גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון: סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס"

שר התחבורה שלח מכתב חריף למנכ"ל משרד רה"מ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועמ"ש, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון ● "סגנונו מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות כזה"

בצלאל סמוטריץ' / צילום: אתר הכנסת
בצלאל סמוטריץ' / צילום: אתר הכנסת

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' מגיב לחשיפת "גלובס" ושולח מכתב חריף במיוחד למנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ, בו הוא מותח ביקורת קשה על המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ, וקורא שלא לציית להוראתו בעניין המאחזים הלא חוקיים ביהודה ושומרון.

כזכור, בערב החג פורסם ב"גלובס" כי המשנה ליועמ"ש קמיניץ שיגר מכתב למנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ, ובו הוא מבקר קשות את פעולותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למנוע פינוי התיישבות לא חוקית ביהודה ושומרון. קמיניץ כתב כי "לאחרונה אירעו מספר מקרים שבהם גורמים בדרג המדיני במשרד הביטחון פעלו באופן יזום להקפאת הליכי פיקוח ואכיפה שנועדו למנוע ביסוסה של בנייה בלתי חוקית".

לדברי עו"ד קמיניץ, נתניהו ועוזריו פעלו כדי להעניק ארכות לפינוי המאחזים, "באופן המסכל למעשה את האפשרות לאכוף את החוק ולנקוט פעולות פיקוח יעילות מכוח דיני האזור".

לטענת המשנה ליועמ"ש במכתבו, "מדובר בצבר של מקרים חמור מאוד, אשר מעלה חשש מפני התפתחותה של מגמה בעייתית עד מאוד, החותרת תחת שלטון החוק".

קמיניץ הוסיף עוד במכתבו והבהיר כי נתניהו והדרג המדיני שמתחתיו חרגו מסמכות בהתערבותם במדיניות האכיפה ביהודה ושומרון. "חשוב להבהיר כי ככלל, הדרג המדיני אינו מוסמך להתערב בהחלטות הקשורות לאכיפת הדין ביהודה ושומרון".

את מכתבו סיים קמיניץ בהוראה לממלא-מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה "להבהיר לכלל הגורמים הרלוונטיים במשרד הביטחון כי אין לאפשר התערבות של הדרג המדיני בהליכי האכיפה והפיקוח השוטפים", וכי הוא מבקש "לקבל עדכון בהקדם על כך שהנחיות אלה הועברו והוטמעו", וכי יש לפעול בנחישות להמשך הליכי האכיפה שסיכל הדרג המדיני נגד הבינוי הבלתי חוקי ביהודה ושומרון. 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ / צילום: איל יצהר, גלובס

על כך הגיב היום (ד') שר התחבורה במכתב, בו הוא מאשים את קמיניץ בגסות-רוח, בסיכול מדיניות הדרג המדיני ובפגיעה קשה בהתיישבות ביהודה ושומרון תוך הפלייתה למול המאחזים הפלסטינים הלא חוקיים.

"עוד בטרם אתייחס לתוכן המכתב, אינני יכול שלא להביע את דעתי באשר לסגנונו", כותב השר סמוטריץ'. "עו"ד קמיניץ פוקד עליך לפעול משל היית אחרון העובדים הכפופים לו, ולא מנכ"ל משרד ראש הממשלה הפועל כאיש אמונו וכזרועו הארוכה של ראש הממשלה ושר הביטחון. סגנון זה מבטא בעיית משילות קשה ואובדן דרך של מי שאמורים להיות משרתי הציבור תחת הנחיית נבחריו. אין להשלים עם היפוך יוצרות שכזה".

לגופו של עניין, סמוטריץ' טוען כי "תוכנו של המכתב מופרך משפטית, נשען על תיאור מעוות של המציאות ומערער אחר יסודות המשילות, הדמוקרטיה ושלטון החוק". לטענתו, סמכויות האכיפה המינהלית ביהודה ושומרון אינן נתונות ליועץ המשפטי לממשלה אלא למפקד הצבאי. סמוטריץ' מוסיף בציניות כי "כל עוד לא עברה ישראל הפיכה צבאית, הדרג הצבאי כפוף לדרג המדיני. זו היא תובנה דמוקרטית בסיסית ביותר. תובנה זו גם מעוגנת באופן פורמלי בחוק יסוד הצבא".

לטענת סמוטריץ', "עו"ד קמיניץ מבקש להתייחס לאכיפת דיני התכנון והבנייה בהתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון כאקט רגיל של 'אכיפת שלטון החוק', במנותק משיקולים מדיניים. ולא היא: אם נרצה או לא, ההתיישבות ביהודה ושומרון היא מדינית באופיה ורחוקה מלהתנהל בכלל היבטיה בצורה 'מקצועית' רגילה כפי שמקובל בגבולות הקו הירוק. כלל הליכי התכנון והבנייה מנוהלים ומפוקחים באופן הדוק על-ידי הדרג המדיני ועל בסיס שיקולים מדיניים, והדרישה כי הליכי האכיפה נגד ההתיישבות הישראלית לבדם יהיו נטולי זיקה מדינית, תביא לתוצאה מפלה, לא הגיונית ולא הגונה".

סמוטריץ' מלין על כך שהמשנה ליועמ"ש מאפשר על בסיס שיקולים מדיניים הימנעות מפינויו של המאחז הבלתי חוקי חאן אל אחמר, ועוד הרבה יותר מכך - את ההימנעות הכמעט מוחלטת מסיכול ההשתלטות הבלתי חוקית של הערבים על שטחי C בעשור האחרון, אך דורש אכיפה מסיבית נגד קרוואנים בהתנחלויות.

סמוטריץ' לא עוצר בכך ומכנה את מכתבו של עו"ד קמיניץ "הרצחת וגם ירשת".

לדבריו, "מזה שנים המערכת המשפטית תוקעת כל מקל אפשרי בגלגלי ההסדרה, ממציאה דרישות משפטיות שאין להן אח ורע ושמעולם לא נדרשו באזור, ופועלת בניגוד מוחלט למדיניות הברורה שמבקש הדרג המדיני לנקוט. כעת מבקש עו"ד קמיניץ לשלול גם את מעט שיקול-הדעת של הדרג המדיני בקביעה ובמימוש של סדרי עדיפויות בהפעלת הליכי האכיפה.

"כל זאת, רק במגזר היהודי. לא חלילה מול הערבים תושבי האזור. נראה לי מיותר לתת דוגמאות, יש כאלה למכביר, אבל רק למען סבר את האוזן נזכיר את השנים הרבות שלקח למערכת לחוקק צו אחד קטן שיאפשר להתמודד, ולו במעט, עם הבנייה הקלה של הערבים בסופי שבוע שמוקמת בשטח, ולכן לא ניתן לעשות שימוש נגדה בצו לתפיסת יבילים".

עוד מוסיף סמוטריץ' כי "אי-אפשר גם להתעלם בהקשר זה מניסיונם של היועץ המשפטי ואנשיו לסכל החלטות של הממשלה והכנסת, שביקשו להסדיר את ההתיישבות ביהודה ושומרון וחוקקו לשם כך בסמכות וברשות את חוק ההסדרה. ההחלטה לראות ביהודה ושומרון שטח הנתון בתפיסה לוחמתית, להחיל עליו עוד ועוד נורמות מהמשפט הבינלאומי, אף שיש את כל הסיבות שבעולם שלא לעשות זאת, ולבקש לפסול בשל כך את החוק - היא החלטה פוליטית מובהקת".

לדברי שר התחבורה, "החלטת המערכת המשפטית לאמץ עמדת שמאל משפטית קיצונית ביחס ליהודה ושומרון, בה-בעת כשישנן עמדות משפטיות אחרות חזקות, מבוססות ומאוזנות בהרבה, היא החלטה פוליטית שגוזרת את היחס של המערכת הזו להתיישבות כולה כבר שנים רבות ומביאה להצרת צעדיה בכל דרך".

לדבריו, מכתבו של עו"ד קמיניץ הוא לא יותר מהמשך מגמתם של אנשי היועץ המשפטי לממשלה לדורותיהם ליטול לעצמם עוד ועוד סמכויות ניהול ולהפקיע אותן מידי הדרג המדיני הנבחר בצורה לא חוקית ולא דמוקרטית. לאור כל זאת כותב סמוטריץ' כי "יש להדוף את הניסיון הבוטה והמסוכן הזה על הסף, ואני קורא לך לעשות זאת בשתי ידיים ולהודיע לעו"ד קמיניץ באופן מפורש כי אין בכוונתו של ראש הממשלה ושר הביטחון להתנער מסמכותו ומאחריותו לנעשה בהתיישבות ביהודה ושומרון ולהעביר את הסמכות לפקידים משפטיים בעלי אג'נדה שמעולם לא נבחרו".

השר סמוטריץ' ממשיך לעקוץ את המשנה ליועץ המשפטי לממשלה וכותב כי הוא ישמח לקבל "את מכתביו של עו"ד קמיניץ ובהם דרישות בלתי מתפשרות לאכיפת דיני התכנון והבנייה נגד הבדואים בנגב או נגד אזרחים ערבים בצפון. אשמח בעיקר לראות כיצד מכתביו נושאים פרי ומצמצמים, ולו במעט, את היקפי הבנייה הבלתי חוקית באזורים אלה. או-אז לא יהיה זה לפלא בעיניי שהמשנה העסוק מצא זמן לעסוק בארבעה מאחזים נידחים ביהודה ושומרון. למרבה הצער, אתה ואני יודעים שזו רחוקה מלהיות המציאות. אשמח לקבל גם את מכתבו, בו הוא מסביר איך הסכימו אנשיו לדחיית מועד נוספת להריסה של ביתו הבלתי חוקי של אגבאריה בפאתי אום אל פאחם לשם הסדרתו, לאחר שפרקליט המדינה בכבודו ובעצמו זעק מרה, בצדק רב, על הפגיעה הקשה הנגרמת לשלטון החוק בשל מסמוס הליכי האכיפה בעניינו במשך שנים על-ידי רשויות המדינה".

לסיום קרא סמוטריץ' לראש הממשלה שלא לשתף פעולה עם המשנה ליועץ המשפטי בעניין זה ולדחות את דרישותיו. הוא מסיים את פנייתו למנכ"ל משרד ראש הממשלה, באומרו כי "ככל שאתה מתקשה לעשות זאת לבדך, אודה על זימון דיון בעניין עם היועץ המשפטי לממשלה, שבו אשתתף גם אני, ובמידת הצורך משפטנים נוספים, שיסייעו לו להבין את טעותו בעניין". 

עוד כתבות

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

לא הלכתם לעבודה היום? כדאי שתדעו מה הן הזכויות שלכם

מהן שתי הסיבות בגינן יש לנו את הזכות להיעדר מהעבודה היום? והאם המעסיק יכול לפטר עובד שלא הגיע לעבודה? עו"ד נעמה שבתאי בכר, מומחית בייצוג מעסיקים, מסבירה

הפגנת BDS / צילום: SHUTTERSTOCK

ביה"ד של האיחוד האירופי מנחית מכה על היצוא הישראלי: חובה לסמן מוצרים מיו"ש, מזרח ירושלים ורמת הגולן

זאת בשל היותם "שטחים כבושים" המנוגדים לדין הבינ"ל ואי-הכרת האיחוד האירופי בזכותה של ישראל על שטחים אלה ● יו"ר התאחדות האיכרים: "חציית קו אדום ותרועת ניצחון לתנועת ה-BDS" ● מנגד, באגודה לזכויות האזרח מברכים

ניר שוחט / צילום: תמונה פרטית

"יש תחושה שהמדינה הונתה אותנו. הוראות הפיצוי השתנו ונותרנו לבד"

ניר שוחט (38) הוא מבעלי מסעדת סושימוטו בשדרות ומוביל את מחאת המסעדנים בדרום, שקוראת לסיוע ממשלתי לעסקים באזור ● "הנזק הישיר שלנו מוערך בעשרות אלפי שקלים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il  

הריסות תחנת הטלוויזיה של החמאס בעזה / צילום: רויטרס Suhaib Salem

פעולה מקיפה של צה"ל בעזה הפכה לבלתי נמנעת

השאלה המכרעת היא אם חמאס יצא ידי חובתו בפעולה מוגבלת או שייאלץ לפעול בהיקף נרחב • אם יסתפק בתגובה סמלית, יהיה בכך הישג למדינת ישראל

בנימין נתניהו \ צילום: אמיר מאירי

נתניהו: "ישראל לא מעוניינת בהסלמה, אך נעשה כל שיידרש להגן על אזרחינו"

כך אמר היום ראש הממשלה נתניהו על רקע חיסול הבכיר בג'יהאד האיסלמי והמטחים הבוקר על דרום המדינה ● גם הרמטכ"ל אביב כוכבי הדגיש כי צה"ל לא מעוניין בהסלמה ● ראש השב"כ נדב ארגמן ציין כי העיתוי לחיסול היה מקצועי בלבד

שערי קניון דיזנגוף סנטר נעולים / צילום: שני מוזס, גלובס

ירידה של 10% בהיקף הקניות היום לעומת יום שלישי בשבוע שעבר

לפי נתוני חברת שב"א (שירותי בנק אוטומטיים) בין השעות 9:00 ל-12:00 הייתה ירידה של 33% בסכום ההוצאות בכרטיסי אשראי

סטיבן שוורצמן / צילום: רויטרס

משנה מבנה, משפר שווי: הרפורמה במיסוי החברות בארה"ב

ענקיות ניהול הנכסים האמריקאיות נהגו להתאגד כשותפויות, אולם מבנה זה הקטין את הביקושים להשקעה בהן והביא לכך שנסחרו בדיסקאונט משמעותי ● רפורמת מיסוי החברות בארה"ב יצרה הזדמנות עבורן להציף שווי באמצעות הפיכה לחברה בע"מ ● חלק ממנהלי הנכסים כבר ניצלו את ההזדמנות ואחרים בוחנים אותה

ויצמן שירי  / צילום: תמר מצפי

ההרפתקה הבורסאית החדשה של ויצמן שירי: רוכש שלד בורסאי כדי לצקת לתוכו פעילות קנאביס באפריקה

שירי, שבעבר הוביל את חברת הנדל"ן תשואה 10 שקרסה עם חובות כבדים, מתכוון למכור לשלד נקסט ג'ן פעילות בבעלותו ובמרכזה נכס נדל"ן בבאר שבע וכן "גידול וייצוא קנאביס רפואי בעיקר במדינת לסוטו"

משתמשת בפייסבוק / צילום: שאטרסטוק

צ'ק דרך הוואטסאפ? פייסבוק משיקה שירות תשלומים חדש

השירות "פייסבוק פיי" יאפשר ביצוע תשלומים דרך כל אפליקציות החברה ● השירות יהפוך לזמין בפייסבוק ומסנג'ר בארה"ב במהלך השבוע הקרוב ובהמשך יהיה זמין במדינות נוספות

ישראל כ"ץ בעצרת האו"ם / צילום: Eduardo Munoz, רויטרס

משרד החוץ מגיב להחלטת בית הדין האירופי: בית הדין האירופי נגרר לקמפיין פוליטי נגד ישראל

יקב פסגות: החלטת בית הדין נגועה באפליה נגד ישראל, גאים בתרומתנו למאבק נגד ההחלטה

 

 

צה"ל הפציץ בשכונת שג'אעיה בעזה את ביתו של בכיר בג'יהאד האסלאמי / צילום: REUTERS/Mohammed Salem

יותר מ-200 רקטות לאורך היום; פיקוד העורף: ניתן לקיים לימודים בגוש דן ובשפלה

מטחים כבדים נורו מעזה במהלך היום, בעקבות חיסול בכיר הג'יהאד האסלאמי ● צה"ל תקף ברצועה ● שליח האו"ם יגיע מחר לאזור ● לא יתקיימו מחר לימודים ביישובים שנמצאים במרחק של עד 40 ק"מ מרצועת עזה

הייטק גלובלי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

אייסייט זכתה בחוזה של 15 מיליון דולר לאספקת מערכות ליצרן רכב אמריקאי

החברה פיתחה מערכת ראיית מכונה למעקב אחרי הנהג ברכב אוטונומי ● אייסייט לא נקבה בשם היצרן, אך מדובר בשני דגמי רכב חדשים, שייצורם מיועד להתחיל ב-2021

 

מכונת דפוס של דולרים/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

השקל נחלש מול הדולר והאירו על רקע ההסלמה הביטחונית

הדולר קופץ ב-0.5% מול השקל לרמה של 3.516 שקלים, והאירו מוסיף 0.55% לערכו לרמה של 3.881 שקלים ● פריקו: "אי-הוודאות בשווקים על רקע המצב הביטחוני גורמת לביקוש ער לדולר"

מסחר בוול סטריט./  צילום: רויטרס

יום נוסף של שיאים בוול סטריט, בהובלת פייסבוק ודיסני

הנאסד"ק עלה ב-0.25% לשיא חדש, מדד S&P 500 טיפס ב-0.13% לאחר שקבע שיא תוך-יומי חדש ואילו הדאו ג'ונס ננעל ללא שינוי ● בנאומו במועדון הכלכלי של ניו יורק טראמפ תקף את הפד, האשים את סין ברמאות ואמר כי מחסומי הסחר של האיחוד האירופי גרועים משל סין ● דיסני עלתה לאחר שהשיקה שירות סטרימינג חדש ● פייסבוק עולה לאחר שהודיעה על שירות תשלומים חדש ● מדד דקס עלה ב-0.8%, בלונדון עלה הפוטסי 100 ב-0.7% ומדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-0.5%

ד"ר אחמד חליחל, סגן מנהל אגף בכיר דמוגרפיה ומפקד / צילום: איל יצהר, גלובס

"היום בחברה הערבית רמת הילודה זהה לזו של היהודים"

את הדברים אמר ד"ר אחמד חליחל בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● מיתוס נוסך ששבר חליחל הוא המוטיבציה לילודה: "המחשבה היא רציונלית, אין כאן סיבות דתיות"

עובדים במפעל הרכבת רכב של טאטא ההודית/ צילום: רויטרס

שני העולמות הכלכליים של הודו לא מצליחים להיפגש ומאיטים את צמיחתה

מיתון שהחל בכלכלה השחורה פוגע בניסיונותיה של המדינה להעביר עובדים ממנה אל הכלכלה המודרנית

ח"כ יוסף גבארין, מפלגת חד"ש / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש מצב שכל אדם שני בחברה הערבית הוא עני"

הדברים נאמרו בפאנל "אתגרים של עוני, אבטלה, ופשיעה בחברה הערבית" שנערך בוועידה של הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" בהנחיית אחסאן הנו

קניון עזריאלי, ת"א. "תעסוקה שתתאים לצרכי המחר"   / צילום: שלומי יוסף

המצב הביטחוני: דיזנגוף סנטר נפתח, קניונים אחרים פתוחים למחצה

(עדכון) - בשעות הבוקר מתחם דיזנגוף סנטר בת"א היה סגור במלואו, וגם חלק ניכר מהחנויות הסמוכות ברחוב נותרו סגורות - אירוע חריג שלא זכור כמותו בשנים האחרונות ● בקניון עזריאלי ת"א כמחצית מהעסקים היו סגורים הבוקר, בעוד שעסקי המזון ובתי הקפה נפתחו

אנשים מתגוננים בעת אזעקה בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

ההחלטה הכלכלית היקרה של פיקוד העורף

מפקד פיקוד העורף קיבל החלטה שעלותה נאמדת במיליארדי שקלים - השבתת העבודה מתל אביב ודרומה • מי ישלם את החשבון: קופת המדינה, המעסיקים או העובדים? • ההסלמה במצב הביטחוני חייבת להוות נקודת מפנה ביחס לחקיקה הקיימת בתחום ● דעה

תחנות הכוח הפחמיות בחדרה / צילום: אייל יצהר

על רקע הביקורת: רשות החשמל תמליץ להסב את תחנות הכוח הפחמיות

לאחר שפרסמה דו"ח שגרר תגובות זועמות של ארגוני הסביבה והתכתשות ציבורית עם המשרד להגנת הסביבה, רשות החשמל עשויה להמליץ לשר האנרגיה להסב את תחנות הכוח הפחמיות ולהפכן מבוססות גז, וכן להרחיב את הפיתוח והשימוש באנרגיות מתחדשות