גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עוד עסקת ענק בתחום המרכזים הלוגיסטיים: אמות רוכשת את המרלו"ג של טבע בשוהם תמורת 445 מיליון שקל

בד בבד, חתמה אמות על הסכם שכירות עם  ס.ל.א, חברה בת של טבע, להשכרת המרלו"ג לתקופה של 10 שנים, בדמי שכירות שנתיים של כ-22 מיליון שקל ● מכירת הנכס תסייע לטבע לשפר במידה מסוימת את תזרים המזומנים שלה

אבי מוסלר, מנכ"ל אמות השקעות / צילום: פרטי
אבי מוסלר, מנכ"ל אמות השקעות / צילום: פרטי

פחות מארבעה חודשים לאחר עסקת הענק של חברת הנדל"ן מגה אור , למכירת מרכז לוגיסטי (מרלו"ג) במודיעין תמורת כ-470 מיליון שקל (לידי יבואן הרכב רמי אונגר), הבוקר דווח על עסקת ענק נוספת בתחום הלוגיסטיקה, בהיקף דומה. כעת בצד הרוכשת עומדת חברת הנדל"ן המניב אמות , שחתמה על הסכם לרכישת המרלו"ג של חברת התרופות טבע   בשוהם תמורת כ-445 מיליון שקל. 

לפי אמות, המרלו"ג שנמצא אזור התעשייה חבל מודיעין מתפרס על פני כ-77 דונם, בשטח בנוי של כ-50 אלף מ"ר, נוסף על זכויות בנייה של כ-41 אלף מ"ר שטרם נוצלו. הנכס הנרכש, לדברי הרוכשת, "הינו אחד מהמרכזים הלוגיסטיים הגדולים בעולם לאחסון ושינוע תרופות, חומרי גלם לתעשיית התרופות וציוד רפואי, תוך שנעשה בו שימוש בטכנולוגיות חדישות מהמתקדמות בעולם, המבוססות על מערכות אוטומטיות מנוהלות מחשב, של אחסון, ליקוט והפצת מוצרים".

לצד רכישת הנכס, אמות חתמה על הסכם שכירות עם ס.ל.א (סלומון לוין אלשטיין), חברה בת של טבע, להשכרת המרלו"ג לתקופה של 10 שנים, בדמי שכירות שנתיים של כ-22 מיליון שקל, צמודים למדד, עם אופציות להארכת התקופה בשלוש שנים נוספות. לפי אמות, "במהלך כל תקופת השכירות תנהל ותתחזק ס.ל.א את המרלו"ג, באחריותה ועל חשבונה על-פי הוראות ההסכם", כאשר טבע "ערבה לכל התחייבויות ס.ל.א". 

לאמות 15 נכסים בתחום הלוגיסטיקה והתעשייה

עסקה זו, המצטרפת כאמור לעסקה עליה עדכנה מגה אור בסוף חודש יוני האחרון, עשויה להעיד על כך שתחום הלוגיסטיקה הפך להיות "לוהט" בעיני חברות הנדל"ן המניב, ושחקנים אחרים בתחום הנדל"ן בישראל, המחפשים נכסים בעלי פוטנציאל לצמיחה, וגם על כך שאזור מודיעין, בשל מיקומו בסמוך לצירי תנועה מרכזיים, הפך ליעד בולט לפעילות זו. 

מצד החברות השוכרות שטחים במרלו"גים, העלויות למ"ר נמוכות יחסית לחנויות פיזיות, כך שהן יכולות גם להגדיל את המסחר המקוון שלהן וגם לאפסן סחורה בכמויות גדולות.

העסקה של מגה אור, נזכיר, ייצרה לא מעט כותרות, בין היתר בזכות תשואה של 5% שלפיה בוצעה, שהוגדרה על ידי אנליסטים כ"נמוכה ביותר אי פעם שבה מימשה חברת ציבורית בישראל נכס מניב".

אמות מזהה פוטנציאל בפעילות המרכזים הלוגיסטיים, ובהתאם היא הגדירה את הגדלת ופיתוח התחום כחלק מהאסטרטגיה שלה, ובמבט לשנה הנוכחית ציינה כי היא תפעל "לאתר הזדמנויות לרכישת נכסים מניבים לצרכי השכרה למשרדים ומסחר, המניבים באופן שוטף דמי שכירות, בדגש על תחום הלוגיסטיקה". בדוחותיה הכספיים ל-2018 ציינה עוד ציינה אמות כי "שוק זה מאופיין בפעילות ארוכת טווח הצורכת השקעות הוניות רבות. מתחמים לוגיסטיים מותאמים באופן שאינו מאפשר גמישות רבה, ועל כן תחום זה סובל פחות משינויים במחזורי הכלכלה".

מדוחותיה הכספיים האחרונים עולה כי לחברת אמות 15 נכסים בתחום הלוגיסטיקה והתעשייה, המהווים כ-16% משווי נכסי הנדל"ן המניב שלה, בהיקף של כ-1.7 מיליארד שקל. מלבד מודיעין, לאמות מרלו"גים גם בקרית שדה התעופה, באריאל ועוד.

אבי מוסלר, מנכ"ל אמות, מסר כי "עסקה זו מצטרפת לשורה של רכישות שביצענו בשנתיים האחרונות בתחום המרכזים הלוגיסטיים, אשר מסתכמות להיקף כספי כולל של כ-900 מיליון שקל. במסגרת זו, רכשנו שלושה מבנים וכן התחלנו בייזום והקמת מרכז לוגיסטי מתקדם בהיקף של כ-50 אלף מ"ר עבור חברת שופרסל". 

המרלו"ג של שופרסל, שצפוי להתחיל לפעול בשנה הבאה, מוקם בהשקעה מוערכת של כ-330 מיליון שקל, בסמוך למרכז לוגיסטי אחר של אמות אשר מרבית שטחיו מושכרים גם הם לשופרסל.

אמות, הנמצאת בשליטתה של חברת ההשקעות בנדל"ן אלוני חץ , בראשות המנכ"ל נתן חץ, עלתה לכותרות בשבועות האחרונים בקשר לעסקה רחבת היקף אחרת שביצעה, במסגרתה סיכמה על רכישת זכויותיה של שותפתה בקניון קריית אונו, חברת נכסים ובניין, תמורת 545 מיליון שקל.

בדומה ליתר מניות חברות הנדל"ן המניב הבולטות בבורסה, גם זו של אמות נהנית מכיוון חיובי מובהק כבר תקופה ארוכה, המוביל את מרבית מניות הענף להיסחר סביב רמות שיא. אצל אמות, קפיצה של יותר מ-40% במניה מתחילת השנה משקפת לחברה שווי נוכחי של 9.3 מיליארד שקל - מה שמציב אותה כחברת הנדל"ן השלישית בגודלה בבורסה, אחרי עזריאלי (כ-32 מיליארד שקל) ומליסרון (כ-9.7 מיליארד שקל).

ס.ל.א תמשיך בפעילות ההפצה כרגיל

מבחינת טבע, מכירת המרלו"ג הייתה על הפרק עוד לפני שנתיים, כשהמנכ"ל קאר שולץ הציג את תוכנית ההתייעלות הנרחבת שלו. טבע תכננה אז למצוא רוכש לפעילות חברת ההפצה ס.ל.א, שבין נכסיה נמצא המרלו"ג, וזאת משום שבחברה זיהו את ס.ל.א כפעילות רווחית אומנם, אך שאינה בליבת עסקיה.

אולם, כעבור מספר חודשים הודיעה החברה על שינוי בתוכניות ודיווחה כי לאחר "בחינה יסודית של פעילותה ועסקיה של ס.ל.א בישראל, ובהתחשב במכלול השיקולים העסקיים, קיבלה טבע החלטה שלא לקדם את הליך המכירה אלא לשמר את פעילותה של ס.ל.א אצלה", כאשר אז דובר על כך שס.ל.א על כל נכסיה (כולל המרלו"ג) יישארו בידי טבע. שנה וחצי אחרי, טבע החליטה על שינוי נוסף, ואף שפעילותה העסקית של ס.ל.א נותרת בידיה, המרלו"ג - נכס הנדל"ן עצמו - נמכר כעת לאמות.

מכירת הנכס תסייע לטבע לשפר במידה מסוימת את תזרים המזומנים שלה, פרמטר שהיה חלש בדוחות האחרונים שלה והוא קריטי ליכולתה להחזיר את חובותיה בזמן. בסוף הרבעון השני היה לטבע חוב של 28.7 מיליארד דולר (שצומצם בתחילת הרבעון השלישי, כשטבע פרעה אג"ח בהיקף כ-1.7 מיליארד דולר), לאחר שבאותו רבעון היא ייצרה תזרים שלילי מפעילות בגובה 227 מיליון דולר.

מבחינת עובדי חברת ההפצה ס.ל.א, לא צפוי כל שינוי בתנאי העבודה שלהם והם ימשיכו לפעול כרגיל במרלו"ג, שאותו טבע תשכור מאמות בתמורה ל-22 מיליון שקל בשנה (בתוספת מע"מ) לתקופה של 10 שנים. המכירה לאמות בוצעה לאחר שנשלחה מטבע הזמנה להציע הצעות לרכישה, באופן מצומצם. 

עוד כתבות

מיניבוס Bubble של ויה וחברת דן / צילום: יח"צ

למרות הקורונה: חברת שירותי ההסעות הישראלית ויה מגייסת 400 מיליון דולר לפי שווי של מעל 2 מיליארד דולר

מי שהוביל את הגיוס היא חברת האחזקות Exor שמחזיקה באחזקה משמעותית בחברות פיאט, קרייזלר, פרארי, עיתון אקונומיסט וקבוצת הכדורגל יובנטוס ● Via פיתחה מערכת תחבורה דינמית, בהתאם לצרכי הנוסעים שרוצים לעלות על כלי הרכב שמפעילה ופועלת בכ-100 ערים בעולם

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

התוכנית לחילוץ המשק: 80 מיליארד שקל, מחציתם מקופת המדינה

במרכז התוכנית: סיוע בגובה של 40.7 מיליארד שקל למגזר העסקי ● כחלון נפרד מתיק האוצר: ״מאמין שהמשק יחזור לפעולה אחרי פסח״ ● במקביל החמרה במגבלות התנועה: העבודה תצומצם ל-15% בלבד מהעובדים בכל ארגון

מסיבת עיתונאים של "ימינה" ביישוב אלקנה / צילום: מפלגת ימינה

חברי סיעת ימינה לנתניהו: "חייבים להיות קווים אדומים"

6 חברי סיעת ימינה שלחו מכתב לראש הממשלה נתניהו ובו הביעו דאגה מן ההליך הפוליטי המסתמן ● במכתבם הם שמו דגש על הבעיות: הוויתור על תיק המשפטים, שינוי חוק קמיניץ, שהגביר את הרס בתים בחברה הערבית, שינויים בחוק יסוד הלאום, זכות הווטו לגנץ על החלת ריבונות על ישובים ביהודה ושומרון, ועוד

בנימין נתניהו, משה בר סימן טוב ויעקב ליצמן במסיבת עיתונאים על ההיערכות לקורונה / צילום: יח"צ

"העבירו מסרים ברורים המבוססים על נתונים, לא על פחד"

בפנייה למקבלי ההחלטות בממשלה ובמשרד הבריאות, הזהירו רופאים וחוקרים מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית כי "לא ניתן יהיה להמשיך את הסגר ללא הגבלת זמן"

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

בשל משבר הקורונה: שר המשפטים אישר להמציא כתבי בי-דין בדוא"ל

המהלך נועד לייתר ככל הניתן העברת עותק קשיח באמצעות שליח כפי שהיה נהוג בשגרה עד כה, וכך להפחית קירבה לא הכרחית בהתאם להנחיות משרד הבריאות וכן להקל על הציבור מבחינה ביורוקרטית ● התקנה לא תחול על כתב בי-הדין הראשון בתיק

קניות בצל הקורונה בסניף יוחננוף בתל אביב. בסופרים יש ריכוזי התקהלות מותרת / צילום: כדיה לוי, גלובס

אחרי שנדחו בגלל דליפת המיקומים: כך יתנהלו בדיקות הקורונה ברשתות המזון

"נבצע כחצי מדגם של קופאיות וכחצי - של מבקרים רגילים", אומר פרופ' ברבש, המרכז מטעם מכון ויצמן את ההליך עם משרד הבריאות ● מי שייקחו את הדגימות הם נציגי פיקוד העורף ● דליפת המיקומים הביאה לחשש כי בעלי תסמינים יגיעו במיוחד ויגדילו את היקפי ההדבקה

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

מידרוג בוחנת "עם השלכות שליליות" את דירוג האג"חים של שלמה אליהו

מידרוג מצמידה כיום לאג"חים של שלמה אליהו דירוג A1.il שמשקף כושר החזר גבוה

רן גולדשטיין, סמנכ"ל מידרוג / צילום: סיון פרג'

מידרוג: הקורונה והסחר מקוון יורידו את מחירי השכירות ואת הדירוג של חלק מחברות הנדל"ן המסחרי

גם אם משבר הקורונה יארך זמן קצר, במידרוג מעריכים כי בעלי שטחים מסחריים יהיו חייבים להוריד את דמי השכירות כדי לתמוך בעסקים השוכרים; וכי האצת תופעת הסחר המקוון תאיץ את ירידת המחירים גם לטווח רחוק

רופא מוטרד הולך מחוץ לבית החולים לחולי קורונה שהוקם במיוחד  / צילום: רויטרס

האם המחיר הכבד של המלחמה בקורונה שווה את זה? המחקרים הכלכליים הטריים סבורים שכן

שני מחקרים טריים הגיעו למסקנה כי ריחוק חברתי הוא המדיניות הנכונה, למרות הנזק הכלכלי הניכר ● כלכלנים מהפדרל ריזרב ו-MIT בדקו את מגפת השפעת הספרדית בארה"ב, ומצאו כי ערים שנלחמו מהר ובאגרסיביות - צמחו יותר בהמשך

מטוס איזי ג'ט / צילום: יח"צ

איזי ג'ט החליטה לקרקע את כל צי המטוסים שלה

החברה לא נוקבת במועד שבו היא תחדש את טיסותיה ● באיזי ג'ט מציינים כי "אנו ממשיכים לנקוט כל פעולה המאפשרת להפחית עלויות והוצאות שאינן קריטיות בכל הרמות, על מנת למתן את השפעת משבר הקורונה"

אסדת קידוח נפט / צילום: חסן ג'מאל, AP

רוסיה, ערב הסעודית והקורונה: מחיר הנפט צלל לשפל של 17 שנה

מלחמת המחירים בין שתי מפיקות הנפט הגדולות, רוסיה וסעודיה, והירידה בביקושים כתוצאה מהמגפה העולמית מושכות את מחירי הנפט כלפי מטה - לטריטוריה של 20 דולר לחבית

יעל לביא ואשר ווסטרופ-אוונס באולפן BLOCKTV / צילום: BLOCKTV

ערוץ בלוקטיוי של משה חוגג פיטר 80% מעובדיו בישראל

בשבועיים האחרונים קיבלו 18 מעובדי BLOCKTV בישראל הודעות על פיטוריהם ● לדברי מקורות המעורים במיזם, הקיצוצים נעשו בעקבות ההשפעה השלילית של מגיפת הקורונה על תעשיית הבלוקצ'יין, שבה מתמקדים תכני האתר

בנימין נתניהו, מסיבת העיתונאים בצל הקורונה, אמש / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

הבדיקות של רה"מ יצאו תקינות, בשלב זה הוא עדיין נשאר בבידוד

אחרי שהיועצת למגזר החרדי של לשכת רה"מ רבקה פאלוך נמצאה כחולה בקורונה, מתקיימות בשעה זו חקירה האפידמיולוגית ● מלשכת ראש הממשלה נמסר: "בהתאם לממצאים, משרד הבריאות ורופאו האישי של רה"מ יקבעו יום לסיום הבידוד"

דורשי עבודה חדשים שנרשמו בלשכת התעסוקה מתחילת החודש

שיעור האבטלה מתקרב לרבע מהמשק; מעל ל-800 אלף נרשמים חדשים במרץ

עד היום ב-17:00 נרשמו 20,413 דורשי עבודה – דומה למספר הנרשמים הכולל אתמול ● 89.9% מהנרשמים בשירות התעסוקה מתחילת מרץ נמצאים בחל"ת ● שיעור האבטלה עומד על 23.1%

בנק ירושלים / צילום: איל יצהר

בגלל שהקורונה פתחה מרווח גבוה: בנק ירושלים יוצא בתוכנית רכישה עצמית של אג"ח

התוכנית בהיקף של עד 100 מיליון שקל ● "הרכישה עשויה להוות הזדמנות עסקית וכלכלית ראויה לבנק"

ד"ר טליה כהן סולל (ג'נטיקה +) יונית סירקין, מנכ"ל מסצ'אלנג, שרון ברק (סולוטום)

מאיץ מרחוק: המחזור החדש של המאיץ מאסצ'לנג' יפתח כמתוכנן אבל באופן מקוון

תוכנית הלימודים של מסצ'אלנג' עברה בשבועות האחרונות התאמות טכנולוגיות ושינויים בתוכן שיאפשרו קיום תוכנית לימודים ליזמים והחברות שנבחרו להשתתף בתוכנית הממוקמים במדינות שונות ברחבי העולם.

תוכנית התחדשות עירונית במקום מרכז הקליטה בגילה / הדמיה: משרד הבינוי והשיכון

אושרה להפקדה תוכנית התחדשות עירונית במקום מרכז הקליטה בגילה

במסגרת התוכנית מוצע פרויקט התחדשות עירונית נרחב במתחם, ששטחו 83 דונם וכולל בהווה 287 יחידות דיור ● לאורך השנים התפרסמה ביקורת רבה על התכנון האדריכלי, איכות הבנייה והתחזוקה של הקומפלקס האייקוני, שכונה בידי יושביו "הארלם"

יאיר לפיד מגיב למינויו של בני גנץ ליו"ר הכנסת / צילום: אלעד גוטמן

לפיד: "לא אוותר על הערכים שלי בשביל להיות שר החוץ בזום"

יו"ר האופוזיציה המיועד בביקורת חריפה על נתניהו והממשלה הנוכחית ● "כולנו נילחם יחד בקורונה. הם מהממשלה ואנחנו מהכנסת. אך הגיע הזמן להגיד מה באמת קורה פה: המשבר לא מנוהל"

עמי יעקב / צילום: ק.א.ל

היה מנוע: הסיפור על מטוס ק.א.ל שנתקע בסיביר

וגם: אילו עיריות נרתמו לטובת האכלת חתולי רחוב ● השיחה

מתוך מחאת העצמאים בירושלים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

המעסיקים בקריאה דרמטית לממשלה: "יש חיים אחרי הקורונה"

לא להגדיל את מעגל האבטלה: מאות מעסיקים פנו לממשלה בבקשת סיוע ● "ההטבה היחידה שהמדינה נותנת היא לשלוח עובדים הביתה. למה לשלוח הביתה? תעזרו לנו להחזיק אותם במקומות העבודה"