גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה חיובית בנ"י לאחר הודעת טראמפ על דחיית המכס על סין; בורסות אירופה עלו לאחר הודעת ה-ECB

נגיד הבנק האירופי המרכזי הודיע על הורדת הריבית על הפקדונות והשיק תוכנית רכישות חדשה ● משרד האוצר בארה"ב "שוקל ברצינות" להנפיק בשנה הבאה אג"ח ל-50 שנה ● ברקע: החלטת טראמפ לדחות את הטלת המכסים הנוספת על סחורות בהיקף של 250 מיליארד דולר מסין

וול סטריט / צילום: רויטרס
וול סטריט / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בבורסות וול סטריט ננעל בעליות. הדאו עלה ב-140 נקודות וסגר שבעה ימים של עליות. הנאסד"ק וה-S&P 500 ננעלו בעליות של 0.3%.

21:00

המדדים המובילים בוול סטריט עולים בעד 0.6% בהמשך לסנטימנט החיובי בשווקים נוכח הקלות המכסים של טראמפ על סין, ולאחר הודעת הריבית של הבנק המרכזי באירופה שאותת כי עונת הכסף הזול בשווקים נמשכת.

19:30

בהמשך להשקת תוכנית תמריצים והורדת הריבית על הפיקדונות מצד הבנק המרכזי של אירופה, דראגי הנמיך את התחזיות לריבית בהמשך. בהקשר זה, אמר אזאד זנגנאה מענק ההשקעות שרודרס הבריטי, כי "דראגי ייזכר לעד כי עשה 'כל מה שנדרש כדי להציל את האירו' במהלך משבר החוב הריבוני. והנהגת מדיניות מוניטרית לא סטנדרטית".

18:36

המדדים המובילים באירופה ננעלו בטריטוריה החיובית בהמשך להודעת הריבית של הבנק המרכזי (ECB), כאשר דראגי הוריד את הריבית על הפיקדונות והתניע מחדש תוכנית לרכישות אג"ח. האירו נפל לשפל של שנתיים מול הדולר לאחר ההודעה.

מדד הדאקס הגרמני טיפס ב-0.4%, הפוטסי הבריטי ננעל ללא שינוי מהותי והקאק הצרפתי עלה ב-0.44%.

בוול סטריט המדדים עולים בהובלת מדד הנאסד"ק שמטפס ב-0.45%.

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בעליות שערים כאשר המדדים המובילים נושקים לשיא כל הזמנים לאחר דחיית הטלת המכסים מצד טראמפ על סין, ולאחר הודעת הריבית של הבנק האירופי. 

מדד הנאסד"ק עולה ב-0.6%, הדאו ג'ונס מטפס ב-0.25% ומדד S&P 500 מוסיף 0.35% לערכו.

16:00

מדד המחירים לצרכן בארה"ב עלה בשיעור מזערי של 0.1% באוגוסט, לאחר עלייה של 0.3% ביולי. העלייה הנמוכה משקפת צניחה במחירי הנפט ומוצרי אנרגיה אחרים. האינפלציה עלתה ב-0.3% בחודש שעבר וב-2.4% בשנה האחרונה.

דרישות דמי האבטלה בארה"ב נפלו לשפל של קרוב לחמישה חודשים עם 204 אלף תביעות בשבוע הראשון של חודש ספטמבר. עם זאת, נראה כי המספר הנמוך מיוחס בין היתר לסופת ההוריקן שהתרחשה וגם ליום העבודה בו המשק היה בחופש.

הנשיא דונלד טראמפ אמר כי סין תתחיל לרכוש מארה"ב מוצרים חקלאיים "בכמויות גדולות".  

בארה"ב נמשכת העלייה בחוזים העתידיים. מדדי S&P 500 ודאו ג'ונס נכנסים היום למסחר כשהם רחוקים פחות מ-1% מהשיאים שלהם שנרשמו ביולי. 

הבורסות באירופה ממשיכות לטפס, ומדד סטוקס אירופה 600  עולה ב-0.7%. 

15:00

נגיד הבנק האירופי המרכזי מריו דראגי הודיע על הורדת הריבית על פיקדונות ב-0.1%, לרמה שלילית של 0.5%. בעקבות ההודעה נרשמות עליות חדות בשוקי אירופה. הבנק האירופי הודיע על תוכנית מסיבית חדשה לרכישת אג"ח כדי לעורר את הכלכלה האירופית המדשדשת.

תוכנית ההקלה הכמותית של הבנק תכלול רכישת נכסים בהיקף של 20 מיליארד אירו בחודש החל מ-1 בנובמבר, לתקופה ארוכה ככל שיידרש. 

בארה"ב נרשמות עליות בחוזים העתידיים, בעקבות החלטת הריבית באירופה, ועל רקע הודעת הנשיא טראמפ על דחייה במכסים על סחורות מסין. 

שר האוצר האמריקאי סטיב מנוצ'ין אמר כי טראמפ יכול לחתום על הסכם עם סין מתי שירצה, אולם הוא מתמקד בהמתנה ל"עסקה טובה" לעובדים האמריקאים. עוד אמר שר האוצר כי משרדו "שוקל ברצינות" להנפיק בשנה הבאה אג"ח ממשלה ל-50 שנה.  

12:15

המסחר באירופה מתנהל במגמה מעורבת עם תנודות זעירות של פחות מ-0.1% במדדים, לאחר שמדד סטוקס אירופה 600  עבר לטריטוריה האדומה. המשקיעים ממתינים בזהירות להחלטת הריבית של הבנק האירופי המרכזי, ומשתדלים להנמיך ציפיות.

הברקזיט עדיין במוקד המסחר, למרות השהיית ההחלטה בפרלמנט הבריטי. ממשלת בריטניה נכנעה אמש ללחץ לפרסם את תוכניותיה בנוגע לברקזיט ללא הסכמים. הממשלה חושפת פוטנציאל למחסור בנפט ובתרופות, פקקים ארוכים בנמלים ועלייה במחירי המזון, בדוח המתאר את "התרחיש הגרוע ביותר הסביר" שלה, למקרה שבריטניה תעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכמים שיקלו על הפרידה.

משרד האוצר הבריטי מסר כי יבחן את הצעת ההשתלטות ב-36 מיליארד דולר של בורסת הונג קונג על בורסת לונדון, בעוד שהממשלה באיטליה התחייבה אף היא לפקח מקרוב על העסקה כדי לוודא שהבורסה באיטליה מוגנת במקרה שהעסקה תצא לפועל. 

באסיה ננעלו הבורסות בעליות שערים, למעט ירידה של 0.2% בבורסת הונג קונג. 

10:15

בורסות אירופה פתחו את המסחר בעליות, והמשקיעים מביטים קדימה בציפייה להודעתו של הבנק האירופי המרכזי (ECB) בנושא הריבית. המסחר מתנהל גם על רקע סימני הרגיעה במתיחות בין ארה"ב ובין סין.

מדד סטוקס אירופה 600  מטפס ב-0.2% עם עלייה של 1.3% במגזר המשאבים הבסיסיים, וירידה של 0.8% במניות הגז והנפט.

החלטת הריבית של ה-ECB צפויה ב-14:45 (שעון ישראל), והציפייה הרווחת בשווקים היא לחבילת תמריצים מוניטריים, בעוד שאנליסטים ובכירים ב-ECB משמיעים קולות אחרים בנוגע לגודל התמריצים.

07:00

המניות בבורסות אסיה רושמות עליות היום (ה') על רקע התפתחויות חיוביות בחזית הסחר בין ארה"ב ובין סין. השווקים מצפים גם לצעדי הקלה נוספים מצדו של הבנק האירופי המרכזי כשיודיע על החלטתו בנוגע לשיעורי הריבית מאוחר יותר היום.

עליות קלות נרשמות בסין בבורסות שנחאי  ושנזן. מן העבר השני נרשמות ירידות בבורסת הונג קונג . מניות חברת הבורסה של הונג קונג (HKEX) נופלות ביותר מ-2.5% בעקבות ההצעה שהגישה לרכוש את בורסת לונדון (LSE ). 

עליות של כ-0.8 נרשמות במדד ניקיי  בטוקיו. עליות של 2% נרשמות במניית Yahoo Japan  לאחר דיווחים כי החברה תבצע מהלך השתלטות על קמעונית האופנה המקוונת Zozo, שמגיבה בעליות של 15%.

עליות של כ-0.5% נרשמות במדד S&P/ASX 200  באוסטרליה, עם מגמה חיובית במרבית הסקטורים. השווקים בקוריאה הדרומית סגורים היום לרגל חג.

אמש צייץ הנשיא טראמפ על דחייה בהעלאת תעריפי המכס על סחורות בהיקף של 250 מיליארד דולר מסין, שהייתה אמורה להיכנס לתוקף ב-1 באוקטובר, ונדחתה כעת ל-15 באוקטובר, "כמחווה של רצון טוב".

אתמול ננעלו הבורסות בניו יורק בעליות שערים. מניית אפל זינקה ב-3% בעקבות השקת המכשירים החדשים ושווי החברה עבר את הרף של טריליון דולר.  

עוד כתבות

הנשיא טראמפ ונתניהו / צילום: רויטרס Carlos Barria

טראמפ: מופתע שנתניהו וגנץ עוזבים את הקמפיין; לא נשמע כדבר הזה

נשיא ארה"ב לכתבים: "אני משוכנע שהפלסטינים יגיבו תחילה בשלילה על התכנית, אבל למעשה התכנית הזו חיובית מאוד מבחינתם" ● מכריז: נפרסם מתווה תכנית השלום לפני בואם נתניהו וגנץ לבית הלבן ● בכיר בחמאס: התכנית האמריקאית תחולל אינתיפדה חדשה

לוגו GETT גט טקסי

רווח תפעולי? ל-Gett יש דרך מעניינת להסתכל על המציאות

חברת Gett (גט) הודיעה שהיא עברה לרווחיות תפעולית, אבל מה מסתתר באותיות הקטנות?

נתניהו וריבלין בעת הצילום המשותף של המנהיגים שהשתתפו בארוחת הערב בבית הנשיא / צילום: רויטרס, POOL

פרשנות: החמימות שגילו מנהיגי העולם לא הפשירה את יחסי נתניהו-ריבלין

בערב קר רשמה ישראל הישג דיפלומטי כשהצליחה לכנס בבית הנשיא רשימה נכבדה של מנהיגים בינלאומיים ● בערב כזה אי אפשר להכחיש את כישרונו המוכח של נתניהו לדיפלומטיה בינלאומית ● למרות ההצלחה, הנוכחים בארוחה היו צריכים לגלות דיפלומטיה ביחסים עם הנשיא ורה"מ ● פרשנות

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא רוסיה ולדמיר פוטין / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ביקור פוטין: "אמרתי לאמא של נעמה יששכר - 'הכל יהיה בסדר'"

פוטין אמר לנתניהו כי "אני בטוח שזה יהיה לטובת התפתחות הקשרים בין המדינות" ● ההחלטה בנוגע לחנינת נעמה יששכר תלויה בין השאר בנכונות נתניהו למלא אחר מספר בקשות של הממשל הרוסי

סרבנות גט / צילום:Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

דעה: הגיע הזמן להגיד - סרבנות גט היא אלימות

המדינה חייבת לקבוע שכל הליך למתן גט יהיה חייב להסתיים בפרק זמן קצוב ובכך למנוע את עינוי הדין המתמשך ואת הסבל של הנשים העגונות ● דעה

משה כחלון/ צילום:  איל יצהר

האם כחלון היה שר אוצר גרוע, או היחיד שראה את האזרחים באמת?

הבטחות הבחירות שלו - להוריד את מחיר הנדל"ן ולהילחם בבנקים לא ממש התגשמו, היחסים העכורים עם פקידי המשרד העיבו על הדרך והחברות עם הטייקון קובי מימון ריסקה את התדמית החברתית שביקש ליצור לעצמו ● האזינו לפודקאסט הצוללת

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

המסחר בוול סטריט ננעל במגמה מעורבת לאחר אות הרגעה מארגון הבריאות העולמי

אינטל זינקה אחרי הסגירה בעקבות דוחות טובים ● ארגון הבריאות העולמי: "מוקדם לדבר על אירוע חירום בריאותי ברמה בינלאומית" ● נטפליקס זינקה 7% ● נעילה שלילית בבורסות אירופה בצל החשש מהתפרצות נגיף הקורונה שגרר עד כה 17 מקרי מוות

37 אלף נשים בישראל דיווחו על הטרדה במקום העבודה בתוך שנה / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

הגיע הזמן לחשוף את שמות החברות שבוצעו בהן הטרדות מיניות

37 אלף נשים בישראל דיווחו על הטרדה במקום העבודה בתוך שנה ● החברות מצידן מצליחות בחסות בית המשפט למנוע את חשיפתן לאורך ההליכים המשפטיים, בטענה לפגיעה במוניטין - ומשמרות תדמית נקייה ●  "גלובס" מוביל את המאבק לחשיפת החברות המטרידות וליצירת מקומות עבודה נקיים ובטוחים יותר

נתניהו וטראמפ בפגישתם בבית הלבן / צילום: Kevin Lamarque, רויטרס

הבית הלבן מודיע: נתניהו וגנץ יבקרו בבית הלבן בשבוע הבא

בהודעה נמסר: "ארה"ב וישראל הן שותפות חזקות וביקורו של ראש הממשלה מהווה הזדמנות לדון על סוגיות ביטחון לאומי ונושאים אזוריים"

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

"הבשורות" של נחום ביתן: במגעים עם עדי צים לקבלת הלוואת ענק

בעל השליטה ביינות ביתן שנקלע לקשיים בישר הערב במכתב לעובדים כי בקרוב צפויות בשורות טובות לחברה. ל"גלובס" נודע כי מדובר במגעים עם חברת המימון החוץ בנקאי של עדי צים בתיווך רוסאריו קפיטל

עולים מרוסיה מגיעים לנתב"ג בשנת 1991 / צילום: רויטרס

30 שנה חלפו מאז גל העלייה הגדול מרוסיה: כך השתנתה ישראל לבלי היכר

שלושים שנה אחרי גל העלייה הגדול מרוסיה כמעט שאין חולק על התרומה האדירה שלו להייטק, למדעים, לספורט ולתרבות הישראלית. אז למה מתלוות אליו בכל זאת גם תחושות של החמצה ופספוס?

מפגעי הפסולת שתועדו במטמנת עברון  / צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה

השופט פלאח: "הסבלנות שהנהיגו בתי המשפט כלפי מזהמי הסביבה פקעה"

בית משפט השלום בחיפה הטיל על מטמנת עברון, קיבוץ עברון ומנהליו קנס של מיליון שקל, התחייבות כספית של 2 מיליון שקל לשלוש שנים, ומאסר מותנה על המנכ"ל ● "ידע כל נושא משרה בתאגיד, שאל לו לפגוע באיכות הסביבה, אחרת עלול הוא למצוא את מקומו, מהיום והלאה, מאחורי סורג ובריח"

נוא ג'השאן / צילום: איל יצהר

"בישראל העסקת מיעוטים מכוונת רק לבעלי מוגבלויות, וחבל"

פורטפוליו עם נוא ג'השאן בטשון, מנכ"לית קו אימפקט, ארגון המתמקד בתעסוקת עובדים ערבים במגזר העסקי הפרטי ● על הילדות בבית שוויוני, על השאיפות ועל הקושי למצוא עבודה או אפילו התמחות רק בגלל ההשתייכות המגזרית

הרשי פרידמן / צילום: תמר מצפי

אזורים ריט בדרך לבורסה: ביקושים של 285 מיליון שקל ממוסדיים

בהודעה לבורסה אמש עדכנה אזורים כי היא תשקיע כ-260 מיליון שקל בהון של אזורים ריט, שתונפק לפי שווי חברה של כ-220 מיליון שקל

בניין אינטל / צילום : צילום: Reuters, Ronen Zvulun

אינטל עקפה את תחזיות ההכנסות והרווח ברבעון: המניה קופצת במסחר המאוחר

פעילות השבבים לחוות השרתים דחפה את אינטל להכנסות של 20 מיליארד דולר - כמיליארד דולר מעל לתחזיות האנליסטים ● ההכנסות הרבעוניות משקפות צמיחה של 8% לעומת הרבעון המקביל, הרווח הנקי עלה ב-1% • מובילאיי סיימה את 2019 עם הכנסות של 879 מיליארד דולר וצמיחה של 26%

הטרדה מינית. / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

אחריות המעסיק: המעסיק מחויב לטפל תוך שבעה ימים בתלונה על הטרדה מינית

מעסיק שתחתיו יותר מ-25 עובדים מחויב לקבוע תקנון שבו יובאו עיקרי הוראות החוק בדבר הטרדה מינית ויפורטו בו דרכי הגשת תלונות

 אמרה סטודמאייר/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

היצירתיות מאחורי התרגילים לעקוף את הרגולציה בספורט

בספורט קיימים מנגנונים מורכבים של אסדרה, שאמורים לטפל בכמעט כל תרחיש אפשרי ● אבל עם ההשקעה במועדונים ושחקנים שהולכת וגדלה - מגיעים גם גדודי רואי החשבון ועורכי הדין, שמוצאים דרך לעשות צחוק מהתקנונים 

שלמה פילבר / צילום: תמר מצפי

הפרקליטות: לאפשר חדירה לטלפונים של אוריך, שלום ואיינהורן

השלושה נחקרו בחשד למעורבות באירוע הטרדת עד המדינה בתיק "4000", שלמה פילבר ● בית המשפט העליון הנחה את בימ"ש השלום לשוב ולערוך בחינה של השפעת תוצרי החיפושים המוקדמים, אשר נפסק לגביהם כי הם פסולים

בני גנץ, פודקאסט לשבת / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

פרוזן פודקאסט: המלצות האזנה לסוף שבוע קר במיוחד

גם את הסופ"ש הקרוב נבלה בין שמיכת הפוך לתנור הסלילים • בכדי לחמם את הנשמה והגוף שימו אזניות ותהנו מהפודקאסטים של "גלובס" שעשו את השבוע ● האזינו

ד"ר ריי ביטון / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

"יש אנשים שיכולים לשאוב כוח מהסיפור שלי"

ד"ר ריי ביטון התגברה על אינספור מכשולים שעמדו בדרכה להיות רופאה ● עכשיו היא מובילה את התארגנות המתמחים