גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקרב על התמ"א: התאחדות הקבלנים לוקחת את עיריית ר"ג לביהמ"ש

בעתירה שהוגשה היום מבקשת התאחדות בוני הארץ לבטל את המדיניות החדשה של עיריית ר"ג, המצמצמת פרויקטים של תמ"א 38 בבניינים בודדים, טוענת כי "העירייה מפקירה את חיי התושבים", ומזהירה כי "קבלנים קטנים ובינוניים הפועלים בר"ג צפויים לקרוס" ● העירייה: "קבלנים עותרים למען הרווחים שלהם"

ראש עיריית רמת-גן, כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר
ראש עיריית רמת-גן, כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר

עצירת התמ"א ברמת-גן מגיעה אל המבחן המשפטי: התאחדות בוני הארץ הגישה היום (ה') עתירה מינהלית נגד עיריית רמת-גן, בבקשה לבטל את המדיניות שאישרה לאחרונה, המבקשת לצמצם משמעותית את היקפי פעילות תמ"א 38 בעיר.

בעתירה, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב באמצעות עורכי הדין דנה פריד ואייל מאמו ממשרד אגמון ושות' רונברג הכהן ושות', מבקשת התאחדות בוני הארץ לבטל את המדיניות העירונית החדשה, ולהורות לעירייה לדון בכל הבקשות שהוגשו לה וטרם נדונו מאז הבחירות באוקטובר 2018.

ברקע הדברים, הצהרתו של ראש העירייה הנכנס, כרמל שאמה-הכהן, שנבחר בבחירות האחרונות לראשות העיר רמת-גן, כי לא ימשיך את המדיניות המתירנית של השלטון הקודם, שאפשרה בניית פרויקטים רבים של תמ"א 38 בעיר, מבלי להתחשב בתשתיות הקיימות ובהשלכות של תוספת יחידות הדיור על העיר ותושביה.

כפועל יוצא מכך אישרה העירייה לאחרונה מדיניות המצמצמת את האפשרות למימוש פרויקטים מסוג תמ"א 38 בבניינים בודדים, לטובת פרויקטים "מתחמיים" שיכללו מספר בניינים וימומשו כמקשה אחת שתאפשר הוספת תשתיות מתאימות.

לטענת הקבלנים הבונים בעיר, המדיניות החדשה אינה חוקית, מאחר שלא אושרה בהליך תכנוני תקין, ואף כי היא סותרת את מדיניות הממשלה לאפשר לתושבים להתמגן מפני רעידות אדמה באמצעות התוכנית הארצית לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה - תמ"א 38.

"לא ייתכן כי חילופי שלטון ייגרמו לשינויים כה תכופים במדיניות התכנונית העירונית, ולא ייתכן כי טעמים פוליטיים הם שיכתיבו את סדר היום התכנוני בעיר", טוענת התאחדות בוני הארץ בעתירה, "תוך יצירת כאוס תכנוני ופגיעה ברציפות השלטונית ובאמון הציבור, באופן השומט את הקרקע מהרציונל העומד בבסיסה של תמ"א 38".

לטענת ההתאחדות, שינוי המדיניות אושר במסגרת "מסמך מדיניות" חסר תוקף סטטוטורי, ולא במסגרת תוכנית מחייבת.

עוד נטען בעתירה כי בנובמבר 2017 לאחר תקופה ארוכה של חוסר ודאות תכנונית בעיר, אושרה במליאת הוועדה המקומית מדיניות מפורטת שנקרא "מדיניות 2017" ליישום תמ"א 38 ברמת-גן. "ואולם, מדיניות זו החזיקה מעמד חודשים ספורים בלבד, עד שבסוף אפריל 2019, אושרה במליאת הוועדה המקומית במהלך חפוז שאינו מבוסס על בדיקות מקצועיות, באופן שרירותי פוגעני ובלתי סביר, מדיניות חדשה - "מדיניות 2019" - שמשמעותה הלכה למעשה ביטול כמעט מוחלט של יישום תמא 38 בעיר רמת-גן".

על-פי המדיניות החדשה, עיריית רמת-גן קבעה כי פרויקט תמ"א 38 בבניין בודד יאושר רק במקרים חריגים ובכפוף לתנאים רבים, תוך התחשבות במצבה הפיננסי והתקציבי של העיר. כמו כן הוחלט כי לא יאשר פרויקט בודד במקום שניתן לממש בו פרויקט מתחמי, הכולל מספר של בניינים. לטענת ההתאחדות, מדיניות זו אושרה, מבלי שכלל הוגדר מהו תכנון מתחמי, וכמה מגרשים יכול להכיל, ועל כן אין היתכנות ליישומו.

"החלת המדיניות החדשה על כלל הפרויקטים מכוח תמ"א 38 בעיר רמת-גן תוביל לתוצאה עגומה של עצירת יישום התמ"א ואי-חיזוק מבנים, אשר נחוץ כל-כך הן בשל חוסר יכולת להגיע להסכמות מספקות עם דיירי מתחמים והן בשל חוסר היתכנות כלכלית", צוין בעתירה. לטענת ההתאחדות, שינוי המדינות נובע מ"טעמים פופוליסטיים ומהווה חלק מהבטחת בחירות אותה מבקשת הוועדה המקומית לקיים על חשבון הקבלנים והדיירים במבנים מסוכנים".

עוד נטען בעתירה כי מאז הבחירות המוניציפליות שהתקיימו באוקטובר 2018, הוועדה המקומית כלל לא דנה בבקשות שממתינות להחלטות, בניגוד לחוק. גם במקרים שבהם אושרה בקשה למתן היתר בנייה, ומלואו כל התנאים למתן ההיתר לרבות תשלום אגרות, טוענת ההתאחדות כי ההיתר מעוכב, וזאת באופן בלתי חוקי מפאת המדיניות החדשה, ש"מעקרת מתוכן את תמ"א 38".

"הקפאת דיונים בהיתרי בנייה על סמך מדיניות מתגבשת הינה בניגוד לחוק ולתוכניות תקפות", צוין בעתירה. "הקפאת הפרויקטים פוגעת באינטרס הציבורי של שמירה על חיי אדם באמצעות חיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, אשר עומד בבסיסה של תמ"א 38".

בנוסף, התאחדות בוני הארץ טוענת בעתירה כי לעצירת התמ"א בעיר יש השפעה רחבה לרבות פגיעה ביזמים, בקבלנים, בציבור ובבעלי מקצוע נוספים, שפעלו ופועלים בתום-לב בהתאם למדיניות התכנונית הארצית והמקומית שהוסדרה בכל מדרגי התכנון הרלוונטיים. "במהלך השנים האחרונות נרקמו ונרקמים פרויקטים שהם פרי עמלם של יזמים, קבלנים, עורכי דין, אדריכלים, מהנדסים, שמאים, דיירים וגורמים נוספים שמקדישים זמן ומשאבים רבים, כדי לממש פרויקטים של התחדשות עירונית בהתאם למדיניות התכנונית שנקבעה בין היתר על-ידי הוועדה המקומית עצמה עד לאחרונה", נטען בעתירה. "המדיניות החדשה מבקשת להורידם לטמיון וגוזרת על תושבי העיר להמשיך לחיות עוד שנים רבות במבנים ישנים הבנויים באיכות ירודה עד כדי סיכון ממשי לחייהם. מדובר בבניינים שקרוב לוודאי יקרסו בעת רעידת אדמה ולא יוכלו לספק הגנה בעת מתקפת טילים, וכחלק מהפתרונות האפשריים לכך, התקינה הממשלה את תמ"א 38. כך למעשה מדיניות העירייה החדשה תפקיר רבים מתושביה ובעיקר מקרב תושביה המוחלשים שלא יזכו למימוש פרויקטים".

עוד טוענת ההתאחדות, שכאמור מייצגת קבלנים בישראל, כי "יזמים וקבלנים רבים, בעיקר קטנים ובינוניים, לא יוכלו לשאת בגזרה שפוגעת בהם באופן גורף ומסכנת את יכולתם להמשיך ולהתקיים כגופים עסקיים. לא ייתכן כי הרשות המקומית תבקש לבטל או לסתור הוראות תכנוניות שנקבעו על-ידי הממשלה בהליך חקיקתי ולפגוע בתמריצים כלכליים שנועדו להגן על תושבי המדינה מפני סיכונים ממשיים לחיי אדם".

מעיריית רמת-גן נמסר בתגובה: "הקבלנים עותרים למען הרווחים שלהם, שיהיו כמה שיותר גדולים וכמה שיותר מהירים. להנהלת העיר החדשה אכפת קודם כל מה הציבור והעיר מרוויחים מהבנייה בעיר, ושיהיו מספיק תשתיות והכנסות כדי לקיים ולקדם איכות חיים ברת-קיימא".

עוד כתבות

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

למרות הנגיף: משרד הפנים מאשר כניסה לארץ גם לסטודנטים ואברכים שאינם ישראלים

במכתב שעליו חתום שר הפנים אריה דרעי הוא מבשר כי אברכי הישיבות ובני משפחותיהם שמבקשים לשוב ארצה לחזור ללימוד יקבלו היתר לכך ● זאת בנוסף לתלמידים זרים באוניברסיטאות ובפנימיות, לרופאים ולמשתלמי רפואה

לקוחות בחנות אפל בבייג'ין, בחודש שעבר  / צילום: רויטרס

עם חצי טריליון דולר, אפילו המגפה לא תחליש את ענקיות הטכנולוגיה

ענקיות הטכנולוגיה הגיעו למשבר הנוכחי חזקות מתמיד - עם קופות מזומנים דשנות, השקעות עתק על מחקר ופיתוח ונכונות לבצע רכישות • לא רק שהמוצרים והשירותים שלהן חיוניים בזמן המשבר, הן גם מסוגלות לנצל אותו כדי להשאיר את המתחרים הפוטנציאליים הרחק מאחור

בנימין נתניהו / צילום:  Abir Sultan, רויטרס

דעה: משפט נתניהו מציב את המשפט בצבת הפוליטיקה - וזו סכנה גדולה

על התיקו הבלתי נסבל שעולה ממצב בו ראש ממשלה מכהן מועמד לדין ● וגם, למזלנו המערכת השיפוטית בשלב זה מפגינה מקצועיות ובטווח הקצר לפחות מפגינה עמידות ראויה לשבח בפני לחצי שני הצדדים. אך יש לחשוש לעתיד

סניף של אלבר / צילום: איל יצהר, גלובס

אלי אלעזרא ובכירי אלבר נוספים זומנו לשימוע לפני העמדה לדין פלילי

הפרקליטות זימנה לשימוע את מנכ"ל אלבר הקודם ינון עמית, את המנכ"ל הנוכחי אורן אלעזרא ואת היו"ר אלי אלעזרא לצד חשודים נוספים בפרשת הייבוא המקביל של רכבים ורשיונות ייבוא במירמה ● מדובר אלבר נמסר: "בעלי החברה נפלו קורבן להונאה ושמם שורבב לפרשה שהם לא חלק ממנה"

נתניהו משדר עסקים כרגיל, אולם בית המשפט / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

דעה: זה לא הימין שעומד למשפט, זו הפוליטיקה

משפט נתניהו הוא שיאו של תהליך ארוך בו מבקשות רשויות החוק לסרס את הפוליטיקה, לשעבד אותה ולהכפיף אותה לכללים משפטיים ● אלא שנתניהו, המבקש לחפות על פגמים שנפלו בהתנהלותו האישית, מבקש לצבוע את המאבק הצודק הזה בצבעי ימין ושמאל ● הטעות הזו טרגית

ראש עיריית רמת גן כרמל שאמה־הכהן / צילום: איל יצהר, גלובס

רמת גן ורעננה מבטלות העלאת הארנונה ב-2021

בעוד משרד האוצר מתעכב ומתפתל במתן עזרה לעסקים ולתושבים, הרשויות המקומיות כבר מרימות את הכפפה, ומודיעות על צעדים שיסייעו לתושביהן, עסקים ופרטיים

נשיא להב עו"ד רועי כהן ושר הכלכלה עמיר פרץ / צילום: להב, יח"צ

העוול ההיסטורי יתוקן בקרוב? חקיקת דמי אבטלה לעצמאים כבר בחוק ההסדרים הקרוב

בדיון בוועדת העצמאים והעסקים הקטנים, קבע שר הכלכלה עמיר פרץ כי הצעת חוק ממשלתית לדמי אבטלה לעצמאים תוגש כבר במהלך החודש הקרוב

עמית משיח / צילום: יח"צ

אפקט הקורונה: פיטורים, קיצוצי שכר ושינויים בצמרת מקאן ת"א

במכתב שנשלח אמש לעובדי החברה על ידי המנכ"ל עמית משיח הוא העריך כי מדובר במשבר שיימשך עוד תקופה ארוכה ● אתמול הודיעו במשרד על פיטורי כ-35 עובדים, ושכרם של כל המשתכרים מעל 10 אלף שקל קוצץ

זוג קשישים בקניות בשוק / צילום: Oded Balilty, Associated Press

מחדל כפל הקצבאות: האם במשרד האוצר יצליחו למצוא 100 מיליון שקל עבור החלשים ביותר בחברה?

שר האוצר הנכנס ישראל כ"ץ התחייב למצוא פתרון תקציבי למקבלי קצבאות שנכנסו למעגל האבטלה בעקבות הקורונה, ואינם זכאים ל"כפל קצבאות", אך לא ידוע כמה כסף יוקצה ומתי ● ייתכן שמקבלי קצבאות הבטחת הכנסה וקצבאות מזונות יידרשו אפילו להשיב את מענק הקורונה

אדם עוטה מסיכת מגן במהלך התפרצות מגפת הקורונה במנהטן, ניו יורק / צילום: Mike Segar, רויטרס

מדוע תרופה לקורונה תתקשה לגייס הון בישראל?

הציבור תולה תקוות למציאת תרופה לקורונה בחברות מדעי החיים, שלא תמיד זוכות לשוויים הראויים, ואף מתקשות בגיוס הון בבורסת ת"א ● אחת הסיבות לכך היא היעדר תקינה רלוונטית להכרה בערך של קניין רוחני

יאיר לפיד / צילום: רפי קוץ, גלובס

יו״ר האופוזיציה לפיד: "משפט נתניהו התחיל בהסתה פרועה נגד שלטון החוק"

יו"ר האופוזיציה התייחס היום בישיבת סיעת יש עתיד-תלם לפתיחת המשפט נגד ראש הממשלה ● "מדינת ישראל בסכנה מבפנים, מראש הממשלה ומהשרים"

גילה גמליאל, מיקי חיימוביץ’, אלון שוסטר / צילום: מארק ישראל סלם, שלומי יוסף, רפי קוץ

ממשלה מנופחת? צפו לכמה בשורות טובות דווקא בתחום הסביבה

אחרי שנים שמשבר האקלים היה מחוץ לפוקוס הציבורי, הצהירה השרה הנכנסת להגנת הסביבה שתציב אותו בראש סדר העדיפויות ● הממשלה התחדשה גם בשר חקלאות שקידם יוזמות סביבתיות ובראשת ועדה עם אג'נדה לוחמנית ● האם הם יחוללו מהפכה?

ראש הממשלה בנימין נתניהו באולם בית המשפט / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

כך הצליח הנאשם נתניהו לביים לעצמו נאום נטול הפרעות במסדרון של בית המשפט

נתניהו ואנשיו ניסו והצליחו לשלוט בסיקור התקשורתי של הדיון הראשון במשפט ● הסמכות הנרחבת של מאבטחי השב"כ, שיתוף הפעולה עם הנהלת בתי המשפט והחשש מפני הקורונה סייעו לנתניהו לנאום בזמן שעיתונאים נאלצו לשהות בקומה אחרת

שלמה רודב / צילום: תמר מצפי

דרישה מבזק להפריש 680 מיליון שקל בגין תביעה שהוכרה כייצוגית

התביעה הוגשה ב-2015 על רקע אי דיווח של בזק והסתרת מידע שלילי על רפורמת השוק הסיטונאי והנזק שהרפורמה תגרום לחברה

נציגות עובדי אל על פרצו לדיון של ההנהלה והטייסים וזרקו כיסאות / צילום: ההסתדרות

הצרות באל על: יו"ר ההסתדרות הודיע על השעיה מיידית של חברי מועצת העובדים

לטענת נציגות עובדי אל על 50% מטייסי החברה (שמספרם עומד על כ-650) חזרו לעבוד בשכר מלא "למרות שאין בכך צורך אמיתי" ● יו"ר ההסתדרות: "חציית קו אדום בוטה של חברי מועצת העובדים"

דודו זבידה מנכל דרבן / צילום: איל יצהר

מבנה פרסמה דוחות טובים לרבעון הראשון והמניה מזנקת

ה-FFO (רווח נקי תזרימי) מנכסים מניבים עלה ברבעון הראשון ב-11% לכ-103 מיליון שקל ● הרווח נקי עמד על 135 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 81 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד

ווינד שליחים / צילום: נדב בן משה

חברת הקורקינטים WIND נכנסת לתחום המשלוחים בישראל

בצל משבר הקורונה, הבינו גם בחברה שתחום השליחויות הפך למשגשג במיוחד ושעליהם להמציא את עצמם מחדש למקרה שיפרוץ גל שני ● בתי העסק שיניעו את המהלך כוללים חנויות יין, מאפיות, קצביות, בתי מרקחת וסופרמרקטים ● תוך כמה זמן מתחייבים בחברה שהמשלוח יגיע?

אנשים יושבים במסעדה בשטוקהולם. החיים בשבדיה נמשכו כמעט כרגיל למרות התפרצות הקורונה / צילום: Andres Kudacki, AP

מוביל המדיניות השבדית נגד הקורונה מודה: "אנחנו במצב נורא"

לאחר שמספר הקורבנות במדינה חצה את רף ה-4,000, האפידמיולוגית הראשית הקודמת של שבדיה יצאה לראשונה בביקורת על התנהלות הממשלה: "סגר מוקדם היה מאפשר לנו להתכונן טוב יותר להגן על הפגיעים ביותר" ● האפידמיולג הנוכחי מודה: "אנחנו במצב נורא"

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון./ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל מעדכן את הצמיחה על רקע החזרה לשגרה המהירה מהצפוי

לא שולל הורדת ריבית נוספת, ומעריך שהאבטלה לא תחזור לרמות של לפני המשבר לפני 2022 ● "קצב הסרת המגבלות בפועל היה מהיר משהערכנו, אולם אנו ממשיכים להעריך שעד סוף יוני עיקר המגבלות יוסרו"

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

דעה: היתה מפולת? פניית הפרסה של האג"ח הקונצרניות

כמו שוק המניות, גם שוק האג"ח הקונצרניות חווה התרסקות עם התפשטות מגפת הקורונה, ומיד לאחריה התאוששות - שתיקנה כשני שלישים מהירידות ● האם השוק יחזור לנקודת השיא שלו? ומה הסיכון העיקרי במשבר?