גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עוד עסקת ענק בתחום המרכזים הלוגיסטיים: אמות רוכשת את המרלו"ג של טבע בשוהם תמורת 445 מיליון שקל

בד בבד, חתמה אמות על הסכם שכירות עם  ס.ל.א, חברה בת של טבע, להשכרת המרלו"ג לתקופה של 10 שנים, בדמי שכירות שנתיים של כ-22 מיליון שקל ● מכירת הנכס תסייע לטבע לשפר במידה מסוימת את תזרים המזומנים שלה

אבי מוסלר, מנכ"ל אמות השקעות / צילום: פרטי
אבי מוסלר, מנכ"ל אמות השקעות / צילום: פרטי

פחות מארבעה חודשים לאחר עסקת הענק של חברת הנדל"ן מגה אור , למכירת מרכז לוגיסטי (מרלו"ג) במודיעין תמורת כ-470 מיליון שקל (לידי יבואן הרכב רמי אונגר), הבוקר דווח על עסקת ענק נוספת בתחום הלוגיסטיקה, בהיקף דומה. כעת בצד הרוכשת עומדת חברת הנדל"ן המניב אמות , שחתמה על הסכם לרכישת המרלו"ג של חברת התרופות טבע   בשוהם תמורת כ-445 מיליון שקל. 

לפי אמות, המרלו"ג שנמצא אזור התעשייה חבל מודיעין מתפרס על פני כ-77 דונם, בשטח בנוי של כ-50 אלף מ"ר, נוסף על זכויות בנייה של כ-41 אלף מ"ר שטרם נוצלו. הנכס הנרכש, לדברי הרוכשת, "הינו אחד מהמרכזים הלוגיסטיים הגדולים בעולם לאחסון ושינוע תרופות, חומרי גלם לתעשיית התרופות וציוד רפואי, תוך שנעשה בו שימוש בטכנולוגיות חדישות מהמתקדמות בעולם, המבוססות על מערכות אוטומטיות מנוהלות מחשב, של אחסון, ליקוט והפצת מוצרים".

לצד רכישת הנכס, אמות חתמה על הסכם שכירות עם ס.ל.א (סלומון לוין אלשטיין), חברה בת של טבע, להשכרת המרלו"ג לתקופה של 10 שנים, בדמי שכירות שנתיים של כ-22 מיליון שקל, צמודים למדד, עם אופציות להארכת התקופה בשלוש שנים נוספות. לפי אמות, "במהלך כל תקופת השכירות תנהל ותתחזק ס.ל.א את המרלו"ג, באחריותה ועל חשבונה על-פי הוראות ההסכם", כאשר טבע "ערבה לכל התחייבויות ס.ל.א". 

לאמות 15 נכסים בתחום הלוגיסטיקה והתעשייה

עסקה זו, המצטרפת כאמור לעסקה עליה עדכנה מגה אור בסוף חודש יוני האחרון, עשויה להעיד על כך שתחום הלוגיסטיקה הפך להיות "לוהט" בעיני חברות הנדל"ן המניב, ושחקנים אחרים בתחום הנדל"ן בישראל, המחפשים נכסים בעלי פוטנציאל לצמיחה, וגם על כך שאזור מודיעין, בשל מיקומו בסמוך לצירי תנועה מרכזיים, הפך ליעד בולט לפעילות זו. 

מצד החברות השוכרות שטחים במרלו"גים, העלויות למ"ר נמוכות יחסית לחנויות פיזיות, כך שהן יכולות גם להגדיל את המסחר המקוון שלהן וגם לאפסן סחורה בכמויות גדולות.

העסקה של מגה אור, נזכיר, ייצרה לא מעט כותרות, בין היתר בזכות תשואה של 5% שלפיה בוצעה, שהוגדרה על ידי אנליסטים כ"נמוכה ביותר אי פעם שבה מימשה חברת ציבורית בישראל נכס מניב".

אמות מזהה פוטנציאל בפעילות המרכזים הלוגיסטיים, ובהתאם היא הגדירה את הגדלת ופיתוח התחום כחלק מהאסטרטגיה שלה, ובמבט לשנה הנוכחית ציינה כי היא תפעל "לאתר הזדמנויות לרכישת נכסים מניבים לצרכי השכרה למשרדים ומסחר, המניבים באופן שוטף דמי שכירות, בדגש על תחום הלוגיסטיקה". בדוחותיה הכספיים ל-2018 ציינה עוד ציינה אמות כי "שוק זה מאופיין בפעילות ארוכת טווח הצורכת השקעות הוניות רבות. מתחמים לוגיסטיים מותאמים באופן שאינו מאפשר גמישות רבה, ועל כן תחום זה סובל פחות משינויים במחזורי הכלכלה".

מדוחותיה הכספיים האחרונים עולה כי לחברת אמות 15 נכסים בתחום הלוגיסטיקה והתעשייה, המהווים כ-16% משווי נכסי הנדל"ן המניב שלה, בהיקף של כ-1.7 מיליארד שקל. מלבד מודיעין, לאמות מרלו"גים גם בקרית שדה התעופה, באריאל ועוד.

אבי מוסלר, מנכ"ל אמות, מסר כי "עסקה זו מצטרפת לשורה של רכישות שביצענו בשנתיים האחרונות בתחום המרכזים הלוגיסטיים, אשר מסתכמות להיקף כספי כולל של כ-900 מיליון שקל. במסגרת זו, רכשנו שלושה מבנים וכן התחלנו בייזום והקמת מרכז לוגיסטי מתקדם בהיקף של כ-50 אלף מ"ר עבור חברת שופרסל". 

המרלו"ג של שופרסל, שצפוי להתחיל לפעול בשנה הבאה, מוקם בהשקעה מוערכת של כ-330 מיליון שקל, בסמוך למרכז לוגיסטי אחר של אמות אשר מרבית שטחיו מושכרים גם הם לשופרסל.

אמות, הנמצאת בשליטתה של חברת ההשקעות בנדל"ן אלוני חץ , בראשות המנכ"ל נתן חץ, עלתה לכותרות בשבועות האחרונים בקשר לעסקה רחבת היקף אחרת שביצעה, במסגרתה סיכמה על רכישת זכויותיה של שותפתה בקניון קריית אונו, חברת נכסים ובניין, תמורת 545 מיליון שקל.

בדומה ליתר מניות חברות הנדל"ן המניב הבולטות בבורסה, גם זו של אמות נהנית מכיוון חיובי מובהק כבר תקופה ארוכה, המוביל את מרבית מניות הענף להיסחר סביב רמות שיא. אצל אמות, קפיצה של יותר מ-40% במניה מתחילת השנה משקפת לחברה שווי נוכחי של 9.3 מיליארד שקל - מה שמציב אותה כחברת הנדל"ן השלישית בגודלה בבורסה, אחרי עזריאלי (כ-32 מיליארד שקל) ומליסרון (כ-9.7 מיליארד שקל).

ס.ל.א תמשיך בפעילות ההפצה כרגיל

מבחינת טבע, מכירת המרלו"ג הייתה על הפרק עוד לפני שנתיים, כשהמנכ"ל קאר שולץ הציג את תוכנית ההתייעלות הנרחבת שלו. טבע תכננה אז למצוא רוכש לפעילות חברת ההפצה ס.ל.א, שבין נכסיה נמצא המרלו"ג, וזאת משום שבחברה זיהו את ס.ל.א כפעילות רווחית אומנם, אך שאינה בליבת עסקיה.

אולם, כעבור מספר חודשים הודיעה החברה על שינוי בתוכניות ודיווחה כי לאחר "בחינה יסודית של פעילותה ועסקיה של ס.ל.א בישראל, ובהתחשב במכלול השיקולים העסקיים, קיבלה טבע החלטה שלא לקדם את הליך המכירה אלא לשמר את פעילותה של ס.ל.א אצלה", כאשר אז דובר על כך שס.ל.א על כל נכסיה (כולל המרלו"ג) יישארו בידי טבע. שנה וחצי אחרי, טבע החליטה על שינוי נוסף, ואף שפעילותה העסקית של ס.ל.א נותרת בידיה, המרלו"ג - נכס הנדל"ן עצמו - נמכר כעת לאמות.

מכירת הנכס תסייע לטבע לשפר במידה מסוימת את תזרים המזומנים שלה, פרמטר שהיה חלש בדוחות האחרונים שלה והוא קריטי ליכולתה להחזיר את חובותיה בזמן. בסוף הרבעון השני היה לטבע חוב של 28.7 מיליארד דולר (שצומצם בתחילת הרבעון השלישי, כשטבע פרעה אג"ח בהיקף כ-1.7 מיליארד דולר), לאחר שבאותו רבעון היא ייצרה תזרים שלילי מפעילות בגובה 227 מיליון דולר.

מבחינת עובדי חברת ההפצה ס.ל.א, לא צפוי כל שינוי בתנאי העבודה שלהם והם ימשיכו לפעול כרגיל במרלו"ג, שאותו טבע תשכור מאמות בתמורה ל-22 מיליון שקל בשנה (בתוספת מע"מ) לתקופה של 10 שנים. המכירה לאמות בוצעה לאחר שנשלחה מטבע הזמנה להציע הצעות לרכישה, באופן מצומצם. 

עוד כתבות

ליאור שליין והשר גלעד ארדן / צילומים: ישראל סלם, תמר מצפי

פרשנות: הכירו את החוקר שדורש מפוליטיקאים להפסיק לשקר ויש לו גם תוכנית שתגרום לזה לקרות

ד"ר אלעד אורג מהקריה האקדמית אונו מציע להטיל על עובדי ציבור חובה משפטית עקרונית לומר את האמת לציבור • המקרה של ליאור שליין והשר גלעד ארדן כמשל ● פרשנות

ארבעת הפרופסורים שהעידו בשימוע על ההדחה / צילום: רויטרס - Mike Segar

פרשנות - ימים של אימפיצ'מנט: הפרופסורים ו"ההפיכה היהודית"

ימי האימפיצ'מנט בוושינגטון הם זמן של חרדה, של מרירות ושל פילוג ● אנשים מצביעים זה על זה ואומרים דברים לא נעימים ● למשל, "הם יהודים" ● פרשנות

יאיר נתניהו והוריו בנימין ושרה / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"גיל ההתבגרות זז בכמה שנים": למה המילניאלז לא עוזבים את ההורים?

שליש מהישראלים בגילאים 25 עד 34 עדיין גרים עם ההורים ● אם פעם הצעירים שאפו לצאת מהבית לחיים כלכליים עצמאים, היום זה ממש לא המצב ● ההשלכות מרחיקות לכת - מבחינה כלכלית, שוק הדיור והמצב הנפשי של כל המעורבים בסיפור ● האזינו לפודקאסט "הצוללת" - פרק פתיחת העונה

ד”ר איציק מזרחי/ צילום: איל יצהר

"יקר בישראל, אבל התיירים מגיעים למרות המחירים. זה פרדוקס": מנכ"ל בוקינג ישראל בראיון

ד"ר איציק מזרחי, מנכ"ל בוקינג ישראל, מסביר בראיון ל"גלובס" מדוע הפכה פלטפורמת הזמנות מקומות הלינה והאירוח הבינ"ל לכל-כך פופולרית ● "מדד ההצלחה של בוקינג דומה במידה רבה לפורמט של ייעוץ עסקי שכולל ניהול תשואה וניהול תוכן כדי למקסם את העבודה"

הצעקה האחרונה/ צילום: יחצ

ביקורת ספרים ירוקה במיוחד: הספר שיעזור לכם לצרוך בצורה אקולוגית יותר

וגם: "לאכול בעלי חיים", הספר הטבעוני המשלב קטעים פילוסופיים, מידע וסיפורים, כולל דיאלוגים פנימיים בנושא ההתחממות הגלובלית והשלכותיה, בדגש על מה שכל אחד יכול לעשות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

משפחה שכזאת/ צילום: נגה שדמי ואן דה ריפ

מונוגמיה זה פאסה? למה המודל של אבא, אמא, שני ילדים וכלב כבר לא עובד להרבה מאוד אנשים

יותר ויותר אנשים תרים אחר יותר ויותר פתרונות עבור מודל הזוגיות שלהם ● האם מודל המונוגמיה והמשפחה הגרעינית סיימו את דרכם ההיסטורית? ● יש מצב

דונלד טראמפ, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי / איור: אפרת לוי, גלובס

נמאס לכם לבחור? עשינו לכם את העבודה לקראת סוף השבוע

הבחירות שנגזרו עלינו בפעם השלישית הובילו אותנו לתחושת מיאוס מבחירה, אפילו כשזה נוגע לפודקאסטים ● אל חשש, עשינו בשבילכם את העבודה, וריכזנו בעבורכם את הפודקאסטים מבית "גלובס" שהכי אהבתם בשבוע החולף ● פודקאסט לשבת ● האזינו

דונלד טראמפ / צילום: Jonathan Ernst, רויטרס

ועדת המשפט קבעה: טראמפ אשם ב"עבירות ופשעים חמורים"

כל 23 הצירים הדמוקרטים הצביעו בעד; כל 17 הצירים הרפובליקאים הצביעו נגד ● השלב הבא: אישור סעיפי האישום במליאת הבית, קרוב לוודאי לפני סוף השנה ● הסנט ידון בכתב האישום בינואר ואין כמעט ספק שטראמפ יצא זכאי

מחוז שינג'יאנג בצפון מערב סין שבו מתגורר המיעוט המוסלמי, האויגורים / צילום: רויטרס

לא רק מלחמת הסחר: מכונת היח"צ של סין עובדת שעות נוספות בניסיון לשכנע שאין מחנות ריכוז במדינה

סין מרכזת את מאמציה בעיקר באינדונזיה, המדינה בעלת האוכלוסיה המוסלמית הגדול בעולם בניסיון לשכנע כי מחנות הריכוז לחינוך מחדש בתחומה, הם "מרכזים להכשרה מקצועית ומאבק בקיצוניות"

יורם נוה, מנכ"ל כלל ביטוח / צילום: כדיה לוי

המכרז המוסדי בהנפקת המניות של כלל ביטוח: ביקוש ער שמוביל לדילול של סדר גודל של כ-20% של בעלי מניות קיימים

במכרז המוסדי של הנפקת המניות החדשות של כלל ביטוח התקבלו ביקושים ערים בהיקף 900 מיליון שקל והחברה תגייס 650 מיליון שקל ● כלל תגייס עוד עד 868 מיליון שקל בכתבי התחייבויות נדחים

סקר הסקרים

סקר הסקרים: כחול לבן מגדילה את הפער, אבל עדיין לא תצליח להקים ממשלה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

שופט העליון, נועם סולברג / צילום: אוריה תדמור

דעה: מהפכת הסבירות של השופט נעם סולברג

אף שהכרזת שופט העליון סולברג לא הופנמה, בקרוב נחוש את גלי ההדף • מי שעתיד לשמש כנשיא העליון מבקש לעצב מחדש את יחסי הממשלה ובתי המשפט, ולאפשר לדרג הנבחר לעשות את מה שהפך בשנים האחרונות ללא מקובל: למשול • וגם, מה ניתן ללמוד מראיונות הפרישה של שי ניצן ● פרשנות

שי נוביק/ צילום: איל יצהר

"למשקיעים לא אכפת שהצלנו עכברים. הם רוצים ניסויים קליניים"

זו הפעם השנייה שיזם הביוטק שי נוביק לוקח חברה כושלת, יוצק אותה לשלד בורסאי ומנסה להוציא אותה מהבוץ ולגרום למשקיעים להאמין בפתרון הרפואי שהיא מפתחת ● זה הצליח לו עם פרולור והורמון הגדילה – האם הוא יצליח עם אנלייבקס והתרופה לתגובה קטלנית של המערכת החיסונית?

אניטה אלברס / צילום: Gettyimages/Anadolu Agency

הלוחשת לסלבס: הפרופסורית שהופכת את מפורסמי הוליווד לאנשי עסקים מצליחים

פרופ' אניטה אלברס מהרווארד, שחקרה סיפורי הצלחה של כוכבי בידור וספורט, רוצה לעזור להם להפוך גם לאנשי עסקים טובים יותר ● בשביל זה היא מתחזקת פרופיל אינסטגרם פופולרי ומלמדת קורס בנושאי מיתוג וניהול מו"מ, שמחבר בין סטודנטים לתואר שני במינהל עסקים לבין הוליווד ועולם הספורט

לי אור אברבך / צילום: איה אפרים

ממשיך להשתנות: שורה של מינויי בכירים ושינויים מבניים בחטיבת הרדיו של תאגיד השידור הציבורי "כאן"

ל"גלובס" נודע כי עומר פרנקל ימונה לעורך בכיר "כאן קול המוזיקה", תומר מולוידזון לעורך בכיר "כאן 88" ורועי דלמדיגו לעורך בכיר "כאן גימל" ● בנוסף ימונה קובי מנורה למפיק הראשי של תחנות המוזיקה

פרופסור איליאן מיחוב / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו שוכחים שלצמיחה יש גם צד שלילי"

פרופ' איליאן מיחוב, דיקן INSEAD, מבתי הספר המובילים בעולם למנהל עסקים, גדל בבולגריה הקומוניסטית, למד בפרינסטון, הפך לקפיטליסט מושבע – ועכשיו משוכנע שהשיטה זקוקה לתיקון דחוף, והוא יכול להגיע רק מכיוון המגזר העסקי ● ראיון

פארק הייטק ברעננה./ צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

"שוק ההייטק ימשיך להיות שוק של מועמדים ולא של חברות"

לפי נתונים של חברת ההשמה נישה, הואט קצב הצמיחה של שכר העובדים בהייטק, ו-70% מההשמות התבצעו בתפקידים בטווח שכר של 16-30 אלף שקל

בינה  מלאכותית/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

שנות ה-20 יהיו העשור של הבינה המלאכותית

אף מדען רציני לא חושב שרובוטים מתוסכלים יצאו למסע הרג בעתיד הנראה לעין, אבל הקהילה המחקרית משוכנעת שהעשור הקרוב עשוי להיות העשור של הבינה המלאכותית ● אז מה צפוי לנו?

יהודית מייזלס / צילום: יונתן בלום, גלובס

"בתיקי גירושין היום יש שימוש מוגזם ב'ניכור הורי'. ממהרים לשלוף את הקלף הזה"

יהודית מייזלס, עורכת דין מובילה בתחום דיני המשפחה, בראיון אישי ● על הילדות בת"א ("הבית היה מאוד חם ופתוח"), על הבחירה במשפטים ("מגיל מאוד צעיר הייתי לוחמת זכויות"), ועל מצבה של מערכת המשפט בדיני משפחה: "יש בה סוג של סכיזופרניה"