גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מההצלחה בישראכרט ועד הכתם של פריזמה. דב קוטלר מתקרב לכס מנכ"ל הפועלים והרוחות בבנק סוערות

חשיפת "גלובס" מערב שישי על מינויו המסתמן של דב קוטלר למנכ"ל הפועלים, מעוררת סערה בבנק על רקע העדפתו על פני מועמדים פנימיים ● קוטלר, אם ימונה, מביא איתו רקע עסקי וניהולי עמוק אך נחשב מועמד בעל נטייה פחותה בתחומי החדשנות ● פרשנות

דב קוטלר / צילום: אביב חופי
דב קוטלר / צילום: אביב חופי

האם השבוע יוכרע המירוץ למנכ"לות בנק הפועלים עם מינויו של דב קוטלר לתפקיד, כמעט חמש שנים לאחר שעזב את הקבוצה, בה שימש כמנכ"ל חברת כרטיסי האשראי ישראכרט? כפי שנחשף לראשונה באתר "גלובס" בערב השבת, קוטלר נחשב למועמד המוביל מבחינת ועדת האיתור, שבראשות יו"ר הבנק עודד ערן. ואולם נראה כי למרות הנטייה האמורה דבר אינו סגור.

לקראת ההחלטה בנושא שצפויה אולי כבר ביום שני, נעשים מאמצים רבים להשפיע על ועדת האיתור, כשגורמים בשוק אף העריכו כי אם קוטלר ימונה אז יפרשו מהבנק בכירים, בהם לפחות חבר הנהלה אחד ולצדו, אולי, עוד ראשי אגפים. כך, על פי גורמים בשוק הבנקאות, הרוחות בבנק סערו בעקבות הפרסום, כשישנם אלה שמנסים להשפיע ולהביא למינוי של מנכ"ל פנימי, מבין כמה מועמדים ראויים ומנוסים שהציגו את מועמדותם.

בכל מקרה, מיהו האיש שעל פי הערכות עשוי לסיים את השבוע כמנכ"ל המיועד של בנק הפועלים, וזאת במקביל למינוי צפוי של מנכ"ל גם במתחרה דיסקונט - שם נראה שיהיה מדובר באורי לוין, ולקראת הליך בחירה במנכ"ל גם בבנק לאומי? נתחיל בכך שייתכן ומבחינת ועדת האיתור אחד היתרונות שלו הוא שהוא בא מחוץ למערכת בבנק הפועלים.

דב קוטלר מחזיק ברזומה ניהולי מכובד וארוך בשלל חברות בתחומי הפיננסים והבנקאות. בתפקידו האחרון הוא היה מנכ"ל ישראכרט, חברת כרטיסי האשראי של בנק הפועלים, שמוקדם יותר השנה הונפקה ושנמצאת בדרך הבטוחה לצאת לחלוטין מידי הבנק.

בשלהי 2014, לאחר כ-6 שנים בתפקיד מנכ"ל ישראכרט, קוטלר הודיע כי לא יחדש את החוזה שלו ויפרוש מהחברה. שנותיו בישראכרט נחשבות למוצלחות מאוד, כשהוא הצליח לנער ולקדם את החברה שקיבל לידיו - שהייתה עוד קודם לכן, וגם כיום - מובילת השוק בו היא פועלת. את זה הוא עשה בעיקר בפעילות החוץ בנקאית של החברה. בכל אופן, קוטלר הגיע לתפקיד זה לא כבשר מבשרו של בנק הפועלים כי אם כמינוי חיצוני, לאחר שקודם לכן כיהן בתפקיד מנכ"ל בית ההשקעות.

קוטלר שימש כמנכ"ל פריזמה הראשון ולמשך כשנתיים בלבד. הוא כיהן כמנכ"ל פריזמה שהיה בית השקעות שהקימה קרן מרקסטון של רון לובש ושל אמיר קס המנוח, שרכשו בית השקעות קטן שעליו הלבישו קרנות נאמנות וקופות הגמל שנרכשו בהון רב. מדובר היה בניסוי הכי גרנדיוזי, וגם הכי כושל, בשוק ההון המקומי, כשברבות השנים, אמנם לא בימיו של קוטלר, בית ההשקעות קרס ופעילויותיו נבלעו לתוך מתחרים.

למעשה, פריזמה מהווה כתם ניהולי כמעט עבור כל מי שנגע בו, החל מלובש בעצמו שהיה דומיננטי במיוחד בניהול האסטרטגי של פריזמה, ובכלל זה גם קוטלר עצמו, שבימיו בית ההשקעות לא הצליח להרים את הראש, ואף להיפך. אגב, עם עזיבתו את פריזמה דובר על חילוקי דעות בין קוטלר לבין מרקסטון.

ב-2006 בית ההשקעות פריזמה התהדר בהבאת כוכב לניהול השקעות בגמל, בן גביזון. כעבור שנתיים אותו גביזון, עם טעויות בניהול סיכונים בפריזמה, גרם הפסד בעייתי מאוד ובאשמת בית ההשקעות. הפסד זה פגע מאוד בפעילות החיסכון לטווח ארוך של פריזמה סביב התקופה בה קוטלר עזב את בית ההשקעות. הבודק החיצוני שמונה על ידי בית ההשקעות פריזמה, הכלכלן יוסי בהיר, מצא לאחר מכן כשלים בהתנהלות חברת הגמל של פריזמה.

בראיון שנתן ל"גלובס" אמר קוטלר ביחס לנסיונו בפריזמה כי "אני מנהל הרבה יותר טוב אחרי פריזמה, חד וחלק. בארה"ב אחד מכללי הניהול למנהלי חברות ענק זה לעבור גם ניסיון שלילי. מלמדים את זה בהרווארד", תוך שבין היתר השיב לשאלה האם הוא סיים להיות שכיר, בכך ש"זה כיף גדול להיות עצמאי".

בראיון אחר שנתן ל"גלובס" אמר קוטלר כי "חטאתי בחטא הגאווה בהקמת פריזמה. זה היה מעשה מרכבה מסובך שמיזג שש חברות... אחרי שהקמנו את פריזמה השקנו קמפיין עם הבטחה לציבור, למרות שלא היה לנו ניסיון מוכח. הייתה בו גאווה שגרמה לפער ציפיות שלא היה ניתן למימוש. למדתי שקודם תעשה ורק אחר כך תפרסם". באותו ראיון הוא גם אמר ביחס לאני מאמין הניהולי שלו כי "אני מאמין בשקיפות, בדוגמה אישית ובעבודה בגובה העיניים. בכרטיס הביקור שלי יש את כל הטלפונים, גם בבית - זו שקיפות".

לפריזמה קוטלר הגיע במחצית הראשונה של 2006 עם שתי הצלחות שבנו לו שם של מנהל טוב, שאותו הצדיק גם בישראכרט, ולדעת חלק מאלה שליוו אותו בפריזמה גם שם. מדובר היה בתפקידי מנכ"ל בנק איגוד ועוד קודם מנכ"ל ויזה כאל. אגב, את כאל הוא ניהל בימים פרה-היסטוריים בכל מה שנוגע לחדשנות הטכנולוגית שקיימת היום בשוקי הבנקאות והתשלומים, ושבנק הפועלים פעיל בהם במיוחד, למשל דרך ה"ביט".

מאז ישראכרט ועד היום קוטלר עוסק בשלל פעילויות "פרטיות" ובראשן הוא נמנה על ראשי ובעלי המניות בקרן ההשקעות בנדל"ן אינטו, דבר שיצריך את הבנק ואותו ליצור מנגנון היפרדות מאינטו ושיאפשר לו להצטרף לבנק, אם וככל שהוא אכן זה שייבחר על דירקטוריון הבנק. ככל הידוע טרם דובר מנגנון היפרדות בין קוטלר לבין אינטו, כאשר אם הוא אכן יהיה זה שימונה אזי אפשר ויהיה מדובר על החזקה של מניות אלה בנאמנות.

אינטו היא פלטרפומה להשקעות בנדל"ן יזמי בחו"ל, בעיקר בארה"ב, שפתוחה למשקיעים מהציבור הרחב. בעלי המניות העיקריים באינטו השקעות הם ערן רוט המנכ"ל שמחזיק ב-39.8% מהמניות, ושנחשב כבעל השליטה בה על פי דיווחיה למערכת המגנא של רשות ניירות ערך, דב קוטלר, היו"ר, שמחזיק בכ-9.6% ממניות אינטו, מרידיאן קפיטל גרופ שמחזיקה ב-9.6% גם כן, ואברסט רה-אינשורנס שמחזיקה ב-3.4% מהמניות.

הדבר שקוטלר כנראה פחות חזק בו ביחס לחלק מהמתחרים הוא הקשר לחדשנות הטכנולוגית בתחומי הפיננסים מזווית המנהל בגוף פיננסי, וזה נכון גם לגבי שוק התשלומים שאותו הכיר לפני ולפנים כמנכ"ל ישראכרט.

בחמש השנים האחרונות מאז שימש קוטלר כמנכ"ל ישראכרט עולם הבנקאות השתנה מאוד, כשהטכנולוגיה הפכה לחשובה הרבה יותר מבעבר בכל הנוגע לעולם זה - הן ברמת הבנק פנימה והן ברמה הגלובלית, כולל תחרות משחקני פינטק קטנים או ענקיות טכנולוגיה בינלאומיות.

אגב, אחד המועמדים הפנימיים המוערכים הוא גולן שרמן, ראש חטיבת הטכנולוגיה בבנק, שחי את ההתפתחויות בתחום זה טוב מהיתר, אך שמחזיק ברזומה ניהולי קצר מדי בכל מה שנוגע לחברות בהנהלת הפועלים. מועמדים פנימיים בולטים אחרים הם ארז יוסף, שנחשב למנהל מאוד אנליטי ומרכזי בבנק, וידין ענתבי שכעת בתפקיד השני שלו בהנהלת הבנק, כשלצדם נשקלים על ידי ועדת האיתור מועמדים אחרים כגון יעקב אורבך שמחזיק בניסיון הכי "קלאסי, מקרב המועמדים (לאור ניסיונו הרב בבנקאות עסקית) ודני קולר, שהיו בעבר בכיר בבנק.

ועוד נקודה לסיום, אפרופו המירוץ למנכ"לות בלאומי: על פי הערכות בשוק הבנקאות בלאומי כבר מדובר במירוץ בין כמה מועמדים פנימיים ראויים, כגון חנן פרידמן או אבנר מנדלסון (שמחזיק ברזומה דומה לזה של לוין בדיסקונט, שבתורו מחזיק ברזומה דומה לזה של לילך אשר טופילסקי שפורשת עתה מהבנק - של לימודי MBA בחו"ל ואחריהם עבודה בפירמת ייעוץ בינלאומית מובילה), ושאליהם עשויים להצטרף בכירים לשעבר בבנק, למשל קובי הבר שכיום מנהל את חברת הביטוח של ביטוח ישיר.

בלאומי מונתה ועדת איתור לתפקיד, בראשות היו"ר הנבחר סאמר חאג' יחיא, ולא מן הנמנע שכמה מהמועמדים שראו עצמם כמתאימים בפועלים ובדיסקונט יראו לנכון להתמודד גם על תפקיד זה.

עוד כתבות

התחלות בנייה בפתלח תקווה / צילום: גיא ליברמן

הלמ"ס: נמשכת הירידה בהיקפי התחלות הבנייה מאז 2017

ברבעון האחרון של 2018 נרשם אומנם מספר חריג של התחלות בנייה, ואולם מאז 2017 מתחוללת ירידה בהיקפן

7 כתבות הנדלן שעשו את השבוע / צילום: איל יצהר, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

ברקס לכרמל שאמה ותוכנית להרחבת הכנסת. כותרות הנדל"ן

בית המשפט ביטל את החלטת עיריית רמת גן לאסור על תמ"א 48 באופן גורף ● בחיפה מתכננים מדיניות תמ"א משלהם. קובי אמסלם עובר לעמידר. ואיפה תוכלו לקנות דירות מוזלות שזוכי מחיר למשתכן ויתרו עליהן

מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ האיראני / צילום: shutterstock

שר החוץ האיראני: אם נותקף - תפרוץ מלחמה כוללת

בראיון לרשת CNN אמר שר החוץ של איראן ג'וואד זריף: "האמירה הזו מעידה על כוונותינו להגן על ארצנו, אנחנו לא ניזום מהלך התקפי, אבל לא נהסס לפעול בכל הכוח להגן על אדמתינו"

הבריגדה האדומה / צילום: דוברות הבריגדה האדומה, יח"צ

שביתות והפגנות ברחבי העולם במחאה על אי הטיפול במשבר האקלים

כחלק ממהלך עולמי רחב, הבוקר נערכות הפגנות תלמידים ברחבי ישראל שפותחות שבוע של מחאת אקלים ●  מאות תלמידים בישראל שובתים היום מלימודיהם ויוצאים לרחובות בכדי למחות על אוזלת היד של ממשלות ברחבי העולם, שלא מטפלות כראוי במשבר האקלים המחריף

AIRBNB / צילום: דאדו רוביק, רויטרס

חברת Airbnb יוצאת להנפקה: חושפת הכנסות של יותר ממיליארד דולר

השווי של חברת שיתוף הבתים הוערך בספטמבר של 2017 בכ-31 מיליארד דולר ● החברה חושפת יותר מ-7 מיליון משתמשים הפזורים על 100 אלף ערים ברחבי העולם ● גולשי האתר הרוויחו יותר מ-80 מיליארד דולר נכון ל-15 בספטמבר 2019, כך מסרה החברה

יגאל דמרי / צילום: איל יצהר

על בסיס מזומן בלבד: יגאל דמרי מגייס 282 מיליון שקל מחברות הביטוח לרכישת אפריקה ישראל

ההצעה המשופרת שהגיש יגאל דמרי למחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל נוקבת בסכום של 1.27 מיליארד שקל, שישולם כולו במזומן ● כעת יידרשו המחזיקים להחליט האם לפתוח את ההתמחרות על אפריקה ישראל מחדש, או לחלופין, להמשיך עם הבחירה בהצעת לפידות-אלטשולר שנקבה בתמורה נמוכה יותר

בניין ה-OECD בפריז / צילום: עמירם ברקת

ה-OECD פסימי: צופה האטה נוספת בקצב הצמיחה של הכלכלה העולמית

ארגון המדינות המפותחות צופה התכווצות בסחר העולמי ברבעון השלישי של השנה, לראשונה מאז 2016 ● מזהיר: מלחמת הסחר בין ארה"ב ובין סין גרמה עצירה בגידול בייצור ובהשקעות

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סגירה חיובית בבורסה; ישראל קנדה זינקה ביותר מ-7%

המדדים המובילים בבורסה בתל אביב עלו בעד 0.5% ● מניית אופקו צנחה ב-6%, אמות ובזן עלו ב-3.9% ו-3.55% בהתאמה, שופרסל ואלוני חץ עלו ביותר מ-2% ● בריינסווי הודיעה על כוונתה למנות מנכ"ל אמריקאי במקום מר יעקב מיכלין שפורש

טכנולוגיות רכב / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

ענקית סחר הרכב האמריקאית COX AUTOMOTIVE נכנסת לפעילות בישראל

החברה, שמובילה את תחום סחר המשומשות בארצות הברית, נכנסת כשותפת השקעה במאיץ האוטו-טק "דרייב" של קבוצת מאיר

העובדים שמניעים את תכנון והנדסת העיר / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

למה מחלקות ההנדסה בעיריות ננטשות ומתרוקנות מעובדים?

יו"ר איגוד מהנדסי הערים היוצא, אבנר אקרמן, מתריע מפני פרישה נרחבת של בעלי מקצוע ותיקים ובעלי ניסיון

בני גנץ ובנימין נתניהו, בחירות 2019, סבב ב' / צילום: אמיר מאירי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

הבליץ האחרון: זמן המסך שקיבל נתניהו מהערוצים - כפול מגנץ

רה"מ קבע את סדר היום, ושוב קיבל זמן אוויר כפול מגנץ בבליץ של הימים האחרונים. איכשהו, הפעם זה לא עבד

ח״כ אביגדור ליברמן, יו״ר ישראל ביתנו / צילום: טל שניידר

אביגדור ליברמן: נתניהו לא מוכן לקבל את הכרעת הבוחר ולהודות בכישלון

ליברמן הוסיף כי נתניהו מנסה להרדים את המערכת כאשר הוא קורא לאחדות ומנגד ממשיך בנסיונות שלו לשכנע ח"כים ממפלגות אחרות להצטרף אליו ול"גוש ההלכה" שהקים אתמול על מנת להשיג רוב של 61 מנדטים

לוגו חברת קולט / צילום: לוקאס ג'קסון, רויטרס

"יש מספיק": קולט תפסיק לייצר רובי AR-15 לשוק הפרטי

יצרנית הנשק אמרה שיש בשוק כמות מספקת של רובי ספורט ושהיא תתמקד בחוזים שלה מול הצבא ורשויות אכיפת החוק במקום זאת

בנימין נתניהו ואביגדור ליברמן  / צילום: חיים צח, לע"מ

מה קרה לכנסת בחילופי העונות, ולמה זה גרם לקרמניצר להתנגד לחוק היועמ"שים?

למה באמת נערך השנה סביב נוסף של בחירות, מה אפשר ללמוד מהמהלך על המעמד של הכנסת ואיך קרה ששני חוקרים במכון הישראלי לדמוקרטיה מתארים את בית הנבחרים הישראלי בצורה כל כך שונה ● פרשנות

מארק צוקרברג / צילום: ג'ושוע רוברטס, רויטרס

צוקרברג נפגש עם דונלד טראמפ וסנטאורים אחרים בוושינגטון במטרה לפייס את מבקריו

מארק צוקרברג נמצא בסבב פגישות בבירת ארה"ב, ונפגש עם המחוקקים ואף עם נשיא ארה"ב, במטרה לרכך את גישתם לחברת הענק שלו, שנמצאת תחת לחץ רגולטורי

קבוצות רכישה / צילום: Shutterstock

החלת חוק מכר דירות על קבוצות רכישה – לא נכון ולא חוקי

הממונה על חוק המכר שואף להחיל את החובות שבחוק המכר על מארגני קבוצות רכישה, אולם הצעת החוק בעניין הקבוצות מעלה מנגנון נכון וצודק יותר ● דעה

ריבלין, נתניהו וגנץ באזכרה של הנשיא לשעבר פרס / צילום: לע"מ

ריבלין בטקס האזכרה לשמעון פרס ז"ל: "אעשה כל שביכולתי על מנת למנוע מערכת בחירות נוספת"

נשיא המדינה בטקס האזכרה לנשיא פרס ז"ל: "גודל השעה מחייב אותנו להתכנס מהר ככל הניתן, מיד כשנבין את תמונת הקולות הסופית, על מנת לחתור להקמתה של ממשלה" ● ריבלין הוסיף כי האחריות מוטלת בעיקר על העומדים בראש שתי המפלגות הגדולות

בורסות אסיה / צילום: רויטרס

אירופה במגמה שלילית; רולס רויס יורדת בכ-4%

הבורסות בשנחאי והונג קונג נסגרו במגמה יציבה ● החוזים העתידיים על הגז הטבעי בעלייה ● אתמול בוול סטריט המדדים ננעלו ללא שינוי לאחר שמחקו את העליות שנרשמו מוקדם יותר

ריבלין, נתניהו וגנץ באזכרה של הנשיא לשעבר פרס / צילום: לע"מ

מה באמת חושב דרעי ואיך הגיב נתניהו לתוצאות הבחירות. מאחורי הקלעים של הדרמה הפוליטית

בליכוד לא הפנימו במשך שעות ארוכות שאין לנתניהו שום סיכוי להרכיב ממשלה ושידרו עסקים כרגיל • רק כשהתמונה החלה להתבהר, מיהר ראש הממשלה להחתים את מפלגות הימין והחרדים על מסמך הבלוק הימני, ובמקביל לרוץ ולקרוא לבני גנץ להצטרף לממשלת אחדות

שלטי המפלגות, בחירות 2019, מועד ב' / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הדיווח, התדרוך וההצהרה: שלושה אירועים שלא קרו בבחירות - אבל אמרו לכם שכן

הדיווחים שלא היו, התדרוך שלא התקיים וההצהרה של ראש הממשלה שלא קרתה ● בדקנו לעומק ● המשרוקית של גלובס