גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

יש שכר לאתגר: מנכ"ל אי.די.בי החדש עשוי להרוויח עד 5 מיליון שקל בשנה

לדברי קבוצת אי.די.בי-דסק"ש, מינויו של ערן סער מהווה צעד מהותי למיצוב פעילותה העסקית ואיתנותה הפיננסית של הקבוצה ● בין השאר הוא יידרש להוביל את ההתנהלות מול מחזיקי האג"ח של אי.די.בי, שלהם חייבת החברה 2.5 מיליארד שקל

ערן סער / צילום: יח"צ
ערן סער / צילום: יח"צ

אחרי חודשים ארוכים של משבר הנהגתי וחוסר וודאות, הודיעה ביום חמישי האחרון קבוצת אי.די.בי-דסק"ש (דיסקונט השקעות), שנמצאת בשליטת אדוארדו אלשטיין, על מינויו של ערן סער למנכ"ל שתי החברות - תפקיד שאותו מילא באחרונה מי שנחשב למקורבו של אלשטיין, שולם לפידות, עד למאי האחרון.

סער (47) כיהן במהלך השנים בשורת תפקידים בכירים בסקטור הפרטי והציבורי, ובתפקידו האחרון שימש מנכ"ל קבוצת ההחזקות הציבורית אקויטל, הפועלת בענפי הנדל"ן והאנרגיה, והוביל את שינוי מבנה ההחזקות של הקבוצה באמצעות צעדי מיזוג ורכישות בישראל ובעולם, לצד הובלת הפיתוח העסקי של מאגר הגז הטבעי "תמר" כמנכ"ל ישראמקו.

עוד קודם לתפקידו כמנכ"ל אקויטל, כיהן סער במשך כשנתיים כסמנכ"ל הכספים של הקבוצה והיה אמון על פעילותן הפיננסית של כלל החברות בקבוצה. בסקטור הציבורי, סער כיהן בתפקיד סגן מנהל אגף התאגידים ברשות ניירות ערך. סער, עורך דין ורואה חשבון מוסמך, הוא בוגר הפקולטה למשפטים, בעל תואר שני במימון ובעל תואר ראשון בחשבונאות ומשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים.

לדברי קבוצת אי.די.בי-דסק"ש, הבחירה בסער מהווה צעד מהותי ביישום האסטרטגיה של הקבוצה למינוי דמות בכירה בעלת ניסיון עשיר בפעילות דומה של ניהול קבוצת החזקות, במטרה למצב את פעילותה העסקית ואיתנותה הפיננסית של הקבוצה במגוון ענפי הפעילות.

סער יידרש להוביל מכירת נכסים

אי.די.בי ודסק"ש הן שתי חברות החזקה שהופרדו לפני כשנתיים בצורה מלאכותית. עד לאותה תקופה נחשבה דסק"ש לחברה בת של אי.די.בי, אבל לנוכח דרישות חוק הריכוזיות, מכרה אי.די.בי את מניות השליטה בדסק"ש לידי חברה מקבוצת אלשטיין באמצעות הלוואת מוכר, וכעת אי.די.בי ודסק"ש מוגדרות פורמלית כחברות אחיות. 

עם זאת, בעוד דסק"ש אמורה להמשיך ולרכז את פעילויותיו של אלשטיין בישראל, הרי שבאי.די.בי נותרו נכסים בודדים שעתידים להימכר בשנים הקרובות. נכסים אלה כוללים את יתר ההחזקה בכלל ביטוח, ההחזקה בפרויקט הנדל"ן המניב בלאס וגאס (טיבולי) והבעלות על חברת התעופה ישראייר.

סער בתפקידו החדש יידרש להוביל את מכירת שלושת הנכסים האלה, ובמקביל להוביל את ההתנהלות מול מחזיקי האג"ח של אי.די.בי, שלהם חייבת החברה כ-2.5 מיליארד שקל. עד לסוף נובמבר 2019 אמורה אי.די.בי לפרוע תשלומי קרן וריבית של 541 מיליון שקל למחזיקי האג"ח שלה, שלאחריהן תישאר עם שתי סדרות בלבד, ט' ו-י"ד.

על פי הערכת דירקטוריון אי.די.בי, תגיע החברה ליוני 2021 כשברשותה 181 מיליון שקל, לאחר שהשלימה את מכירת החזקותיה בכלל ביטוח ובישראייר. עם זאת, בפני אי.די.בי יעמדו אז התחייבויות עתידיות בהיקף של כ-2 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח, שלצורך פירעונן תידרש החברה להסתמך בעיקר על פירעון הלוואת המוכר, שמבוסס על דיבידנדים שתידרש דסק"ש לחלק.

אם תצלח אי.די.בי את הפירעונות בנובמבר הקרוב, הרי שבפניה יעמדו שנתיים שבהן היא תידרש לפרוע מדי שנה סכום נמוך יותר, של 280-300 מיליון שקל בשנה. המשוכה הגבוהה הבאה תגיע בסוף 2022, אז תידרש אי.די.בי לפרוע כ-935 מיליון שקל למחזיקי אג"ח י"ד.

החברות של אלשטיין הזרימו סכום עתק

נכון למועד פרסום הדוחות הכספיים לרבעון השני של 2019, מציגה אי.די.בי הון עצמי שלילי בהיקף של 418 מיליון שקל, לצד שווי נכסי נקי (NAV) שלילי של 245 מיליון שקל ורמת מינוף גבוהה ביותר, בשיעור של 123%. נתונים אלה, יש להזכיר, מגיעים לאחר שהחברות שבשליטת אלשטיין, ובראשן החברה הציבורית אירסה, כבר הזרימו לאי.די.בי סכום עתק של כ-2.7 מיליארד שקל.

בתחילת ספטמבר הזרימה אירסה עוד 70 מיליון שקל לאי.די.בי, והיא אמורה להזרים עוד שני סכומים שנתיים זהים בספטמבר 2020 ובספטמבר 2021. דסק"ש הציגה בסוף יוני הון עצמי חיובי של 1.2 מיליארד שקל, NAV של 1.2 מיליארד שקל ורמת מינוף של 69%. 

רשימת הנכסים של דסק"ש כוללת כיום שלוש החזקות מרכזיות: 26% ממניות שופרסל בשווי של כ-1.5 מיליארד שקל, 69% ממניות קבוצת הנדל"ן נכסים ובניין בשווי כ-1.5 מיליארד שקל, וכן 44% ממניות סלקום בשווי כ-400 מיליון שקל.

הצלחה תזכה את סער בהגדלת התמלוגים

סער מצדו מכיר את האתגרים היטב, וינסה לשפר את המצב בזכות היכרותו העמוקה עם שוק ההון המקומי ועם מרבית השחקנים בו. נוסף על כך, יזכה אותו המעבר הזה בשכר בסיס גבוה יותר ובאפשרות להגדלת התגמולים, אם אכן יצליח במשימתו. 

אם בקבוצת אקויטל זכה סער לשכר ותנאים נלווים בהיקף של כ-930 אלף שקל בשנה, הרי שאצל אלשטיין הוא יזכה לשכר בעלות שנתית של עד 9 מיליון שקל. עלות זו כוללת שכר בסיס של 160 אלף שקל בחודש (צמוד למדד המחירים לצרכן) בתוספת תנאים נלווים. נוסף על כך, יקבל סער 2.5 מיליון אופציות של דסק"ש (1.7% מהחברה) "מחוץ לכסף", בעלות שווי חשבונאי של 6 מיליון שקל. האופציות יתחלקו לחמש מנות שוות, ובתום כל שנת עבודה יוכל סער לממש מנה אחת של אופציות. מחיר המימוש למנה הראשונה נקבע על 6.9 שקלים, ומשקף פרמיה של כ-25% על מחיר המניה הנוכחי בשוק, כשמחיר מימוש המנה השנייה והשלישית הוא 8.05 שקלים, ואילו מחיר שתי המנות האחרונות 8.63 שקלים.

נוסף על כך, יהיה סער זכאי לבונוס מותנה ביעדים של עד שש משכורות מדסק"ש ומאי.די.בי, וכן לבונוס נוסף אם יצליח להביא לשיפור ב-NAV של אי.די.בי. העלות השנתית (בהנחת זכאות למענק מקסימלי) תסתכם ב-3.96 מיליון שקל בדסק"ש ועוד 0.915 מיליון שקל באי.די.בי.

"עשרות שנות ניסיון במגזר ציבורי"

לאחר הבחירה בסער אמר יו"ר הדירקטוריון של אי.די.בי ושל דסק"ש, אדוארדו אלשטיין, כי "סער מביא עמו עשרות שנים של ניסיון במגזר הפרטי והציבורי. אנו מאמינים כי יכולת הניהול שהוכיח במהלך תפקידיו הרבים והניסיון שצבר, יסייעו לקבוצה לעמוד בפני האתגרים ולמנף את פעילותה העסקית בכלל החברות בקבוצה". 

עוד קודם להודעת המינוי, דיווחו אקויטל והחברות הבנות, נפט וישראמקו, כי סער הודיע להן על רצונו לסיים את תפקידו כמנכ"ל הקבוצה. לפי הודעת החברות בקבוצה, יסיים סער את תפקידו בעוד שלושה חודשים. סער כיהן כמנכ"ל אקויטל ב-7 השנים האחרונות, והיה שותף בכיר בניהולן של חברות בנות וקשורות בקבוצה במשך 9 שנים. אקויטל נשלטת באופן רשמי בידי חיים צוף, אבל מי שנתפס כבעל השליטה שלה בפועל, הוא איש העסקים קובי מימון.

צוף, המכהן בתפקיד יו״ר אקויטל, אמר: "אני מכבד את החלטתו של ערן לפרוש מתפקידו, ומודה לו על שנים של פעילות משותפת ופורייה ועל הישגיו בהובלת תהליכים משמעותיים בפיתוח נכסי הקבוצה". סער אמר על תפקידיו באקויטל כי "היו אלה שנות עשייה מרתקות ואינטנסיביות, וכעת החלטתי לצאת לדרך חדשה ופניי מועדות לאתגרים מקצועיים חדשים". 

עוד כתבות

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

חודש חיובי נוסף לישראליות בוול סטריט: מדד גלובס פרומתאוס עלה ב-3.8%

בחודש שעבר טיפס מדד ת"א 125 ב-3% והנאסד"ק הוסיף 4.5% לשיא חדש ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס מדעי החיים זינק ב-11.7% ● תת-מדד גלובס-פרומתאוס טכנולוגיה עלה ב-2.3% ● מניית יורוג'ן, המפתחת טיפולים למגוון סוגי סרטן בתחום האורולוגיה, זינקה ב-40% לאחר שהודיעה על הסכם בלעדי עם Agenus

ביטקוין /צילום: רויטרס

משקיעים מוסדיים נסוגים משוק הקריפטו: כמעט 70 קרנות גידור בתחום נסגרו ב-2019

מחקר חדש מצביע על ירידה משמעותית במספר הקרנות המשקיעות בשוק המטבעות הקריפטוגרפיים  ● לפי ממצאי הדוח, רק 140 קרנות בתחום הושקו מתחילת השנה - פחות מחצי ממספר הקרנות שהושקו בשנת 2018

ריקול בסדרת מוצרי פסטה של המותג הפרטי של שופרסל / צילום: יח"צ

שופרסל מודיעה על ריקול לעשרות מוצרי פסטה של המותג הפרטי

הסיבה: חשד להימצאות חרקים זעירים ● החרקים נמצאו במספר אריזות ממוצרי הפסטה של המותג הפרטי בתוצרת "ברוטו" איטליה

שר התיירות יריב לוין / צילום: יהודה עשור, יח"צ

במידה ולא תוקם ממשלה, מענקי משרד התיירות לחברות תעופה נמצאים בסכנה

האם תקציב המענקים לחברות התעופה (250 אלף אירו לקו בשנה) יסתיים כבר בחודש הבא? ● לפי שר התיירות: "אם לא תקום ממשלה זה אוי ואבוי. התנופה בענף התיירות נמצאת בסכנה ענקית אם ניכנס ל-2020 בלי תקציב התוצאה המיידית תהיה שתקציב השיווק ייעלם"

מה אפשר לקנות ב- 800 אלף שקל בצפון הארץ / צילום: בר אל, עיצוב תמונה: טלי בוגדנובסקי

איזו בית תוכלו לקנות ב-800 אלף שקל בצפון הארץ?

דירת 5 חדרים בטבריה, קוטג' בבית שאן או דירת 4 חדרים בכרמיאל

נסיך הכתר הסעודי מוחמד בן סלמן. /צילום: רויטרס Amir Levy ,

הנפקה היסטורית בסימן אכזבה: ארמקו הסעודית גייסה 25.6 מיליארד דולר, לפי שווי שוק נמוך מזה שביקש בן סלמן

ארמקו גייסה לפי מחיר של 32 ריאל (8.53 דולר למניה) מה שמשקף לחברת הנפט שווי של 1.7 טריליון דולר ● מדובר בהנפקה הגדולה בהיסטוריה, מעל זו של אליבאבא שגייסה 25 מיליארד דולר בשנת 2014 ● החברה תחל להיסחר בבורסה בריאד החל מה-11 בדצמבר

גדעון סער / צילום: שלומי יוסף

איך נסגור את הגירעון בתקציב? גדעון סער חושף את משנתו הכלכלית והמדינית

שנתיים וחצי לאחר שחזר לפוליטיקה, גדעון סער מתכונן לקרב על הנהגת הליכוד ● בראיון ל"גלובס" הוא אומר כי הוא לא מעלה על דעתו שלא יתקיימו פריימריז בליכוד אם ישראל תלך לבחירות שלישיות, ומסביר איך הדברים שייעשה יוציאו את ישראל מהבעיות בהן היא נמצאת

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 4 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

חקלאי בוחן שתילי קַנַבּוֹס, הצמח שממנו מופק קנאביס, לקראת הקציר / צילום: NICK OXFORD, רויטרס

החקלאים בארה”ב התנפלו על הפוטנציאל של גידולי הקנאביס - עכשיו הם נאלצים להתמודד עם היצף והפסדים צפויים

מזה שנים רבות, מחפשים החקלאים באמריקה גידולים רווחיים יותר מתירס ופולי סויה ● הלגליזציה של הקנאביס הלהיבה מגדלים רבים והביאה להתנפלות על הצמח ● אבל לשוק כידוע יש חוקי היצע וביקוש משלו, ועכשיו חלק מהחקלאים עומדים בפני מציאות עגומה

טקס השבעת חברי הכנסת ה־22 / צילום: רפי קוץ

הכנסת תצטרך להשיב לבג"ץ תוך שבועיים: מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת

עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם הגישו עתירה לבג"ץ בשאלה מדוע לא הוקמה ועדת הכנסת מזה חודשים ארוכים ובמקומה מצויה בכנסת ועדה מסדרת ● "אנחנו במצב חירום חוקתי"

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

הממשלה תאריך את מחיר למשתכן גם לשנה הבאה; בספטמבר 53% מהדירות החדשות שנמכרו היו במחיר למשתכן

כדי לממן את הארכת מחיר למשתכן יקצה משרד השיכון 36 מיליון שקל מתקציב הפיתוח ומוסדות הציבור

סוחר בבורסת ניו יורק. המצטרפת החדשה אינמוד סיימה את אוגוסט בזינוק של 42%   / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

זהירות, האטה לפניך: אם לא יקרה שינוי גם החגיגה בשווקים תיגמר

קצב הצמיחה בכלכלות החזקות מאט, אך הביצועים של השווקים השנה היו בין הטובים בשנים האחרונות ● אם לא יקרה שינוי, גם החגיגה בשווקים תיגמר ● כדי שיקרה השינוי שיאפשר את המשך הביצועים הטובים, צריך להבין מה היו הסיבות להאטה בצמיחה בשנתיים האחרונות

מנהלת ועדת הבחירות אורלי עדס / צילום: דוברות הכנסת - יצחק הררי, יח"צ

ועדת הבחירות: לא נוכל לקיים בחירות תוך 45 יום מהחלטת הכנסת

במסיבת עיתונאים בכנסת אמרה עדס כי במאמץ רב ניתן אולי לקצר את תהליך ההכנה ל-75 ימים: "יהיה קשה וגבולי מאוד אבל אפשרי"

פריז / צילום: Shutterstock

אלפי ביטולים של טיסות בצרפת - שביתת עובדי התחבורה הגיעה לנמלי התעופה

לפי אתר מעקב הטיסות FlightAware לאורך היום הזה בוטלו 13% מהטיסות המתוכננות בנמל התעופה הגדול של פריז, שארל דה גול ו-30% מהטיסות בנמל התעופה אורלי בפריז

ג’ולי סוויט, מנכ”לית אקסנצ’ר / צילום: רויטרס

מתמודדים על תפקיד בתוך החברה? תהיו נחמדים ליריבים

המינוי של ג'ולי סוויט למנכ"לית ענקית הייעוץ אקסנצ'ר יכולה לסמן את האסטרטגיה לבכירים: מועצות מנהלים מעדיפות לקדם אנשים שמפרגנים לחבריהם לעבודה

מורן שוחט שניר

הקוד הגנטי שלנו, האקזיט ב-50 מיליון דולר שלה: ראיון עם מייסדת קליר ג'נטיקס מורן שוחט שניר

מורן שוחט שניר הבינה שאפשר לפתח טכנולוגיה שתיתן לציבור הרחב תמונת מצב גנטית מיידית ● יחד עם בן זוגה היא הקימה את 'קליר ג'נטיקס', פלטפורמה אינטרנטית שמנגישה למטופלים את המידע האישי ● החודש נמכרה החברה ב-50 מיליון דולר ● ראיון בלעדי לליידי גלובס

הטרדה במקום עבודה, אילוסטרציה / צילום: שאטרסטוק

עובדים צעירים חווים ושמים לב לאפליה יותר מאשר עמיתיהם המבוגרים

כך לפי סקר חדש של גלאסדור ומכון האריס שסקר 1,100 עובדים מקבוצות גיל שונות ● הצעירים דיווחו יותר גם על אפליה על רקע גיל (גילנות)

טראמפ ומקרון בוועידת נאט"ו / צילום: רויטרס

בשולי כנס 70 שנה לנאט"ו: במערב יש קצת חדש

הדמוקרטיות המערביות מציינות 70 שנה לברית שהצילה אותן מן הקומוניזם ● אבל התקוטטות טראמפ-מקרון מעיבה על המסיבה ● נשיא צרפת חושב שנאט"ו סובלת ממוות מוחי, ונשיא ארה"ב חושב שמקרון צריך להתבייש לו ● האם הגיע הזמן להחליף את "האופציה האטלנטית" ב"אופציה אירופית"?

שי ג'ינפינג, נשיא סין, ודונלד טראמפ, נשיא ארה"ב / צילום: KEVIN LAMARQUE, רויטרס

ניחושים פיננסיים ועונשם: על הטעות ישלם הציבור הרחב

תופעות רבות שלא היו מוכרות בעבר, כמו ריבית שלילית, מחייבות ניחושים כדי להעריך את השפעותיהן ● ואולם, כשהמנחשים לא נדרשים לשלם מחיר על הניחוש, את מחיר הטעות עוד ישלם הציבור הרחב ● בשנת 2020 כדאי לעקוב באופן שוטף אחרי הפוליטיקה, כי היא זו שתקבע את כיוון השווקים

הדס שטייף / צילום: יונתן בלום

החסינות להדס שטייף: פגיעה מוצדקת בפרטיות או התנהלות מפחידה של הפרקליטות

האם הפרקליטות צדקה בכך שהעניקה חסינות להדס שטייף ולנוספים שהיו מעורבים בפריצת הטלפון של אפי נוה בפרשת "מין תמורת מינוי"? ● שתי דעות על הפרשה