גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בצל החקירה הפלילית וחובות של עשרות מיליונים: הדירה של אורן קובי באקירוב נמכרה ב-16.5 מיליון שקל

בשל חובות על הדירה, קופת הנשייה תהנה רק ממחצית התמורה ● הרוכשת היא לי ניצן, בתו של בעלי ניסקו-קרדן יצחק ניצן ● לפני כחצי שנה הודיעה הפרקליטות לקובי כי החליטה להעמידו לדין בכפוף לשימוע, וזאת לאחר שחברת אדמה שיווקה לציבור קרקעות חקלאיות לא מופשרות לבנייה

אורן קובי / צילום: תמר מצפי
אורן קובי / צילום: תמר מצפי

סוף-סוף נמכר: המיני-פנטהאוז במגדלי אקירוב של אורן קובי - לשעבר בעל השליטה בקבוצת לוג'יסטיק (החברה שמאחורי המותג "אדמה"), ששיווקה לציבור הרחב קרקעות חקלאיות לא מופשרות לבנייה - נמכר תמורת 16.5 מיליון שקל; כך עולה מבקשה לאישור המכירה שהגישו כונסי הנכסים של קובי, עורכי הדין חגי אולמן וערן ריף, לבית המשפט המחוזי בתל-אביב.

צו כינוס הנכסים על נכסיו של קובי הוטל ב-2016 בעקבות חובות של עשרות מיליוני שקלים ובצל החקירה הפלילית בעניינו. כתוצאה מכך עוקל רכושו של קובי לטובת קופת הנשייה. אולם קופת הנשייה לא תהנה מכל הסכום שיתקבל ממכירת הדירה במגדלי אקירוב. ככל שתאושר מכירת הנכס, ייאלצו כונסי הנכסים להעביר 7 מיליון שקל שיתקבלו ממכירתו לבלהה אנגל, ממנה רכש קובי את הדירה, בלי ששילם את מלוא תמורתו. בנוסף לכך, ייאלצו כונסי הנכסים לשלם את מס הרכישה בגין המיני-פנטהאוז שטרם שולם על-ידי קובי ושעומד על 1.6 מיליון שקל.

הרוכשת של הנכס היוקרתי היא לי ניצן, בתו של איש העסקים יצחק ניצן, אחד מבעליה של קבוצת ניסקו ארדן. ניצן כבר העבירה לכונסי הנכסים מקדמה על-סך 1.65 מיליון שקל בגין הדירה, באמצעות חשבון הבנק של הוריה.

שלוש שנים בשוק

לפני למעלה משנה אישר נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופט איתן אורנשטיין, את הסדר הנושים שהציע קובי, שבמסגרתו הוא התחייב להעמיד מכיסו כ-16 מיליון שקל. לפי ההסדר שאושר, ישולמו 100% מהחובות לנושים בדין קדימה ו-50% מהחובות לנושים הלא מובטחים, החל ממועד האישור ועד שבע שנים קדימה. זאת, בעוד שהיקף תביעות החוב שהוגשו לכונסי הנכסים נגד קובי ונגד החברות שבבעלותו הגיע לכ-176 מיליון שקל. בין נושיו של קובי נכללים מוסדות פיננסים, בהם בנקים ורשויות, שהיקף החובות הנטען כלפיהם מגיע לכ-80 מיליון שקל.

כחלק מהמאמץ להעשיר את קופת הנשייה, מכרו כונסי הנכסים במרוצת השנים מספר נכסים שהיו בבעלות קובי. כך, למשל, במהלך התקופה מאז מונה עו"ד אולמן למפרק "אדמה", מומש חלק מהנדל"ן שהחזיק קובי, לרבות דירה שבבעלותו ביישוב שוהם (תמורת 3.36 מיליון שקל) ודירות שרכש קובי בכספי הלקוחות, בהן דירת יוקרה במגדלי Yoo בתל-אביב שבה התגורר קובי עד לפינויו וארבע דירות נוספות. שווי הנכסים הועבר לקופת הנשייה.

הדירה של קובי במגדלי אקירוב מעסיקה את כונסי הנכסים מזה זמן רב. הדירה שנמצאת בקומה ה-33 היא בעלת שטח ברוטו של 200 מ"ר, ואליה צמודות שתי מרפסות בשטח של כ-46 מ"ר כל אחת, שלוש חניות ומחסן. מאז ספטמבר 2016 מנסים הכונסים למכור אותה, אך במשך תקופה ממושכת לא התקבלו, לדבריהם, הצעות ראויות לרכישת הנכס. כעת הודיעו כונסי הנכסים כי הצליחו למכור את דירת היוקרה של קובי במגדלי אקירוב. 

לפי חוות-דעת שמאית שביקשו כונסי הנכסים, נכון ל-2019 עומד שווי הנכס על 16.8 מיליון שקל, כשהתמורה הצפויה במקרה של מימוש מהיר הייתה אמורה לעמוד על 13.6 מיליון שקל. לכן, כונסי הנכסים סבורים כי מאחר שהצעת הרכש של ניצן עומדת על 16.5 מיליון שקל - סכום העולה של שווי הנכס למימוש מהיר על-פי השמאות - יש לאשר את הסכם המכר.

ניצול שאיפות של אזרחים

לפני כחצי שנה הודיעה פרקליטות מחוז תל-אביב (פלילי) לקובי, לבכירים נוספים בקבוצת "אדמה" ולחברות שבבעלות קובי, כי הוחלט להעמידם לדין, בכפוף לשימוע. מכתבי השימוע כוללים חשדות לריבוי עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, איסור הלבנת הון, מסירת מידע כוזב במטרה למנוע דיווח ועבירות מס.

לפי כתב החשדות, בשנים 2013-2016 פעל קובי, בצוותא ובאמצעות שאר החשודים, למימוש תוכנית מרמה, שבמסגרתה ניצל את שאיפתם ותקוותם של אזרחים מכל שכבות האוכלוסייה להבטחת עתידם בבעלות על דירה או נכס מקרקעין אחר. זאת, כדי ליצור תזרים מזומנים גדול ככל הניתן שישולשל לכיסו, לשימושו האישי ולשימוש החברות שבניהולו.

לטענת הפרקליטות, על סמך מצגי-השווא שהציג קובי, הפקידו לקוחותיו בחשבונות חברות הנדל"ן שבבעלותו סכום של כ-26 מיליון שקל. לפי כתב החשדות, כספים אלה מימנו את סגנון חייו הראוותני של קובי, את הוצאותיו, את תשלום חובותיו ואת הצבירה של נכסים אישיים. עוד נטען כי קובי הלבין הון בהיקף של כ-60 מיליון שקל. 

עוד עולה מכתב החשדות כי קובי מסר דיווח כוזב לרשויות המס על הוצאותיו הפרטיות בהיקף של כ-4.8 מיליון שקל, כאילו היו אלה הוצאותיה של חברת "אדמה" במסגרת פעילותה העסקית. בכך, טוענת הפרקליטות, פעל קובי להקטין במרמה ובכזב את חבותו וחבות חברות נדל"ן שבניהולו לתשלום מס הכנסה. 

*** חזקת החפות: אורן קובי ויתר החשודים בפרשה לא הורשעו בכל עבירה. ההליך הפלילי מצוי בשלב מקדמי, ולכן עומדת לחשודים חזקת החפות, כל עוד לא הורשעו בדין. 

עוד כתבות

צביקה שווימר, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה / צילום: יח"צ

אלקטרה צריכה מאשרת: מנהלת מו"מ עם סלקום למכירת גולן טלקום

חברת-האם של גולן טלקום מוסרת כי אין ודאות בשלב זה שהמגעים יבשילו לכדי עסקה ● רכישת גולן טלקום ע"י סלקום נועדה לבסס את מעמדה של סלקום בשוק המקומי ובמקביל לסכל אפשרות למיזוג בין פרטנר להוט

מסכה על הפנים ברחובות בייג'ין בנובמבר 2018  בגלל הזיהום / צילום : AP \ Andy Wong

נזקי זיהום האוויר בעולם עולים לנו מיליארדים מדי יום

דו"ח של גרינפיס מעריך את עלות זיהום האוויר שנגרם משימוש בדלקים פוסיליים ב-8 מיליארד דולר ביום ● בישראל נמצא הנושא במקום נמוך בסדר היום הציבורי, למרות העדויות המצטברות על הנזקים של נשימת אוויר מזוהם

קנאביס / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

מייסד בטר קנאביס יוחאי גילד נעצר בתאילנד בחשד לסחר בסמים

גילד, מחלוצי סצנת הקנאביס הישראלית, שוחרר בערבות ● בטר קנאביס: "יוחאי הוא אדם פרטי המתגורר כשנתיים בתאילנד ומזה שנים אינו נמצא בתפקיד פעיל או ניהולי בחברה" ● אתר חדשות תאילנדי: "הישראלים התנהגו כמו מאפיה, סחרו במגוון סמים וניסו לשחד את השוטר"

דוד ביטן / צלם: איל יצהר

היועמ"ש נענה לבקשת דוד ביטן: יעביר את חומרי החקירה בעניינו אחרי הבחירות

באופן דומה נהג בזמנו מנדלבליט גם ברה"מ בנימין נתניהו: אז כמו היום הסכים היועמ"ש לדחות את העברת חומרי החקירה לחשודים בתיק נתניהו כדי להימנע מדליפת חומרי החקירה באופן שעלול לזהם את הליך הבחירות

בנימין נתניהו וניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

נתניהו מציג תוכנית כלכלית: ניר ברקת ואני נוריד את יוקר המחיה

נתניהו וברקת הציגו היום בבורסת תל אביב את התוכנית הכלכלית של הליכוד ● בין הרפורמות המתוכננות: הוזלת מחירי המזון על ידי הורדת מכסים ורגולציות והפחתת מסים על רכישת קרקעות

גני־גונן / צילום: איל יצהר, גלובס

תוכנית המתאר חדשה למועצה אזורית דרום השרון תצמצם אולי את דריסת המרחב הכפרי

הוועדה המחוזית מרכז החליטה להפקיד תוכנית מתאר כוללנית למועצה אזורית דרום השרון התוכנית כוללת תוספת של 3,000 יחידות דיור שייתנו מענה ליעד אוכלוסייה של 45,000 תושבים עד שנת 2040

רכבים היברידיים מתוצרת טויוטה בנמל חיפה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

בזכות כלי הרכב ההיברידיים: המשק צמח ברבעון הרביעי בקצב מהיר מהצפוי

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעדכנת למעלה את קצב הצמיחה של המשק בשנת 2019 ל-3.5% ● עם זאת, נתוני הצמיחה המעודכנים הושפעו מאוד מהקדמת יבוא כלי רכב היברידיים בעקבות החלטת הממשלה להעלות את המיסוי על כלי רכב אלה החל מ-2020

סוחרים בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

מאכזבות בוול סטריט: צניחה דו-ספרתית במניות לייבפרסון, אבן קיסר, סייברארק ורדוור לאחר הדוחות

מניית לייבפרסון נחתכה בלילה אחד ברבע משווייה - כ-700 מיליון דולר - עקב הפסד שהיה גבוה מהתחזיות ● אבן קיסר צנחה כ-16% לאחר שדיווחה על ירידה בהכנסות, למרות צפי לחזרה לצמיחה ב-2019 ● סייברארק ורדוור צנחו בכ-14% בגלל תחזיות נמוכות מהצפוי

קלפיות במרכז לוגיסטי של ועדת הבחירות/  צילום: רויטרס, Ammar Awad

פנייה ליו"ר ועדת הבחירות: לאסור שימוש המפלגות באפליקציות לניהול בחירות

על רקע פרצת האבטחה באפליקציית אלקטור, בה משתמשות חלק מהמפלגות, המכון הישראלי לדמוקרטיה הגיש חוות דעת לוועדת הבחירות ● "איסוף המידע והצלבתו פוגע בחוק הגנת הפרטיות, מאיים על הזכות לבחור ולהיבחר ופותח כר נרחב לזיופים ולדליפות מידע"

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 90 קפץ ב-1.2%, טבע איבדה 5%

לייבפרסון צללה ב-21% לאחר שהעמיקה את ההפסד הרבעוני; סמנכ"ל הכספים של החברה פרש ● באפט חשף את השינוי בהחזקותיו במניית טבע ברבעון ● אלקטרה צריכה במו"מ עם סלקום למכירת גולן טלקום ● מחזור המסחר בשוק המניות הגיע ל-666 מיליון שקל

מדידת חום לנוסעת על טיסה יוצאת מסין  / צילום: Associated Press

לא רק סין: משרד הבריאות מחמיר את אזהרות הקורונה לחוזרים לארץ

השבים מתאילנד ,הונג קונג, סינגפור ומקאו יידרשו לשהות בבידוד במשך 14 ימים אחרי שובם לישראל ● האם ההודעה הזו תשפיע על טיסות אל על לבנגקוק?

יאיר נתניהו / צילום: שלומי יוסף

יאיר נתניהו לבן גביר: אשלם לך מיליון ש' אם תעבור את אחוז החסימה

"בוא נחתום על חוזה עם תוקף משפטי, שאם אתם עוברים, אני משלם לך מיליון שקל, אבל אם אתם לא עוברים, אתה משלם לי מיליון שקל. זורם?" - כך צייץ אתמול בנו של ראש הממשלה ● תגובתו של בן גביר לא איחרה להגיע

קלמן ליבסקינד / צילום: יונתן בלום, גלובס

קלמן ליבסקינד על השעיית אראל סג"ל: לא אגיש את התוכנית בלעדיו

ביום חמישי נודע כי תאגיד השידור השעה זמנית את העיתונאי אראל סג"ל, זאת לאחר שלקח חלק בסרטון תעמולה של הליכוד ● קלמן ליבסקינד, שמגיש יחד עם סג"ל תוכנית אקטואליה יומית בערוץ 11: "כל עוד התוכנית 'קלמן וסג"ל' תהיה בלי סג"ל, היא תהיה גם בלי קלמן"

רמי לוי / צילום: שלומי יוסף

יזמי המזון והנדל"ן רמי לוי ושלום חיים מכניסים את השלד בי.ג'י.איי לעסקי המלונאות והדיור המוגן

ללוי ולשותפו לשליטה שלום חיים - בעלי חברת טעמן, כבר יש פעילות נדל"ן פרטית משמעותית - חלקה במשותף ● בבי.ג'י.איי "בונים" גם על היכרות של טעמן שיווק מזון עם הציבור החרדי, שעשוי להוות קהל מרכזי לדיור מוגן ● בעלת השליטה בבי.ג'י.איי, חברת שי אודם, "מחזיקה כבר היום בנכסי מלונאות הנמצאים בהקמה, ועשויה להתקשר בהסכמי הפעלה עם בתי המלון שבבעלות בעלת השליטה"

פרופ’ אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה / צילום: יונתן בלום, גלובס

לא חושב שיקר כאן, לא מעריך את נערי האוצר ובטוח שכולם רק רוצים להפיל את נתניהו: פרופ' אבי שמחון בראיון

פרופ' אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה והיועץ הכלכלי של רה"מ, בראיון אישי ● על הילדות בכפר קדימה, על שלטון הפקידים, ועל הביקורת באגף התקציבים נגד רעיונותיו: "כל אנשי האוצר, המקסימום של הקורסים שהם לקחו במקרו-כלכלה אלה קורסים שאני מלמד, כך שאני יודע הרבה יותר"

הבורסה לני"ע בת"א. / צילום: תמר מצפי

עדכון המדדים מצביע על הסקטורים החמים: נדל"ן, תשתיות, שוק ההון וקמעונות מזון

במסגרת העדכון החצי-שנתי של הבורסה, מבני תעשיה ואלקטרה נכנסו לת"א 35, אחרי קפיצות דו-ספרתיות מהן נהנו מניותיהן של השתיים ● מנגד, פז נפט ואופקו נפרדו מהמדד המוביל

מנהל רשות המסים ערן יעקב./ צילום:  כדיה לוי

רשות המסים מקשיחה עמדות: כל חשבונית מעל 5,000 שקל תחויב בדיווח בזמן ביצוע העסקה

במסגרת הוועדה של רשות המסים למלחמה בחשבוניות הפיקטיביות, הוחלט להמליץ על הורדה משמעותית של הסכום שממנו יידרשו עסקים לדווח מיידית לרשות • חברות תוכנה להנהלת חשבונות כבר קיבלו הודעה להיערך לשינוי הנדרש • רואי חשבון ויועצי מס מתנגדים: "המודל לא ישים"

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

אדם נוימן מנסה להיפטר מנדל"ן: מוכר פנטהאוז במנהטן ב-2 מיליון דולר מעל מחיר הרכישה

אדם נוימן מבקש 37.5 מיליון דולר על דירת היוקרה שלו במנהטן, 2 מיליון דולר יותר ממה ששילם עבורה ב-2017 ● הדירה ממוקמת ברחוב אירווינג פלייס 78 במנהטן, בין השדרה השלישית לפארק אבניו, ובמרחק קצר מיוניון סטייט פארק

סונדאר פיצ'אי מנכ"ל גוגל וסמנכ"ל גוגל באזור אירופה /  צילום: רויטרס, HANNIBAL HANSCHKE

על רקע התחרות העזה: גוגל מבצעת ארגון מחדש של פעילות הענן

בגוגל מתקשים לסגור את הפער בתחום הענן עם אמזון ומיקרוסופט, שמובילות את השוק ● בגוגל ציינו כי "מספר קטן של עובדים" קיבל הודעה על ביטול משרותיהם

מורי ארקין / צילום: תמר מצפי

לקראת השקת המוצר בארה"ב: סול-ג'ל מצטיידת במזומנים על חשבון מחיר המניה

חברת התרופות למחלות עור גייסה בהנפקה 23 מיליון דולר, מתוכם 5 מיליון מבעל השליטה מורי ארקין - ומנייתה ירדה בנאסד"ק ב-25%