גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הודות לתשואות: שיפור ניכר ברווחי הפניקס וכלל ביטוח ברבעון הראשון

הפניקס הציגה זינוק של יותר מ-100% ברווח הכולל הרבעוני, שהסתכם בכ-357 מיליון שקל ● הפרמיות של כלל ביטוח גדלו ברבעון הראשון ב-5% ● יורם נוה: "תוצאות הרבעון הראשון טובות מאוד; עם זאת, בסביבה תחרותית ורגולטורית מאתגרת, עומדת לפנינו עוד עבודה רבה ואנו פועלים להמשך שיפור הרווחיות"

יורם נוה/ צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי
יורם נוה/ צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי

קבוצות הביטוח הפניקס  וכלל ביטוח ממשיכות את מגמת הדוחות החזקים של חברות הביטוח הגדולות שתוצאות פעילויותיהן קשורות ישירות לשוקי ההון.

כך, הפניקס, שאת פעילותה המרכזית מנהל כיום אייל בן סימון, הציגה זינוק של יותר מ-100% ברווח הכולל הרבעוני, שהסתכם בכ-357 מיליון שקל. עיקר הגידול ברווח נזקף לגידול ברווחי ההשקעה של הקבוצה, שזינקו בכ-790%, והובילו בין היתר לעלייה ל כ-166 מיליון שקל בדמי הניהול שגבתה הקבוצה ממבוטחיה ועמיתיה. במקביל, גם כלל ביטוח, שבניהול יורם נוה, נהנתה מהתשואות החיוביות ועברה מהפסד של 116 מיליון שקל ברבעון הראשון אשתקד לרווח כולל של 209 מיליון שקל ברבעון הראשון ב-2019.

אגב, התוצאות החזקות בשוק ההון קיזזו לגמרי השפעה הפוכה שהורגשה בשתי החברות, כמו גם אצל המתחרות, שנובעת מהגדלת עתודות בגין השפעות הירידה בעקום הריבית ובפרמיית אי הנזילות במשק.

קפיצה ברווחי הפניקס וכלל ביטוח ברבעון

נתחיל מהפניקס: בשורה העליונה הפניקס מציגה גידול דו ספרתי בפרמיות שגבתה, לכ-2.87 מיליארד שקל, בעיקר הודות לעסקי הבריאות, הגם שלא רק. זה קרה במידה רבה בעקבות זכיית הקבוצה בביטוח הסיעודי לחברי מכבי שירותי בריאות, קופת החולים השנייה בגודלה במשק. כך, לאחר שזכתה במכרז אשתקד הפניקס החלה לקבל את הפרמיות בגין הביטוח של מכבי בינואר השנה. הפניקס זכתה במכרז זה בעיקר בגלל הצעת מחיר תחרותית מאוד כך שהרווחיות בעסקה זו תיבחן לאורך זמן. בנוסף, הפניקס נהנתה מגידול בחוזי השקעה חד פעמיים בביטוח חיים.

עוד עולה מדוחות הפניקס כי בית ההשקעות אקסלנס חווה גידול חד בהכנסותיו, וזאת בין היתר בגלל רבעון חלש אשתקד, אז נרשמו הפסדים בתעודות הסל. כך, ברבעון הראשון ב-2019 רשמה אקסלנס הכנסות של כ-116 מיליון שקל לעומת סך של כ-41 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בהקשר זה נהנה אקסלנס מהכנסות בהיקף 29 מיליון שקל בעיקר מרווח משערוך השקעה בחברת איסופ שירותי ניהול ונאמנות, שאוחדה לראשונה ברבעון הנוכחי בשל עלייה לשליטה וזאת לאחר שאקסלנס רכשה 49% ממניותי החברה ועלתה להחזקה של 91.6% (היתרה בידי מנכ"לית החברה).

למול זאת חלה גם עלייה ניכרת בהוצאות אקסלנס, מ-45 מיליון שקל לכ-59 מיליון שקל ברבעון הראשון השנה. בשורה התחתונה בית ההשקעות אקסלנס תרם להפניקס רווח כולל לפני מס של כ-58 מיליון שקל לעומת הפסד של כ-2 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

ומה לגבי כלל ביטוח ? נתחיל מכך שכלל ביטוח היא החברה שהביטוח הסיעודי לחברי מכבי יצא ממנה, ומשם הגיע להפניקס. דבר זה מסביר את הירידה בשיעור 3% שרשמה החברה בהכנסות מפרמיות, לכ-2.4 מיליארד שקל. ואולם, בנטרול פרמיות בהיקף 183 מיליון שקל שנרשמו בגין ההתקשרות הזו עם מכבי ברבעון הראשון אשתקד, הרי שהפרמיות של כלל ביטוח גדלו ברבעון הראשון ב-5%.

גם בכלל השיפור ברווח הושפע בעיקר מעלייה בתשואות שווקי ההון שהיו גבוהות מהתשואות בתקופה המקבילה אשתקד, ושהובילו לגבייה ערה של דמי ניהול משתנים. כך, ההכנסות של החברה מהשקעות צמחו פי 11.5 לכ-3.4 מיליארד שקל. ברבעון הראשון השנה השיפור היחסי ברווחי החברה נרשם גם משום שהחברה הגדילה השנה את עתודותיה בשל הריבית ותחזיות אקטואריות בשיעור נמוך משיעור הגדלת העתודות ברבעון המקביל.

לדברי המנכ"ל נוה, "תוצאות הרבעון הראשון של 2019 טובות מאוד... עם זאת, בסביבה תחרותית ורגולטורית מאתגרת, עומדת לפנינו עוד עבודה רבה ואנו פועלים להמשך שיפור הרווחיות של החברה".

בכלל ביטוח חל לאחרונה שינוי מעניין במפת בעלי המניות, כשמורי ארקין ויקיר גבאי הצטרפו לבעלי המניות עם החזקות של כמעט 5% כל אחד, כשגם אייל לפידות, מנכ"ל שיכון ובינוי הנכנס ומנכ"ל הפניקס היוצא, צפוי להחזיק שיעור דומה ממניות כלל ביטוח, לצד ארקין וגבאי. שלושתם התחייבו כי אין ביניהם הסכמות בדבר ההחזקה בכלל. למול זאת, לאחרונה חתמה בעלת השליטה בהפניקס - קבוצת דלק, על הסכם למכירת השליטה בה לקרנות הזרות סנטרברידג' וגלטין פוינט, בתמורה ל-1.7 מיליארד שקל.

לסיום נציין כי הפניקס מנהלת נכון לסוף הרבעון הראשון ב-2019 נכסים בהיקף 191 מיליארד שקל וכלל ביטוח מנהלת נכסים בהיקף 202 מיליארד שקל.

עוד כתבות

חיים כץ / צילום: יוסי זמיר

מגעים להסדר טיעון בין הפרקליטות לבין השר חיים כץ

בקשה מבג"ץ: לדחות את הדיון שאמור להתקיים מחר בשלוש העתירות שהוגשו נגד החלטת הכנסת להעניק לכץ חסינות מפני העמדה לדין ● בהודעת המדינה נכתב כי מתקיימים "מגעים מאומצים אשר עשויים לייתר את הצורך בהכרעת בית המשפט הנכבד בעתירות"

מימין: ערן וולף ומוקי שנידמן  / צילום: תמר מצפי, יח"צ

צנועה יותר בניסיון השני: מימון ישיר תונפק לפי שווי של פחות ממיליארד שקל

חברת האשראי הצרכני מקבוצת צור שמיר של משפחת שנידמן פרסמה תשקיף לקראת גיוס הון ראשוני של 143.5 מיליון שקל, בהנפקת מניות ואופציות, לפי שווי הנמוך בשליש מזה שתכננה טרם פרוץ משבר הקורונה

ערן יעקב / צילום: איל יצהר

מענק השתתפות בהוצאות קבועות לעסקים עד 400 מיליון שקל יצא לדרך

נפתחה באתר רשות המסים האפשרות להגיש תביעות למענק השתתפות בהוצאות קבועות לעסקים עבור החודשים מאי-יוני 2020, שיראו פגיעה מינימלית של בין 40% ל-80% במחזורם ● גובה המענק המרבי עומד על 500 אלף שקל

פלסטינים עוברים למצרים במעבר הגבול ברפיח שנפתח השבוע / צילום: רויטרס

הצ'ק האחרון מקטאר מתקרב ולפועלים אין פרנסה: מה גרם לחזרת בלוני התבערה

האירועים בעוטף עזה הם תוצאה של הליכים כלכליים ופוליטיים, שלוחצים על הארגונים לפעול נגד ישראל • המשבר הכלכלי רק צפוי להחריף בשעה שהזרמת הכסף הקטארי אמורה להיגמר בקרוב

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

נתניהו למנדלבליט: "אפסות הפעולה שלך היא התרה שערורייתית של דמנו"

ראש הממשלה שלח ליועץ המשפטי לממשלה מכתב חריף שבו הוא מאשים אותו כי אינו נוקט בפעולה לנוכח האיומים על חייו וחיי משפחתו ● "אני רוצה לקוות שבניגוד לכל תשובותיך הקודמות, הפעם תתקבל ממך תגובה הולמת"

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מבקר בביה"ח לחולי קורונה במדינה / צילום: Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool, AP

רוסיה אישרה חיסון לקורונה; פוטין: "הבת שלי קיבלה אותו"

ממשל רוסיה אישר את החיסון הראשון בעולם לקורונה ● המוצר עבר עד כה ניסויים המקבילים לשלב 1 בלבד של ה-FDA

אתר הפסולת דודאים / צילום: גלית חתן

בעיית הפסולת בישראל הופכת דחופה משנה לשנה, האם מתקני שריפת פסולת הם הפתרון הנכון?

כ-80% מהפסולת שמייצרים הישראלים עוברת להטמנה, שמובילה לזיהום ● כשאלקין היה השר להגנת הסביבה הוא קידם הקמה שנויה במחלוקת של מתקנים לשריפת פסולת, אך גמליאל החליטה לבלום את המהלך, ולבחון תוכנית משלה ● מומחים: המדיניות לא תוכל להיות 'העתק הדבק' של פתרונות

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

נעילה ירוקה בתל אביב: ת"א 35 עלה ב-0.9%, ת"א 90 קפץ ב-2.2%

מדד ביטוח פלוס זינק ב-3.3%, מדד ת"א נדל"ן קפץ ב-2.9% ומדד ת"א פיננסים עלה ב-2.4% ● אס.אר אקורד זינקה לאחר שסיכמה את הרבעון השני של 2020 עם רווח נקי של 14 מיליון שקל

מפגינים נגד אובר וליפט. "תפסיקו להתעלל בעובדים ובערים"  / צילום: Andrew Kelly, רויטרס

מכה לכלכלת החלטורה: אובר וליפט מחויבות להגדיר את נהגיהן כשכירים

החלטת בית המשפט הגבוה של קליפורניה מגיעה לאחר שהמדינה האשימה את חברות שירותי הזמנת הנסיעות בשלילת זכויות עובדים כמו שכר מינימום, שעות נוספות, ימי מחלה וביטוח אבטלה והיא תקפה רק במדינת קליפורניה

כבלים תת ימיים / הדמיה: shutterstock, שאטרסטוק

בזק תחבר המקטע היבשתי בכבל התת ימי שיחבר בין אסיה לאירופה

מדובר בפרויקט לחיבור כבל תת ימי בין אירופה לאסיה דרך מפרץ אילת שאותו מובילות גוגל וטלקום איטליה

דירות למכירה ולהשכרה / צילום: פאול אורלייב

רוכשי הדירות חזרו לשוק: נפח העסקאות ביוני היה אחד הגבוהים בעשור האחרון

על פי נתוני הכלכלנית הראשית באוצר, נרכשו בחודש זה 10.9 אלף דירות - עלייה של 16% לעומת התקופה המקבילה ● הזוגות הצעירים אחראיים ל-53% מכלל העסקאות ● עם זאת, היקף העסקאות ברבעון השני כולו הוא הנמוך ביותר מאז המחאה החברתית ב-2011

אודי אדירי   / צילום: שלומי יוסף

משרד האנרגיה עוצר הקמתן של 4 תחנות כוח מזהמות

שר האנרגיה מבטל הקמתן של 4 תחנות כוח מזהמות שתוכננו לקום ברחבי ישראל ● ההחלטה מתקבלת לאחר מאבק של ארגוני הסביבה והמשרד להגנ"ס ● שטייניץ: "התוכנית החדשה להכפלת השימוש באנרגית השמש מאפשרת לנו לצמצם בצורה דרמטית את הקמתן של תחנות כוח חדשות"

ה"לבניות" המפורסמות של בזן במפרץ חיפה / צילום: איחוד הצלה

דיויד פדרמן מתקשה: פטרוכימיים מבקשת לדחות תשלום של כ-24 מיליון שקל

לחברה, המחזיקה במניות בזן, חוב אג"ח של יותר מ-1 מיליארד שקל, הנסחר בתשואות "זבל" בטווח של 67%-140%

מובטלים בקנטקי ממתינים לתורם בלשכת התעסוקה, ביוני / צילום: Bryan Woolston, רויטרס

הממשל האמריקאי הוציא 250 מיליארד דולר על דמי אבטלה מיוחדים באפריל-יולי

עובדים שפוטרו לצמיתות, הוצאו לחל"ת או שספגו קיצוצי שעות עבודה יכלו לפנות לקבלת ההטבה הפדרלית של 600 דולר בשבוע בנוסף לדמי האבטלה הרגילים מהמדינות שלהם ● בסוף יולי פג תוקף חוק המענק ● בשבת חתם טראמפ על צו חדש של מענקים בגובה 300 דולר בשבוע

פרנסס אלן, חלוצת מדעי המחשב וזוכת פרס טיורינג / צילום: By Rama - Own work, wikemedia

חלוצת מדעי המחשב וזוכת פרס טיורינג פרנסס אלן מתה בגיל 88

אלן מתה בבית אבות בעקבות מחלת האלצהיימר ● היא הייתה האשה הראשונה שזכתה בפרס טיורינג ב-2006

דב סלע, מנכ"ל ראדא / צילום: שלומי יוסף

זינוק של 215% במניה מהשפל במרץ: ראדא עקפה את התחזיות ברבעון השני ומעלה את התחזית השנתית

החברה הביטחונית הציגה במחצית הראשונה EBITDA מתואם בגובה 2.6 מיליון דולר לעומת נתון שלילי בתקופה במקבילה ● זינוק של כ-75% בהכנסות ברבעון השני ובמחצית

מייסדי החברה, עמית ברקת ושגיא גידלי / צילום: דני כתרי

אינסייט פרטנרס הובילה השקעה בפרימטר 81 הישראלית לפי שווי של 160 מיליון דולר

החברה הישראלית, שמפתחת טכנולוגיה לגישה מאובטחת מרחוק לרשתות ארגוניות, גייסה 40 מיליון דולר ● פרימטר 81 מתכוונת לפתוח סניף בלוס אנג'לס ולגייס כ-25 עובדים חדשים, מתוכם 15 בישראל

ירדן אברבנל  / צילום: Q elite

מנכ"לית חדשה מונתה לתוכנית ההאצה לסטארט-אפים של עמותת בוגרי 8200

ירדן אברבנאל תחליף את מור חן בתפקיד ● וגם: עופר ברנדט מונה לתפקיד האקטואר הראשי ברשות שוק ההון ביטוח וחיסכון ● השיחה

רועי כהן, רשימת העצמאים / צילום: שלומי יוסף

"ציבור העצמאים ועם ישראל כולו לא יסלח למנהיגים שנטשו אותו בעת צרה ומשבר"

נשיא להב, עו"ד רועי כהן, קורא לרה"מ ושר הביטחון, "להפסיק את השיח המפלג שמטרתו לגרור את המדינה למערכת בחירות רביעית בתוך שנה וחצי, כשברקע ועל פי כל התחזיות עד לסוף השנה עתידים לקרוס מאה אלף עסקים, כשרבבות מהם עדיין לא קיבלו כל פיצוי ועוד כמיליון אזרחים יוותרו מובטלים"

ברק רביד, הפרשן המדיני של רשת 13 / צילום: יח"צ

הכתב והפרשן המדיני ברק רביד מצטרף ל"וואלה!"

הוא ייכנס לתפקיד במהלך השבוע ● רביד עזב את "חדשות 13" ביולי האחרון כחלק מתוכנית קיצוצים רחבה בחברה