גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ניתוח אחרי המוות: התפוצצות בועת ה-ICO ייבשה את הבאר של תעשיית הבלוקצ'יין

התאוששות הביטקוין בחודשים האחרונים לא עזרה הרבה למשקיעים שהשתתפו בהנפקות של מטבעות דיגיטליים ● מחקר חדש מצא כי לפחות 89% מכל ה-ICO הניבו תשואות שליליות, בשיעור חציוני של 87% ● עתידם של רוב מטבעות הקריפטו, ובהם גם כאלה שהנפיקו חברות בלוקצ'יין ישראליות, אינו נראה ורוד

משה חוגג, גליה בן ארצי, דניאל פלד / צילומים: יונתן בלום, גלובס ויח"צ
משה חוגג, גליה בן ארצי, דניאל פלד / צילומים: יונתן בלום, גלובס ויח"צ

הגל של גיוסי ICO - הנפקות ראשוניות של מטבעות דיגיטליים - ששטף את העולם ב-2018-2017, כנראה כבר לא יחזור על עצמו. בעוד הביטקוין הצליח להתאושש חלקית מנפילת מחירו בשנה שעברה, וכעת הוא נסחר במחיר הנמוך בכ-40% מהשיא שקבע בדצמבר 2017, רוב המטבעות הדיגיטליים החדשים שהונפקו בשנים האחרונות, לא הצליחו להתאושש מ"החורף" שפקד את שוק הקריפטו בשנה שעברה - ואיבדו כמעט את כל ערכם בזמן שחלף מאז הנפקתם.

מניתוח שערך בשבוע שעבר אתר חדשות הקריפטו האמריקאי TheBlock, עולה מסקנה ברורה ולא מפתיעה: הנפקות המטבע הדיגיטלי היו בועה פיננסית שהתפוצצה. המחקר מצא, בין השאר, כי גיוסי ה-ICO הניבו למשקיעים תשואה שלילית חציונית של 87% במונחים דולריים - והתשואות שלהם ממשיכות לרדת בעקביות.

לדברי לארי סרמק, מנהל המחקר של TheBlock, ניתן להסביר בפשטות את כישלון ה-ICO בחוסר איזון בתמריצים בין מייסדים למשקיעים. בניגוד להון סיכון (VC), המייסדים של חברות הבלוקצ'יין שערכו ICO, גייסו כסף ממשקיעים לא מתוחכמים (רובם קמעוניים) עבור מוצר בשלבים מוקדמים מאוד של פיתוח. משקיעי ה-ICO לא קיבלו כל בעלות על נכסי המיזמים שאת מטבעותיהם רכשו.

תשואה שלילית גם למיזמים מישראל

בעוד שרוב המשקיעים בגיוסי ה-ICO איבדו כמעט את כל השקעתם עם צניחת שווי המטבעות שהונפקו להם, החברות שגייסו הון ב-ICO איבדו חלק גדול משווי ההחזקות שלהן - אותו חלק שהן מחזיקות במטבע שהנפיקו, ושלא המירו לדולרים או לביטקוין. רוב המטבעות האלה, שרבים מהם נסחרו במחירי שיא בתחילת 2018, נסחרים כיום הרבה מתחת לשוויים בהנפקה.

בגזרה הישראלית של חברות הבלוקצ'יין, אפשר למצוא לכך כמה דוגמאות: למשל, המטבע Sirin שהנפיקה חברת סירין לאבס של משה חוגג, שגייס כ-158 מיליון דולר ב-ICO, איבד 98% ממחירו הדולרי מאז ההנפקה שלו בדצמבר 2017, לפי נתוני אתר CoinMarketCap; ואילו המטבע BNT שהנפיקה חברת בנקור, שבראשה המייסדים השותפים אייל הרצוג, יהודה לוי והאחים גליה וגיא בן-ארצי, איבד 90% ממחירו הדולרי מאז ה-ICO ביוני 2017, שבו גויסו 153 מיליון דולר.

ואולם הסטארט-אפים הישראליים אינם יוצאי דופן במובן זה: מבין אלפי גיוסי ה-ICO שבוצעו עד היום בעולם, רובם המוחלט של הגיוסים הניבו תשואות שליליות, שכמעט מחקו את שווי המטבעות שהונפקו בהם. הדבר נכון גם לגיוסים קטנים יחסית, כמו ה-ICO שביצעה חברת Colu הישראלית בפברואר 2019, ובו גייסה כ-19 מיליון דולר בהנפקת המטבע הדיגיטלי CLN. מחירו הדולרי של ה-CLN צנח בכ-70% מאז ההנפקה. 

בתוך כך, כפי שפורסם אתמול (ב') באתר "גלובס", קולו הודיעה כי החליטה לסגור את פרויקט הבלוקצ'יין שלה וכי תציע למחזיקי המטבעות שלה לרכוש אותם בחזרה. לדברי החברה, לאחר השלמת הרכישה החוזרת, שתתחיל באוקטובר ותימשך 90 יום, "תשרוף" קולו את כל מטבעות ה-CLN שתרכוש, כך שיהפכו לחסרי ערך.

כמה גייסו? תלוי את מי שואלים

הסטטיסטיקה של גיוסי ה-ICO מגלה פערים רחבים בין מקורות המידע המדווחים על הנתונים. ברף העליון של ההערכות, על פי אתר ICObench, בוצעו עד היום 5,600 גיוסי ICO, שהסתכמו ב-64.5 מיליארד דולר. לעומת זאת, ברף התחתון, לפי אתר המחקר ICO Drops, הנתונים מצביעים על גיוס כולל של 14 מיליארד דולר בהנפקות של מטבעות דיגיטליים. עם זאת, כל מקורות המידע בתחום תמימי דעים באשר למגמה: קדחת ה-ICO הגיעה לשיאה בדצמבר 2017, ומאז דעכה והלכה.

איסוף המידע על התשואות של גיוסי ה-ICO, כפי שמציינים במחקר של TheBlock, הוא משימה לא פשוטה. ההסבר לכך הוא שרוב הסטארט-אפים שגייסו הון באמצעות ICO, סיימו את דרכם, או שהמטבעות הדיגיטליים שלהם איבדו לחלוטין את נזילותם.

אתר ICO Drops מחזיק כיום במאגר המידע הגדול ביותר על גיוסי ICO או IEO (הנפקות של בורסות קריפטו), הכולל בסך הכל 444 פרויקטים. ההתפלגות של מספר ההנפקות על פי החודש שבו בוצעו, מראה על מגמה כמעט זהה לזו שמראה התפלגות ההיקף הכספי של הגיוסים.

רוב הנפקות המטבע הדיגיטלי הסתיימו עד לינואר 2018. ה-ICO הממוצע, על פי המחקר של ICO Drops, גייס 36.2 מיליון דולר, בעוד שה-ICO החציוני גייס 18 מיליון דולר. בסך הכל, לפי נתונים אלה, גויס בהנפקות אלה סכום כולל של 14 מיליארד דולר.

הגיוסים הגדולים בהנפקות מטבע דיגיטלי

רק 30 גיוסים עם תשואה חיובית

לפי נתוני ICO Drops, רק 10.8% מכל גיוסי ה-ICO שנתוניהם נאספו, מציגים תשואה דולרית חיובית על המטבעות הדיגיטליים שהונפקו בהם. הנתון הזה היה אף נמוך יותר, אם היה מביא בחשבון את כל גיוסי ה-ICO שבוצעו עד היום - רובם של פרויקטים שחדלו מלפעול. התשואה הדולרית החציונית של גיוסים אלה היא בשיעור שלילי של 87%, ורק 11 מבין גיוסי ה-ICO הניבו תשואה בשיעור גבוה מ-1,000%.

נתון חשוב לא פחות על מידת הצלחתם של גיוסי ה-ICO, הוא שרק 30 גיוסים (שיעור של 7.7% מהגיוסים שנתוניהם נאספו) הניבו תשואות חיוביות מול הביטקוין מאז הנפקת המטבעות הדיגיטליים שלהם. ביותר מ-74% מכל גיוסי ה-ICO , המטבעות הדיגיטליים איבדו יותר מ-90% מערכם בהשוואה לשער הביטקוין (BTC). מול הביטקוין, התשואה החציונית של המטבעות שהונפקו ב-ICO היא תשואה שלילית של 91%.

חמשת גיוסי ה-ICO בעלי התשואות הגבוהות ביותר במונחי שער הביטקוין, הם BNB, המטבע שהונפק על ידי בורסת הקריפטו Binance, עם תשואה של 5,902% מאז הנפקתו; IOTA, עם תשואה של 1,744%; את'ריום (Ethereum), עם תשואה של 1,339%; Lambda עם 962%; ו-ChainLink עם 668%.

רק 11% מכל גיוסי ה-ICO הניבו תשואות חיוביות

זרם השקעות אינו נראה באופק

לדברי מנהל המחקר של TheBlock , בהתחשב בכך שלפחות 89% מכל גיוסי ה-ICO הניבו תשואות דולריות שליליות, ושגם גיוסי ה-IEO (שרובם נעשו ב-2019) מתחילים להציג מגמה דומה, ניתן לקבוע בביטחון רב למדי כי הרוב המוחלט של גיוסי ה-ICO אינו נושא ערך לטווח הארוך. מנגד, השיעור הקטן של הנפקות קריפטו שבכל זאת מניב תשואות מוצלחות - עושה זאת בגדול.

תגובה עוקצנית לנתונים שפרסם TheBlock, סיפקה מאיה זהבי, יועצת לחברות בתעשיית הבלוקצ'יין, שצייצה בטוויטר (בתרגום לעברית): "הלוואי שהאנשים שהלכו למכור בטלוויזיה שיטקוינס (shitcoins - כינוי גנאי למטבעות דיגיטליים חסרי ערך; ר"ק) בדצמבר 2017, היו משלמים על כך במוניטין שלהם. במקום זאת, בטעייה המתמדת של הביטקוין, זה נותן להם מעמד של אנשים 'קולים' (OG) ועוקבים. הם זרקו את המטבעות שלהם על משקיעים קמעוניים, ועכשיו יש להם כסף לקנות מדיה, השפעה ופרסום. תעשו תחקיר לפני שאתם מעריצים את רוכלי המטבעות".

מעבר לחשבון הנפש שעשויים לעורר ההפסדים שנגרמו למשקיעים בתעשיית הבלוקצ'יין, המחקר של TheBlock מבהיר שוב כי הנפקות מטבע דיגיטלי הן שיטת גיוס שכנראה מיצתה את עצמה. חברות הבלוקצ'יין, שרבות מהן נהנו מההייפ בשוק הקריפטו בשנים 2018-2017, נדרשות כיום להסתגל למציאות חדשה, שבה הקרנות שגייסו מתכווצות והולכות, בעוד שהעתיד לא נראה ורוד. לפחות בטווח הקרוב, זרם חדש של השקעות אינו נראה באופק - ודאי לא בהיקפים שתעשיית הבלוקצ'יין התרגלה אליהם. 

רוצים להתעדכן בענייני בלוקצ'יין ומטבעות דיגיטליים? הצטרפו לערוץ הטלגרם קריפטו גלובס.

עוד כתבות

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ותודה למחיר למשתכן: הציבור לקח באפריל משכנתאות בהיקף 5 מיליארד שקל

היקף המשכנתאות אומנם נפל ב-43% לעומת השיא במרץ, אך עדיין מדובר בהיקפים דומים לאלו שהיו בפסח שעבר ● חלקם של זוכי מחיר למשתכן הגיע לשיא של 13% מכלל המשכנתאות באפריל

יעקב הלפרין /    צילום:  יהונתן הלפרין

קניון הזהב נגד אופטיקה הלפרין: תביעה של למעלה מחצי מיליון שקל על סירובה לפתוח את החנות בקניון

ככל הידוע, מדובר בתביעה ראשונה מסוגה מאז הפתיחה המחודשת של הקניונים ומתחמי המסחר עם החזרה לפעילות מחודשת בצל משבר הקורונה לפני כשלושה שבועות, בגין סירוב בית עסק לפתוח את החנות בקניון

בובות בחלון ראווה חובשות מסיכות בד / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

הישראלים לא אופטימיים: כמחצית מהאוכלוסייה נפגעה כלכלית בתקופת הקורונה, כשליש עדיין סובלים מלחץ וחרדה

בריאות, מצב נפשי ומצב כלכלי הם רק חלק מהתחומים שנבחנו בסקר שערכה הלמ"ס בעקבות משבר הקורונה ● מהי רמת האמון שהציבור נותן בהתמודדות הממשלה עם המשבר, וכמה באמת אנו חושבים כי ב-12 החודשים הבאים מצבנו הכלכלי ישתפר?

שר התקשורת החדש, יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר התקשורת הנדל הורה להקים צוות הפקת לקחים מפרשת בזק

יועז הנדל הורה למנכ"ל המשרד נתי כהן להקים צוות הפקת לקחים כדי לוודא שהמשרד השיל מעליו לחלוטין את פגעי הפרשה ● "תפקיד עובדי ושליחי ציבור הוא להוות מגדלור ערכי במדינת ישראל"

יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה מגישה לשר האוצר ח"כ, ישראל כץ, את דוח פעילותה לשנת 2019 / אינפוגרפיקה: דוברות משרד האוצר, יח"צ

הדוח השנתי של רשות ניירות ערך: עוד קודם לקורונה - גידול בהסדרי החוב וקיטון במספר בעלי הרישיונות

שנת 2020 עלולה להביא גידול ביחס ל-2019 בהסדרי החוב בצל משבר הקורונה ● בשנה החולפת נמשכה מגמת הירידה בדמי הניהול שהציבור שילם בקרנות הנאמנות

אבי חורמרו / צילום: קבוצת נקש

ההסתדרות לארקיע: צאו מהדממה וקבלו 1.5 מיליון דולר כהלוואה

ההצעה, מסביר יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות אבי אדרי באה במטרה "לעודד את החברה ולעזור לה להשתקם והיא מותנית בחזרה לפעילות של החברה. כל עוד החברה לא מתחילה לפעול, היא לא תקבל את הכסף"

עו"ד מיכה פטמן / צילום: איל יצהר, גלובס

כמה זמן דרוש כדי לנהל "תיק צווארון לבן גדול ומתוקשר"?

וגם: קצת חדשות טובות בימי קורונה וזהר זיסאפל מבטיח עבודה בהייטק

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

7,500 שקל על כל עובד: כך נראית התוכנית להחזרת המשק מחל"ת

המענק ישולם בארבע פעימות חודשיות כדי להבטיח שהמעסיקים אינם קולטים את העובד רק כדי לקבל את הכסף ● יצוין כי שר האוצר ישראל כ"ץ ויתר על מספר דרישות שנועדו למנוע ניצול לרעה של המענק

מוטי בן משה, בעל השליטה בדור אלון / צילום: אלון רון

דור אלון בוחנת העברת נדל"ן לרבוע כחול נדל"ן בתמורה להקצאת מניות

לפי דיווח לבורסה, נדל"ן מניב ונדל"ן בהקמה של חברת האנרגיה יועברו בתמורה להקצאת מניות מהחברה האחות ● הנכסים שיועברו כוללים את פרויקט אלוני ים בהרצליה פיתוח, פרויקט אלוני כפר סבא והמתחם המסחרי בעין שמר, ואינם כוללים שטחים המשמשים את מתחמי התדלוק ואת פעילות קמעונאות המזון

המשרוקית של גלובס

"תוכיחו שלא": איך בודקי עובדות מגיבים לטענות חסרות בסיס שאין דרך לסתור

ההאשמות המרומזות בנאום של נתניהו, הרינונים על הטלפון הגנוב של גנץ, ההכנסות החסויות ממכירות הגז והשמועות על האילומינטי: תחקירני "המשרוקית" נעה ברק וארן רונדל מדברים על הדילמות הכרוכות בסיפורים מסמרי שיער שאין דרך לברר ● הצטרפו ללייב "המשרוקית של גלובס"

יאיר אבידן / צילום: רמי זרניגר, יח"צ

המפקח על הבנקים החדש לא יטפל ישירות בדיסקונט ושב"א עד אפריל 2021

ההסדר למניעת ניגודי עניינים של יאיר אבידן פורסם באתר עמותת הצלחה ● אבידן נכנס לתפקידו לאחר עיכוב של חודש שנדרש בשל משבר הקורונה

יו"ר שלמה החזקות אסי שמלצר / צילום: אוראל כהן

פרשת העלמת המס של חברת שלמה Sixt: תשלם כופר של 400-500 אלף שקל

קבוצת הרכב הגיעה להסדר עם רשות המסים, שלפיו התיק הפלילי בגין גביית יתר מלקוחות ייסגר בתשלום כופר, ללא העמדה לדין פלילי ● במקביל אושרה הפשרה בייצוגית שהוגשה בפרשה, ולפיה הקבוצה תעניק ימי השכרת רכבים בעלות של כ-38 מיליון שקל בחינם ללקוחות הליסינג

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

למרות הזינוק בוול סטריט, תל אביב ננעלה בירידות קלות

הזינוק בפתיחה בוול סטריט לא עזר לבורסת תל אביב להתאושש ● מדד ת"א 35 ירד ב-0.25%, מדד ת"א 125 איבד 0.33% ומדד ת"א 90 נחלש ב-0.74% ●  עונת הדוחות בעיצומה: אלקטרה צריכה רשמה זינוק של 69% ברווח הנקי ברבעון הראשון ל-27 מיליון שקל ● שגריר ספגה ברבעון שחיקה תפעולית בצל מגזר שיתוף הרכבים ● פז רשמה הפסד נטו של 125 מיליון שקל כתוצאה מנפילת מחיר הנפט

דנה ויס / צילום : יחצ אייל בן יעיש

חדשות 12 ודנה ויס בתביעה נגד יאיר נתניהו: "התבטאויות חמורות"

השבוע כתב בנו של ראש הממשלה בטוויטר: "מישהו יודע איך דנה ויס קיבלה תפקיד כה בכיר בערוץ 2? רהוטה? לא. חכמה? לא. מעניין..." ● תביעת הדיבה תוגש בימים הקרובים

מוצרי חלב על מדפי שופרסל / צילום: תמר מצפי

רשות התחרות נגד הרבנות הראשית: דרישת הכשרות המחמירה מייקרת את מוצרי החלב

מבדיקת רשות התחרות עולה כי "דרישת הרבנות לכשרות מחמירה במוצרי חלב מקשה על היבוא ומפחיתה תחרות" ואף מגדילה את עלויות היבוא בשיעור של עד 10% ביחס לעלות המוצר ● ממליצה לאפשר מתן כשרות למוצרים המכילים חלב נוכרי, תוך יידוע הצרכנים על סוג כשרות המוצר

אנטנה סלולרית/ צילום: תמר מצפי

דיווח: משרד הביטחון מתנגד להשתתפות חברות סיניות בחברות תקשורת

כרגע היחידה שממתינה להיתר שליטה בפרטנר שמתמודדת במכרז הדור החמישי בסלולר היא האצ'יסון – תאגיד הונג קונגי ששלט בעבר בחברה

בורסת ניו יורק / צילום:  אנדרו קלי, רויטרס

עם ריחוק חברתי, מסכות ובלי אורחים: הסוחרים שבים לוול סטריט

רצפת המסחר של בורסת ניו יורק תפתח מחדש עם כרבע מהסוחרים בלבד ● בשל איסור על כניסת אורחים, צלצול הפעמון המסורתי של מסחר במניה חדשה לא יתרחש עד להודעה חדשה

פרופ' דפנה ברק ארז, שופטת עליון / צילום: שלומי יוסף

הלכה חדשה: צירוף העתק מצולם של כתב הערבות להצעה במכרז מצדיק את פסילתו על הסף של המציע

ביהמ"ש העליון שם סוף לשנים רבות של פסיקות סותרות שנתנו בתי המשפט המחוזיים בסוגיה, וקובע כי עיקרון השוויון בין המציעים מחייב פסילת הצעה למכרז שהוגשה ללא כתב הערבות המקורי

חומוס כספי בזמן הסגר / צילום: שני מוזס, גלובס

הממשלה אישרה: מסעדות וברים יחזרו לפעול החל ממחר

עדיין חלה הגבלה על ישיבה במתחמי מזון מהיר בקניונים ● עוד נקבע כי במקום הפתוח לציבור בו מצוי דלפק שירות, תוצב מחיצה למניעת העברת רסס בין נותן למקבל השירות, בהתאם לחובה החלה כיום על חנויות

משאבת נפט בטקסס / צילום: Eric Gay, Associated Press

מזקקות הפסדים: הירידה החדה במחירי הנפט הובילה את בזן ופז להפחתות מלאי ולהפסדים כבדים

בזן הציגה ברבעון הראשון השנה הפסד של כ-146 מיליון דולר, ואצל פז הסתכם ההפסד ב-97 מיליון שקל - החלה לבחון דרכי היפרדות מבית הזיקוק ● שתי חברות הזיקוק ביצעו ברבעון הראשון הערכות שווי לבתי הזיקוק שבבעלותן, שהיו גבוהות מהשווי הרשום בספריהן, ולכן הן לא נדרשו לבצע הפחתות בגין פעילות הזיקוק