גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הזיהום בשמורת הטבע עברונה: קצא"א תפצה את הציבור בכ-100 מיליון שקל

זאת במסגרת פשרה בתביעה ייצוגית שהוגשה נגד קצא"א בגין אחריותה לנזקי דליפת הנפט בשמורת עברונה שבערבה ב-2014, אירוע הנחשב לאחד האסונות הסביבתיים החמורים בתולדות המדינה ● מדובר בפיצוי הגבוה ביותר שנפסק בתביעות ייצוגיות בישראל בתחום הסביבה

דליפת הנפט בשמורת הטבע עברונה, דצמבר 2014 / צילום: רשות הטבע והגנים
דליפת הנפט בשמורת הטבע עברונה, דצמבר 2014 / צילום: רשות הטבע והגנים

היום (ה') הוגשה לבית המשפט המחוזי בבאר-שבע בקשה לאישור הסדר פשרה בתביעה ייצוגית שמתנהלת מזה כחמש שנים נגד קצא"א בגין אחריותה לנזקי דליפת הנפט בשמורת עברונה שבערבה בשנת 2014, אירוע הנחשב לאחד האסונות הסביבתיים החמורים בתולדות המדינה.

זוהי התביעה הראשונה בה ישנה הכרה בפיצוי ישיר בגין הנזק האקולוגי לשמורת טבע, קרי נזק טהור גם מבלי שנגרם נזק ישיר לאדם כזה או אחר, המהווה תקדים משפטי משמעותי להמשך, על אחת כמה וכמה בזמן שבו נדונות ברחבי העולם תביעות אקלים רבות המבקשות ממזהמי הסביבה לשאת באחריות בחלקם לנזקים אקולוגיים כבירים הנגרמים לאדם ולטבע.

בדצמבר 2014 דלפו כ-5 מיליון מ"ק נפט בשמורת הטבע "עברונה" שבערבה, בעקבות כשל שאירע בעת עבודת הנמכת צינור של קצא"א באזור היישוב באר אורה. הנפט חלחל לקרקע ופגע באופן חמור בשמורה, בבעלי החיים ובצמחייה.

מדובר בשמורה ייחודית המשתרעת על פני כ-40 קילומטרים רבועים, אשר עד לאותה דליפה שפעה במגוון ייחודי של בעליי חיים ועצי שיטה, ואשר עקב מיקומה באזור מדברי קיצוני ואזור מלחה, נחשבה לייחודית. כתוצאה מהדליפה כוסתה השמורה כליל בכתמי נפט אשר היוו נזק חסר תקדים לשמורה ולמערכת האקולוגית הייחודית שהייתה בה.

לאחר האירוע הוגשו מספר תביעות, בראשם תביעה ייצוגית מקיפה בשם כל תושבי מדינת ישראל, אליה צורפו חוות-דעת סביבתיות מקיפות, כולל חוות-דעתם של פרופ' אורי שיינס ויעל אולק; ולצידה תביעה ייצוגית בשם תושבי היישוב הסמוך באר אורה; ותביעה נזיקית בשם תושבי האזור מהמועצה האזורית חבל איילות.

במקביל החלו ארגונים, מומחים ואנשי מקצוע מתחום הסביבה לחקור את עוצמת הנזק, וביניהם מכון הערבה ללימודי הסביבה הממוקם בקיבוץ קטורה שבקרבת השמורה, מרכז המדע ים המלח - ערבה ואחרים, אשר הצביעו על נזקים חמורים למערכת האקולוגית, לצמחייה ולאוכלוסיית החי בשמורה, בין השאר חשש כבד לפגיעה אנושה בעצי השיטה בשמורה, הנחשבים למין "מפתח" שקיומו תלוי בהמשך קיומם של מינים רבים אחרים.

בתום חמש שנים של התדיינות משפטית סבוכה, הן בבית המשפט המחוזי בבאר-שבע והן בבית המשפט העליון, ובסיומו של הליך גישור ממושך בפני המגשרים, כשלהליך הגישור הצטרפו לצדדים המדינה ורשות הטבע והגנים, ובהליך הוזמנה חוות-דעת של מומחה בינלאומי - הוגש היום כאמור לאישור בית המשפט הסדר פשרה, במסגרתו תעמיד קצא"א פיצוי חסר תקדים בשווי מצטבר של מעל 100 מיליון שקל.

הקצאת כספי הפיצויים

במסגרת ההסכם יוקצו 20 מיליון שקל לשיקום השמורה, כשהכסף יועבר לרשות הטבע והגנים. 14 מיליון נוספים ישולמו לקרן המדינה ויוקצו לפעילויות סביבתיות וחינוכיות. תושבי האזור יפוצו ב-7 מיליון שקל שישולמו למועצה האזורית, למימון פרויקטים סביבתיים וקהילתיים. בנוסף יוקצו 10 מיליון שקל לנקיטת אמצעים טכנולוגיים לניטור זרימת הנפט ולמניעת דליפות בעתיד ביזורים נוספים בארץ.

1.5 מיליון שקל ישולמו במישרין לתושבי באר אורה בשל הנזקים הספציפיים שנגרמו להם, כקבוצת התושבים הקרובה ביותר לאירוע. עוד תשלם קצא"א סכומים נוספים, לרבות תשלומים לארגון אדם טבע ודין ולמדינת ישראל, גמול לתובעים הייצוגיים ושכר-טרחה לעורכי הדין. 

למרות ההישג הכספי של התביעה, בקרב פעילי סביבה עלתה תהייה - מדוע לא הוגשה על-ידי המשרד לאיכות הסביבה והמדינה תביעה פלילית נגד קצא"א ומנהליה, למרות שהחוק מאפשר זאת, ואף שישנה משמעות הרתעתית בתביעה מסוג זה. 

"האזרחים חייבים לקחת אחריות" 

מאיה יעקבס, מנכ"לית עמותת "צלול", מסרה בתגובה: "'צלול' מברכת את הצוות המשפטי שהוביל את העתירה והביא לכך שבפעם הראשונה בישראל בית המשפט צפוי לאפשר לתבוע נזק אקולוגי. למרבה האכזבה, כמו תמיד, המדינה אינה מתמודדת כראוי עם תעשיינים וארגונים מזהמים, אינה מייצרת הרתעה, ומעולם לא הוחל בהליך פלילי נגד אסון הטבע הגדול בתולדות ישראל. זוהי תזכורת נוספת לכך שהאזרחים חייבים לקחת אחריות לידיים, כי המדינה לא מתפקדת ואינה שומרת על זכות הציבור לטבע נקי ובריא".

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל עמותת "אדם טבע ודין" שלקחה חלק בתביעה הייצוגית, הגיב גם הוא לדברים: "חברת קצא"א פעלה במשך עשרות שנים במחשכים, מאחורי דלתיים סגורות, תוך פגיעה חוזרת ונשנית בסביבה. האסון לו גרמה לפני מספר שנים הוא האסון האקולוגי הקשה ביותר שישראל חוותה מאז הקמתה. 5 מיליון ליטר נפט זרמו והרסו את השמורה. למעלה מ 50 שנים ייקח לשמורת עברונה להשתקם, אם בכלל. חי וצומח מת ולא יחזור עוד, ומהציבור הישראלי נמנעת האפשרות ליהנות מהטבע השייך לו. אדם טבע ודין, שלקח חלק בתובענה הייצוגית, מברך על הסדר הפשרה אשר יוביל למזעור הנזקים".

עוד כתבות

מסופון אשראי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הרגולטורים מנסים לשפר את ההוגנות באשראי הצרכני

על פי הודעת הפיקוח על הבנקים, שבראשות המפקחת היוצאת ד"ר חדוה בר, ורשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בראשות ד"ר משה ברקת, הם יפעלו יחדיו ל"הסדרה אחידה של פעילות העמדת אשראי צרכני במערכת הפיננסית על-ידי הפיקוח על הבנקים ורשות שוק ההון"

משה ברקת / צילום: תמר מצפי

בודו-טרכטנברג ועבאדי-בויאנג'ו יסייעו לרשות שוק ההון לקבוע מדיניות קבועה בנוגע ל"הוצאות הישירות"

הממונה על רשות שוק ההון מינה ועדה שתבחן את ההוצאות שהגופים המוסדיים רשאים לגבות ישירות מהחיסכון לטווח ארוך של לקוחותיהם עבור תשלום לצדדים שלישיים שמסייעים בניהול ההשקעות ● הוראת השעה מסוף 2017 תהיה בתוקף עד אמצע יוני, ובמסגרתה תותר גביית התשלומים הללו

מייקל בלומברג / צילום: Brian Snyder, רויטרס

ניגוד עניינים? בלומברג הצהיר שימכור את עסקיו אם ייבחר לנשיאות

בהודעה נכתב כי מייקל בלומברג יכניס תחילה את החברה לנאמנות עיוורת ובהמשך ימכור אותה ● אנליסטים מעריכים כי בלומברג תוכל להימכר ב-60 מיליארד דולר

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

העליון חוזר על הלכת "ביבי כבישים": יש לתת מעמד דומיננטי ללשון החוזה העסקי

לדעת שופטי בית המשפט העליון עופר גרוסקופף, דפנה ברק-ארז ויעל וילנר, יש להעניק מעמד כמעט מכריע ללשון הברורה של החוזה ● "אין הצדקה במקרה הרגיל שבית המשפט ינסה לנחש את כוונת הצדדים"

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

טבע ופריגו הובילו את עליות השערים בת"א; מדד הביומד קפץ ב-2.4%, אקסלנז קפצה ב-60%

דמרי במו"מ לרכישת דוניץ, ושתי המניות מזנקות ● אקסלנז חתמה על הסכם מיזוג עם חברה אמריקאית ● סומוטו מוכרת את פעילות הפצת האפליקציות לצביקה בארינבוים ● מזרחי טפחות נחלשה לאחר הדיווח על עזיבת המנכ"ל

ד"ר אורי גייגר ומורי ארקין / צילומים: תמר מצפי, יח"צ

אקסלנז נמכרת בפרמיה על המחיר הנוכחי אבל בהפסד על מחירה בימי הזוהר

היקף התמורה על מכירתה של החברה, המפתחת מכשור רפואי לאבחון בעיות עיכול, לחברת Meridian צפוי להסתכם ב-169 מיליון שקל - הרבה מתחת לשווי המבוקש ● במהלך המסחר היום עולה מניית החברה ב-60%, לשווי של 155 מיליון שקל

צביקה בארינבוים / צילום: ניצן חרמוני

עוד תפנית בעלילה: בארינבוים רוכש מסומוטו את פעילות הפצת האפליקציות ב-10 מיליון דולר ותשלומים עתידיים

סכום התמורה עשוי להגיע בתוך שלוש שנים עד ל-34.3 מיליון דולר ● עם השלמת העסקה יפעל דירקטוריון סומוטו להציג תוכנית אסטרטגית, הן לתחומי פעילות חדשים והן בקשר עם קופת המזומנים של החברה

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

נתניהו: אבקש לפצות עסקים שנפגעו מהקורונה - למשל חברות התעופה

רה"מ: "יש פה אירוע של כוח חיצוני, ואנחנו חייבים כמדינה לטפל במי שנפגע מהעניין הזה, גם באזרחים שנדבקים ודורשים טיפול מיוחד וגם כמובן בעסקים" ● אתמול התייחס שר התחבורה סמוטריץ' לקשיים אליהם נקלעה אל על עם פרוץ הווירוס, וטען כי המדינה חייבת לפצותה

איפה עובר הגבול בין תכנון לגיטימי לבין העלמה של מיסי מקרקעין? / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

העברת דירה לסבתא והסכם גירושים פיקטיבי: מתי תכנון מס הופך לתחמון

מסי הנדל"ן הגבוהים יצרו שפע של תכנוני מס, שהנפוצים שבהם הם העברת דירה במתנה לבן משפחה, הורה או ילד, או רישום דירה על שם הילדים ● אבל נראה כי הפסיקות האחרונות של בתי המשפט מבשרות על מגמת הקשחה כלפי המתכננים ● מה אומרים המומחים?

עליות שערים בוול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

וול סטריט מדלגת על הקורונה: הנאסד"ק קופץ ב-1%, מדד הפחד נסוג

בורסות אירופה ננעלו בעליות, מדד הדאקס קפץ ב-0.76% ומדד הפוטסי זינק ביותר מ-1% ● אישורי הבנייה בארה"ב של בתים חדשים עלו לשיא של 13 שנים ● הזהב נוסק לשיא של קרוב ל-7 שנים ● פרוטוקול הפד: "הריבית תישאר נמוכה זמן מה"

חוף התכלת / צילום: שלומי יוסף

מתחם חוף התכלת חולק מחדש בעקבות ביקורת על תוכנית המתאר

החלוקה המקורית כללה 7 תתי מתחמים, וגררה ביקורת שהם לא שוויוניים לבעלי הקרקעות ● החלוקה הנוכחית כוללת 3 תת מתחמים עיקריים, ועוד אחד שמיועד לשטחי ציבור

פרופ' רות גביזון / צילום: שלומי יוסף, גלובס

על פסילת רשימות פוליטיות, בג"ץ ואמון הציבור במערכת המשפט

בפסק הדין בנושא היבא יזבק יש איתות של חלק משופטי העליון על כך שהם סבורים כי היה משהו מוטה בתוצאות הפסיקה של ביהמ"ש בעבר, כי ההטיה תרמה לפגיעה באמון הציבור בביהמ"ש, וכי נכון לבחון את גישת הפסיקה מחדש • אני מברכת על המגמה הזאת ● כלת פרס ישראל למשפט בטור מיוחד 

הסוס המיניאטורי פרד / צילום: צילום מסך

המקרה המוזר של הסוס במחלקה הראשונה בטיסה בארה"ב

פרד עלה לטיסה בארה"ב ביחד עם רוניקה פרוזה, כיוון שהוא משמש כבעל חיים תומך רגשית ● הרשויות בארה"ב מבקשות להגביל את סוגי החיות שיכולות לעלות לטיסה ● צפו בתמונות

ההמבורגר מלא העובש בפרסומת של ברגר קינג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

למה רשת ברגר קינג מפרסמת המבורגר מלא בעובש?

רשת המזון המהיר האמריקאית ברגר קינג בחרה בדרך בוטה מאוד להציג את השינוי החדש שעשתה בהמבורגר המפורסם שלה - "וופר"

דוריה למפל / צילום: רונן פדידה

בלגן זה כאן: תאגיד השידור עבר לירושלים וספג את הקארמה של רשות השידור

וגם: חברת הדפסות התלת-ממד ננו דיימנשן מעבירה את המטה שלה מנס ציונה לבוקה-ראטון ● השיחה

ארנון בר דוד. יו"ש ראש ההסתדרות / צילום: כדיה לוי

ארנון בר-דוד: "מי שישלמו את מחיר המחדל בחברות התעופה המקומיות יהיו כל אזרחי ישראל"

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד הדגיש במכתב שהוציא כי "בשעה שענף התעופה העולמי נערך שלינויים מרחיקי לכת חברות התעופה הישראליות עסוקות במאבק הישרדות יומיומי. התחזיות הקודרות מתחילות לקבל ביטוי ממשי בשטח ומול פני המשפחות שמאבדות את מקור פרנסתן ניצב ענף שנלחם על קיומו"

אבי גבאי / צילום: כדיה לוי

מנכ"ל סלקום: "גולן טלקום היא חברה מצוינת, ויש לנו מה ללמוד ממנה"

במכתב לעובדי סלקום כתב המנכ"ל אבי גבאי כי צריך לבוא לרכישה עם הרבה כבוד ובלי התנשאות וזלזול

אילאיל שחר / צילום: מתוך יוטיוב

עוזבת אל גל"צ: אילאיל שחר עוברת לחטיבת החדשות בתאגיד השידור

שחר, ראש מחלקת החדשות והפרשנית המדינית בגלי צה"ל, תמונה לסגנית מנהל חטיבת החדשות בתאגיד השידור הציבורי "כאן" ● תחליף בתפקיד את צ'יקו מנשה שהודיע לפני מספר שבועות על פרישתו

יגאל דמרי / צילום: איל יצהר

יגאל דמרי מצא תחליף לאפריקה ישראל: במגעים לרכישת חברת הנדל"ן אחים דוניץ ב-700-600 מיליון שקל

דוניץ, המתמחה בייזום פרויקטים למגורים, נמצאת בשליטת בני משפחת דוניץ ונסחרת בשווי של 665 מיליון שקל - לאחר עלייה של 130% במניה בשנה האחרונה

אלדד פרשר / צילום: איל יצהר

מנכ"ל בנק רביעי פורש בתוך שנה: אלדד פרשר עוזב את מזרחי טפחות

פרשר יעזוב את הבנק לאחר 16 שנות עבודה, מהן שבע כמנכ"ל ● עלות סך התגמולים שקיבל על שנות עבודתו נאמדת ב-50 מיליון שקל ● הבנק יחפש מנכ"ל שיקדם את האתגרים החדשים, בהם המיזוג של בנק איגוד