גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מהפכת השוויון הושלמה? הילדים במשמורת האב, ביהמ"ש הטיל את המזונות על האם

ביהמ"ש לענייני משפחה קבע כי על אם למספר קטינים להעביר לאביהם סכום של 1,950 שקל בחודש וכן להשתתף במחצית עלות הישיבה שבה לומד בנה ● זאת על בסיס עקרונות הלכת העליון, שקבעה שוויון מלא בנטל המזונות לילדים בני 6-15 בין הורים בעלי יכולות כלכליות דומות

השופט נחשון פישר / צילום: אוריה תדמור
השופט נחשון פישר / צילום: אוריה תדמור

האם פסק דין שניתן לאחרונה בבית המשפט לענייני משפחה, המטיל מזונות על אם לקטינים, מסמל את השלמתה הסופית של "מהפכת השוויון בנטל המזונות"? בית המשפט לענייני משפחה בראשון-לציון קבע לאחרונה כי על אם לשלושה קטינים להעביר לאביהם סכום של 1,950 שקל בחודש בגין מזונותיהם ומדורם, וכן להשתתף במחצית עלות הישיבה שבה לומד בנה הקטין, וזאת על בסיס עקרונות "מהפכת השוויון בנטל המזונות" - אותה מהפכה שהוליד פסק דינו של בית המשפט העליון מיולי 2017, שקבע לראשונה שוויון מלא בין הורים בעלי יכולות כלכליות דומות בנטל המזונות לילדים בני 6-15.

סגן נשיאת בית המשפט לענייני משפחה, השופט נחשון פישר, ציין בפסק הדין כי "מאז ומתמיד היו מאופיינים דיני מזונות הילדים בישראל באי-שוויון כלכלי אינהרנטי לכאורה, המטיל את מרבית החיוב על האב. מקורה של תפיסה זו בשורשי ההלכה היהודית המחייבת את האב לשאת בדמי מזונות ילדיו. כיום, על יסודות העבר, תפיסת השוויון והצדק היא זו שמנחה את בתי המשפט לענייני משפחה ללא הבחנה מגדרית איזו שהיא, כאשר ערך זה, וביחד עם תפיסת טובתם ורווחתם של הקטינים, ניצב כעליון בפסיקת משמורת והסדרי שהות, רכוש ומזונות".

עוד ציין השופט כי "עתה, לאחר הלכת 919/15 (פסיקת העליון בעניין השוויון בנטל המזונות), עקרונות מסורתיים של ההלכה היהודית התמזגו יחד עם עקרונות אזרחיים ליברליים ושוויוניים, הנותנים מענה לתמורות החברתיות-הכלכליות שחלו בחברה הישראלית מאז הוכרזה עצמאותנו ועוד קודם לכך".

יכולת ומסוגלות

המקרה שהגיע אל פתחו של השופט פישר סבב סביב סיפורם של בני זוג, הורים למספר ילדים, ששניים מהם היו קטינים במועד הגשת תביעת המזונות (אחד הילדים הפך לבגיר במהלך ניהול ההליך). במהלך חייהם המשותפים ניהלו הצדדים אורח חיים חרדי, אך יחסיהם נקלעו למשבר לפני מספר שנים, כאשר אז, ומאז ועד היום, בחרה האם ובוחרת לנהל אורח חיים חילוני.

על הרקע הזה התגרשו בני הזוג, ונוהלו ביניהם תביעות שונות בענייני רכוש, מזונות ומשמורת, ובסופם הגיעו הצדדים להסכמות ביחס לרכוש המשותף ומשמורת הילדים, שנותרה בידי האב. במהלך ההליכים המשפטיים בחרה האם להיעדר מחלק מהדיונים ואף נסעה לתקופות ממושכות לחו"ל.

בהמשך נישא האב בשנית, והוא מגדל את ילדיו המשותפים לו ולאם יחד עם ילדיה הנוספים של אשתו השנייה וכן את הילדה המשותפת לו ולרעייתו.

במסגרת תביעת המזונות שהגיש, ביקש האב לחייב את האם במזונות ומדור הקטינים בגובה של 4,314 שקל בעבור ילד (שבינתיים הפכה לבגיר), ועבור הקטינים סך של 5,120 שקל עבור כל קטין, זאת בנוסף להשתתפות במדור הקטינים בסך 4,335 שקל לחודש.

האב טען כי הגיש את התביעה לאחר שנודע לו כי האם עתידה לרשת את סבתה המנוחה לפי צוואה שלה ניתן צו קיום. לטענת האב, האם מתעלמת מכל אחריות כלפי הילדים ואינה משתתפת בהוצאותיהם, שוהה תקופות ממושכות בחו"ל ומתראה עם הקטינים, גם כשהיא נמצאת בארץ, רק פעם בשבוע למשך מספר שעות במרכז קשר. לדבריו, רוב נטל גידול הילדים, הן הכלכלי והן הרגשי, מוטל על כתפיו.

עוד טען האב, באמצעות עו"ד אלינור ליבוביץ', כי הכנסתו מעסק שהוקם במשותף עם האם לפני כתשע שנים עומדת על סכום של 10,000 שקל בחודש. לטענתו, לאם יש יכולת ומסוגלות לעבוד ולהתפרנס, והיא בעלת השכלה ומקצוע וכן בעלת מספר אתרי אינטרנט.

סגירת חובות

מנגד, טענה האם כי חלקה מירושת סבתה עמדה על סכום של 1.2 מיליון שקל, ולאחר סילוק חובותיה עומדים לרשותה 700 אלף שקל, שאינם מספיקים לה על-מנת לרכוש דירה או לכלכל את עצמה בהיעדר הכנסה. לדבריה, מאז הגירושים היא לא עבדה במשך תקופה ממושכת, ולכן נצברו לחובתה חובות.

עוד טענה האם, באמצעות עו"ד ויקי פוני, כי היא התפשרה רבות בסוגיית הרכוש לפני גיבוש הסדר הגירושים שבין הצדדים, מתוך תקווה שבד-בבד יוסדרו ענייני השהות בינה לבין הקטינים. לדבריה, בין היתר היא ויתרה על העסק וכן על שתי דירות שהביאה לנישואים. האם ציינה כי היא מתראה עם הילדים מחוץ למרכז הקשר, אולם האב ממשיך להסית את הקטינים נגדה.

עוד לטענת האם, היא שבה ארצה לאחר שניסיונה להקים עסק בחו"ל - כשל. לדבריה, היא נלחמה על כך שהקטינים יישארו במשמורתה ואף שכרה לשם כך דירה בארץ.

"הפסיקה דלה"

השופט פישר ציין תחילה כי "מדובר במקרה קשה ומורכב שבו קטינים מקיימים קשר חלקי עם אמם בעקבות שינוי אורח חייה מחרדי לחילוני", וכי הצדדים מטיחים אחד נגד השני טענות קשות בנוגע לאחריותם ההורית. לדברי השופט, "המציאות שבה פוגשים הקטינים באופן מצומצם את אמם, כאשר גם לאב אחריות בדבר, משליכה באופן ישיר על היקף חיובה של האם בדמי המזונות, בדיוק כפי שהיה ראוי שיקרה גם במצב הפוך, שבו התנהלות האם מגבילה ומצמצמת את הקשר שבין האב לבין ילדיו".

על רקע קביעות עובדתיות אלה בחן השופט את המקור הנורמטיבי להטלת חובת תשלום המזונות על האם, ובין היתר ציין כי "הפסיקה בסוגיית חיוב אם במזונות ילדיה מדין צדקה, עת האב הוא משמורן, היא דלה. חיוב זה בדרך-כלל נעשה במשורה, בזהירות ובמקרים חריגים בלבד. במרבית המקרים חיוב זה נתבקש בנוגע לקטינים שחצו את גיל 15, ולרוב נפסקו לאם סכומי מזונות נמוכים". 

לדברי השופט פישר, "עיון במיעוט המקרים שהגיעו לבית המשפט שבהם התבקש חיוב האם במזונות ילדיה, מלמד כי טרם נסלל הנתיב הראוי לכך".

"כשלעצמי", הוסיף השופט, "סבור אני כי רוח הלכת 'בע"מ 919/15' (הלכת העליון בעניין השוויון בנטל המזונות) תוביל לתוצאות שוויוניות יותר, עת עסקינן באב משמורן שתובע מזונות ילדים מהאם, כך שלדעתי מצבים שבהם תחויב אם במזונות ילדיהם הקטינים של צדדים השוהים במשמורת אביהם, מדין צדקה או בהתאם לעקרונות השוויון שנקבעו בבע"מ 919/15 - יורחבו".

לבסוף ציין השופט כי האב הוא שנשא ונושא בנטל הטיפול והגידול של ילדיו מזה שנים, כאשר הוא נוהג לקחת הלוואות וכן להסתייע בגמח"ים השונים, וחובותיו השונים נאמדים על למעלה מחצי מיליון שקל. זאת, בעוד שהאם סילקה את חובותיה באמצעות כספי הירושה. בנסיבות אלה, קבע השופט, יש לחייב את האם להשתתף בהוצאותיהם ומדור של הילדים בגובה של 650 שקל בחודש בעבור כל ילד קטין. 

"פסק הדין סולל את הדרך לשוויוניות אמיתית תוך ניתוק מבורך של הפן המגדרי"

בשנתיים האחרונות נכתב ב"גלובס" רבות על "מהפכת השוויון בנטל המזונות" ששינתה את השפה בבתי המשפט לענייני משפחה. זאת, בכל הנוגע לנטל המזונות המוטל על הורים החולקים את זמני השהות שלהם עם ילדיהם. המהפכה נולדה כאמור בעקבות פסק דינו של בית המשפט העליון, שקבע לראשונה שוויון מלא בין הורים בעלי יכולות כלכליות דומות בנטל המזונות לילדים בני 6 עד 15 - והולידה שלל פרשנויות בפסיקת בתי המשפט לענייני משפחה ובתי המשפט המחוזיים בנוגע למשמעויותיה, היקפיה והנוסחאות המתמטיות שנלוות לה. המסר שהעביר העליון חלחל אט-אט אל בתי המשפט לענייני משפחה, והתוצאה עליה דיווחנו כאן היא שוויון בין ההורים בנסיבות המסוימות שנכנסות לגדרי פסק הדין.

ייחודיותו של פסק הדין של בית המשפט לענייני משפחה בראשון-לציון נעוץ בעובדה שהוא מפסקי הדין הבודדים שבהם נדונה והתקבלה בקשה לחיוב אם במזונות, ולא "רק" בקשה לביטול מזונות המוטלים על האב - מהמקרים היותר נפוצים בבתי המשפט.

מאז ניתן פסק הדין לא הוגש ערעור על הקביעות העקרוניות שניתנו בו בנוגע לחיוב האם במזונות, ואולם עו"ד אלינור ליבוביץ', המייצגת את האב ומכנה את פסק הדין "חריג, מהפכני וחשוב", הגישה בשם האב ערעור לבית המשפט המחוזי על גובה הסכום שנפסק, בטענה כי מדובר בסכום "מזערי".

לדבריה, "מדובר בפסק דין חריג, שכן רק במקרים מיוחדים ונדירים מחויבת אם במזונות ילדים. במצב שגרתי האב הוא זה אשר מחויב במזונות ילדיו. זוהי הפעם הראשונה שפסק דין לחיוב אם במזונות ילדים זוכה לניתוח באופן יסודי וממצה כל כך.

"יחד עם זאת, מצאנו לנכון להגיש ערעור, מאחר שיש נתק בין הניתוח המשפטי המאלף של בית המשפט לבין התוצאה הסופית של חיוב האם בסך כולל של 1,950 שקל עבור 3 קטינים, בעוד האב הוא משמורן יחיד. זהו סכום שאינו מהווה השתתפות ממשית בצרכי הילדים במקרה זה, שכן מעבר לצורכיהם השוטפים, הילדים לומדים בישיבות בעלות חודשית יקרה".

לדברי עו"ד דלית יניב-מסר, העוסקת בדיני משפחה ובתיקי גירושים מורכבים, "לאור העובדה כי בודדים המקרים בהם אם מחויבת בתשלום דמי מזונות לקטינים הנמצאים במשמורת האב - ותעיד על כך הפסיקה הדלה בעניין - מדובר בפסק דין הסולל את הדרך לשוויוניות אמיתית. בפסק דינו מרחיב השופט פישר את תשלום דמי מזונות השוויוניים, הן בהיבט של החיוב שקם מכוח פסק דינו של בית המשפט העליון שניתן במסגרת בע"מ 919/15, והן מכוח יכולותיהם הכלכליות של שני ההורים ובהתייחס לזמני השהות של הקטינים עם כל אחד מהם, תוך ניתוק מבורך של הפן המגדרי".

עו"ד יניב-מסר מוסיפה כי חשוב לשים לב לכך שאחד השיקולים שנלקחו בחשבון במסגרת פסק הדין היה העובדה שהאם קיבלה כספי ירושה ששיפרו את מצבה הכלכלי. "אמנם חוק יחסי ממון מחריג ירושות ומתנות מאיזון המשאבים שעורכים בני זוג ערב פרידתם, אולם במקרה זה קבלת כספי הירושה היטיבה את מצבה הכלכלי של האם, באופן המצדיק את חיובה בתשלום מזונות הילדים לידי האב, וביתר שאת לנוכח זמני השהות המצומצמים ביותר בהם היא שוהה עם ילדיה".

עוד כתבות

הנשיא מעניק את המנדט להרכבת הממשלה לבני גנץ / צילום: חיים צח, לע"מ

המנדט עבר לגנץ: "נקים ממשלת פיוס לאומית שתאחד את הקרעים בעם"

מחר אמורים צוותי המו"מ של כחול לבן והליכוד להיפגש לשיחת מו"מ ראשונה ● ריבלין: "ניתן להקים ממשלה. אין שום הצדקה לכפיית מערכת בחירות נוספת, שלישית במספר תוך שנה על הציבור" ● גנץ: "מי שינסה לגרור את ישראל לבחירות נוספות, יוקע וייזרק מהמערכת הפוליטית" ● גנץ לנתניהו: "מכיר בזכויותיך ומאחל לך לצאת נקי מכל העניינים המשפטיים. תוצאות הבחירות מחייבות שינוי"

סטודנטים  /צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

המגמה התהפכה: מספר הסטודנטים חוזר לעלות

נתוני הלמ"ס מצביעים על עלייה של 3.4% במספר הסטודנטים החדשים לתואר ראשון בשנה האחרונה, זאת לאחר שנתיים של ירידה ● ההתאוששות לא הגיעה לתחומי החינוך ● הנשים מהוות רוב בכל התארים

פיליפ פרוסט בפתיחת המסחר של אופקו / צילום: תמר מצפי

אופקו רוצה לגייס עד 100 מיליון דולר על בסיס תוצאות חדשות בניסוי בהורמון הגדילה; המניה צונחת

המוצר, שפותח ע"י פרולור הישראלית, נכשל בעבר בניסוי במבוגרים, אולם כעת הצליח בניסוי בילדים ● ההורמון ישווק ע"י פייזר, ואופקו זכאית לתשלומי אבני-דרך מן השיווק של המוצר, עד 275 מיליון דולר, וכן תמלוגים

אורנה ואור אלוביץ / צילום: אביב חופי

80 מיליון אירו: הכירו את ההשקעה הספרדית של אור ואורנה אלוביץ'

אור אלוביץ', בנו של שאול אלוביץ', ואשתו אורנה יגייסו השקעה של כ-80 מ' א' בפרויקט אנרגיית רוח של אנלייט ● חברת האנרגיה המתחדשת נשלטה בעבר ע"י יורוקום של אלוביץ' האב, שמכרה אשתקד את החזקותיה בחברה ● הגיוס ייעשה, בין השאר, באמצעות הנפקת ני"ע דיגיטליים בטכנולוגיית בלוקצ'יין

משטרת ישראל / צילום: שאטרסטוק

10 קציני משטרה בכירים קיבלו מימון השתלמויות מקרן וקסנר מאז 2015

מתוך עשרה קציני המשטרה הבכירים בדרגת סגן ניצב ומעלה שקיבלו מימון, שלושה היו במסלול של "תוכנית עמיתים" שאורכה כשנה, ושבעה במסלול "תוכנית למנהלים בכירים" בת חודש ימים

ניר זיכלינסקי ויעקב עמידרור / צילום: יח"צ

מאמינים בקנאביס: ניר זיכלינסקי ויעקב עמידרור מצטרפים לשיח מדיקל

חברת הקנאביס הרפואי שיח מדיקל הודיעה על הרחבת הדירקטוריון, במסגרתה ימונה רו"ח ניר זיכלינסקי ליו"ר, והאלוף במיל' יעקב עמידרור יצטרף כדירקטור

ד"ר אלרן חבר / צילום: יח"צ

ביומיקה של אבוג'ן תפתח מוצר המבוסס על גילויים של זוכת פרס נובל עדה יונת

יונת פענחה את מבנה הריבוזום של החיידק העמיד ואילו ביומיקה מקבוצת אבוג'ן תפתח את התרופה שיכולה לפעול נגד מבנה כזה

איתן יוחננוף / צילום: תמר מצפי

הרשת השישית בדרך לבורסה: יוחננוף מבקשת לגייס כ-400 מיליון שקל בהנפקת מניות

רשת המזון מציגה צמיחה מהירה ועלייה ברווחיות בשנים האחרונות, גם הודות לרכישת סניפים מרשת מגה שקרסה ● עם זאת, ספק האם יוחננוף תקבל את השווי שלו היא שואפת - כ-2 מיליארד שקל לפני הכסף ● במחצית הראשונה של 2019 קפצו הכנסות הרשת ב-26% ל-1.4 מיליארד שקל

משה גפני/ צילום: שלומי יוסף

גפני לרשות המסים: "תציגו בתוך שבוע תוכנית לפיצוי עסקים בעוטף עזה"

יו"ר ועדת הכספים הזהיר כי אם הרשות ואגף התקציבים באוצר לא יציגו תוכנית להסדר תשלום פיצויים למסעדנים ולבעלי אולמות וגני אירועים בעוטף עזה, הוועדה תקדם חקיקה מיוחדת בנושא

אילן רביב

מיצובישי מצטרפת למיטב דש בחברת הניהול של הקרן לרכישת תיקי הכנסות של חברות טכנולוגיה

קרן ההון סיכון של התאגידית של הקונצרן הזר התחייבה להשקיע סך של עד 4 מיליון דולר בחברת הטכנולוגיה וניהול הקרנות ליקווידיטי מבית מיטב דש ● ההשקעה תומר למניות בהתאם לשווי שייקבע בעתיד

מייסדי החברה: אלרם גורן (מימין), שי כהן, אורן אברהם ואייל גורן / צילום: יח"צ

סבב מוצלח: הסטארט-אפ הישראלי פאבריק גייס 110 מיליון דולר

החברה, שנקראה עד לאחרונה CommonSense Robotics, פיתחה טכנולוגיה שעוזרת לקמעונאיות ללקט את המוצרים במחסן ● כעת החברה מתרחבת לארה"ב

מלון שרונה העתידי / הדמיה: חברת נצבא

טרנד הבוטיק חלף? נצבא תקים מלון ענק סמוך לנתב"ג - וזו רק הסנונית הראשונה

"יש לנו אמון בענף התיירות בישראל", אומר ל"גלובס" מנכ"ל משותף בחברת איירפורט סיטי נצבא, פריאל אטיאס, לאור כוונת החברה לפתוח 2,200 חדרים ב-6 בתי מלון ברחבי הארץ בשנים הקרובות ● המהלך מצטרף לכניסת של חברות נדל"ן נוספות כמו ישראל קנדה לתחום

פרוייקט מחיר למשתכן / צילום: איל יצהר

יום לנעילת הגרלת מחיר למשתכן: מכרזי ראשל"צ והווילות באילת מככבים

מחר תינעל ההגרלה התשיעית של מחיר למשתכן ● בראשון-לציון הסיכוי לזכות בדירה עומד על אחד ל-15 ● גם בבאר יעקב הסיכויים לא גבוהים ● היענות נמוכה נכון לעכשיו לדירות בנהריה, קריית ים ומגדל העמק

דורון שגב / צילום: יח"צ Dropsicle

המיליארדר טים דרייפר מינה את דורון שגב לנציגתו בישראל

דרייפר מינה את דורון שגב לנציגת Draper Ecosystem בישראל במטרה להגדיל את טווח פעילותו הגלובלית, בדגש על מדינות המזרח התיכון

"מידבראג". ציליות שעשויות מרשת ברזל בניין, ובתוך הריבועים שקפים צבעוניים/ צילום: גאיה סעדון

פסטיבל אינדינגב נפתח, והשנה הוא כולל גם אמנות פלסטית

פסטיבל אינדינגב חוגג השנה בר-מצווה, והוא מתרחב מפסטיבל מוזיקה גם לאמנות פלסטית, שמוקמת רק לשלושה ימים בלב המדבר ● בפסטיבל יצירות של אמנים מקומיים ועצמאיים, וחלקן ייעלמו אחריו "כמו סטורי באינסטגרם"

שיחות טלפון / צילום: Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

חושבים שהעתיד הוא תקשורת בהודעות טקסט? קבלו את הקאמבק המפתיע של שיחות הטלפון

צעירים מנהלים שיחות וידאו כשהטלפון מופנה לתקרה, משוחחים בצ'טים קוליים באתרי גיימינג מבלי לשחק כלל ומשתמשים באפליקציות קוליות מתוחכמות ● השיחות פינו את מקומן לטובת הודעות וגלישה באינטרנט, אך האם הן בדרך לקאמבק מפתיע?

ניר צוק, מנכ"ל פאלו אלטו  / צילום: תמר מצפי

גיל שויד, מאחוריך: פאלו אלטו וניר צוק עקפו את צ'ק פוינט גם בשכר

האופציות הזניקו את השכר של צוק ל-36 מיליון דולר ב-2019 ● פאלו אלטו, המספקת פתרונות לאבטחת מידע, כבר נסחרת בשווי של 20 מיליארד דולר, אף שאינה רווחית לפי כללי החשבונאות המקובלים

מאיר דור, יו"ר ברן / צילום: עינת לברון

תחרות לקרן פימי: חברת ההנדסה ברן מבקשת למזג לתוכה את תהל בעסקת מניות

ברן טוענת כי למרות שהגיעה לשלב של הסכם סודיות מול הבעלים של תהל, חברת קרדן אן.וי, "נחסמנו בשלב מוקדם של בקשות לקבלת מידע, מסיבות שאינן ידועות לנו" ● מחזיקי האג"ח של קרדן יחליטו היום אם לאשר להנהלת החברה לקדם מו"מ עם פימי לצורך השגת הסכם מפורט

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

זריקת מרץ מהרגולטור: רשות שוק ההון תשחרר 100 מיליארד שקל לתשתית

הממונה על רשות שוק ההון אמר בוועדת הכספים כי הוא מתכוון לאפשר לגופים המוסדיים להחזיק בעד 49.9% מפרויקטי תשתיות מקומיים, לעומת 20% שהם הורשו להחזיק עד כה ● ברקת טען כי תקציב הרשות עומד על כשליש מתקציב רשות ני"ע, וכי יש להגדילו

איקאה / צילום: שאטרסטוק

פלסטיק החוצה: איקאה ישראל תפסיק שימוש בכלי פלסטיק חד פעמיים

בכפוף ליעדים שהציבה החברה בעולם כולו, איקאה ישראל תפסיק להשתמש בכלי פלסטיק עד 2020 ● בין השינויים: תפסיק למכור קשיות פלסטיק ותעבור למכירה של כלי אוכל מפלסטיק מתכלה