גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בן-ארי מחזקת את הטענה ל"משחק מכור מראש"

תמוה שפרקליטה בכירה שמלווה את חקירות נתניהו מראשיתן נעדרה מהשימוע

עו"ד ליאת בן-ארי / צילום: שלומי יוסף
עו"ד ליאת בן-ארי / צילום: שלומי יוסף

בזמן האחרון הבינה מדינת ישראל כי לפחות בעיני שי ניצן, פרקליט המדינה, ישנה בפרקליטות עובדת חיונית ביותר, שבלעדיה לא ירים איש את ידו או את רגלו. הכוונה כמובן לפרקליטת מחוז תל-אביב (מיסוי וכלכלה) עו"ד ליאת בן-ארי. תפקיד המשנה לפרקליט המדינה (אכיפה כלכלית) עמד לא מאויש במשך זמן רב, אולם פרסום המכרז לתפקיד זה לא יכול היה להמתין ולו רגע אחד.

יש הבדל בין לשמוע לבין לקרוא מהפרוטוקול? | עו"ד שחר בן מאיר

ברגעי הדמדומים שבין עזיבת איילת שקד לכניסת אמיר אוחנה לתפקיד שר המשפטים, פורסם המכרז. שי ניצן עומד לסיים את תפקידו בקרוב, וכהונת פרקליט מדינה קצובה ל-4 שנים. המשנה החדשה תכהן במשך שמונה שנים תחת שני פרקליטי מדינה אחרים. גם עובדה זו, כמו גם העובדה שמנכ"לית משרד המשפטים כתבה לנציב שירות המדינה כי בשלב זה לא ברור שכלל יש צורך במשרה זו, לא עצרו את הליכי איוש המכרז, שיש שיאמרו שנתפר עבור בן-ארי.

במיוחד על רקע זה, תמוה מאוד שעובדת כה חיונית ובכירה, שמלווה את חקירות ראש הממשלה מראשיתן, ושיש דחיפות בשימורה בתפקיד בכיר במשרד המשפטים, מצאה לנכון להיעדר מהליך השימוע הנערך לראש הממשלה.

המושג "בלב פתוח ובנפש חפצה" הפך בימים האחרונים למוכר ולשגור. שימוע, ובוודאי שימוע לראש ממשלה, אמור להיערך תוך נכונות של גורמי התביעה להכיר בכך שהקונספציה שבה הם שבויים זמן רב, שגויה מן היסוד.

לזכותה של הפרקליטות ניתן לומר כי שיעור התיקים שנסגרים לאחר שימוע, ללא שמוגש כתב אישום, גבוה יחסית. על-פי דוח שהוציאה הנציבה הילה גרסטל בשנת 2015, מדובר על כ-40% מכלל התיקים שבהם נערך שימוע בעל-פה. אם בתיק רגיל, כך בעניינו של ראש ממשלה, כשמוצגת תזה חדשנית ותקדימית לפיה סיקור אוהד הוא שוחד - הלב הפתוח והנפש החפצה נדרשים הרבה יותר. האם יציאה לחופשה והתעלמות מהטיעונים שיועלו בהיעדרה של ליאת בן-ארי, יכולים להיתפס כפתיחות וכהקשבה לטיעוני פרקליטי נתניהו?

הטענה כי מדובר בחופשה שתוכננה מראש, היא תירוץ הגרוע מהמעשה עצמו. נתניהו ופרקליטיו ביקשו שוב ושוב את דחיית השימוע, ונענו בשלילה. ניתן רק לדמיין את התגובה החריפה שהיינו שומעים מכיוון הפרקליטות אם אחד מפרקליטי נתניהו היה מבקש דחייה של השימוע בשל חופשה שתוכננה מראש.

טענה נוספת שעלתה מכיוון הפרקליטות היא שההכרעה בעניין הגשת כתב האישום היא רק בידי היועץ המשפטי לממשלה, ועל כן זה אין פסול בכך שהפרקליטה המטפלת יוצאת לחופשה באמצע השימוע.

אם אכן כך הדבר, מדוע נכחה בן-ארי בשימוע עד היום, מלווה בצוות גדול של פרקליטים? ומדוע לוח הזמנים שבו אמור להכריע היועמ"ש, תלוי בסיום כהונתו של פרקליט המדינה שי ניצן? הרי ההכרעה אינה קשורה לפרקליטות, אלא ליועץ בלבד.

חקירות נתניהו מתנהלות מראשיתן בעין התקשורת. גם נושאי החקירה והחשדות נגד נתניהו קשורים ברובם לסיקור התקשורתי של פעולותיו. ההדלפות,והנראות התקשורתית הביאו אפילו את כלת פרס ישראל למשפט, פרופ' רות גביזון, לומר שקשה לה לראות כיצד נתניהו יקבל משפט צדק.

יש לזכור כי בן-ארי כבר הביעה ברבים, בעוד חקירת התיק מתנהלת, את דעתה על התנהלותו של ראש הממשלה ואמרה במהלך יום עיון של לשכת עורכי הדין: "אין דבר כזה מתנות פעוטות של מאות אלפי שקלים בין חברים".

הנראות הציבורית אינה עניין צדדי בתיק שכזה, אלא עניין מהותי שבלב-ליבה של החקירה. יציאת הפרקליטה בן-ארי לחופשה, תוך כדי השימוע המתנהל, מחזקת מאוד את טענת תומכי נתניהו שלפחות מבחינת בן-ארי, אין מדובר בלב פתוח ובנפש חפצה - אלא במשחק מכור. 

הכותב הוא היועץ המשפטי של התנועה למשילות ולדמוקרטיה

עוד כתבות

הפגנה של "המרד בהכחדה" / צילום: NOAH BROWNING, רויטרס

סערה בגרמניה: אחד ממייסדי "המרד בהכחדה" המעיט בחשיבות השואה, והתנצל

בראיון עם השבועון הגרמני "צייט" אמר רוג'ר האלאם, אחד ממקימי הארגון הגלובלי, כי השואה אינה יוצאת דופן לעומת מקרים אחרים של ג'נוסייד ● היום פרסם התנצלות על דבריו: "אני מצטער מאוד על המלים שבהן השתמשתי"

"ZULA" בפיליפינים / צילום: יח"צ

בזמן שישנתם: ההוסטלים הפכו לטרנד לוהט בקרב התיירים והיזמים

יזמים ישראלים כבר מבינים את פוטנציאל פתרונות הלינה המוזלים, והם אפילו מרחיבים את פעילותם בענף בחו"ל ● האם בקרוב מחיר הלינה בישראל יתקרב יותר למחיר הטיסה לארץ?

נוני מוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה! NEWS

מועצת העיתונות: על מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס להשעות את עצמו על רקע אישום השוחד נגדו

זאת עד לסיום ההליך המשפטי נגדו ● עוד ציינה המועצה כי היא "מביעה זעזוע מן הפגיעה בחופש העיתונות בארץ העולה מכתבי האישום נגד ראש ממשלת ישראל, אשר שב ותקף את התקשורת בהכללה גם בנאום התגובה שלו"

ענבר בזק, יועצת עסקית / צילום: רון לביא

"אני מוטרדת מחוסר יציבות. עסק חייב להיות כל הזמן עם פלוס בבנק"

ענבר בזק (45) היא יועצת עסקית שמלווה עסקים קטנים ובינוניים ● "בתקופה שהעסקתי עובדים כשכירים, מכל הרווח הנקי נשאר לי 33%" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il

יצחק בן ישראל  / צילום: איל יצהר

גורמים בממשלה נגד המלצות הוועדה לקידום בינה מלאכותית שנחשפו ב"גלובס"

בעקבות חשיפת חלקים מטיוטת דוח ההמלצות של ועדת ההיגוי הממשלתית ב"גלובס" שלחו גורמים בכירים בות"ת, ברשות החדשנות ובאוצר, מכתב שבו התבטאו נגד הכוונה להקים במשרד רה"מ גוף שירכז את הטיפול בקידום התוכנית הלאומית לקידום טכנולוגיות בינה מלאכותית: "מסקנה שגויה" 

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: רויטרס ואיל יצהר, גלובס

סערה בזירה הפוליטית לאחר החלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ

פוליטיקאים וחברי כנסת מגיבים להחלטת היועמ"ש להגיש כתב אישום נגד רה"מ נתניהו בגין עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים ● ח"כ ניצן הורוביץ: "אסור שנתניהו יכהן ולו רגע אחד נוסף. מדובר בשפל היסטורי" ● ח"כ מיקי זוהר: "עצב גדול. כואב לי על רה"מ, איזו מתנה 'נהדרת' העניקה לו המדינה על כך שנתן את מיטב שנותיו למעננו"

בורסת הונג קונג. / צילום: Shutterstock

וול סטריט סגרה יום שלישי ברציפות של ירידות על רקע מתיחות הסחר

שלושת המדדים המרכזיים איבדו 0.2%, והדאו ג'ונס רשם את רצף הירידות הארוך ביותר מאז אוגוסט ● מגעים למיזוג בתחום הברוקראז' הבינלאומי בין צ'ארלס שוואב לטי.די אמריטרייד ● דיווח: ארה"ב עשויה לדחות את הטלת המכסים שנקבעה ל-15 בדצמבר

ראש הממשלה בנימין נתניהו והיועהמ"ש אביחי מנדלבליט / צילומים: מארק ישראל סלם, איל יצהר, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

מדינת ישראל נ' רה"מ: אישום נגד נתניהו בשוחד, מרמה והפרת אמונים

בתיק 4000 (תיק וואלה-בזק) יואשם נתניהו בשוחד, בתיק 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) בקבלת טובות הנאה ובתיק 1000 (תיק המתנות) גם כן בקבלת טובות הנאה ● גם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס יואשם בניסיון למתן שוחד ● שאול ואיריס אלוביץ׳ יואשמו במתן שוחד

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

מנדלבליט מגיב לראשונה על ההחלטה להאשים את נתניהו בשוחד: "קיבלתי את ההחלטה בלב כבד אך בלב שלם"

באופן נדיר נושא הערב היועמ"ש דברים לאחרת ההחלטה להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה נתניהו ● "הוא ניצל את כוחו ומעמדו כדי להיטיב עימו אישית, לכן החלטתי להעמיד את ראש הממשלה לדין בעבירה של הפרת אמונים"

מימין: שגיא גידלי ועמית ברקת  / צילום: נדב כהן יונתן

SonicWall הובילה השקעה של 10 מיליון דולר בחברת הסייבר פרימטר 81

פרימטר 81 מפתחת טכנולוגיה לגישה מאובטחת מרחוק לרשתות ארגוניות ● עוד השתתפו בגיוס המשקיעים הקיימים בחברה, Spring Ventures, ומשקיעים פרטיים שהשתתפו גם בסבב הגיוס הקודם

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

הדילמה של משקיעי אפי פיתוח: האם להיענות להצעת הרכש של לבייב - בפחות מחצי מההון העצמי

הצעת הרכש שהגיש לבייב   להחזקות הציבור בחברה בסכום של 110 מיליון דולר, תישאר פתוחה עד 19 בדצמבר ● לבייב באופן ישיר בכ-65% ממניות אפי פיתוח, אותן רכש בספטמבר 2016 מחברת אפריקה ישראל הקורסת

נפגעי הקורקינטים - 20 בנובמבר 2019

לראשונה בישראל: "גלובס" ואיכילוב עם מספר נפגעי תאונות הקורקינטים

שי ניצן/ צילום: איל יצהר

פרקליט המדינה שי ניצן בשיחות סגורות: נתניהו לא יכול לקבל מנדט להקים ממשלה תחת כתב האישום

על פי גורמים במשרד המשפטים, פרקליט המדינה שהיה אחד הגורמים הדומיננטיים בהליכים המשפטיים טען בשיחות כי נתניהו לא יוכל להרכיב ממשלה משום שעליו לקבל מנדט להרכיבה ודבר זה איננו אפשרי תחת כתב אישום

גדעון סער / צילום: טל שניידר, גלובס

גדעון סער: יש לקיים פריימריז לראשות הליכוד אם הולכים לבחירות שלישיות

משרדי WeWork במנחם בגין, ת"א / צילום:  Eyal Marilus for WeWork

WeWork החלה בפיטורי עשרות עובדים בישראל

הסערה העולמית בחברה מגיעה לישראל ● היום יצאו זימונים להליכי שימוע לפני פיטורים ל-65 עובדי המטה הטכנולוגי של החברה בישראל ● מדובר בעובדים שפועלים מבניין מידטאון בתל אביב ● במקביל נשלחים מכתבי שימוע לעובדים רבים בכל העולם

צופים בבורסת טוקיו בדונלד טראמפ/ צילום: רויטרס, Toru Hanai

מגמה מעורבת באסיה לאחר סגירה שלילית בוול סטריט

אתמול ננעל המסחר בניו יורק בירידות ● המשקיעים בכל העולם ממשיכים לעקוב אחרי החדשות בנוגע להסכם סחר אפשרי בין ארה"ב לסין

טרמינל 1 - צילום לפני אירוע פתיחה/ צילום: סיוון פרג'

טסים לחו"ל? טרמינל 1 בנתב"ג יהיה סגור מחר עד השעה 13:00

בעקבות תרגיל של חטיבת הביטחון בנתב"ג, בין השעות 08:00 ל-13:00 מחר כל הפעילות של טרמינל 1 תיעצר, והנוסעים יופנו להמראות מטרמינל 3

אסנת רונן / צילום: ישראל הדרי

אסנת רונן מונתה ליו"ר פרטנר במקום אדם צ'זנוף: "החברה בעמדה מצוינת"

צ'זנוף פרש מהתפקיד בשבוע שעבר יחד עם דירקטורים נוספים מקבוצת סבן, לאחר שהקבוצה ויתרה על השליטה בפרטנר ● האצ'יסון תגיש למשרד התקשורת בקשה להיתר שליטה בימים הקרובים

ברק שפגע במטוס בשדה התעופה בניו זילנד / צילום: רויטרס

תפס את הרגע: המטוס שנקלע לסערה בניו זילנד ויצא ללא פגע

המטוס המתין לפני המראה בנמל התעופה כרייסצ'רץ' בניו זילנד, אלא שמזג האוויר הסוער באזור, שכלל סערת ברד, גשמים וברקים לא איפשר את תנועת המטוסים בשדה התעופה ובסביבתו ● איש מהנוסעים או מהצוות נפגע מהברק, והתוצאה מסתכמת בתמונה המרהיבה

אלוביץ', נתניהו ומוזס / צילום: ברני ארדוב, וואלה ניוז, רויטרס ותמר מצפי, גלובס

הנאשמים מגיבים: "הצגת חלק נקודתי מדברי מוזס בשיחה כהצעת שוחד היא פרשנות שגויה"

היועמ"ש החליט היום להעמיד את נתניהו לדין בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן להעמיד לדין את נוני מוזס, שאול ואיריס אלוביץ' בעבירות שוחד ● מטעם בני הזוג אלוביץ' נמסר כי "על סמך הראיות בתיק, אנחנו משוכנעים שראוי היה להמנע מהגשת כתב אישום נגד מרשינו"