גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

התחרות על ארוחת הצהריים מעלה הילוך: סיבוס חוברת לוולט במלחמה מול תן ביס

ספקית שירותי ההסעדה סיבוס חוברת לאפליקציית משלוחי האוכל Wolt, כדי לחזק את כוחה בתחרות מול החברה החזקה בתחום - תן ביס, וכדי לקצר את זמן המשלוחים לחצי שעה בממוצע • בנוסף, ל"גלובס" נודע כי Wolt מרחיבה את שירותיה גם לראשל"צ ולפ"ת

סיבוס חוברת ל-Wolt במלחמה מול תן ביס / צילומים: שלומי יוסף
סיבוס חוברת ל-Wolt במלחמה מול תן ביס / צילומים: שלומי יוסף

שוק משלוחי האוכל בישראל ממשיך לבעבע: אפליקציית משלוחי האוכל Wolt, שפשטה על רחובות תל-אביב והתרחבה לאחרונה לערים נוספות, חוברת לשחקנית שירותי ההסעדה לחברות - סיבוס. זאת המטרה לחזק את כוחן של השתיים בתחרות מול תן ביס. החל מהחודש הקרוב, לקוחות סיבוס יוכלו להזמין משלוחים באמצעות השירות של Wolt, ובזמן המשלוח שהיא מציעה - 30 דקות בממוצע.

כיום המודל של Wolt פונה ישירות לצרכנים (B2C), ואילו המודל של סיבוס פונה רק לעסקים (B2B), בעוד שהמתחרה הגדולה של שתיהן - תן ביס - יודעת לספק את שני השירותים האלה, בעיקר בכל מה שנוגע לקהלים מתחום ההייטק. כעת מבקשות שתי החברות לנגוס בפעילות העסקית של תן ביס ולהפוך את הכרטיס של סיבוס לאטרקטיבי יותר עבור חברות שרוצות לתת הטבה לעובדים שלהן.

המהלך מהווה חוליה נוספת באבולוציה של שוק המשלוחים בישראל, שעד לפני מספר שנים היה רדום והסתכם ברשתות ובמסעדות שדאגו למשלוחים באופן עצמאי או דרך פעילויות ייעודיות קטנות יחסית. קפיצת המדרגה הגדולה בתחום התרחשה ביולי אשתקד, כשחברת תן ביס הישראלית נרכשה על-ידי חברת Take away ההולנדית בתמורה ל-135 מיליון אירו. בהמשך, Wolt הפינית החלה לפעול בישראל, בתחילה רק בתל-אביב, ומאז התחום חווה התעוררות של ממש. למעשה, הבשורה של היום - החיבור העסקי בין Wolt לסיבוס - היא תולדה ישירה לכך. 

Cibus וWolt מאחדות כוחות כדי להתמודד עם תן ביס

הדאטה של סיבוס הקהל הצעיר מ-Wolt

החיבור בין Wolt לסיבוס אמור להתבסס על הדאטה שקיימת בסיבוס בכל הנוגע למגזר העסקי, ועל האטרקטיביות של וולט בקרב קהלים צעירים. "סיבוס מביאה את הכוח השיווקי, וולט את התפעולי", אמר ל"גלובס" איתן לב טוב, מנכ"ל סיבוס. "אנחנו מעריכים שמדובר בתוספת של אלפי משלוחים ביום".

שיתוף-הפעולה הזה אמור לצאת לדרך באזורים בהם פועלת Wolt כיום - תל-אביב, רמת גן, גבעתיים, רמת השרון, הרצליה וכפר שמריהו, ובהמשך להיכנס גם לערים נוספות בהתאם להתרחבות הפריסה של Wolt.

בתוך כך, ל"גלובס" נודע כי Wolt צפויה להיכנס בחודשיים הקרובים לשתי ערים נוספות: ראשון-לציון ופתח-תקווה, תחת החיבור עם סיבוס.

לדברי לב טוב, "בעולם ההייטק שעובדיו משתמשים ב-Wolt באופן קבוע - תן ביס חזקה יותר, ונתח השוק שלה עומד על למעלה מ-60%. אנחנו בנחיתות בתל-אביב. לכן השימוש ב-Wolt יאפשר לנו להיות תחרותיים יותר ולפנות ללקוחות שלא עובדים איתנו כיום".

מדובר בשיתוף-פעולה ראשון מסוגו, שטרם התקיים במדינות אחרות בהן פועלות שתי החברות הללו. אם הוא יתברר כמוצלח, חברות-האם העולמיות עשויות לאמץ את המודל ולהרחיבו למדינות נוספות. לדברי לב טוב, "אפשר לומר שבחברה העולמית נושאים עיניים ועוקבים בדריכות אחרי שיתוף-הפעולה הזה".

העמלה מהמסעדות: בין 25% ל-30%

בשנתיים האחרונות נשמעת ביקורת על המודל העסקי של החברות המתווכות ועל גובה העמלות שהן גובות ממסעדות. לפי הערכות, גובה העמלות לשירותים שמספקות כיום Wolt ותן ביס נע בין 25% ל-30%.

על רקע החיבור בין Wolt לסיבוס אומר לב טוב כי "אנחנו נביא עוד טראפיק שלא קיים היום, מבלי להעמיס את העלות הנוספת שלנו על המסעדות. מסעדה תשלם את העמלה הרגילה שהיא משלמת לWolt על לקוח פרטי, גם אם ההזמנה בוצעה באמצעות סיבוס. לכן המסעדה לא נפגעת מהחיבור בין שתי הפלטפורמות, היא רק מקבלת עוד טראפיק".

בנוגע לשאלה מדוע שסיבוס לא תקים שירות משלוחים משל עצמה, אומר לב טוב כי "אנחנו מתמחים בארגונים ובהנגשה אליהם. כדי לשלוט בשני העולמות האלה יש תקורות ועלויות מאוד גדולות, ואנחנו מאמינים שקשה להצטיין בשניהם, ומעדיפים להשתמש בשותפים. אנחנו מביאים את הנוכחות מול ארגונים, ו-Wolt מביאה את היתרונות של הסקסיות והצעירות שלה".

הכניסה של וולט לישראל נולדה כמעט במקרה. חודשים ספורים לפני הכניסה, מנכ"ל הפעילות של החברה בארץ, אמרי גלאי, בכלל פנה לכיוון אחר לגמרי. בתחילת 2018 הוא מונה למנכ"ל השלוחה הישראלית של OFO, ענקית האופניים השיתופיים מסין, אבל הפעילות של החברה נקלעה לקשיים בכל העולם, וכמה חודשים לאחר מכן נסגרה גם הפעילות בארץ, במקביל ל-20 מדינות נוספות. גלאי נותר עם הצוות שגייס - אבל ללא חברה.

"ניסינו לחשוב איזה תחום לא עבר עדיין Disruption (חדשנות משבשת). כל מי שטס לחו"ל לתקופה ארוכה והשתמש באירופה או בארה"ב בשירות של Deliveroo או ב-UberEats, הרגיש כאן בחסך - כך שהיה ברור שזה תחום שהחדשנות בו עדיין לא הגיעה לישראל", סיפר גלאי ל"גלובס" בעבר. "פנינו ל-Wolt והצענו להם להיכנס לשוק הישראלי, אפילו שיש כאן מעט תושבים. האקזיט של תן ביס הראה את הפוטנציאל הקיים בשוק".

מול Wolt וסיבוס ניצבת המתחרה הגדולה שרכשה את תן ביס - Take away.  החברה פועלת ב-12 מדינות, כשישראל נחשבת לאחד השווקים המובילים שלה. לפני ישראל, שמהווה את השוק השישי בהיקף המכירות של החברה, ניצבות הולנד (מדינת-האם), גרמניה, בלגיה, אוסטריה ופולין.

הפעילות הישראלית של החברה כוללת 5,240 מסעדות, עם כ-247 אלף משתמשים פעילים בארבעת החודשים האחרונים של 2018. מניתוח שעשתה החברה בדוחותיה הכספיים סימנה החברה את גודל הפוטנציאל בשוק הישראלי - 6.5 מיליון איש בגילאי 15 ומעלה. עם זאת, החברה מעריכה כי נכון להיום רק 4% מהפוטנציאל הגלום בישראל ממומש.

עוד כתבות

חן ליכטנשטיין  / צילום: תמר מצפי

ירידה של עד 20% ברווח המתואם של אדמה ב-2019 למרות הכנסות שיא של קרוב ל-4 מיליארד דולר

הרווח החשבונאי של חברת מוצרי ההדברה ב-2019 צפוי להיות נמוך בהרבה בשל הפחתות בעלות אופי חד פעמי ● לדברי החברה השלמת שדרוג והעתקת אתרים ישנים יביאו לחיסכון שנתי מהותי בעלויות החברה של 34-47 מיליון דולר לפני מס, החל מ-2020

עמנואל מקרון בביקורו בישראל / צילום: Atef Safadi, רויטרס

מקרון גער בשוטרים הישראלים; בצרפת מבקרים אותו על חוסר תכנון

נשיא צרפת גער בשוטרים הישראלים שרצו ללוות אותו לתוך כנסיית סנטה אנה בירושלים ● התקרית סוקרה בהרחבה בתקשורת הצרפתית, שביקרה את הנשיא על החלטתו "לצאת לטיול מאולתר" בעיר העתיקה

אליזבת וורן, ג’ו ביידן וברני סנדרס / צילום: רויטרס

רגע לפני יריית הפתיחה: מיהם המתמודדים בפריימריז הדמוקרטים?

בעוד שבועיים ייפתח מירוץ הפריימריז למועמדות המפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות ארה"ב ● מה הסוד של ביידן? ● האם סנדרס יכול לפרוץ מעבר לקהל התומכים השרופים שלו? ● איך וורן הכניסה את עצמה לפינה, והאם בוטג'ג' מהונדס מדי? ● המדריך לטראמפיסט ממפה את המועמדים ● האזינו

לוגו GETT גט טקסי

רווח תפעולי? ל-Gett יש דרך מעניינת להסתכל על המציאות

חברת Gett (גט) הודיעה שהיא עברה לרווחיות תפעולית, אבל מה מסתתר באותיות הקטנות?

נציב שירות המדינה, פרופסור דניאל הרשקוביץ / צילום: אבי אוחיון, לע"מ

הנציב חזר בו: עובדי מדינה שנשארו בבית בסבב האחרון בעזה יקבלו שכר

כעת בתום הליך הידברות בין הסתדרות עובדי המדינה, בראשות אריאל יעקבי, לבין נציב שירות המדינה, הפך הרשקוביץ את החלטתו וקבע כי העובדים באזורים אלו יזכו להשלמת שכר של עד חצי יום עבודה

יעל טרויכין / צילום: יונתן בלום

"חייבים למצוא דרכים חדשות להתגונן מפני האקרים. אין פתרון קסם שיכול להרוג מכשפות ומפלצות בבת אחת"

יעל טרויכין, שמכהנת כמנכ"לית חברת סייבר כבר בגיל 26, מספרת ל"ליידי גלובס" איך היא מתאמנת 30 פעם לפני פיטורי עובד, מתי שווה לצאת עם כפיף לדרינק כדי לבנות אמון, וכן, גם על הפחד לאכזב וליפול

מייק פנס / צילום: קרלוס באריה, רויטרס

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס: השואה - הכתם הגדול ביותר בהיסטוריה

פנס נאם בטקס המרכזי של 'פורום השואה' ביד ושם ואמר: "אי אפשר לבקר באושוויץ, ולחצות ולראות את הנעליים, את המשרפות, את קרון הרכבת ואת תצלומי הנשים, גברים וילדים מובלים לתוך המוות בלי לשאול 'איך הם יכלו לעשות זאת'"

דני כהן, קרן ויולה / צילום: תמוז רחמן

שותף מנהל בקרן ויולה: "לא אשקיע בסטארט-אפ שאין לו שיווק גאוני"

דני כהן, שותף מנהל בקרן ההון סיכון ויולה, שובר את המיתוס וטוען: "חברה צריכה קודם כל שיווק מעולה - ורק אחר-כך מוצר טוב" ● הוא גם מתנגד לתפיסת הסטארט-אפיסט הצעיר: "בחברות הגדולות שהשקענו בהן, היזמים מעל גיל 40" ● מתוך הפודקאסט של ערן גפן "חצי שעה של השראה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא רוסיה ולדמיר פוטין / צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

ביקור פוטין: "אמרתי לאמא של נעמה יששכר - 'הכל יהיה בסדר'"

פוטין אמר לנתניהו כי "אני בטוח שזה יהיה לטובת התפתחות הקשרים בין המדינות" ● ההחלטה בנוגע לחנינת נעמה יששכר תלויה בין השאר בנכונות נתניהו למלא אחר מספר בקשות של הממשל הרוסי

שדה תעופה/  צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ערעור שהתקבל במחוזי הסיר אחריות מחברת הנסיעות בגין רישום יתר שביצעה חברת התעופה

בית משפט לתביעות קטנות קבע כי סוכנות הנסיעות תפצה נוסעים שטסו דרכה בגין רישום יתר שביצעה חברת התעופה – ועכשיו בית המשפט המחוזי פסל את ההחלטה וקבע כי הנוסעים ישיבו לחברת התיירות פגסוס סכום של כ-2,400 שקל שקיבלו כפיצוי

נחום ביתן / צילום: שלומי יוסף

"הבשורות הטובות" של נחום ביתן: במגעים עם עדי צים לקבלת הלוואת ענק תמורת שעבוד על מניותיו בחברה

בעל השליטה ביינות ביתן שנקלע לקשיים בישר הערב במכתב לעובדים כי בקרוב צפויות בשורות טובות לחברה. ל"גלובס" נודע כי מדובר במגעים עם חברת המימון החוץ בנקאי של עדי צים בתיווך רוסאריו קפיטל

בניינים חדשים באור עקיבא (הבניינים לא קשורים למדובר בכתבה) /  צילום: איל יצהר

רמ"י ביטלה מכרזי קרקעות למאות דירות באור עקיבא

הסיבה: מחלוקת סביב טיהור השפכים בשכונה שעלולה לעצור בנייה של כ-2,200 דירות נוספות ביישוב

טל רז / צילום: סיון פרג'

עוזב ומוכר: טל רז מימש מניות שיכון ובינוי ב-1.3 מיליון שקל

לאחר המכירה, נותרו בידיו של רז מניות בשווי נוכחי המתקרב ל-2.5 מיליון שקל ● לפני הצטרפותו לאפקון משו"ב שימש בין היתר כמנכ"ל עיתון מעריב וכמנכ"ל כלל פיננסים

כריסטין לגארד / צילום: שאטרסטוק

ההחלטה הראשונה השנה של לגארד: הריבית באירופה ללא שינוי

הריבית על הפיקדונות נותרה על מינוס 0.5%, והבנק צופה כי הריביות ישארו בטווח הנוכחי ואף יירדו עד אשר האינפלציה תעלה ל-2% ● הבנק הודיע על בחינה מחודשת של המדיניות המוניטרית לראשונה מאז 2003

מה אפשר לקנות ב-900 אלף שקל בדרום הארץ / צילומים: בר אל, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

איזו דירה תוכלו לקנות ב-900 אלף שקל בדרום ישראל?

קוטג' בדימונה, דירת 5 חדרים בערד או דירת 4 חדרים באשקלון ובאר שבע

בית הדין הרבני בתל אביב. / צילום: תמר מצפי

ביהמ"ש למשפחה: בגידה ממושכת של האישה אינה עילה לחלוקת רכוש לא שוויונית

בזמן שמערכת המשפט מחכה לדיון הנוסף של העליון בהלכת "פס"ד הבוגדת", צדדים לסכסוכי גירושים מנסים לזכות בנתח גדול יותר מהרכוש בטענה לבגידה ● והפעם: שופטת ביהמ"ש למשפחה מירב אליהו דחתה בקשת בעל לשנות את חלוקת הרכוש מאחר שאשתו בגדה בו במשך 20 שנה

נתניהו וטראמפ בפגישתם בבית הלבן / צילום: Kevin Lamarque, רויטרס

הבית הלבן מודיע: נתניהו וגנץ יבקרו בבית הלבן בשבוע הבא

בהודעה נמסר: "ארה"ב וישראל הן שותפות חזקות וביקורו של ראש הממשלה מהווה הזדמנות לדון על סוגיות ביטחון לאומי ונושאים אזוריים"

פז אשדוד / צילום: רפי קוץ

עידן ניר שטרן בפז נפתח עם הפסד תפעולי בבית הזיקוק באשדוד ומכירת פזקר לאינרום

ההפסד התפעולי הרבעוני המוערך באשדוד, בהיקף של 60 מיליון שקל - על רקע השבתת מתקנים ועליית מחיר הנפט ● ההסכם למכירת החברה הבת פזקר, המייצרת מוצרי איטום ובידוד לענפי הבנייה, תמורת כ–135 מיליון שקל: ● פז משקיעה 10 מיליון דולר בחברת האנרגיה הנקייה של בני לנדא

 סוחרים בבורסתNYSE/  צילום: רויטרס  .rendan McDermid

המסחר בוול סטריט ננעל במגמה מעורבת לאחר אות הרגעה מארגון הבריאות העולמי

אינטל זינקה אחרי הסגירה בעקבות דוחות טובים ● ארגון הבריאות העולמי: "מוקדם לדבר על אירוע חירום בריאותי ברמה בינלאומית" ● נטפליקס זינקה 7% ● נעילה שלילית בבורסות אירופה בצל החשש מהתפרצות נגיף הקורונה שגרר עד כה 17 מקרי מוות

בני גנץ / צילום: שלומי יוסף

מאחורי הזגזוג: מה גרם לבני גנץ לשנות את עמדתו בנוגע לבקעת הירדן ותוכנית השלום?

ח"כ גנץ סבר תחילה שפרסום התכנית השלום בזמן בחירות נחשב התערבות בוטה בפוליטיקה הישראלית ואף הצהיר כך, אולם לפני יומיים שינה את דעתו ● מן העובדה שגנץ שינה את דעתו אפשר היה להבין כי הוא מניח שתוכנה של התכנית אינו מזיק לו מבחינה פוליטית