גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה חיובית בארה"ב: נאסד"ק ודאו ג'ונס עלו ב-0.9%; טרגט זינקה ב-20%

נאסד"ק טיפס ב-0.9% ו-S&P 500 עלה ב-0.8% ● המדדים המובילים באירופה עלו מעל ל-1% ● טראמפ אומר כי ארה"ב "Doing great" עם סין, אך הבעיה היא יו"ר הפד פאואל; מוקדם יותר הכריז כי הוא שוקל שורה של צעדים לחיזוק הכלכלה ● טרגט זינקה לאחר שהיכתה התחזיות והעלתה את הצפי לשנה כולה ● פרוטוקולי הפד: "הורדת הריבית ביולי היא לא תחילת מגמה"

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock
וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:05

המסחר בארה"ב ננעל הערב בעליות. נאסד"ק ודאו ג'ונס עלו ב-0.9% ו-S&P 500 הוסיף 0.8%. 

מניית טרגט  זינקה ב-20%, מניית Lowe's הוסיפה 10% ומניית אורבן אאוטפיטרס  עלתה ב-7%. 

21:30

המסחר בוול סטריט מתנהל בעליות גם לאחר פרסום פרוטוקולי הפד. דאו ג'ונס עולה במעל ל-1%, נאסד"ק מוסיף כ-0.9% ו-S&P 500 מטפס בכ-0.8%.

מפרוטוקולי הפד עולה כי רוב חברי ועדת השוק הפתוח של הפד עומדים מאחורי טענת היו"ר ג'רום פאואל, שאמר כי הורדת הריבית שביצע, לראשונה מאז 2008, הינה חלק מהתאמה ולא תחילתה של מגמה. 

מניית אורבן אאוטפיטרס  עולה ב-6%. זאת לאחר שפרסמה דוחות טובים מהמצופה. הרווח למניה של חברת האופנה עמד על 61 סנט, 3 סנט מעל לציפיות השוק. 

מניית יצרנית השבבים Cree  צונחת ב-15% לאחר שפרסמה תחזיות מאכזבות. החברה, שנפגעה מהחרם שהוטל על וואווי הסינית, דיווחה כי היא צופה שההפסד המתואם למניה ברבעון הבא יהיה 3-7 סנט וההכנסות יהיו 237-243 מיליון דולר. האנליסטים ציפו לתחזית של רווח למניה של 15 סנט והכנסות של 251 מיליון דולר.

18:50

המסחר בבורסות ארה"ב מתנהל בשעה זו בעליות. נאסד"ק ודאו ג'ונס מזנקים מעל ל-1% ו-S&P 500 מוסיף 0.9%. המסחר בבורסות אירופה ננעל היום במגמה חיובית. קאק זינק ב-1.7%, דאקס טיפס ב-1.3% ופוטסי הוסיף 1.1%. סטוקס 600 עלה ב-1.15%.

מניית טרגט  מזנקת ב-20% אחרי פרסום הדוחות. מניית Lowe's מוסיפה כ-10% לאחר שעקפה את התחזיות לרבעון השני. 

17:17

בורסות וול סטריט נסחרות בעליות על רקע התפוגגות המתח המסחרי בין סין לארה"ב, לאחר שהנשיא טראמפ החריג ודחה את המכסים על סין לקראת עונת החגים, ולאחר הציוץ האופטימי ששיגר טראמפ לגבי יחסי הסחר של ארה"ב מול סין ויתר המדינות. מנגד, טראמפ המשיך לתקוף את יו"ר הפד פאואל בטענה כי הוא מהווה את עיקר הבעיה, בעוד טראמפ היה מעוניין להוריד את הריבית מעבר להורדה האחרונה שביצע הפד. 

עיני המשקיעים נשואות לפרסום פרוטוקול הפד הערב בשעה 21:00 (שעון ישראל) מהחלטת הריבית האחרונה.

רויאל בנק אוף קנדה דיווח על תוצאות הרבעון השלישי הפיסקלי של השנה ופיספס את תחזיות האנליסטים בשוק, בצל חולשת חטיבת שוקי ההון של הבנק. רווחי הבנק ירדו ב-6.4% ל-491 מיליון דולר.

מאקרו

מכירות הבתים הקיימים בארה"ב עלו ב-2.5% בחודש יולי, בעוד נסיגה של הריבית למשכנתאות דחפה את רוכשי הדירות שהסתערו על השוק ורכשו 5.42 מיליון בתים (בחישוב שנתי), לעומת נתון מתוקן של 5.29 מיליון בתים ביוני. בהשוואה לשנה שעברה, מדובר בעלייה של 0.6% במכירות. התחזיות של הכלכלנים בשוק היו למכירות של 5.4 מיליון בתים ביולי.

16:30

המדדים המובילים בוול סטריט מאותתים עולים בכ-1% בפתיחה, כשברקע הנשיא טראמפ שוב תקף את יו"ר הפד פאואל ואומר כי ארה"ב  "Doing great" מול סין.

13:55

עונת הדוחות לרבעון השני נמשכת כאשר רשת טרגט היכתה את התחזיות והעלתה את הצפי לשנה כולה. מנייתה מזנת בכ-12% בטרום מסחר.

12:15

המסחר באירופה מתנהל בעליות בהובלת הבורסה באיטליה שעולה ב-1.8% לאחר התפטרות ראש הממשלה אתמול, ובהובלת הקאק הצרפתי שמטפס ב-1.5%. בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט עולים בעד 0.9%. 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הכריז כי הוא שוקל שורת צעדים לחיזוק הכלכלה הלאומית ובכללם קיצוץ מס רווחי הון ו/או מס על שכר. "אנו בוחנים אופציות שונות לקיצוצים במסים, אך אני עושה זאת כל הזמן", הדגיש טראמפ במאמץ להראות שממשלו לא החל לחשוש לפתע מזעזועים כלכליים. "קיצוץ מס על שכר הוא אחד מהדברים שאנו חושבים עליהם, והרבה אנשים היו רוצים ליהנות מקיצוץ כזה; זה ישפיע במידה רבה על העובדים בארה"ב". הוא נחפז להוסיף: "מה שלא נעשה, אין לכך כל קשר למיתון... אנו רחוקים מאוד ממיתון".

10:10

בורסות אירופה נפתחו במגמה חיובית, בעוד המשקיעים ממתינים לפרסום הפרוטוקולים של הפד (הערב ב-21:00 שעון ישראל), ובעוד נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לא הראה שום סימנים להפגת המתיחות בין ארה"ב לבין סין.

המשקיעים מחפשים רמזים מהבנק המרכזי של ארה"ב בנוגע לסיכויים להקל על המדיניות המוניטרית של ארה"ב, עם פרסום הפרוטוקולים הערב.

הפרוטוקול האחרון הוא מישיבת הריבית בה הוחלט להוריד את הריבית לראשונה מאז 2008, ומה שסימן באופן סופי את כוונת הפד להעלות ריבית. מאז, נרשמה התלקחות בזירת הסחר שבין סין לארה"ב, והתשואות נפלו בחדות. בתוך כך, השוק צופה כעת 4 הורדות ריבית השנה.

טראמפ הודיע אתמול כי הוא אינו מוכן להפסיק את מלחמת הסחר עם סין, כשבמוקד עומדת פרשת וואווי.

המשבר הפוליטי באיטליה מעסיק גם הוא את המשקיעים, לאחר התפטרותו של ראש הממשלה ג'וזפה קונטה.

בורסות אסיה ננעלו עם נטייה לירידות בהובלת בורסת טוקיו שירדה 0.3%. בורסת שנחאי שמרה על יציבות.

 

06:30

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בתנודתיות: בורסת טוקיו  יורדת ב-0.4%, בורסות שנחאי  והונג קונג  שומרות על יציבות.

מניות יצרניות הרכב נופלות הבוקר, עם ניסן  שיורדת ב-1.7% ומזדה  שנופלת 3.5%, בעוד טויוטה מוטור  מחקה את רוב הירידות שלה.

מניות הטק והפיננסים יורדות גם הן, בהובלת סופטבנק  שיורדת בלמעלה מ-3%.

המסחר בוול סטריט ננעל אמש בירידות שערים. כך, S&P 500 איבד כ-0.8% מערכו, הדאו ג'ונס ירד 0.66% והנאסד"ק השיל 0.68% מערכו.

קרן המטבע הבינלאומית הודיעה אתמול כי תשלח משלחת מיוחדת לארגטינה, זאת על רקע התהפוכות הפוליטיות במדינה שהובילו לקריסה של הפזו ולצניחה חדה בשווקים הפיננסיים. אתמול המדד המוביל בבורסת בואנוס איירס צנח ביותר מ-10%. הפזו נשאר יציב.

ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה התפטר אתמול לאחר ששר הפנים מתיאו סלביני הודיע לפני קרוב לשבועיים על פירוק הקואליציה השולטת באיטליה. קונטה, פרופ' למשפטים שלא היה לו ניסיון פוליטי לפני שמונה לתפקיד בשנה שעברה, הטיח האשמות חמורות בסלביני, שישב לימינו במהלך נאום ההתפטרות בן השעה. הוא האשים אותו ב"פעולה ממניעים אישיים" ואמר כי "לא כיבד את החוקים".

כעת עובר הכדור הפוליטי לנשיא המדינה, סרג'יו מטרלה, שאמור להחליט אם להכריז על בחירות חדשות, או למנות ממשלה זמנית, בעוד המפלגות הקיימות בפרלמנט מנסות להרכיב קואליציה חלופית לזו שכיהנה עד כה.

הסכם פשרה משמעותי ראשון לאנדו במסגרת פרשת משככי הכאבים שלח את מנייתה לזינוק של כ-30% בוול סטריט, ואת מנייתה של טבע הישראלית בחזרה מעל למחיר של 7 דולר למניה.

עוד כתבות

מיצג של בית מעוקל בתוצאה ממשבר הסאב פריים, 2010. האם ארה"ב בדרך למשבר נדל"ן חריף יותר? / צילום: Mike Segar, רויטרס

חובות המשכנתאות מאיימים לכתוש את כלכלת ארה"ב הרבה אחרי שהקורונה תיעלם

בחסות חוק התמריצים החדש, רוב המפוטרים הפסיקו לפרוע את המשכנתאות החודש ● באמריקה חוששים כי שוק הנדל"ן עומד בפני קריסה

פרויקט בנייה של אאורה ביהוד / צילום: איל יצהר, גלובס

מפחדים מהעלאת ריבית: הקורונה הטיסה את לקיחת המשכנתאות ב-50% לשיא כל הזמנים

הסיבות: העלאת רף המגבלה להלוואה במשכון הדירה והחשש מעליות ריבית ● סך המשכנתאות שניתנו במרץ 2020 עמדו על כ-9 מיליארד שקל ● משכנתאות בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל הוקפאו ● בבנקים מעריכים כי המשבר יבוא לידי ביטוי בנתוני אפריל

תל אביב./  צילום: גיא ליברמן

מכת קורונה: השוכרים בורחים מת"א ומחפשים דירות זולות בפתח תקוה

שוק השכירות מגיב במהירות למשבר הכלכלי ומשנה את מפת הביקושים • מנתוני חברת WeCheck עולה כי השוכרים הצעירים מוותרים על הדירות היקרות של העיר ללא הפסקה ומחפשים תחליפים • במקביל נרשמת ירידה של כ-30% בהיצע הדירות להשכרה בכל הארץ

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת חודש מרץ

מעל רבע מיליון מובטלים בישראל; כמעט 6,000 דורשי עבודה חדשים מאמש

88.8% מהנרשמים החדשים מתחילת מרץ הם עובדים שהוצאו לחל"ת ● מתחילת מרץ נרשמו 905,818 מובטלים חדשים ● סך דורשי העבודה עומד היום על 1,059,429 בני אדם

ג'ונסון וברקע מרקל ומקרון. /צילום: רויטרס,  POOL New

בריטניה: דאגה לשלומו של בוריס ג'ונסון; גרמניה: תוספת 1,500 אירו לאחיות

ישנם 1,347,689 מקרי קורונה ברחבי העולם ● 74,782 אנשים נפטרו כתוצאה מהנגיף ● 68% ממקרי הקורונה בעולם מגיעים מסין, מארה"ב, מצרפת, מספרד, מאיטליה ומגרמניה ●  גרמניה: תוספת של 1,500 אירו לאחיות, הסגר לא יוסר עד 19 באפריל

משלוח של כמיליון ביצים שנחת בישראל / צילום: לסר

מיליון ביצים נחתו בישראל - מתי הן יגיעו לסופרמרקט שלכם?

אחרי החוסרים החריגים, כמיליון ביצים נחתו הלילה בישראל ופוזרו הבוקר ברשתות המזון, ומשלוח נוסף צפוי להגיע גם מחר ● אלא שברשתות המזון כבר מבהירים כי המשלוח הנוכחי לא יאפשר למלא את החוסרים האדירים שקיימים היום

מנכ"ל גלאסבוקס, ירון מורגנשטרן / אילוסטרציה: גלאסבוקס

גלאסבוקס גייסה 40 מיליון דולר כדי להקליט את המסך שלכם

החברה מפתחת ומשווקת פלטפורמה טכנולוגית לניתוח ושיפור חוויית משתמש, ע"י תיעוד המסך של המשתמשים וכל האינטראקציות שלהם באפליקציות ובאתרים של לקוחות החברה

קובי חזן. / צלם: אורן קאן

זמן להשקיע ? "אני ממליץ למי שנמצא על הגדר לרדת ממנה"

קובי חזן, המנהל את קרן הגידור אמידה, מעריך כי בנקודת הזמן הזו כדאי לחזור להשקיע במניות, "אבל חייבים לעשות את זה בצורה סלקטיבית" ● באיזה מגזרים לדעתו כדאי להתמקד ?

 כינוס אופ"ק / צילום: רויטרס

אופ"ק חדש: המחסור בשטחי אחסון דוחף את המפיקות לדון על "שביתת נשק" במלחמת המחירים

ביום חמישי יתקיים מפגש קריטי בין נציגות אופ"ק פלוס שנדחה בתחילת השבוע ● ביחד עם מדינות אחרות סעודיה מנסה לשכנע חברות נפט לרסן את התפוקה

גיא בלוך, מנכ"ל ברינגג  / צילום: ג'ואל שטראוס

חברת הלוגיסטיקה הישראלית ברינגג גייסה 30 מיליון דולר והשיקה פלטפורמת ניהול משלוחים חינמית

את הגיוס הובילה קרן הצמיחה של ויולה ● השתתפו בסבב הגיוס חלק מהמשקיעים הקיימים בחברה: זרוע ההשקעות של סימנס Next47, זרוע ההשקעות של ענקית הענן סיילספורס, ו-OG ונצ'רס ● הגיוס הנוכחי מביא את סך גיוסי החברה ל-83 מיליון דולר

שי באב"ד / צילום: יונתן בלום, גלובס

ועדת התחרות באשראי: "לא נרשמה ירידה בריבית באשראי צרכני"

היום פורסם הדוח השני של "הוועדה לבחינת התחרות בשוק האשראי", שמשותפת למשרד האוצר ולבנק ישראל ● "בניתוח נתוני 2016-2018 נרשמו אינדיקציות פרו-תחרותיות בשוק האשראי הצרכני, לאחר השלמת מספר צעדים בנושא"

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

בשל הקורונה: האוצר ורשות שוק ההון יתירו לבנקים לספק ייעוץ פנסיוני מרחוק

הצעד נועד לסייע לענף הייעוץ הפנסיוני שהיקפו הצטמצם בשנים האחרונות ●  נכון לסוף 2018 ומאז 2007 ניתן ייעוץ פנסיוני בבנקים לכ-444.2 אלף איש, שלהם נכסים בהיקף של 187.5 מיליארד שקל

חיטוי של בית קולנוע בווהאן בסוף השבוע האחרון / צילום: Aly Song, רויטרס

הסינים יוצאים מהסגר אך מגלים שהם שבויים של החובות שצברו במהלכו

אם הביקוש העולמי למוצרים סיניים לא יעלה בחודשים הבאים, קיצוצי השכר יישארו, ומכירות העסקים הקטנים ימשיכו לרדת, חדלות הפירעון תטפס וההפסדים יחלחלו לבנקים ולחברות ההלוואות

שמועת קורונה 30 / אילוסטרציה: גלובס

מדריך מיוחד: כך תדעו איך להתייחס לשמועות הקורונה שהגיעו אליכם ממקורות לא רשמיים

קראתם בפייסבוק על תרופה מוזרה למגפה? קיבלתם בוואטסאפ הודעה מלחיצה ממקור עלום? ● בודקי העובדות של "גלובס" מבררים את השמועות הטריות

בורסת וול סטריט / צילום: Associated Press

עליות חזקות בוול סטריט: הדאו מטפס 3%; מאמצים להרחבת תוכנית הסיוע לעסקים קטנים

מניות חברות השיט והנופש רושמות עליות בשיעורים דו-ספרתיים ● מנהיג הרוב בסנאט, מקונל: אנו מקווים לאשר את הרחבת תוכנית הסיוע בסנאט כבר ביום חמישי ● בניו יורק נרשם מספר מקרי המוות היומי הגדול ביותר עד כה במדינה ● בורסות אירופה ננעלו בעליות

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

באדיבות הפד: התייצבות בשוק האג"ח האמריקאי

שוק האג"ח האמריקאי חוזר לתפקד, דבר שמסמן כי האמצעים החריגים שנקט הפדרל רזרב כדי להתמודד עם השפעת הקורונה על הכלכלה, אכן מקלים את המחנק באשראי

מפעל עשות אשקלון / צילום: יח"צ

אלביט הגישה הצעת רכש להחזקות הציבור בעשות אשקלון, המניה מזנקת

ההצעה היא לפי מחיר של 7 שקלים למניית עשות ובהיקף כולל של כ-24.8 מיליון שקל

דוד אמסלם / צילום: יצחק הררי דוברות הכנסת

על רקע המשבר: ערבויות חברות התקשורת הופחתו בעשרות אחוזים

המטרה: פינוי משאבים לטובת השקעה בתשתיות ומתוך הכרה בפגיעה שהחברות צפויות לחוות בשל משבר הקורונה

אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

פרשנות: בנק ישראל בזבז את התחמושת כדי להיכנס מתחת לאלונקה. האם הורדת הריבית היתה הכרחית?

השפעתם המעשית של הצעדים שעליהם הכריז נגיד בנק ישראל צפויה להיות מוגבלת, אך נראה כי המניע שמאחוריהם הוא החשוב: רצונו של הבנק המרכזי להיתפס כשותף מלא למאמץ המלחמתי מצד אחד, וחשש שניצוצות הביקורת הציבורית כלפי הבנקים והתנהלותם יתלקחו לתבערה גדולה, מצד שני

ימי קורונה בארה"ב / צילום: AP Photo, AP

פרשנות: מחיר ההזנחה - הקהילה השחורה היא הנפגעת המרכזית מקורונה בארה"ב

חלקם בין הנדבקים ובין המתים גדול הרבה יותר מחלקם באוכלוסייה; עוני, היעדר טיפול רפואי, הרגלים לקויים וחוסר אמון בממשלה הם הסיבות העיקריות ● ניו יורק מוסיפה לחכות לחיל ורעדה לשיא המגפה ומכחישה שמועות על קבורה זמנית בגנים ציבוריים