גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מדינת ישראל נגד אפק זרד: האם תצליח הפרקליטות להוכיח גניבה של 22 מיליון שקל במטבעות קריפטו?

ביהמ"ש החליט לדחות לסוף החודש את הדיון בבקשת הפרקליטות לעצור עד תום ההליכים את הצעיר מאילת המואשם כי חדר למחשב של חברו וגנב ממנו 75 אלף מטבעות Dash ● הגניבה בוצעה בתחילת מרץ, ומאז זינק שער המטבע ביותר מ-75% ● עו"ד יהונתן קלינגר מאיגוד הביטקוין: "אני מאמין שלנאשם יהיו דרכים טובות להילחם באישומים"

אפק זרד, הנאשם בגניבת מטבעות הקריפטו, בבית המשפט / צילום: כדיה לוי
אפק זרד, הנאשם בגניבת מטבעות הקריפטו, בבית המשפט / צילום: כדיה לוי

אפק זרד בן ה-25 מאילת, המואשם בגניבת מטבעות דיגיטליים בשווי 22 מיליון שקל מארנק דיגיטלי של חברו, הובא היום (ג') בשעות הצהריים מבית המעצר "אוהלי קידר", שם הוא עצור כבר כמעט חודש, לדיון בבית המשפט המחוזי בבאר-שבע, בפני השופט נסר אבו טהה. בית המשפט קיבל את בקשת הדחייה הכפולה שהגיש בא-כוחו של זרד, עו"ד אלי כהן, לאחר שבאי-כוח הפרקליטות, עורכי הדין ערן צרויה ורחל אטיאס, לא התנגדו לבקשה. 

בהתאם להחלטת בית המשפט היום, הדיון בבקשת הפרקליטות לעצור את זרד עד תום ההליכים נגדו נדחה לסוף החודש, כאשר דיון ההקראה, שבו יידרש זרד להשיב לאשמה המיוחסת לו, נדחה לחודש יוני.

בדיון הסביר עו"ד כהן כי הוא קיבל את הייצוג רק באחרונה, וטרם קיבל את כל חומרי החקירה ואת תעודת החיסיון שהוציאה המשטרה. בשיחה עם "גלובס" לאחר הדיון אמר עו"ד כהן: "אני מעריך שיתר חומרי החקירה שלא הועברו ותעודת החיסיון יועברו בשבועיים הקרובים, ולאחר מכן נדע מה היקף התיק ואילו ראיות חשובות".

כתב האישום נגד זרד הוגש ב-18 באפריל, יום לפני ערב פסח. כפי שפורסם ב"גלובס", על-פי כתב האישום, זרד חדר לכאורה למחשב הנייד של חברו, אלכסיי יריומנקו, וגנב ממנו 75 אלף מטבעות קריפטוגרפיים מסוג Dash. על-פי שער המטבע ביום הגניבה, שבוצעה לפני כחודשיים, הסכום שנגנב שווה לכ-6 מיליון דולר (יותר מ-22 מיליון שקל). מעצרו של זרד בוצע לאחר חקירה של חוקרי הסייבר במשטרת ישראל, בעקבות תלונה שהוגשה במשטרה ב-6 במרץ על-ידי יריומנקו. בסיום החקירה הועברו החומרים לפרקליטות.

כתב האישום, שהוגש באמצעות עו"ד גיורא חזן מפרקליטות מחוז דרום (פלילי), מייחס לזרד ביצע עבירות של גניבה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון וחדירה לחומר מחשב. לטענת התביעה, הנאשם ניצל את קשרי החברות שהיו לו עם המתלונן וכן את העובדה שהייתה לו גישה לדירתו, וגנב בעצמו או יחד עם אחרים את פרטי הארנק הדיגיטלי שלו. לבקשת הפרקליטות, חולטו המחשב הנייד והאייפון של הנאשם, שלכאורה שימשו לביצוע העבירות.

"לזרד יש את כוח המיקוח"

זרד מיוצג כיום על-ידי עו"ד אלי כהן, לאחר שהאחרון החליף את עורך דינו הקודם, עו"ד אלכס גאוסקין. לאחר הגשת כתב האישום נגד זרד בחודש שעבר, אמר עו"ד גאוסקין: "הנאשם מכחיש את המיוחס לו. אנו בטוחים שלאחר שתיפרס מלוא התשתית הראייתית, התמונה תתבהר, ונוכל להגיב בהתאם, כשאנו בטוחים שבית המשפט יראה שלנאשם אין קשר למיוחס לו בכתב האישום". 

לפי כתב האישום, בתחילת מרץ חדר זרד לכאורה שלא כדין לארנק הדיגיטלי של יריומנקו, ללא ידיעתו וללא רשותו, והעביר את מלוא תכולת הארנק, כ-75 אלף מטבעות Dash, שערכן באותה עת היה כ-82.5 דולר ליחידה. את המטבעות העביר הנאשם לארבע כתובות של ארנקים דיגיטליים אחרים, בשש העברות שבוצעו בו-זמנית, תוך הסוואת מעורבותו במעשים אלה. היקף הגניבה לכאורה מסתכם ב-22.4 מיליון שקל.

האם תצליח התביעה להוכיח את העבירות המיוחסות לזרד? עו"ד יהונתן קלינגר, היועץ המשפטי של איגוד הביטקוין הישראלי, התייחס לשאלה זו במאמר מעניין שפרסם בתחילת החודש (ראו מסגרת בהמשך). לדעתו, "לזרד יש את כוח המיקוח: בלי להוכיח שיש לו את המפתחות לארנקים, יהיה קשה למדינה להוכיח מעבר לכל ספק סביר שהוא מי שהזיז את המטבעות מהארנק של יריומנקו לארנק אחר, או בכלל שיריומנקו היה הבעלים של הארנק הקודם. יהיה למדינה מאוד קשה להוכיח שהוא גנב".

הקורבן פיתח תוכנה עבור Dash

המטבע Dash  נסחר היום במחיר של כ-140 דולר ליחידה, לאחר ששערו זינק ביותר מ-75% מאז תחילת מרץ. אילו היו נגנבים היום 75 אלף מטבעות Dash, הם היו שווים יותר מ-37 מיליון שקל. ראוי לציין כי בשבוע האחרון זינקו שערי המטבעות הדיגיטליים המובילים בעשרות אחוזים, בהובלת הביטקוין (BTC ), שהבוקר נסחר במחירו הגבוה ביותר מאז סוף יולי 2018, כששערו גבוה מ-8,200 דולר - שיא של 9 חודשים וחצי. 

Dash הוא מטבע דיגיטלי מבוסס בלוקצ'יין, שהונפק לראשונה ב-2014 תחת השמות XCoin ולאחר מכן Darkcoin, וב-2015 קיבל את שמו הנוכחי. בניגוד לביטקוין, Dash תומך באפשרות של העברות מטבע פרטיות - כלומר, העברות שלא ניתן לעקוב אחריהן ברשת. קיים מגוון רחב של ארנקים דיגיטליים התומכים בהחזקת Dash.

גורם בקהילת הקריפטו הישראלית המעורה בפרטי החקירה סיפר ל"גלובס" כי יריומנקו הוא מפתח תוכנה צעיר, שעסק בשנים האחרונות בפיתוח לפלטפורמת הבלוקצ'יין Dash, וכנראה כך צבר בארנקו הדיגיטלי עשרות אלפי מטבעות Dash. 

*** חזקת החפות: אפק זרד הוא בגדר נאשם בלבד במעשים המיוחסים לו. מדובר בשלב מקדמי בהליך הפלילי. זרד טרם השיב לאשמה, וכל עוד הוא לא הורשע, הוא זכאי ליהנות מחזקת החפות. 

"יהיה למדינה קשה מאוד להוכיח שזרד גנב" / רועי קצירי

במאמר מעניין שפרסם בתחילת מאי עו"ד יהונתן קלינגר, המכהן כיועץ המשפטי של איגוד הביטקוין הישראלי, הוא מציין כי בכתב האישום נגד אפק זרד נטען כי הוא ביצע ערבול של המטבעות הדיגיטליים שגנב לכאורה, כדי למנוע זיהוי של המקור שלהם. ואולם, לדבריו, לפחות במקרה אחד הטענה הזאת כנראה אינה נכונה. "איך שאני רואה את זה, שתי כתובות המטבע שהופיעו בכתב האישום תקינות ועדיין מחזיקות את ההון הקטן שנשלח אליהן. המצב יכול שיהיה שונה בכתובות אחרות", כתב קלינגר.

"היופי במטבעות מבוזרים הוא שניתן לנתח את מאגר העסקאות (הבלוקצ'יין) וללמוד מה התרחש", מסביר קלינגר. "מטבע Dash עובד עם 'צמתי-על' (Master Node). מדובר במחשב שמריץ את התוכנה של Dash יחד עם עותק של כל הבלוקצ'יין שלה וכמה שירותים נוספים. כדי להריץ צומת-על כזה, צריך שיהיו לך כ-1,000 מטבעות Dash נעולים על-ידי אחת הכתובות שלך, שאומר שהם לא יזוזו מהמקום. במצב כזה אתה מקבל גמול של כ-1.67 Dash בכל בלוק שאתה עוזר לכרות. זה אומר שחלק מהכסף שנגנב, לפחות, לא נוצר על-ידי השקעה במטבעות, אלא על-ידי הרצה של צמתי-על. זה גם אומר שיריומנקו החזיק לפחות 27 צמתים כאלה. אני מניח שאם מספר דומה מייצג את צמתי-העל בכתובות האחרות, אז הוא הפעיל כ-60 צמתי-על כאלה. כרגע ל-Dash יש כ-5,000 צמתים כאלה, ויריומנקו כנראה הפעיל 1% מהצמתים, ולא רק החזיק כ-1% מכלל המטבעות במחזור (לא מעט לבחור שגר בדירה עם שותף באילת)".

בהמשך המאמר מתייחס קלינגר לבעיות של רשויות אכיפת החוק במקרה זה. "הבה נניח, לצורך העניין, שיריומנקו היה שחקן לגיטימי ודיווח על כל ההכנסות והרווחים שלו, הגיש את הדיווחים לרשות המסים בזמן וחי טוב מהריבית שיצרו צמתי-העל שלו. עכשיו, בהנחה שזרד היה חכם דיו כדי לבצע את ההעברות לכתובות שלא זמינות מהמחשב שלו, ושלא מכר את המטבעות, אלא השתמש בהם גם הוא לצורכי צמתי-על, כיצד היה ניתן לעלות עליו?"

לדברי קלינגר, "השאלה של קלות הגניבה של 75 אלף המטבעות מארנקים שונים, שהחזיקו כ-1,000 מטבעות כל אחד, והיכן היו המפתחות ששלטו בהם, נראית יותר מתיאורטית כאן. זאת לא עסקה אחת שבוצעה בקליק, אלא זה דרש תכנון מדוקדק ותוכנית ב' למקרה שבו יובטח שלאחר המעצר זרד לא יידרש לחשוף את המפתחות לארנקים שלו. זו גם הסיבה מדוע בקשת המדינה לחלט את המחשב האישי והטלפון של זרד נראית מעניינת: נכון לעכשיו אין כל אינדיקציה שיריומנקו יקבל את המטבעות שלו בחזרה".

הוא מציין כי "אם למשטרה הייתה שליטה בנכסים, הם היו יכולים להעביר אותם לשליטה של יריומנקו או ללכוד אותם בעצמם, כדי להבטיח שאם לזרד יש עדיין שליטה מבחוץ על הארנקים (קרוב משפחה, שותף סוד או שותף), המטבעות עדיין יוחזרו לבעלים החוקיים. כרגע לזרד יש את כוח המיקוח: בלי להוכיח שיש לו את המפתחות לארנקים, יהיה קשה למדינה להוכיח מעבר לכל ספק סביר שהוא מי שהזיז את המטבעות מהארנק של יריומנקו לארנק אחר, או בכלל שיריומנקו היה הבעלים של הארנק הקודם. יהיה למדינה מאוד קשה להוכיח שהוא גנב, ולא שאדם אחר פרץ או לקח, או שיריומנקו העביר בעצמו לצד שלישי מאובטח".

עו"ד קלינגר מוסיף כי "לזרד קיימת עוד טענת הגנה די מעניינת; הוא יכול לטעון שיריומנקו ביצע הונאת מס מתוחכמת. מדוע? אם המטבעות של יריומנקו נגנבו, הוא היה יכול להשתמש בחריג בהוראות מס הכנסה כדי להכיר באובדן הזה כהפסד הון: אובדן המטבעות עקב פריצה מזכה אותך להכיר בכך כהפסד, ועקב כך לשלם פחות מס. זרד יכול לטעון גם שיריומנקו התקשר עמו בהסכם (כשותף) להקים עסק חדש. במצב כזה יש סיכוי שהמשפט הזה יתנהל ברמת המילה-מול-מילה, ויהיה קשה להוכיח. עוד, בהתחשב בכך שב-Dash יש אפשרות לשליחה אנונימית של מטבעות, אז יהיה קשה לטעון שזרד מצד אחד כל-כך מתוחכם, ומצד שני לא השתמש בכלי הזה כדי להעלים את עקבותיו".

לסיכום, כותב עו"ד קלינגר, "אנחנו עדיין לא יודעים איך התיק יתפתח, אבל אני מאמין שלזרד יהיו דרכים טובות להילחם באישומים נגדו, וזה ייצור תקדימים מעניינים על איך מגדירים גניבה של מפתחות בדין ואיך מוכיחים שמטבעות נגנבו כשהמפתחות עצמם נגנבו".

עוד כתבות

יפתח רון טל / צילום: יוסי וייס חברת החשמל

920 מיליון שקל הועברו לחברת החשמל להסדרת החוב הפלסטיני

החוב הכולל של הפלסטינים לחברת החשמל הגיע ערב ההעברה ל-1.7 מיליארד שקל ● בעקבות המהלך, חברת החשמל תפסיק את הניתוקים היומיים באספקת החשמל ללקוחותיה בשטחי הרשות הפלסטינית

נת"צ בתל אביב / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

נוהגים בניגוד לחוק בנתיבי תחבורה ציבורית? בתל אביב תקבלו קנס של 500 שקל, זה מה שיקרה לכם בחיפה

נתוני האכיפה של עיריית ת"א ל-2019, שהגיעו לידי "גלובס", חושפים כי חלה ירידה במספר הנהגים הפרטיים שנוסעים בנתיבים בניגוד לחוק • אלא שת"א היא החריגה, ובשאר הרשויות הגדולות - דוגמת ירושלים, חיפה ורמת גן - לא מוצאים לנכון לאכוף, והאוטובוסים עומדים בפקק עם כולם

וואטסאפ (WhatsApp) / אילוסטרציה: רויטרס

הפיצ'ר החדש של וואטסאפ שייקל לכם על העיניים בדרך

מצב כהה הוא פיצ'ר שהלך וצבר פופולריות, שמשנה את הרקע של אפליקציות לכהה, כך שיהיה נח יותר להשתמש בהן בלילה או במקומות ללא הרבה תאורה

יודפת הראל בוכריס, ד”ר בועז תדמור וד”ר ליאור פרל  / צילום: שיר חסין

הבנה קלינית ואמפתיה: חממת החדשנות של בילינסון חוגגת שנה באמזון

החממה, שנפתחה בסיוע עמותת ידידי מרכז רפואי רבין, מנוהלת ע"י הקרדיולוג ד"ר ליאור פרל, ומטרתה לאתר פתרונות טכנולוגיים לבעיות בתחום הבריאות

איציק אברכהן / צילום: איל יצהר

שופרסל מתמודדת במכרז להפעלת הקנטינות של שירות בתי הסוהר

רשת המזון מבקשת מהספקים שלה הנחות גדולות על מוצרים, כדי לשפר את הצעתה

פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI

המדדים בוול סטריט מטפסים; טסלה חוצה שווי של 104 מיליארד ד'

מדד דאו ג'ונס עולה ב-0.3%, כך גם מדד S&P 500 ומדד הנאסד"ק עולה ב-0.56% ● מנוצ'ין: "החתימה על השלב השני בהסכם הסחר יכולה לקרות לפני או אחרי הבחירות" ● בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס השיל 0.3%, הקאק איבד 0.6%

מכוניות חדשות בנמל חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משרד האוצר מציג: כך גובים יותר מסים מפחות רכבים חדשים

המדינה קיבלה בשנה החולפת סכום עתק של כ-42.4 מיליארד שקל ממיסוי כלי רכב ● רשות המסים גבתה כ-9.8 מיליארד שקל על רכבים חדשים, למרות שהשוק התכווץ ב-5%, והנהג הישראלי העדיף לרכוש מכוניות היברידיות שהמיסוי עליהן נמוך דרמטית ● המצב ב-2020 לא צפוי להשתפר

האחים נאוי  / צלם: בן יוסטר

השלד שהכזיב: אחים נאוי צופה קיטון של כ-18 מיליון שקל ברווחיה בעקבות פסיקה בסוגיית קיזוז הפסדים

בית המשפט דחה את ערעור החברה, והיא עדכנה כי "לא תהיה רשאית לקזז הפסד הון ריאלי מני"ע" ● מדובר בהפסדים צבורים של כ-154 מיליון שקל שהיו בשלד הבורסאי גולדן אקויטי, שאת השליטה בו רכשו האחים ב־2010

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סלקום סירבה לאפשר לגולן טלקום ואקספון שדרוג טכנולוגי מול אפל

במסגרת המתיחות ביחסים בין החברות, גולן טלקום ואקספון קיוו שסלקום תיקח על עצמה שדרוג מול אפל שיאפשר לשתיהן לספק שיחות על גבי האינטרנט ● בסוף שתיהן נאלצות למצוא פתרון עצמאי לסוגיה

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 ברמת שיא כל הזמנים, שיכון ובינוי טסה ב-8.5%

שפיר זכתה במכרז ענק להקמת מרכז ההספקה של צה"ל, יחד עם אוריין שמנייתה טסה ביותר מ-40% ● שפיר הנדסה זינקה ביותר מ-11%, פריון קפצה ב-6.6%

אפליקציית Envelope החדשה של גוגל / צילום: צילום מסך מיוטיוב

מנסים לצמצם את זמן השימוש בטלפון? גוגל רוצה שתכניסו אותו למעטפה

גוגל השיקה אמש אפליקציה בשם Envelope שמטרתה לסייע בהפחתת זמן השימוש בטלפון בעזרת מעטפת נייר

דורון גרסטל / צילום: יח"צ

הקאמבק האינטרנטי של פריון: התייעלות ושינוי אסטרטגי שיקמו את אמון המשקיעים בחברה

מניית החברה כבר צללה ב-95% מהשיא, על רקע הרעה בתוצאותיה ומאבק שליטה בין בעלי המניות, אולם מינוי דורון גרסטל למנכ"ל, ההתייעלות שהוביל וכניסה אסטרטגית לשוק ניתוח קמפיינים דיגיטליים שיקמו את אמון המשקיעים

מיכאל לובושיץ / אינפוגרפיק: יח"צ

מנכ"ל וילי פוד התפטר; עינת פלד, מנהלת בונז'ור של אסם, בדרך להחליפו

(עדכון) - יבואנית המזון הציבורית דיווחה הבוקר לבורסה כי מנכ"ל החברה מיכאל לובושיץ הודיע על התפטרותו אחרי שנתיים בתפקיד ● טרם ידוע לאן מועדות פניו של לובושיץ, שנחשב למנהל מוערך ומחוזר

אודי שמאי/ צילום:איל יצהר

מניית הטכנולוגיה של זכיין פיצה האט בישראל מזנקת על רקע גיוס של 47 מיליון שקל באוסטרליה

דרגון טייל של אודי שמאי, המפתחת פתרונות תוכנה לאופטימיזציה של ניהול המשלוחים במסעדות מזון מהיר, מבקשת להיעזר בכספי הגיוס לחדירה לשוק האמריקאי

קתרינה סאקלארופולו  / צילום: EUROKINISSI, רויטרס

הפרלמנט היווני בחר לראשונה בנשיאה למדינה

קתרינה סאקלארופולו זכתה לתמיכה רב-מפלגתית וקיבלה 261 מתוך 300 קולות חברי הפרלמנט ● סאקלארופולו כיהנה עד כה כראשת מועצת המדינה של יוון, והייתה גם האישה הראשונה בתפקיד זה

מרכז ההספקה של צה"ל / צילום: חברת שפיר

הזכייה שהקפיצה את מניות שפיר ואוריין: יקימו מרכזי אספקה עבור צה"ל בכ-5.5 מיליארד שקל

משרד הביטחון עדכן היום על החלטת ועדת המכרזים שלו לבחור בהצעתן המשותפת להקמה ואחזקה של שלושה מרכזים לוגיסטיים ● מניית שפיר עלתה ב-8%-9% וזו של אוריין זינקה ב-30%-40%

תושבי סין עם מסיכות פנים / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

סין סוגרת לחלוטין את אזור ווהאן בו התפרץ וירוס הריאות המסתורי

העיר ווהאן, בה התפרץ וירוס הריאות המסתורי "קורונה", נסגרה לחלוטין על ידי הרשויות בסין ● כל תנועת התחבורה הציבורית נעצרה ותושבי העיר התבקשו לא לעזוב

מייסדי Founders dror-gabby-ronny: דרור גבי רוני  / צילום: Loom

המובילה העולמית בניהול ה-IT מארה"ב, Service Now, רוכשת את Loom Systems

סכום הרכישה מוערך סביב 80 מיליון דולר, לפי גורמים שמעורים בפרטים ● הרוכשת, חברת ServiceNow, היא חברה ציבורית בשווי של כ-60 מיליארד דולר, המתמחה באספקת פתרונות מבוססי ענן לאוטומציה של פעילויות מחשב ארגוניות

עומאר ישראק, נשיא מדטרוניק. העסקה על סף לחיצת יד / צילום: רויטרס

עומאר ישראק מונה ליו"ר אינטל העולמית

ישראק כיהן כמנכ"ל מדטרוניק, ובתקופתו החברה השקיעה 3.5 מיליארד דולר בישראל 

מייסדי החברה: גל רינגל (מימין), גל גולן וקובי ניסן / צילום: דניאל סינגר

הסטארט-אפ שמנסה להחזיר לגולשים את השליטה על המידע שלהם

הסטארט-אפ Mine, שגייס עד כה 3 מיליון דולר, מאתר את המידע שהמשתמש סיפק ברשת - מפרטי כרטיס אשראי ועד מספר הדרכון