גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרשת החשדות נגד גולדין ושבע: על תאוות-בצע ואופציות שניתנו במחיר מימוש אפסי

אפשר להניח שהחקירה בנושא ניצול מידע הפנים לכאורה במניות חברת המימון החוץ-בנקאי אחים נאוי ע"י אילן שבע, באמצעות מידע שמסר לו עמי גולדין, התחילה לאחר שהמערכת זיהתה פעילות חריגה במסחר במניות נאוי סביב המכירות של שבע ● הדחף להרוויח ולעשות סיבוב יפה או להימנע מהפסדים כבדים – תמיד דוחף אנשים לעבור על החוק ● דעה

עמי גולדין, מנכ"ל נטו / צילום: בן יוסטר
עמי גולדין, מנכ"ל נטו / צילום: בן יוסטר

1. 

זה מדהים איך התכונות האנושיות והפסיכולוגיה עתיקת-היומין בשווקים לא השתנו ולא ישתנו. הטכנולוגיה משנה אמנם ללא היכר את כל תחומי החיים, אבל היא לא משנה, לפחות לא כעת, את התכונות האנושיות, הכוללות תאוות-בצע, היבריס, פחד ותקווה, שהם חלק מכללי המשחק וההתנהגות בשווקים - והם אלה שגורמים לאנשים לצעוד אל פי תהום מבחינת החוק.

כל מי שעיסוקו בשוק ההון, שמתעניין בדרכי הפעולה של רשות ניירות ערך ובדרך שבה היא עוקבת אחרי פעולות בניירות ערך, יודע או צריך לדעת היטב שיש בה מערכת בקרה שמזהה תנועות חשודות בנייר ערך מסוים. האלגוריתם של המערכת בוחן את היקף המסחר במניה מסוימת ומאתר גורם שרכש את המניה בהיקף חריג יחסית לעצמו וגם יחסית למסחר במניה בימים כתיקונם.

אפשר להניח כי החקירה בנושא ניצול מידע הפנים לכאורה במניות חברת המימון החוץ-בנקאי אחים נאוי על-ידי אילן שבע, באמצעות מידע שמסר לו לכאורה עמי גולדין, התחילה לאחר שהמערכת זיהתה פעילות חריגה במסחר במניות נאוי סביב המכירות של שבע. אני מניח שהנורה האדומה נדלקה, ככל הנראה, סביב נפח הפעילות במניות שעוררה את החשד הראשוני של החוקרים.

לאחר מכן קל היה להגיע למוכר, אילן שבע, באמצעות חשבונות החברה שלו, ביכורי השדה. כיצד נפל אילן שבע לכאורה בפח הזה? פשוט מאוד: תאוות-בצע - ובמקרה הזה הרצון לא להפסיד מיליוני שקלים בגלל מידע פנים שהגיע לו, על-פי החשדות של רשות ניירות ערך, בדבר עצירת חלוקת דיבידנדים על-ידי אחים נאוי, מידע פנים שהעביר לו לכאורה עמי גולדין, מנכ"ל קבוצת המזון נטו ודירקטור בחברת אחים נאוי. וזה קורה פעם אחר פעם, אף שלכולם ברור שקל לרשות ניירות ערך לתפוס סוחרים הפועלים בצורה חריגה לפני הודעה מסוימת של חברה. הדחף להרוויח ולעשות סיבוב יפה או להימנע מהפסדים כבדים - תמיד דוחף אנשים לעבור על החוק לכאורה.

2. 

על-פי החשדות, שבע מכר מניות נאוי בעשרות מיליוני שקלים באמצעות ביכורי השדה, שבבעלות בה שולטת משפחת שבע (האחים אילן וששי). איני יודע איך בוצעה ההשקעה (כולה מהון עצמי או חלקה במינוף), אבל ברור שהאחים שבע הם אנשים עשירים מאוד.

האם הם מוכרים לציבור? ממש לא. איך הם עשו את עיקר הונם? ממסחר בירקות ופירות. ביכורי השדה היא בסך-הכול חברת סחר בירקות ובפירות, שקונה מהחקלאים ומגלגלת הלאה את הסחורה לרשתות השיווק וגלגלה מחזור של קרוב למיליארד שקל ב-2018.

בשנתיים האחרונות אמנם חלה שחיקה בשיעורי הרווחיות של החברה וברמת הרווחיות שלה, אבל בעבר היא רשמה רווחיות תפעולית של כ-10% ורווח נקי שהתקרב ל-8% מההכנסות. בסך-הכול הרוויחה החברה בין 20 מיליון שקל ל-60 מיליון שקל בשנה בין 2011 ל-2018. האחים שבע, שמנהלים את החברה, שותפים בה בחלקים שווים עם חברת נטו, בבעלות משפחת עזרא ובניהולו של גולדין.

האחים שבע נהנים מדמי ניהול של 140 אלף שקל מדי חודש צמוד למדד המחירים לצרכן מ-2007, אבל הם מושכים בנוסף מענקים שמנים נוסף על כך. מבדיקה שעשיתי בדוחות נטו, שמפרסמת את הדוחות המלאים של ביכורי השדה, עולה כי השניים משכו בין השנים 2011 ל-2018 דמי ניהול ומענקים בסך כולל של 55 מיליון שקל, נוסף על סכומים דומים כחלקם בדיבידנד.

אז הנה, זה חלק ממקור עושרם של האחים שבע, וזה כנראה לא היחיד, כי מי שמשקיע עשרות מיליונים במניה בודדת, יש לו עסקים רבים נוספים - עוד עדות לכך שיש בישראל שורה ארוכה של אנשים עם הון של עשרות ומאות מיליוני שקלים, ששמם לא מתגלגל בין דפי העיתונות. אם אתה לא חברה ציבורית שמניותיה נסחרות, הרי אין שקיפות (גם אם זו חברה בת פרטית, שדוחותיה מתפרסמים), לא של נתונים ובוודאי לא על היקף העושר.

3. 

גולדין הוא יד-ימינו של דודי עזרא, בעל השליטה בענקית המזון נטו מימים ימימה. מתברר כי התגמול שלו לא מגיע אך ורק מנטו, שבה הוא מכהן כמנכ"ל. גולדין, שחשוד על-פי רשות ניירות ערך בהעברת מידע הפנים לשבע, מכהן גם כיו"ר ביכורי השדה - והייתה לכך תמורה נאה מכך. מבדיקה של הדוחות הכספיים שערכתי בעבר עולה כי גולדין קיבל 10 מיליון אופציות בביכורי השדה כבר ב-2007, ולמרבה הפלא, או שלא, האופציות הוענקו לו במחיר מימוש של אגורה אחת בלבד - כלומר, כמעט בחינם.

מה פתאום מחלקים למנכ"ל אופציות במחיר מימוש כמעט אפסי? הרי כל הסיסמאות היפות מדברות על תמריץ למנכ"ל, אז איזה תמריץ היה לגולדין אם הוא ידע שירוויח בוודאות, השאלה היא רק כמה? והוא אכן הרוויח, ולא מעט. האופציות הובשלו בשש מנות, משנת 2011 ועד למנה האחרונה ב-2016. גולדין כמובן מימש את האופציות לפי קצב הבשלתם, ושימו לב מה קרה: בכל פעם שהוא מימש, לפחות בשנתיים האחרונות, ומכיוון שהחברה פרטית ומניותיה אינן נסחרות, החברה (ביכורי השדה) היא זו שרכשה ממנו את המניות.

בסך-הכול נוצר לגולדין, יש מאין, רווח אדיר של כ-10 מיליון שקל (אגב, זו הוצאה שנגרעת כמובן מהרווח), ורכישת המניות ממנו שיקפה לחברה שווי של מאות מיליוני שקלים. עוד עדות לכאורה לקרבה בין גולדין למשפחת שבע, לא רק מתוקף תפקידו כיו"ר ביכורי שדה.

עו"ד איריס ניב-סבג ממשרד שינמן-נגב-ניב, המייצגת את אילן שבע, מסרה אתמול בתגובה לדיווח של רשות ניירות ערך: "מר שבע לא עשה שימוש במידע פנים ולא עבר עבירה, והוא מאמין כי כך יתברר בתום החקירה. המכירות בוצעו על יסוד החלטה אסטרטגית. מר שבע העמיד עצמו לרשות החקירה והשיב בצורה מלאה לכל השאלות שהופנו אליו".

מעמי גולדין נמסר כי הוא מנוע מלהגיב לדברים בשלב זה.

*** חזקת החפות: עמי גולדין ואילן שבע לא הורשעו בכל עבירה בפרשה הנחקרת. החקירה נמצאת בראשיתה, והם זכאים ליהנות מחזקת החפות.

עוד כתבות

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר

בעלי אלטשולר שחם גמל מכרו מניות החברה בכ-62 מיליון שקל

ככל הידוע הם מכרו כ-4.8 מיליון מניות החברה בתמורה לכ-62 מיליון שקל, לפי מחיר של 13 שקל למניה ששיקף דיסקאונט של כ-2.5% על מחיר המניה בפתיחת המסחר היום

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

הבורסה ננעלה בירוק: בזק וטבע משכו את ת"א 35 לקפיצה של 1%

בזק זינקה ב-5.4%, טבע בכ-5% ● מד ת"א 90 ננעל ללא שינוי ומדד הבנקים טיפס ב-0.77% ● ישראמקו תחלק 280 מיליון שקל כדיבידנד

אסדת קידוח נפט בים הצפוני / צילום: Andrew Milligan, Associated Press

"נראה גל פשיטות רגל של מפיקי נפט לקראת סוף השנה"

סיימון רדמונד, ראש תחום אנרגיה וכרייה בחברת דירוג האשראי הגלובלית S&P, סבור שהשפל בביקוש לנפט אינו תופעה זמנית ● משבר הקורונה, לדבריו, שינה את הרגלי העבודה והנסיעה של האנשים בצורה שתימשך גם בעתיד ● "לא ראינו עד היום הרבה פשיטות רגל כי אנחנו רק בתחילת המשבר"

מני מזוז ואורי שהם / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה, מארק ישראל סלם, הארץ

הנציב שהם נגד השופט מזוז: "ראוי היה להימנע מאמירת הדברים באופן שבו הם נאמרו"

אל נציב תלונות הציבור אורי שהם, שכיהן עד לא מכבר לצידו של מזוז, הוגשו שלוש תלונות בעניינו של מזוז לאחר שסירב לפסול את עצמו בעתירה נגד השר אוחנה ● שהם כתב כי "שלוש התלונות מבהירות את מידת הזהירות שעל שופט לנקוט בהתבטאויותיו בפומבי בכלל, ובסוגיות רגישות בפרט"

תומר כהן, מנכ"ל BUYME  / צילום: סיון פרג'

שבוע אחרי שרכשה את מניות המייסדים: טלכלל ממנה מנכ"ל חדש לפלטפורמת השוברים BUYME

המנכ"ל החדש הוא תומר כהן, 32, שהקים ושימש כמנכ"ל ושותף מייסד של Jobit, חברה נוספת מקבוצת טלכלל העוסקת בליווי קריירה לדור המילניאלס

טראמפ מחזיק תנ"ך מחוץ לכנסיית הקדוש ג'ון / צילום: Patrick Semansky, AP

טראמפ: "אפעיל את הצבא אם ראשי המדינות לא ירגיעו את המפגינים"

כדי לאפשר לכוחות הצבא לפעול בתוך ארה"ב, טראמפ יצטרך להפעיל חוק בן 213 שנה ● הפעם האחרונה שנעשה שימוש בחוק זה הייתה במהומות רודני קינג ב-1992

יואב זייף, מנכ"ל סטרטסיס / צילום: באדיבות סטרטסיס

לאחר החלפת המנכ"ל: סטרטסיס מפטרת 10% מעובדיה

נכון לסוף 2019, יצרנית המדפסות תלת ממד העסיקה בישראל 538 עובדים, מתוך מצבת כוח אדם עולמית של 2,268 עובדים ● בפברואר, זמן קצר לפני פרוץ משבר הקורונה, נכנס לתפקיד המנכ"ל יואב זייף

מנכ"ל אפל, טים קוק  / צילום: Hahn Lionel/ABACA, רויטרס

מנכ"ל אפל במסר לקהילה השחורה: "אתם וחייכם נחשבים"

כך לפי מזכר ששלח טים קוק לעובדי אפל בתגובה לאירועים סביב מות מותו של ג'ורג' פלויד ● "כדי ליצור שינוי, עלינו לבחון מחדש את ההשקפות והפעולות שלנו"

מטה גיליאד בקליפורניה / צילום: Eric Risberg, Associated Press

ניסוי נוסף ברמדסיביר של גיליאד הצליח אך השוק לא מתלהב

מצטברות העדויות לכך שהמוצר אכן משפיע על הקורונה, אבל עד כמה? ● אתר הביומד STAT: חלק מן היעילות במינון הנמוך היא מקרית

שירה רבן (מימין) ושרה נתניהו. ההחלטה לפתוח בחקירה בגין עדות שקר חריגה בנוף המשפטי בישראל / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

הנחיות לא חד משמעיות ומיעוט אישומים: על מערכת האכיפה ועדות שקר

על רקע החלטת המשטרה לפתוח בחקירה פלילית נגד שתי עובדות במעון רה"מ בחשד למתן עדות שקר לטובת שרה נתניהו, "גלובס" בדק ומצא כי בתיהמ"ש לא ממהרים להפנות לחקירה עדי שקר, וכי הנחיות פרקליט המדינה בשאלה אם להעמיד לדין בגין עדות שקר קובעות כי יש לאזן בין שיקולים שונים

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

עליות קלות בבורסה בת"א: בזק עולה בעוד 2.9%

ה-FDA אישר לאופקו הלת' להתחיל בניסוי בריאלדי לטיפול בקורונה ● דלק יורדת 2.5%, פתאל עולה בכ-3% ● הראל פיננסים: "התנודתיות הגדולה של נכסים שונים המשפיעים על תיק ההשקעות מחדדת את ההמלצה שלנו על פיזור בין האפיקים"

נג’ין קוקס.”אם אנחנו מתכננים להרחיב את הנוכחות של האנושות מחוץ לכדור הארץ, אנחנו צריכים קודם כל שהאנושות תהיה ראויה להרחבה”
צילום: גוד אזגורי, שגרירות ארה"ב

נמאס מכדור הארץ? ראש המשימה הקרובה של נאס"א למאדים בראיון

נג’ין קוקס, המנהלת בנאס"א את צוות התכנון של משימות הרובוטים על מאדים, מספרת איך סדרת טלוויזיה גרמה לה לגלות בחלל את הצד האופטימי של כדור הארץ ●  "חשוב שגורמים נוספים יוכלו להוציא אנשים מכדור הארץ"

טדי שגיא / צילום: יונתן בלום, גלובס

המיליונרים החדשים של טדי שגיא: מנהלי KAPE מימשו מחצית מהאופציות תמורת כ-60 מיליון שקל

זאת לאחר שהגדילו את שווי החברה מ-40 מיליון דולר לכ-400 מיליון דולר בארבע שנים שקל ● שגיא, שהינו בעל השליטה, הגדיל את חלקו בחברה

אולפן חדשות 13 / צילום: באדיבות חדשות 13

הסכסוך בין הנהלת רשת לעובדי חדשות 13 מסלים: "ועד העובדים יצא מדעתו"

ל"גלובס" נודע כי ועד העובדים וארגון העיתונאים התריעו בפני מנכ"ל הרשות השנייה כי רשת עוברת על החוק ומקדמת תוכניות כמו האח הגדול, הישרדות וגידי ואהרוני במסגרת שידורי החדשות ● גורמים בהנהלת רשת: "אם חלילה רשת תקרוס, ועד העובדים יישא באחריות מוסרית למעשיו המופקרים"

מנכ"לי הבנקים: דב קוטלר,  חנן פרידמן, סמדר ברבר-צדיק, אורי לוין, אלדד פרשר / צילום: איל יצהר, אביב חופי

הרבעון הראשון של המערכת הבנקאית: יותר עמלות ויותר הפסדי אשראי

הדוחות הכספיים של הבנקים לרבעון הראשון מציבים תמרורי אזהרה להמשך • הבנקים רשמו יותר הפסדי אשראי, הציבור ברח לפיקדונות ושילם יותר עמלות, בעיקר עבור ניירות ערך ועסקאות מט"ח

מטוסי אל על מושבתים בשדה התעופה / צילום: Oded Balilty, Associated Press

ועד עובדי נתב"ג: "השדה יעבור למתכונת יום כיפור אם לא ייפתחו השמיים"

בשל נהלי משרד הבריאות, הלכה למעשה נמשך העוצר התעופתי ● ועד עובדי רשות שדות התעופה הודיע כי אם לא יגובש מתווה לחזרת הטיסות בהקדם, כל עובדי רש״ת יצאו לחל״ת ביום א' הקרוב והצוותים היחידים שיעבדו יהיו צוותי חירום

מוצרי שטראוס/ צילום: תמר מצפי

שטראוס תציע מבצעים מאחורי הגב של הקמעונאי

ל"גלובס" נודע כי חברת המזון השנייה בגודלה בישראל מציעה לצרכנים לצלם את הקבלות בסופרמרקט ולתרגם אותן לקופונים ברשתות מזון • מדובר ביצרנית המזון הראשונה שמציעה לתת "כסף" לצרכנים בתמורה למידע על הקניות שלהם, ובהמשך תוכל להציע גם מבצעים והנחות ללא תלות בקמעונאי

חיים רביבו / צילום: מתוך הערוץ הרשמי של ONE

הפרקליטות: כתבי אישום בכפוף לשימוע נגד חיים רביבו וארנון גלעדי בפרשת דוד ביטן

גלעדי חשוד בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט ● רביבו חשוד במתן שוחד לגלעדי בתמורה לקידום פרויקט בנייה ● נזכיר כי בתחילת השנה זומן לשימוע גם ביטן עצמו, החשוד בשוחד ובמרמה והפרת אמונים בתשע פרשיות שונות

זאב אלקין / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

המשרד להשכלה גבוהה ומשאבי המים יזכה לשני מנכ"לים במקביל

אתמול בישיבת הממשלה אושרה הקמתם של משרדי הממשלה החדשים ● בין השאר אושרה הקמת משרד מים והקמת משרד החינוך הגבוה (המל"ג) ולכל אחד מן המשרדים האלה, יידרש מנכ"ל נפרד ● גם למשרד רה"מ יהיו שני מנכ"לים - אחד לנתניהו ואחד לגנץ

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

האם אחוזים משמעותיים מבדיקות הקורונה מציגות תוצאה חיובית כוזבת?

משרד הבריאות: "אנחנו מבצעים בדיקה חוזרת אם היא אינה מתאימה לתמונה הקלינית"