טבע עברה לתזרים שלילי, מנהל הכספים עוזב והמניה צוללת; שולץ: "אני לא האיש שמוותר"

טבע מכירה בהפרשות של 646 מיליון דולר להסדרת תביעות נגדה, מהן 85 מיליון דולר בהסדר מול מדינת אוקלהומה • עברה לתזרים שלילי ב-Q2 • רשמה ירידה של 8% בהכנסות בין היתר בצל המשך השחיקה בקופקסון • המנכ"ל קאר שולץ בשיחת הוועידה: "נמשיך להשתמש בכל התזרים שלנו להחזר החוב"

מנכ"ל טבע, קאר שולץ / צילום: יח"צ
מנכ"ל טבע, קאר שולץ / צילום: יח"צ

חברת התרופות טבע  פרסמה היום (ד') את תוצאותיה לרבעון השני של 2019, וזאת בעיצומו של עוד יום דרמטי על רקע פרשת משככי הכאבים אופיואידים בארה"ב שהביא לנפילה של 10% במנייתה אמש בניו יורק. ברבעון השני של השנה, טבע עקפה את התחזיות גם ברווח וגם בהכנסות, ואישררה את התחזית לשנה כולה. מנגד, מנהל הכספים הראשי של החברה, מייקל מקקלן החליט לסיים את תפקידו "מסיבות אישיות", בעוד תזרים המזומנים השלילי של טבע כפי שעולה מהדוחות, צפוי להכביד על החברה בהמשך.

תזרים המזומנים ששימש את החברה לפעילות שוטפת ברבעון השני הסתכם ב-227 מיליון דולר, לעומת תזרים של 162 מיליון דולר ברבעון השני משנת 2018. 

דוחות הרבעון השני חושפים כי טבע מכירה בהפרשות של 646 מיליון דולר להסדרת תביעות כנגדה, מהן 85 מיליון דולר בהסדר מול מדינת אוקלהומה, מה שמשקף את הפער בין ההפסד GAAP לרווח Non GAAP. טבע רשמה הפסד במונחי GAAP של 689 מיליון דולר, ובמונחי NON GAAP רשמה רווח של 653 מיליון דולר.

בשורה העליונה, טבע רשמה הכנסות (NON GAAP) של 4.337 מיליארד דולר, ובשורה התחתונה החברה רשמה רווח (NON GAAP) של 60 סנט למניה ברבעון השני. תחזיות האנליסטים לתוצאות הרבעון היו להכנסות של 4.25 מיליארד דולר, ורווח נקי Non-GAAP של 57 סנט למניה.

הכנסותיה של טבע משקפות ירידה של 8% לעומת הרבעון המקביל ב-2018. טבע מסבירה את הירידה בהכנסות כתוצאה מהתחרות הגנרית לקופקסון ומירידה בהכנסות מטרנדה. הכנסות הקופקסון בצפון אמריקה בלבד ירדו ב-41% ברבעון השני לעומת הרבעון המקביל אשתקד והסתכמו ב-274 מיליון דולר. מנגד, הכנסותיה של טבע מ-אג'ובי בצפון אמריקה הסתכמו ב-23 מיליון דולר, ומדובר בתרופה שהושקה בספטמבר האחרון לאחר שקיבלה את אישור ה-FDA. נקודת האור מיוחסת להכנסותיה של טבע מאוסטדו בצפון אמריקה, שזינקו ב-117% ל-96 מיליון דולר ברבעון השני לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

בהמשך להתחייבות של טבע להפחית 3 מיליארד דולר בבסיס ההוצאות עד סוף השנה, טבע מעדכנת כי נכון לרבעון השני תוכנית ההתייעלות הביאה להפחתה של 2.7 מיליארד דולר.

בתוך כך, טבע אישררה את התחזיות לשנה כולה. ממוצע התחזיות של האנליסטים לתוצאות טבע ב-2019 כולה, הן להכנסות של 17.14 מיליארד דולר, על רווח למניה של 2.37 דולרים. לרבעון הבא האנליסטים צופים הכנסות של 4.22 מיליארד דולר, על רווח למניה של 58 סנט.

בשיחת הוועידה חזר שולץ על המסר לפיו שנת 2019 תהיה שנת השפל בחברה, ולאחריה תהיה חזרה לצמיחה מסוימת. הוא ציין כי תוכנית ההתייעלות מתקדמת כמתוכנן וכי עד כה הופחת מספר עובדי החברה ביותר מ-11 אלף מאז תחילת התוכנית. על ההליכים המשפטיים בהם טבע מעורבת, האופיואידיים ותיאום המחירים בגנריקה, אמר שולץ כי החברה בוחנת מהו האינטרס המרכזי של החברה ובעלי מניותיה ופועלת בהתאם. "עד כה, כל העדויות שבידינו מצביעות על כך שלא הייתה כל התנהגות פסולה בשתי התביעות ונמשיך להגן על עצמנו. אנחנו משתפים פעולה עם הרשויות ולא מצאנו כל מסמך שמאשש את הטענות".

במצגת שפרסמה החברה במקביל לשיחת הוועידה נכתב כי החברה בוחנת את כל החלופות בהקשר זה. שולץ חזר על קביעתו מהעבר שטבע לא תבצע גיוס הון, ואמר כי "נמשיך להשתמש בכל התזרים שלנו להחזר החוב". 

שולץ העריך שטבע תרשום הכנסות מעט נמוכות יותר מהיעד השנתי שהציבה לתרופת אג'ובי, 150 מיליון דולר, אך תעקוף את היעד של 350 מיליון דולר בתרופה אוסטדו, כך שלדבריו תרומת התרופות החדשות תהיה בסה"כ דומה לתחזית המקורית.

אחד האנליסטים שאל את שולץ האם הוא מחויב להישאר בטבע (לדברי האנליסט, כששולץ הצטרף הוא ידע שיידרש מהלך התייעלות כואב, אבל לא ידע על סיפור האופיואידיים). שולץ השיב כי אכן ידע שיהיה אתגר משמעותי כשהצטרף. "אלמנט מרכזי היה מנועי צמיחה ואופטימיזציה של העלויות, לצד הטיפול בחוב. יש גם אלמנט של הליכים משפטיים, בקריירה שלי הייתי חלק ממספר הליכים שנמשכו זמן רב. אלה דברים שלוקחים זמן. כמובן לא הכרתי את הדבר כשהצטרפתי. אני מופתע מהאופן שזה התפתח אבל אני לא האיש שמוותר עד שהעבודה נעשית. יש לי חוזה, ואשאר יותר אם אדרש. אני אוהב כשהדברים קשים ומאתגרים. הגרסה המקוצרת היא שאני מחויב לחברה". 

שולץ נשאל על עסקת פייזר-מיילן, ואמר כי הוא מאחל להם הצלחה בפתרון בעיות הייצור, כשלדבריו טבע אינה מחפשת עסקת M&A שתשנה את פני החברה (טרנספורמטיבית), אלא ממשיכה לעבוד על שיפור תפעולי והפחתת החוב, וזה לוקח זמן.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988