גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אמזון בדרך לכאן: האם החנות האינטרנטית שלכם ערוכה לכך?

הדומיננטיות של המסחר המקוון ברשת והפיכתו למנוע צמיחה לעסקים קטנים, מחייבות אותם לטפח חנות אינטרנטית פעילה ● מערכת ERP יעילה לתכנון משאבים, תוכל להתאים את אותה החנות לסטנדרט השירות ושילוח המוצרים לו מצפים הלקוחות כיום, במיוחד לקראת כניסת אמזון לישראל

חנויות אינטרנטיות זקוקות כיום למערכת תומכת מכירה ושירות/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב
חנויות אינטרנטיות זקוקות כיום למערכת תומכת מכירה ושירות/צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

הכתבה בשיתוף Priory-team

עולם המסחר משתנה לנגד עינינו, לצד המסחר המסורתי בחנויות, מחוץ לבית, עולה כוחו של המסחר המקוון. עד כמה המהפך הזה גדול? שימו לב למספרים בישראל בלבד: לפי נתוני דואר ישראל, בשנת 2017 עמד היקף המכירות המקוונות על כ-13 מיליארד שקל, לעומת 1.3 מיליארד ב-2010 - גידול של פי עשרה; הדואר אף מדווח על מסירת יותר מ־65 מיליון חבילות מחו"ל ב-2018, וערב חג הפסח האחרון הגיעו כמעט 11 מיליון חבילות לישראל.

כל אלו מובילים למסקנה אחת: המסחר המקוון כבר מחולל שינוי גדול בהרגלי הקניות של הצרכנים, בישראל ובעולם, וימשיך לעשות זאת גם בעתיד הנראה לעין. בימים שבהם אמזון, ענקית המסחר המקוון העולמי, "עושה קולות" של כניסה לישראל, העניין הזה מקבל משנה תוקף.

כל בעל עסק המפעיל חנות אינטרנטית, צריך בנקודת הזמן הזאת לעצור ולבחון את מצבו: האם הוא ערוך ומוכן לשינוי הגדול המתחולל בדפוס הקנייה של הצרכנים, ולא פחות חשוב - האם הוא ערוך ומוכן לעלייה בסטנדרט השירות שתכתיב אמזון, גם בישראל, כבר בימים אלו?

חיבור בין ה-ERP לאתר מכירות פעיל מייצר סדר וארגון בעסק

כאשר לקוח רוכש מוצר כלשהו הוא נחשף רק לחלק קטן - משרשרת של מהלכים שמתחילה באספקת המוצר לחנות או למפעל, ומסתיימת בדוח המכירות החודשי. השרשרת הזאת כוללת אינספור פעולות קטנות וחשובות, מספיקה טעות באחת מהן כדי לשבש את המשך התהליך, ובסופו של דבר להביא לפגיעה ברמת השירות שניתנת ללקוח.

חי גולדשטיין, מייסד חברת Priory-team המתמחה בהטמעת אחת ממערכות ה-ERP המתקדמות כיום, Priority, מסביר: "ניקח לדוגמה לקוח שמתקשר לחנות בגדים, ורוצה להזמין 2 חולצות, 3 נעליים ו-12 זוגות גרביים. עם ההזמנה מתחיל תהליך: צריך לרשום את ההזמנה במערכות של הארגון, יש לבדוק אם הלקוח חייב כסף לחברה ואם מותר לשלוח אליו סחורה, על מישהו נוסף לברר מה כתובת הלקוח כדי לשלוח אליו סחורה וצריך, כמובן, לוודא שהמוצר קיים במלאי. עכשיו, נניח שאפשר לשלוח לאותו הלקוח את הסחורה, יש להכין אותה - לאסוף את המוצרים מהמחסן, לארוז אותם, לזמן משאית שתנייד את המשלוח, לתאם מול הלקוח מתי תגיע הסחורה והיכן להשאיר אותה, לוודא שהסחורה הגיעה וסופקה, לעדכן את המלאי לאחר המכירה, ליידע את אחראי הרכש כדי שיעדכן בעקבות כך את צפי ההזמנות - ועוד ועוד. מספיקה טעות או עיכוב באחת הפעולות הרשומות מעלה, על מנת לגרום לביטול או איחור באספקת ההזמנה, ולפגום בחווית השירות ללקוח. את כל התכלול הזה מבצעת מערכת ה-ERP ובמקרה שלנו מערכת Priority.

אמזון מציבה דרישות וסטנדרטים של שירות למי שמעוניינים למכור דרכה/צילום: אדי פוקס

"ה-ERP היא בעצם תוכנה שכל הארגון מחובר אליה, כל בעל תפקיד בתחום שלו, והוא מקבל אינפוט באמצעותה על הסטטוס בארגון - כלומר עדכון לגבי הדברים הרלוונטיים אליו בשרשרת המכירה. מנגד, כאשר עובדים בעזרת ניירות, בשיטה הישנה, האינפוט הזה לא יתקבל אצל כולם באופן אוטומטי ועלול לגרום לבעיות הנובעות מחוסר תקשורת / מידע בזמן אמת. מערכות כמו Priority בונות מודול שאוסף באופן אוטומטי את כל ההזמנות המבוצעות אונליין ומזרים את הנתונים לתוך המערכת הפנימית של הארגון. כך נמנע הצורך בהקלדות וברישומים ידניים - פעולות שבהן רבות מההזמנות הולכות לאיבוד".

לאמזון יש דרישות

איך כל זה קשור לאמזון ולכניסה העתידית והמדוברת שלה לישראל? גולדשטיין ממשיך ומספק דוגמה נוספת: "אמזון מציבה דרישות וסטנדרטים של שירות לעסקים המעוניינים למכור דרכה מוצרים אונליין. אחת מהן היא אספקת המוצר בתוך יומיים עד חמישה ימים מרגע שהלקוח ביצע הזמנה. כלומר, תוך 5 ימים מרגע ביצוע ההזמנה, המוצרים כבר צריכים להיות בבית הלקוח. כאשר המערכות של אותו עסק לא מסונכרנות דרך מערכת כמו Priority, הסיכוי שמשהו ישתבש בדרך גדול. נניח, למשל, שבוצעה הזמנה דרך אתר אמזון; אחד העובדים בבית העסק ייכנס ידנית למערכת של אמזון כדי למשוך את פרטי ההזמנה ולהקליד זאת בעצמו למחשב של העסק. רק לאחר שהוא סיים את ההקלדה ואישר אותה במערכת, המחסן בכלל מודע שיש להתחיל - בתהליך איסוף ההזמנה והשליחה, שדורש פרק זמן מסוים. ומה קורה אם אותו עובד שבדרך כלל מקליד את ההזמנה בדיוק חולה או יצא מוקדם, ואף אחד לא זכר לעשות זאת במקומו? במצב שכזה, הסיכוי שהסחורה לא תגיע בפרק הזמן שאמזון הציבה, גדול. בעקבות כך הדירוג של אותו עסק באמזון יורד, עד כדי אפשרות שייעלם לגמרי ולא יוכל למכור דרכה מוצרים ללקוחות".

מחזיקים חנות אינטרנטית? עכשיו הזמן לשדרג אותה עם מערכת Priority. לפרטים הקליקו כאן>>

כאן, כאמור, נכנסת לפעולה מערכת ה-INSTANT CONNECT של Priory-team, המאפשרת לעסקים, המחזיקים חנויות אינטרנטיות להשתדרג ולהתפתח בעידן המסחר המקוון. המערכת מייצרת חיבור ישיר ומהיר בין ה-ERP לבין חנות ה-eCommerce ומאפשרת לנהל את ההזמנות המקוונות בצורה המקצועית והמדויקת ביותר. "השאיפה היא להוביל לסנכרון און-ליין בין האתרים הקיימים של הלקוח כולל אמאזון לבין ה-ERP", מסביר גולדשטיין. "כך ניתן להבטיח תהליך שוטף, מהיר יותר ,נכון יותר ונטול תקלות.

"בעזרת פריוריטי והחיבור שאנחנו עושים לבית העסק יכול בעל העסק לאפיין מחדש תהליכי עבודה ולייעל אותם: לדאוג שהזמנות ייכנסו באופן אוטומטי ושוטף, לוותר על הזמנות שבלתי אפשרי לספק משיקולי מלאי ועומסים, להגדיר תהליכי עבודה ולוגיסטיקה שיתמכו בהזמנות אלו, לתעד קריאות שירות, להפיק דוחות רלוונטיים ממערכות המידע ולהכין את העסק למסה גדולה יותר של הזמנות תוך שדרוג סטנדרט השירות ואספקת הסחורה ללקוח ויצירת חווית קנייה טובה יותר", מסכם גולדשטיין.

רכישה ברשת. מספיקה טעות אנוש קטנה אחת כדי לשבש את התהליך/צילום: אדי פוקס

למכור בסביבה מקוונת: 7 עקרונות להתנהלות נכונה

כאמור, עם או בלי אמזון, ברור לכל שהמסחר הולך ומתפתח ברשת, ושם כנראה יהיה עיקר מיקודו. כיצד יכול בעל עסק להתאים עצמו בצורה מיטבית לעידן החדש? שמונת העקרונות הבאים יסייעו לכם לעשות את העבודה:

1. בנו חנות ייעודית למסחר מקוון, בלי פשרות.
לקוחות רבים נכנסים לחנויות ברשת, מקבלים רושם ראשוני לא מספיק טוב או לא מספיק ממוקד, ויוצאים כלעומת שבאו. הקפידו על הנראוּת שלה, על העדכניות, על הנוחות ועל השיווקיות שלה. כדי להצליח, חשוב לא להתפשר. עבדו עם איש מקצוע , וזכרו: האתר הוא רק חלק בשרשרת השיווק והמכירות. הוא לבדו לא ייצר קניות או מכירות. בעזרת אדם מקצועי תוכלו לבנות תוכנית שיווקית נכונה שתביא אליכם לקוחות וכמובן - רכישות באתר.

2. אל תמהרו להחליף את האתר הקיים. זו לא המהות.
אם יש לכם אתר קיים ועובד, אפשר - ואף מומלץ - להמשיך להשתמש בו. השקיעו בו, קדמו אותו, הפנו אליו את הלקוחות שלכם, ותגלו שגם כך הדברים יכולים לעבוד היטב.

3. עמדו בסטנדרט השירות של היום.
בעידן של אמזון ו-eBay, הלקוחות מצפים לשירות מהיר ויעיל: לקוח שהזמין מוצר היום, מצפה לקבל אותו מחר. איך עושים את זה? בעזרת חיבור מיידי בין מערכת
ה-ERP לבין החנות המקוונת שלכם. עובדים עם אמאזון? חברו את אמאזון ל-ERP שלכם - על מנת להבטיח זמני תגובה ושירות טוב ללקוח.

4. היערכו מראש לקבלת הזמנות ולניהולן.
עסקים רבים מתחילים למכור באינטרנט מבלי שהם ערוכים לכך לוגיסטית, וזהו מתכון לאסון. דאגו שהעסק ערוך לטיפול בכל שלבי שרשרת המכירות. אם בעקבות שירות לקוי תרדו בדירוג של אמזון או של הלקוח... תצטרכו להשקיע המון משאבים על מנת לעלות בחזרה בדירוג.

5. המכירה היא לא סוף התהליך, אלא רק ההתחלה.
יש לוודא שההזמנה עברה לליקוט, שנשלחה ליעד, שהועבר ללקוח מייל עדכון על סטטוס ההזמנה (ושהוא יכול לבדוק זאת בעצמו באתר) וכו' תהליך עבודה מסודר וזריז, יחסוך לכם טלפונים רבים, תלונות רבות וזמן יקר.

6. דאגו גם לעתיד.
ודאו שהחיבור ל-ERP מאפשר לכם להחליף ולשדרג את האתר בהמשך הדרך; ודאו כי בהמשך תוכלו להציע גם אפליקציות מכירה ולא רק אתר "רגיל", כדי שתוכלו להגיע לכמה שיותר לקוחות מכל מקום.

7. שמרו על קשר עם הלקוחות שרכשו אצלכם מוצר.
שליחת ניוזלטרים ומסרים שיווקיים היא כלי מצוין לשימור הלקוח ולהגדלת המכירות. מערכת שמנהלת את מאגר הלקוחות ומייצרת הצעות רלוונטיות ללקוח תסייע כאן מאוד.

בעלי חנויות אינטרנטיות, אל תישארו מאחור, שדרגו את איכות השירות עם מערכת Priority>>

עוד כתבות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

רן פוליאקין / צילום: איל יצהר

חברת ההדמיה הרפואית ננוקס מקדמת הנפקה בנאסד"ק לפי שווי של יותר מחצי מיליארד דולר

החברה מנתניה, שפיתחה מכשיר CT נייד, קטן וזול משמעותית מאלה הקיימים כיום, מנוהלת על ידי היזם הסדרתי רן פוליאקין ● סורק CT נמכר כיום בעלות של כמה מיליוני דולרים, לעומת המכשיר של ננוקס, שצפוי להימכר בכ-10,000 דולר בלבד

סוחרים צופים בנאומו של יו"ר הפד ג'רום פאואל לאחר החלטת הריבית / צילום: Brendan McDermid, רויטרס

וול סטריט ננעלה בעליות; המשקיעים נרגעו - הריבית לא צפויה לעלות ב-2020

יו"ר הפד פאוול לא הפתיע את השוק והותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי; רומז: לא יחולו שינויים בריבית גם בשנה הבאה ● מניית ארמקו הסעודית, החברה בעלת השווי הגבוה בעולם, זינקה ב-10% ביום המסחר הראשון שלה בריהאד

חיים צוף, מבעלי השליטה באקויטל / צילום: רוני שיצר

ערן לנדנר - בנה של היועצת שהתעשרה מגילוי הגז ב"תמר" - מונה למנכ"ל אקויטל

ערן לנדנר מונה השבוע לתפקיד המנכ"ל של חברת ההחזקות אקויטל ודירקטוריון החברה הבת, נפטא ● לנדנר יחליף בתפקידי המנכ"ל את ערן סער, שהתפטר לאחרונה לצורך מינוי כמנכ"ל החברות אי.די.בי ודיסקונט השקעות

הכוכב הבא / צילום: רונן אקרמן

התאגיד נפרד מ"הכוכב הבא": יפיק עצמאית את בחירת הנציג לאירוויזיון

שיתוף-הפעולה בין תאגיד השידור וקשת מתקיים כבר 7 שנים ● עפ"י הודעת התאגיד לקשת, בכוונתם להפיק עצמאית את בחירת המועמד הישראלי לתחרות, וזאת החל מהשנה הבאה, כלומר בבחירת נציג ישראל לאירוויזיון 2021 ● קשת בתגובה: "בהצלחה"

תחזיות לשווקים ב- 2020 / צילומים: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

תחזית מידרוג: קצב מכירת הדירות יגבר ב-2020, והמחירים יעלו; הריבית תמשיך להכביד על חברות הביטוח

2019 עומדת להסתיים כששני אפיקי ההשקעה המרכזיים בשוקי ההון בארץ ובעולם – מניות ואג"ח – הניבו למשקיעים תשואות מרשימות ● במבט קדימה, במידרוג מעריכים בסבירות גבוהה שגם השנה הקרובה תהיה חיובית ● אלה התחזיות של מידרוג לסקטורים המרכזיים בבורסה בת"א

שלמה פיוטרקובסקי ויגאל ארנון ב 2006 / צילום: קובי קנטור

פיוטרקובסקי ישלם עוד כ-9 מיליון ש' ליורשות של ארנון בגין מניות סלקום

הסכסוך בין עו"ד יגאל ארנון המנוח לבין שלמה פיוטרקובסקי על הבעלות ב-1% ממניות סלקום מגיע לסיומו: לאחר שב-2009 נקבע כי פיוטרקובסקי יעביר לארנון את המניות שאותן החזיק בנאמנות עבורו וכן 60 מיליון שקל בגין דיבידנדים עליהן - קובע העליון כעת כי עליו להוסיף גם הפרשי ריבית והצמדה

השקת פרויקט הסיבים האופטיים של פרטנר / צילום: גד פרץ

עכשיו זה רשמי: האצ'יסון הגישה בקשה להיתר שליטה בפרטנר

הבקשה הוגשה למשרד התקשורת, אך היא תיבחן בעיקר על-ידי משרד הביטחון ● התהליך עשוי לארוך כמה חודשים, בין היתר בשל העובדה שאין כרגע ממשלה

מלון הרודס באילת / צילום: יח"צ

בוכים ומרוויחים: שוק המלונות הישראלי חוגג את הרנסנס בעסקי התיירות המקומית

תוצאותיהן הכספיות של רשתות המלונות דן, פתאל וישרוטל, שמניותיהן נהנו מעליות דו-ספרתיות מתחילת 2019, יכולות להסביר את הפוטנציאל שמזהה עזריאלי בענף המלונאות ● עזריאלי חתמה על עסקה לרכישת מלון הר ציון בירושלים מידי שלמה אליהו בכ-322 מיליון שקל

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

"עימות חזיתי בים הבלטי": ארה"ב בדרך לסנקציות על צינור הגז "נורד סטרים 2"

בית הנבחרים האמריקאי החל בהליך הטלת סנקציות על חברות המעורבות בהקמת צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לאירופה בניסיון לטרפד את הפרויקט ● ארה"ב פותחת חזית כפולה: מול רוסיה, אך גם מעלות בריתה באירופה, ובמיוחד גרמניה

בנימין נתניהו, גדעון סער / צילום: הליכוד

מבקר הליכוד מזהיר את נתניהו וסער: לא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין

מבקר הליכוד עו"ד שי גלילי שלח הבוקר מכתב אזהרה למועמדים בפריימריז על ראשות הליכוד, נתניהו וסער, שלא לעשות שימוש בנכסי המפלגה ועובדי המפלגה בקמפיין ● למעשה, האזהרה מופנית בעיקר כלפי נתניהו השולט כיום במנגנון המפלגתי ובנכסי התנועה

סתיו שפיר / צילום: איל יצהר, גלובס

שפיר לכחלון ולשטייניץ: "הקפיאו את הזיכיון של כיל במפעלי ים המלח"

ח"כ סתיו שפיר פנתה לשרי האוצר והאנרגיה בעקבות פרסום "גלובס" כי באוצר וברשות המסים נדהמו ממהלך חשבונאי של כיל המאפשר לה להימנע מתשלום מס בהיקף 400 מיליון שקל ● "אלה לא תרגילים חשבונאיים, זו הונאה"

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

פרשנות: גם ביום האחרון של הכנסת הח"כים דאגו בעיקר לעצמם. ישראל בוחרת, שוב. כך זה נראה מאחורי הקלעים

הפעם הראשונה שישראל הלכה לבחירות הייתה סבירה, הפעם השנייה הייתה טירוף, הפעם השלישית נראית כמעשה אובדני ● ככה לא מתנהלת מדינה מודרנית

הראל ויזל, מנכ"ל ובעלים קבוצת פוקס  / צילום: שוקה כהן, יח"צ

לאומי פרטנרס במו"מ מתקדם לרכישת 10% מחברת ריטיילורס של פוקס לפי שווי של 600 מיליון שקל

החברה הבת ריטיילורס מחזיקה בזיכיון להפעלת המותג נייקי בישראל ובקנדה והמותג פוט לוקר בישראל ● ללאומי תוענק אופציה לרכישת 10% נוספים בתוך ארבע שנים, לפי שווי של 750 מיליון שקל לפחות

סוסון ים שנתקע בכוס חד פעמית שהושלכה לים  / צילום: נועם קוטלר

סוף סוף: עיר בישראל תאסור שימוש בכלים חד-פעמיים בחוף הים

כך לפי החלטת מועצת העיר אילת ● הקנס הצפוי לעובר על החוק - עד 730 שקל

פקק בכניסה לתל אביב / צילום: איל יצהר

התוכנית של האוצר נחשפת: אגרת גודש ביד האחת, עידוד מכוניות פרטיות ביד האחרת

לפי התוכנית, ההכנסות מאגרת הגודש, שיעמדו על 1.5 מיליארד שקל בשנה, ישמשו להוזלת אגרת רישוי הרכב לנהגים ולהעלאת התקציבים לתחבורה הציבורית ● באוצר שוקלים גם למסות שווי השימוש בחניה

בנימין נתניהו / צילום: חיים צח לעמ

נתניהו הודיע לבג"ץ: אתפטר מכל תפקידיי כשר עד סוף השנה

הודעת נתניהו מגיעה כמענה לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון נגד נתניהו והיועמ"ש, בה היא דורשת את התפטרות נתניהו מתפקידיו כשר ואת יציאתו לנבצרות מתפקידו כראש הממשלה בעקבות כתב האישום שהוגש נגדו

סקר הסקרים

סקר הסקרים: שעות ספורות לפני פיזור הכנסת, כחול לבן פתחה פער על הליכוד

הכנסת ה-22 מתפזרת, ומדינת ישראל תלך לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר לקראת עוד מערכת בחירות סוערת

מתניהו אנגלמן / צילום: אתר המלג

בכירים במשרד המבקר עולים להתקפה: "דוח הגירעון נכתב ברוח המפקד"

לדברי הגורמים, היו במשרד חילוקי דעות בשאלה אם משרד האוצר כשל בהתנהלותו סביב הגירעון ואם הדוח צריך לכלול המלצות

הארווי ווינסטיין / צילום: אנדרו קלי, רויטרס

הארווי ויינשטיין הגיע להסדר תביעות אזרחי בגובה 47 מיליון דולר עם הנפגעות והנושים

לפי תנאי ההסכם, ויינשטיין ושותפיו לשעבר, בהם חברי מועצת המנהלים של אולפן ההפקות שלו לשעבר, לא הודו בביצוע עבירות