גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בדרך לעסקה ב"ידיעות אחרונות"? מה מלמד המהלך האחרון של דיסקונט

אחת השאלות המסקרנות העולות בעקבות המימוש של בנק דיסקונט את הבטוחה על מניות "ידיעות אחרונות", נוגעת לעיתוי ● ההערכה היא כי המהלך אמור לנטרל את השפעתו של הדם הרע בין בני משפחת יודקובסקי לבין מוזס, ולהבטיח שהפעם המילה האחרונה תהיה של האחרון ● ניתוח "גלובס"

מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס / צילום: רוני שיצר
מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס / צילום: רוני שיצר

האם בזמן שעורכי דינו של מו"ל והעורך האחראי של "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס, נלחמים במסגרת השימוע שנערך בעניינו בשבוע שעבר בכוונה להעמידו לדין באשמת שוחד בתיק 2000 - הולך ונרקם מאחורי הקלעים ניסיון נוסף להגדלת שליטתו של מוזס בעיתון?

לפני שבועיים אישר נשיא בית המשפט המחוזי בתל-אביב, השופט איתן אורנשטיין, את מינויו של עו"ד אמנון לורך ככונס נכסים מטעם בנק דיסקונט ל7.5% ממניות משפחת יודקובסקי ב"ידיעות אחרונות". בני משפחת יודקובסקי, יורשיו של עורך העיתון המיתולוגי דב יודקובסקי ז"ל ומי שבעקבות המהלך של הבנק ירדה החזקתם במניות "ידיעות" מ-16.5% ל-9% בלבד, לא ממש התנגדו לדרישת בנק דיסקונט להעביר אליו את המניות. מניות אלה שועבדו לבנק כבטוחה במסגרת הסכם הלוואה על סך 137 מיליון שקל שנטל יודקובסקי המנוח לפני למעלה מ-20 שנה, שאפשרה לו את רכישת המניות.

אחת השאלות המסקרנות העולות בעקבות המהלך שיזם בנק דיסקונט, נוגעת לעיתויו. אין מחלוקת כי מדובר בחוב ישן על סך 67 מיליון שקל, שכבר זמן רב אינו מוחזר. החוב אומנם קטן מעט משנה לשנה בזכות הדיבידנד השנתי שמחולק לבעלי המניות בה (ב-2017 עמד הדיבידנד שקיבלו בני המשפחה ושירת כולו את החוב לבנק על 1.3 מיליון שקל, וב-2018 על מיליון שקל), אך מזה זמן רב ברור לכול שהסיכוי היחיד של בנק דיסקונט לפרוע את ההלוואה הוא באמצעות מכירת המניות. אז למה החליט דיסקונט דווקא עכשיו לממש את השיעבוד?

שליטה בידיעות

המשפחה לא התנגדה

שאלת עיתוי המהלך שנקט דיסקונט מתחדדת עוד יותר בשעה שמינויו של הכונס למניות בני משפחת יודקובסקי נעשה במהירות ועבר ללא התנגדות ממשית של בני המשפחה. בתגובה שהגישו באמצעות עו"ד ראובן (רובי) בכר לבקשת הבנק, בני המשפחה אומנם גרסו כי הבנק טוען שהם לא עומדים בתנאי ההלוואה ללא כל פירוט או אסמכתא, וגם טענו כי עד הגשת הבקשה הבנק לא טען מעולם כי תנאי ההלוואה לא קוימו - אך בה-בעת לא התנגדו לבקשה של הבנק להעביר אליו את המניות.

מצד אחד, אין חולק כי בני משפחת יודקובסקי סוחבים על גבם חוב של מיליונים לבנק מזה זמן רב, אותו הם אינם עתידים לשרת. למעשה, כבר בשנת 2010, בסמוך לפטירתו של דב, הגיעו בני המשפחה להסכמה עם בנק דיסקונט לפיה יועברו המניות לשליטתו של הבנק, אך מהלך זה לא יצא אל הפועל, לאחר שמספר בעלי מניות בידיעות החלו להשמיע זמירות לפיהן יש להם זכות סירוב ראשונים למהלך כזה, מה שגרם לבני המשפחה לסגת מכוונתם.

מנגד, זה לא מחזה שגרתי לראות בעלי מניות שאפילו לא מנסים להיאבק על כוונת הבנק להפעיל את השיעבוד שלו על מניותיהם, בעיקר במצב דברים בו הבנק מתעורר אחרי תרדמת של שנים רבות. אפילו אם לאורך כל השנים האלה היה ברור שהמניות המשועבדות לבנק שייכים לו דה-פקטו לאור העובדה שההלוואה לא הוחזרה - בכל זאת, העברת המניות לבנק באופן רשמי, ועוד בהסכמה, מהווה נקודת אל חזור מבחינת בני המשפחה.  

את היעדר המאבק של בני המשפחה למהלך ניתן לתלות בשני גורמים: האחד הוא שהמניות שהועברו לבנק דיסקונט אינן מקנות זכות למינוי דירקטור; לבני המשפחה קיימת זכות לדירקטור אחד בדירקטוריון "ידיעות", אך זכות זו נובעת מהמניות שנותרו בידם (9%), ולכן לא תושפע כהוא זה מהמלך שנקט הבנק.

הגורם השני והמסקרן יותר נוגע להסכמות אליהם הגיעו בנק דיסקונט ובני משפחת יודקובסקי, שקיבלו גם את אישורו של בית המשפט. לפי ההסכמות, זכויות ההצבעה שמקנות המניות באסיפה הכללית יישארו בידי המשפחה - כל עוד הנושא שעולה לסדר היום אינו משפיע על ערך המניות.

כלומר, לפחות בכל הנוגע להחלטות הנוגעות לפן המקצועי והניהולי, בני המשפחה נותרים לעת עתה בדיוק עם אותה השפעה שהייתה להם לפני המהלך. החידוש העיקרי מבחינתם הוא שאין להם כל שליטה על ניסיונות הכונס לממש את המניות שהחזיקו עד לא מכבר - כלומר ניסיונות הכונס למצוא קונה למניותיהם. 

יצוין כי באופן יחסית חריג לחברות אחרות, מוזס נהנה מרוב בדירקטוריון "ידיעות" (56%), למרות שהוא מחזיק רק ב-49% ממניות הקבוצה (ראו תרשים).

הבנק: הפקת לקחים מהסיבוב הקודם

מה היה האינטרס של בנק דיסקונט לממש את הבטוחה שלו על מניות בני משפחת יודקובסקי ולמנות כונס נכסים דווקא בעת הזו? אחת הסברות שעלו היא שבימים אלה נרקם מהלך נוסף של מוזס לרכוש את המניות (34%) שמחזיק בנק הפועלים ושהיו בעבר בבעלותו של אליעזר פישמן.

ואכן, מקורבים לבעלי המניות בידיעות סיפרו השבוע ל"גלובס" כי הם מעריכים שדיסקונט החליט לממש את השיעבוד על מניות בני משפחת יודקובסקי בעת הזו לאור ניסיון נוסף לרקום עסקה בין בנק הפועלים, נוני מוזס ומימי נופך-מוזס, המחזיקה ב-13% מהמניות.

ניסיון כזה כבר התרחש מוקדם יותר השנה, אך קרס ממש לפני קו הסיום. במסגרת מתווה העסקה שגילם שווי של 650 מיליון שקל ל"ידיעות" ושכבר אושר על-ידי השופט אורנשטיין, היה אמור בנק הפועלים, המחזיק העיקרי בידיעות, למכור את החזקותיו לנוני מוזס. במקביל, הוסכם כי מוזס ירכוש גם חלק ממניותיה של מימי נופך-מוזס וכן את מניותיהם של בני משפחת יודקובסקי. בסופו של המהלך היו אמורים להישאר בידיעות שלושה בעלי מניות בלבד: נוני מוזס, שהיה אמור להיות בעל השליטה; מימי נופך-מוזס; וג'ודי שלום-ניר-מוזס, המחזיקה ב-12% ממניות "ידיעות".

אחת מהסיבות המרכזיות, אם לא המרכזית שבהן, שבגינה המהלך לא יצא אל הפועל, נוגעת לעובדה שחלק מבני משפחת יודקובסקי, המפגינים קו ניצי נגד מוזס בין היתר לאור החשדות הפליליים נגדו, ביקשו להשהות את המהלך בשלושה חודשים לפחות, באופן שלמעשה הפיל את העסקה, שלפי תנאיה הייתה צריכה לצאת אל הפועל עד סוף חודש יוני 2019. בנוסף, גו'די שלום-ניר-מוזס הגישה בקשה לעיין במסמכים החסויים שהוגשו לבית המשפט בקשר לעסקה שנרקמה, בטענה כי העסקה "נעשית במחשכים" ומעלה שלל סוגיות של ניגודי עניינים.

ההערכה היא כי המהלך האחרון של דיסקונט אמור לנטרל את השפעתו של הדם הרע בין בני משפחת יודקובסקי לבין מוזס, ולהבטיח שככל שאכן יצא לדרך מהלך נוסף למכירת המניות ב"ידיעות", הפעם המילה האחרונה תהיה שלו.

ההערכות בקרב גורמים בסביבתם של בעלי המניות מדברות על כך שקיים סיכוי כמעט אפסי למצוא קונה למניות, בעיקר על רקע מצבו הכלכלי המדרדר של העיתון ושוק התקשורת בכלל. הערכות אלה מקרבות אותנו שוב לכיוונו של נוני מוזס, שהוא היחיד כנראה שמעוניין לרכוש את המניות של "ידיעות", וכבר כמעט ועשה זאת רק לפני מספר חודשים.

על-פי ההערכות, כונסי הנכסים מטעם בנק הפועלים ובנק דיסקונט, המחזיקים כעת ב-41% ממניות "ידיעות", צפויים לפעול ביחד למכירת המניות שבידיהם.

בניגוד לבני משפחת יודקובסקי או שלום-ניר-מוזס, לכונסים אין העדפה לגבי זהות הרוכש. הם רואים את המטרה שלהם כאחת ויחידה - להחזיר כמה שיותר חוב, ולהסתלק מהעיתון. או כפי שניסח זאת כונס הנכסים מטעם בנק דיסקונט, עו"ד אמנון לורך: "מי שישים צ'ק עם הסכום הנכון, יקבל את המניות. יש לי חוב, ואני צריך להביא אותו הביתה".

מוזס: רגישות לפני כתב האישום

הצלע האחרונה שנוגעת לסוגיית העיתוי, ואולי החשובה מכולן, היא זו של נוני מוזס. על רקע החשדות נגדו בתיק 2000, בני משפחת יודקובסקי הובילו לפני כשנתיים מהלך להדיחו מתפקיד המו"ל והעורך הראשי, אך המהלך לא צלח. זאת, לאחר שהכונס מטעם בנק הפועלים, עו"ד פיני רובין, הביע תמיכה בהמשך כהונת מוזס.

עם זאת, בעבר רמזו כונסי הנכסים מטעם בנק הפועלים כי אם יוגש נגד מוזס כתב אישום - הם צפויים לתמוך בהצעה להדיחו מתפקידו. מכאן שעדיף למוזס שאם וככל שיוגש נגדו כתב אישום, הדבר ייעשה כשנציגי בנק הפועלים כבר לא בסביבה.

שעון החול מבחינתו של מוזס בהקשר זה הולך ואוזל, שעה שהמועד בו צפוי היועץ המשפטי לממשלה להודיע אם אכן להעמיד את מוזס לדין הולך ומתקרב. בשבוע שעבר נערך השימוע של מוזס, וההחלטה בעניינו צפויה במהלך החודשים הקרובים. 

*** חזקת החפות: ההליכים המשפטיים בעניינו של ארנון (נוני) מוזס הם בעיצומם. מוזס הוא בגדר חשוד, מכחיש בתוקף את המיוחס לו, ועומדת לו חזקת החפות.

*** גילוי מלא: רכישת המניות ב"ידיעות אחרונות" בשנת 1997 נערכה על-ידי חברה משותפת של משפחת פישמן ומשפחת בר און. כיום מדובר בהחזקה עקיפה ומשורשרת ללא זיקה אפקטיבית למניות "ידיעות אחרונות". איש העסקים אליעזר פישמן הוא בעל השליטה הקודם בחברת מוניטין, המחזיקה (100%) בעיתון "גלובס". פישמן ואלונה בר און, מבעלי השליטה הנוכחיים בחברה, מצויים בסכסוך משפטי עסקי ואישי מתמשך.

עוד כתבות

נבחרת ישראל / צלם: שלומי יוסף

רייטינג נמוך ועלויות בשמיים: משדר הספורט שכולנו משלמים עליו

רק 3% מהאוכלוסייה צופים במשחקי נבחרת ישראל בכדורגל המשודרים בערוץ הציבורי, אך תאגיד השידור ממשיך לשלם כ-850 אלף שקל לכל משחק ● הגיע הזמן שמדינת ישראל תתקדם ותאפשר שידורי של משחקי הנבחרת בערוצים המסחריים ● פרשנות

יוסי צילום: תמר מצפי

"גם כשמגיע מישהו כמו לפיד או כחלון ופוגע בענף הנדל"ן, החברות הטובות והחזקות לא נפגעות"

יוסי פרשקובסקי, יו"ר חברת הבנייה פרשקובסקי, שנסחרת בשווי של כמעט מיליארד שקל לאחר זינוק של 130% מתחילת השנה, טוען כי "אין מספיק היצע של דירות באזור המרכז והביקושים גדלים, ורואים את זה בעליית המחירים האחרונה, שתימשך כנראה כי אין ברירה אחרת"

עינת קליש רותם / צילום: רמי זרנגר

עיריית חיפה תקצץ זכויות תמ"א 38 בעיר; מגבשת מדיניות עירונית חדשה

בדיקה שנעשתה בעיריית חיפה הראתה כי אם תיושם התמ"א - יתווספו לעיר 15 אלף יחידות דיור, והתשתיות יקרסו ● המדיניות החדשה תכלול מתן זכויות בנייה גדולות לאורך צירים מרכזיים וצמצום זכויות בתוך השכונות

מובטלים בלשכת התעסוקה / צילום: איל יצהר

עלייה בשיעור האבטלה במשק: עמד בחודש אוגוסט על 3.8%

זאת לעומת לעומת 3.7% בחודש יולי - כך עולה מנתוני סקר כוח-האדם שמפרסמת היום הלמ"ס ● בנוסף, הנתונים מצביעים על ירידה במספר המועסקים בהיקף מלא ועלייה במספר העובדים במשרה חלקית

משרדי פלאפון / צילום: איל יצהר

על רקע הקשיים במו"מ להסכם קיבוצי: שביתת פתע בפלאפון

בעקבות השביתה הודיעה הנהלת פלאפון כי בשל עיצומי עובדים חלק ממוקדי השירות ייסגרו, ולכן זמני ההמתנה יהיו ארוכים מהרגיל

ראש הפד, ג'רום פאוול / צילום: רויטרס

הפד שוב התערב בשוקי הכספים: האם זה רק בגלל גורמים טכניים?

הפד הזרים מיליארדי דולרים לשוק הריפו כדי לבלום עליית ריביות שעוררה חשש ממחסור פתאומי במזומנים ● מה הוא שוק הריפו, מה הקשר בין הריביות שלו לריבית של הפד, ולמה האירועים האחרונים הפכו לשיחת היום בשווקים?

טראמפ ונתניהו בדאבוס / צילום: Carlos Barria, רויטרס

דונלד טראמפ: "לא דיברתי עם נתניהו מאז הבחירות"

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הבהיר הערב כי לתוצאות הבחירות בישראל ולממשלה שתקום בעקבותיהן אין כל השלכה על יחסו לישראל

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

עליות קלות בת"א לאחר הורדת הריבית בארה"ב; אופקו צונחת ב-4%

עליות באמות ובנכסים ובניין בעקבות העסקה למכירת 50% מקניון קריית אונו ● עזריאלי ובזן מובילות את העליות ● הפד הוריד ריבית ב-0.25%, בפעם השנייה מאז המשבר של 2008 ● הדולר אינדקס טיפס ב-0.4% ● שוק האג"ח צפוי לעורר עניין לאחר הודעת הריבית של הפד ● טבע חוזרת עם פער שלילי של כ-1%

 

רכב צילום: רויטרס

גרמניה ירוקה? חוק האקלים המהפכני שעשוי לשנות את פני המדינה

הקמת קרן שתוקדש להפחתת פליטת גזי חממה ותמומן באמצעות אג"ח לאזרחים, התחייבות חוקית לשיעור ההפחתה והשקעה של עשרות מיליארדי דולרים על שלל יוזמות הן רק חלק מהצעדים שתציג ממשלת גרמניה במסגרת חוק האקלים

שלטי המפלגות, בחירות 2019, מועד ב' / צילום: שני אשכנזי, גלובס

הדיווח, התדרוך וההצהרה: שלושה אירועים שלא קרו בבחירות - אבל אמרו לכם שכן

הדיווחים שלא היו, התדרוך שלא התקיים וההצהרה של ראש הממשלה שלא קרתה ● בדקנו לעומק ● המשרוקית של גלובס

השופטת ורדה וירט לבנה/ צילום: אוריה תדמור

יובל לבתי הדין לעבודה: יותר זכויות לעובדים, יותר שקיפות ביחסי העבודה, פחות הפליה

השבוע מציינת מערכת המשפט 50 שנה להקמת בתי הדין לעבודה • מומחי משפט מסכמים את ההישגים, משרטטים את האתגרים, אך חלוקים בשאלה: האם בתי הדין מוטים לטובת העובדים או המעסיקים

אבי מוסלר מנכל אמות השקעות / צלם: איל יצהר

"הצעה שאי אפשר לסרב לה": נכסים ובניין מוכרת לאמות את חלקה בקניון קריית אונו ב-545 מיליון שקל

לאחר המכירה תחזיק אמות במלוא הזכויות בנכס, הכולל קניון, שני מגדלי משרדים וחניון תת-קרקעי ● מחיר העסקה משקף תשואה של 5.87% ● מנכ"ל אמות: "אנו רואים את הפוטנציאל הגלום בנכס לאור מיקומו המרכזי באזור הנהנה בשנים האחרונות מהתחלות בנייה מסיביות"

יו"ר הפד, ג'רום פאואל / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

בפעם השנייה מאז המשבר הפיננסי של 2008: הפד מוריד ריבית; רומז על QE

בהמשך להורדת הריבית בחודש יולי האחרון, ובהתאם לציפיות השוק, הפד מוריד את הריבית ● לגבי המשך השנה, הפד לא צופה הורדה נוספת של הריבית, וחושף חילוקי דעות בין חברי ועדת השוק הפתוח ● טראמפ ממהר לתקוף בטוויטר ● פאוול: "לא צופים מיתון"

אג"ח BBB / צילום: shutterstock

אג"ח הזבל משגרות איתותי אזהרה מוקדמים

כשהחששות עולים, המשקיעים מאבדים תיאבון לקחת סיכונים ● מאט איגן, מנהל משותף בקרן האג"ח לומיס סיילס: "המצב הבסיסי נחלש גם אם ארה"ב תימנע ממיתון"

קורא בעיתון גלובס / צילום: איל יצהר

משני צידי התקשורת, תפקידה הוא הוגנות לפני הכול

תפקידה המרכזי של העיתונות הוא דיווח הוגן, מקצועי ואחראי - ולא לשמש מכשיר לאיחוד חברתי על חשבון הצגה נכונה של עובדות • תגובה למאמרה של אלונה בר און ● דעה

גנץ, ריבלין ונתניהו / צילום: יובל שגב

נתניהו לגנץ: "בני, עלינו להקים ממשלת אחדות"; בכירים בכחול לבן: "ממשלת אחדות בלי נתניהו. לא נשב איתו"

רה"מ בהתבטאות יוצאת דופן הבוקר: "העם לא הכריע בין שני הגושים, לכן אין ברירה אלא להקים ממשלת אחדות רחבה ככל האפשר" ● רמז על נכונותו לרוטציה כשקרא לגנץ: "בוא נשתף פעולה כמו פרס ושמיר"

האדריכל מידד גנדלר, משרד V5, / צילום: מוריה כהן

איך משווים את כמות העוסקים בספורט בישראל לרמת שאר העולם?

האדריכל מידד גנדלר ממשרד V5 אדריכלים, חושב שצריך להגדיל דרמטית את היצע מתקני הספורט בארץ ● "הנושא של תרבות הפנאי, הספורט והפעילות הגופנית הוא שווה ערך בעיני לשעת לימוד של ילד"

שרת המשפטים איילת שקד בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

איילת שקד תשבור את הבלוק? "רעיון מעניין, אבל לא סגור"

יו"רית ימינה אמרה בראיון לרשת ב': "גוש הימין של נתניהו הוא רעיון מעניין, אבל עוד לא סגור. נצטרך לוודא שהאינטרסים שלנו מיוצגים"

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון / צילום: איל יצהר

מנכ"ל מליסרון הגדיל החזקותיו בלהב אל.אר לכ-15%: רכש מניות ואופציות בכ-6 מיליון שקל

מימוש האופציות יגדיל את החזקותיו של אבי לוי לכ-19% מההון של חברת הנדל"ן המניב, שני רק לבעל השליטה אלי להב ● מניית להב אל.אר, שעיקר פעילותה בתחום הנדל"ן המניב בגרמניה, הגיבה לדיווח בעלייה של 2% היום, לשווי חברה של כ-115 מיליון שקל, והשלימה התקדמות של כ-20% בשנה האחרונה

ראש ממשלת ספרד, פדרו סנצ’ז/ צילום: רויטרס

לא רק בישראל: מה אפשר ללמוד ממקרים אחרים בעולם שבהם העם החליט שלא להחליט

32 נגד 32? זה מזכיר כמעט את הבחירות הכורדיות של 1992 ● אבל תיקו, או כמעט-תיקו, מתרחש בארצות דמוקרטיות לעתים קרובות להפתיע ● הנה מה שאפשר ללמוד מניסיונן של דמוקרטיות אחרות ● שימו לב בייחוד לספרד, החוזרת והולכת לבחירות בפעם השנייה בתוך חמישה חודשים ● ניתוח