גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקרב על התמ"א: התאחדות הקבלנים לוקחת את עיריית ר"ג לביהמ"ש

בעתירה שהוגשה היום מבקשת התאחדות בוני הארץ לבטל את המדיניות החדשה של עיריית ר"ג, המצמצמת פרויקטים של תמ"א 38 בבניינים בודדים, טוענת כי "העירייה מפקירה את חיי התושבים", ומזהירה כי "קבלנים קטנים ובינוניים הפועלים בר"ג צפויים לקרוס" ● העירייה: "קבלנים עותרים למען הרווחים שלהם"

ראש עיריית רמת-גן, כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר
ראש עיריית רמת-גן, כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר

עצירת התמ"א ברמת-גן מגיעה אל המבחן המשפטי: התאחדות בוני הארץ הגישה היום (ה') עתירה מינהלית נגד עיריית רמת-גן, בבקשה לבטל את המדיניות שאישרה לאחרונה, המבקשת לצמצם משמעותית את היקפי פעילות תמ"א 38 בעיר.

בעתירה, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב באמצעות עורכי הדין דנה פריד ואייל מאמו ממשרד אגמון ושות' רונברג הכהן ושות', מבקשת התאחדות בוני הארץ לבטל את המדיניות העירונית החדשה, ולהורות לעירייה לדון בכל הבקשות שהוגשו לה וטרם נדונו מאז הבחירות באוקטובר 2018.

ברקע הדברים, הצהרתו של ראש העירייה הנכנס, כרמל שאמה-הכהן, שנבחר בבחירות האחרונות לראשות העיר רמת-גן, כי לא ימשיך את המדיניות המתירנית של השלטון הקודם, שאפשרה בניית פרויקטים רבים של תמ"א 38 בעיר, מבלי להתחשב בתשתיות הקיימות ובהשלכות של תוספת יחידות הדיור על העיר ותושביה.

כפועל יוצא מכך אישרה העירייה לאחרונה מדיניות המצמצמת את האפשרות למימוש פרויקטים מסוג תמ"א 38 בבניינים בודדים, לטובת פרויקטים "מתחמיים" שיכללו מספר בניינים וימומשו כמקשה אחת שתאפשר הוספת תשתיות מתאימות.

לטענת הקבלנים הבונים בעיר, המדיניות החדשה אינה חוקית, מאחר שלא אושרה בהליך תכנוני תקין, ואף כי היא סותרת את מדיניות הממשלה לאפשר לתושבים להתמגן מפני רעידות אדמה באמצעות התוכנית הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה - תמ"א 38.

"לא ייתכן כי חילופי שלטון ייגרמו לשינויים כה תכופים במדיניות התכנונית העירונית, ולא ייתכן כי טעמים פוליטיים הם שיכתיבו את סדר היום התכנוני בעיר", טוענת התאחדות בוני הארץ בעתירה, "תוך יצירת כאוס תכנוני ופגיעה ברציפות השלטונית ובאמון הציבור, באופן השומט את הקרקע מהרציונל העומד בבסיסה של תמ"א 38".

לטענת ההתאחדות, שינוי המדיניות אושר במסגרת "מסמך מדיניות" חסר תוקף סטטוטורי, ולא במסגרת תוכנית מחייבת.

עוד נטען בעתירה כי בנובמבר 2017 לאחר תקופה ארוכה של חוסר ודאות תכנונית בעיר, אושרה במליאת הוועדה המקומית מדיניות מפורטת שנקרא "מדיניות 2017" ליישום תמ"א 38 ברמת-גן. "ואולם, מדיניות זו החזיקה מעמד חודשים ספורים בלבד, עד שבסוף אפריל 2019, אושרה במליאת הוועדה המקומית במהלך חפוז שאינו מבוסס על בדיקות מקצועיות, באופן שרירותי פוגעני ובלתי סביר, מדיניות חדשה - "מדיניות 2019" - שמשמעותה הלכה למעשה ביטול כמעט מוחלט של יישום תמא 38 בעיר רמת-גן".

על-פי המדיניות החדשה, עיריית רמת-גן קבעה כי פרויקט תמ"א 38 בבניין בודד יאושר רק במקרים חריגים ובכפוף לתנאים רבים, תוך התחשבות במצבה הפיננסי והתקציבי של העיר. כמו כן הוחלט כי לא יאשר פרויקט בודד במקום שניתן לממש בו פרויקט מתחמי, הכולל מספר של בניינים. לטענת ההתאחדות, מדיניות זו אושרה, מבלי שכלל הוגדר מהו תכנון מתחמי, וכמה מגרשים יכול להכיל, ועל כן אין היתכנות ליישומו.

"החלת המדיניות החדשה על כלל הפרויקטים מכוח תמ"א 38 בעיר רמת-גן תוביל לתוצאה עגומה של עצירת יישום התמ"א ואי-חיזוק מבנים, אשר נחוץ כל-כך הן בשל חוסר יכולת להגיע להסכמות מספקות עם דיירי מתחמים והן בשל חוסר היתכנות כלכלית", צוין בעתירה. לטענת ההתאחדות, שינוי המדינות נובע מ"טעמים פופוליסטיים ומהווה חלק מהבטחת בחירות אותה מבקשת הוועדה המקומית לקיים על חשבון הקבלנים והדיירים במבנים מסוכנים".

עוד נטען בעתירה כי מאז הבחירות המוניציפליות שהתקיימו באוקטובר 2018, הוועדה המקומית כלל לא דנה בבקשות שממתינות להחלטות, בניגוד לחוק. גם במקרים שבהם אושרה בקשה למתן היתר בנייה, ומלואו כל התנאים למתן ההיתר לרבות תשלום אגרות, טוענת ההתאחדות כי ההיתר מעוכב, וזאת באופן בלתי חוקי מפאת המדיניות החדשה, ש"מעקרת מתוכן את תמ"א 38".

"הקפאת דיונים בהיתרי בנייה על סמך מדיניות מתגבשת הינה בניגוד לחוק ולתוכניות תקפות", צוין בעתירה. "הקפאת הפרויקטים פוגעת באינטרס הציבורי של שמירה על חיי אדם באמצעות חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, אשר עומד בבסיסה של תמ"א 38".

בנוסף, התאחדות בוני הארץ טוענת בעתירה כי לעצירת התמ"א בעיר יש השפעה רחבה לרבות פגיעה ביזמים, בקבלנים, בציבור ובבעלי מקצוע נוספים, שפעלו ופועלים בתום-לב בהתאם למדיניות התכנונית הארצית והמקומית שהוסדרה בכל מדרגי התכנון הרלוונטיים. "במהלך השנים האחרונות נרקמו ונרקמים פרויקטים שהם פרי עמלם של יזמים, קבלנים, עורכי דין, אדריכלים, מהנדסים, שמאים, דיירים וגורמים נוספים שמקדישים זמן ומשאבים רבים, כדי לממש פרויקטים של התחדשות עירונית בהתאם למדיניות התכנונית שנקבעה בין היתר על-ידי הוועדה המקומית עצמה עד לאחרונה", נטען בעתירה. "המדיניות החדשה מבקשת להורידם לטמיון וגוזרת על תושבי העיר להמשיך לחיות עוד שנים רבות במבנים ישנים הבנויים באיכות ירודה עד כדי סיכון ממשי לחייהם. מדובר בבניינים שקרוב לוודאי יקרסו בעת רעידת אדמה ולא יוכלו לספק הגנה בעת מתקפת טילים, וכחלק מהפתרונות האפשריים לכך, התקינה הממשלה את תמ"א 38. כך למעשה מדיניות העירייה החדשה תפקיר רבים מתושביה ובעיקר מקרב תושביה המוחלשים שלא יזכו למימוש פרויקטים".

עוד טוענת ההתאחדות, שכאמור מייצגת קבלנים בישראל, כי "יזמים וקבלנים רבים, בעיקר קטנים ובינוניים, לא יוכלו לשאת בגזרה שפוגעת בהם באופן גורף ומסכנת את יכולתם להמשיך ולהתקיים כגופים עסקיים. לא ייתכן כי הרשות המקומית תבקש לבטל או לסתור הוראות תכנוניות שנקבעו על-ידי הממשלה בהליך חקיקתי ולפגוע בתמריצים כלכליים שנועדו להגן על תושבי המדינה מפני סיכונים ממשיים לחיי אדם".

מעיריית רמת-גן נמסר בתגובה: "הקבלנים עותרים למען הרווחים שלהם, שיהיו כמה שיותר גדולים וכמה שיותר מהירים. להנהלת העיר החדשה אכפת קודם כל מה הציבור והעיר מרוויחים מהבנייה בעיר, ושיהיו מספיק תשתיות והכנסות כדי לקיים ולקדם איכות חיים ברת-קיימא".

עוד כתבות

סחורה סחורות ספינה יבוא יצוא / צלם: רויטרס

מתכננים עסקאות בינלאומיות? שימו לב לחסמים ולחשיפות

יבוא שירותים לישראל מייצר סוגיות וחשיפות מס לא מבוטלות, הן לתאגיד הזר והן לתאגיד המקומי ● הנה כמה מהסוגיות והחשיפות העיקריות שיש לשים לב אליהן

יאיר לפיד/  צילום: איל יצהר

ברק חייב לפרוש, היחסים עם בוגי תקינים ונתניהו יהיה חייב להעלות מסים: יאיר לפיד בראיון

יאיר לפיד, מס' 2 בכחול לבן, לא מאמין בתיאוריית הגושים וחושב שרק המפלגה הגדולה תנצח בבחירות ● בראיון ל"גלובס" הוא מבקר בחריפות את ההתנהלות הכלכלית של הממשלה ("יצאה מדעתה") ● מסביר שנתניהו לא יכול לטפל בגירעון כראוי ("הוא זקוק לליצמן וסמוטריץ, כדי שיגנו עליו בנושא החסינות. והוא ישלם להם הרבה יותר") ● ולא, הוא לא רוצה לחזור לתפקיד שר האוצר: "אני הולך להיות שר החוץ ואחר כך ראש ממשלה”

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: המאמצים של ברק לא נושאים פרי, נתניהו פותח פער על גנץ

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

סטודנטים  /צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אמריקה מציגה: כך יצאו חובות העתק של הסטודנטים משליטה

הלוואות הסטודנטים, שהרקיעו שחקים, רובצים כחוב בעיקר על כתפיהם של המילניאלס, בני הדור העני ביותר בארה"ב ● האפשרות של מחיקת החובות, שנשמעת יותר ויותר, טומנת בחובה השלכות כלכליות וחברתיות מרחיקות לכת ● כתבה ראשונה על אחד מסעיפי החובות הצרכניים הגדולים של האמריקאים

סנוניות של חורף / איור: עומר הופמן

השבוע של רוג'ר פדרר וסרינה וויליאמס, אגדות הטניס שמסרבות להזדקן

סרינה וויליאמס ורוג’ר פדרר, עשו לי את השבוע ● שני ילידי 1981, בני 38, שלא ערים לכך שעבר זמנם, והגיעו לגמר אליפות ווימבלדון

אורי גלזר/  צילום: שלומי יוסף

"מישהו התבלבל פה. זה לא הצמח שלהם, זה הצמח שלנו"

אורי גלזר, אקטיביסט ומטופל קנאביס רפואי שהיה מאדריכלי התחום, מקים חוות קנאביס שיתופית ורוצה לשבור את מחירי השוק בזכות מטופלים שמגדלים עבור עצמם

מהגרי עבודה מחכים בתור לכניסה ללשכת האוכלוסין והגירה בת"א / צילום: תמר מצפי

פחות מלבנון ומאוגנדה: מדינת היהודים לא מובילה בקליטת הגירה

גירוש האימהות הפיליפיניות עורר ויכוח על מדיניות ההגירה של שר הפנים • השר טוען להגנתו שישראל קולטת עולים יותר מאשר המדינות שקולטות מהגרים ופליטים • אבל המספרים מראים שהיתרון של ישראל הולך ונשחק, וכיום מדינות אחרות נושאות בנטל הגירה כבד מאיתנו

צפון אמריקה בסטיישן

צפון אמריקה בסטיישן, שבוע 25: הרוח והמים והוויי-פיי

350 משפחות בחניון הקרוואנים, אבל מתברר שרק אותנו מטריד שאין אינטרנט ● האמריקאים אולי רובוטריקים, אבל כשהם בטבע הם נטורל

רונאל פישר ועו"ד רות דוד/ צילום: ליאור מזרחי

קריסה ב-10 צעדים: כך השתבש תיק הדגל נגד רונאל פישר ורות דוד

החקירה נפתחה בקול רעש וצלצולים, הראיות שהצטברו היו מטלטלות • אבל אז נקלעו החקירה והמשפט לרצף של טעויות ומחדלים • מה יעלה בגורל תיק הדגל של מח"ש והפרקליטות? • האזינו לפודקאסט "הצוללת"

שירי דובר / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

הורים, את הספרים האלה הילדים שלכם כבר קראו?

ז'אנר ספרי ההשראה על נשים מובילות לאורך ההיסטוריה הוא מומלץ ומבורך, רק חבל שלפעמים נשכח קהל היעד החשוב ביותר שלו

יאיר גרבוז / צילום: כפיר זיו

יאיר גרבוז: "חוץ מפעם אחת, בחיים לא מכרתי עבודה מחוץ לתל אביב"

האמן יאיר גרבוז עדיין בטראומה מהלינץ' שחווה אחרי “נאום הקומץ" לפני ארבע שנים ● עכשיו הוא מציג עבודות ב"זומו", מוזיאון נייד לאמנות, ויש לו כמה תובנות לא נעימות לאוזן על הפריפריה ● ריאיון

עמיר פרץ / צילום: REUTERS/Gil Cohen Magen / צילום: רויטרס

פרץ משנה את הטון: לא אשב עם נתניהו גם בטרם כתב אישום

אתמול אמרה אורלי לוי כי אינה פוסלת חבירה לממשלת בראשות הליכוד. הקווים האדומים כדבריה היא אם יוגש נגד נתניהו כתב אישום ● היום הציג פרץ עמדה נחרצת יותר, ואמר "נתניהו הפך לנטל על ישראל"

נדל"ן בת"א/צילום:אייל יצהר

עסקת ענק בהרצליה והקרב על נתוני מכירת הדירות. כותרות הנדל"ן

כמה שילמה קבוצת יזמים בראשות איציק תשובה, פרשקובסקי וטריגו במסגרת התמחרות על חטיבת קרקע מבוקשת בהרצליה? מה קרה כש"גלובס" הפגיש ארבעה שמאי מקרקעין בכירים? מדוע מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון שלח מכתב חריף לסטטיסטיקן הראשי בלמ"ס ואיזה תשובה הוא קיבל? אלה כותרות הנדל"ן שלנו מהשבוע החולף

שלומי סנדק - חברת קנאביסנדק / צילום: שלומי יוסף

פוטוסינתיזה: הליך הייעוץ בקבלת קנאביס רפואי יוצא מהמחתרת

קליניקת הייעוץ של מטופלי קנאביס רפואי למעט מטופלים אחרים עובר לקדמת הבמה בניצוחו של האקטיביסט ופעיל "עלה ירוק" לשעבר, שלומי סנדק, וזאת תחת השקעה מחברת קנאביס קנדית

אהוד ברק באירוע של ישראל דמוקרטית בתל אביב / צילום: אמיר מאירי

ברק: איחוד עמיר פרץ ואורלי לוי עלול לסגור את הגולל על מפלגת העבודה

ברק שב וקרא לאיחוד הכוחות בשמאל: "טובת הגוש הייתה ונותרה איחוד רחב של כל הכוחות שבו. ניצחון זה לא הדבר הכי חשוב, זה היחיד שחשוב" ● על האיחוד של עמיר פרץ ואורלי לוי: "אני מקווה שזה עדיין לא בלתי הפיך"

פרופסור מימי אייזנשטדט / צילום: איל יצהר

נשיאת האוניברסיטה הפתוחה: "נשים נכנסות לשלבים הראשונים של הדוקטורט ונתקעות"

הפורטפוליו של פרופ' מימי אייזנשטדט, 62, נשיאת האוניברסיטה הפתוחה ● “האקדמיה מאוד תחרותית ותובענית. היה לי מזל שהייתי במדעי החברה, כי במדעי החיים גם צריך להאכיל את חיות המעבדה בלילה”

כרמי דרור / צילום: אייל אגיבייב באדיבות המרכז לאמנות עכשווית תל אביב

על אינטרנט ואי נחת בתערוכה "מעידות בעמק המוזרות"

מדור האמנות של מגזין G: בתערוכה “מעידות בעמק המוּזרוּת” במרכז לאמנות עכשווית בתל אביב, גם העבודות שנראות כאילו נעשו בטכניקות של עבודת יד, הן למעשה סינתטיות ומזמינות מחשבות על הנוף שמעוצב על–ידי הטכנולוגיות החדשות ● עסקת מכירה: עבודה של טל מצליח נמכרה ב-28 אלף דולר

עד הירח ובחזרה / צילום: שאטרסטוק

כל מה שצריך לדעת לרגל 50 שנים לנחיתה על הירח

מדוע הירח מתרחק מכדור הארץ, אילו יסודות מיוחדים נמצאים בו, מדוע כריית חומרים ממנו מדאיגה את המערב ומה הקשר בינו לבין פייק ניוז

תעשיית הסטארט-אפ הישראלית משגשגת/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

דוח חדש: תחום התעשייה 4.0 מתפתח, בלי התעשייה הישראלית

לפי דוח של סטארט-אפ ניישן סנטרל, פועלות כיום בישראל 230 חברות סטארט-אפ בתחום, לעומת 146 ב-2014

נפתלי בנט ואיילת שקד / צילום: אמיר מאירי

"יוותר על האגו": החלה הפגישה בין נפתלי בנט לאיילת שקד

צפוי כי ההכרעה תתקבל הערב או לכל המאוחר בתוך יום יומיים ● כחלק מהאפשרויות לקראת הריצה לבחירות, בנט מוכן להתחבר עם מפלגות הימין לרבות עוצמה יהודית בבלוק טכני שייפרד לאחר הבחירות. במקרה כזה הוא יוצב במקום הרביעי אחרי סמוטריץ' ורפי פרץ ● וגם, רע"מ בחרה הערב את מועמדיה לבחירות הקרבות