גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הגמר הגדול: כל מה שצריך לדעת על תחרות האירוויזיון

160 מיליון שקל הושקעו באחת מתחרויות האירוויזיון היקרות ביותר שהופקו בשנים האחרונות ● מי יופיע הערב על הבמה לצד מדונה ונטע ברזילי, וכיצד נערכו לאפשרות של תקלה שתשבית את השידור? ● "גלובס" מגיש 12 עובדות על הפקת הענק

מנחי ערב חצי הגמר הראשון של האירוויזיון בתל-אביב / צילום: אורית פניני
מנחי ערב חצי הגמר הראשון של האירוויזיון בתל-אביב / צילום: אורית פניני

הערב, שנה של הכנות תגיע לשיא עם הגמר הגדול של אירוויזיון 2019 - התחרות ה-64 במספר שתתקיים בתל אביב. ישראל השתתפה ב-42 מהתחרויות מאז הצטרפה לרשימת המדינות ב-1973. הלידה של שבוע האירוויזיון לא הייתה קלה מבחינת תאגיד כאן, שלזכותו ייאמר (לפי התרשמות מהחזרה לגמר הגדול וכן משני חצאי הגמר) הרים הפקה ואירוע ברמה גבוהה מאוד, שלא במקרה זוכה לתשבחות ברחבי העולם. הבמה מרשימה מאוד וכמוה גם השידור, הגלויות (הסרטונים שמוצגים לפני כל שיר שצולמו על רקע נופי ישראל), ובימוי המופע כולו.

לרגל האירוויזיון קיבצנו 12 עובדות ומספרים:

1. מדובר באחד מהאירוויזיונים היקרים ביותר שהופקו בשנים האחרונות. עלותו נאמדת ב-160 מיליון שקל - כאשר את מרבית הכסף שילם תאגיד השידור. מי שישלם את המחיר, כפי שפורסם השבוע, הם יוצרים ישראלים, וזאת לאור קיצוצים בהקצאת משאבים ליצירות מקור. ישראל זכתה בתחרות 4 פעמים, ומחזיקה בממוצע של 6 בזכיות, בדיוק כמו הולנד המועמדת לזכייה הערב. 30 מיליון שקל השקיעה עיריית תל אביב באירועים, כולל בהקמת כפר האירוויזיון.

2. 1,600 איש ואישה עבדו בהפקת הענק הזו, לצד עוד כ-500 מתנדבים שתרמו מזמנם ומאדיבותם ליווי למשלחות, מתן מידע לתיירים והכוונה.

3. 41 מדינות (אחרי שאוקראינה פרשה לאור מחלוקות על האמן המייצג) נוטלות חלק בתחרות השנה. 26 מתוכן העפילו לשלב הגמר - 5 הן המדינות המרכזיות (המממנות הראשיות) שעולות מדי שנה אוטומטית (גרמניה, צרפת, איטליה, ספרד, בריטניה) והמדינה הנוספת היא המדינה המארחת שמקבלת כרטיס לגמר באופן אוטומטי. מאז 2015 הצטרפה אורחת שרחוקה מאוד מיבשת אירופה - אוסטרליה. המדינה הצטרפה לרגל חגיגות ה-60 לתחרות ומאז נשארה. אוסטרליה משדרת את התחרות מזה 30 שנה כשבמדינה יש קהל גדול חובב אירוויזיון (שיצפה בו בשעות הבוקר, לפי פער השעות). אם אוסטרליה תזכה אגב היא לא תארח את התחרות אלא היא תצטרף לבחירה לעיר שתארח ותסייע לה בהפקה.

4 מספר המופעים שהיו פתוחים לקהל עומד על 9: שני חצאי גמר, מופע הגמר, ושלוש חזרות לכל אחד מהאירועים. אולם המופעים (המרשים כבר אמרנו?) הוא אחד הקטנים ביותר שהיו בשנים האחרונות כשהוא מונה נטו 7,200 מקומות ישיבה בלבד. זהו גם אחד הנימוקים לכך שמחירי הכרטיסים היו יקרים בפי 3 ויותר מאלו של ליסבון. על סאגת הכרטיסים אין ספק שעוד ידובר רבות - המכירה שהתחילה בתזמון מאוד מאוחר והמחירים המאוד יקרים (2,000 שקל לכרטיס לגמר!) הרחיקו הרבה מהתיירים. גם הכרטיסים לחזרות שאמורות להיות נגישות לקהל היו יקרים מדי (מאות ואלפי שקלים) והתוצאה הייתה חלוקה חינמית במטרה למלא את האולם. שרת התרבות מירי רגב לא תגיע הערב וכמוה גם ראש הממשלה שלא ירצה להרגיז את ההמפלגות הדתיות לאור סאגת השבת. רעייתו שרה אמורה לפקוד את האירוע.

5. 24 מצלמות לוכדות את האמנים ואת האולם מכל זווית צילום אפשרית. השידור מועבר ל-45 מדינות.

6. יש גיבוי - החזרה הגנרלית שנערכה אתמול (ו') בלילה צולמה באופן זהה לזה שבו מתוכנן הגמר הגדול. למעט המלכה האם - מדונה - שלא צולמה, ולא הופיעה בחזרה. במהלך השידור החי הערב ירוץ השידור-גיבוי במקביל. במקרה של תקלה, בלחיצת כפתור ישתלט השידור הזה על השידור החי והצופים ימשיכו בצפייה מבלי להרגיש. האם זה קרה בעבר? למעשה, מיטל כהן מפיקת השידורים סיפרה ל"גלובס" כי זה קורה בכל תחרות. הצופים כאמור לא מבחינים במעבר בין השידורים שיכול להימשך גם שניות ספורות.

7. בימת האירוויזיון הערב תהיה גדושה באמנים: נטע ברזילי כמובן תפתח את המופע בנחיתה ממטוס מלווה בעשרות רקדנים-דיילים לצלילי עופרה חזה (עם "גלבי"). עוד בפתיח (המאוד מרשים ומושקע), דנה אינטרנשיונל שתשיר עומר אדם (תל אביב). נזכיר כי הזמר סרב להופיע באירוויזון בשל השבת.

עוד על הבמה נדב גדג' שייצג את ישראל באירוויזיון 2015 (וסיים במקום ה-9) ואילנית עם השיר "אי שם", אותו השיר עימו הייתה אילנית הנציגה הישראלית הראשונה באירוויזיון עוד ב-1973, אותו סיימה במקום הרביעי והמכובד.

עוד תופיע על הבמה הערב גלי עטרי בשיר הללויה בגרסה מיוחדת יחד עם כוכבי אירוויזיון; הזמרת הקפריסאית אלני פוריירה שהתחרתה "ראש בראש" עם נטע על המקום הראשון בשנה שעברה; קונצ'יטה, זוכת העבר מאוסטריה; ואייקון האירווזייון ורקה סרדו'צקה (שגם תשיר את השיר טוי בגרסה משלה).

עוד לפני מדונה יופיע עידן רייכל והפרויקט שלו (הכולל עשרות נגנים על במה) עם השיר שובי אל ביתי. יזהר כהן שכיכב בשבועות האחרונים יקריא את התוצאות מטעם ישראל.

8. להקת שלווה - בחצי הגמר השני עלתה הלהקה שכבשה את לב הישראלים בתחרות "הכוכב הבא". משהובן שהלהקה, שאגב כבר קיימת מזה עשור, עשויה לזכות בתחרות הוחלט על פרישה לאור חילול השבת במידה והיא תיבחר לייצג את ישראל. הימור שלנו - הלהקה הייתה זוכה בתרחיש אחר.

בחצי הגמר, ההופעה של הלהקה המרגשת הזו כבשה גם את לב האירופאים עם ביצוע מדהים לשיר "A Million Dreams" מתוך הסרט "האמן הגדול מכולם". רוח הדברים שנאמרו ברשתות היא שהלהקה נתנה את המופע הטוב ביותר נכון לאותו הערב. מה שנכון.

9. קובי מרימי זכה לצווחות הקהל ולתשואות חמות בקרב העיתונאים (ועובדי התאגיד ומתנדבים) שהתקיימה בשישי בצהריים. הקהל אוהב אותו ממש. אל מול שאר הביצועים, שאת חלקם אפשר להגדיר כחובבנים, בלט מרימי בכישרון. גם שדרוג השיר עשה את שלו. מרימי ישיר בשיר מספר 14 שלאחריו יעלו הפייבוריטים הגדולים לזכייה, כולל הולנד, איטליה וספרד שתקנח את התחרות בשיר מספר 26. למרות שבחזרות נכתב מפורשות על גבי מסכי הענק כי אסור לצלם, וצילם עמישראל בלי סוף, העלה ושיתף - גם באתרי החדשות וגם ברשתות החברתיות.

10. הצבעות השופטים של המדינות כבר הועברו אתמול אחרי החזרה הגנרלית של הגמר. מקורותינו החשאיים גילו לנו שככל הנראה ישראל העניקה את הדוז פואה שלה להולנד, המובילה בטבלת ההימורים. אל הדירוג הזה יצטרפו הצבעות הקהל בבית - אלו מהווים 50% מהקולות (ובשנה שעברה הקהל בבית הוא שהכתיר את נטע).

11. המנחים: מי שגנבה את ההצגה בלי צל של ספק היא לוסי איוב. איוב הצעירה והסופר מוכשרת עובדת במחלקת הדיגיטל של "כאן" ולכן רשמית לא תקבל שכר על ההנחיה. שלושת המנחים האחרים - בר רפאלי, ארז טל ואסי עזר - מקבלים ביחד 450 אלף שקל, כאשר את ההכנסה שלו תרם אסי עזר לארגון הנוער הגאה איגי.

איוב זוהרת על הבמה, היא זורמת ומקסימה ולא במקרה קיבלה חיבוק חם מהמבקרים ומהקהל. יותר מאשר המגישים האחרים. וכן, הם קוראים מטלפרומטר באמצעות מסך ענק שנמצא מולם באולם. שתי הנשים יחליפו הערב שתי שמלות מרהיבות כל אחת.

12. עוד מילה טובה ל"כאן" לסיום - לראשונה יצא תאגיד השידור הישראלי במהלך של הנגשת האירוויזיון לאנשים עם מוגבלות באמצעות שידורים (דיגיטליים) מונגשים. מדובר במהלך פורץ דרך, שאף הצריך אישור מיוחד מה-EBU (תאגיד השידור האירופי) ולכן הוא משודר רק בדיגיטל, כשההנגשה היא לקהל בישראלי בלבד. לא מן הנמנע שהשידורים המונגשים יאומצו לתחרות, הבאה, היכן שלא תהיה.

אז שיהיה לכולנו ערב אירוויזון שמח, ובהצלחה לקובי מרימי.

עוד כתבות

רפי סער / צילום:  שלומי יוסף

המדינה משותקת, והשטח מכתיב את המציאות: עיריית כפ"ס הוציאה היתרי בנייה לתמ"א 38 – וביטלה אותם

כפר סבא מצטרפת לרשויות מקומיות נוספות שלאחרונה קובעות מדיניות לתוכנית לחיזוק מבנים, מול שיתוק ממשלתי שנובע מתקופת הבחירות ● העירייה: מקדמים תוכנית כוללנית להתחדשות עירונית

מכשירי גלקסי של סמסונג / צילום: יח"צ

סאני מתחילה למכור חבילת סלולר ב-14.90 שקל

החברה תמכור את השירות על בסיס הרשת של הוט מובייל

ארז רוזנבוך / צילום: עמית חכמוב

מגוריט רוכשת 56 דירות בפתח תקווה ב-130 מיליון שקל

החברה הודיעה היום כי רכשה ארבעה בניינים בשכונת כפר גנים ג' שמאוכלסים במלואם ● שכר הדירה השנתי המתקבל בגין השכרת הנכסים עומד על כ-4.1 מיליון שקל

טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יחצ

זה לא מקרי: הוט מובייל שוברת את השוק עם מבצע הסלולר של סאני, ומניות פרטנר וסלקום מגיבות בהתאם

הוט משתמשת בזרוע הסלולר שלה כדי לפגוע במתחרותיה בתחום תשתיות האינטרנט והטלוויזיה, פרטנר וסלקום ● תתחרה ישירות בחברת אקספון, המציעה היום את חבילות הסלולר הזולות בשוק ● פרשנות

בנימין נתניהו / צילום: יוסי זמיר

מוריס קאהן, בני לנדא ועשרות בכירי משק נוספים לנתניהו: עצור את גירוש ילדי מהגרות העבודה

שורה ארוכה של אנשי כלכלה ומשק, בהם גם שמואל חרל"פ, יוסי ורדי ואודי אנג'ל, כתבו בפנייה רשמית לרה"מ כי "כמה מאות ילדים אינם מאיימים על צביונה של מדינת ישראל. לפני עשר שנים הענקת מעמד לקבוצה של 600 ילדי מהגרי עבודה שמאז גדלו, שירתו בצה"ל לצד ילדינו והינם אזרחים ישראליים למופת. אנו קוראים לך לפעול באותה הדרך"

תאונת המנוף ביבנה / צילום: הפורום למניעת תאונות עבודה

מנהל חדש למינהל הבטיחות בעבודה: חזי שוורצמן, מנהל אגף התנועה בעיריית ת"א

ראש מינהל הבטיחות הקודם, ארז מימון, התפטר מתפקידו בחודש אוקטובר האחרון והטיח אגב כך ביקורת נוקבת בבכירי המשרד על כך שהם "מקדמים אג'נדה תקשורתית על חשבון אג'נדה מקצועית"

משחק גמר גביע המדינה לנוער בין מכבי נתניה להפועל באר שבע באדיבות התאחדות הכדורגל הישראלית / צילום: באדיבות התאחדות הכדורגל הישראלית

רוב שחקני הכדורגל לא יגיעו לליגת העל, אבל אולי אחד יהפוך לכוכב: קרן ההון סיכון של קבוצת הילדים

חוסר השקעה בחינוך השחקנים הצעירים, מחסור במתקני אימונים ראויים וחוזים דרקוניים שקושרים ילדים למועדונים ● אלה רק חלק מהמכשולים שצריך לעבור ילד בדרך לקריירה פוטנציאלית של כדורגלן ● קבוצות ילדים כקרן הון סיכון: רוב השחקנים לא יגיעו לליגת העל, אבל אולי אחד מהם יהפוך לחד-קרן ● ליגת העל חוזרת – פרויקט מיוחד

מעדיפים דירות חדשות / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מעדיפים מהניילונים: מה עומד מאחורי ההתחזקות במכירות הדירות החדשות, ואיפה היא הכי מורגשת

מכירות של דירות חדשות מקבלן היוו בדרך-כלל רבע ואפילו פחות מכלל העסקאות, אבל בתקופה האחרונה הגיעו ליותר משליש ● זוגות צעירים שנכנסו לשוק בגלל תוכנית מחיר למשתכן קונים יותר דירות חדשות - לא רק במסגרת התוכנית: "הקבלנים מתאימים את עצמם ובונים דירות שמתחרות במחיר למשתכן"

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

האם איילת שקד ניסתה לקדם את כניסתה לליכוד באמצעות הבטחה להשפעה על היועץ המשפטי לממשלה?

היום בצהריים פרסם עיתון "הארץ" (העיתונאי חיים לוינסון) כי במסגרת נסיונות ההצטרפות לליכוד, שקד שלחה שליחים מטעמה שניסו להבטיח לנתניהו שתעבוד למענו אצל היועץ המשפטי למממשלה אביחי מנדלבליט ותגבה מהלך של הענקת חסינות לנתניהו

נמל אשדוד  רכבים חדשים/ צילום: תמר מצפי

שוק הרכב הישראלי הוא חלומו של כל גובה מסים בעולם

"היתרון" האמיתי של שוק הרכב הישראל מנקודת המבט של הכנסות המיסוי, הוא השליטה הטוטאלית והממוקדת של המדינה בביקוש לרכב באמצעות מנגנון המס ● פרשנות

בנימין נתניהו / צילום: איל יצהר

ראש הממשלה נתניהו מגיב לסרטון זריקת החלה של אשתו באוקראינה

עוד ציין נתניהו בסרטון הפייסבוק כי "אם זה מה שדרוש כדי שהביקור הזה שמביא הסכם סחר חופשי מורחב ומשרד אוקראיני בירושלים ועוד דברים חשובים - ניחא, שיהיה כך"

ישראל אייכלר מול תמר זנדברג / צילומים: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הפרדה מגדרית במרחב הציבורי? תמר זנדברג וישראל אייכלר ראש בראש

סוגיות ההפרדה המגדרית באירוע לציבור החרדי בעפולה הציתה סערה ושלושה פסקי דין שונים בשבוע אחד ● האם משלם המסים צריך לשלם עבור אירועים שנוגדים את ערכיו, והאם מדינת ישראל צריכה להתערב באורחות חייהם של קהילות שונות החיות בקרבה? ● "גלובס" מפרסם את תפיסתם של תמר זנדברג וישראל אייכלר, שני פוליטיקאים משני קצוות הקשת הפוליטית, לגבי הפרדה מגדרית במרחב הציבורי

נתניהו וכחלון / צילום: אמיל סלמן-"הארץ"

כולם רוצים להיות חברתיים: ליברליזם הוא שמאלני או ימני?

שמאל - ליברלי, ימין - שמרן ● אלה סטיגמות שמלוות את הפוליטיקה הישראל ● האם אנחנו יודעים את ההגדרה הנכונה לליברליזם? ● מהו ליברליזם אמיתי? ● האזינו לפודקאסט "קטע כלכלי"

רפי רותם. גם העונש צומצם צילום: איל יצהר

רפי רותם - עד בפרשת רצח או גם חשוד?

שבועיים אחרי רצח של עבריין, חושף השחיתות רפי רותם נלקח לתחנת משטרה ונחקר על מעורבות כביכול בפרשה ● לפי הפרקליטות, רותם היה רק עד בפרשת הרצח; לפי המשטרה, הוא היה גם חשוד ● עו"ד פנחס פישלר המסייע לרותם: "אני דורש שהפרקליטות תעביר את התיק המלא לעיונו של נציב התלונות דוד רוזן"

דירות חדשות בקרית גת / צילום: איל יצהר

עלייה של 8% במספר עסקאות הנדל"ן במחצית הראשונה של 2019; רוב הרוכשים – זוגות צעירים

לפי נתוני הכלכלנית הראשית, מספר עסקאות הנדל"ן שבוצעו במחצית הראשונה של 2019 הגיע ל-54 אלף דירות ● מספר הדירות שנרכשו במסגרת הגרלות מחיר למשתכן מגיע לכ-13% מכלל העסקאות ● הכלכלנית הראשית מציינת את הגידול במספר העסקאות בדירות החדשות גם בשוק החופשי, כגורם שמוביל את השוק

אילוסטרציה: shutterstock

בכירים באמזון תרמו ליו"ר ועדת ההגבלים העסקיים בקונגרס שחוקרת את החברה

לפי דיווח ב-CNBC, התרומות בוצעו חודשיים לפני השימוע שנערך ביולי בו השתתפו נציגים מאמזון ומענקיות טכנולוגיה נוספות ● פרופסור למדעי המדינה: "התרומות מצד הבכירים מצביעות על תחושת לחץ או איום גדול מפני רגולציה של הקונגרס" ● אמזון סירבה להגיב

יחיאל שמן באסיפת ועד עובדי פלאפון / צילום: עובדי החברה

קשיים במו"מ בפלאפון: ועד העובדים מחדש את העיצומים

בין היתר אין הוצאה של ציוד וסחורה מהמרלו"ג (מרכז לוגיסטי), כולל מכשירים ניידים שנשלחו לתיקון ע"י לקוחות החברה

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

נעילה חיובית בוול סטריט: הנאסד"ק עלה 1.5%; מניית אסתי לאודר זינקה 12.6%

רווחי אסתי לאודר לרבעון עקפו את הציפיות, המניה זינקה ● המדדים באירופה ננעלו בעליות של יותר מ-1% ● התוכנית של סין להוזלת המימון לחברות דחפה את הבורסות: הבורסה בשנחאי זינקה ביותר מ-2%, הונג קונג טיפסה בשיעור דומה, והניקיי היפני עלה ב-0.7%

מבחן הנאמנות / צילום: Shutterstock  א.ס.א.פ קרייטיב

המבחן של יועצי ההשקעות: אלה התשובות המנומקות

מה צופה עקום התשואות? מה משמעות מדד ה-TR? וכיצד יגיב השוק לעלייה במדד המחירים לצרכן? בחינה מקצועית א' של רשות ניירות ערך נערכה ב-4 ביולי למבקשים לעשות קריירה כיועצי השקעות ● הנה החלק השני של רשימת השאלות והתשובות לבחינה

עשו אקזיט/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מחקר חדש מצא: אלה התכונות שמאפשרות להפוך רעיון מהגראז' לאקזיט של מיליארדים

המחקר, שנערך באוניברסיטת בר-אילן, מנסה לייעל את השקעות העתק שזורמות לתעשיית הסטארט-אפים באמצעות זיהוי תכונות היזם ● החוקר ד"ר יחיאל רווה: "לא מדברים על בית הקברות של ההייטק, אנחנו רוצים להפחית את שיעור הכישלון מ־90% ל־70%"