גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בכירים באוצר נגד בכירי נת"ע המתפטרים: זה עלול לנקום בכם במגזר הממשלתי

במשרד האוצר זועמים על מנהלים בכירים שהודיעו על עזיבת החברה, על רקע התפטרותו של המנכ"ל יהודה בר און ● ראש רשות החברות קוינט: "אם מישהו כאן מתכוון לעזוב כדי להשאיר מאחוריו אדמה חרוכה, שלא יחשוב שזה לא יובא בחשבון, אם הוא ינסה לקבל עבודה בחברה ממשלתית אחרת"

יהודה בר און / צילום: תמר מצפי
יהודה בר און / צילום: תמר מצפי

כעס במשרד האוצר על בכירים בחברת נת"ע, שמנהלת את פרויקט הרכבת הקלה בגוש דן, אשר הודיעו על עזיבתם על-רקע התפטרותו של מנכ"ל החברה יהודה בר און.

ל"גלובס" נודע, כי בישיבה סוערת של דירקטוריון נת"ע הזהיר מנהל רשות החברות הממשלתיות יעקב קוינט בכירים בחברה, שהודיעו לאחרונה על התפטרותם, ואמר כי "אם מישהו כאן מתכוון לעזוב כדי להשאיר מאחוריו אדמה חרוכה, שלא יחשוב שזה לא יובא בחשבון, אם הוא ינסה לקבל עבודה בחברה ממשלתית אחרת".

הממונה על התקציבים באוצר, שאול מרידור, שהשתתף אף הוא בישיבה, אמר כי הוא מסכים עם רוח דבריו של קוינט, למרות שהוא עצמו היה מתבטא בצורה פחות חריפה.

שרשרת התפטרויות במהלך הקיץ 

הכעס באוצר פרץ על-רקע שורת התפטרויות של בכירים בחברה, שבאה בעקבות הודעתו של מנכ"ל החברה יהודה בר-און בסוף מאי על התפטרותו.

ב-19 ביוני חתמו 10 סמנכ"לים על מכתב לשרי התחבורה והאוצר, שקורא להם להתערב ולהשאיר בחברה את בר און. מאחר שבר און הציב כתנאי להישארותו את הדחת יו"ר החברה רם בלינקוב, המכתב התפרש כמרד נגד בלינקוב, שמונה בסוף 2018 על ידי שרי האוצר והתחבורה ליו"ר נת"ע.

ב-5 באוגוסט התפטרה מהחברה עו"ד טל דגן, ששימשה כיועצת המשפטית של החברה וכמזכירת החברה. התפטרותה של דגן באה לאחר שבלינקוב הבהיר לה, כי לא תוכל להיות חברה בוועדת האיתור למציאת מנכ"ל חדש לחברה, לאחר שחתמה על מכתב הסמנכ"לים. יומיים לאחר דגן הודיע סמנכ"ל המשאבים של נת"ע, שרון וולפר, על התפטרותו. בסוף אותו חודש הצטרף אליו גם המשנה למנכ"ל ומי שמונה כממלא מקומו של בר און, שי יפתח, וימים ספורים אחר-כך הודיע גם סמנכ"ל התכנון בנת"ע, ניר קוגל כי הוא מתפטר.

בכירים באוצר משוכנעים כי רצף התפטרויות כזה איננו מקרי ונועד להפעיל לחץ על המדינה להחזיר את בר און לתפקיד ולהדיח את בלינקוב. גורמים באוצר אמרו ל"גלובס", כי "אין דרך אחרת להסביר רצף עזיבות של בכירים ללא עילה, לפני שמונה מנכ"ל, וערב קבלת פרויקט התשתיות הכי גדול שהיה כאן אי פעם (פרויקט המטרו. ע"ב)".

אותם גורמים הוסיפו, כי "לכל אדם יש תחליף ולא ייתכן שמנהלים בכירים יעמידו פרויקט לאומי בסכנת עיכוב בגלל שהם לא מרוצים ממינוי כזה או אחר".

מקורבים לבכירים הפורשים דחו מכל וכל את הטענה, כי ההתפטרויות נועדו לייצר לחץ על המדינה. לדבריהם, "מדובר באנשים שהשקיעו חמש שנים מחייהם בנת"ע בעבודה קשה, בשכר נמוך בהרבה ממה שהיו מקבלים בשוק הפרטי. המדינה צריכה להגיד להם תודה".

המנכ"ל המוערך לא הסתדר עם היו"ר

בר און, שזכה להערכה מקצועית רבה באוצר על תפקודו, הודיע בסוף מאי על עזיבתו בעקבות מחלוקות קשות עם יו"ר החברה רם בלינקוב. הסיבה המיידית להחלטתו של בר און לעזוב הייתה פרסום בתקשורת, לפיו בלינקוב מתכוון להדיחו - פרסום שבלינקוב הכחיש כל קשר אליו.

במכתב ההתפטרות שלו כתב בר-און כי "מחלוקות ואי הסכמות הן חלק מתהליך עבודה מקובל. אולם מרגע שהן עוברות להתנהל באמצעי התקשורת, תוך הטלת דופי והצגת אי-אמיתות, נגרמת, ובצדק, פגיעה בשמה של החברה ובאמון הציבור בה". בלינקוב השיב כי אין כל קשר בינו לבין הפרסומים בתקשורת.

בראיון ל"כלכליסט" אמר בר און, כי התפטר לאחר שלא נענתה דרישתו כי בלינקוב יעזוב את תפקידו. גם לאחר עזיבתו של בר און הועברו לבכירים באוצר מסרים מצד גורמים, שאינם קשורים לנת"ע, לפיהם הוא יסכים לחזור לתפקיד אם בלינקוב יודח. לא ברור אם המסרים הועברו על דעתו של בר און.

הרקע לעימות שהוביל לכל הפרשה הוא מחלוקת עקרונית בין בר און ובלינקוב בשאלת סמכויות דירקטוריון נת"ע. בלינקוב, שנכנס לתפקידו בסוף 2018, גילה כי הדירקטוריון בחברה מנוטרל מתהליכי קבלת ההחלטות - וכי אלו מתקיימים בפורום אחר, ועדת ההיגוי הבינמשרדית בראשות מנכ"ל משרד התחבורה.

כך למשל, קביעת הקריטריונים במכרזי קווי הרכבת הבאים (הירוק והסגול), שהיקפם הכספי כ-15 מיליארד שקל, לא אושרה בדירקטוריון אלא דווחה לו בדיעבד.

טענות לאי-דיווחים לדירקטוריון

חברי הדירקטוריון אף אינם מכותבים לדו"חות השוטפים על התקדמות פרויקט הקו האדום של הרכבת הקלה, שמפיצה חברת הבקרה אג'יס. גם בכל הקשור לתפקיד שתמלא נת"ע בפרויקט המטרו - פרויקט הדגל של המדינה בתחום בעשורים הקרובים - לא היה הדירקטוריון מעורב בזמן אמת.

התנהלות זו הייתה מבוססת במידה רבה על חוות דעת משפטית שהוזמנה בתקופת היו"ר הקודם, יאיר שמיר, ממשרד עוה"ד ארדינסט בן-נתן. בלינקוב סרב לקבל את המציאות שנוצרה בימי קודמיו.

"ניסיונך לייתר את הדירקטוריון, תוך יצירת ערוץ הידברות ישיר בין ועדת המכרזים של החברה לבין נציגי הממשלה, תוך עקיפת הדירקטוריון, איננו מקובל עליי ועל שאר חברי הדירקטוריון", כתב בלינקוב לבר און במכתב תשובה למכתב ההתפטרות. בלינקוב ציין כי לעמדה זו שותפה גם רשות החברות הממשלתיות וכי הרשות "מתואמת ומגובה בנושא זה עם נציגי היועץ המשפטי לממשלה". כל שהדירקטוריון מבקש הוא קיום ממשל תאגידי הולם", הוסיף בלינקוב.

בתוך כך נודע ל"גלובס", כי באוצר מתכוונים לחולל שינויים מרחיקי לכת במבנה הארגוני של נת"ע לקראת כניסתה לפרויקט המטרו. בין היתר, מדובר על חיזוק משמעותי של דירקטוריון החברה, שיאוייש בבכירי האוצר ומשרד התחבורה, ועל הרחבת החברה באופן שיאפשר לה לטפל בהיבטים שונים של פרויקט-העל של הקמת הרכבת התחתית בגוש דן, פרויקט שהיקפו הכספי מוערך בכ-150 מיליארד שקל. 

מנת"ע נמסר בתגובה כי חברי וחברות ההנהלה "עושים לילות כימים במאמץ להמשיך ולקדם את פרויקט הסעת ההמונים במטרופולין תל אביב, בהתאם ליעדים. על רקע השינויים שחלו בחברה החליטו מספר סמנכ"לים לפרוש - כל אחד מסיבותיו האישיות. כל הפורשים ממשיכים לעת עתה למלא את תפקידם, כדי להבטיח את רציפות התהליכים, בהתאם לחוזה ההעסקה ומתוך מחויבות עמוקה לפרויקט. שי יפתח, שמשמש כמ"מ המנכ"ל, סיכם עם יו"ר הדירקטוריון שמועד עזיבתו ייקבע בתיאום עם החברה ובהתאם לצרכיה, וזאת מתוך מחויבות להצלחת החברה".

עוד כתבות

נחום ביתן / קרדיט: יח"צ

מסתמן: בכלירמרק ידרשו להעלות את הריבית ליינות ביתן לכ-10%

הדד ליין של יינות ביתן להשלמת העסקה עם כלירמרק מתקרב, אך בינתיים שוררת אי ודאות בנוגע למתווה הסופי ● לפי גורמים, מסתמן כי ידרשו בקרן להעלות את הריבית על ההלוואה לכ-10% ● בנוסף, ל"גלובס" נודע כי המנכ"לים הפוטנציאליים התבקשו להכין תוכנית עבודה ואף נפגשו עם עובדים

צילום משחק כדורגל לטלוויזיה/צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

איגוד מפיקי הטלוויזיה נגד אק"ט: "תיאום מחירים אסור ופגיעה בעובדים"

התלונה הוגשה לממונה על התחרות, ומיד לאחריה הגיעה גם תגובתו החריפה של האיגוד המייצג את עובדי הסט ● אק"ט: "המפיקים מבקשים להמשיך ולהעסיק את עובדי מקצועות הסט בצורה פוגענית ללא זכויות"

בורסת מילאנו / צילום: רויטרס

השווקים צוללים: ירידות של 4% באירופה; החוזים בוול סטריט מצביעים על צניחה של 3% במדדים

בורסת מילאנו מאבדת קרוב ל-5%; צעדים חריפים של ממשלת איטליה בעקבות מקרה מוות רביעי במדינה כתוצאה מהקורונה ● ירידות חדות במניות התעופה, הנופש והפנאי ● סיאול צללה ב-4% לאחר שרמת ההתראה בקוריאה הדרומית הועלת ל"דרגה הגבוהה ביותר"

דירות חדשות בבניינים שעברו תמ"א 38 לעומת דירות בפרויקט חדש / צילום: shutterstock, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

רוצים חדש מהניילון? האם הקונים מעדיפים דירות חדשות בתמ"א 38 או בפרויקטים חדשים

מה הפרש המחירים בין דירה חדשה שהוקמה בפרויקט תמ"א 38 לכזו שנבנתה בפרויקט חדש? השמאי אייל נקב בדק שורה של עסקאות נדל"ן שבוצעו בכמה פרויקטים במרכז נתניה והגיע לממצאים מעניינים ● ניתוח עסקה

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

הלחץ על הבורסה בת"א נמשך; ירידות שערים חדות בכל המדדים

פתאל ממשיכה את הצלילה מאתמול ונחתכת יותר מ-4% ● כל מניות מדד-35 נסחרות עמוק באדום, למעט אנרג'יאן שמתחזקת בכ-1% ● ירידות של עד 3.5% בביטוח, בתקשורת ובגז

המטוס הדרום קוריאני שנחת בבן גוריון וחזר על עקבותיו / צילום: דוברות רשות שדות התעופה

מכה קשה בכנף: לפי ארגון התעופה, הפגיעה בענף היא 29 מיליארד דולר

הפגיעה מתרחבת לכל ענפי התיירות - תעשיית הכנסים, מלונות, הסעות ועוד ● עיקר הנזק - ביטול טיסות בקווים לסין ובתוך המדינה ● ההפסדים עלולים לגדול ככל שהנגיף יתפשט בעולם ויבוטלו טיסות ליעדים נוספים ● גוברות הקריאות לממשלות לסייע לעסקים

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

ישראל הוציאה כבר יותר מ-100 מיליון שקל על היערכות לנגיף הקורונה

הסכומים שהופנו להיערכות הועברו מתוך המכסה התקציבית החודשית שקיבל משרד הבריאות מהחשב הכללי באוצר רוני חזקיהו ● עד כה לא היה צורך להקצות תקציבים על חשבון משרדים אחרים

מושל ניו יורק אנדרו קואומו מגיב לתקיפה בבית הכנסת / צילום: USA TODAY NETWORK, רויטרס

18 מרכזים קהילתיים יהודיים בארה"ב אוימו: יש לכם פצצה בבניין

המרכז היהודי באולבני, בירת ניו יורק, פונה ● מושל מדינת ניו יורק, אנדרו קואומו: "אנו רואים יותר ויותר תופעות מכוערות כאלה"

מטוס בואינג 767, ארקיע / צילום: יואב יערי

ארקיע מצטרפת לגל הנפגעים מהקורונה: מודיעה על קיצוצים

חברת התעופה הודיעה היום לעובדים כי "בעקבות משבר הקורונה ארקיע נערכת לאפשרות העמקת הקיצוצים והצמצומים בחברה"

גרטה טונברג/ צילום: רויטרס

כך קרס הניסיון הבינלאומי להתמודד עם משבר האקלים

המומחים מזהירים שמשבר האקלים מסכן את עתיד האנושות, ובעתיד הלא רחוק נסבול מחום קיצוני, רעב ומלחמות בסדר גודל שטרם חווינו ● האם ייתכן שללא הקפטיליזם לא נצליח לגבש קואליציה כלכלית שתציל את כדור הארץ? ● האזינו

ציוותי חיטוי בשוק בסיאול, דרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, AP

נציגי 20 הכלכלות החזקות בעולם: הקורונה היא סכנה רצינית לצמיחה העולמית

במפגש הפסגה הראשון מסוגו של מועדון הכלכלות הגדולות, שנערך בבירת סעודיה, הזהירו בכירי הכלכלה העולמית מפני ההשלכות הכלכליות של הנגיף וכן הסכימו לנקוט פעולה משותפת אם השפעת המגיפה תתחזק

צביקה שווימר, מנכ"ל אלקטרה מוצרי צריכה / צילום: יח"צ

אלקטרה מתגאה כי לא תייקר את המותגים שהיא מייבאת מאירופה בחודשיים הקרובים

אלקטרה מוצרי צריכה הייתה החברה הראשונה שהעלתה מחירים על המזגנים שלה, והיום היא מתגאה כי את מוצרי החשמל של המותגים הבינלאומיים שהיא משווקת, היא דווקא לא צפויה לייקר ב"חודשיים הקרובים"

מגדל אקרו נדל"ן, תל אביב / הדמיה: סטודיו 84

ROOMS תפעיל חללי עבודה בשלוש קומות במגדל "אקרו נדל"ן" בת"א

החברה מבית פתאל תשלם לאקרו כ-4.3 מיליון שקל לשנה עבור השטח שנמצא במגדל "אקרו נדל"ן" ● המגדל שנבנה כיום נמצא בפינת הרחובות המסגר ויצחק שדה ● במתחם כולו מתוכננים 14 מגדלים – מרביתם בייעוד של תעסוקה ● חברת חללי העבודה חתמה על הסכם נוסף מול אקרו ברעננה

בנימין נתניהו / צילום: Oded Balilty, Associated Press

נתניהו: "לא אחוקק חוק צרפתי. אנפץ את הטענות נגדי בבית המשפט"

ראש הממשלה אמר את הדברים בראיון לרדיו גלי ישראל ● עוד הכחיש כי בכוונת הקמפיין שלו להצהיר שאם ייבחר זאת תהיה הקדנציה האחרונה שלו, טענה שעלתה בעקבות סקר פוליטי המתבצע בימים האחרונים

פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI

"השווקים לא מתמחרים נכון את הנזק שעלול לגרום נגיף הקורונה. ההתאוששות לא תהיה מהירה כמו אחרי הסארס"

הכלכלן פרופ' סטיבן רואץ', בכיר לשעבר במורגן סטנלי ומומחה עולמי לכלכלת אסיה, מזהיר כי ההתאוששות ממשבר הקורונה לא תהיה מהירה כמו בסארס, ולא מבין מדוע השווקים שברו שיאים עד לאחרונה, אבל מציע לשמור על פרופורציות ● "כשאתה בתוך המשבר, הוא נראה תמיד יותר קשה ממה שהוא באמת"

סנדרס באירוע בחירות בתיכון בקליפורניה / צילום:AP Damian Dovarganes

פרשנות: הסיכויים של ברני סנדרס? "7 מתוך 10"

נצחון מוחץ במקדימות של נבאדה מעמיד אותו גבוה בפיסגה - הישג מדהים בשביל סנאטור זקן ממדינה צפונית קטנטנה ● האם מישהו עדיין מסוגל לעצור אותו? מעידת מייקל בלומברג בוויכוח הטלוויזיוני בשבוע שעבר מקטינה מאוד את הסיכוי

איראן היא המדינה עם מקרי המוות הרבים ביותר מלבד סין / AP Vahid-Salemi

"סימנים להתפשטות רב-מוקדית": המדינה עם מקרי המוות הרבים ביותר מקורונה מלבד סין קרובה אלינו בהרבה

ארגון הבריאות העולמי: ההתפרצות המדווחת של הנגיף באיראן "מדאיגה מאוד" ● "יש טענות שהמשטר מסתיר את מספר הקורבנות, כפי שעשה בפרשת המטוס האוקראיני" ● לטענת חמינאי הדיווחים בנושא הקורונה הם מנופחים ומדובר במזימה שנועדה לפגוע באיראן

שחקני הסדרה "ציידים" (אל פאצ'ינו במרכז) / צילום: Willy Sanjuan, AP

סצינה שמעודדת מכחישי שואה? מכון אושוויץ נגד "ציידים" של אמזון

"ציידים", הסדרה החדשה של אמזון, ספגה ביקורת על טעם גרוע ממכון ההנצחה של מחנה המוות אושוויץ בגלל תיאור מעשי זוועה במחנות המוות הנאצים: "המצאת משחק פייק של שחמט אנושי אינה רק טיפשות וקריקטורה מסוכנת"

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

בהלת הקורונה צבעה את הבורסה באדום בוהק: ת"א 90 צלל ב-3.3%, פתאל צנחה 7%

באיטליה עלה מספר הנדבקים ל-100 איש ● כל מניות ת"א 35, מלבד פריגו, נצבעו באדום בוהק; ת"א 35 איבד 2.3%, מדד הבנקים צנח ב-2% ● מחר הודעת הריבית של בנק ישראל; לידר: "קיים סיכוי לא מבוטל להורדה"

תצפית מלמעלה - נווה אילן ירושלים / יח"צ

משחקי כבוד? הנהלת חדשות 13 בישרה על הבנות; הוועד טוען: אין הסכם

למרות הצהרות הנהלת חדשות 13 על הבנות בדרך להסכם, כך נכתב במייל לעובדים שהוציא ועד עובדי חדשות 13: "חשוב לנו להבהיר: בניגוד למה שנכתב בהודעה לתקשורת שהנהלות רשת וחברת החדשות הוציאו, טרם נחתם איתנו כל הסכם"