גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מכירות רשתות המזון נפגעו מעיתוי הפסח; הרחבת הפעילות ותקן חשבונאי נגסו ברווחים

הוצאות המימון הרבעוניות של שופרסל זינקו ביותר מ-100% ל-64 מיליון שקל, בעיקר בשל יישום תקן 16, ושלחו את הרווח הנקי לצניחה של 28% ● רווחי רמי לוי ירדו ב-33% ● ואילו רווחי רשת ויקטורי, המתחרה הקטנה יותר, נחתכו ב-61%

רמי לוי / צילום: איל יצהר
רמי לוי / צילום: איל יצהר

אחרי שנה חזקה לחברות הפועלות בענף המזון המקומי, העיב עיתוי חג הפסח (שנחגג בחודש אפריל) על צמיחתן של רשתות הקמעונות ברבעון הראשון של 2019, וזאת למרות עליות המחירים שנרשמו בשנה האחרונה. לצד זאת, המשך התייקרות המחירים והשיפור בתנאי הסחר והמבצעים לקראת החג, אפשרו להן להגדיל את הרווח הגולמי ואת שיעורו מהמכירות. זאת על אף הפגיעה בשורת ההכנסות. 

תוצאותיהן הכספיות של מובילת שוק קמעונות המזון, שופרסל, והמתחרה רמי לוי, שפורסמו היום (לאחר דוחות רשת ויקטורי שפורסמו אתמול), הראו כי למרות ששתי הרשתות הצליחו לשפר את הרווח הגולמי שלהן ואת שיעורו מהמכירות, התרחבות פעילותן ויישום התקן החשבונאי החדש (תקן 16) הובילו לירידה דו-ספרתית ברווח הנקי.

תוצאות קמעונאיות המזון הבולטות בבורסה

אלה המספרים הבולטים בסיכום פעילות הרשתות לרבעון הראשון של 2019.

28% היה שיעור הירידה ברווח הנקי הרבעוני של שופרסל, שהסתכם ב-48 מיליון שקל. הירידה החדה ברווח נרשמה אחרי שהוצאות המימון הרבעוניות של החברה יותר מהוכפלו והגיעו ל-64 מיליון שקל, וזאת לפי שופרסל בעיקר בשל יישום תקן 16, וכן "בגין עסקאות אקדמה (חוזה עתידי א' ל')".

אצל רמי לוי  הכיוון היה דומה, עם צניחה של 33% ברווח הנקי הרבעוני, לרמה של 24 מיליון שקל, אחרי הוצאות מימון של כ-14 מיליון שקל, בשל יישום התקן החשבונאי, וזאת אחרי שברבעון המקביל הוצאות המימון של הרשת היו זניחות.

הצלילה ברווח הנקי הרבעוני של רשת ויקטורי , המתחרה הקטנה יותר, שפרסמה את דוחותיה אתמול, הייתה חדה יותר, ועמדה על 61%, מה שהותיר אותה עם רווח רבעוני של כ-3 מיליון שקל בלבד. הוצאות המימון של ויקטורי צמחו ב-175% ל-4 מיליון שקל, בנסיבות דומות.

7% הוא שיעור העלייה בהכנסות שהציגה רמי לוי, לכ-1.4 מיליארד שקל, וזאת בזכות פתיחת שני סניפים חדשים, וכן מאיחוד פעילותן של רשת בתי הקפה והסופרים המוזלים קופיקס ורשת הפארם גוד פארם, שתרמו כ-100 מיליון שקל (יחד עם פעילות הסלולר ומועדון הלקוחות של החברה) להכנסות הרבעוניות.

למרות זאת, עיתוי חג הפסח הוביל לירידה של קרוב ל-3% בפדיון חנויות זהות של הרשת, הנושאת את שם בעל השליטה בה והמנכ"ל שלה, רמי לוי.

אצל שופרסל , ההכנסות הרבעוניות נחלשו בכ-1%, בעיקר בהשפעת ירידה במכירות מגזר קמעונות המזון "שנבעה מעונתיות" ומכירותיה בחנויות זהות הצטמצמו בכ-4%, בהשפעת חג הפסח שהשפיע לשלילה גם על המכירות למ"ר.

מאוריסיו ביאור, יו"ר שופרסל, אמר היום ל"גלובס": "מבחינה פיננסית אנחנו רואים את הרבעון כרבעון טוב כשמנטרלים את פסח. מדובר על מכירות חזקות מאוד, ונקודת פתיחה טובה להמשך השנה. אנחנו ממשיכים לגדול באונליין".

ויקטורי הציגה מגמה דומה לזו של שופרסל, עם שחיקה של 1% בהכנסות, ל-410 מיליון שקל, וירידה של כ-5% בפדיונות חנויות זהות. ברשת שבשליטת משפחת רביד מציינים כי "הגידול במכירות חנויות זהות בחודש אפריל 2019 לעומת חודש אפריל 2018 צמצם לחלוטין את הירידה בחנויות זהות במהלך הרבעון".

102 מיליון שקל הוא הרווח הגולמי שהציגה ויקטורי בסיכום רבעוני, דומה לרבעון המקביל, תוך שיפור שיעורו ל-25% מהמכירות, לעומת 24.6% ברבעון המקביל. בויקטורי מייחסים את עיקר השיפור ל"שינוי תמהיל בסל הקנייה של הצרכנים", כלומר מעבר למוצרי פרימיום יקרים יותר והעלאת מחירים במכירות המקוונות.

בדומה לויקטורי, גם שופרסל וגם רמי לוי (שהרווח הגולמי שלו עלה ב-10% ל-315 מיליון שקל), נהנו משיפור שיעורו מהמכירות, אצל רמי לוי ל-22.5% ואצל שופרסל ל-27.3%. ברמי לוי מייחסים את המגמה החיובית בשורה הגולמית לשלל גורמים, בהם שיפור תנאי הסחר, עלייה במכירות מוצרי המותג הפרטי, איחוד פעילות קופיקס וגוד פארם ויישום תקן 16, ואילו בשופרסל מייחסים את עיקר השיפור לשיפור תנאי הסחר. במילים אחרות, ההנחות ששופרסל קיבלה מהספקים לקראת הפסח אפשרו לה לשפר את הגולמי.

בהתייחס לשיפור בתנאים ועליית המחירים שתרמה לשיפור הרווח הגולמי אומר אברכהן: "קיבלנו עליות מחירים ממספר לא גדול של ספקים ביחס לסך המגוון הכולל. מדובר על ייקור של כ-1.25%-1.3%, והוא לא דומה לייקור של 4%-6% (כפי שהיה בימים שקדמו למחאה החברתית - ש' מ' וא' ל')". עוד מציין אברכהן, כי "רוב העלייה היא בתחומי פירות וירקות, תראו מה קורה במחירים של העגבניות והאבטיח, ואנחנו מגיבים. ההתייקרות העוצמתית היא במוצרים הללו, ולא במוצרים היבשים או הארוזים, שבהם ההתייקרות היא של כחצי אחוז".

16 מיליון שקל היה ההפסד התפעולי הרבעוני שהסבה לשופרסל רשת הפארם Be , שבדומה לרבעונים קודמים, בשלב הנוכחי ממשיכה להעיב על תוצאותיה וזאת אחרי שברבעון המקביל הפסדיה התפעוליים הסתכמו בכ-2 מיליון שקל בלבד. בשופרסל מייחסים את הרחבת ההפסדים ל"המשך פריסה והגדלת בסיס הלקוחות של רשת Be, מיתוג מחדש, הרחבת סל המוצרים, פתיחת סניפי קונספט והתרחבות רשתית".

על רקע ההפסדים (שהיו צפויים) שמציגה Be, מציין אברכהן: "אנחנו בתקופה מאוד טובה, ואני משוכנע שאנחנו בכיוון הנכון. מי שבונה עסק אמיתי, יש לזה מחיר. קיבלנו החלטה נכונה, ב-2020 נקבל גם גידול במכירות וגם רווחיות טובה".

לעומת Be, שופרסל נהנתה משיפור הרווח התפעולי של מגזר הקמעונות שלה, וכן מרווח תפעולי של כ-9 מיליון שקל במגזר מועדון לקוחות כרטיסי האשראי שלה, שברבעון המקביל הסב לה הפסד. כך, סך הרווח התפעולי שלה צמח ב-14% ל-129 מיליון שקל תוך שיפור שיעורו מהמכירות, מגמה הפוכה מאצל שתי המתחרות.

אצל רמי לוי, הרווח התפעולי נשחק ב-2% ל-44 מיליון שקל, תוך שחיקת שיעורו מהמכירות, אחרי שהוצאות הרשת גדלו גם בגין איחוד פעילות קופיקס וגוד פארם, וגם בגין עלייה בהוצאות שכר ותפעול שונות. בויקטורי הירידה בשורה התפעולית חדה הרבה יותר, ומגיעה לכ-32%, לרווח תפעולי של כ-8 מיליון שקל, שלפי הרשת הושפע לשלילה גם מהירידה במכירות וגם מעלייה בהוצאות מכירה ושיווק שוטפות.

16% הוא נתח האונליין שעליו מדווחת שופרסל בסיכום רבעוני, במה שממשיך את הגדלת שיעור המכירות שמבצעת הרשת באינטרנט מסך מכירותיה. גם שתי המתחרות פועלות להרחבת פעילות האינטרנט, כשבויקטורי רואים בתחום כלי אסטרטגי להגדלת המכירות ולשיפור הרווחיות וברמי לוי רואים בו אחד ממנועי הצמיחה המשמעותיים של החברה.

בנוגע לכניסה של אמזון לישראל והאיום המקוון אומר היום אברכהן: "אנחנו כבר יודעים שאמזון החליטה לקבוע דריסת רגל בישראל, זו כבר עובדה, אך השאלה היא הקצב וההדרגתיות. עובדתית היא לא יצאה לדרך עם מחסנים, ועיקר הפעילות היא בעולם שבו היא מתמצאת; אופנה, אקססוריז והנעלה. מבחינת שופרסל זו לא ליבת העסקים שלנו, ואנחנו לא בפוקוס של זה. כל שאנחנו צריכים הוא לוודא שאנחנו מתחזקים בעולם האונליין במזון, ואנחנו עושים הכול לשם כך".

0% הוא שיעור התשואה שהניבה מניית שופרסל מתחילת השנה ועד כה, המשקפת לרשת שווי נוכחי המתקרב ל-5.7 מיליארד שקל. התשואה האפסית של שופרסל משופרת ביחס לצמד המניות המתחרות, שרושמות ירידות קלות מתחילתה של 2019.

הדשדוש שמציגות מניות רשתות קמעונות המזון בשנה הנוכחית עד כה נרשם אחרי שבשנים קודמות נהנו מעליות נאות, שנתמכו בשיפור התוצאות הכספיות והתרחבות הפעילות של שלוש הרשתות.

עוד כתבות

משמר החופים הלובי וסירת מהגרים / צילום: HANI AMARA, רויטרס

במאבק של אירופה נגד המהגרים, החלומות של האפריקאים הופכים במהרה לסיוט בלב ים

הסכם כלכלי בין לוב לאיטליה, שזכה לתמיכת האיחוד האירופי אך גם לביקורת מצד צרפת, מביא להקטנה משמעותית של היקף ההגירה • במקביל האפריקאים שנמלטים ממלחמות ועוני ממשיכים לנסות לחצות את הים - רק כדי להיות מוחזרים למתקני כליאה בלוב שבה מתקיימת מלחמת אזרחים

בורסות אסיה על רקע פסגת טראמפ-קים \ צילום: רויטרס

המסחר באסיה מתנהל בהמשך לנעילה השלילית אמש בניו יורק

המדדים בניו ירק קטעו אמש רצף עליות של ארבעה ימים, מבלי שדווח על עדכונים משמעותיים לגבי מתיחות הסחר למרות הדד-ליין המתקרב ● העלייה במדד המחירים לצרכן הסיני מיוחסת לזינוק במחירי המזון במדינה בשל מחסור בחזיר

מטוסים של איזי ג‘ט ווויז אייר./ צילום:Shutterstock א.ס.א.פ קריאייטיב

עמלת איות: מדוע חברות התעופה מקשות על שינוי השם בכרטיסי טיסה, ומה כן אפשר לעשות?

מי שיופיע בשדה התעופה עם כרטיס טיסה שהשם עליו אינו תואם במדוייק לזה המופיע בדרכון - מסתכן בכך שלא יעלו אותו לטיסה ● חברות התעופה לא ממהרות להסכים לשנות, גם לא תמורת תשלום ● הסיבה: חוקים מיושנים וחשש מספסרות

נתניהו השבוע בכנס הליכוד וגנץ מחזיר את המנדט לנשיא / צילומים: שלומי יוסף, רויטרס

הסיכום הכספי בין כחול לבן לליכוד בבחירות הבאות: תוספת של 62 מיליון ש'

לאחר ההסכמה על מועד הבחירות שנקבע ל-2 במרץ, הליכוד וכחול לבן הגיעו להסכמה נוספת הנוגעת למימון מערכת הבחירות השלישית ב-12 החודשים האחרונים ● בליכוד ביקשו להוסיף תקציב של 130 מיליון שקל, כחול לבן סירבו ולבסוף סוכם על סכום הנמוך במחצית

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לירידות אמש בניו יורק

וול סטריט קטעה אמש רצף עליות של ארבעה ימים בירידה של עד 0.4% במדדים ● מיטב דש: "להקטין את החשיפה לשוק המניות האמריקאי; בשנה הקרובה הכלכלה האמריקאית תיחלש יותר מאשר הכלכלות האחרות"

משה בר סימן טוב/ צילום: ליאור מזרחי

שנתיים לאחר שנגנזה רפורמת התמרוקים חוזרת

הרפורמה שאמורה להקל את הרגולציה על מוצרי קוסמטיקה וטואלטיקה חוזרת לשולחן הדיונים אחרי עבודת מטה של משרד הבריאות שנמשכה שנתיים 

בורסת ניו יורק, בעת הנפקת אובר/ צילום: רויטרס Brendan Mcdermid

הסטארט-אפ של המשקיעים בסטארט-אפים

משך הזמן עד להנפקת חברות טכנולוגיה התארך משמעותית ● המייסדים והעובדים מתוסכלים מאי היכולת לממש מניות חסומות או אופציות, וציבור המשקיעים רואה תשואה גבוהה בחברות בהן הוא לא יכול להשקיע ● הנה פתרון חדשני

ביר בזאר / צילום: יח"צ

רשת הבארים הירושלמית בירבזאר מקימה חנות אונליין

ל"גלובס" נודע כי רשת הבירות תחל לבצע משלוחים ללא עלות מתחילת 2020 בפריסה ארצית

פול וולקר / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

פול וולקר, יו"ר הפד לשעבר שחתום על ריסון האינפלציה, הלך לעולמו בגיל 92

הבנקאי הביישן שכיהן כיו"ר הפד תחת הנשיאים ג'ימי קרטר ורונלד רייגן שהשפיע במידה רבה גם על התפתחות הרגולציה בסקטור הבנקאות, ועל שמו נקרא חוק וולקר

מנדלבליט מודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו/ צילום: רפי קוץ

מנדלבליט יתייחס לשאלה אם כתבי האישום מחייבים את התפטרות נתניהו מתפקידיו כשר

היועץ המשפטי לממשלה הודיע לבג"ץ כי הוא יגיב לעתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון שדרשה את התפטרות נתניהו מכל תפקידיו בעקבות הגשת כתב האישום נגדו ● מנדלבליט יגיש את תגובתו בבוקר יום חמישי הקרוב

עודד פורר, ישראל ביתנו / צילום: יוסי כהן

האם ועדת הכספים קיפחה את כל המגזרים חוץ מאשר החרדים?

עודד פורר, הנציג של ישראל ביתנו בוועדת הכספים זוכר הטיה גורפת לטובת החרדים - בדקנו בטבלאות ● המשרוקית של גלובס

אדם נוימן / צילום: שאטרסטוק

אדם נוימן שוקל למכור את הפנטהאוז שלו במנהטן

לפי דיווח של "בלומברג", נוימן שכר משרד תיווך כדי למצוא קונה לפנטהאוז באזור פארק גראמרסי ● מדובר בשתי יחידות דיור, שנרכשו בכ-28 מיליון דולר ב-2017, ואוחדו לדירה אחת

גיל טופז / צילום: סיון פרג'

בנק ירושלים ממשיך למכור נתחים מתיק המשכנתאות - והפעם לכלל ביטוח, שהפכה לחברה ללא בעל שליטה

זוהי העסקה הרביעית בתוך כשנתיים למכירת נתחים מתיק המשכנתאות של בנק ירושלים ● עסקאות קודמות הניבו לבנק רווח של 31 מיליון שקל, ועסקה זו צפויה להניב לו רווח של 26 מיליון שקל

ולדימיר פוטנין, מנכ"ל נורניקל  / צילום: Maxim Shemetov, רויטרס

ענקית המתכות הרוסית נורניקל התחילה ניסוי בפלטפורמת בלוקצ'יין

על פי דיווח ב"בלומברג", המערכת הניסיונית, שתשמש למסחר במטבעות דיגיטליים מגובים במתכות, צפויה להיחשף בקרוב למשקיעים בארה"ב, בשווייץ ובאיחוד האמירויות ● בעל השליטה בנורניקל הוא האוליגרך ולדימיר פוטנין, הנחשב לגדול עשירי רוסיה

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

טיוטת ההסכם מוכנה, והמכשול היחיד לממשלת אחדות - החסינות לנתניהו

ל"גלובס" נודע כי בין כחול לבן והליכוד יש כבר טיוטת הסכם ממשית, הקובעת כי נתניהו יהיה ראש ממשלה עד חודש מאי, ואחר כך יפרוש, ולא יכהן בתפקיד מיניסטריאלי או יהיה חבר בקבינט, אך יקבל עדכונים ביטחוניים ומדיניים ויוגדר "ראש ממשלה בנבצרות" ● בינתיים, נתניהו לא מתייחס לסוגיית החסינות

שי באב"ד ומשה כחלון / צילום: ליאור מזרחי

מבקר המדינה החדש מרוקן מתוכן את הדוח על הגירעון

ל”גלובס” נודע כי מהדוח שצפוי להתפרסם בסוף החודש הוסרו פרקים שלמים והוא לא יכלול אמירות אישיות שהופיעו בטיוטה, על התערבות פוליטית בעבודת הדרג המקצועי במשרד האוצר • בדיון בכנסת גילה המבקר כי הוא התערב באופן אישי במחלוקת שנוצרה במשרדו בנושא

בני גנץ ויאיר לפיד / צילום: שלומי יוסף

לפיד: לא אדרוש רוטציה; גנץ לנתניהו: הודע אם אתה עומד על החסינות

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, אמר היום כי הוא קורא לנתניהו להודיע לאזרחי ישראל אם הוא מתכוון להתעקש על החסינות עבור עצמו. "אני חוזר ופונה לרה"מ, אם תוותר על החסינות, אנו נהיה שותפים לתחילת שיח" ● לפיד: "לא תהיה רוטציה. גנץ הוא המועמד שלנו לראשות הממשלה"

עמיר לונדון, מנכ"ל קמהדע. "מרגישים בנוח עם התחזיות" / צילום: אפי שמח

קמהדע: הסכם ייצור שיכניס כ-100 מיליון דולר לאורך 12 שנה החל מ-2023

חברת התרופות מדווחת על מסמך עקרונות מחייב לייצור מוצר מסחרי המאושר על-ידי ה-FDA ● לאחר העברת הטכנולוגיה הנדרשת מהיצרן הנוכחי צפויה קמהדע להתחיל בייצור מסחרי בתחילת 2023

מתקן ההתפלה בשורק / צילום: איל יצהר

המכרז להקמת שורק ב': ועדת המכרזים אישרה מחדש את החלטתה להעביר את IDE והאצ'יסון לשלב הסופי

בעקבות ביקורת שמתח ביהמ"ש  על ועדת המכרזים להתפלה, היא הסכימה לבטל את החלטתה לפיה IDE והאצ'יסון, מפעילות מתקן ההתפלה שורק א' שלגביו התגלו ממצאים חמורים למרמה, ימשיכו לשלב הבא במכרז להקמת מתקן שורק ב', וערכה דיון מחודש במועמדותן

עליית מחירים / צילום: SHUTTERSTOCK

דעה: מה הוא יעד האינפלציה המתאים לישראל?

יעדי האינפלציה בישראל הופחתו בהדרגה, עד ל-2003 שבה נקבע יעד של 1%-3% לשנה ●  הגיעה השעה לחשיבה מחודשת לגבי תחום יציבות המחירים ומשטר "היעדים" ● דעה