גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ניתוח אחרי המוות: התפוצצות בועת ה-ICO ייבשה את הבאר של תעשיית הבלוקצ'יין

התאוששות הביטקוין בחודשים האחרונים לא עזרה הרבה למשקיעים שהשתתפו בהנפקות של מטבעות דיגיטליים ● מחקר חדש מצא כי לפחות 89% מכל ה-ICO הניבו תשואות שליליות, בשיעור חציוני של 87% ● עתידם של רוב מטבעות הקריפטו, ובהם גם כאלה שהנפיקו חברות בלוקצ'יין ישראליות, אינו נראה ורוד

משה חוגג, גליה בן ארצי, דניאל פלד / צילומים: יונתן בלום, גלובס ויח"צ
משה חוגג, גליה בן ארצי, דניאל פלד / צילומים: יונתן בלום, גלובס ויח"צ

הגל של גיוסי ICO - הנפקות ראשוניות של מטבעות דיגיטליים - ששטף את העולם ב-2018-2017, כנראה כבר לא יחזור על עצמו. בעוד הביטקוין הצליח להתאושש חלקית מנפילת מחירו בשנה שעברה, וכעת הוא נסחר במחיר הנמוך בכ-40% מהשיא שקבע בדצמבר 2017, רוב המטבעות הדיגיטליים החדשים שהונפקו בשנים האחרונות, לא הצליחו להתאושש מ"החורף" שפקד את שוק הקריפטו בשנה שעברה - ואיבדו כמעט את כל ערכם בזמן שחלף מאז הנפקתם.

מניתוח שערך בשבוע שעבר אתר חדשות הקריפטו האמריקאי TheBlock, עולה מסקנה ברורה ולא מפתיעה: הנפקות המטבע הדיגיטלי היו בועה פיננסית שהתפוצצה. המחקר מצא, בין השאר, כי גיוסי ה-ICO הניבו למשקיעים תשואה שלילית חציונית של 87% במונחים דולריים - והתשואות שלהם ממשיכות לרדת בעקביות.

לדברי לארי סרמק, מנהל המחקר של TheBlock, ניתן להסביר בפשטות את כישלון ה-ICO בחוסר איזון בתמריצים בין מייסדים למשקיעים. בניגוד להון סיכון (VC), המייסדים של חברות הבלוקצ'יין שערכו ICO, גייסו כסף ממשקיעים לא מתוחכמים (רובם קמעוניים) עבור מוצר בשלבים מוקדמים מאוד של פיתוח. משקיעי ה-ICO לא קיבלו כל בעלות על נכסי המיזמים שאת מטבעותיהם רכשו.

תשואה שלילית גם למיזמים מישראל

בעוד שרוב המשקיעים בגיוסי ה-ICO איבדו כמעט את כל השקעתם עם צניחת שווי המטבעות שהונפקו להם, החברות שגייסו הון ב-ICO איבדו חלק גדול משווי ההחזקות שלהן - אותו חלק שהן מחזיקות במטבע שהנפיקו, ושלא המירו לדולרים או לביטקוין. רוב המטבעות האלה, שרבים מהם נסחרו במחירי שיא בתחילת 2018, נסחרים כיום הרבה מתחת לשוויים בהנפקה.

בגזרה הישראלית של חברות הבלוקצ'יין, אפשר למצוא לכך כמה דוגמאות: למשל, המטבע Sirin שהנפיקה חברת סירין לאבס של משה חוגג, שגייס כ-158 מיליון דולר ב-ICO, איבד 98% ממחירו הדולרי מאז ההנפקה שלו בדצמבר 2017, לפי נתוני אתר CoinMarketCap; ואילו המטבע BNT שהנפיקה חברת בנקור, שבראשה המייסדים השותפים אייל הרצוג, יהודה לוי והאחים גליה וגיא בן-ארצי, איבד 90% ממחירו הדולרי מאז ה-ICO ביוני 2017, שבו גויסו 153 מיליון דולר.

ואולם הסטארט-אפים הישראליים אינם יוצאי דופן במובן זה: מבין אלפי גיוסי ה-ICO שבוצעו עד היום בעולם, רובם המוחלט של הגיוסים הניבו תשואות שליליות, שכמעט מחקו את שווי המטבעות שהונפקו בהם. הדבר נכון גם לגיוסים קטנים יחסית, כמו ה-ICO שביצעה חברת Colu הישראלית בפברואר 2019, ובו גייסה כ-19 מיליון דולר בהנפקת המטבע הדיגיטלי CLN. מחירו הדולרי של ה-CLN צנח בכ-70% מאז ההנפקה. 

בתוך כך, כפי שפורסם אתמול (ב') באתר "גלובס", קולו הודיעה כי החליטה לסגור את פרויקט הבלוקצ'יין שלה וכי תציע למחזיקי המטבעות שלה לרכוש אותם בחזרה. לדברי החברה, לאחר השלמת הרכישה החוזרת, שתתחיל באוקטובר ותימשך 90 יום, "תשרוף" קולו את כל מטבעות ה-CLN שתרכוש, כך שיהפכו לחסרי ערך.

כמה גייסו? תלוי את מי שואלים

הסטטיסטיקה של גיוסי ה-ICO מגלה פערים רחבים בין מקורות המידע המדווחים על הנתונים. ברף העליון של ההערכות, על פי אתר ICObench, בוצעו עד היום 5,600 גיוסי ICO, שהסתכמו ב-64.5 מיליארד דולר. לעומת זאת, ברף התחתון, לפי אתר המחקר ICO Drops, הנתונים מצביעים על גיוס כולל של 14 מיליארד דולר בהנפקות של מטבעות דיגיטליים. עם זאת, כל מקורות המידע בתחום תמימי דעים באשר למגמה: קדחת ה-ICO הגיעה לשיאה בדצמבר 2017, ומאז דעכה והלכה.

איסוף המידע על התשואות של גיוסי ה-ICO, כפי שמציינים במחקר של TheBlock, הוא משימה לא פשוטה. ההסבר לכך הוא שרוב הסטארט-אפים שגייסו הון באמצעות ICO, סיימו את דרכם, או שהמטבעות הדיגיטליים שלהם איבדו לחלוטין את נזילותם.

אתר ICO Drops מחזיק כיום במאגר המידע הגדול ביותר על גיוסי ICO או IEO (הנפקות של בורסות קריפטו), הכולל בסך הכל 444 פרויקטים. ההתפלגות של מספר ההנפקות על פי החודש שבו בוצעו, מראה על מגמה כמעט זהה לזו שמראה התפלגות ההיקף הכספי של הגיוסים.

רוב הנפקות המטבע הדיגיטלי הסתיימו עד לינואר 2018. ה-ICO הממוצע, על פי המחקר של ICO Drops, גייס 36.2 מיליון דולר, בעוד שה-ICO החציוני גייס 18 מיליון דולר. בסך הכל, לפי נתונים אלה, גויס בהנפקות אלה סכום כולל של 14 מיליארד דולר.

הגיוסים הגדולים בהנפקות מטבע דיגיטלי

רק 30 גיוסים עם תשואה חיובית

לפי נתוני ICO Drops, רק 10.8% מכל גיוסי ה-ICO שנתוניהם נאספו, מציגים תשואה דולרית חיובית על המטבעות הדיגיטליים שהונפקו בהם. הנתון הזה היה אף נמוך יותר, אם היה מביא בחשבון את כל גיוסי ה-ICO שבוצעו עד היום - רובם של פרויקטים שחדלו מלפעול. התשואה הדולרית החציונית של גיוסים אלה היא בשיעור שלילי של 87%, ורק 11 מבין גיוסי ה-ICO הניבו תשואה בשיעור גבוה מ-1,000%.

נתון חשוב לא פחות על מידת הצלחתם של גיוסי ה-ICO, הוא שרק 30 גיוסים (שיעור של 7.7% מהגיוסים שנתוניהם נאספו) הניבו תשואות חיוביות מול הביטקוין מאז הנפקת המטבעות הדיגיטליים שלהם. ביותר מ-74% מכל גיוסי ה-ICO , המטבעות הדיגיטליים איבדו יותר מ-90% מערכם בהשוואה לשער הביטקוין (BTC). מול הביטקוין, התשואה החציונית של המטבעות שהונפקו ב-ICO היא תשואה שלילית של 91%.

חמשת גיוסי ה-ICO בעלי התשואות הגבוהות ביותר במונחי שער הביטקוין, הם BNB, המטבע שהונפק על ידי בורסת הקריפטו Binance, עם תשואה של 5,902% מאז הנפקתו; IOTA, עם תשואה של 1,744%; את'ריום (Ethereum), עם תשואה של 1,339%; Lambda עם 962%; ו-ChainLink עם 668%.

רק 11% מכל גיוסי ה-ICO הניבו תשואות חיוביות

זרם השקעות אינו נראה באופק

לדברי מנהל המחקר של TheBlock , בהתחשב בכך שלפחות 89% מכל גיוסי ה-ICO הניבו תשואות דולריות שליליות, ושגם גיוסי ה-IEO (שרובם נעשו ב-2019) מתחילים להציג מגמה דומה, ניתן לקבוע בביטחון רב למדי כי הרוב המוחלט של גיוסי ה-ICO אינו נושא ערך לטווח הארוך. מנגד, השיעור הקטן של הנפקות קריפטו שבכל זאת מניב תשואות מוצלחות - עושה זאת בגדול.

תגובה עוקצנית לנתונים שפרסם TheBlock, סיפקה מאיה זהבי, יועצת לחברות בתעשיית הבלוקצ'יין, שצייצה בטוויטר (בתרגום לעברית): "הלוואי שהאנשים שהלכו למכור בטלוויזיה שיטקוינס (shitcoins - כינוי גנאי למטבעות דיגיטליים חסרי ערך; ר"ק) בדצמבר 2017, היו משלמים על כך במוניטין שלהם. במקום זאת, בטעייה המתמדת של הביטקוין, זה נותן להם מעמד של אנשים 'קולים' (OG) ועוקבים. הם זרקו את המטבעות שלהם על משקיעים קמעוניים, ועכשיו יש להם כסף לקנות מדיה, השפעה ופרסום. תעשו תחקיר לפני שאתם מעריצים את רוכלי המטבעות".

מעבר לחשבון הנפש שעשויים לעורר ההפסדים שנגרמו למשקיעים בתעשיית הבלוקצ'יין, המחקר של TheBlock מבהיר שוב כי הנפקות מטבע דיגיטלי הן שיטת גיוס שכנראה מיצתה את עצמה. חברות הבלוקצ'יין, שרבות מהן נהנו מההייפ בשוק הקריפטו בשנים 2018-2017, נדרשות כיום להסתגל למציאות חדשה, שבה הקרנות שגייסו מתכווצות והולכות, בעוד שהעתיד לא נראה ורוד. לפחות בטווח הקרוב, זרם חדש של השקעות אינו נראה באופק - ודאי לא בהיקפים שתעשיית הבלוקצ'יין התרגלה אליהם. 

רוצים להתעדכן בענייני בלוקצ'יין ומטבעות דיגיטליים? הצטרפו לערוץ הטלגרם קריפטו גלובס.

עוד כתבות

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים היום / צילום: שלומי יוסף

ליברמן: לא סגרתי עם גנץ, נדע להסתדר גם באופוזיציה

יו"ר מפלגת ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, מכחיש סיכום או סגירה עם כחול לבן על שיתוף פוליטי לקראת ההתייעצויות אצל הנשיא והודיע שלא ידבר עם גנץ או עם נתניהו לפחות עד ישיבת הסיעה ביום ראשון

כנס ג'רני של ארנסט אנד יאנג ו"גלובס" / צילום: שאולי לנדנר

כמה זמן לוקח לגייס מתכנתים ומה הטכנולוגיה תעשה ליחסים בין אישיים: השבוע שהיה בהייטק

כל מה שהיה בכנס ג'רני ● וגם: כמה זמן לוקח לגייס מתכנתים, ואנשי הפרסום שחצו את הקווים מגיעים למיטאפ של "גלובס" • כל מה שהיה השבוע בתעשיית ההייטק

האוהדים לא מגיעים כמו פעם. חלוץ נאפולי חוגג מול יציעים ריקים  / צילום: רויטרס

תוצאות צפויות וקרחות ביציעים: באופ"א רוצים להחזיר את ליגת האלופות לגדולתה

שלב הבתים בליגת האלופות שיצא השבוע לדרך מתאפיין בשנים האחרונות בהיעדר תחרותיות בגלל הפערים הגדולים בין הקבוצות ביבשת ● במקום לחזק את המועדונים הקטנים ולגשר על הפערים, פועלים באופ"א להשאיר רק את הגדולים והחזקים על המגרש

מטוס של XL Airways / צילום: מרקו דג'וריקה, רויטרס

עוד קריסה: חברת הלואו קוסט XL Airways הפסיקה פעילותה

החברה נקלעה לקשיים כלכליים בעקבותיהם היא פרסמה הודעה באתר האינטרנט שלה לפיה היא מעדכנת את הנוסעים כי היא הפסיקה למכור כרטיסי טיסה לטיסותיה ● החברה מצטרפת לחברת לואו קוסט צרפתית אחרת שקרסה לאחרונה

הבריגדה האדומה / צילום: דוברות הבריגדה האדומה, יח"צ

שביתות והפגנות ברחבי העולם במחאה על אי הטיפול במשבר האקלים

כחלק ממהלך עולמי רחב, הבוקר נערכות הפגנות תלמידים ברחבי ישראל שפותחות שבוע של מחאת אקלים ●  מאות תלמידים בישראל שובתים היום מלימודיהם ויוצאים לרחובות בכדי למחות על אוזלת היד של ממשלות ברחבי העולם, שלא מטפלות כראוי במשבר האקלים המחריף

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

טראמפ הטיל סנקציות על הבנק המרכזי של איראן: "מוכנים לאופציה צבאית"

טראמפ צפוי לכנס דיון בבית הלבן על צעדי תגובה אפשריים למתקפה על מתקני הנפט בסעודיה ● לפי גורמים אמריקניים, בין האופציות הנוספות - תגבור הסיוע לריאד או פעולות סייבר ● בטהראן מזהירים: "נגיב מהים התיכון עד הים האדום"

מתוך התערוכה "התהלוכה" של עידו מרקוס / צילום: יובל חי

המהומה היא חיינו. תערוכות כאוטיות שכדאי לראות

דימויים שעברו תהליך של הפשטה וריקון ממשמעותם, יצירות שחושפות את הבעבוע הכאוטי והאובססיה של האמנים ועבודות סוריאליסטיות של אמן שנחשב לאאוטסיידר, מוצגות בתערוכות בתל אביב ובלוחמי הגטאות

קלו גומא - קרם ברולה על בסיס שומשום שחור / צילום: דרור עינב

ביקורת מסעדה: קיטו קאטו, היפנית החדשה ליד דיזנגוף סנטר

עסקיות הצהריים של קיטו קאטו, היפנית החדשה מבית היוצר של השף היפני יאמה סאן, הן טובות, אבל סטנדרטיות למדי ● בערב מוגשות כאן לא מעט מנות אחרות לגמרי, יקרות ושאפתניות יותר

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

עידן נתניהו? הוא לא תם ולא נעליים

עידנים לא תמים כל–כך מהר, וגם הרבה–הרבה אחרי שהעידן תם, הוא עדיין קיים ● עידן קוסמולוגי נמתח על פני מיליארדי שנים, עידן גיאולוגי נמשך אלפי מיליונים של שנים, עידן היסטורי נמדד במאות שנים, אבל עידן פוליטי? שנות נתניהו נחשבות אצלנו לעידן, אבל בחייאת - יש לי בארון ג'ינסים ותיקים יותר ● דעה

ידידיה שטרן / צילום: שלומי יוסף

"הקפיטליזם הפר את האיזון": פרופ' ידידיה שטרן בטוח שהעידן שבו רווח היה הדבר החשוב ביותר – נגמר

הצהרת "השולחן העגול של העסקים" שעליה חתמו 181 המנכ"לים הגדולים בארה"ב, מבהירה שרווחי בעלי המניות הם לא הכול • פרופ' ידידיה שטרן, מומחה למשטר תאגידי, אומר בראיון ל"גלובס" כי "הקפיטליזם הפר את האיזון בצורה לא ראויה - עכשיו מגיע התיקון"

סלפי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

אלוהי הסטורי ודת הפוטוהיזם: איך בונים אמון עם דור ה-Z

איך הפך הסטורי לתנ"ך של בני הנוער, ואיך מאמינים אלפים מהם בכוח של תמונה אחת?

רובוטים /  שי דביר

עד שהרובוטים יחליפו את כולנו, מישהו צריך לנהל אותם

משירותי הובלה ועד נהיגה בכביש - עד שרובוטים יהפכו אוטונומיים לגמרי, חברות יזדקקו ליותר ויותר עובדים המסוגלים להפעיל אותם מרחוק ולמנוע תאונות

ג’ו ביידן/ צילום: רויטרס

השערוריה החדשה של טראמפ: "טראמפ לחץ על נשיא אוקראינה לחקור את בנו של ג'ו ביידן"

טראמפ מסתבך בשערוריה חדשה: ניצול מעמדו כנשיא כדי ללחוץ על אוקראינה לאסוף חומרים מחשידים על משפחת מתחרהו הפוטנציאלי בבחירות לנשיאות ב-2020

הנשיא טראמפ. / צילום: רויטרס Kevin Lamarque

ארה"ב שולחת חיילים לסעודיה; באיראן מאיימים: ישראל בסכנה

טראמפ: "איפוק הוא ביטוי לעוצמה" ● שר-ההגנה האמריקאי, מארק אספר: הכוחות הנוספים לצרכי הגנה על "תשתיות חיוניות", בעקבות בקשה של סעודיה והאמירויות הערביות המאוחדות ● יו"ר המטות המשולבים: מדובר בכמה מאות חיילים; ייתכנו כוחות נוספים ממדינות שארה"ב מבקשת מהן להצטרף למאמץ

ארוחת בוקר במסעדת אלנה / צילום: סיון אסקיו

3 בראנצ'ים מצטיינים

שלוש ארוחות בראנץ' ששווה לנסוע אליהן במיוחד: מסעדת נחום בעיר התחתית בחיפה, המסעדה שבמלון נורמן וזו של מלון דריסקו בתל אביב ● איך מסעדה חיפאית קטנה מצליחה לתת פייט למלונות הבוטיק התל אביביים היוקרתיים, ועוד במחירים צנועים של 50-20 שקל למנה?

מרצדס CLA / צילום: יח"צ

כרטיס כניסה יוקרתי: מרצדס CLA היא רכב לצעירי האלפיון העליון

למרות ממדיה המשפחתיים, ה-CLA נראית ומרגישה מכוניות יקרה ויוקרתית, וגם המחיר תואם

 

 

איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת / צילום: לשכת ח"כ איימן עודה

גנץ יקבל ראשון את הרכבת הממשלה? המשותפת שוקלת בחיוב להמליץ עליו וליברמן לא חושף את הקלפים

מדובר בהחלטה תקדימית של המפלגות הערביות שבעבר העדיפו להימנע מהמלצה כלשהי ● השינוי בגישת המפלגות הערביות נובע בעיקרו מדרישת החברה הערבית להיות מעורבים יותר בקבלת ההחלטות ובענייני היום יום

אדם נוימן, מייסד ומנכ"ל WeWork / צילום: רויטרס

לאומי, הפועלים והפניקס חשופים לחוב של WeWork בכ-100 מיליון דולר

בנק לאומי ובנק הפועלים השתתפו בקונסורציום בנקים בינלאומי שהעמיד לחברת שייסד אדם נוימן קו אשראי בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר ● במקביל, גם קבוצת הביטוח הפניקס העמידה לחברה אשראי בהיקף שמוערך בכ-30 מיליון דולר נוספים

נוכלות בלי חשבון / צילום: באדיבות פורום פילם

ג'ני פרום דה עמוד: לא סתם עוד סרט חשפנות

"נוכלות בלי חשבון" הוא הרבה יותר "יסמין הכחולה" מאשר "אושן 8", והוא שווה לצפייה בזכות ההופעה המרהיבה של ג'ניפר לופז

מיקרו-אגרסיה / אילוסטרציה: שאטרסטוק

לוקחים ללב: מדוע מיעוטים נעלבים יותר וכיצד זה פוגע בבריאותם

האם העובדים שלכם "מתקשים" להבין שאתם הבוסים שלהם או הקולגות נוטים לטעות בשם שלכם? אם כן, אתם כנראה חלק מקבוצת מיעוט שחווה מצבים כאלה מדי יום ● ד"ר סטפני קוק מכנה את האירועים האלה "מיקרו-אגרסיה" והיא מצאה כי הצטברותם עלולה לגרום לתחלואה ולהסביר אפילו חלק מההבדלים בתוחלת החיים בין קבוצות מיעוט לרוב