גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה חיובית בנ"י לאחר הודעת טראמפ על דחיית המכס על סין; בורסות אירופה עלו לאחר הודעת ה-ECB

נגיד הבנק האירופי המרכזי הודיע על הורדת הריבית על הפקדונות והשיק תוכנית רכישות חדשה ● משרד האוצר בארה"ב "שוקל ברצינות" להנפיק בשנה הבאה אג"ח ל-50 שנה ● ברקע: החלטת טראמפ לדחות את הטלת המכסים הנוספת על סחורות בהיקף של 250 מיליארד דולר מסין

וול סטריט / צילום: רויטרס
וול סטריט / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות. הדאו עלה ב-140 נקודות וסגר שבעה ימים של עליות. הנאסד"ק וה-S&P 500 ננעלו בעליות של 0.3%.

21:00

המדדים המובילים בוול סטריט עולים בעד 0.6% בהמשך לסנטימנט החיובי בשווקים נוכח הקלות המכסים של טראמפ על סין, ולאחר הודעת הריבית של הבנק המרכזי באירופה שאותת כי עונת הכסף הזול בשווקים נמשכת.

19:30

בהמשך להשקת תוכנית תמריצים והורדת הריבית על הפיקדונות מצד הבנק המרכזי של אירופה, דראגי הנמיך את התחזיות לריבית בהמשך. בהקשר זה, אמר אזאד זנגנאה מענק ההשקעות שרודרס הבריטי, כי "דראגי ייזכר לעד כי עשה 'כל מה שנדרש כדי להציל את האירו' במהלך משבר החוב הריבוני. והנהגת מדיניות מוניטרית לא סטנדרטית".

18:36

המדדים המובילים באירופה ננעלו בטריטוריה החיובית בהמשך להודעת הריבית של הבנק המרכזי (ECB), כאשר דראגי הוריד את הריבית על הפיקדונות והתניע מחדש תוכנית לרכישות אג"ח. האירו נפל לשפל של שנתיים מול הדולר לאחר ההודעה.

מדד הדאקס הגרמני טיפס ב-0.4%, הפוטסי הבריטי ננעל ללא שינוי מהותי והקאק הצרפתי עלה ב-0.44%.

בוול סטריט המדדים עולים בהובלת מדד הנאסד"ק שמטפס ב-0.45%.

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בעליות שערים כאשר המדדים המובילים נושקים לשיא כל הזמנים לאחר דחיית הטלת המכסים מצד טראמפ על סין, ולאחר הודעת הריבית של הבנק האירופי. 

מדד הנאסד"ק עולה ב-0.6%, הדאו ג'ונס מטפס ב-0.25% ומדד S&P 500 מוסיף 0.35% לערכו.

16:00

מדד המחירים לצרכן בארה"ב עלה בשיעור מזערי של 0.1% באוגוסט, לאחר עלייה של 0.3% ביולי. העלייה הנמוכה משקפת צניחה במחירי הנפט ומוצרי אנרגיה אחרים. האינפלציה עלתה ב-0.3% בחודש שעבר וב-2.4% בשנה האחרונה.

דרישות דמי האבטלה בארה"ב נפלו לשפל של קרוב לחמישה חודשים עם 204 אלף תביעות בשבוע הראשון של חודש ספטמבר. עם זאת, נראה כי המספר הנמוך מיוחס בין היתר לסופת ההוריקן שהתרחשה וגם ליום העבודה בו המשק היה בחופש.

הנשיא דונלד טראמפ אמר כי סין תתחיל לרכוש מארה"ב מוצרים חקלאיים "בכמויות גדולות".  

בארה"ב נמשכת העלייה בחוזים העתידיים. מדדי S&P 500 ודאו ג'ונס נכנסים היום למסחר כשהם רחוקים פחות מ-1% מהשיאים שלהם שנרשמו ביולי. 

הבורסות באירופה ממשיכות לטפס, ומדד סטוקס אירופה 600  עולה ב-0.7%. 

15:00

נגיד הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי הודיע על הורדת הריבית על פיקדונות ב-0.1%, לרמה שלילית של 0.5%. בעקבות ההודעה נרשמות עליות חדות בשוקי אירופה. הבנק האירופי הודיע על תוכנית מסיבית חדשה לרכישת אג"ח כדי לעורר את הכלכלה האירופית המדשדשת.

תוכנית ההקלה הכמותית של הבנק תכלול רכישת נכסים בהיקף של 20 מיליארד אירו בחודש החל מ-1 בנובמבר, לתקופה ארוכה ככל שיידרש. 

בארה"ב נרשמות עליות בחוזים העתידיים, בעקבות החלטת הריבית באירופה, ועל רקע הודעת הנשיא טראמפ על דחייה במכסים על סחורות מסין. 

שר האוצר האמריקאי סטיב מנוצ'ין אמר כי טראמפ יכול לחתום על הסכם עם סין מתי שירצה, אולם הוא מתמקד בהמתנה ל"עסקה טובה" לעובדים האמריקאים. עוד אמר שר האוצר כי משרדו "שוקל ברצינות" להנפיק בשנה הבאה אג"ח ממשלה ל-50 שנה.  

12:15

המסחר באירופה מתנהל במגמה מעורבת עם תנודות זעירות של פחות מ-0.1% במדדים, לאחר שמדד סטוקס אירופה 600  עבר לטריטוריה האדומה. המשקיעים ממתינים בזהירות להחלטת הריבית של הבנק האירופי המרכזי, ומשתדלים להנמיך ציפיות.

הברקזיט עדיין במוקד המסחר, למרות השהיית ההחלטה בפרלמנט הבריטי. ממשלת בריטניה נכנעה אמש ללחץ לפרסם את תוכניותיה בנוגע לברקזיט ללא הסכמים. הממשלה חושפת פוטנציאל למחסור בנפט ובתרופות, פקקים ארוכים בנמלים ועלייה במחירי המזון, בדוח המתאר את "התרחיש הגרוע ביותר הסביר" שלה, למקרה שבריטניה תעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכמים שיקלו על הפרידה.

משרד האוצר הבריטי מסר כי יבחן את הצעת ההשתלטות ב-36 מיליארד דולר של בורסת הונג קונג על בורסת לונדון, בעוד שהממשלה באיטליה התחייבה אף היא לפקח מקרוב על העסקה כדי לוודא שהבורסה באיטליה מוגנת במקרה שהעסקה תצא לפועל. 

באסיה ננעלו הבורסות בעליות שערים, למעט ירידה של 0.2% בבורסת הונג קונג. 

10:15

בורסות אירופה פתחו את המסחר בעליות, והמשקיעים מביטים קדימה בציפייה להודעתו של הבנק האירופי המרכזי (ECB) בנושא הריבית. המסחר מתנהל גם על רקע סימני הרגיעה במתיחות בין ארה"ב ובין סין.

מדד סטוקס אירופה 600  מטפס ב-0.2% עם עלייה של 1.3% במגזר המשאבים הבסיסיים, וירידה של 0.8% במניות הגז והנפט.

החלטת הריבית של ה-ECB צפויה ב-14:45 (שעון ישראל), והציפייה הרווחת בשווקים היא לחבילת תמריצים מוניטריים, בעוד שאנליסטים ובכירים ב-ECB משמיעים קולות אחרים בנוגע לגודל התמריצים.

07:00

המניות בבורסות אסיה רושמות עליות היום (ה') על רקע התפתחויות חיוביות בחזית הסחר בין ארה"ב ובין סין. השווקים מצפים גם לצעדי הקלה נוספים מצדו של הבנק האירופי המרכזי כשיודיע על החלטתו בנוגע לשיעורי הריבית מאוחר יותר היום.

עליות קלות נרשמות בסין בבורסות שנחאי  ושנזן. מן העבר השני נרשמות ירידות בבורסת הונג קונג . מניות חברת הבורסה של הונג קונג (HKEX) נופלות ביותר מ-2.5% בעקבות ההצעה שהגישה לרכוש את בורסת לונדון (LSE ). 

עליות של כ-0.8 נרשמות במדד ניקיי  בטוקיו. עליות של 2% נרשמות במניית Yahoo Japan  לאחר דיווחים כי החברה תבצע מהלך השתלטות על קמעונית האופנה המקוונת Zozo, שמגיבה בעליות של 15%.

עליות של כ-0.5% נרשמות במדד S&P/ASX 200  באוסטרליה, עם מגמה חיובית במרבית הסקטורים. השווקים בקוריאה הדרומית סגורים היום לרגל חג.

אמש צייץ הנשיא טראמפ על דחייה בהעלאת תעריפי המכס על סחורות בהיקף של 250 מיליארד דולר מסין, שהייתה אמורה להיכנס לתוקף ב-1 באוקטובר, ונדחתה כעת ל-15 באוקטובר, "כמחווה של רצון טוב".

אתמול ננעלו הבורסות בניו יורק בעליות שערים. מניית אפל זינקה ב-3% בעקבות השקת המכשירים החדשים ושווי החברה עבר את הרף של טריליון דולר.  

עוד כתבות

מטוס בואינג 787 דרימליינר של אל על / צילום: יח"צ

עקב תקלה: טיסת אל על מניו יורק תנחת ב-48 שעות עיכוב

נוסעי טיסת אל על מספר 008 ימריאו לישראל רק מחר בערב במקום היום בצהריים, וצפויים לנחות בישראל לאחר החג ● הסיבה: תקלה טכנית בהעמסת תא המטען

אליזבת וורן/ צילום:  רויטרס

היא מפחידה את וול סטריט וגם את מארק צוקרברג ויש לה תוכנית לכל בעיה: האם זו המועמדת שתצליח לנצח גם את טראמפ

אליזבת וורן, המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, מובילה בסקרים ● יש לה תוכניות להכול - מפיקוח על שוקי הפיננסים, דרך מיסוי עשירים עד להפחתת פליטות הפחמן ● וורן היא פוליטיקאית מזן שונה - האם זה יספיק לה כדי לזכות בהתמודדות הדמוקרטית והאם היא תוכל לנצח את הנשיא טראמפ

משה יעלון ומשה כחלון / צילום: אמיל סלמן-הארץ

ערעור לבית המשפט העליון: חשפו את הסכם כחלון-יעלון

מדובר בנספחים להסכם שנחתם בנובמבר 2015 בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון משה יעלון שאותם סרב משרד הביטחון לחשוף במסגרת פנייה לפי חוק חופש המידע ● המידע בנספחים החסויים הוא בעיקרו תחשיבי שכר וגמלאות לאנשי הקבע בצה"ל אך במשרד הביטחון טענו כי נתונים אלה מאפשרים ללמוד על סדרי הכוחות בהווה בעתיד

עדינה בן אשר/ צילום: איל יצהר

הנוער הלומד והיוזם: התוכנית שתלמד בני נוער איך מקימים עסק

תוכנית "שותפים 2020" שמפעיל משרד העבודה והרווחה בשיתוף ג'וינט אשלים ודרור בתי חינוך, מבקשת לתת לבני נוער בבתי ספר מקצועיים מיומנויות בהקמת עסק, שיאפשרו להם להשתלב בשוק העבודה • "אנחנו מחויבים להכין את בני הנוער לאתגרים העתידיים, וזה דורש לצאת מהקופסה", אומר ראובן פאטר, מנהל התוכנית

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס

דרמת הברקזיט: ג'ונסון שיגר לאיחוד שני מכתבים סותרים בנוגע לפרישה

(עדכון) ● אחרי שלא הצליח לאשר את הסכם הברקזיט בפרלמנט הבריטי אתמול, ג'ונסון נאלץ לבקש דחייה מהאיחוד • כלי התקשורת בבריטניה דיווחו כי שלח בקשת הארכה בלתי-חתומה בבריסל, מלווה במכתב חתום נוסף שבו הוא מפציר באיחוד לא לאשר אותה

נחום ביתן/ צילום: תמר מצפי

נחום ביתן ממשיך לממש נכסים: מוכר סניף לרשת קינג סטור 

קינג סטור תרכוש ב-2 מיליון שקל סניף של יינות ביתן בעיר כרמיאל ● העסקה בין הצדדים נחתמה אתמול וכוללת סניף בשטח של 3,000 מ"ר

בורסת טוקיו / צילום: רויטרס

מגמה מעורבת באסיה; "מלחמת הסחר מעיקה על כלכלת סין"

הסוחרים ממשיכים לעקוב אחרי ההתפתחויות בנוגע לברקזיט: אתמול ביקשה הממשלה הבריטית באופן רשמי דחייה נוספת במועד הפרישה מהאיחוד האירופי

אזוב מצוי/ צילום: פרופ' נתיב דודאי

שיח מפלג: איך אפילו ביטול האיסור על קטיף של זעתר הפך לקרב נרטיבים בין יהודים וערבים

גם אחרי שרשות הטבע והגנים ביטלה את האיסור המוחלט על קטיף הזעתר והעכוב, יש מי שמשוכנעים יותר מתמיד שבסוף כל החלטה מקצועית שלה יושב ערבי עם נרגילה ● הסופר עודה בשאראת: "ברור שהמדינה רצתה ליצור ניכור בין הערבים לבין הטבע, רוצים שהערבי ישתגע במדינה הזאת"

תוכנת זיהוי הפנים של מגווי / צילום: רויטרס

האם ארה"ב תצליח לבלום את הסטארט-אפ מאחורי "האח הגדול" הסיני

חברת Megvii נכנסה באחרונה לרשימה השחורה של הממשל האמריקאי, דווקא בעיתוי רגיש עבורה - כשהיא עומדת לקראת הנפקה בבורסה ● האם החרם הוא כלי אפקטיבי, מה חושבים על כך בחברה והאם האמריקאים באמת חוששים מהטכנולוגיה שלה?

זיהום אוויר מעל תל אביב / צילום: תמר מצפי

הבעיה העמוקה ביותר של מדינת ישראל שאף מפלגה לא מדברת עליה

עתיד כדור הארץ בסכנה, ויש לו השפעה ישירה על הכיס של כולנו ● אם אנחנו רוצים להישאר במשפחת העמים ולדאוג לאיכות האוויר שלנו ושל העולם כולו - הזמן הוא עכשיו, וחייבים לחשוב קדימה ברצינות ● דעה

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

עוקף מלמעלה: תנו לאנשים לעוף, והם יבינו הכל אחרת

לא הייתי צריך לטוס בגובה 800 רגל כדי לאהוב את המקום שאני חי בו, אבל עכשיו אני רואה אותו אחרת לגמרי

מאיר שמגר / צילום: איל יצהר, גלובס

זכרונות של מתמחה קטן מאיש גדול: בצילו של מאיר שמגר

ההתמחות אצל מאיר שמגר הייתה מנקודות השיא של חיי. איש מואר. כמוהו לא פגשתי, עד אז או מאז ● עו"ד דוד תדמור נפרד 

דיור מוגן / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אל תשליכני לעת זקנה: זה מה שצריך לתקן בענף הדיור המוגן

דיירי הדיור המוגן כבר שנים "קהל שבוי", וללא התערבות של המדינה - המצב רק יחמיר ● דעה

 

כוחות צבא ברחובות צ'ילה בעקבות הפגנות / צילום: שני אשכנזי, גלובס

מהומות בצ'ילה: "האנשים מתעוררים, עכשיו זה העם נגד הפוליטיקאים"

מזה כשבוע מתחוללת בצ'ילה מחאת ענק ● הממשלה הכריזה על מצב חירום ● "אנשים מבוגרים נאלצים להתקיים מפנסיה זעומה, לצעירים אין ביטחון כלכלי וחברתי, מצב החינוך רע ולא מושקע בו כסף"

ראש ממשלת לבנון סעאד חרירי / צילום: Aziz Taher, רויטרס

המס על הוואטסאפ הצית הפגנות זעם בלבנון

המס עצמו כנראה יבוטל אבל ההפגנות לא שוככות ● ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי ביטל את ישיבת הממשלה שאמורה הייתה לדון בהצעת התקציב לשנה הבאה, והקציב לקואליציה שלושה ימים לפתור את המשבר ● מנהיג חיזבאללה, חסן נסראללה: "נגד מסים חדשים, אבל לא תומך בהתפטרות של הממשלה"

אתר בנייה סגור בפתח תקווה / צילום: גיא ליברמן, גלובס

הקבלנים: הפסד יומי של 380 מיליון שקל בשל הטלת הסגר על יו"ש

ערב תקופת החגים שיגרו בהתאחדות בוני הארץ מכתב לראש הממשלה ושר הביטחון נתניהו בו הפצירו שיחריג מהסגר עובדים בענף ● המכתב לא נענה ● מבדיקת "גלובס", עולה כי ערב חג הפסח שוגר מכתב דומה שבו נאמד ההפסד היומי מאי כניסת פועלים ב-350 מיליון שקל

ראש ממשלת בוריס ג'ונסון בהצבעת הפרלמנט אתמול / צילום: Jessica Taylor, רויטרס

דיון מכריע בפרלמנט הבריטי: האם לאשר הסכם ה"ברקזיט"

זוהי הפעם הראשונה שהפרלמנט הבריטי יושב בשבת מאז המלחמה עם ארגנטינה ב-1982 ● הסיכויים שהעסקה תאושר גברו בשעות האחרונות, אחרי שקבוצת האולטרה-שמרנים בתוך המפלגה השמרנית, שקראו ל"ברקזיט" נוקשה יותר והתנגדו לעסקה של תרזה מיי, הודיעו כי יתמכו בעסקה של ג'ונסון

דיאנה גולבי/ צילום:  כפיר זיו

"יש לי את היכולת לשלוף את קלף הרוסייה לטובתי"

השירות הצבאי מנע מדיאנה גולבי למנף את הזכייה ב"כוכב נולד" ● אולי התפקיד של חיילת רוסייה במחזה "אפס ביחסי אנוש" יהיה מעין תיקון

מרקוס בקינגהאם / צילום: יח"צ

מומחה הניהול מרקוס בקינגהאם מציג: במה טעינו עם העובדים שלנו

לוחצים עליכם לטפל בחולשות שלכם בעבודה? מומחה הניהול העולמי מרקוס בקינגהאם ינסה להוריד אתכם מזה ● בראיון ל"ליידי גלובס" הוא מספר על האלגוריתם שפיתח לבדיקת אפקטיביות בעבודה, ומנסח כתב אישום נגד שיטות הניהול החדשניות: "כשאנחנו מכריחים עובדים לציית לתרבות ארגונית מומצאת, אנחנו מדכאים את היצירתיות שלהם וגורמים לבזבוז אדיר של זמן"

פרופ' גבריאל זוקמן / צילום: Genevieve Shiffrar

פרופ' גבריאל זוקמן, רק בן 32 וכבר מצליח להסעיר את אמריקה כשהוא דורש מיסוי אגרסיבי על עשירים

בגיל 32 פרופ' גבריאל זוקמן לא רק מסעיר את אמריקה, אלא גם מסייע לעצב את מדיניות המס האגרסיבית של המפלגה הדמוקרטית ● "העובדה שהמיליארדרים בארה"ב משלמים כעת, לראשונה, פחות מס מכל השאר היא כישלון", הוא אומר בראיון בלעדי ל־G