולה ב-1.4% לאחר שהבנק היכה את תחזית הרווח למניה ב-9 סנט ● פיליפ מוריס ואיביי קופצות לאחר הדוחות ● אפל זוכה להעלאת המלצה מצד בית ההשקעות ריימונד

יאיר לפיד/  צילום: איל יצהר

ברק חייב לפרוש, היחסים עם בוגי תקינים ונתניהו יהיה חייב להעלות מסים: יאיר לפיד בראיון

יאיר לפיד, מס' 2 בכחול לבן, לא מאמין בתיאוריית הגושים וחושב שרק המפלגה הגדולה תנצח בבחירות ● בראיון ל"גלובס" הוא מבקר בחריפות את ההתנהלות הכלכלית של הממשלה ("יצאה מדעתה") ● מסביר שנתניהו לא יכול לטפל בגירעון כראוי ("הוא זקוק לליצמן וסמוטריץ, כדי שיגנו עליו בנושא החסינות. והוא ישלם להם הרבה יותר") ● ולא, הוא לא רוצה לחזור לתפקיד שר האוצר: "אני הולך להיות שר החוץ ואחר כך ראש ממשלה”

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נשיא הפד של ניו יורק: על הבנק המרכזי "לפעול במהירות"

נאום נשיא הפד של ניו יורק, ג'ון וויליאמס, הספיק למשקיעים לחמם מנועים לקראת שיאים חדשים, למרות שדבריו התבססו על מחקרים ולא על ישיבת הפד האחרונה ● אבל למשקיעים זה הספיק, וכעת עלו הסיכויים להורדת ריבית כפולה בהודעה הקרובה

דונלד טראמפ / צילום: Yuri Gripas, רויטרס

המשימה: להשתחרר מהחיבוק של טראמפ (אבל בלי להגזים)

נשיא ארה"ב יצק השבוע רוטב גזעני על אומצת הבחירות שלו בהתקפה על נאמנותן של ארבע צירות קונגרס רדיקליות ● הוא מקווה כנראה להביך את המפלגה הדמוקרטית, אבל מביך גם את ישראל ואת ידידיה ● איך למזער את הנזק ארוך הטווח של הזיהוי הרעיוני עם טראמפ? המשימה הזו צריכה להעסיק את ישראל

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

החשש מההשקעה הצפויה באיתקה הפילה את מניית קבוצת דלק ב-14% בתוך 3 ימים

בשוק חששו מפני הגדלת הזרמת ההון לחברה הבת איתקה, שמוציאה היום לפועל הנפקת אג"ח בריבית של יותר מ-9% ● מקבוצת דלק נמסר כי בכוונתה להזרים בעסקה הון בהיקף של 300-400 מיליון דולר, ולצרף שותף אסטרטגי שייבצע השקעה גם הוא השקעה הונית באמצעות מכשיר הוני כלשהו

עורך דין  עודד ערן / צילום: איל יצהר

אין הפתעות באסיפה הכללית בפועלים: היו"ר עודד ערן קיבל אישור המוסדיים

בעלי המניות בבנק אישרו את מינוי הדירקטור המכהן ראובן קרופיק ואת נעם הנגבי, ד"ר דוד צביליחובסקי ודוד אבנר

מוריס קאהן, כרמל שאמה הכהן ודוד בנימין  / צילום: יוחנן הראל

מוריס קאהן מציין יובל לאפולו 11 ומסכם שבוע על חלל

וגם: יו"ר חברת החשמל מחכה למהפכת הקוצ'קוין, איך כדאי להעריך שווי של חברות קנאביס וההישג המרשים של השמאית ונהגת המרוצים

אסף רפפורט  / צילום: יח"צ

מנכ"ל מיקרוסופט ישראל: "לא הייתי יכול להיות משקיע, כי כמעט כל רעיון מגניב אותי"

אסף רפפורט, מנכ"ל מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח, מסביר בראיון ל"גלובס" מה עומד מאחורי האקטיביזם החברתי שהוא הכניס לסניף המקומי של החברה הגדולה בעולם, מספר על הבדלי הניהול בין סטארט-אפים לחברות ענק ומתאר את השינוי בשוק העבודה: "מבחינתי עובדים יכולים לעבור לגוגל אחרי שנתיים, ואז לחזור אלינו, כמו רילוקיישן" ● האזינו ל"רוד שואו" - פודקאסט ההייטק החדש של גלובס

קוולקום / צילום: אלי סונג, רויטרס

הנציבות האירופית הטילה על קוולקום קנס של 242 מיליון יורו

ענקית השבבים קוולקום נקנסה, מפני שלדברי הנציבות תמחרה את מוצריה באופן שנועד לכפות על המתחרה שלה לצאת מהשוק ● מדובר בקנס השני שמוטל על החברה ע"י הנציבות ● קוולקום אמרה כי תערער על ההחלטה, שלדבריה "לא נתמכת ע"י החוק, עקרונות הכלכלה או עובדות השוק"

מאיר שפיגלר / צילום: שלומי יוסף

האם זה אחראי מצד הביטוח הלאומי להפסיק לקנות אג"ח ממשלתיות? העימות עם האוצר מגיע לרתיחה

בביטוח הלאומי הכריזו כי על רקע החשש לגורלו של המוסד בעתיד, הוא יפסיק להעביר עודפי גבייה למדינה ● באוצר מזהירים שהדבר יגדיל את הגירעון השנה ליותר מ-4% תוצר, והעימות מידרדר לפסים אישיים ● האם יימצא פתרון בחודשיים הקרובים?

מיקרוסופט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מיקרוסופט היכתה את התחזיות: גם ברווח וגם בהכנסות - המניה קפצה

ההכנסות הסתכמו ב-33.72 מיליארד דולר, מעל לתחזיות להכנסות של 32.77 מיליארד דולר ● החברה רשמה רווח למניה של 1.37 דולרים - מעל לתחזיות לרווח של 1.21 דולרים

רותם סלע בפרסומת למזגני טורנדו / צילום:

סקר הפרסומות: חווה אלברשטיין בלב, רותם סלע בראש

הפרסומת לבנק הפועלים בכיכובו של קובי מרימה הייתה יקרה, מושקעת, מצחיקה וקיבלה תשבחות מהברנז'ה - אך מציגה ביצועים בינוניים ● לעומת זאת, חווה אלברשטיין עוררה באזז סביב הפרסומת החדשה שלה ל-yes, אבל בעיקר סביב בחירתה של הזמרת להשתתף לראשונה בפרסומת

אדם נוימן / צילום: צילום: רויטרס Eduardo Munoz ,

לפני ההנפקה: אדם נוימן מימש מניות ווי וורק ב-700 מיליון דולר לפני ההנפקה

היקף ועיתוי המימוש נחשב יוצא דופן בהתחשב בכך שהמייסדים מחכים בדרך כלל עד לאחר ההנפקה הציבורית כדי לממש אחזקות ● על פי הדיווח, נוימן כבר הקים פמילי אופיס כדי להשקיע את ההכנסות

אתר בנייה באשדוד / צילום: יח"צ

מחקר מדאיג: פועלי בניין טוענים שמאלצים אותם לעבור על כללי הבטיחות

במחקר שקיימו המוסד לבטיחות וגיהות בשיתוף אוניברסיטת חיפה, נמצא שכשליש מפועלי הבניין טוענים שמנהליהם מאלצים אותם לעבור על כללי הבטיחות באתרי הבנייה ● כ-32% מהנבדקים הודו: היינו מעורבים בתאונות עבודה ● מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגיהות: "תאונות העבודה הן פועל יוצא של תרבות ארגונית לקויה המסכנת חיי אדם"

אנדרו יאנג במהלך העימות הדמוקרטי / צילום: מייק סגר, רויטרס

"ההפך מדונלד טראמפ": המועמד של עמק הסיליקון לנשיאות ארה"ב

אנדרו יאנג, אחד המועמדים מטעם המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב ומי שכונה המועמד של עמק הסיליקון, ממשיך לשווק עצמו כ"גבר אסייתי שאוהב מתמטיקה" - ההפך הגמור מנשיא ארה"ב הנוכחי