גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בצל החקירה הפלילית וחובות של עשרות מיליונים: הדירה של אורן קובי באקירוב נמכרה ב-16.5 מיליון שקל

בשל חובות על הדירה, קופת הנשייה תהנה רק ממחצית התמורה ● הרוכשת היא לי ניצן, בתו של בעלי ניסקו-קרדן יצחק ניצן ● לפני כחצי שנה הודיעה הפרקליטות לקובי כי החליטה להעמידו לדין בכפוף לשימוע, וזאת לאחר שחברת אדמה שיווקה לציבור קרקעות חקלאיות לא מופשרות לבנייה

אורן קובי / צילום: תמר מצפי
אורן קובי / צילום: תמר מצפי

סוף-סוף נמכר: המיני-פנטהאוז במגדלי אקירוב של אורן קובי - לשעבר בעל השליטה בקבוצת לוג'יסטיק (החברה שמאחורי המותג "אדמה"), ששיווקה לציבור הרחב קרקעות חקלאיות לא מופשרות לבנייה - נמכר תמורת 16.5 מיליון שקל; כך עולה מבקשה לאישור המכירה שהגישו כונסי הנכסים של קובי, עורכי הדין חגי אולמן וערן ריף, לבית המשפט המחוזי בתל-אביב.

צו כינוס הנכסים על נכסיו של קובי הוטל ב-2016 בעקבות חובות של עשרות מיליוני שקלים ובצל החקירה הפלילית בעניינו. כתוצאה מכך עוקל רכושו של קובי לטובת קופת הנשייה. אולם קופת הנשייה לא תהנה מכל הסכום שיתקבל ממכירת הדירה במגדלי אקירוב. ככל שתאושר מכירת הנכס, ייאלצו כונסי הנכסים להעביר 7 מיליון שקל שיתקבלו ממכירתו לבלהה אנגל, ממנה רכש קובי את הדירה, בלי ששילם את מלוא תמורתו. בנוסף לכך, ייאלצו כונסי הנכסים לשלם את מס הרכישה בגין המיני-פנטהאוז שטרם שולם על-ידי קובי ושעומד על 1.6 מיליון שקל.

הרוכשת של הנכס היוקרתי היא לי ניצן, בתו של איש העסקים יצחק ניצן, אחד מבעליה של קבוצת ניסקו ארדן. ניצן כבר העבירה לכונסי הנכסים מקדמה על-סך 1.65 מיליון שקל בגין הדירה, באמצעות חשבון הבנק של הוריה.

שלוש שנים בשוק

לפני למעלה משנה אישר נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופט איתן אורנשטיין, את הסדר הנושים שהציע קובי, שבמסגרתו הוא התחייב להעמיד מכיסו כ-16 מיליון שקל. לפי ההסדר שאושר, ישולמו 100% מהחובות לנושים בדין קדימה ו-50% מהחובות לנושים הלא מובטחים, החל ממועד האישור ועד שבע שנים קדימה. זאת, בעוד שהיקף תביעות החוב שהוגשו לכונסי הנכסים נגד קובי ונגד החברות שבבעלותו הגיע לכ-176 מיליון שקל. בין נושיו של קובי נכללים מוסדות פיננסים, בהם בנקים ורשויות, שהיקף החובות הנטען כלפיהם מגיע לכ-80 מיליון שקל.

כחלק מהמאמץ להעשיר את קופת הנשייה, מכרו כונסי הנכסים במרוצת השנים מספר נכסים שהיו בבעלות קובי. כך, למשל, במהלך התקופה מאז מונה עו"ד אולמן למפרק "אדמה", מומש חלק מהנדל"ן שהחזיק קובי, לרבות דירה שבבעלותו ביישוב שוהם (תמורת 3.36 מיליון שקל) ודירות שרכש קובי בכספי הלקוחות, בהן דירת יוקרה במגדלי Yoo בתל-אביב שבה התגורר קובי עד לפינויו וארבע דירות נוספות. שווי הנכסים הועבר לקופת הנשייה.

הדירה של קובי במגדלי אקירוב מעסיקה את כונסי הנכסים מזה זמן רב. הדירה שנמצאת בקומה ה-33 היא בעלת שטח ברוטו של 200 מ"ר, ואליה צמודות שתי מרפסות בשטח של כ-46 מ"ר כל אחת, שלוש חניות ומחסן. מאז ספטמבר 2016 מנסים הכונסים למכור אותה, אך במשך תקופה ממושכת לא התקבלו, לדבריהם, הצעות ראויות לרכישת הנכס. כעת הודיעו כונסי הנכסים כי הצליחו למכור את דירת היוקרה של קובי במגדלי אקירוב. 

לפי חוות-דעת שמאית שביקשו כונסי הנכסים, נכון ל-2019 עומד שווי הנכס על 16.8 מיליון שקל, כשהתמורה הצפויה במקרה של מימוש מהיר הייתה אמורה לעמוד על 13.6 מיליון שקל. לכן, כונסי הנכסים סבורים כי מאחר שהצעת הרכש של ניצן עומדת על 16.5 מיליון שקל - סכום העולה של שווי הנכס למימוש מהיר על-פי השמאות - יש לאשר את הסכם המכר.

ניצול שאיפות של אזרחים

לפני כחצי שנה הודיעה פרקליטות מחוז תל-אביב (פלילי) לקובי, לבכירים נוספים בקבוצת "אדמה" ולחברות שבבעלות קובי, כי הוחלט להעמידם לדין, בכפוף לשימוע. מכתבי השימוע כוללים חשדות לריבוי עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, רישום כוזב במסמכי תאגיד, איסור הלבנת הון, מסירת מידע כוזב במטרה למנוע דיווח ועבירות מס.

לפי כתב החשדות, בשנים 2013-2016 פעל קובי, בצוותא ובאמצעות שאר החשודים, למימוש תוכנית מרמה, שבמסגרתה ניצל את שאיפתם ותקוותם של אזרחים מכל שכבות האוכלוסייה להבטחת עתידם בבעלות על דירה או נכס מקרקעין אחר. זאת, כדי ליצור תזרים מזומנים גדול ככל הניתן שישולשל לכיסו, לשימושו האישי ולשימוש החברות שבניהולו.

לטענת הפרקליטות, על סמך מצגי-השווא שהציג קובי, הפקידו לקוחותיו בחשבונות חברות הנדל"ן שבבעלותו סכום של כ-26 מיליון שקל. לפי כתב החשדות, כספים אלה מימנו את סגנון חייו הראוותני של קובי, את הוצאותיו, את תשלום חובותיו ואת הצבירה של נכסים אישיים. עוד נטען כי קובי הלבין הון בהיקף של כ-60 מיליון שקל. 

עוד עולה מכתב החשדות כי קובי מסר דיווח כוזב לרשויות המס על הוצאותיו הפרטיות בהיקף של כ-4.8 מיליון שקל, כאילו היו אלה הוצאותיה של חברת "אדמה" במסגרת פעילותה העסקית. בכך, טוענת הפרקליטות, פעל קובי להקטין במרמה ובכזב את חבותו וחבות חברות נדל"ן שבניהולו לתשלום מס הכנסה. 

*** חזקת החפות: אורן קובי ויתר החשודים בפרשה לא הורשעו בכל עבירה. ההליך הפלילי מצוי בשלב מקדמי, ולכן עומדת לחשודים חזקת החפות, כל עוד לא הורשעו בדין. 

עוד כתבות

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילום: יהונתן סמייה, דוברות הכנסת

סוגיית הבנייה בשטחים: נתניהו מנסה להתערב, גנץ בולם בגופו

הבוקר התכנסה ועדת המשנה לתכנון ורישוי במינהל האזרחי ביהודה ושומרון לדיון במתן הקלות ואישורים לבנייה פלסטינית בשטחי C ● לדברי שר הביטחון גנץ, גורמים מלשכת רה"מ יצרו קשר ישיר עם נציגי המינהל האזרחי וביקשו לעצור את הדיון, אך גנץ הורה להמשיכו: "לא אאפשר עקיפת סמכויות"

חוברת באטמן הראשונה / צילום: צילום מסך

חוברת קומיקס של באטמן נמכרה במיליוני דולרים

ביום חמישי שעבר נמכרה החוברה הראשונה בסדרת באטמן במחיר של 2.2 מיליון דולר - המחיר הכי גבוה לחוברת בכיכובו של איש העטלף ● החוברת היא לא החוברת הראשונה בה הופיעו דמותו של באטמן, אך היא הראשונה שבה מופיעים הג'וקר וקאטוומן

רכישת דירה / צילום: Shutterstock, Shutterstock

הקשר בין אי אמון במערכת הפוליטית לעלייה ברכישת דירות

לאחר ההלם הראשוני, הקורונה דווקא הביאה לרתיחה בשוק הדיור ● לאחר שנתיים של שיתוק פוליטי, הזוגות הצעירים לא רואים אופק בתחום הדיור ולא הורידו את מספר הדירות שהם רוכשים ● המשקיעים חזרו אל השוק בעקבות הורדת מס הרכישה בסוף יולי

הבניינים ברחוב אידר בחיפה. פרשנות גמישה ותכליתית להוראות החוק / צילום: איל יצהר

התנגדו לתמ"א אבל נאלצו לוותר (זמנית) על החניה

המפקחת על המקרקעין גילתה יצירתיות משפטית לצורך קידום פרויקט תמ"א 38 בחיפה: השכנים יוותרו על חניה למשך 90 יום לטובת בנייה בבניין הסמוך

חולדאי רון / צילום: קובי קנטור

"שערורייתית": ביקורת חריפה על תוכנית חולדאי לפתיחת מוסדות התרבות

ראש עיריית תל אביב-יפו ויו"ר מפלגת "הישראלים" הכריז כי יורה לפתוח את כל מוסדות התרבות למי שקיבל שני חיסונים ● שר הבריאות: "חולדאי עושה פוליטיקה על חשבון בריאות הציבור" ● יו"ר ועדת חוקה: "אמירה פופוליסטית שמנסה לרכב על יוזמה שהממשלה מקדמת ממילא"

מטוס סאן דור / צילום: דני שדה

משנה מדיניות: חברת התעופה סאן דור תפסיק לטוס בשבת

סאן דור היא חברת-בת של אל על, ובשונה מהחברה-האם, שלא טסה באופן רשמי בשבתות ובחגים, סאן דור ביצעה טיסות צ'רטר בימי שבת ● כעת סיטונאי הנסיעות שביקשו להזמין את מטוסי סאן דור להרכבת חבילות נופש המשלבות טיסות הממריאות בימי שבת, נתקלו בשינוי המדיניות שכבר נכנסה לתוקף

בוקר של יום עבודה בכיכר דיזנגוף בת"א. החל"ת מאפשר לעובדים לחשב מסלול מחדש / צילום: בר לביא

שיעורי האבטלה גבוהים כי המובטלים מפונקים? בכלל לא בטוח

מעסיקים רבים מספרים על קושי לגייס עובדים ומפנים אצבע מאשימה לממשלה שהתחייבה לשלם דמי אבטלה עד יוני 2021 • הטיעון הזה מתעלם ממורכבות השיקולים של המובטלים, למשל - מי ישמור על הילדים או החשש שהעסק שוב ישלח אותם לחל"ת • מי אמר שזה שוק של מעסיקים?

אלעד שלף/צילום: דורון נחמני

אלעד שלף עובר מביטוח חקלאי לברוקר הביטוח הבינלאומי האודן

המנכ"ל הפורש של חברת הביטוח שבשליטת הקיבוצים יקים וינהל פעילות חדשה לייעוץ בביטוח משנה של האודן ● האודן על ההקמה של החברה החדשה: "כדי לענות על הצורך הגובר בתחום ביטוחי המשנה בארץ"

ג'רי שנירר / צילום: יח"צ

אינטר גייסה 15 מיליון שקל מהפניקס ומקרן אלפא

בתגובה להודעה עולה היום מניית החברה ב-8.4% למחיר של 10 שקלים ומשלימה זינוק של 152% בשלושה חודשים

רפת פרות / צילום:  איל יצהר

ותודה לקורונה: זינוק של עשרות אחוזים בשוק תחליפי הבשר

בעוד שוק המזון מהחי עלה ב-10.4% בשנה החולפת, שוק התחליפים זינק ב-27.5% ● המוצרים שבלטו: הטופו והבשר הצמחי ● מרבית האנליסטים צופים כי שוק החלבון האלטרנטיבי יהווה מעל 10% משוק החלבון העולמי עד 2030

אמיר ברמלי בבית המשפט / צילום: איל יצהר

הותר לפרסום: אמיר ברמלי חשוד בסחיטה באיומים של בנו של השופט כבוב

ברמלי, שהורשע בהונאת משקיעים מהגדולות שנראו בישראל, חשוד בניסיון לסחוט את בנו של השופט חאלד כבוב כדי להשפיע על משפטו ולהביא לפסילתו • על החקירה הוטל צו איסור פרסום גורף שהוסר היום ● באי-כוחו של ברמלי יבקשו לפסול את השופט כבוב וטוענים: "הוא מכחיש בתוקף שסחט"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: אנדי ריקובר

מאומתים נוספים בטיסות מדובאי. למה אין בדיקות קורונה לנוחתים?

לפי משרד הבריאות, 209 בני אדם שחזרו ארצה מחו"ל היו חולים בקורונה, שליש מהם הגיעו מדובאי ● בעוד שעוד ועוד מדינות דורשות בדיקה שלילית מכל מי שנכנס לתחומן, בישראל הנושא עדיין בבדיקה

דניאל שרייבר + שי וינינגר - למונייד lemonade / צילום: שלומי יוסף

ספגה אש משורטיסט: מניית למונייד צנחה לאחר הנפקה של כ-800 מיליון דולר

במסגרת ההנפקה מכרו מחזיקים בחברת הביטוח הדיגיטלי, בראשות המנכ"ל דניאל שרייבר וקבוצת הראל, מניות בכרבע מיליארד דולר

עירא פלטי, נשיא ומנכ"ל סרגון / צילום: משה כהן

למה זינקה סרגון ב-54% במחזור עצום ביום שישי בוול סטריט

ככל הנראה, המשקיעים התלהבו מהעובדה ש-Ark Investment, קרן השקעות בהובלת קתרין (קאת'י) ווד, הגדילה את ההחזקה שלה במניית סרגון

שימוש באפליקציית ביט / צילום: אתר בנק הפועלים, יח"צ

בקצב הביט: למה אפליקציית התשלומים הפופולרית צריכה להטריד אתכם?

אפליקציית התשלומים ביט של בנק הפועלים הפכה למעצמה בתחום התשלומים ● האם השינוי הזה צריך להטריד אותנו, ואיך זה קשור לריכוזיות? ● האזינו

יצחק תשובה / צילום: פביאן קלדורף, יח"צ

קבוצת דלק מוכרת קרקע מזוהמת בעכו תמורת 200 מיליון שקל לתדהר והראל

הקרקע, עליה שכן עשרות שנים מפעל תעשיות אלקטרוכימיות, נרכשה בשנת 2011 תמורת 43 מיליון שקל

ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Susan Walsh

במה יתרכז ביידן בעשרת הימים הראשונים: קורונה, כלכלה, אקלים ובמתח הגזעי

הממשל החדש שואף להפוך כמה מהמדיניות של טראמפ בסדרה של פעולות של הזרוע המבצעת

מקרה מבחן / צילום: Shutterstock

טובת הנעה: איך מנהל מתוסכל ושחוק יכול למצוא שוב חשק לעבוד?

רפי הוא מנהל מתוסכל, שכבר לא נהנה מהעבודה ● רגע אחד של דמיון מודרך עזר לו להיזכר מה באמת מניע אותו, ובהתאמות קטנות של תחומי אחריותו הוא הצליח למצוא שוב חשק לעבוד ● אבל איך שומרים על האנרגיה הזו ביומיום?

לוח שערי חליפין של ביטקוין  / צילום: צילום: רויטרס - Dado Ruvic

להשקיע או לא להשקיע? כל היתרונות והחסרונות של הביטקוין

בשנה האחרונה הכפיל המטבע הדיגיטלי את ערכו פי חמש האם זו השקעה נבונה?

מהיום אפשר לקחת משכנתה בשני שליש פריים / אילוסטרציה: Shutterstock, Serhii Krot

מהיום אפשר לקחת משכנתה בשני שליש פריים: כל מה שצריך לדעת על המסלול

הוראת בנק ישראל אשר מסירה את מגבלה על נטילת משכנתה בריבית פריים (1.6%) נכנסה לתוקף ● מה צריך לדעת בנוגע להוראה החדשה והאם ועד כמה תוכל להוזיל לכם את המשכנתה? ● גלובס עושה סדר