גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

טיוטת ההסכם מוכנה, והמכשול היחיד לממשלת אחדות - החסינות לנתניהו

ל"גלובס" נודע כי בין כחול לבן והליכוד יש כבר טיוטת הסכם ממשית, הקובעת כי נתניהו יהיה רה"מ עד חודש מאי, ואח"כ יפרוש ולא יכהן בתפקיד מיניסטריאלי או יהיה חבר בקבינט, אך יקבל עדכונים ביטחוניים ומדיניים ויוגדר "ראש ממשלה בנבצרות" ● בינתיים נתניהו לא מתייחס לסוגיית החסינות

בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי
בני גנץ, בנימין נתניהו / כדיה לוי, מאיר אמירי

יומיים לפני נפילת הפור של בחירות שלישיות בתוך שנה נמשכים המאמצים להקמת ממשלה. האפשרות הראשונה של ממשלת אחדות נראית לכאורה כאפשרית מבין השתיים על רקע שורת הסכמות שאליהן הגיעו הצדדים ועל רובן דיווחנו ב"גלובס" כבר לפני כמה שבועות. כעת מתברר כי ההסכמות הגיעו לשלב מתקדם ביותר והמכשול הכמעט יחידי שנותר הוא סוגיית החסינות - או ליתר דיוק, הסירוב של ראש הממשלה בנימין נתניהו להתחייב כי לא ינסה לקבל חסינות מהכנסת.

בנאום בפתח ישיבת הסיעה היום, פנה גנץ ישירות לנתניהו: "אני קורא לך להתחייב בקולך שלא תבקש חסינות... אני קורא לך לעשות זאת עוד היום, כדי שנוכל לקיים משא ומתן ישיר". לטענת ראשי כחול לבן, הסירוב של נתניהו להתחייב לכך, מעיד כי בעצם ההסכמות עימו הן על הנייר בלבד וכי מרגע שתוקם הממשלה יפעל ללא לאות להשיג רוב לקבלת החסינות בוועדת הכנסת. מפלגות הגוש יתמכו בו, ואביגדור ליברמן, אם אכן תוקם ממשלת אחדות, לא פסל אפשרות כזו, בוודאי לא עקרונית. בכיר בליכוד אומר ל"גלובס" כי בקשת חסינות, אם תבוא, היא זכותו של ראש הממשלה, ואין זה מעניינה של כחול לבן להתערב בכך. לפי העמדות האלה, מדובר בוויכוח שיהיה קשה למצוא לו פתרון. אבל אם יפתר הדרך סלולה לממשלה.

הכיצד? מתברר כי בין שני הצדדים נוסחה כבר טיוטת הסכם ממשית, הקובעת כי נתניהו יהיה ראש ממשלה עד חודש מאי, ואחר כך יפרוש, ולא יכהן בתפקיד מיניסטריאלי או יהיה חבר בקבינט, אך יקבל עדכונים ביטחוניים ומדיניים ויוגדר "ראש ממשלה בנבצרות". כן נקבעו כללים להתנהלות של ראש הממשלה המכהן, גנץ או נתניהו, מול השרים, כולל מגבלות על פיטורים. בד בבד נקבע מנגנון קבלת החלטות בסוגיות עקרוניות כמו דת ומדינה, כשבמרכזו, תקופת ביניים ללימוד הנושאים השונים ולהגעה לפתרונות בהידברות, תוך התבססות על הסטטוס קוו אך עם שינויים בהתאם להתפתחויות במדינה. יאמר כאן כי המפלגות החרדיות גילו גמישות לא מעטה בגיבוש ההבנות האלה. בנושא זה ובנושאים אחרים כמו ההצבעות על הקמת הממשלה, נקבע כי קיימת אפשרות מוסכמת של מתן חופש הצבעה לחברי כנסת מכל הצדדים, ובלבד שההצעות הממשלתיות יעברו.

בכירי כחול לבן מפולגים

בליכוד ובגוש, למעט סוגיית החסינות, קיבלו את ההסכמות. אלא שבכחול לבן הקוקפיט מפולג. לפי גורמים המעורים במשא ומתן, הדמות המובילה בכחול לבן היא ח"כ גבי אשכנזי התומך ודוחף לאישור ההסכמות. לאשכנזי יכולת מוכחת ליצור קשרים אישיים מצוינים, ועם היכולת הזו הוא הצליח מהר מאוד להתחבב על גורמים פוליטיים מכל קצוות המערכת הפוליטית, מאנשי ש"ס הרואים בו את המנהיג שאחרי נתניהו דרך רפי פרץ הקצין הטייס, ואל אנשי העבודה עומר בר לב ועמיר פרץ. הקשרים הללו סייעו לרבות מההבנות עם הצדדים במו"מ החרדים ואנשי הליכוד. הוא רואה לנגד עיניו את המשבר שאליו מידרדרת המדינה בשל הבחירות והוא נשמע אומר גם בשבוע שעבר בפגישות עם גורמים פוליטיים כי "לא יהיו בחירות - תהיה ממשלה", ולפחות הוא נלחם על כך עד לרגע האחרון.

מנגד נמצא יאיר לפיד המתנגד לכל פשרה ובעצם מוביל לבחירות מתוך הנחה כי בחירות ישפרו את מצבה של המפלגה וכתבי האישום נגד נתניהו יעשו את שלהם. לפיד, אולי כדי לנקות עצמו מהטענה כי הוא פועל ממניעים אישיים, הודיע היום כי הוא מוותר על הרוטציה בהסכם עם גנץ. בקרבתו אומרים כי מדובר בצעד הסותם את הגולל על ממשלת אחדות כעת.

בוגי יעלון הרביעי בקוקפיט, הליכודניק לשעבר, היה מוכן בשלב מסוים לקבל את עמדת אשכנזי אבל בשבועות האחרונים, ובעיקר לאחר הפגישה של גנץ עם נתניהו בשבוע שעבר, הצטרף ללפיד בהתנגדות. מי שמנסים לשכנעו הם אנשי ליכוד חבריו, יועז הנדל וצבי האוזר ועימם רוב חברי הכנסת של כחול לבן, שאינם מיש עתיד, תומכים באחדות ובעמדת אשכנזי.

ומה המניע של נתניהו להתעקש על התחלת הכהונה? לאחר הקביעה כי המשפט יתנהל כמעט סופית בבית המשפט המחוזי בירושלים (ולא מן הנמנע כי היועץ מנדלבליט החליט על כך כדי לסייע למו"מ הפוליטי), נתניהו לכאורה קיבל את שלו. אבל הוא מתעקש. בסביבתו הסבירו השבוע כי מדובר ברצון להשלים כמה צעדים מדיניים ובטחונים חשובים. החלת הריבונות בבקעת הירדן למשל, והחלטה סופית בעניין פרויקט ביטחוני בהיקף רחב מאוד, ועתיר תקציבים. ייתכן, אבל לפי אחד מהשרים המכירים את נתניהו היטב, מדובר גם בעניין רגשי ואישי. נתניהו, לדבריו, רוצה לצאת עם כבוד למשפטו, ממשרת ראש הממשלה, עם מה שקרוי באנגלית "דיגניטי" וראש מורם, ולא שיובל למשפט כאחד האדם. "זה חשוב לו, וההתנגדות של כחול לבן לכך מעידה כי הם בעיקר רוצים עוד בחירות". ועוד נקודה, נתניהו מאמין כי היותו במעמד ראש ממשלה עד לרגע האחרון, יאפשר לו להגיע להסדר עם הפרקליטוות, הסדר טיעון או משהו דומה. בכחול לבן יסכימו כנראה להסדר כזה, אם נתניהו יוותר על החסינות.

מאמצים גם מול ליברמן

אחר הצהריים, לאחר הודעת לפיד על הויתור על הרוטציה, ודרישת גנץ הפומבית לויתור על החסינות, נתניהו הגיב: "גנץ ולפיד, די עם התרגילים השקופים שנועדו להסיט את תשומת הלב מכך שאתם מסרבים להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה שתכונן ברית הגנה עם ארה״ב ותספח חלקים נרחבים של יהודה ושומרון. כיוון שלפיד וגנץ מתמידים בסירובם ועוסקים רק בספינים חלולים, נותרה רק אפשרות אחת למנוע בחירות מיותרות: אני קורא לאביגדור ליברמן להיכנס למו"מ מואץ ב-48 השעות שנותרו כדי להקים ממשלת לאומית חזקה לישראל".

כלומר קריאה לליברמן, שוב הביתה. ליברמן אמור להשתתף הערב בכנס של פעילי ליכוד בכירים הקוראים לו בדיוק את זה, שוב הביתה לליכוד, ונקים יחד ממשלה.

במגעים עמו מעורבת חברת הכנסת איילת שקד המנסה לשכנע את אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנו, להקים שוב ממשלה עם נתניהו והימין. לדבריה המאמצים בעיצומם. אבל בצד החרדי לא מוכנים לגלות את אותה גמישות שגילו קודם לכן, בשל החרפת ההתבטאויות של ליברמן נגדם בשבועות האחרונים. ליברמן, שפגש את חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה במסדרון בכנסת ואף החליף עמו בדיחות, לא מוכן בינתיים לוותר על דרישותיו בענייני דת ומדינה כמו חוק הגיוס המלא, והחרדים, לא מוכנים לדון על כך בשל משבר אמון עמוק עמו.

ומה עכשיו? במגעים מעורבים יועצים פוליטיים מנוסים, לפחות שניים מהם עורכי דין, והם ניסחו כבר את ההסכמות, אבל גם מנסים למצוא נוסחאות פתרון לעניין החסינות. אם יצליחו, לביטוי מעשה קסמים, תהיה הגדרה חדשה.

ואם לא? למרות חוסר התוחלת בבחירות על רקע הסקרים המורים כי אין שינוי במפת הגושים, היום בכנסת כבר הסכימו על התאריך המיועד, יום שני 2/3/20 ו' באדר, ויו"ר הכנסת אדלשטיין הודיע כי אם לא תהיה הסכמה לממשלה, ביום רביעי יובא חוק הבחירות הזה לאישור הכנסת בשלוש קריאות.

עוד כתבות

תושבי סין עם מסיכות פנים / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

סין סוגרת לחלוטין את אזור ווהאן בו התפרץ וירוס הריאות המסתורי

העיר ווהאן, בה התפרץ וירוס הריאות המסתורי "קורונה", נסגרה לחלוטין על ידי הרשויות בסין ● כל תנועת התחבורה הציבורית נעצרה ותושבי העיר התבקשו לא לעזוב

פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI

נמחקו העליות בוול סטריט בנעילה; טסלה חצתה שווי של 100 מיליארד דולר

מדד דאו ג'ונס ננעל ללא שינוי מהותי, כך גם מדד S&P 500 ומדד הנאסד"ק עלה ב-0.2% ● מנוצ'ין: "החתימה על השלב השני בהסכם הסחר יכולה לקרות לפני או אחרי הבחירות" ● בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס השיל 0.3%, הקאק איבד 0.6%

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן יוצאת לדרך. אילו ערים בפנים?

מחר תיפתח ההרשמה להגרלה העשירית של מחיר למשתכן, שתכלול למעלה מ-2,500 יחידות דיור ב-12 יישובים ברחבי הארץ

מגדל וואן מנהטן סקוור של אקסטל / הדמיה: אתר החברה

חברת הנדל"ן הזרה אקסטל בוחנת גיוס אג"ח נוסף בת"א, לאחר שפרעה כמיליארד שקל

החברה היזמית של גארי ברנט, הפועלת בעיקר בשוק הנדל"ן של מנהטן, צפויה לגייס 200-100 מיליון דולר, כאשר האג"ח שכבר הנפיקה נסחרות בתשואה של 6.36% לאחר זינוק של 38% בשנה האחרונה

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סלקום סירבה לאפשר לגולן טלקום ואקספון שדרוג טכנולוגי מול אפל

במסגרת המתיחות ביחסים בין החברות, גולן טלקום ואקספון קיוו שסלקום תיקח על עצמה שדרוג מול אפל שיאפשר לשתיהן לספק שיחות על גבי האינטרנט ● בסוף שתיהן נאלצות למצוא פתרון עצמאי לסוגיה

נשיא המדינה ריבלין נואם בירושלים / צילום: טל שניידר, גלובס

נשיא המדינה: "אנחנו מציינים את השואה וגם את הניצחון והחירות"

נשיא המדינה ראובן ריבלין פתח הערב בבית הנשיא את פורום השואה, בנוכחות עשרות מנהיגים מרחבי העולם

מתקן ההתפלה בשורק. /  צילום: מוטי יאיר

המדינה מניחה למאגרי המים להזדהם, ובעלי השליטה במתקני ההתפלה מרוויחים בגדול

בעידן משבר האקלים, אי אפשר להסתמך רק על מתקני ההתפלה • לפי דוח של "אדם טבע ודין", רבע מהבארות מזוהמות, מוקדי הזיהום במי התהום מתפשטים ופעולות שיקום אינן נעשות • רשות המים: "מטפלים ומקדמים באופן שוטף פעולות לשיקום זיהומים במי תהום"

אדם שיף, התובע המרכזי באימפיצ'מנט של דונלד טראמפ / צילום: U.S. Senate TV, רויטרס

"אי אפשר להעניש את טראמפ בקלפי, כי גם טוהר הבחירות בספק"

הערב נפתח שלב הקראת האישומים במשפטו של דונלד טראמפ בסנט ● הציר אדם שיף, שמשמש כתובע הראשי, הכריז: דפוס ההתנהלות של טראמפ הוא לבקש ממדינות זרות להתערב בבחירות בארה"ב – רוסיה, סין ואוקראינה

ראש ממשלת לבנון, חסן דיאב / צילום: Dalati & Nohra/Handout, רויטרס

המשימות המרכזיות של ממשלת לבנון הטרייה: הרגעת החששות הכלכליים וביעור השחיתות

ראש הממשלה החדש חסן דיאב, שנתמך ע"י חיזבאללה, אמר שהמשבר הכלכלי הוא בעדיפות הראשונה שלו ● בינתיים, המחאות האלימות ברחוב נמשכות

ציקי פוקס /  צילום: שלומי גבאי וואלה

תובעים נוספים נגד חברת הסייבר הרפואי: "מייסד ביו נקסוס רקם הונאה עזת-מצח ומחוכמת"

בשבוע שעבר נחשף כי קרן ההשקעות צ'כית תובעת 17 מיליון שקל מחברת ביו נקסוס ומהמייסד ציקי קורלנד פוקס בגין הונאה ● כעת נודע כי 6 משקיעים נוספים טוענים כי התפתו להשקיע על בסיס מצגי-שווא שהציג להם פוקס בדבר רווחיה ושוויה ● ביו נקסוס: "השקעה בחברה היא קניית סיכוי וסיכון"

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

פשרה: נקסטום תשלם 600 אלף שקל למשרד הביטחון במסגרת תביעה אזרחית

לפי התביעה, נקסטום וחברות נוספות - בשיתוף-פעולה עם יעקב כראדי, ששימש כראש תחום אמל"ח תקשוב בפיקוד צפון - הציגו מצגי-שווא למשרד הביטחון ולגורמי צה"ל, לפיו סיפקו שירותים ועבודות שהוזמנו, למרות שבפועל לא עשו כן

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

האו"ם: ל-NSO הישראלית עשוי להיות קשר לפריצת הטלפון של ג'ף בזוס

הפריצה קרתה בשנת 2018, לאחר שבזוס קיבל הודעת וואטסאפ חשודה שנשלחה ככל הנראה מחשבונו האישי של יורש העצר הסעודי, כך אמרו מקורבים ל"גארדיאן" ● נציג זכויות האדם של האו"ם: "המידע שקיבלנו מרמז כי המעקב אחרי בזוס נעשה במאמץ להשפיע על דרך בה מסקרים ב'וושינגטון פוסט' את ערב הסעודית"

דורון גרסטל / צילום: יח"צ

הקאמבק האינטרנטי של פריון: התייעלות ושינוי אסטרטגי שיקמו את אמון המשקיעים בחברה

מניית החברה כבר צללה ב-95% מהשיא, על רקע הרעה בתוצאותיה ומאבק שליטה בין בעלי המניות, אולם מינוי דורון גרסטל למנכ"ל, ההתייעלות שהוביל וכניסה אסטרטגית לשוק ניתוח קמפיינים דיגיטליים שיקמו את אמון המשקיעים

אודי שמאי/ צילום:איל יצהר

מניית הטכנולוגיה של זכיין פיצה האט בישראל מזנקת על רקע גיוס של 47 מיליון שקל באוסטרליה

דרגון טייל של אודי שמאי, המפתחת פתרונות תוכנה לאופטימיזציה של ניהול המשלוחים במסעדות מזון מהיר, מבקשת להיעזר בכספי הגיוס לחדירה לשוק האמריקאי

עומאר ישראק, נשיא מדטרוניק. העסקה על סף לחיצת יד / צילום: רויטרס

עומאר ישראק מונה ליו"ר אינטל העולמית

ישראק כיהן כמנכ"ל מדטרוניק, ובתקופתו החברה השקיעה 3.5 מיליארד דולר בישראל 

מפלגת הימין הלא־דמוקרטי בספרד חוגגת את התוצאות / צילום: רויטרס - Susana Vera

לקראת חקיקה שאפתנית: ספרד הכריזה על מצב חירום אקלימי במדינה

בכך הצטרפה ספרד ל-26 מדינות אחרות ברחבי העולם שהכירו בשנה האחרונה בחירום אקלימי ובצורך הגובר ליישום פתרונות וחיתוך פליטות גזי החממה

סניף של סופר פארם / צילום: יח"צ

רוצה להיות אמזון: סופר פארם מקימה פלטפורמת מכירות

הרשת מחפשת מנועי צמיחה חדשים לאור התחרות המחריפה בענף בישראל ● סופר פארם כבר החלה לגייס עובדים למיזם ותגייס מוכרים מהעולם ● המודל דומה לזה של אמזון, שיותר מ-60% ממכירותיה הן של צדדים שלישיים

אפליקציית Envelope החדשה של גוגל / צילום: צילום מסך מיוטיוב

מנסים לצמצם את זמן השימוש בטלפון? גוגל רוצה שתכניסו אותו למעטפה

גוגל השיקה אמש אפליקציה בשם Envelope שמטרתה לסייע בהפחתת זמן השימוש בטלפון בעזרת מעטפת נייר

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

ה'קציצה' לא עוצרת, טסלה בעננים: האם הגיע העת לחשוש מהדובים?

מדד 500 S&P מציג רצף ימי מסחר עם תנודות נמוכות מ-1% שהוא כמעט חסר תקדים ב-50 השנים האחרונות ● בפעמיים האחרונות שהתופעה התרחשה, ב-2018-2017, אחרי תקופת השקט המדד צנח לטריטוריה דובית ● אז האם תגיע נפילה או רק "עלייה סנטימנטלית בתנודתיות"

וואטסאפ (WhatsApp) / אילוסטרציה: רויטרס

הפיצ'ר החדש של וואטסאפ שייקל לכם על העיניים בדרך

מצב כהה הוא פיצ'ר שהלך וצבר פופולריות, שמשנה את הרקע של אפליקציות לכהה, כך שיהיה נח יותר להשתמש בהן בלילה או במקומות ללא הרבה תאורה