גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

וול סטריט נעלה יום סוער לאחר שהירידות החדות נמחקו בסיום; סולאראדג' הישראלית זינקה ב-25%

המדדים עברו מירידות של כ-2% לאיזון בסוף המסחר ● התשואות על האג"ח האמריקאיות ל-10 שנים נפלו אל מתחת ל-1.6%, הרמה הנמוכה ביותר מאז 2016 ● טראמפ שוב תוקף את הפד בטענה כי הוא הבעיה ולא סין, ודוחק בו להורדת ריבית מהירה וחדה ● הנפט צונח, הזהב מזנק בכ-2.3% ● הביטקוין קופץ שוב מעל ל-12 אלף דולר

יו"ר הפד פאואל  ודונלד טראמפ./ צילום: רויטרס Carlos Barria
יו"ר הפד פאואל ודונלד טראמפ./ צילום: רויטרס Carlos Barria

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

וול סטריט נעלה יום מסחר דרמטי במגמה מעורבת ללא שינויים גדולים במדדים. זאת לאחר שהמסחר היום נפתח בירידות חדות, שהלכו ונחלשו במהלך המסחר והתחלפו בעליות ממש לקראת סיום המסחר.

מדד דאו ג'ונס  סיים את המסחר בירידה של 0.1%, או 22 נקודות, לאחר שכבר איבד קרוב ל-600 נקודות במהלך המסחר. הנאסד"ק   התחזק ב-0.4% ומדד S&P 500  הוסיף פחות מ-0.1%, זאת לאחר שבמהלך המסחר נרשמו ירידות של כ-2% במדדים. 

מניית סולאראדג'  הישראלית סיימה את המסחר בזינוק של 25.1% בעקבות דוחות טובים ותחזית אופטימית להמשך השנה. מניית טבע  עברה גם היא לעליות וסיימה את המסחר בעלייה של יותר מ-3%. 

21:30

המניות בוול סטריט מחקו את רוב הירידות שנרשמו בהן מוקדם יותר במהלך המסחר היום, אך הסנטימנט עדיין שלילי, על רקע צניחה גלובלית בתשואות האג"ח שמעלה חששות על האטה בכלכלה העולמית. 

מדד נאסד"ק   עבר במהלך המסחר לטריטוריה החיובית, ומחק ירידה של יותר מ-1%. דאו-ג'ונס , שכבר איבד 500 נקודות, עבר לירידה של כ-100 נקודות, ואילו מדד S&P 500  יורד ב-0.2% אחרי שאיבד כבר יותר מ-1%.  

המשקיעים בחרו למצוא מקלט באפיקים כמו זהב, כפי שעשו ביום שני כשהמניות צנחו בשיעור היומי הגבוה ביותר זה שנה. הזהב הגיע לשיא של יותר משש שנים, ותשואות אג"ח ארה"ב לעשר שנים צונחות לרמה הנמוכה ביותר מאז 2016, בעקבות צלילה אל מתחת ל-1.6%, לאחר שפתחו את אוגוסט ברמה של מעל 2%.   

19:25

מניית סייברארק  הישראלית צונחת בכ-7% למרות הדוחות הטובים לרבעון השני שפרסמה. החברה דיווחה על הכנסות של 100.2 מיליון דולר ברבעון, עלייה של 29% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, ומעל לצפי של האנליסטים להכנסות של 97 מיליון דולר. ההכנסות ממכירת רישיונות הסתכמו ב-52.2 מיליון דולר, עלייה של 27%, וההכנסות מתחזוקה ושירותים מקצועיים זינקו ב-31% לרמה של 48 מיליון דולר. 

מניית טבע  מאבדת 2.5% לאחר הדוחות, שלפיהם החברה עברה לתזרים מזומנים שלילי, ומנהל הכספים מייקל מקללן עוזב את החברה.

מניית סולאראדג'  מזנקת בכ-25% לאחר שהחברה עקפה את תחזיות האנליסטים גם בשורת ההכנסות וגם בשורת הרווח ברבעון השני של 2019, ובמקביל עקפה גם את תחזית ההכנסות והרווחיות הגולמית שמסרה בעצמה בעבר. כמו כן, סולאראדג' גם סיפקה תחזית אופטימית לרבעון השלישי של השנה. 

18:30

המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בירידות שהתמתנו בשעה האחרונה, והמשקיעים ממשיכים לברוח לנכסים בטוחים. מדד הנאסד"ק מאבד 0.5%, הדאו ג'ונס מאבד 1.2%, ומדד הפחד קופץ ב-6%.

מחיר הנפט יורד כעת בכ-5.3% ונושק ל-50 דולרים לחבית. מחיר הזהב מזנק 2.5% לרמה של 1,520 דולרים לאונקייה.

תשואות האג"ח האמריקאיות ל-10 שנים צונחות לשפל מתחת ל-1.65%.

באירופה המסחר ננעל בעליות. הדאקס טיפס ב-0.7%, הקאק עלה ב-0.6% ומדד הפוטסי טיפס ב-0.4%.

16:45

לחץ בשווקים בהמשך לציוץ של טראמפ שדוחק את בפד להוריד ריבית במהירות ובחדות. המדדים יורדים בחדות כאשר הדא וג'ונס צולל ב-2.2%, הנאסד"ק מאבד 1.7% ומדד S&P 500 נופל ב-1.8%. מדד הפחד (VIX) מזנק בכ-20%. הנפט צונח ב-3.6%, הזהב מזנק ב-1.8% מעל ל-1,510 דולרים לאונקייה.

טבע  צונחת ב-9% לאחר הדוחות, לרמה של מתחת ל-6.5 דולר למנייה. 

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בירידות חדות, בהמשך לציוץ של טראמפ כי על הפד להוריד ריבית מהר ובחדות. הדאו ג'ונס מאבד 1.6%, הנאסד"ק יורד 1.3%.

המסחר בביטקוין ממשיך להתנהל במגמה חיובית מתחילת אוגוסט. היום אחר הצהריים מטפס שער הביטקוין  שוב מעל ל-12 אלף דולר. הביטקוין עלה ביממה האחרונה ב-2.5% והשלים זינוק של 21% בשבוע האחרון, לפי נתוני אתר CoinMarketCap.

16:00

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים כעת ב-1%, והתשואות על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב ל-10 שנים נופלות ל-1.65%.

על רקע הורדות ריבית הבוקר בתאילנד, ניו זילנד והודו, הנשיא טראמפ שוב תוקף את הפד. בציוץ בטוויטר כתב בנשיא האמריקאי, כי הבעיה של ארה"ב היא לא סין אלא הפד. 

14:20 

חברת התרופות טבע  פרסמה היום בצהריים את דוחותיה לרבעון השני של 2019. החברה עקפה את התחזיות ורשמה ברבעון הכנסות של 4.3 מיליארד דולר. במקביל לפרסום הדוחות, טבע הודיעה כי מנהל הכספים מייקל מקקלן עוזב את החברה. 

13:10

מתחזקות העליות באירופה, על רקע רגיעה בחששות המשקיעים ממלחמת הסחר בין ארה"ב ובין סין, בעקבות ייצוב המטבע הסיני.

סטוקס אירופה 600  עולה ב-0.8%, בהובלת מגזר הטכנולוגיה. סקטור הבנקים מרכז עניין - מדד הבנקים האירופי ירד לשפל של שנה על רקע פרסום תוצאות פיננסיות במגזר.  מניית קומרצבנק  מאבדת 5%. הבנק דיווח על יציבות ברווחים ברבעון השני, אך עקף את התחזיות.

יוניקרדיט  האיטלקי דיווח על עלייה חדה ברווח. מניית הבנק מאבדת 3.7%. מניית ABN Amro  נופלת בכ-4% לאחר שהבנק ההולנדי רשם עלייה צנועה ברווח, אך עלה על התחזיות. מניית ענק ההשקעות הבריטי סטנדרד לייף אברדין  צוללת אף היא לאחר נפילה ברווח במחצית הראשונה של 2019. 

עוד מתמקדים המשקיעים בנתונים כלכליים שלפיהם התפוקה התעשייתית בגרמניה ירדה בקצב תלול בהרבה מהתחזיות ביוני, מה משזין חששות כי הכלכלה הגדולה באירופה מתקדמת לעבר מיתון. 

גל הורדות ריבית נרשם בקרב בנקים מרכזיים בעולם, ובראשם ניו זילנד, תאילנד והודו. 

 11:15

העליות בשוקי אירופה מתחזקות. מדד דאקס בפרנקפורט מתחזק ב-1.2%, פריז  עולה ב-1% ולונדון  מוסיפה 0.5%. מדד סטוקס 600  מוסיף 0.7%.

המסחר באסיה הסתיים במגמה מעורבת. מדד ניקיי בטוקיו רשם ירידה של 0.3%, ובסין נרשמו ירידות בשיעור דומה בשנחאי . בהונג קונג  נרשמה עלייה קלה של פחות מ-0.1%, ואילו בקוריאה הדרומית ירד הקוספי  בכ-0.4%. 

 

10:15

המסחר בבורסות אירופה נפתח היום (ד') בעליות שערים קלות, לאחר החלטת הבנק הסיני המרכזי לקבע את שער היואן מול הדולר, על רקע ההסלמה במלחמת הסחר בין ארה"ב לסין.

מדד הפוטסי  עולה מעט בלונדון, והדאקס  בפרנקפורט רושם עלייה של כ-0.6%. מדד קאק  בצרפת עולה בכ-0.3% מדד סטוקס אירופה 600  עולה בכ-0.2%, בהובלת מגזרי הכימיקלים והטכנולוגיה שעולים בכ-0.7%. מן העבר השני נרשמות ירידות של כ-1% במגזר המשאבים הבסיסיים. 

במוקד המסחר עומדים היום דוחות הבנקים הגדולים, לאחר שקומרצבנק  דיווח על רווח נקי של 271 מיליון אירו ברבעון השני, לעומת ציפיות של 217 מיליון אירו.  

יוניקרדיט  האיטלקי דיווח על עלייה חדה ברווח ברבעון השני ל-1.85 מיליארד אירו, לעומת 1.02 מיליארד אירו ברבעון המקביל ב-2018.

 

07:00

המניות באזור אסיה-פסיפיק נסחרות היום (ד') בירידות שערים, לאחר שקודם לכן התנהל המסחר במגמה מעורבת. המשקיעים מעכלים את החלטת הבנק המרכזי של סין לקבע את היואן הסיני על שער גבוה מהצפוי במסחר בו מול הדולר. הבנק הסיני (PBOC) קבע את שער האמצע היציג רשמי של היואן על 6.9996 יואן לדולר, מעט נמוך יותר מציפיות השוק. הבנק המרכזי מאפשר לשער החליפין לנוע בטווח של 2% מעלה או מטה מנקודה זו. 

בסין נסחרות המניות בשנחאי  ובשנזן  בירידות, לאחר מסחר חיובי מוקדם יותר. גם בטוקיו  עברה הבורסה לירידות, כאשר מניית יצרנית הרובוטים Fanuc  מאבדת למעלה מ-1%.

גם בקוריאה הדרומית  עבר השוק לירידות, לאחר שקודם לכן נסחר ביציבות. מניית יצרנית השבבים SK Hynix  רושמת עליות. 

באוסטרליה עבר מדד S&P/ASX 200  לעליות לאחר מסחר שלילי מוקדם יותר.

בהונג קונג נרשמות ירידות במדד הנג סנג . צניחה נרשמת במניות יצרנית הרכב הסינית הנסחרת בהונג קונג BYD, לאחר שהחברה דיווחה כי מכירותיה ביולי נפלו ב-17% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2018. מניות החברה הרשומות למסחר בשנזן יורדות אף הן. 

אחרי הקריסה במניית טבע אמש בוול סטריט, חברת התרופות טבע צפויה לפרסם היום של דוחות החברה לרבעון השני של 2019. מניית טבע  צנחה אמש (ג') בכ-10% על רקע דיווח כי חברות ההפצה הגדולות בארה"ב, מק'קסן, קרדינל הלת' ואמריסורסברגן, הציעו לשלם כ-10 מיליארד דולר על-מנת להסדיר תביעות מצד 35 מדינות בארה"ב במסגרת פרשת משככי הכאבים. במהלך המסחר הגיעה מניית טבע לשפל היסטורי חדש כאשר נסחרה במחיר של פחות משבעה דולרים.

עוד כתבות

אסתר חיות / צילום: ברני ארדוב וואלה

דעה: ראש הממשלה בני גנץ יגשים את חזון שלטון המשפטנים

בני גנץ מבקש לרסן את המערכת הפוליטית, ומנגד המערכת הפוליטית מבקשת לרסן את עמדת היועץ המשפטי לממשלה ● מי הנואם מפתיע שטען כי בית המשפט ביצע "השתלטות עוינת על עולם קבלת ההחלטות", ולמה הממשלה תישאר תמיד חלשה למרות כל מאמציה, עד שבאמת יימאס לה

רן עוז / צילום: רמי זרנגר

בניגוד לרצונו של שלמה אליהו: גיא פישר ינהל את חטיבת ההשקעות במגדל במקום אסף שהם

מנכ"ל קבוצת מגדל, רן עוז, ממשיך להרחיק מנהלים המזוהים עם בעל השליטה אליהו, ולמנות אחרים במקומם, לעתים אף ללא עבר בענף הביטוח ● פישר שימש בעבר כמנהל ההשקעות בתיק הנוסטרו של בנק לאומי

צבי מרום  / צילום: איל יצהר, גלובס

באטמ מדווחת על פיתוח ערכת דיאגנוסטיקה לאבחון וירוס הקורונה; המניה מזנקת

לפי הודעת החברה, הערכה נבחנה ע"י מספר מעבדות מרכזיות ובתי חולים, ויכולתה לאבחן את הווירוס אומתה

איתמר בן גביר  / צילום:תמר מצפי

מה עומד מאחורי הורדת החשיפה לעמוד הפייסבוק של מפלגת עוצמה יהודית?

מפלגת עוצמה יהודית התלוננה לוועדת הבחירות על כך שפייסבוק הורידה את החשיפה לעמוד של עו"ד איתמר בן גביר בגלל חשש שהמפלגה תיכנס לכנסת ● בפייסבוק טוענים כי הסיבה היא "ההפרות הרבות והחמורות של כללי הקהילה מצד בן גביר"

הסגר בצפון איטליה לאחר התפרצות נגיף הקורונה / צילום: Claudio Furlan/Lapresse, AP

כך מסקרים באיטליה את החלטת ישראל לאסור כניסת איטלקים

בעוד ששכנותיה האירופיות שומרות על גבולות פתוחים, בישראל, בירדן, בסעודיה ובמספר מדינות נוספות החליטו לאסור על כניסת אנשים ששהו באיטליה בשבועיים האחרונים ● התעשיינים והחברות באיטליה התאחדו היום בקריאה לממשלה האיטלקית לשדר רוגע לציבור

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

מבטלים טיסה בגלל הקורונה? הרשות להגנת הצרכן פרסמה מדריך מיוחד

על רקע בהלת הקורונה, הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן עושה סדר בעקבות מידע שגוי רב שמופץ ברשתות החברתיות בכל הנוגע לביטולי טיסות וחופשות ● מתי מותר לבטל, האם מותר לגבות דמי ביטול, ומה קובע החוק לגבי אזרחים ותיקים?

הפודקאסט קדמא / צילום: קדמא, נעם אשכולי, יח"צ

כך הפכה הדרך מחיפה לירושלים למסע מזורז להכרת העולם היהודי

לעיתים הנפש מתנקה בדרך לא שגרתית ● כך הפכה הדרך חזרה לירושלים ממשחק הכדורגל בחיפה למסע בעקבות העם היהודי ● המלצת פודקאסט ● האזינו

אל על  / צילום:יחצ

תסתכל על הנפט סמוטריץ': האם אל על תופסת טרמפ על הקורונה?

החששות מהשלכות התפרצות נגיף הקורונה הביאו את חברת התעופה להזהיר מפני פגיעה בהכנסות, לפטר עובדים ולדחות את השקת הקו לטוקיו ● האם הירידה במחיר הנפט אמורה לספק אור בקצה המנהרה?

ד"ר מטאנס שחאדה, יו"ר מפלגת בל"ד / צילום: איל יצהר, גלובס

יו"ר בל"ד אמטנס שחאדה מבקר את הצעקנים במפלגתו, חושף חילוקי דעות ברשימה המשותפת ומאותת לגנץ שאין לו על מי לבנות

יו"ר בלד, הסמן הקיצוני של הרשימה המשותפת, מותח ביקורת על התנהלותה בעבר ופועל לעשות שינוי ● "אנחנו בהחלט רוצים להמשיך ולנהל מאבק, יש כיבוש וכל עוד יש כיבוש יהיה מאבק. אבל צריך שזה יהיה מאבק פוליטי, לא מאבק צעקני של סיסמאות"

חנן שמש, מיזמי ויו"ר קרן הגשמה  / צילום: איל יצהר, גלובס

יזמית הנדל"ן רותם שני רוצה להנפיק אג"ח בבורסה כדי להחזיר הלוואות של 63 מיליון שקל מקרן הגשמה

הריבית האפקטיבית של הלוואות הקרן לחברה היא בשיעור של 14.5% ● בעלי השליטה אבי טוריסקי ויהודה ידידיה מבקשים לשדרג את שכרם ● זוגתו לשעבר של אחד השותפים בחברה תובעת את רותם שני ב-30 מיליון שקל בגין שירותים משפטיים

התפרצות נגיף הקורונה ביפן  / צילום: Jae C. Hong, AP

מעל ל-83 אלף איש נדבקו; חולת קורונה נוספת בישראל

מדובר באישתו של החולה שחזר לפני מספר מימים מאיטליה ● 2,867 איש נפטרו מהמחלה ו-36,822 איש החלימו ● הנגיף התגלה ב-56 מדינות ברחבי העולם ● ארגון הבריאות העולמי: התפרצות הקורונה עשויה להגיע לכל אחת ממדינות העולם

סקר הסקרים

שלושה ימים לבחירות: ליברמן עדיין מחזיק במפתח להכרעה, השאלה היא מה הוא יעשה איתו הפעם

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

קיה נירו חשמלית / צילום: יח"צ

תחנת כוח: קיה נירו החשמלית החדשה מציבה סטנדרטים גבוהים

עם טווח של עד כ-450 ק"מ בין טעינות בזכות סוללה מאסיבית, מנוע חשמלי נמרץ מאוד, הוצאות שוטפות אפסיות ותא נוסעים נוח ומרווח, הנירו החשמלית מציבה סטנדרטים גבוהים מאד בפני המתחרות ● אבל בינתיים עודפי ביקוש משאירים אותה בחו"ל

יו"ר כחול לבן, בני גנץ / צילום: דוברות כחול לבן, יח"צ

יועץ בכיר של כחול לבן: "לגנץ אין אומץ לתקוף באיראן"

בהקלטה שפורסמה בחדשות 12 על ידי עמית סגל נשמע ישראל בכר, יועץ אסטרטגי מוכר, טוען כי "גנץ מסכן את ישראל" ● בכר יעץ בעבר גם לליכוד ולמפלגות אחרות ● כחול לבן: "צר לנו כי תעשיית השקרים מבית היוצר של נתניהו ממשיכה לפעול גם הערב"

אחד הנוסעים הדרום קוריאנים שנדבקו בקורונה מחכים בשדה התעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

אל על: נגיף הקורונה יגרום לפגיעה של עד 70 מיליון דולר בהכנסות

חברה התעופה דיווחה היום לבורסה כי היא מעריכה שהפגיעה בהכנסותיה בין ינואר לאפריל תעמוד על טווח של כ-50 עד 70 מיליון דולר ● בחברה מעריכים כי הפגיעה בתוצאות תתקזז בחלקה עם צמצום בהוצאות התפעוליות ותעמוד על 25-45 מיליון דולר ● מניית אל על צונחת במסחר

צוללת של חיל הים / צילום: יח"צ

גם אבריאל בר-יוסף ושי ברוש יועמדו לדין בכפוף לשימוע בתיק הצוללות

לבר-יוסף, לשעבר המשנה לראש המועצה לביטחון לאומי, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, קבלת שוחד ומרמה והפרת אמונים ● לברוש, מקורבו ואיש חיל הים לשעבר, מיוחסות עבירות של בקשת שוחד, לקיחת שוחד, עבירות מס והלבנת הון

בריאות דיגיטלית / צילום: שאטרסטוק

אלון בלוך גייס 48 מיליון דולר כדי לספק חוות דעת רפואיות

חברת K פיתחה אפליקציה שנותנת חוות דעת ראשוניות ● המטרה: לספק ידע לחולים, להוריד נטל מהרופאים ולייעל את מערכת הבריאות

 

לילך כהן-שולומון / צילום: רמי זרנגר

אחרי כ-10 שנים: מנהלת השיווק המוערכת של חטיבת החלב בתנובה פורשת

לילך כהן-שולומון תעבור לשמש כסמנכ"לית השיווק של הנציגות הישראלית של קימברלי קלארק ● תוחלף בתפקיד ע"י מיכל בצר, כיום מנהלת תחום תזונה יומיומית בתנובה

נמל התעופה הית'רו / צילום: Shutterstock

תביעת האקלים שכיסחה את הית'רו: העליון בבריטניה ביטל הרחבת שדה התעופה

הרחבת השדה תוכננה להימשך עד 2028 בעלות של 14 מיליארד ליש"ט ● לפי דיווח של 'הגרדיאן' הבריטי הממשלה שוקלת את צעדיה הבאים אך היא איננה צפויה לערער על הכרעת הדין ● ג'ונסון עצמו התנגד לבנייה ואמר שהוא "ישכב מול הדחפורים ויפסיק את הבנייה"

נגיד הפד - ג'רום פאוול/ צילום: רויטרס

אל תפחדו מ"יפניזציה": תשואות האג"ח בשפל וזה לא אומר כלום על הצמיחה

התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים ירדה היום לשפל היסטורי על רקע החשש מנגיף הקורונה ● תשואות אג"ח אולטרה־נמוכות מעידות יותר על עמדותיהם המשתנות של בנקאים מרכזיים מאשר על התחזיות לצמיחה כלכלית