גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בין נתניהו לאולמרט: הקשר בין השימוע בתיק 4000 לבין תיק פרשת ראשונטורס

אם יש נקודת תורפה מרכזית בתזת התביעה בתיק 4000, היא נוגעת לכוונת נתניהו לנהל מערכת יחסים שוחדית עם שאול אלוביץ' ● החקירה המאומצת הולידה ראיות רבות, אבל אף אחת מהן אינה ראיה ישירה ● קשה לקבל שאדם חכם ומתוחכם כנתניהו לא הבין מה הוא עושה ● פרשנות

בנימין נתניהו ואהוד אולמרט / צילום: מוטי מילרוד
בנימין נתניהו ואהוד אולמרט / צילום: מוטי מילרוד

1. יותר משהעגל (ראש הממשלה) רצה לינוק, אלוביץ' רצה להניק

בשעות הלילה ביום רביעי השבוע הוציא עופר גולן, דוברו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הודעה שהכחישה פרסום של הכתב אביעד גליקמן בחדשות 13 על מה שנטען בישיבת השימוע בתיק 4000. הדובר הבהיר כי "הידיעה שלפיה פרקליטי נתניהו אמרו (בשימוע אתמול) שאם ראש הממשלה עבר עבירה, לא הייתה לו מודעות או כוונה, היא שקרית".

גם אם נתעלם מהבעיה הלוגית במסר הזה של דובר ראש הממשלה (בהיעדר היסוד הנפשי, ממילא לא מתקיימת עבירה) - התגובה היא מוזרה, כי זה ממש מתבקש שסנגורי נתניהו יטענו להיעדר מודעות או כוונה שלו לנהל מערכת יחסים שוחדית עם שאול אלוביץ'.

יתר על כן, אם יש נקודת תורפה מרכזית בתזה של הפרקליטות והיועמ"ש בתיק 4000, היא נוגעת ליסוד הנפשי של נתניהו בתקופה הרלוונטית לכתב האישום.

החקירה המאומצת של רשות ניירות ערך ושל המשטרה הולידה ראיות למכביר, אבל אף אחת מהן היא לא ראיה ישירה, כגון הקלטת שיחה, הודעת מייל או ווטסאפ, שמוכיחה שנתניהו פעל לטובת קבוצת בזק, בתמורה לסיקור המוטה שדרש וקיבל באתר וואלה.

ההבנה בדבר הכוונה הפלילית של נתניהו לנהל מערכת יחסים שוחדית עם אלוביץ' - או במילים אחרות, בדבר הקשר הסיבתי בין ההחלטות הרגולטוריות לבין נתיב הסיקור המוטה - צומחת מתוך שלל הראיות האחרות. היא נלמדת מתוך הפעולות שביצע נתניהו לאורך התקופה הרלוונטית, כגון החלפת מנכ"ל משרד התקשורת; המעורבות החריגה שלו בהחלטות שהיטיבו עם בזק; וגם מתוך התבטאויות של אלוביץ' עצמו.

חומרי החקירה אינם כוללים ראיה ישירה לכוונה הפלילית של נתניהו, למערכת יחסים שוחדית עם אלוביץ', אבל הם כוללים ראיות ישירות לכוונה של אלוביץ' להטות את מערכת אתר וואלה לטובת נתניהו ומשפחתו, כדי שראש הממשלה יקדם את האינטרסים העסקיים של אלוביץ' כבעלי בזק.

בין השאר, מדובר בשיחות שניהל אלוביץ' עם מנכ"ל וואלה דאז, אילן ישועה, שמעידות על יחסי ה"תן וקח", לכאורה, בין אלוביץ' לנתניהו. "מה שמרגיז אותי זה ש'הגדול' (נתניהו) יוצא מעורו כדי לעזור - ואנחנו לא יכולים לגמול לו בגלל חבורת אפסים", כתב אלוביץ' באחד המקרים לישועה.

ישועה ענה לאלוביץ' כי "בסופו של דבר אנחנו מספקים את הסחורה, אבל אפשר לשפר".

אלוביץ' לא הרפה והשיב לישועה כי "'הגדול' מפתיע אותי לטובה בכל יום בדברים הכי חשובים, חייבים למצוא דרך לגמול לו", והוסיף כי "מגיע לו, ואפשר הרבה יותר. אני לא אוהב להיות חייב, הוא באמת בסדר ומשנה את כל המורשת הישנה".

על פניו, ההתכתבות הזו מעידה כאלף עדים על מערכת יחסים של "תן וקח" בין נתניהו לאלוביץ', כנאמר בכתב החשדות. אולם במהלך השימוע בתיק 4000, שהחל השבוע, טוענים סנגורי נתניהו כי אין הוכחה שראש הממשלה היה מודע לדברים שאומר אלוביץ'. לשיטתם, יותר משהעגל (נתניהו) רצה לינוק - רצה אלוביץ' להניק.

"אדן הגנתית" נוספת שעליה נשענים סנגורי נתניהו בשימוע נוגעת למידת המעורבות - או ליתר דיוק, אי-המעורבות - של נתניהו בפניות לאלוביץ' והאנשים הכפופים למרותו באתר החדשות וואלה, כדי שידאגו לסיקור מוטה לטובת נתניהו ומשפחתו. עובדתית, הרוב הגדול של הפניות לאלוביץ' ולאנשיו נעשו על-ידי שרה ויאיר נתניהו, ולא על-ידי ראש הממשלה עצמו. סנגורי נתניהו טוענים כי ראש הממשלה לא ייחס חשיבות רבה לסיקור שלו באתר וואלה, שאותו כינה בחקירתו "אתר קיקיוני על כלבים וחתולים, שאינו קובע את סדר היום".

טענת אי-המודעות של נתניהו ללחצים הכבדים שהפעילו רעייתו ובנו על אלוביץ' מזכירה במידה מסוימת את הטיעון "לא ידעתי" או "לא הייתי מעורב בעצמי", שהעלה ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, כשהואשם ב"פרשת ראשונטורס".

"פרשת ראשונטורס" הייתה הפרשה היחידה שבה הועמד אולמרט לדין בשנים האחרונות ויצא ממנה זכאי, וגם זה בקושי. אולמרט זוכה באותו מקרה בדעת רוב של שלושה שופטים מול שניים, מהאישומים כי קיבל מגופים ציבוריים ומהמדינה מימון כפול ומשולש בסכום של כ-90 אלף דולר לנסיעותיו לחו"ל.

הזיכוי בבית המשפט העליון התבסס על כך ששופטי דעת הרוב קיבלו את טענת אולמרט, ולו מחמת הספק, שהוא לא היה מעורב באופן ישיר בטיפול בנסיעות, לא התעמק בכל פרט ופרט בענייני הלשכה וסמך על אנשי לשכתו שיטפלו בהיבטים שונים של עבודתו.

מנגד, השופט עוזי פוגלמן סבר כי יש להרשיע את אולמרט גם בפרשה זו. הוא דחה טענות הגנה שונות שהשמיע אולמרט, שבהן ביקש לשכנע כי המסמכים אינם מלמדים על מודעותו לגביית המימון העודף. פוגלמן הדגיש כי הטענה שלפיה אולמרט כיהן במשרה בכירה והיה אדם עסוק, אינה משחררת אותו מהחובה לברר את החשד שהתעורר בעניין גביית מימון עודף.

"סיפורה של פרשת ראשונטורס מורכב ממאות ראיות ומשלל עדויות", כתב השופט, "הוא עמוס בפרטים, אך בסופו הוא סיפור פשוט. זהו סיפור על שר שקיבל כספים עודפים מארגונים שאותם ביקש לשרת לאחר שהוצגו להם מצגי כזב... לא מצאתי סבירות בתזת ההגנה, שלפיה לאורך שנים עובדים שונים - אם לדייק, עובדות שונות - פועלות בשירות הממונה עליהן, אדם ברוך כישרונות, ולמרות זאת הדברים (הפליליים) שנעשים בשמו ועבורו, ויש בהתייחס אליהם תיעוד בכתב-ידו - נעשים ללא ידיעתו".

האם דברים דומים ייקבעו ביחס למודעות ולכוונה של נתניהו בתיק 4000? קשה לקבל שאדם חכם, בכיר ומתוחכם כנתניהו לא הבין מה הוא עושה.

2. ישראל לא יכולה להגיע למצב שבו חקירת אדם מסתיימת כמעט במותו

סאמר ערביד, ראש חוליית המחבלים שביצעו את הפיגוע במעיין דני (עין בובין) סמוך לדולב, שבו נרצחה רנה שנרב ז"ל, הוא אדם מתועב וארור. ערביד צריך להירקב בכלא עד יומו האחרון. אבל זה לא אומר שאנחנו יכולים להישאר שווי-נפש נוכח העובדה שחקירתו של אדם על-ידי חוקרי השב"כ, הסתיימה באשפוזו במצב קשה מאוד בבית החולים.

חקירתו של ערביד, שהוגדרה חקירת "צורך", נעשתה אומנם בהתאם לכללים המשפטיים שנקבעו לאור פסק הדין המכונן של בג"ץ מלפני 20 שנה, בתיק "הוועד הציבורי נגד עינויים נגד ממשלת ישראל" (5100/94). אבל מדינה דמוקרטית לא יכולה להרשות לעצמה להשלים עם מצב שבו חקירתו של אדם, כל אדם, מסתיימת כמעט במותו.

אסור לנו לוותר על ערכינו. כפי שכתב בג"ץ באותו פסק דין מכונן, זהו גורלה של דמוקרטיה, שלא כל האמצעים כשרים בעיניה, ולא כל השיטות שנוקטים אויביה פתוחות לפניה. "לא פעם נלחמת הדמוקרטיה כאשר אחת מידיה קשורה לאחור. חרף זאת, ידה של הדמוקרטיה על העליונה, שכן שמירה על שלטון החוק והכרה בחירויות הפרט, מהוות מרכיב חשוב בתפיסת ביטחונה. בסופו של דבר, הן מחזקות את רוחה ואת כוחה ומאפשרות לה להתגבר על קשייה".

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושאול אלוביץ' הם בגדר חשודים, מכחישים את המיוחס להם, לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות.

עוד כתבות

לינוי בר גפן / צילום: יח"צ

התביעה של לינוי בר גפן היא רק הסדק הראשון: כך מופקר הגולש הישראלי מול הרשתות החברתיות הגדולות

בישראל 2020 עוד לא התקבל אפילו פסק דין סופי אחד המטיל אחריות בלשון הרע ופיצוי על פייסבוק או טוויטר בשל פרסום פוגעני של גולשים ● לינוי בר גפן תבעה את טוויטר ויצרה סדק בחומת ההגנה של הרשתות החברתיות ● מומחים אומרים שהדרך להטיל עליהן אחריות מורכבת, אבל אפשרית

דורון גרסטל / צילום: יח"צ

אופנהיימר חיובי על פריון: ממליץ "תשואת יתר" בפרמיה של 42% על מחיר המניה

מחיר היעד של פריון, 9 דולר, הוא מחיר בו המניה כבר נסחרה לזמן קצר בתחילת השנה הנוכחית לפני פרוץ משבר הקורונה

אוניברסיטת הרווארד / צילום: שאטרסטוק

בית הספר למנהל עסקים בהרווארד מתחייב להתמודד עם סוגיות גזעיות

דיקן בית הספר הכריז כי תוכנית הלימודים תשונה ויותר תלמידים שחורים יגויסו למוסד היוקרתי

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

מגמה שלילית בבורסות אירופה; 888 מזנקת ב-25% בלונדון

בסין פורסם היום כי מדד מנהלי הרכש של התעשייה (PMI) לחודש ספטמבר עמד ברמה של 51.5 נק' ● במסחר בחוזים על מדדי וול סטריט נרשמות ירידות של כ-1%

אדוארדו אלשטיין   / צילום: כפיר זיו

תם עידן אלשטיין באי.די.בי: נושי האג"ח מקווים למכור את השליטה בדסק"ש בכפול ממחיר השוק

לאחר פחות משבע שנים איבד אדוארדו אלשטיין את השליטה בחברת ההחזקות שבה השקיע כ-3 מיליארד שקל, לאחר שבסוף השבוע החליט ביהמ"ש להוציא צווים לפתיחת הליכים נגד אי.די.בי פתוח ולפירוקה לאחר שנקבע כי היא חדלת פירעון ● מחזיקי האג"ח יפעלו לממש את הנכסים כדי לנסות ולמקסם את ההחזר על חוב של כ-2 מיליארד שקל

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

מספרי דורשי העבודה בישראל מתקרב ל-910 אלף

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

עמדת פורטנייט / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הקרב בין אפל למפתחת פורטנייט הגיע לביהמ"ש: עשרות מיליארדים על הכף

חברת אפיק גיימס פתחה במאבק נגד גוגל ואפל על גובה העמלות שהן גובות וטוענת שהכוח שלהן מופרז, אך ספגה ביקורת מהשופטת: "הרבה רואים בכם גיבורים, אבל לא התנהלתם ביושר"

תל אביב / צילום: גיא ליברמן, גלובס

מדד בועות הנדל"ן הגלובלי: "תל אביב יצאה מאיזון"

לפי המדד שמפרסם בנק UBS מחירי הדירות בתל אביב לא מאוזנים ומוערכים בהרבה מעבר לשוויים ● לפי "רמזור בועות הנדל"ן" שיצר הבנק, ת"א היא עיר צהובה - כלומר עדיין לא מוגדרת כבועה ● כך מדורגות שאר הערים הגדולות בעולם בהשוואה

מכשיר ה-PCR הממוזער של חברת ויסבי (Visby Medical), של פרופ’ אדם דה לה זרדה (בעיגול) / צילום: רויטרס

הפרופ' הישראלי, בדיקת הקורונה המהירה ואישור ה-FDA: האיש מאחורי הפיתוח שיכול לשנות את כללי המשחק

הוא רק בן 36, ובשנים האחרונות ניסה לפתח מכשיר ביתי בגודל כף יד לגילוי מחלות מין • אבל אז הגיעה הקורונה ואיתה ההזדמנות הגדולה: מייסד Visby Medical אדם דה לה זרדה מספר ל"גלובס" על הפיתוח שכל העולם ממתין לו, ומה הסיכויים שהמוצר יגיע בקרוב לישראל

העימות הראשון בין טראמפ וביידן / צילום: Patrick Semansky, AP

העימות הנשיאותי הראשון בין טראמפ וביידן: כולם הפסידו

העימות התנהל באגרסיות, תוך הטחת עלבונות אחד בשני, ולא ניתן היה לשמוע אף טענה עד הסוף ● טראמפ התקיף את ביידן על התנהלות בנו האנטר, ועל כך סגן הנשיא לשעבר השיב: "אתה רוצה שגם אני אתחיל לדבר פה על האתיקה של בני המשפחה שלך?"

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

גלובל אוטומקס בדרך לבורסה: תתמזג לתוך השלד של מטומי

לפי הדיווח של מטומי, ההסכם עם אוטומקס יוביל לכך שעם השלמתו יחזיקו בעלי המניות הקיימים של אוטומקס ב-53%-73% מהון המניות של מטומי, בכפוף לביצוע גיוסי הון ועל בסיס עמידה ביעדים

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

בורסות וול סטריט קטעו רצף עליות של שלושה ימים וננעלו בירידות קלות

מדדי דאו ג'ונס ו-S&P 500 ירדו בכ-0.5% ומדד נאסד"ק נחלש ב-0.3% ● הנפט ירד בחדות וננעל בשפל של שבועיים ● דאקס איבד 0.4%, פוטסי 100 נחלש ב-0.5% וקאק 40 ירד ב-0.2% ● מספר המתים מנגיף הקורונה ברחבי העולם חצה את רף המיליון

הנשיא טראמפ במסיבת עיתונאים בבית הלבן ביום בו פורסם התחקיר  / צילום: Carolyn Kaster, Associated Press

עסק ביש: התחקיר של ה"ניו יורק טיימס" גנב לטראמפ את ההצגה

11 שנה הנשיא לא שילם פרוטה ● במשך שנתיים הוא שילם 750 דולר, 10% מן המס של מורה בבית ספר יסודי ● 24 שעות לאחר שחגג את מועמדות השופטת השמרנית איימי קוני בארט כמחליפתה של רות ביידר גינסבורג, שומות המס גנבו לו את ההצגה ● 35 ימים לבחירות, הנשיא בצרות

מתנדב בניסוי החיסון לקורונה של חברת מודרנה / צילום: Taimy Alvarez, AP

תוצאות ניסוי נוספות של מודרנה: החיסון בטוח לשימוש במבוגרים

החברה פרסמה תוצאות מינוסי קטן, בו נמצא שהחיסון מייצר אצל מבוגרים נוגדנים בכמות דומה לזו שנצפתה בצעירים

שרונה מרקט / צילום: אלירן אביטל

ביהמ"ש הטיל צו עיקול זמני על נכסי גינדי החזקות בחניון שרונה מרקט

הדיירים במגדלי שרונה מתנגדים לניסיון של גינדי החזקות למכור את החניון הצמוד לבניינים ● בית המשפט הטיל צו עיקול זמני עד לסך 59 מיליון שקל, שיבטיח טיפול בבעיות תברואתיות והסדרת השימוש בחניון

מפגינים במחאת בלפור צועדים בירושלים לעבר כיכר פריז / צילום: מחאת הדגלים השחורים, יח"צ

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ נגד הגבלת ההפגנות: "פגיעה לא מידתית"

התנועה מבקשת מבג"ץ לקיים בנושא דיון בהול ולהוציא צו ביניים לעיכוב כניסת הסעיף לתוקף ● לפי הנטען בעתירה, יש לבטל את הסעיפים המגבילים קיומן של הפגנות למרחק המתבסס על מקום המגורים, ובמתכונת של קבוצות המונות עד 20 איש

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילום: Associated Press

נתניהו תומך בגנץ: הורה לבקש דחייה בעתירה נגד הגדלת פנסיות צה"ל

ראש הממשלה הורה למדינה לבקש דחייה של ארבעה חודשים במתן תשובה לעתירה נגד הגדלות הרמטכ"ל - מדובר בבקשת דחייה שלישית בחצי השנה האחרונה ● עמותת צדק פיננסי מבקשת מבג"ץ לבטל תוספת לפנסיה המשולמת לגמלאי צה"ל בנימוק שהיא ניתנת שלא כדין

הנשיא טראמפ בסוף מסיבת עיתונאים בגן הוורדים בבית הלבן ביום שני / צילום: Evan Vucci, Associated Press

כשנותנים ל"מלך החובות" ופושט רגל סדרתי לנהל מעצמה

אין תחום בחוק האמריקאי שנהנה מהקלות מס רבות ופתלתלות כמו הנדל"ן ● זה מצוין עבור הנשיא דונלד טראמפ, ששקוע בחובות של מאות מיליונים, ולבני משפחתו, שמעורבים בעסקאות נשק חובקות עולם; הרבה פחות לארה"ב עצמה, ששיקולים אלה סביר שמשפיעים על מדיניותו

בנימין נתניהו ובני גנץ / צילום: Associated Press

שכחו אותנו בבית, עוד בסגר הראשון: גרסת נתניהו וגנץ

לא פלא שבמצב הנוכחי נתניהו, כמו הממשלה כולה, מאבד את אמון הציבור ● ממלכתיות זה לא לשאת נאומים "נכונים". זה לפעול בכיוון הנכון, או לפעול בכלל ● וגם, כחול לבן מציגים: חוסר אונים וכניעה הם לא חומר שיווקי טוב

שריפה בקליפורניה, השבוע / צילום: Noah Berger, Associated Press

אם ארה"ב תתחייב למטרות הסכם פריז, קליפורניה יכולה לפעול ולחסוך 4.5 טריליון דולר

זיהום האוויר מתגבר: חמש מתוך 20 השריפות הגדולות ביותר שתועדו במדינה התרחשו ב-2020