גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מבקר המדינה מחפש יועץ משפטי; לא דרוש ידע בזכויות אדם

הוועדה לאיתור מועמדים לתפקיד היועץ המשפטי למבקר המדינה שמינה אנגלמן "העלימה" מתנאי הסף למועמדים לתפקיד את הדרישות לידע וניסיון במשפט בינלאומי ודיני זכויות אדם - תחומים שהמבקר הקודם שפירא העלה על נס במהלך כהונתו

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: יוסי זמיר
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: יוסי זמיר

איתות נוסף מצדו של מבקר המדינה ונציב התלונות על הציבור, רו"ח מתניהו אנגלמן, שלפיו הוא מתכוון לזנוח את הקו של קודמיו, ובעיקר של המבקר הקודם, השופט (בדימוס) יוסף שפירא, ולבצע שינויים מרחיקי לכת בעבודת הביקורת שמבצע משרד המבקר.

כך, לפחות, עולה מהדרישות שהציבה ועדת איתור שהקים אנגלמן לתפקיד היועץ המשפטי של המשרד, שמלמדות כי בניגוד למכרז הקודם שהתקיים לתפקיד בשנת 2015, מבחינתם של אנגלמן וועדת האיתור שפועלת מטעמו, ידע במשפט בינלאומי ובדיני זכויות אדם אינם מצרך שנדרש למועמדים לתפקיד היועץ המשפטי במשרד המבקר.

בעקבות עזיבתו של פרופ' יורם רבין, מינוי של המבקר הקודם שפירא, את תפקיד היועץ המשפטי במשרד המבקר, מינה המבקר אנגלמן ועדה שתפקידה לאתר עבורו מועמדים לתפקיד היועץ המשפטי למבקר המדינה.

בראש הוועדה שמינה אנגלמן עומד שופט בית המשפט העליון (בדימוס) צבי זילברטל, וחברים בה גם אייל גבאי, דלית שטאובר, פרופ' דודי שוורץ ומנכ"ל המשרד החדש ישי וקנין.

אחת ממשימותיה הראשונות של ועדת האיתור שמינה אנגלמן הייתה לקבוע מהם תנאי הסף שבהם צריכים לעמוד המועמדים, ואיזה ניסיון משפטי מומלץ שיהיה להם. לצורך כך התכנסה הוועדה ושמעה גם על ציפיותיו של אנגלמן מהתפקיד. יו"ר הוועדה, השופט זילברטל, גם שוחח עם אנגלמן אישית לפני כינוסה הראשון של הוועדה.

בתחילת החודש פרסמה הוועדה את מודעת האיתור לתפקיד, ובה פירטה את תנאי הכשירות הנדרשים לתפקיד. למעט מספר שינויים קטנים אך מהותיים מאוד, המודעה שפרסמה ועדת האיתור זהה כמעט לחלוטין, מעין "העתק-הדבק", למודעה שפרסמה לפני כארבע שנים ועדת האיתור הקודמת לתפקיד, בזמן הליך האיתור לתפקיד שקיים המבקר שפירא.

על רקע זה, בולטים עוד יותר ההבדלים הקטנים אך המשמעותיים והמהותיים בין הנוסחים של שתי המודעות, שמלמדים כנראה גם על הגישה החדשה שמביא עמו אנגלמן למשרד המבקר ומתיחת הפנים שבכוונתו לבצע במשרד.

כך, בעוד שבמודעה שפורסמה בתקופתו של שפירא נכתב כי רצוי שלמועמדים לתפקיד יהיו הכישורים, הידע והניסיון בתחומי המשפט הבינלאומי ודיני זכויות אדם - במודעה שפרסמה ועדת האיתור בתחילת החודש הנוכחי נעלמו כליל דרישות אלה.

הבדל מהותי נוסף בין המודעות, הוא שבעוד שבמודעה שפרסמה ועדת האיתור שמינה שפירא נכתב כי אחד מהכישורים הרצויים למועמדים בתפקיד הוא ידע וניסיון בתחומי המשפט הפלילי - במודעה שפרסמה ועדת האיתור שמינה אנגלמן נעלמה לחלוטין גם דרישה זו, אם כי היא עדיין מופיעה בשאלון שאותו נדרשים המועמדים למלא.

לצד זאת, ועדת האיתור שמינה אנגלמן הוסיפה דרישה נוספת, שלא הופיעה קודם לכן - ידע בדיני מכרזים, וכן דרישה אמורפית וכללית, שלפיה רצוי כי למועמדים יהיה ידע גם ב"תחומי משפט נוספים". בנוסף, הוועדה את שינתה הדרישות לתפקיד כשקבעה כי תואר שני במשפטים הוא יתרון, ולא חובה.

ביחס ליתר הרכיבים שפרסמה ועדת האיתור הנוכחית בנוגע לתפקיד לא ניכר שינוי כלשהו. השינוי בנוסח של המודעה שפרסמה ועדת האיתור שמינה אנגלמן לתפקיד היועמ"ש, חלחל גם לשאלון שאותו נדרש למלא כל מועמד לתפקיד. בעוד שבטופס שנדרשו למלא המועמדים לתפקיד בתקופתו של שפירא הם התבקשו לפרט באופן ספציפי את הניסיון הרלוונטי שלהם בדיני זכויות האדם והמשפט הבינלאומי - בטפסים שהפיצה ועדת האיתור הנוכחית לא מופיעה כל דרישה כזאת.

היועץ המשפטי שימנה אנלגמן במקום רבין יהיה היועץ המשפטי השלישי שיוחלף במשרד מבקר המדינה במהלך 20 השנה האחרונות. לפני רבין, שכיהן בתפקידו כשלוש שנים וחצי, כיהנה בתפקיד מאז 2001 עו"ד נורית ישראלי.

הדרישה לידע בדין הבינלאומי ובדיני זכויות האדם שהופיעה במכרז לתפקיד היועמ"ש במשרד המבקר שפורסם בתקופת שפירא, לא נותרה על הנייר בלבד, והתבררה כדרישה מהותית וקרדינלית לתפקיד.

כך, למשל, בסופו של תהליך עומק שהתבצע במשרד המבקר, הכריזו במשרד המבקר כי המבקר רואה עצמו כגורם המתאים ביותר לשמש בתור נציב זכויות האדם בישראל, במהלך שגרר ביקורת קשה מצד חוגי הימין. לכן, ההערכות הן שהשינויים הקטנים אך המהותיים בין שתי המודעות והטפסים שאותם נדרשים המועמדים למלא, מלמדים על הדגשים שמתכוון לשים אנגלמן בביקורות שייצאו תחת ידיו בשבע השנים הקרובות, ובעיקר על הנושאים שעליהם הוא מבקש שלא לשים לדגש.

בספטמבר הציג אנגלמן, שזכה לביקורת על השינויים שהוא מבצע בעבודת מוסד במבקר, את "הרפורמה לביקורת בונה". רפורמה זו כוללת התמקדות בנושאי ביקורת בעלי אופי חברתי, שילוב ביקורות פתע (למשל במוקדי שירות וקבלת קהל), שימוש נרחב בכלי ביקורת משלימים מעבר לעיון במסמכי מקור ותשאול בעלי תפקידים כמו שאלונים לציבור, סקרים, מדגמים ותצפיות ועוד.

ממשרד המבקר נמסר בתגובה: "בניגוד לנטען בכתבה, מבקר המדינה כלל לא היה מעורב בגיבוש הקריטריונים למועמדות לתפקיד היועמ"ש של המשרד. ועדת האיתור בראשות כבוד שופט העליון בדימוס צבי זילברטל היא ועדה עצמאית, וחבריה קבעו את הקריטריונים כפי שמצאו לנכון, מתוך ראייה רחבה של רצון לבחון מרב מועמדים פוטנציאלים, וזאת לאחר ששמעו ארוכות מפי יועמ"ש המשרד היוצא, פרופ יורם רבין, על התפקיד. הוועדה אף הציבה תנאי סף לכשירות להתמנות כשופט בית משפט מחוזי. יודגש כי המבקר אנגלמן חרת על דגלו את קידום הביקורת החברתית בדגש על התבוננות הביקורת בעיני הציבור, אוכלוסיות ראויות לקידום ומיקוד בפריפריה. למותר לציין כי השוואות בינלאומיות הן כלי מרכזי בטיוב עבודת הביקורת". 

עוד כתבות

ראשית המסיק בכרם פתורה / צילום: ערן כהן

ראש וראשון: שמן הזית הכי טרי, ראשון למסיק

לצרפתים יש את הבוז'ולה, היין הצעיר הראשון של הבציר, ולנו יש ראשון המסיק, שמן הזית הטרי של תחילת המסיק ● במסעדת רוברטה וינצ’י עושים לו כבוד

מתוך הסדרה "מראדונה במקסיקו" / צילום: באדיבות פורום פילם

נרקומן של צומי: הסדרה "מראדונה במקסיקו" היא שברון לב

בסדרה "מראדונה במקסיקו", הפער בין דייגו שבתחתית החיים לבין המיתוס שהיה, דוקר בעיניים ומרסק את הלב

מייסד עליבאבא ג'ק מא ומנכ"ל סופטבנק מסיושי סאן / צילום: רויטרס

הטיפ של מייסד עליבאבא למשקיע שהימר עליו לפני 2 עשורים

מייסד עליבאבא ג'ק מא השתתף היום בכנס בטוקיו, ובמסגרת פאנל שבו נכח גם מנכ"ל סופטבנק, מסיושי סאן, התייחס מא לשורת התסבוכות שאליו נקלע הקונגלומרט היפני ● על אף זאת, מא הדגיש כי הוא מעריץ של סאן ומצדד בו להמשיך לדבוק בדרכו - אסטרטגיית השקעות המונעות מ"תחושת בטן"

מחאת האקלים / צילום: Cheena Kapoor, רויטרס

האם מדינות יתקשו לממן שירותי בריאות בשל משבר האקלים

ההתחממות הגלובלית, הקרחונים הנמסים, חלקו של המגזר העסקי ומחאת הענק ● כמה נקודות מעניינות מהימים האחרונים של פסגת האקלים

מאז המאה ה־20, הולכת הימה ומתייבשת / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

כך מי שהייתה הימה ה-4 בגודלה בעולם נהפכה למוקד תיירותי, דווקא כשמתייבשת

לפני כחמישים שנה הייתה ימת אראל בקזחסטן הימה הרביעית בגודלה בעולם כולו ● גסיסתה מושכת זן ייחודי של מטיילים: "תיירות סוף העולם" ● ז'אנר תיירותי מתפתח

השור של וול סטריט / צילום: שאטרסטוק

נתוני תעסוקה הקפיצו את וול סטריט; הדאו ג'ונס עלה 1.2%

קרטל הנפט אופ"ק יחד עם מעצמות נפט נוספות הגיעו להחלטה לצמצם את תפוקה הנפט ● בחודש נובמבר, כלכלת ארה"ב הוסיפה 266 אלף מקומות עבודה וזאת מעל לתחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 186 אלף מקומות עבודה בלבד ● שיעור האבטלה המשיך לשבור שיאים וירד ל-3.5% ● כעת יורדת הסבירות שהפד יוריד את הריבית ● תשואות האג"ח הממשלתיות קפצו בהתאם

דינה זילבר / צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

"הם ישסעו ואנחנו נאחד": המשנה ליועמ"ש דינה זילבר בנאום תקיף כנגד הביקורת על מערכת המשפט

בנאום בכנס העמותה למשפט ציבורי בישראל, זילבר השיבה אש ואמרה כי ההסתה נגדם בנויה על "מיתוסים , מיסקונספציות, פייק ניוז", אותם היא ביקשה להפריך

שאול אלוביץ' / צילום: שלומי יוסף

תיק ניירות הערך שחולט הוליד תביעת מיליונים: שאול אלוביץ' ואחיו תובעים את המדינה

אלוביץ, בעל השליטה בבזק לשעבר ואחיו יוסי תובעים מהמדינה 20 מיליון שקל על חילוט תיק ניירות ערך שהחזיקו במשותף ● נגד אלוביץ תלוי ועומד כתב אישום על מתן שוחד בתיק 4000, אחיו יוסי שגם כספו חולט אינו חשוד או נאשם בפרשה

בניין ימק"א עוטה חג / צילום: יותם יעקבסון

כמעט כמו באירופה: מרי כריסמס, ג’רוזלם

בימק"א ירושלים חוגגים חג מולד כמעט כמו באירופה - עם עץ, סנטה, יין חם וערמונים, אבל בטאץ' מקומי של אוכל מזרחי ומכונת שלג מלאכותי

רוחאני. מסר פייסני לארה"ב  / צילום: רויטרס

החרם הכלכלי מעיק, אז מדוע ההנהגה באיראן אופטימית

בממשל טהראן הצליחו לדכא את המהומות במדינה, ונהנים גם מהצטרפותן של שש מדינות אירופיות למנגנון עקיפת הסנקציות האמריקאיות

בני גנץ / צילום: אמיר מאירי, גלובס

גנץ: נתניהו החליט ללכת לבחירות; רה"מ: "הוא לא זז מילימטר"

יו"ר כחול לבן סיפר בפוסט בפייסבוק על פגישתו עם ראש הממשלה מוקדם יותר השבוע, ואמר כי נתניהו "הגיע לפוצץ את העסק" וראה בה חלק מקמפיין ● לדבריו, "בזמן שאני הופך כל אבן להשיג אחדות, נתניהו מקדם בחירות" ● נתניהו: "לצערי אנחנו מידרדרים לבחירות שאף אחד לא רוצה"

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

דעה: אני לא ביביסט, אבל השבוע יש מצב שהייתי ביביסט-יסט

בהפגנה בעד נתניהו קיבלתי קצת שנאה, אך גם אהבה, כנות וצלקות פתוחות ● דעה

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט / צילום: גלובס

היועמ"ש על מינוי מ"מ לפרקליט המדינה: "איני מעוניין בעימות עם אוחנה, אך לא אתפשר על עקרונות שלטון החוק"

בדברים שנשא בכנס בחיפה, התייחס אביחי מנדלבליט למחלוקת עם שר המשפטים בנוגע לשאלה מי יהיה מ״מ פרקליט המדינה במקום שי ניצן ● "משקלה של עמדת היועץ המשפטי יהיה רב ומשמעותי"

לארי פינק / צילום: דניס בליבוס, רויטרס

הדחה בצמרת בלקרוק עקב רומן במקום העבודה

מארק ווייזמן, שטיפס מניהול כספי פנסיה בקנדה והפך לבן טיפוחיו של מנכ"ל בלקרוק, הודח בשל הפרת מדיניות החברה

אנגלה מרקל צילום: רויטרס, Hannibal Hanschke

לראשונה בכהונתה, קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מבקרת באושוויץ

מרקל צפויה לבקר  באושוויץ, בו תחלוף מתחת לשער הכניסה הנושא את הסיסמא הנאצית "Arbeit macht frei" ולהניח זר ליד "קיר המוות", ששימש להוצאות להורג ● לאחר מכן תקיים גם סיור בבירקנאו הסמוך

פינוי בינוי בת ים רחוב ירושלים 5 פינת סוקולוב 14 - שבע כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / צילום: כדיה לוי

מחיר הביטול של קו הרכבת וכללי הפינוי בינוי החדשים. כותרות הנדל"ן

מי הצהיר ש"הורדת הרגל מהגז של תוכנית מחיר למשתכן תייצר את משבר הנדל"ן הבא? למה לא הפסיקו לדבר השבוע על המספר 12 מ"ר בהקשר של פינוי בינוי? ומדוע כדאי להצטייד במחצלת בפעם הבאה שעוברים ליד בניין ההסתדרות בתל אביב?

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס, ברנדן מקדרמיד

בורסות וול סטריט ננעלו ללא שינוי מהותי; מניית טבע צנחה בכ-5% ללא דיווח מצד החברה

המדדים בוול סטריט ננעלו סביב רמת הפתיחה ● נעילה שלילית באירופה, מלבד מדד הקאק הצרפתי ● מניית גלנקור נפלה ב-9% בלונדון בצל חקירה וחשד לשוחד ● ההזמנות ממפעלים בארה"ב בחודש אוקטובר האחרון עלו ב-0.3%, אך הנתון לספטמבר עודכן מטה

נכנסים הביתה / צילום: איתי בנית

משחקי חום וקור: הבית במרכז שמציג תפיסות עיצוב מנוגדות תחת קורת גג אחת

המעטפת החיצונית של הבית במרכז הארץ תוכננה בסגנון אירופי קלאסי, בעוד הוויזואליה הפנימית היא אקלקטית ● "האתגר המרכזי היה ליצור מרחב מגורים כפרי בלב סביבה אורבנית", מסבירות האדריכליות שרה ונירית פרנקל

צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מפלצת משוכללת של ארס והרס בגודל מילימטר וחצי: נמלת האש משתלטת על ישראל

נא להכיר: נמלת האש היא מפלצת משוכללת של ארס והרס בגודל מילימטר וחצי ● אוכלת כול, שוחה, עפה וזורעת חורבן בעולם ● המומחים מזהירים: כל נקודה בישראל תהיה נגועה בהן

מתוך הסרט "רצח כתוב היטב" / צילום: באדיבות פורום פילם

כתוב היטב: כשכבר ברור לנו באיזה סרט אנחנו, הסרט מבצע פנייה חדה

בדיוק כשברור לנו באיזה סרט אנחנו, "רצח כתוב היטב", שגם ככה עשוי מצוין, מתהפך לחלוטין