גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שחיקה ברווחי נכסים ובנין ברבעון ובמחצית; ירידה בהכנסות בפעילות המגורים

זרוע ההשקעות בנדל"ן של קבוצת אי.די.בי-דסק"ש נהנתה מעלייה בהכנסות משכר דירה, שצמחו ב-7% ברבעון ל-238 מיליון שקל ● רשמה ברבעון שערוך נטו של 26 מיליון שקל כתוצאה מעליית שוויו של בניין HSBC בניו יורק ● החברה דיווחה כי השותף המקומי בהודו אינו עומד בלוחות הזמנים שהוסכמו, וכי היא "בוחנת את ההשלכות"

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר
אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

חברת הנדל"ן נכסים ובנין  רשמה ברבעון השני של 2019 רווח נקי של 17 מיליון שקל, ירידה לעומת 23 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. בסיכום המחצית הראשונה הסתכם הרווח הנקי ב-70 מיליון שקל, וזאת בהשוואה לרווח נקי של 75 מיליון שקל שנרשם בתקופה המקבילה אשתקד.

נכסים ובנין היא חברת החזקות, שמהווה את זרוע ההשקעות בנדל"ן של קבוצת אי.די.בי-דסק"ש, שבשליטת אדוארדו אלשטיין. החברה פועלת בתחומי הנדל"ן המניב, הבנייה למגורים והחקלאות, באמצעות חברות בנות, ולדברי החברה היא נהנתה ברבעון השני ובמחצית כולה מצמיחה בפרמטרים התפעוליים.

כך, למשל, צמחו הכנסות משכר דירה ב-7% ברבעון ל-238 מיליון שקל, ובמחצית הראשונה כולה נרשמה צמיחה של 6% ל-470 מיליון שקל. לדברי החברה, הכנסות אלו מגלמות קצב הכנסות שנתי משכר דירה של 969 מיליון שקל.

צמיחה זו בהכנסות נרשמה בזכות אכלוס פרויקטים חדשים ועלייה ריאלית בדמי השכירות. בזכותה גדל גם הרווח הגולמי מהשכרת נכסים (NOI) ב-7% ברבעון השני, ל-190 מיליון שקל, וב-5% במחצית הראשונה ל-370 מיליון שקל.

בנטרול הפרויקטים החדשים שאוכלסו בשנה האחרונה, גדל ה-NOI מנכסים זהים (נכסים הקיימים למעלה משנה) ברבעון השני ב-3% ל-180 מיליון שקל, ובמחצית הראשונה בשיעור זהה ל-358 מיליון שקל. לדברי החברה, המחצית הראשונה של 2019 התאפיינה בהמשך הביקושים לשטחי משרדים, מסחר, תעשייה ולוגיסטיקה, שהובילו ליציבות מחירים ולשיעורי תפוסה גבוהים.

נכסים ובניין - שיפור בפרמטרים התפעוליים

ירידה בהכנסות מפעילות המגורים

נכסים ובנין מחזיקה בבעלות מלאה על חברת ישפרו, שמפעילה מרכזים מסחריים, ושולטת בחברת המשרדים להשכרה גב-ים. במקביל, פועלת החברה בתחום הבנייה למגורים באמצעות החברה הבת בבעלות מלאה, נוה-גד, וכן בתחום החקלאות, באמצעות שליטה בחברת מהדרין.

ברבעון השני ירדו ההכנסות מפעילות המגורים ב-7% ל-114 מיליון שקל, ואילו במחצית הראשונה נרשמה ירידה של 21% בהכנסות מפעילות זו ל-211 מיליון שקל. לדברי החברה, נבעה הירידה בהכנסות מירידה בהיקף הפרויקטים הפעילים שהיא בתחום המגורים תחת הקמתה, וזאת בשל השלמה מוצלחת של פרויקטים אחרים.

לדברי אורן הילינגר, סמנכ"ל הכספים של נכסים ובנין, החברה "נהנית משגשוג בנכסיה המניבים בארץ ובחו"ל הודות לאיכות נכסיה ושוכריה, תמהיל הנכסים ואסטרטגיית הצמיחה ארוכת-הטווח שהיא נוקטת". פעילות החברה נמצאת במגמת צמצום בשנים האחרונות ונעשית כיום בארה"ב ובהודו. בארה"ב מחזיקה החברה בבנין המשרדים HSBC בניו יורק, ובפרויקט המסחר והמשרדים GW (הטיבולי) בלאס וגאס.

ברבעון השני עלה שווי בנין HSBC ל-935 מיליון דולר, וכתוצאה מכך נבע לנכסים ובנין שערוך נטו של 26 מיליון שקל. מנגד, ירד שווי פרויקט הטיבולי ל-248 מיליון דולר וגרר הפחתה של 3 מיליון שקל בשווי ההחזקה בו.

בקשר לפעילות בהודו, דיווחה נכסים ובנין כי השותף המקומי אינו עומד בלוחות הזמנים כפי שהוסכמו בין הצדדים, ו"החברה בוחנת את השלכות אי-קיום התחייבויות השותף המקומי במועדן", נכתב בדוחות.

נכסים ובנין ואלקטרה נדל"ן מחזיקות יחד בחלקים שווים ב-90% מחברה הודית שעוסקת בפעילות של בנייה למגורים. בדוחות נכסים ובנין לסיכום 2018 נכתב כי ב-2019 צפוי להתקבל התשלום גם עבור 2018, אולם כעת מדווח כאמור השותף המקומי אינו עומד בלוחות הזמנים.

בוחנת אפשרויות מכירה להחזקה בגב-ים

נכסים ובנין מהווה חברת שכבה שנייה כהגדרת חוק הריכוזיות, ולכן נדרשת לפעול לביטול השכבה השלישית עד דצמבר הקרוב. לצורך כך מכרה החברה ביולי השנה 11.7% ממניות החברה הבת, גב-ים, ולדבריה היא ממשיכה לבחון חלופות ליתר ההשקעה, ביניהן מכירת יתרת ההחזקה (40%) בגב-ים לבעלי מניותיה (דסק"ש) או מכירה חלקית (כ-15% לפי ההערכות) של מניות גב-ים לצדדים שלישיים.

במקביל, בוחנת נכסים ובנין חלופות להחזקה (45%) במניות מהדרין, ובהן מכירת המניות לבעלי מניותיה (דסק"ש), חלוקת כל או חלק מהמניות כדיבידנד בעין, מכירה חלקית של המניות לצדדים שלישיים, או רכישת חלק המיעוט במהדרין. 

עוד כתבות

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

וול סטריט ננעלה בעליות קלות; פייסבוק איבדה 4%, טבע נחתכה 7%

מדד דאו ג'ונס ננעל ביציבות, מדד נאסד"ק התחזק 0.1% ומדד S&P 500 עלה 0.2% ● פריון זינקה 31% ● טבע איבדה 7% ● מדד דאקס עלה ב-1%, פוטסי 100 התקדם 0.7% וקאק 40 התחזק ב-0.8% ● בורסות סין ננעלו בירידות, ביפן חברת הדואר זינקה כ-5% במחזור מסחר עצום לאחר התקדמות בהפרטתה

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

נעילה חיובית בת"א; פריון זינקה 24%, טבע איבדה 4%

מדד ת"א 35 התקדם ב-0.1%, מדד ת"א90 עלה 0.5% ומדד ת"א 125 התחזק ב-0.3% ● פריון העלתה תחזיות וזינקה 20%, טבע נחתכה 6% לאחר הכשרת היישוב גייסה כ-100 מיליון שקל ממשקיעים מוסדיים ● הדולר נחלש ב-0.2% ושערו היציג נקבע על 3.20 שקלים

ג'ו ביידן / צילום: Associated Press, Susan Walsh

המאבק על התקציב בארה"ב: מה יישאר מהביידנומיקס?

הדיונים הקדחתניים לקראת אישור התוכניות השאפתניות של הנשיא מגיעים לרגע האמת ● כשברקע בחירות אמצע הקדנציה שצפויות להקטין עוד יותר את כוחו בוושינגטון, הנשיא מוכן להתפשר, והרבה ● הסעיפים, אלה שיישארו בפנים ואלה שבחוץ, יגדירו במידה רבה את "מורשת ביידן"

אבי צבי, מנכ''ל פרטנר / צילום: ישראל שם טוב

"הגלישה תקינה כעת": תוקנה התקלה בשירותי האינטרנט של פרטנר

מהחברה נמסר כי "בשל עומסים ברשת, חלק מלקוחות פרטנר חוו בשעות הצהריים המוקדמות האטה משמעותית בגלישה. הגלישה תקינה כעת, ואנו מתנצלים על אי-הנוחות שנגרמה"

עמיר פרץ / צילום: שלומי יוסף

ועדת המינויים פסלה את מועמדותו של עמיר פרץ ליו"ר התעשייה האווירית

בין הנימוקים לפסילה: מהלך ההנפקה האמור להתחיל בתעשיה האווירית בקרוב, והצורך באישיות בכירה מעולם העסקים והפיננסים שיוביל את התהליך האמור ● פרץ הוצע לתפקיד על ידי שר הביטחון בני גנץ לפני כשלושה חודשים

צחי כץ בכנס מהנדסי הערים באילת / צילום: אודי פורטל

"התאחדות בוני הארץ היא אחת מקבוצות הלחץ המרכזיות שמשפיעות על התכנון בארץ"

יו"ר איגוד מהנדסי הערים, צחי כץ, מתח ביקורת חריפה על התאחדות בוני הארץ בכנס איגוד מהנדסי הערים, שנערך באילת ● לדבריו, "הקבלנים, הנהנים הגדולים ביותר ממחירי הדיור, זורעים בהלה בקרב אנשי הממשלה. אפשר לייעל תהליכי תכנון, אבל לא באמצעות סירוס מהנדסי הערים והרשויות המקומיות. החקיקה החפוזה מסוכנת"

איילת שקד / צילום: ליאור מזרחי

שקד הכריזה על מע'אר כ-"העיר הדרוזית הראשונה בישראל"

היישוב מע'אר שנמצא ליד כרמיאל, מונה כיום כ-24,000 תושבים, ועל פי התוכניות  ימנה בשנים הקרובות כ-30,000 תושבים ● פריד ג'אנם, ראש הרשות המקומית במע'אר: " ננצל את ההכרזה בכדי לייצר הזדמנויות להתפתח בכל ההיבטים"

עובדי פבריק

קמעונאות היא עסק יקר: פבריק מגייסת עוד 200 מיליון דולר למרכזי אספקה רובוטיים לרשתות קניות

זאת לפי שווי של מעל למיליארד דולר ● זהו סבב גיוס משמעותי שלישי שמאופיין בדרך-כלל בגיוס של עשרות מיליוני דולרים, אך במקרה זה מדובר בסבב בעל היקפים גדולים במיוחד ובשווי גדול במיוחד ביחס להכנסות החברה

אבי ניסנקורן / צילום: אורן בן חקון

סערה בהתאחדות המלונות: עתירה לדחות את מועד הבחירות לנשיאות

הבחירות לנשיאות התאחדות המלונות אמורות להתרחש מחר, אך כעת הוגשה עתירה לדחות אותן ● בנוסף, העותרים מבקשים מבית המשפט לדחות את מועמדותו של אבי ניסקורן לנשיא ההתאחדות ● אלי גונן פרש מהמרוץ לתפקיד

השותפים בסילבר קסטל (מימין): מיזרוח, רביד וזיו / צילום: כדיה לוי

בית השקעות הקריפטו של צבי זיו וגבי רביד מתקדם לבורסה עם הפסדים

בעלי המניות של השלד הבורסאי איי.סי.בי יתבקשו לאשר את מיזוג סילבר קסטל לתוכו ● למרות הערכת שווי של 12-16 מיליון דולר, צבר סילבר קסטל מאז הקמתו הפסדים של 9 מיליון שקל • המנכ"ל אלי מיזרוח צפוי ליהנות מתגמול שנתי של 1.3 מיליון שקל

קבוצת תיירים בירושלים / צילום: Shutterstock

מתווה התיירות אושר: התיירים יחזרו לישראל בעוד שבוע. אלו התנאים

החל מה-1 בנובמבר תותר כניסת תיירים מחוסנים או מחלימים לישראל ● המתווה "יעודכן בהתאם להתפתחויות ולגילוי וריאנטים חדשים"

טל גרנות-גולדשטיין / צילום: יח''צ אוהד רומנו

צופים בערוצים הצרפתיים בהוט? תתחילו לשלם

הוט הודיעה כי מהיום תתחיל לגבות סכום של 24.90 שקל לחודש עבור שלושה ערוצים בצרפתית

דורון גרסטל, מנכ״ל פריון / צילום: פריון

"אנחנו לא סנאפ, השינוי של אפל לא יפגע בנו": חברת הפרסום הדיגיטלי פריון מזנקת, והמנכ"ל בטוח שזו רק ההתחלה

בסוף השבוע הביאה סנאפ לירידות במניות הקשורות לפרסום דיגיטלי, לאחר שתלתה את חולשת תוצאותיה בשינויי הגדרות הפרטיות אצל אפל ● פריון הישראלית, לעומתה, מעלה שוב תחזיות, והמניה משלימה זינוק של 200% בשנה האחרונה ● המנכ"ל: רק 1% מפעילותנו קשורה לאפל"

עופר נמרודי / צילום: רמי זרנגר

הכשרת הישוב גייסה מהמוסדיים 100 מיליון שקל בהנפקת מניות פרטית

החברה שבניהולו של עופר נמרודי גייסה את הכסף בין השאר מהפניקס, קרן נוקד, ארקין אחזקות ומנורה מבטחים ● בתחילת השבוע השלימה חברת הבת 'הכשרת הישוב התחדשות עירונית' גיוס הון בסך 29 מיליון שקל תוך הצפת ערך מהותית

אורנה ברביבאי / צילום: יוסי זמיר

חוק חדש יסדיר את העבודה מהבית: כך תעבוד התוכנית של שרת הכלכלה

איך מגדירים עבודה מרחוק, ומה מעסיקים יצטרכו לעשות כדי למנוע אפליה לרעה של אלה שעובדים מחוץ למשרד - אלה רק חלק מהנושאים שמשרד הכלכלה מתכוון להתייחס אליהם בהצעת החוק שהוא מגבש בימים אלה להסדרת עבודה מרחוק ● בינתיים, מעסיקים מוצאים פתרונות משלהם לבעיות שיוצרים כמה מהטרנדים הנלווים לעבודה היברידית - מהרעיון של חופשה ללא הגבלה ועד הרצון לאפשר עבודה מכל מקום בעולם

אקדח רמון של חברת אמתן / צילום: יח''צ

אמתן הישראלית תספק 9,120 אקדחים למשטרת ספרד

מדובר בפעם ראשונה שחברה ישראלית מצליחה לקבל פרויקט נשק קל במדינה מערב אירופאית ● אמתן חתמה על החוזה, שמוערך במיליוני יורו, ביחד עם חברת גרדיאן אשר בבעלות ישראלית ● מנכ"ל אמתן: "רואים התעניינות רבה מגורמי ממשל מאירופה ומדינות נוספות"

בועז סטמבלר / צילום: לפ''מ

מנכ"ל לשכת הפרסום הממשלתית בועז סטמבלר פורש מתפקידו

סטמבלר הודיע למנכ"ל משרד רה"מ כי החליט שלא לממש את האופציה לקדנציה נוספת ● בתקופה הקרובה צפויה לקום ועדת איתור שתבחר את המנכ"ל החדש

משחקי הדיונון / צילום: Associated Press, Youngkyu Park/Netflix

משחק הדיונון הרג את ה"נבל הקלאסי". מי יתפוס את מקומו?

עשור אחרי שנאסרה לשיווק, הסדרה "משחק הדיונון" הפכה לסחורה חמה בנטפליקס ● זה לא מקרי: הגלובליזציה גרמה לאנושות להבין עד כמה הבעיות בעולם משותפות, והחברות המסחריות שינו כיוון

אתר בנייה / צילום: Shutterstock, Unkas Photo

צעד דרמטי: אדריכלים יוכלו לחתום על היתרי בנייה ויבוטלו ההקלות ליזמים

ועדת הפנים של הכנסת אישרה היום תיקונים שיאפשרו חתימה של אדריכלים על היתרי בנייה ואת ביטול ההקלות ● מדובר במהלך משמעותי שנועד לזרז את הוצאת היתרי הבנייה

סונדאר פיצ'אי, מנכ''ל גוגל / צילום: Associated Press, Tsering Topgyal

היכו את התחזיות בכל הגזרות: דוחות טובים למיקרוסופט וגוגל

גוגל עקפה את תחזיות האנליסטים והציגה רווח למניה של 27.99 דולר ● מיקרוסופט דיווחה על גידול של 22% בהכנסות