גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה חיובית בת"א במחזור זעום; בזק עלתה 2%

מדד ת"א 35 עלה ב-0.5%, ת"א 90 טיפס ב-0.4% ● לייבפסון זינקה ביותר מ-6% ● מדיגוס זינקה בכ-12% על רקע אבן דרך בהסכם מול A.M Surgical ● המירוץ לראשות בנק הפועלים מגיע לישורת האחרונה, ודב קוטלר מסתמן כמועמד המוביל

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:25

יום המסחר הראשון לשבוע התנהל במגמה חיובית, במחזור מסחר דליל למדי. בסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב במגמה חיובית.

בצד החיובי במדד ת"א 35, מניית לייבפרסון  טיפסה בכ-6%. עוד בין הדואליות, מניות פריגו  וטבע  התחזקו בכ-2%-2.5% ומניית נייס  עלתה בכ-2.2%.

בצד השלילי של המדד המוביל, אופקו  איבדה כ-2%. יחידות ההשתתפות של ישראמקו יהש  ודלק קידוחים  נחלשו בעד 1.4%. ישראמקו עדכנה היום על בקשה נגדה ונגד שותפותיה תמר פטרוליום ואלון גז לגילוי ועיון במסמכים בקשר עם הליך תחרותי לאספקת גז טבעי. מניית תמר פטרוליום  איבדה גם היא כ-1% וזו של אלון גז  נסחרה ביציבות.

עוד במסחר, רשת הקמעונות פרשמרקט  עדכנה על הדיבידנד שתחלק לבעלי המניות.

בין החברות הקטנות, בסוף השבוע עדכנה מדיגוס  על קבלת הזמנה ראשונה מסחרית ומשמעותית למכשיר ראייה רפואי משולב, ומנייתה קפצה בכ-12%. חברתאפולו פאוור  עדכנה על הקצאת מניות שהיא מתכננת לבצע לבעלת השליטה בה, חברת וסטראר החזקות, במחיר מניה הגבוה משוויה הבוקר בכ-45%. מניית החברה הגיבה בזינוק של כ-17%.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמה היום נטייה שלילית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה שלילית.

מנתוני הבורסה עולה כי בשוק האג"ח הקונצרניות גויסו בשבוע החולף כ-1.2 מיליארד שקל - כ-450 מיליון שקל על ידי חברת הליסינג לרכב אלבר, וכ-720 מיליון שקל על ידי חברת כרטיסי האשראי מקס איט באמצעות אג"ח שקליות למשקיעים מוסדיים. מלבד זאת, חברת אלה פקדונות גייסה כ-265 מיליון שקל באמצעות סדרה חדשה של אג"ח מובנות, המגובות בפיקדונות בנקאיים.

בבית ההשקעות פסגות התייחסו היום בסקירתם השבועית למצב הריבית במשק האמריקאי וציינו כי "הריבית תופחת כנראה בעוד שבועיים וחצי, בפעם הראשונה מאז המשבר של 2008, ושאלת תיזמון ההפחתה הראשונה מאחורינו". זאת, לפי פסגות, לאחר שיו"ר הפד, ג'רום פאוואל, אישר בדברים שנשא בקונגרס האמריקאי כי אין סיבה לדחות את ההפחתה.

במבט קדימה, בפסגות הציגו כמה תרחישים להמשך התנהלות הפד, אחרי הורדת הריבית הצפויה בקרוב, ומצב השווקים.

המצב שהאפשרות להתממשותו הוא הגבוה מבין האפשריים, לפי פסגות, הוא בו לא יתאפשר גישור ב"סוגיות הליבה" במלחמת הסחר בין ארה"ב לבין סין, נוסף למצב האינפלציה בשוק האמריקאי שאינה יכולה לעלות לרמות גבוהות, ונתונים המראים שההאטה בפתח, ובהתאם "שוק המניות צריך לעבור תימחור מחדש".

לפי בית ההשקעות, קיימות סבירות נמוכה להתממשות מקרה בו הסביבה הכלכלית תיוותר חזקה כפי שהיא כיום, לצד תוספת משרות ממוצעת שנותרת גבוהה, אבטלה נמוכה וצמיחה שנתית של המשק בקצב של כ-2%. אולם, אם יתממש, לפי בית ההשקעות, "מבחינת השווקים מדובר כביכול על המצב הטוב ביותר, שכן כלכלה חזקה עם ריבית נמוכה הם השילוב הטוב ביותר לנכסי סיכון".

15:15

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה הירוקה במחזור מסחר נמוך של 233 מיליון שקל בלבד. מדד ת"א 35 עולה ב-0.4%, ת"א 90 מטפס ב-0.2% ומדד הבנקים משיל 0.2%. 

מניית רציו פטרול יהש  עולה ב-2%, עזריאלי קבוצה  מטפסת ב-0.8%, פריגו  עולה ב-2.4%, בזק  מטפסת ב-1.9%, פורסייט  צונחת בכ-5%, לייבפרסון  קופצת ב-5.6%.

13:15

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות במחזור מסחר של 160 מיליון שקל בלבד. מדד ת"א 35 עולה ב-0.5%, ת"א 90 מטפס ב-0.3% ומדד הבנקים משיל 0.2%. 

מניית טבע  עולה בכ-2%, רציו פטרול יהש  קופצת ב-3.3%, מדיגוס  בולטת בעלייה של 12%, נייס  מטפסת ב-1.5% ומנית בזק  עולה בשיעור דומה.

09:45

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב נפתח בעליות, וזאת בהמשך לעליות שנרשמו בסוף השבוע האחרון בוול סטריט. מדד ת"א-35  עולה ב-0.7%, ת"א-90  מטפס ב-0.5% ומדד הבנקים עולה ב-0.15%. 

מניית רציו פטרול יהש  קופצת ב-3.3%, וזאת על רקע דיווח מעבר לים לפיו חברת הנפט הלאומית של הפיליפינים ורציו פטוליום חתמו על מזכר הבנות במטרה "לפתח שיתוף פעולה" לחקר ופיתוח של מקורות נפט וגז בפיליפינים. 

מניית אפולו פאוור  מזנקת 16% על רקע הדיווח לפיו דירקטוריון החברה אישר הצעה פרטית של וסטאר החזקות, בעלת השליטה בחברה, להשקיע 4 מיליון שקל בתמורה להקצאת 2,222,222 מניות במחיר של 180 אג' למניה. המניות המוקצות מהוות כ-14.2% מההון המונפק והנפרע של החברה ומזכויות ההצבעה בה וכ-9.53% מההון המונפק והנפרע של החברה ומזכויות ההצבעה בה, בדילול מלא.

מדיגוס  עולה בשיעור דו ספרתי על רקע הדיווח של החברה הבוקר למשקיעים על אבן דרך נוספת במסגרת ההסכם מול A.M Surgical לייצור 1,400 יחידות מכשיר ראייה משולב תמורת 650 אלף דולר.

07:45

המסחר בבורסה בת"א ייפתח היום, יומו הראשון של שבוע המסחר בארץ, לאחר נעילה חיובית בבורסות וול סטריט בסוף השבוע.

מדדי המניות בוול סטריט ננעלו בשיאים של כל הזמנים, לאחר שהמשקיעים סיימו שבוע של שיאים, בעקבות עדותו של יו"ר הפדרל ריזרב ביום ד' שעבר מול הקונגרס, במהלכה אותת פאואל כי הבנק המרכזי האמריקאי עשוי לקצץ בקרוב את שיעורי הריבית. הדאו ג'ונס זינק ב-243 נקודות, S&P 500 הגיע לראשונה אל מעל 3,000 נקודות והנאסד"ק הוסיף 0.6%.

יום המסחר האחרון בשבוע שעבר בבורסה בתל אביב ננעל במגמה מעורבת, כאשר ת"א 90 קפץ ב-1%, ומנגד ת"א 35 איבד 0.4%.

מניית רבוע נדלן עלתה ב-2.4% במחזור חריג. שיכון ובינוי טיפסה ב-2.8%, מליסרון רשמה ירידות בצל התפטרות המנכ"ל אבי לוי, ושיכון ובינוי ספגה הורדת דירוג מצד מידרוג. אנרג'יאן איבדה כ-3%, אחרי שבימי המסחר הקודמים בלטה בצד החיובי של המסחר בעקבות עסקת רכישה רחבת היקף עליה דיווחה וגיוס הון שהשלימה בהמשך לכך. 

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.1 מיליארד שקל.

בבית ההשקעות אופנהיימר ציינו בשבוע שעבר כי "צפויה להיפתח עונת הדוחות הכספיים לרבעון השני של 2019 בארה"ב, ובמקביל צפויים להתפרסם מספר נתוני מאקרו. נתונים אלה עשויים להפתיע לרעה את המשקיעים, ובכך להשפיע באופן שלילי על הסנטימנט בשווקים". מנגד ציינו כי "עמידת החברות האמריקאיות בציפיות הקונצנזוס (שכבר הונמכו בשבועות האחרונים) עשויה להוות קטליזטור להמשך הראלי בשווקים".

המרוץ לראשות בנק הפועלים מגיע לישורת האחרונה, ודב קוטלר מסתמן כמועמד המוביל

על פי הערכות אלה ייתכן וכבר במהלך המחצית הראשונה של השבוע השם של קוטלר יועלה לדיון בדירקטוריון הבנק, בהמלצת ועדת האיתור שבראשות היו"ר עודד ערן. הבנק נמצא בהליך איתור מנכ"ל בעקבות פרישתו של אריק פינטו.

בשוק מעריכים כי אם קוטלר אכן ייבחר לתפקיד, הרי שתהיה עזיבה של לפחות בכיר אחד נוסף בבנק. על פי הערכות שני הבנקים כנראה יבחרו מנכ"לים אפילו כבר מחר.

פערי ארביטראז' חיוביים ידחפו את הבורסה בפתיחה: טבע חוזרת עם פער חיובי של 1.66% , פריגו עם פער חיובי של 2.87%, אופקו בפער שלילי של למעלה מ-3%.

עוד כתבות

האומן17/ אמיר מאירי

עסקת ענק אחרי הליך דרמטי: דמרי ויהלומית פרץ רכשו את מתחם האומן 17 בת"א ב-355 מיליון שקל

המתחם כולל 16 דונם ועל פי הערכת השמאי שוויו הגיע ל-200 מיליון שקל ● המחיר המריא במהלך ההתמחרות על הנכס, שבה לקחו חלק גם החברות יובלים, אקרו וקרן ריאליטי

רצים למרחב המוגן / צילום: רויטרס

שוב ירי מסוריה, ומה עם תוכנית הממשלה להשקיע 5 מיליארד שקל במיגון הצפון?

מטח הרקטות לגליל ולגולן העלה שוב את הפערים בין המיגון הקיים ביישובי הצפון לבין זה הנדרש לאור האיומים העדכניים בזירה • תוכנית "מגן לצפון", שיצאה לדרך השנה והבטיחה בנייה של מרחבים ממוגנים ושיפוץ מקלטים על פני עשור, נותרה כמעט כולה על הנייר ותמתין לממשלה הבאה

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

הספירה לאחור החלה: האם טראמפ בדרך לעוד ארבע שנים בבית הלבן?

סיכויי טראמפ להיבחר מחדש טובים, למרות הסקנדלים ● אליזבת' וורן פונה לשכבות הנמוכות, למרות שאלה לא מודעים לסנאטורית ממסצ’וסטס ● ומה הקשר של "רוקדים עם כוכבים" לבחירות? ● "המדריך לטראמפיסט" - פודקאסט חדש לקראת בחירות 2020 לנשיאות ארה"ב ● האזינו

פקקי תנועה באיילון/ צילום: איל יצהר

לא מצליחים לשרוד בפקקים? תוך עשור יעלו על הכבישים עוד 1.8 מיליון כלי רכב

הגידול באוכלוסייה והצמיחה בתמ"ג יהפכו את הכבישים ב-2030 לגיהנום ● מחקר חדש טוען כי מספר כלי הרכב בכבישים יזנק ל-5.2 מיליון ● השקעות העתק בתחבורה הציבורית והפנטזיות על רכב ללא נהג ישפרו את המצב אבל לא ימנעו קטסטרופה

בנק לימאט בציריך / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

לראשונה בעקבות התקנות החדשות: רשות המסים עצרה 3 ישראלים שלא דיווחו כראוי על חשבונות בחו"ל

השלושה נעצרו במסגרת שתי חקירות שונות, לאחר ששמם נכלל ברשימה של בעלי חשבונות בנק בחו"ל שהתקבלה עפ"י חילופי מידע בין מדינות ורשויות מס באירופה ● מדובר במעצרים הראשונים של ישראלים בעקבות תקנות ה-CRS

אמנון ברויט,/צילום: תמונה פרטית

"גביית התשלום מהלקוחות היא כמעט בלתי אפשרית"

אמנון ברויט (45) הוא חשמלאי מת"א ● "אני מפחד להעסיק עובד כי אני לא בטוח שיהיה לי מאיפה לשלם לו" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

שוקי אברמוביץ  / צילום: איל יצהר

בדרך לעוד חברת פינטק: שוקי אברמוביץ' מונה ליו"ר גליליאו טק

אברמוביץ', פעיל ותיק בשוק ההון, יחליף בתפקיד היו"ר את שלומי טופז, בעל השליטה ומנכ"ל גליליאו טק ● השלד הבורסאי, שנסחר כיום בשווי שוק של כ-13 מיליון שקל, הסב באחרונה את תחום פעילותו ממיחזור פסולת לטכנולוגיה פיננסית

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

"צינור הגז של פוטין" כמעט הושלם, אבל ממשיך ללבות את היצרים בתוך האיחוד האירופי

הפרויקט השנוי במחלוקת גרר לאחרונה סנקציות, קנסות ועימות פומבי בין פולין לצרפת ● האם האמריקאים יהיו אלה שיטרפדו אותו?

בריאן מויניהן, מנכ"ל בנק אוף אמריקה / צילום: SHANNON STAPLETON, רויטרס

אולי הגיע הזמן להפסיק לפחד מהבנקים?

חשיפתו המסורתית לגורמי המאקרו, הרגולציה המחמירה שמאפיינת אותו וכמובן משבר 2008 מרחיקים את ציבור המשקיעים מסקטור הבנקאות בארה"ב ● אבל לאור התוצאות הטובות בשנים האחרונות, המהלכים להורדת הסיכון והתמחור הנמוך, ראוי לשקול את הגדלת ההשקעה בכמה מהבנקים

ההפגנה בשער מפעל אינפימר / צילום: מרתה פיין

הצרות של תמיר לא תמו: בקיבוץ ברקאי מבקשים להוציא את מפעל אינפימר

תושבי הקיבוץ דורשים להוציא את המפעל בטענה כי הוא גורם לזיהום אוויר כבד באזור ● יו"ר אינפימר יובל תמיר: "מקורו של הזיהום לא במפעל. הפליטות של המפעל מנוטרות על ידי המשרד להגנת הסביבה והן מתחת לתקן המחמיר"

גיל מנדלזיס, קפיטוליס / צילום: אייל טואג, יח"צ

עוד גיוס לחברת פינטק: קפיטוליס גייסה 40 מיליון דולר

המערכת שמפתחת החברה יודעת לבצע אופטימיזציה של העסקאות שרשומות בספרים של גופים פיננסיים ● את סבב הגיוס B הובילו הקרנות ספארק ו-SVB קפיטל, שהצטרפו למשקיעים הקיימים סקויה ואינדקס ונצ'רס

 מרים פרץ בטקס הדלקת המשואות/ צילום: באדיבות כאן 11

טקס הדלקת המשואות שוב מעורר אש: למה הועדף במאי לא מוכר על פני מנוסים ומצליחים?

ל"גלובס" נודע כי במכרז של משרד התרבות על הפקת טקס המשואות זכתה שוב חברת טרגט מרקט, שהעניקה בזמנו לשרת התרבות מירי רגב טקס עטור קלוז-אפים ● המכרז הוא לארבע שנים בתקציב של 8.4 מיליון שקל לשנה

הנשיא דונלד טראמפ/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

כך הואשם הקצין היהודי בנאמנות כפולה בשימוע האימפיצ'מנט

מאמץ רפובליקני לקעקע אמינותו של של לוטננט קולונל אלכסנדר וידמן, שמשפחתו היגרה מבריה"מ לארה"ב בהיותו בן שלוש ● וינדמן, שהאזין לשיחת טראמפ עם נשיא אוקראינה, העיד: "אין זה יאה שנשיא ידרוש ממדינה זרה לחקור את יריבו הפוליטי" ● פרשנות

דורי סגל וחיים כצמן / צילומים: תמר מצפי, איל יצהר

דורי סגל עושה עסקים עם גזית גלוב: ישקיעו יחד מעל רבע מיליארד שקל בנדל"ן מניב בקנדה

גזית השיקה שותפות חדשה להשקעות בנדל"ן עם דורי סגל, שותפו של חיים כצמן לייסוד החברה, שגם שימש בעבר כמנכ"ל ● סגל יפרוש מחברותו רבת השנים בדירקטוריונים של גזית גלוב ושל חלק מהחברות הבנות

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

נעילה מעורבת בוול סטריט; ירידות חדות במגזר הקמעוני

הדאו ג'ונס ירד ב-0.3%, הנאסד"ק עלה ב-0.2% ומדד S&P 500 ננעל כמעט ללא שינוי ● קוהל'ס והום דיפו צללו לאחר תוצאות מאכזבות והנמכת תחזיות, וגררו גם את מייסיס ● מספר היתרי הבנייה בארה"ב זינק לשיא של 12 שנה, עלייה במספר התחלות הבנייה למגורים ● נעילה מעורבת באירופה: פוטסי עלה ב-0.1%, הדאקס נותר כמעט ללא שינוי, הקאק ירד ב-0.4% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.2% ● מדד הניקיי היפני איבד 0.5%, והבורסה בהונג קונג קפצה ב-1.5%

מכשיר אנדרואיד ישן / שאטרסטוק

חברה ישראלית חשפה פרצה באנדרואיד שאפשרה לצלם תמונות ללא רשות ולגשת למיקום המכשיר

חברת Checkmarx חשפה פרצת אבטחה בסמארטפונים עם מערכת ההפעלה אנדרואיד של גוגל ● הפרצה נוגעת לאפליקציית המצלמה, וניצול שלה יאפשר להאקרים לגשת אליה ללא הרשאה דרך אפליקציה זדונית ולצלם תמונות וסרטונים ללא ידיעת המשתמשים

ישראל גרטי, שלמה אליהו וניר גלעד  / צילום: יוד צילומים אילת

כיפת ברזל באילת: מי הגנו על כבוד "שומרי הסף של המבוטחים"

וגם: הנהלת פנאקסיה ישראל פתחה את המסחר בבורסה לני"ע

 

אילן ישועה וניר חפץ / צילום: איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

ההצעה של מנכ"ל וואלה לניר חפץ: "שים אצלי 700 אלף שקל - ותקבל עד חצי המלכות"

בתמלילי שיחות וואטסאפ שנחשפות כאן לראשונה, אילן ישועה מציע לעד המדינה, שבאותו זמן עבד כראש מטה ההסברה של הליכוד, שהליכוד יוציא את כספי מימון המפלגות שלו על פרסום בוואלה - ובתמורה האתר "ייצבע" לטובת הליכוד

עוזי דנינו / צילום: איל יצהר, גלובס

עוזי דנינו לשעבר מנכ"ל אקסלנס מונה ליו"ר קרן הגשמה

אליו יצטרף רונן טורם, לשעבר מנכ"ל מגדל שוקי הון, כמנכ"ל הגשמה ● המינויים מגיעים על רקע כוונתה של החברה לבסס את הקשר מול המוסדיים, בצל תקופה מאתגרת וחקירה של רשות ניירות ערך

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

המנכ"ל החדש מתחיל לנקות: ירידה של 22% ברווחי בנק הפועלים ברבעון

הבנק, בניהולו של המנכ"ל הטרי דב קוטלר, רשם ברבעון השלישי רווח נקי של 736 מיליון שקל ● הירידה באה בין היתר מירידת ערך של כ-63 מיליון שקל בגין ההשקעה בבנק פוזיטיף הטורקי, ומהוצאה של 76 מיליון שקל כתוצאה ממדד מחירים לצרכן שלילי