גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טרנד הבוטיק חלף? נצבא תקים מלון ענק סמוך לנתב"ג - וזו רק הסנונית הראשונה

"יש לנו אמון בענף התיירות בישראל", אומר ל"גלובס" מנכ"ל משותף בחברת איירפורט סיטי נצבא, פריאל אטיאס, לאור כוונת החברה לפתוח 2,200 חדרים ב-6 בתי מלון ברחבי הארץ בשנים הקרובות ● המהלך מצטרף לכניסת של חברות נדל"ן נוספות כמו ישראל קנדה לתחום

מלון שרונה העתידי / הדמיה: חברת נצבא
מלון שרונה העתידי / הדמיה: חברת נצבא

"יש לנו אמון בענף התיירות בישראל", אומר ל"גלובס" מנכ"ל משותף בחברת איירפורט סיטי נצבא, פריאל אטיאס, לאור כוונת החברה לפתוח 2,200 חדרים ב-6 בתי מלון ברחבי הארץ בשנים הקרובות. המהלך של נצבא מצטרף לכניסת של חברות נדל"ן נוספות דוגמת ישראל קנדה לתחום המלונאות, שכבר אינו נחלת הרשתות המלונאיות בלבד.

המלון הראשון שתפתח נצבא ושיהווה את דריסת הרגל הראשונה של חברת הנדל"ן בתחום המלונות בישראל, הוא מלון הנסיכה באילת. החברה רכשה את המלון ב-2015 ותנהל אותו עבורה חברת ניהול המלונות הטורקית Swandor. ההסכם תקף לעשור ומשקף דמי ניהול של 7.5 מיליון אירו לשנה. אחרי שנים שבהן המלון עמד שומם, הוא מתוכנן להיפתח במהלך 2020 ויפעל כמיטב המסורת הטורקית במתכונת "הכול כלול".

בנוסף למלון הזה, בשנתיים הקרובות ייפתחו כ-1,200 חדרים במלונות בירושלים, בחיפה ובנתניה, ובעוד כ-3 שנים ייפתח מלון שמבחינת אטיאס מהווה את גולת הכותרת, בסמוך לנמל התעופה בן-גוריון. מאז מלון אוויה שנסגר בשנת 2000 אין מלון בקרבת נמל התעופה, כפי שקיים במרבית נמלי התעופה בעולם.

המלון, שבנייתו החלה לאחרונה, ממוקם באייר פורט סיטי וימנה 250 חדרים בשטח של 30 אלף מ"ר. קהל היעד העיקרי של המלון הוא בעיקר אנשי הצוות של חברות התעופה, שכיום לנים בתל-אביב או בפתח-תקווה. בתוך כך נציין כי רשות שדות התעופה פרסמה לפני כשנתיים מכרז להקמת מלון בשטחי נמל התעופה, אולם המהלך הזה רחוק מלהבשיל לכדי ביצוע, משלא התקבלו הצעות למכרז.

מלון נוסף המוקם על-ידי הקבוצה הוא "מלון הלאום" בירושלים, הממוקם במתחם משרד החוץ לשעבר. המלון, הכולל כ-360 חדרים, נמצא בשלבי בנייה מתקדמים. מלון נוסף שהקמתו מצויה בשלבי עבודות הגמר, הוא מלון המושבה בחיפה. המלון, הבנוי על מגרש בשטח של כ-13 דונם במושבה הגרמנית, כולל כ-260 חדרים.

יצוין כי בחו"ל נצבא כבר פעילה בתחום המלונות באמצעות שמונה מלונות בוטיק, בין השאר באמסטרדם, בפראג ובברלין. לאחרונה רכשה הקבוצה מספר בניינים בספרד, לגביהם תיבחן האפשרות להסבה למלונות.

פונים גם לשוק היוקרה וגם לשוק הביניים

את הבעת האמון של נצבא בתחום המלונאות בישראל מסביר אטיאס כך: "החלטנו להיכנס לפני מספר שנים לתחום המלונאות, וכעת ההחלטה מגיעה למימוש. אנחנו מסתכלים על התיירות הנכנסת, שהמספרים שלה גדלים, וגם על השוק של תיירות הפנים. מבחינת נצבא מדובר בפיזור ההשקעות בתחומי הנדל"ן, שכולל משרדים, מסחר, מגורים וכעת גם מלונאות. השאיפה והרצון הם שהתשואה מהמלונות תתקרב לשוק המשרדים ולשוק המסחר", הוא אומר.

היצע בתי המלון בישראל עומד על כ-56 אלף חדרים. מדי שנה נפתחים בתי מלון חדשים, אולם רובם פונים לשוק היוקרה ואינם מספקים מענה למחסור בפתרונות לינה בדרגת אירוח בינונית עם מחירים עממיים. האם תתנו לזה פתרון, או שגם אתם מעדיפים להתמקד בשוק היוקרה?

"אנחנו בונים מלונות שפיזית יאפשרו לנו לפנות גם לשוק היוקרה וגם לשוק הביניים. בתל-אביב, למשל, נשלב את שני הסגמנטים הללו. שילובים כאלה ייעשו גם בהתאם להחלטות של החברה שתשכור מאיתנו את הנכסים".

לפי אטיאס, מתנהלים מגעים מול חברות ניהול מקומיות ובינלאומיות לניהול בתי מלון, כשגם Swandor נבחנת לניהול שאר בתי המלון של הרשת.

הפוקוס של תיירים שבאים לארץ הוא בירושלים ובתל-אביב. אתם בוחרים להתמקד גם בערים אחרות - למה?

"נהיה פרוסים באילת, בירושלים, בתל-אביב ובחיפה. אנחנו מאוד מאמינים בחיפה כיעד בעל פוטנציאל לתיירות, וניכנס לנתניה עם מלון קטן יחסית שימנה 70 חדרים כחלק מפרויקט מגורים".

המלון הגדול מבין הפורטוליו של נצבא, שצפוי להיות המלון הגדול בישראל, הוא מלון שרונה, שישתרע על פני 45 קומות ויכלול 800 חדרים. גודלו של המלון יאפשר כאמור להציע חדרים ברמות מחיר שונות.

מחירי הלינה בישראל ובתל-אביב בפרט מדורגים מהגבוהים בעולם. איזו בשורה תוכלו להביא מהכיוון הזה?

"אנחנו מאמינים שבנייה נכונה ולוקיישנים נכונים יכולים להשפיע על מחיר הקצה לרמת הסביר".

"במלונאות למדנו שהיצע מייצר ביקוש ולא להפך"

מלונאים בארץ מתלוננים בין היתר על רגולציה מכבידה שמשפיעה על יוקר המחירים.  

"זה תחום שיש בו המון מה לעשות. המדיניות של שר התיירות יריב לוין להיכנס לנבכי הרגולציה בצורה מעמיקה היא טובה ונכונה, ואני מקווה שגם השר הבא ימשיך בקו הזה, ושייעשו צעדים משמעותיים. בין השינויים שנעשו - והם דרמטיים עבור היזמים - שינוי תקני החניה, שירדו ממקום חניה אחד לכל שני חדרים למקום חניה לכל 4 חדרים. הקלה אחרת היא בנושא המיגון עם הורדת השטח המוקצה לכל חדר מ-4 מטרים למטר אחד. זו דרמה של ממש, כי ניתן לרכז את המיגון בקומת המרתף. זו חשיבה על מפעיל הקצה ועל היזם. הדברים הללו מצטרפים למחיר שאותו צריך לגבות מהאורח.

"המהפכה הבאה צריכה לבוא לידי ביטוי בארנונה. אני חושב שהמודל הנכון בתיירות הוא גבייה של ארנונה 'פר ראש'. גביה כזו תשקף את עונתיות התיירות ותצמצם עלויות בתקופות השפל. זה יאפשר להגדיל את השטחים הציבוריים. היום אתה לא רוצה לבנות, כי זה יהווה נטל על שוכר הקצה שלי. צריך לדעת לייצר אווירה נכונה ליזמים, ואני מאמין שגם רשויות ידעו להשתתף בזה.

"נושא אחר הוא עידוד להקמה של אטרקציות: בעולם בונים אטרקציות לתיירים במאות מיליוני שקלים. אין סיבה שלא יתנו גם ליזמים בארץ כר נרחב בנושא הזה. במלונאות למדנו שהיצע מייצר ביקוש ולא להפך. ככל שמקלים בנושא הרגולציה ומקטינים עלויות ליזמים, יהיו עוד מלונות, זה גם יתגלגל במחיר לצרכן הסופי וגם יביא עוד תיירים. גם נושא המע"מ היא סוגיה מרכזית. תיירים לא משלמים מע"מ בבתי מלון, זה משהו שיכול להיות תקף גם לתיירות הפנים".

סוגיה אחרת שנותרה ללא מענה רגולטורי היא של דירות Airbnb. מה עמדתך בנושא?

"זו סוגיה חדשה יחסית בנוף, אבל היא צריכה להיות מטופלת ביד חזקה כפי שראינו בברלין או בברצלונה. יש פה עיוות עצום. לא ייתכן שבעל מלון שמונה אפילו 10 חדרים צריך לעמוד ברגולציה מלאה, ובעל בניין דירות בתל-אביב פטור מזה. אני משוכנע שכאן היהודים ילמדו מהגויים - נעתיק ממדינות שכבר למדו מה צריך לעשות". 

תביעה של מיליוני שקלים

מלון הנסיכה באילת, שימנה 460 חדרים, יהווה כאמור את דריסת הרגל הראשונה של נצבא בענף - דריסת רגל שנפתחת עם טעם מר בעקבות תביעה שהגיש לאחרונה המלונאי אלכסנדר טסלר בדרישה לקבל 10.5 מיליון שקל. טסלר טוען כי נצבא הפרה מולו את הסכם הרכישה של מלון הנסיכה באילת, בו החזיק באמצעות חברת לקסן.

מלון הנסיכה אילת / צלם יחצ

ב-2015, כזכור, רכשה נצבא את מלון הנסיכה, אחרי שהרשות לתחרות לא אפשרה לישרוטל לנהל את המלון שעומד שומם מזה שנים. "בהתאם להסכם הרכישה", מסביר אטיאס, "תמורה ראשונה הייתה בסך כולל של 250 מיליון שקל עם אופציית תמורה תלוית ביצועים של עוד 10 מיליון שקל. טסלר טוען שמגיע לו לקבל את התמורה הזו, אבל אנחנו סבורים שלא מגיע לו, כי התנאים שנקבעו בהסכם לא התממשו. נציג את עמדתנו בבית המשפט".

עוד כתבות

ערן יעקב/ צילום: ליאב פלד

מנהל רשות המסים: "אנחנו בפער של 2 מיליארד שקל מיעד גביית המס"

ערן יעקב אמר את הדברים בכנס לשכת סוכני הביטוח באילת ● יעד גביית המס השנה עמד על 317 מיליארד שקל, ולדברי מנהל רשות המסים, "לפי שעה נראה שאם נגבה 315 מיליארד שקל – זה יהיה הישג גדול"

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

נעילה מעורבת בת"א: טבע צנחה ב-4.4%, אופקו זינקה ב-8%

מניית בנק פועלים איבדה כ-2% לאחר הדוחות ● גילת זינקה ביותר מ-5%, ישראכרט ושטראוס עלו ב-2.6% לאחר פרסום דוחות הרבעון השלישי ● וול סטריט נסוגה מהשיא בצל האיום של טראמפ בהטלת מכסים נוספים אם סין לא תחתום על הסכם

יצחק תשובה/ צילום: איל יצהר

ישראמקו ותמר פטרוליום פנו לממונה על התחרות בגלל סירוב שותפותיהן ב"תמר" לאשר עסקה עם חברת החשמל

ישראמקו, תמר פטרוליום, דור גז ואוורסט תשתיות, המחזיקות יחדיו ב-53% מהזכויות במאגר, טוענות כי שותפותיהן למאגר, דלק קידוחים ונובל אנרג'י, מונעות תיקון הסכם לאספקת גז בין תמר לחברת החשמל בשל האינטרסים שלהן במאגר המתחרה לוויתן

 

יו.בי.אס ubs בנק / צלם: רויטרס

מהפרופסור לרפואה ועד הפנסיונרים שלא דיווחו על כספים בחו"ל: מי שילם למדינה כופר על העלמת הכנסות ב-2017

רשות המסים פרסמה את קובץ החלטות ועדות הכופר לשנת 2017 ● כוכבי הדוח הם בעלי דירות שהעלימו הכנסות משכירות; 49 החלטות מתוך 283 עסקו בהשמטת הכנסות משכר דירה ● 8 החלטות נוגעות לפרשת UBS שווייץ ● וכמה שילם שאול מזרחי, בעלי מועדון "הבארבי" בת"א?

טילים מעל בתי דמשק/  צילום: רויטרס, SANA

בתגובה לירי על רמת הגולן: צה"ל תקף מטרות איראניות בסוריה

חיל האוויר תקף עשרות מטרות צבאיות השייכות לכוח קודס האיראני ולצבא הסורי ● דובר צה"ל: התקיפה - תגובה לשיגור הרקטות על רמת הגולן ● לפי דיווחים בסוריה, בתקיפות נהרגו 11 בני אדם, מהם 8 איראנים ● אשכנזי: "רואים באסד אחראי לנעשה בשטחו"

תשלום דמי מזונות משותפים/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ביה"ד הרבני בעקבות העליון: "לחייב אב בתשלום מזונות רק כשזה מקדם את טובת הילדים"

ביה"ד הרבני בחיפה ביטל את המזונות שנדרש לשלם אב לילדה שעברה את גיל 6 ונמצאת במשמורת משותפת ● הסיבה: כושר ההשתכרות של האם גבוה בהרבה מכושר האב ● בכך צעד ביה"ד צעד משמעותי לעבר "מהפכת השוויון בנטל המזונות" שהנהיג העליון

קניון חדש ברהט  / הדמיה: יח"צ

מרכז מסחרי IN, שוק OUT: רני צים ומידאס ישקיעו 51 מיליון שקל בעיר הבדואית רהט

זאת כחלק מפיתוח הפעילות במגזר הערבי תחת המותג SEVEN ● הפרויקט, שנמצא עדיין בשלבי תכנון, ייבנה על שטח של כ-17 אלף מ"ר ויכלול כ-9,000 מ"ר שטחי מסחר

גם בלי קסדה וגם שניים על קורקינט. / צילום: שלומי יוסף

רגולציה דווקא יש, אבל מי אחראי לאכוף את חוקי הרכיבה על הקורקינטים?

הדרך לחנך את הציבור לנסוע באחריות עדיין ארוכה ובינתיים נמשיך לראות רוכבים חוצים באדום, נוסעים נגד כיוון התנועה ומרכיבים חברים • כתבה שנייה בסדרה

נכס של סטרווד ווסט./ צילום: מצגת החברה

סטרווד ווסט מסתבכת: לאחר שמחזיקי האג"ח פתחו בהליך משפטי, נאלצת להתמודד עם טענות של נושה מובטח בארה"ב

לדברי חברת הנדל"ן האמריקאית הנסחרת בת"א, הטענות לא אמורות לפגוע מהותית בעסקיה, אבל נראה שבשוק סקפטיים לגבי זאת, והאג"ח שהנפיקה, בהיקף של יותר מ-900 מיליון שקל, נסחרו היום בירידה של יותר מ-3% למחיר המשקף הפסד של כ-60% למשקיעים בהנפקה

אופיר אקוניס, הליכוד / צילום: יח"צ

האם נציגי מפלגות ערביות כבר ישבו בוועדת חוץ וביטחון?

האם חברי מפלגות ערביות זכו להיכנס להיכל הביטחון של הכנסת? כן - אבל לא לקודש-הקודשים ● המשרוקית של גלובס

הסלמון הנגוע / צילום: יח"צ

חברת ויליגר מודיעה: ריקול לסלמון מעושן בשל ליסטריה

מדובר במותג ויקינג (ברקוד 7290002077725), שיוצר ב-7 בנובמבר, ותאריך האחרון לשימוש הוא ה-7 בדצמבר 2019

לוטננט קולונל אלכסנדר וידמן / צילום: Jack Gruber-USA TODAY, רויטרס

כך הואשם הקצין היהודי בנאמנות כפולה בשימוע האימפיצ'מנט

מאמץ רפובליקני לקעקע אמינותו של של לוטננט קולונל אלכסנדר וידמן, שמשפחתו היגרה מבריה"מ לארה"ב בהיותו בן שלוש ● וינדמן, שהאזין לשיחת טראמפ עם נשיא אוקראינה, העיד: "אין זה יאה שנשיא ידרוש ממדינה זרה לחקור את יריבו הפוליטי" ● פרשנות

רון וקסלר / צילום: איל יצהר

חברות כרטיסי האשראי: הפרידה מהבנק השולט קשה גם לישראכרט; רווחי כאל גדלו ברבעון השלישי ב-33%

ברבעון הראשון בלי בנק הפועלים רשמה חברת ישראכרט ירידה של 9.8% ברווחיה וההכנסות פחתו ב-5% לכ-588 מיליון שקל ● בכאל שבשליטת דיסקונט גם ההכנסות ברבעון גדלו, בשיעור של 9.6%

הפרשת קרקעות חקלאיות / צילום: תמר מצפי

אחרי 20 שנה: רשות המסים חויבה להכיר בביטול עסקת מקרקעין

ועדת הערר קבעה כי הסכם למכירת קרקע ב-1997 לא יצא אל הפועל, ולכן רשות המסים צריכה לבטל את שומת המס שהוציאה בגינו

7 פצועים בתאונות קורקינט או אופניים חשמליים הגיעו למיון באיכילוב

לראשונה בישראל: "גלובס" ובית החולים איכילוב מפרסמים את מספר הנפגעים היומי בתאונות כלי תחבורה ממונעים

7 פצועים בתאונות קורקינט או אופניים חשמליים הגיעו למיון איכילוב רק אתמול ● בקצב הזה, במהלך השנה יגיעו 2,555 איש שייפצעו בתאונות דומות לביה"ח איכילוב בתל אביב לבדו ● השנה נהרגו כבר לפחות 12 איש ● מהיום ובכל יום, "גלובס" עוקב אחרי מספר הנפגעים

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי בהשקת מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש" / צילום: איל יצהר, גלובס

"נעים בסופ"ש": מערך ההסעים של מטרופולין גוש דן יוצא לדרך

הבוקר השיקו ראשי הערים את מערך ההסעים החדש, "נעים בסופ"ש", שיחל לפעול ברחבי גוש דן בסוף השבוע הקרוב, ובמסגרתו יופעלו 6 קווים על פני יותר מ-500 תחנות ● חולדאי: "אני מקווה שהצעד הבא יהיה הקמת רשות תחבורה מטרופולינית"

ארנון פרידמן, מנכ"ל חברת אשדר מקבוצת אשטרום / צילום: איל יצהר, גלובס

מכירות אשדר צמחו יותר מפי 2 ברבעון השלישי: "לאור האי-ודאות לגבי הבחירות, ניכר גידול בקצב רכישת הדירות"

דוחותיה הכספיים של חברת הבנייה מספקים עדות נוספת לפריחת ענף הנדל"ן למגורים בישראל ● הכנסות אשדר גדלו ב-120% ל-487 מיליון שקל, הרווח הנקי זינק ב-150%

תושבים תופסים מחסה בזמן אזעקות באשקלון / צילום: Ronen Zvulun, רויטרס

בעקבות האירועים הביטחוניים: פיצוי לעסקים בענפי האירועים והמסעדות ביישובי ספר

ועדת הכספים אישרה תקנות הכוללות מתווה פיצויים לעסקים בענפי האירועים והמסעדות ביישובי ספר בגין ביטול אירועים עקב הנחיות פיקוד העורף וקלקול חומרי גלם ● עפ"י המתווה, העסקים יוכלו לדרוש פיצויים בגין נזקים אחרים שנגרמו להם בשל הפסקת פעילות של 24 שעות

מחלקת נשים, חנות טארגט / צילום: רויטרס

חגיגת הקניות מקפיצה את מניית טרגט לשיא כל הזמנים

עוד לפני ה"בלק פרידיי" טרגט מעלה תחזיות לשנה כולה לאחר רבעון שלישי מוצלח, שאותו סיימה עם הכנסות של 18.7 מיליארד דולר, מעל לתחזיות האנליסטים בשוק ● טרגט עברה את התחזיות גם בשורת הרווח למניה, והחברה נסחרת כעת לפי שווי של יותר מ-63 מיליארד דולר

חבילת ממתקים של שטראוס / באדיבות חברת שטראוס

שטראוס יכולה לסמוך על השוק המקומי: הממתקים, החטיפים והקפה בארץ הם מגזר הפעילות הצומח ביותר שלה

יצרנית המזון שבבעלות משפחת שטראוס ממשיכה בשיפור רווחיה, שעלו ברבעון השלישי ב-6.5% ל-153 מיליון שקל, לצד עלייה של 4% בהכנסות, שהסתכמו ב-2.2 מיליארד שקל ● המניה עלתה ב-30% מתחילת 2019