גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החיסול והתגובה: האם אנחנו הולכים לקראת רגיעה או הסלמה?

השאלה לאן הולכים מהחיסול ומטחי הטילים, לרגיעה או הסלמה, תלויה בעיקר בתגובת חמאס שמנהל מו"מ שיבטיח לו ולתושבי הרצועה הטבות כלכליות • בינתיים, במערכת הפוליטית תוהים האם ההסלמה תסלול את הדרך לממשלת אחדות

פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס
פגיעה ישירה במפעל בשדרות / צילום: Ammar Awad, רויטרס

לבד מהג'יהאד האיסלמי ואיראן העומדת מאחוריו, כמעט כל גורם אחר בסביבה מחא כף לפעולת החיסול המוצלחת הלילה של בכיר החמאס, בהאא אבו אל-עטא, הבריון המשתולל של רצועת עזה. בראש הנהנים מהפעולה - ארגון חמאס, שאל-עטא היה יריבו העיקרי ברצועה וסיכל פעם אחר פעם את ניסיונות ההסדרה מול ישראל, תוך הבכת חמאס שהתחייב למצרים ולישראל כי ירי הרקטות יפסק.

התגובות הרשמיות של חמאס מאז פעולת צה"ל הן תקיפות אך מעורפלות, ולמרות השתתפותו במה שמכונה "החמ"ל המשותף של ארגוני ההתנגדות" שמבטיח בתגובותיו תגובות חריפות והמשך ירי, לפחות עד הצהרים הוא לא הצטרף לירי הזה.

המפתח להתפתחויות נתון בידי ראשי חמאס כעת. אם יצטרפו לירי הרקטות ולא בתגובה סמלית - תהיה הסלמה. אם ישארו בשלב האיומים המילוליים - סביר שהמצב ירגע לאט לאט. קצב הרגיעה תלוי בהישג כלשהו שחמאס מחד והג'יהאד מאידך יראו כמספק להפסקת הירי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו והרמטכ"ל אביב כוכבי מנו בפני חמאס את האפשרויות שעל הפרק, בדבריהם במסיבת העיתונאים בצהריים. "ישראל לא מעוניינת בהסלמה, אך נעשה כל שיידרש להגן על אזרחינו וזה יכול לקחת זמן. דרוש אורך רוח וקור רוח. צריך לאפשר לצה"ל לעשות את העבודה", אמר נתניהו.

ראש הממשלה הזהיר כי הפעולות הללו לא יפסקו, והזכיר את היכולות המדויקות של ישראל לפגוע בראשי הטרור עם מינימום פגיעה בחפים מפשע. הרמטכ"ל כוכבי היה ישיר יותר: אין לנו עניין בהסלמה, אך אנו נערכים אליה - "הגנה אווירית, ימית וקרקעית וכן בהתקפה שכבר מתרחשת, ואם יהיה צורך בעוד סיכולים".

ואם כל אלו לא הספיקו, בא ראש השב"כ נדב ארגמן ותיאר באופן ציורי את האיום הנשקף מעתה לראשי הארגונים: "מודיעין מדויק איפשר להגיע לרמה של החדר שבו ישן (אל עטא) והמיטה שבה הסתתר - הוא התנהג כמבוקש מאז ירי הרקטות האחרון ועבר דירות מסתור שונות, אבל זה לא עזר לו. הכוכבים הסתדרו והעיתוי היה נכון מקצועית ומבצעית".

צעיר נשכב על הקרקע במהלך צבע אדום בשדרות, היום / צילום: רויטרס

איתות ברור לראשי חמאס

עד שעות הצהריים נרשמו מעל 150 שיגורים מהרצועה לשטח ישראל, כולל פגיעות ישירות במפעל בשדרות, בכבישים ראשיים ויירוטים של טילים באזור גוש דן.

בחמאס וביתר הארגונים הבינו את הרמז כבר מארבע בבוקר, מועד חיסולו של אל עטא, ונכנסו מיד לבונקרים ולדירות מסתור. נתניהו וכוכבי החזירו לשולחן את הכלי רב העוצמה של חיסולים אישיים של ראשי ארגוני הטרור, ומעת שהכלי הזה על השולחן, השינוי בתנאים ובמערכות השיקולים בכל הצדדים הוא שינוי של ממש.

אם בג'יהאד האיסלמי יודעים כי מעתה הם כל העת על הכוונת, ראשי חמאס - ואת זה טורחת ישראל להדגיש בהפצצות רק על יעדי הג'יהאד - יכנסו אל בנק המטרות רק אם יצטרפו לארגון האיסלמי הסורר וישתתפו בירי הרקטות. המסר הזה הועבר לחמאס במגוון דרכים, גלויות וחשאיות, גם דרך מצרים וגם באמצעות שליח האו"ם ניקולאי מלדנוב. הנהגת חמאס המסתתרת מקיימת התייעצויות בעניין עם הנהגת הארגון בחו"ל, והעובדה כי מנהיגה ברצועה יחיא סינואר ואיסמעיל הניה ראש הלשכה המדינית לא הגיבו - מעידה כי עוד לא הגיעו להחלטה כיצד לפעול.

ראשי חמאס עומדים בפני לחצים של הג'יהאד האיסלמי, שמבהיר כי חמאס הוא הבא בתור וישראל לא תסתפק בחיסול אנשי ג'יהאד, והן מאיראן המבקשת לשמר את הזירה הדרומית של ישראל גועשת ומאיימת לצד האיום של חיזבאללה מצפון והאיום האיראני הישיר ממזרח.

אל כל אלו אפשר לצרף את ניסיון החיסול הלילה של אכרם אל-עג'ורי, ממנהיגי הג'יהאד האיסלמי שהיה מתומכי הקו הקיצוני של אל-עטא, באמצעות ירי טילים אל ביתו בדמשק. כאן ישראל לא נטלה אחריות אמנם, אבל התוצאות מראות - ללא קשר למבצעים - כי נהיגי הג'יהאד אינם חסינים, ללא קשר למקום שבו יהיו.

האיתות של הפעולה בדמשק נועד גם לאזני חמאס, שחלק מהנהגתו שוהה מחוץ לרצועה, לרבות בסוריה.

הרשות הפלסטינית, השחקן החסר במשוואה, אמנם ביקרה את ישראל על התקיפות, אך גם שם מרוצים מהרחקתו של הגורם המתסיס ברצועה. ראש הרשות אבו מאזן נמצא בשיאו של מהלך לקראת בחירות לפרלמנט, ומנהל שיחות עם חמאס והארגונים האחרים. עכשיו, ללא הנוכחות של אבו אל-עטא - המהלך הזה יתקדם ביתר קלות.
אם אכן יצליח חמאס לעמוד בלחץ מבפנים ולא להיות שותף פעיל בתקיפות נגד ישראל, והמצב אכן ירגע ביממות הקרובות, הדבר יקדם את אפשרויות ההסדרה. ואז, יוכל לדרוש ומן הסתם גם יקבל, ולו חלקית, הקלות כלכליות וקידום של פרויקטים בתחומי האנרגיה המים והתשתיות.

אם יתפתה חמאס לתקוף, אנו צפויים לסבב ארוך יותר ואיום טילים על שטח ישראלי גדול ונרחב יותר. האפשרות של הידרדרות למלחמה או מבצע היא פחות סבירה, וחמאס ככל הנראה יסתפק בתגובה סמלית ומינימלית כדי למנוע הידרדרות כזו.

שריפה כתוצאה מפגיעת רקטה במפעל צעצועים בשדרות / צילום: רויטרס

מפקד הג'יהאד שחוסל: שנים על הכוונת

מיהו האיש שחיסולו הצית את האירועים האחרונים? בהאא אבו אל-עטא, 50, נולד בעזה, והיה פעיל בג'יהאד האיסלאמי כבר יותר מעשרים שנה. הוא צמח בעיקר בדרג הצבאי של הארגון, ובין השאר נשלח ב-2007 להכשרה במחנות של הארגון בסוריה. לפני כעשר שנים מונה למפקד איזור העיר עזה בארגון, ואחר כך למפקד של כל אזור צפון הרצועה. בפועל הוא שימש בשנתיים האחרונות כמפקד כל הזרוע הצבאית של הג'יהאד - יו"ר המועצה הצבאית של גדודי אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד, תוך שהוא מאפיל על חבריו בארגון והופך להיות הטראבל-מייקר של הרצועה כולה.

ב-2012 במהלך מבצע "עמוד ענן" ניסתה ישראל לחסלו, אך ללא הצלחה. ביתו הופצץ במבצע "צוק איתן" ב-2014. בחודשים האחרונים העבירו גורמי ביטחון ישראלים לאל-עטא באופן עקיף אזהרות כי פעולותיו לא ישארו ללא מענה. ורק בשבועיים האחרונים ירד אל-עטא למחתרת כאשר קיבל מסר מצרי כי ישראל שמה אותו על הכוונת.

הוא אחראי לעוד שורה של פיגועים וירי רקטות, מהפיגוע בכרם שלום ב-2008 שבו נהרגו שני ישראלים, ועד לפיגועי מטענים וצליפות נגד חיילים ואזרחים, כמו ירי טיל הנ"ט לפני כשנה שממנו נהרג אזרח ישראלי. הוא תיזמן את ירי הרקטות הן כדי לנטרל את ההתקדמות להסדרה בין ישראל לחמאס והן כדי לפגוע מוראלית בישראל.
מצרים ניסתה לרסנו. לפני כחודשיים הוא הוזמן לקהיר, שם זכה לכבוד, ולשם הפיוס אף שוחררו עשרות אנשי ג'יהאד איסלמי שנעצרו במצרים קודם לכן. אלא שהמחווה הזו לא עזרה - למרות ההבטחות אבו אל-עטא חזר לסורו. הוא יזם גם את הירי אל אשדוד ואשקלון בעת כינוס בחירות של נתניהו באשקלון בספטבר השנה, ירי שחייב את נתניהו לרדת מהבמה למחסה. אם תרצו, הפגיעה הזו בריבונות ישראל באופן כה מוחשי הייתה חציית קוו שהביאה בסופו של דבר להחלטה על חיסולו. 

עוד כתבות

גל סטאל, יו"ר ובעלים באנטרופי / צילום: יונתן בלום, גלובס

אנטרופי ממליצה לדירקטוריון לאומי על דירקטור בבזק לשעבר שתמך בעסקת בזק-yes

מדוח של אנטרופי לקראת האסיפה הכללית של בנק לאומי בעוד כשבועיים, שהגיע לידי "גלובס", עולה כי יצחק (איציק) אילדמן זוכה לתמיכתה של חברת הייעוץ לכהונה נוספת כדירקטור חיצוני בבנק

תמר יסעור וצבי זיו  / צילום: תמר מצפי

תמר יסעור מונתה ליו"רית מעגל ידידי בת שבע

וגם: משה ברקת מחפש אקטוארים בצפון אמריקה

על בד דימונה / צילום: יח"צ

קריסתן של מניות חברות הבדים נמשכת - ותוצאות הרבעון אינן מעודדות

בזמן שמדדי המניות המובילים קרובים לשיא, ספגו מניות מגזר הבדים ירידות משמעותיות מתחילת 2019 והתרחקו 35%-70% מהשיא שרשמו בשנים 2016-2017 בבורסת ת"א ● אף אחת מארבע החברות - שלא"ג, עלבד, ספאנטק ואבגול - לא הצליחה לשפר את הכנסותיה ברבעון השלישי של 2019

דונלד טראמפ / צילום: Leah Millis, רויטרס

טראמפ: "יש יהודים בארה"ב שאינם אוהבים מספיק את ישראל"

בנאום לפני כנס של המועצה הישראלית-אמריקאית, ארגון של מהגרים ישראליים בארה"ב, מנה טראמפ את פעולותיו למען ישראל והכריז: "אני מקיים את הבטחותיי" ● הצהיר: לא בטוח שאעזוב את הבית הלבן אחרי שמונה שנים ● "אל תצביעו בעד הדמוקרטים – הם ייקחו לכם את כל הכסף"

איציק בנבנישתי,/ צילום: תמר מצפי

מתיחות ביחסים בין פרטנר להוט סביב עתיד השותפות ברשת

פרטנר חוששת שהוט מנסה להתמזג עם סלקום והוט חוששת מאי הוודאות לגבי בעלי השליטה העתידיים בפרטנר

מתחם בית הפסנתר של קבוצת ניצן גרופ / הדמיה: Evolve Media

אלקטרה בנייה נבחרה לבנות את פרוייקט "בית הפסנתר" בתל אביב

החברה תבנה עבור קבוצת ניצן גרופ את פרויקט "בית הפסנתר" בפינת הרחובות אלנבי ואחד העם בתל אביב בהשקעה כוללת של כ-120 מיליון שקל

ראובן הריסון (מימין) ורובי כיטוב, מייסדי חברת תופין (Tufin), בבורסת ניו יורק / צילום: יח"צ

הגדילו את המימוש: קרנות ההשקעה המחזיקות בתופין הישראלית מכרו מניות ביותר מ-70 מיליון דולר

שתי הקרנות עשויות להגדיל את היקף המכירה אם חתמי ההנפקה יבחרו לרכוש מהן עוד מניות ● במקרה שמרקר תממש את אופציית החתמים, היא תרד להחזקה של 12.3% מהחברה, וקטליסט תהפוך לבעלת המניות הגדולה בתופין

האחים יעקובי / צילום: אריק סולטן

אחים יעקובי: הניסיון לשקם את אורתם סהר הוביל להסדר חוב נוסף בחברה הבת

בדוחות של יעקובי לרבעון השלישי, החברה מחקה את יתרת השקעתה באורתם סהר בהיקף של כ-7 מיליון שקל וכן רשמה הפרשות של יותר מ-12 מיליון שקל בגין ערבויות שהעמידה "למזמיני עבודות ולספקים של אורתם סהר" ● אלה גררו את יעקובי להפסד רבעוני של 28 מיליון שקל

צוללת צבאית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

התחקיר שלא נעשה, הלקחים שלא הופקו: בדיקת "גלובס" מגלה שבמערכת הביטחון לא למדו מפרשת הצוללות

ועדה שמונתה לקביעת כללים בנושאי רכש לא פעלה, ובכירים במערכת הביטחון טוענים כי לא הופקו לקחים ● משרד הביטחון: הוטלו מגבלות על עבודה מול מתווכים

מריו קופל פרופיל / צילום: אילן בשור

ארזים זכתה במכרז רמ"י לבניית 199 דירות באור יהודה

החברה, שבשליטת האחים גילי ויואל עזריה, תבנה את הפרויקט שחלקו (60%) מחיר למשתכן וחלקו דירות שישווקו בשוק החופשי ● התמורה הכוללת עבור הקרקע והוצאות פיתוח נאמדת בכ-97 מיליון שקל

סידני אוסטרליה  / צילום: shutterstock אס.איי.פי קריאייטיב

הישראלית שדיווחה על "האצה בצמיחה": מניית אפסווילאג' הנסחרת באוסטרליה זינקה 53% ביום

החברה, המפתחת פלטפורמת תוכנה כשירות לניהול אפליקציות לקידום עסקים קטנים ובינוניים, צופה הכנסות חוזרות חודשיות של כ-105 אלף דולר - צמיחה של 50% ביחס לרבעון הקודם ושל 200% לעומת הרבעון המקביל

אודי אדירי/ צילום: דוד פרץ

ישראל מתנגדת לפיתוח מאגר הגז אפרודיטה בקפריסין

המהלך הישראלי מסכל למעשה את האפשרות שהמאגר יפותח ללא הסכם בין המדינות, כך לפחות טוענים בשותפות 'ישי' המחזיקה בזכויות על החלק הישראלי של המאגר

סטודנטים מהמכללה האקדמית כנרת בסיור בתחנת הכוח אורות רבין / צילום: ראמי אבוריש

מי יתחזק את הרכבת הקלה? המסלול שמהנדסי חשמל בורחים ממנו

בשנים הקרובות ישראל תזדקק להרבה מהנדסי חשמל המתמחים במערכות הספק, כדי לקדם מעבר לכלי תחבורה חשמליים וייצור חשמל פרטי, אבל רק סטודנטים מעטים בוחרים במסלול הזה, ויש מחסור במרצים ● במשרדי הממשלה נערכים ליום בו המהנדסים, עולי בריה"מ לשעבר, יפרשו

אבי ברזילי, מנכ"ל אפריקה נכסים / צילום: אירנה קוסטינסקי

ביג מגדילה את ההימור על אפי נכסים: רכשה מניות נוספות של חברת הנדל"ן המניב ביותר מ-400 מיליון שקל

בעקבות ההשקעה, שבוצעה במסגרת הנפקת מניות, הגדילה ביג את שיעור החזקתה באפי נכסים, המתנהלת ללא גרעין שליטה, ל-20% בהשקעה כוללת של 725 מיליון שקל ● מגה אור, המחזיקה ב-13% ממניות אפי נכסים, שמרה על חלקה בהשקעה של 83 מיליון שקל

שריפה בשמן תעשייה בנמל חיפה/ צילום: אילן מלסטר , המשרד להגנת הסביבה

שמן תעשיות: השריפה בחוף שמן הותירה הפסד של יותר מ-10 מיליון שקל

את הרבעון השלישי של השנה סיכמה שמן, העוסקת בייצור ושיווק של שמנים, בהפסד של 8.5 מיליון שקל ● זאת בעקבות הוצאה חד-פעמית של יותר מ-10 מיליון שקל בקשר לשריפה

אפרת סלע איתמר / צילום: איל יצהר

"תוך שבוע היו לנו 40 אלף נרשמים. טובי המשפיענים רצו אלינו"

פורטפוליו עם אפרת סלע איתמר, מנכ"לית ומייסדת The Leaders, על הישגיות, ניהול מותג והשפעה ברשתות

נפגעי הקורקינטים - סופ"ש 6-7 בדצמבר

הסופש באיכילוב: 16 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

חלל עבודה משותף / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מדעי החלל המשותף: לאן צפוי להגיע ענף שטחי העבודה ואיך זה קשור לפקקים

בתוך חמש שנים בלבד הגיע היקף השטחים בחללי העבודה המשותפים ל–1.5% משטח המשרדים בארץ ● לפי מחקר של צ'מנסקי בן שחר, כ–80 אלף איש בארץ כבר עובדים בחללים כאלו, ומשבר התחבורה צפוי להזניק את מספר החללים המשותפים גם בפריפריה

מודעה לשירותי ליווי בפייסבוק / צילום: צילום מסך

כובע צמר לתינוק, מצעים למיטה וזנות: בניגוד ולמרות החוק - פייסבוק מפרסמת שירותי ליווי

בימים האחרונים קודם בפייסבוק פוסט בתשלום תחת הכותרת "נערות ליווי במרכז", שמפנה לוואטסאפ המעביר לאתר ייעודי ולצ'ט בטלגרם שמבטיח היכרויות, דיסקרטיות ושירות מהיר

תמיר כהן, יו"ר שיכון ובינוי / צילום: אלון רון

לנוכח ההידרדרות במצבה הפיננסי של תהל: קרן פימי נסוגה מרכישת השליטה, שיכון ובינוי מציעה לרכוש לפי שווי חברה של 12 מיליון דולר

חברת הבנייה והתשתיות מציעה להעמיד לתהל הלוואה של 11.95 מיליון דולר למשך שנתיים, אותה יהיה ניתן להמיר ל-49.9% ממניות החברה ● עוד כוללת ההצעה שתי אופציות נוספות לשיכון ובינוי לרכישת מניות נוספות של תהל ● תמיר כהן, יו"ר שו"ב: "ההשקעה תאפשר לממש את פוטנציאל הסינרגיה הרב בפעילויות שתי החברות"