גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

רואי החשבון נגד עורכי הדין: הקרב על כרטיס הכניסה למגרש המשחקים החדש

המהפכה בתחום מינוי שוויוני של בעלי תפקידים בתיקי חדלות פירעון תידחה לשנה הבאה ● בינתיים, נשיאת לשכת רו"ח מנסה לשנות את המצב המפלה, שלפיו הזירה נשלטה בידי עורכי דין ● בפאנל בסוגיה בכנס הלשכה, תמכו השופטים במינוי עמיתיהם עורכי הדין, בעוד הרו"חים סברו ההיפך ● האם המציאות תשתנה?

איריס שטרק/ צילום: שלומי יוסף
איריס שטרק/ צילום: שלומי יוסף

בעוד כחודשיים, בספטמבר, עתיד להיכנס לתוקפו "חוק חדלות פירעון" החדש, שצפוי לחולל מהפכה בתחום חדלות הפירעון, ונחשב לאחד ממהלכי החקיקה הגדולים והמורכבים ביותר שנעשו בישראל בשנים האחרונות. החוק החדש, המחליף חקיקה מנדטורית בת יותר מ-80 שנה, מגדיר כמטרה ראשונה את השיקום הכלכלי של החייב, וקובע, בין היתר, כי תהליך השיקום יוגבל לארבע שנים, שבסופן יקבל החייב פטור מחובותיו.

בשורה גדולה נוספת שהחוק אמור להביא עימו קשורה להליכי מינוי בעלי תפקיד בהליכי חדלות פירעון, כגון נאמן ומפרק. החוק אמור להוביל למינוי שוויוני יותר ולפתוח הזדמנויות למינוי שחקנים חדשים, שעד כה לא הצליחו לפרוץ את מחסום המינויים, בהם רואי חשבון. כיום הזירה של תיקי חדלות פירעון נשלטת כמעט לחלוטין על-ידי עורכי דין.

מינוי נאמן בתיק חדלות פירעון מבוסס כיום על הצעות נושים מרכזיים, על הצעת החייב או על המלצות כונס הנכסים הרשמי (הכנ"ר) והמלצות ביהמ"ש. בשני המקרים הראשונים קיים החשש שיופעלו על הנאמן לחצים לפעול לטובת נושה כזה או אחר, שהביא למינויו. בנוסף, נגד הנוהל הקיים עלו טענות, כי הוא פוגע בכניסת אנשי מקצוע חדשים לתחום ובפיתוח הענף. טענה נוספת שעלתה הייתה לחוסר שקיפות ולחוסר אחידות במינויים, ולא פעם עלו שאלות מצד הפועלים בתחום "למה דווקא הוא מונה ולא אני? במה הוא עדיף?".

החוק החדש קובע, שנאמנים בהליכי חדלות פירעון ימונו מתוך רשימה סגורה שתגובש על- ידי ועדה מקצועית שתבטיח מינוי אובייקטיבי, שוויוני ושקוף. החידוש העיקרי במינוי הנאמנים הוא ביצירת רשימות נאמנים לסוגים שונים של הליכים, בקביעת הליך קבלה שיעברו המועמדים ובהסדרת עבודת הוועדה הציבורית שתגבש את רשימות הנאמנים.

אולם היום (ב') נודע, כי הבשורה שהביאה עימה מהפכת חדלות הפירעון בכל הנוגע להליך מינוי שוויוני יותר של נאמנים בתיקי חדלות פירעון - תידחה. עקב הקדמת הבחירות לכנסות ה-21 וה-22, לא הושלמה ההיערכות למינוי הנאמנים לפי ההסדר הקבוע בחוק החדש, והממשלה הציעה לקבוע הסדר-ביניים למינוי נאמנים, בהוראת שעה עד ל-1 ביולי 2020, שתאפשר להשלים את ההיערכות הנדרשת למינוי נאמנים לפי החוק החדש.

הצעת הממשלה התקבלה ברוב קולות בוועדה מיוחדת שדנה הבוקר בדחיית כניסתן לתוקף של ההוראות לעניין מינוי המפרקים. מאוחר יותר היום, אושרה הצעת הדחייה סופית במליאת הכנסת. מדובר במכה לעוסקים בתחום חדלות הפירעון, ובמיוחד לרואי החשבון, שקיבלו בשמחה את הבשורה על עשיית סדר בתחום המינויים, בעיקר אלה שלא הצליחו להיכנס למעגל הנאמנים הקבועים שממונים פעם אחר פעם על-ידי בתי המשפט בהליכי חדלות פירעון.

שכר טרחה גבוה

מדוע כה חשוב לשחקנים חדשים להיכנס לתחום חדלות הפירעון? הגם שמדובר בפשיטות רגל ובהליכים של קריסת חברות, יש בתחום הזה לא מעט כסף - בלשון המעטה - עבור בעלי התפקיד המובילים את התיק. בתיקי חדלות פירעון גדולים עומד שכר הטרחה על מיליוני או עשרות מיליוני שקלים (ראו מסגרת). 

על רקע זה מתחולל בימים אלו מאבק משמעותי, בהובלת לשכת רואי החשבון, להכניס את רגלם של רואי החשבון לזירה הנשלטת כמעט לחלוטין על-ידי עורכי דין. פעם אחר פעם ממנה ביהמ"ש עורכי דין לניהול התיק, ואלה שוכרים את שירותים של רואי החשבון לפי הצורך או כלל לא. ישנם תיקים שבהם ממונה גם רו"ח מוביל בתיק, כפי שנעשה למשל בתיק מגה, שכלל שלושה נאמנים שאחד מהם רו"ח. אולם לרוב ממודרים רואי החשבון מהליכי הובלת התיק ומניהולו, והם נחשבים ל"עזר כנגדו" של עורכי הדין.

את תמונת המצב הזה מנסה לשנות נשיאת לשכת רו"ח, איריס שטרק, שבין היתר ערכה בשבוע שעבר, בכנס השנתי של לשכת רו"ח, פאנל על הנושא. בכנס השתתפו שלושה שופטי ביהמ"ש המחוזי, שאל שולחנם מגיעים תיקי חדלות הפירעון והם האחראים על מינוי בעלי התפקיד.

במושב, שכותרתו הייתה "רואה חשבון כבעל תפקיד בשיקום חברות בראי החקיקה לקראת ספטמבר 2019", השתתפו השופט ד"ר רון שפירא, נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה; עו"ד סיגל יעקבי, האפוטרופוסית הכללי והכנ"רית; השופט רון סוקול, סגן נשיא המחוזי בחיפה; שופטת המחוזי בת"א, איריס לושי-עבודי; רו"ח אלונה בר און, יו"רית ומנכ"לית בפועל של עיתון "גלובס"; רו"ח ועו"ד אייל נייגר, המשמש כיועץ משפטי של לשכת רו"ח.

חלק מהדברים שהעלו השופטים בדיון לא היו לשביעות רצונם של רואי החשבון. בין היתר, נטען כי העובדה שדיוני חדלות הפירעון מתנהלים בזירה משפטית ובשפה משפטית, מייצרת יתרון לעורכי הדין. אולם נדמה כי בסופו של דבר יצאו כל הצדדים עם נקודה אחת למחשבה לפחות: כיצד לשנות את התפיסה הרווחת, שלפיה עורכי דין הם בעלי התפקיד הנכונים ביותר לכל הליכי חדלות הפירעון.

ייצוג חסר של רו"חים

הכנ"רית, סיגל יעקבי, שבין יתר תפקידיה ממליצה לביהמ"ש את מי למנות בהליכי חדלות פירעון, פתחה את הדיון באמירה כי היא דווקא ממליצה על רואי חשבון בכל הליך. "בדקתי את כל המינויים שאנחנו המלצנו עליהם בשנים האחרונות, ובכל התיקים שאנחנו המלצנו, אחד מחמשת המועמדים היה רו"ח. אחד מחמישה זה 'ייצוג יתר' לרואי החשבון", ציינה.

עם זאת, יעקבי הודתה מיד, כי ייצוג היתר בהמלצות לא בא לידי ביטוי במינויים בפועל. לדבריה, "מתוך ייצוג היתר הזה הייתי מצפה שחמישית מהמינויים יהיו מינויים של רואי חשבון, אבל התשובה היא שבקרב רואי החשבון, רק אלה שיש להם הכשרה כפולה - גם כעורכי דין וגם כרואי חשבון - מונו. מבין המלצותינו לא מונה בעל תפקיד שהוא רק רו"ח, והייצוג הוא הרבה פחות מ-20%".

יעקבי תהתה אם בייצוג החסר של רואי חשבון בהליכי חדלות פירעון "אנחנו מפסידים משהו? האם אנחנו מפסידים ניסיון רלוונטי של בעלי תפקיד שבאים מהפן החשבונאי, בטח כשאנחנו מדברים על עולם של שיקום?".

לדבריה, בסופו של דבר קיים פה אינטרס של נושים ושל החברה, וצריך להביא לתוצאה טובה ביותר, ולזהות בעל תפקיד שיש לו השפעה מכרעת על התוצאה של ההליך. אתה צריך להביא את האדם המתאים ביותר לתיק המתאים. אבל העובדה שיש ייצוג חסר היא כן נתון שצריך להטריד אותנו. כי אני לא חושבת שתהיה מחלוקת על התפיסה הבסיסית שאומרת שבהליכים עסקיים, בוודאי בהליכים של שיקום, יש ערך מוסף גם לפן החשבונאי".

שילוב בין רו"ח לעו"ד  

נשיא המחוזי בחיפה רון שפירא פתח בכך שבביהמ"ש בחיפה דווקא יש ייצוג לרואי חשבון בהליכי חדלות פירעון. לדבריו, "נכנסים אלינו כ-600 תיקי פשיטות רגל בחודש, ועוד 20 תיקי חדלות שקשורים בתאגידים, ובחלקם בהחלט ממונים רואי חשבון יחד עם עורכי דין. כששואלים אותי אם צריך לשלב רואי חשבון בתיקים האלה, אני עונה שהכול צריך להיות על בסיס מקצועי, שיבחרו אנשים שעוסקים בכל המטריה הכלכלית הרחבה".

אז לדעתך יש לרואי חשבון ייצוג מספק כמובילים בתיקי חדלות פירעון במחוזי חיפה?

"אני יודע שיש לא מעט תיקים שמונו להם ממלאי תפקידים שהם רואי חשבון, אבל צריך להבין שרו"ח לבדו לא יכול להוביל תיק בבימ"ש. הדיון בביהמ"ש - יש לו שפה מסוימת, וצריך לדעת אותה. מעבר לכך, בתיקי חדלות פירעון מתעוררות שאלות משפטיות סבוכות, לא רק שאלות כלכליות סבוכות. למשל, שאלה של קיזוז או של שעבודים - אלה שאלות משפטיות לא פשוטות, וצריך בשביל זה השכלה משפטית.

"רואי החשבון אולי יודעים לעשות עבודה כלכלית מאוד טובה, אבל רובם ללא השכלה משפטית, ולא יודעים להופיע בבתי משפט. נצטרך לשקול במקרים המתאימים שני בעלי תפקיד, ואם לא - אז לראות מי המתאים יותר לפי סוג הבעיה - וזה כבר עניין של שיקול דעת משפטי בכל מקרה".

נדרש ידע משפטי

השופט רון סוקול, ראש המחלקה לכלכלה ולמיסוי במחוזי חיפה, שדן בתיקי חדלות פירעון רבים, הסביר כי אחת הבעיות שהחוק החדש מציב בפני השילוב בין עורכי דין לרואי חשבון בכל תיק, היא המגבלה שחוקקה למנות נאמן אחד בלבד. "החוק החדש מורה לנו לא למנות יותר מנאמן אחד אלא במקרים מיוחדים, אם יש טעמים מיוחדים שיירשמו. זה הכלל הבסיסי. אז הפתרון שנעשה היום למנות שניים - רו"ח ומשפטן - לא תתאפשר באופן אוטומטי".

בשורה התחתונה רואי החשבון רוצים לשמוע אם תתחילו למנות גם אותם להובלת תיקים במקרים שאין שני בעלי תפקיד.

השופט סוקול: "לרואי חשבון יש הידע הכלכלי, אבל אין להם הידע המשפטי. בהליכים האלה צריך להגיש את הבקשות הנכונות לביהמ"ש, להגיש דוחות לביהמ"ש שיהיו בשפה המשפטית, לטפל בתביעות שצריך להגיש ובתביעות החוב של הנושים, כשלא כולן הן תביעות כספיות. לפעמים יש גם שאלות משפטיות - ושם יש קושי לרו"ח, ויתרון לעו"ד. ביהמ"ש יצטרך לבחור בהתאם לטיב הסכסוך, לטיב מסלול השיקום ובהתאם לצפי של הנושאים שבהם יידרש הנאמן המוביל לטפל".

הזדמנות אחת להצלחה

גם בבית המשפט המחוזי בת"א מינוי רו"ח כמוביל בתיק הוא לא נפוץ. השופטת איריס לושי-עבודי, דנה בתיקי חדלות פירעון רבים, בהם לאחרונה, פשיטת הרגל של עיזבונו של עו"ד יורם יוסיפוף המנוח, פרשת הקריסה של חברת יוטרייד שהייתה בבעלות אביב טלמור ופשיטת הרגל שלו. היא הבהירה, כי "אם מישהו חושב שלמנות בעל תפקיד זה הטלת קובייה, אז זה ממש לא ככה. אנחנו, השופטים, משקיעים בזה הרבה שעות מחשבה".

לושי-עבודי, ספגה לא מעט ביקורת בתקשורת על כך שהיא ממנה את בעלי התפקיד לפי שיקול דעתה, ולא לפי המלצת הכנ"ר או הצדדים. אולם השופטת דוחה את הביקורת ומסבירה, כי היא ממנה את בעל התפקיד המתאים ביותר לדעתה לפי התיק שבפניה. "מינוי של בעל תפקיד הוא מינוי קריטי, מכריע בתיק, וזה מה שיעשה את ההבדל בתיק. הוא הציר המרכזי, מי שיודע את העובדות, מי שנמצא בשטח, מי שמביא את הפתרונות ואת היצירתיות. אני אוהבת לדמות את בעל התפקיד למנכ"ל ואת בית המשפט לדירקטוריון. אתה צריך להתאים את התפקיד לסיטואציה.

"בעל התפקיד צריך להיכנס למקום שיכול להיות שגם תהיה התנגדות של בעל השליטה, הוא יצטרך להשתלט על הרבה חומר, לתפוס מיד איפה נמצאים הפוזיציות והעובדים, מי הם הלקוחות המרכזיים. צריכה להיות מיומנות בדבר הזה, וצריכה להיות גם יכולת עמידה. זה לא משהו שאפשר להגיד שכל אדם שסיים משפטים או כל אדם שסיים ראיית חשבון, יש לו היכולות האלה. כמו ברפואה דחופה, יש לך 'one shot', להצליח".

את ממנה רואי חשבון לבעלי תפקיד?

לושי-עבודי: "עובדתית אני לא נתקלתי בתיקים שבפניי בהמלצה למינוי רו"ח - ואני חושבת שזה שווה בדיקה".

חשדנות כלפי רו"ח

האומנם הניסיון המשפטי של רואי החשבון הוא הבעיה או שהחסם בפני רואי החשבון עמוק יותר, ונובע גם מתפיסות עתיקות על תפקידיהם של עורך הדין ורואה החשבון? לדברי עו"ד סיגל יעקבי, התשובה משולבת. "יש בזירה הזאת, במידה רבה, חשדנות מפני היכולת של רואי החשבון, שזו לא הזירה שלהם, כי הזירה היא באמת משפטית. זה אחד המחסומים שצריך להתגבר עליהם, כי את הזירה המשפטית כנראה לא נשנה".

עוד מציינת הכנ"רית, כי "לא צריך להסס ולמנות את שני בעלי התפקיד - עו"ד ורו"ח, ואז עורך הדין מוביל את התיק בזירה המשפטית, ואתה גם יכול להתפשר על הניסיון של רואה החשבון - וזו דרך לפרוץ את אותו מעגל שוטה שדורש ניסיון".

נשיאת לשכת רו"ח, שטרק, סיכמה את הדיון בכך ש"מתברר שהמילייה של השופטים הוא עורכי דין, ואולי הם לא מספיק מכירים ונחשפים ליכולות של רואי החשבון ולתפקיד שלנו בחוק הזה שעוסק בשיקום כלכלי - ואת זה אנחנו צריכים לשנות". 

"כשאין אדם בעל הבנה פיננסית בתיק - הנזקים יכולים להגיע למאות מיליונים"

בעוד התפיסה של רוב השופטים נוטה עדיין למינוי עורכי דין, מי שדיברה לטובת מינוי רואי החשבון (מלבד נציגי רואי החשבון בפאנל), הייתה אלונה בר און, שרכשה את "גלובס" במסגרת הליכי חדלות הפירעון של קבוצת פישמן.

בר און אמרה כי "בעיניי, העובדה שההליך שהייתי בו הובל על ידי עורכי דין הייתה קטסטרופה. הפירוק לא היה שלי, כי אני התמודדתי על רכישת 'גלובס', אבל אני הייתי בעלת מניות מיעוט בחברה שעברה פירוק. היו שם חבורה מאוד גדולה של בעלי תפקיד. כולם עורכי דין. באמת ערימה. לפעמים שניים של אותו נושה.

"כולם עורכי דין ואף לא אחד מהם עם ידע פיננסי ועסקי. זה היה לא רק בולט, אלא אני יכולה להראות גם נזקים כלכליים אדירים שחלקם נמנעו, אבל חלקם לא, כתוצאה מזה שיושבים אנשים שאין להם הבנה במאטריה. אני ממש ראיתי את הנזקים שיכולים להגיע למאות מיליונים - גם לעובדים, גם לנושים, כאשר אין אדם בעל הבנה פיננסית בתיק".

רו"ח-עו"ד אייל נגר, היועץ המשפטי של לשכת רואי החשבון, הוסיף עוד מהצד של רואי החשבון, כי "במסגרת הדיונים על חקיקת החוק החדש המחוקק כבר דן בכל השאלות של הניסיון הנדרש, והבעיה לכאורה של רואה חשבון שלא מבין את השפה המשפטית - וזה דיון שהוא כבר מאחורינו. יש לנו כבר חוק חדש והמחוקק התכוון לעשות שינוי".

הכסף הגדול של הנאמנים: במגה הם דרשו 150 מיליון שקל

די להיזכר בדרישתם של נאמני רשת מגה שקרסה, לשכר טרחה של 150 מיליון שקל, כדי לדעת שאפשר לחלום בגדול בתחום. שלושת הנאמנים בתיק מגה נאלצו לבסוף להסתפק בשכר טרחה "מכווץ" של 25 מיליון שקל, שפסק לטובתם ביהמ"ש (שעליו ערערו - והפסידו), ועם זאת ישנם רבים שהיו מוכנים להתחלף איתם.

בתיקי חדלות פירעון גדולים עומד שכר הטרחה על מיליוני שקלים עד עשרות מיליוני שקלים וגם בתיקים הקטנים והבינוניים, הנאמנים יכולים לגרוף סכומים מכובדים. זאת, במיוחד אם הם ממונים פעם אחר פעם לניהול תיקים.

לנתונים הללו נוסיף את הנתון המעניין, שלפיו מדי שנה מוגשות לבית המשפט יותר מ-20 אלף! בקשות לפשיטות רגל, וכאלף בקשות לפירוק. חלק מהקריסות הללו "זכו" לסיקור נרחב בתקשורת, ובהן קריסת איש העסקים אליעזר פישמן, והקריסות של קואופ, האחים הוניגמן ורשת הביגוד שבבעלותם, חברת התעופה כים ניר, חברת החתונות איזי ווד, ועוד.

גילוי מלא

אלונה בר און, יו"ר "גלובס" ומבעלות השליטה ב"גלובס", השתתפה בפאנל. אלה לוי־וינריב, כתבת "גלובס", השתתפה בכנס במימון העיתון והנחתה את הפאנל.

עוד כתבות

היו זמנים בהוליווד / צילום באדיבות פורום פילם

על המסך: הזחיחות של טרנטינו. מחוץ לפריים: כימיה בין פיט לדיקפריו

"היו זמנים בהוליווד" אינו סוחף כמו סרטיו הגדולים האחרים של טרנטינו, ונראה שהוא פשוט לא מבושל עד הסוף

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, באירוע השקת קמפיין בחירות בעברית / צילום: תמר מצפי, גלובס

יו"ר הרשימה המשותפת עודה: התנגדות בני גנץ אלי היא גזענות

שאלת ההיתכנות של קיום קואליציית מפלגות המרכז-שמאל שוב עולה לכותרות, וזאת בעקבות התבטאויות של יו"ר הרשימה המשותפת ויו"ר סיעת כחול לבן בנושא

שוק ברמאללה. / צילום: Shutterstock ס.א.פ קריאייטיב

חבית חומר נפץ? הכלכלה הפלסטינית בגדה דוווקא משגשגת

הקיצוצים במגזר הציבורי שעליהם הכריז ראש הרשות אבו מאזן לא מבשרים את קריסתה של הכלכלה הפלסטינית ● למרות סירובו לקבל את כספי המסים המקוצצים מישראל, לכלכלה הפלסטינית יש מקורות כספיים אחרים כמו למשל עבודת הפועלים בתוך ישראל ובהתנחלויות ● פרשנות

נשיאי סין וארה"ב, שי וטראמפ, בוועידת G20 / צילום: רויטרס, Kevin Lamarque

הסלמה במלחמת הסחר: סין מטילה מכסים בסך 75 מיליארד דולר על ארה"ב

בתגובה לכוונתו של טראמפ להטיל מכסים בגובה 10% על סחורות מסין בהיקף של 300 מיליארד דולר, סין מחריפה את מלחמת הסחר ● סין מתכוונת להטיל מכסים חדשים על סחורות אמריקאיות בסך 75 מיליארד דולר בשיעור של 5% עד 10%

אביחי סטולרו / איור: גיל ג'יבלי

השותף השקט: איך הפך פעיל שוק ההון המסתורי אביחי סטולרו לשותף של רפאל בחברת מל"טים

הוא נע בתזזיתיות בין אין ספור תחומי פעילות, חובר בקלילות מעוררת פליאה לאנשי עסקים בכירים, ויותר מכל סולד מחשיפה תקשורתית. אביחי סטולרו הפתיע את השוק כשצלח את כל המכשולים והפך יחד עם רפאל לבעלים של חברת המל"טים אירונאוטיקס, ועדיין נדמה שבסיפור שלו יש יותר סימני שאלה מתשובות

אימון במתחם חודורוב, מתקן האימונים של הפועל תל אביב בחולון / צילום: כדיה  לוי

יש מקום לשחק, אין מקום להתאמן: מה קורה במתקני האימון של ליגת העל

אצטדיון בלומפילד שנפתח בימים אלה הוא עוד חוליה בשרשרת של אצטדיונים טובים ומודרניים בישראל • הבעיה נמצאת במתקני האימונים - שסובלים מתת-תקצוב ומחסור חמור בקרקעות • הצפיפות במתקנים הקיימים פוגעת בסופו של דבר גם באיכות השחקנים ובמינהלת הליגה מקווים ששר הספורט הבא יעזור

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

לא נשאר חייב: טראמפ יעלה מכסים על מוצרים מסין

הנשיא טראמפ תקף את בייג'ינג במסגרת מלחמת הסחר המאיימת להאט את הכלכלה העולמית, והכריז בציוץ על תוספת של 5% על המוצרים המגיעים ממנה ● זאת בתגובה להכרזתה של סין שעות קודם לכן כי תשית תעריפים חדשים של 5% ו -10% על 75 מיליארד דולר של מוצרים אמריקניים ● ההודעה על הטלת מכסים מצד סין גררה אמש את וול סטריט לירידות חדות

סחר בסמים ברחבי הרשת  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

המסלול הירוק של משה אדרי בתיקי הסמים, הקשר למי שכמעט ומונה למפכ"ל והשאלות הקשות למשטרה

כשהמשטרה עצרה את משה אדרי (32) היא ייחסה לו ניהול ארגון פשיעה. ואז החלו האישומים החריפים להתנדף וסימני השאלה להיערם • כך מצא את עצמו הצעיר מקרית ביאליק, שהקים רשת שבה מאות סוחרי סמים, במצב משפטי נוח בהרבה ביחס לשותפים לשעבר מרשת "טלגראס" ● תחקיר "גלובס"

חבילות בדואר/ צילום: מיכל רז־חיימוביץ'

לקראת פתיחת שנת הלימודים: זינוק ברכישת ציוד לביה"ס באונליין

דפוסי הצריכה שהשתנו עם הגידול בקניות אונליין באים לידי ביטוי גם בענף החזרה לבית הספר ● המספרים משקפים עלייה של 10% לעומת יולי 2018 ● יותר מ-50% מהפריטים המיועדים לתלמידים נרכשו באתרים הסיניים ובראשם עלי אקספרס

חסן רוחאני, נשיא איראן, בעצרת האו"ם / צילום: Reuters, Carlo Allegri

תגובה יצירתית להשפלה אמריקאית: נשיא איראן מחק 4 אפסים מהמטבע. איך תושפע הכלכלה?

השפעת העיצומים על המדינה צוברת תאוצה: שער הדולר באיראן הגיע לשיא של 120 אלף ריאל לדולר, שיעורי האינפלציה מזנקים ושוק הדיור קורס • ח’אמנאי מציע לפתח את תחום התרופות ולהפסיק להסתמך על הנפט

כרמי גת/ צילום: איל יצהר

השכונות החדשות ריקות והגירעון משתולל: כך הפכה קריית גת לאויבת הכי גדולה של עצמה

השכונות החדשות ריקות מאדם, המרכז נטוש ומטונף, ראש העיר הוא תובע (ומפסיד) סדרתי והמחשבה שמפעל של אינטל יציל את העיר נראית מגוחכת מתמיד ● דרור פויר ביקר בקריית גת בשבוע שבו הודיעה העירייה בפייסבוק על פיטורים של 320 עובדים ומצא עיר שמשוועת לשינוי כיוון

עובד בחברת כריית ביטקוין./ צילום: רויטרס, Alessandro Bianchi

מחפשים אלטרנטיבה לכסף? יש נכס שעומד להיות יותר נדיר אפילו מזהב

בשנים האחרונות קונה לעצמו הביטקוין יותר ויותר מאמינים הרואים בו נכס הגנה מפני משבר, בדומה למתכת הזהב ואפילו יותר ממנה ● אילו תכונות משותפות לשניים, מה מבדיל ביניהם, ומה עשוי לגרום לשווי השוק של המטבע הדיגיטלי, שמסתכם כיום בעשרות מיליארדי דולרים, לזנק מעל 2 טריליון דולר ● חלק שני ואחרון על האלטרנטיבות לכסף שמאבד את ערכו

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: "הדיל של נתניהו עם החמאס - שקט עכשיו, טילים אחרי הבחירות"

יו"ר כחול לבן התייחס הבוקר לפרסום שלפיו ישראל אפשרה אתמול העברת 2 מיליארד שקל לתוך עזה, בתמורה להבטחת שקט מן החמאס עד אחרי הבחירות

רונה רמון / באדיבות: קרן רמון

בשביל רונה רמון: בין יישוב דתי, כפר ערבי וקיבוץ

פרויקט חדש שהוציא לפועל צוות נחשון מתנועת בני עקיבא נחנך לאחרונה, והוא מנציח את בני משפחת רמון וחורט את זכרם על אדמת הארץ

מפגין בסאן פאולו שורף את המפה של יבשת אמריקה בעקבות אדישותו של נשיא ברזיל לשריפות ביערות הגשם / צילום: רויטרס

בעקבות הלחץ הבינלאומי: בולסונארו שולח כוחות צבא לאמזונס

עדיף מאוחר מאשר לעולם לא? כנראה שכן. אך ההחלטה של נשיא ברזיל הגיעה אחרי נזק כבד שכבר נגרם לחמישית משטח יערות הגשם באמזונס ● על פי מומחים, המקור לשריפות ביערות הגשם נובע מפעילות של בני אדם ● ליערות הגשם תפקיד חשוב במאבק בשינויי האקלים

נתניהו וזלינסקי/ צילום: לעמ

הכל כשר למען הבחירות: איזה קלף ישלוף טראמפ למען נתניהו ולמה הוא מצפה בתמורה

הביקור המתוקשר של ראש הממשלה נתניהו באוקראינה היה למטרות קמפיין בלבד • מה ישלוף הנשיא טראמפ למען נתניהו לקראת הבחירות ולמה הוא מצפה בתמורה • למה מקבלים עמיר פרץ ואורלי לוי־אבקסיס חיבוק מהימין, ומה מנסים לשדר בכחול לבן אחרי פרשת משרד החקירות ● פרשנות

סקר הסקרים - מועד ב'

סקר הסקרים: קמפיין שתיית המנדטים של הליכוד יוצא לדרך, ימינה כבר לא השלישית בגודלה

מערכת הבחירות החדשה יצאה לדרך, וסקר הסקרים חוזר ● מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה? ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הלוהטת

ילדים עם סמארטפונים/ צילום:צילום: Gijsbert van der Wal

הכירו את "הקפיטליזם הלימבי": המנגנון שגורם להתמכרות והחברות שמרוויחות מזה הון

חברות הטבק והאלכוהול לא לבד: פרופ' דיוויד קורטרייט, חוקר היסטוריה של התמכרות, טוען שתעשיות נרחבות פיתחו "קפיטליזם לימבי", המכוון למערכת הלימבית במוח ומעודד את הצרכנים להתמכר למוצרים שלהן ● דווקא טראמפ בארה"ב, פוטין ברוסיה ודטורטה בפיליפינים עשויים למשוך את המטוטלת לכיוון הנגדי

ב.מ.וו X7 X30D / צילום: יחצ

הגרמני הגדול שמרווח מספיק למשפחה אבל הוא גם סמל סטטוס

הרכב הגדול ביותר שייצרה ב.מ.וו אי-פעם הוא סמל מעמד ייצוגי ומרווח מספיק למשפחות של אנשי עסקים ● על הדרך הוא גם ישנע את נוסעיו בנוחות וברוגע על פני מאות קילומטרים, בכל התנאים

דונלד טראמפ/ צילום: רויטרס Carlos-Barria

מה משותף לראש ה'פד' "אויב העם" וליהודים ה"בלתי נאמנים"?

מטח ציוצים חשף, פעם נוספת את אי הכשירות של טראמפ לנהל את הכלכלה הלאומית ● טראמפ מכריז: השאלה היחידה שלי היא: מי אויב גדול יותר, ג'יי פאואל או מנהיג סין, שי"? ● "לא צריך את סין, נסתדר בלעדיה" ● פרשנות