גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

משרד המשפטים מתנגד לפרשנות של אלשטיין לחוק הריכוזיות בסוגיית ההחזקה בגב ים

המשרד שוקל לפנות לבית המשפט בבקשה למינוי נאמן לשם מכירת החזקותיה בגב ים של נכסים ובניין, חברה-בת של דסק"ש ● לדברי נכסים ובניין, אין כל שינוי בעמדתה, שלפיה היא אינה שולטת עוד בגב ים

אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי-דסק"ש / צילום: רוני שיצר
אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי-דסק"ש / צילום: רוני שיצר

קבוצת אי.די.בי-דסק"ש (דיסקונט השקעות ), שנמצאת בשליטת אדוארדו אלשטיין, תיאלץ כנראה להגן בקרוב בבית המשפט על עמדתה בנוגע לעמידתה בדרישות חוק הריכוזיות. ממכתב שקיבלה הקבוצה אתמול (א') ממשרד המשפטים עולה כי הוא חולק על הפרשנות שהעניקה הקבוצה לדרישות החוק. 

נכסים ובניין , חברה-בת של דסק"ש, דיווחה היום (ב') על קבלת מכתב ממשרד המשפטים, שלפיו "לא נחה דעתו כי מכלול הנסיבות מעיד כי החברה אינה שולטת עוד בחברת גב ים . לפיכך סבור המשרד כי החברה עשויה להיחשב כמפירה את הוראות סעיף 21 לחוק לקידום התחרות וצמצום הריכוזיות, תשע"ד-2013, משום שהיא ממשיכה לשלוט לכאורה בחברת שכבה אחרת (כהגדרתה בחוק)". 

במכתב צוין כי משרד המשפטים שוקל לפנות לבית המשפט בבקשה למינוי נאמן לשם מכירת החזקות החברה בגב ים, בהתאם לסעיף 22 לחוק, ונכסים ובניין הוזמנה להציג עמדתה בטרם גיבוש פנייה כאמור. עם זאת, לדברי נכסים ובניין, אין כל שינוי בעמדתה, שלפיה היא אינה שולטת עוד בגב ים, ובכוונתה להציג ולהסביר בהקדם את עמדתה כאמור בפני כל הגורמים הרלוונטיים.

חוק הריכוזיות, שנכנס לתוקפו בסוף 2013, קבע כי עד לאמצע דצמבר 2017 נדרשות חברות הפירמידה לצמצם את מספר השכבות הציבוריות שלהן לשלוש בלבד, וכי עד לאמצע דצמבר 2019 נדרש צמצום נוסף במספר השכבות לשתיים בלבד. בעקבות כניסת החוק לתוקפו, נדרשה קבוצת אי.די.בי-דסק"ש לבצע כמה פעולות לצורך עמידה בדרישות החוק. בשלב הראשון ביצעה החברה הפרדה מלאכותית בין אי.די.בי לבין החברה-הבת, דסק"ש, כך שמספר השכבות בפירמידה צומצם מארבע לשלוש. בשלב שני נדרש צמצום נוסף בפירמידה, שכללה את דסק"ש כשכבה ראשונה, את החברה-הבת נכסים ובניין כשכבה שנייה ואת החברות הנכדות גב ים, מהדרין  וישפרו כשכבה שלישית.

בקבוצה בחרו לטפל בבעיה באמצעות מחיקת ניירות הערך הנסחרים של ישפרו מהמסחר, ובאמצעות חלוקה של מניות מהדרין כדיבידנד בעין, שהפך אותה לחברה-בת של דסק"ש - ומשום כך לחברת שכבה שנייה. במסגרת החלוקה קיבלה דסק"ש 31.4% ממניות מהדרין, והשבוע היא דיווחה כי רכשה עוד 3.34% ממניות מהדרין ב-14.9 מיליון שקל.

3 מתוך 7 דירקטורים בגב ים

אצל חברת המשרדים להשכרה גב ים היה העניין מורכב יותר, לכאורה, הן בשל השווי הגבוה של גב ים (כ-5.6 מיליארד שקל) והן בשל ההיקף הגדול של איגרות חוב שהנפיקה בעבר לציבור, אשר עומד כיום על כ-3.64 מיליארד שקל. לאור זאת החליטה נכסים ובניין למכור חלק מהחזקתה בגב ים, ובאופן זה לרדת משליטה בה. על בסיס חוות-דעת משפטית של עורכי דינה, מכרה נכסים ובניין ברבעון השלישי של 2019 כ-16.8% ממניות גב ים בתמורה ל-680 מיליון שקל, וירדה להחזקה של 34.9% בחברה-הבת.

בעקבות המכירה הכריזה נכסים ובניין כי אינה שולטת עוד בגב ים, ומשום כך גב ים אינה נחשבת עוד כ"חברת שכבה". בשיחות סגורות טענו גורמים בקבוצה כי הם סומכים על חוות-הדעת המשפטית שקיבלו, אשר התבססה על הלכות עבר שקבעה רשות ניירות ערך, ושלפיהן החזקה בשיעור נמוך מ-35% אינה מוגדרת כשליטה.

עם זאת, עדיין מדובר בשיעור החזקה מהותי, כאשר במקביל זוכה קבוצת אי.די.בי לנוכחות מהותית בדירקטוריון גב ים, עם שלושה מתוך מתוך שבעת הדירקטורים המכהנים כיום. נוסף על כך, מכהן אלחנדרו אלשטיין, אחיו של אדוארדו אלשטיין, בתפקיד יו"ר גב ים.

על רק המצב הנוכחי, נשמעו קולות בשוק ההון שלפיהם המצב לא השתנה כלל, ובפועל ממשיכה השליטה של נכסים ובניין בגב ים. כעת הודיע כאמור משרד המשפטים כי הוא אינו מקבל את גישת הקבוצה, שלפיה היא אינה שולטת עוד בגב ים.

יש לציין כי חוק הריכוזיות קובע כי בית המשפט הוא זה שמוסמך למנות נאמן להחזקות של חברת שכבה שנייה בחברת שכבה שלישית, כשהן בניגוד לחוק. הפנייה לבית המשפט למינוי נאמן יכולה להיעשות על-ידי בעל מניות בחברת השכבה, נושא משרה בה או הכונס הרשמי (שמהווה חלק ממשרד המשפטים), וזאת לאחר התייעצות עם רשות ניירות ערך. אם בית המשפט יחליט להיעתר לבקשה, ימונה נאמן שתפקידו יהיה למכור את המניות, כך שהפרת החוק תחדל.

עם זאת, השאלה המרכזית שתעלה לדיון היא איזה היקף של מניות גב ים תידרש נכסים ובניין למכור, כדי שלא תיחשב עוד לבעלת שליטה בחברה: האם יש לרדת מתחת להחזקה של 30%, של 25% או אפילו לשיעור נמוך מכך. 

עוד כתבות

עו"ד סיגל יעקבי, מ"מ מנכ"ל משרד המשפטים, בועידת שוק ההון של גלובס / צילום: איל יצהר, גלובס

"אנחנו עומדים לקראת צונאמי של הליכי חדלות פירעון"

כך אמרה סיגל יעקבי, כונסת הנכסים הרשמית ומ"מ מנכ"לית משרד המשפטים בועידת עושים שוק של "גלובס" ● "חוק חדלות פירעון נועד לטפל בתיק אחר תיק ובחברה אחר חברה. אין לו תפיסה רחבה, הוא לא מתעסק במגה משבר שמביא בבת אחת מבול של חברות"

מירי רגב / צלם: אוריה תדמור

מהלך חדש של השרה רגב: מאגר נתונים של מחירי רכבים משומשים על בסיס דיווחי עסקאות בפועל

במשרד התחבורה טוענים כי המאגר יחזק את כוחם של הצרכנים מול מגרשי הטרייד אין והסוחרים וייצור תחרות בשוק מחירוני הרכב ● מנגד טוענים גורמים בענף הרכב: ספק אם מאגר כזה יהיה אמין ויוכל לשקף את מלוא המידע

מפעל פולקסוואגן / צילום: רויטרס

"תרמית להונות את גורמי הרגולציה": המדינה תובעת חצי מיליארד שקל מפולקסווגן ואאודי

לפי התביעה בין השנים 2008 ל-2016 יובאו לישראל כלי רכב מתוצרת פולקסווגן ואאודי בהם הותקנה תוכנה שמטרתה זיוף נתוני פליטת גזים, כך שיתאימו לדרישות התקינה בישראל ● סכום התביעה כולל את הערכת הנזק עקב הפליטות המזהמות ופיצויים עונשיים בגובה של כ-120 מיליון שקל

אובר/ צילום: shutterstock

דיווחים: אובר תרכוש את סטארט-אפ משלוחי המזון האמריקאי פוסטמייטס תמורת 2.65 מיליארד דולר

לפי הדיווח, אובר תשלב את פוסטמייטס לתוך עסקי משלוחי המזון הקיימים שלה – אובר Eats ● פוסטמייטס זכתה לאחרונה להערכת שווי של 2.4 מיליארד דולר, והתכוונה לצאת להנפקה ציבורית

ח"כ חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

חיים כץ: ההטבות והזכאות למובטלים ימשכו לאורך המשבר

לפי סיכום בין יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות חיים כץ ושר האוצר ישראל כ"ץ, 12 אלף מובטלים שהסתיימה תקופת זכאותם בינואר ובפברואר יקבלו דמי אבטלה עד אמצע אוגוסט עם אפשרות להארכה נוספת

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווח: אנגליה תעצור את פריסת רשתות ה-5G של וואווי בשל סנקציות אמריקאיות

על פי הדיווח, ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, צפוי לקבל השבוע דוח לפיו הסנקציות האמריקאיות על וואווי צפויות לחייב את החברה להסתמך על טכנולוגיה בעייתית, שעשויה להוות סיכון אבטחת מידע

זוג צעיר עם מסיכות מגן מפלסטיק הולך בין הדוכנים ברחוב, ישראל / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

תיזהרו מהקזינו? משרד הבריאות פרסם מסמך סיכונים, אבל לא בטוח שהוא רלוונטי לישראלים

המסמך של משרד הבריאות מתפרסם לאחר שבימים האחרונים הופצו בעולם מספר מסמכים דומים, במטרה לתת לציבור כלים להתמודדות עם שגרת הקורונה החדשה ● מדוע אינו מסתמך על נתונים מקומיים או על מאפיינים מיוחדים של הזירה המקומית בארץ?

בנימין נתניהו, השבעת הכנסת ה-35 / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ייסגרו אולמות אירועים, ברים וחדרי כושר: הממשלה אישרה את ההגבלות החדשות

שורת ההגבלות החדשות להתמודדות עם התפרצות הגל השני של המגפה אושרה בממשלה ● הצעת חוק לתיקון תקנות שעת חירום תועבר לאישור מליאת הכנסת באופן מיידי ● לפיד: "אנחנו המדינה היחידה בעולם שהגיעה לגל השני מוכנה עוד פחות טוב מהגל השני. נתניהו נכשל"

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים -  5 ביולי 2020

אמש באיכילוב: 8 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מסעדה סגורה לפי תקנות הסגר / צילום: בר לביא, גלובס

משרד הפנים מקדם פעימה שנייה של פטור מארנונה לעסקים

מנכ"ל משרד הפנים אמר בדיון בוועדת הכספים כי משרדו פנה בנושא למשרד האוצר שאינו מתנגד למהלך

ועדת החוקה של הכנסת בראשות ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ברקע עימותים חריפים: ועדת החוקה אישרה את העלאת הקנס על אי עטיית מסיכה ל-500 שקלים

יו"ר ועדת החוקה ויו"ר הכנסת אמרו כי לא יתכן שהכנסת תפעל רק כזרוע ביצועית של הממשלה ● בתגובה, נתניהו אמר כי "זה מצב חירום אמיתי וקריטי. אתם לא יכולים לעכב ביצוע החלטות הנדרשות לעצור את התפשטות הנגיף"

עפר שלח / צילום: שלומי יוסף

18 שנה ושום דבר לא זז: ביקורת חריפה בכנסת על העיכובים בהעברת בסיס חיל המודיעין לנגב

ביקורת חריפה בכנסת על העיכובים בהעברת בסיס חיל המודיעין לנגב ● חבר הכנסת משה ארבל: "התפיסה הזאת שאנחנו צריכים לדאוג ולרפד את אותה אוכלוסיה מאזור רמת אביב עד הרצליה פיתוח, ולדאוג להם שהכל יהיה קרוב להם לבית היא מופרכת מיסודה"

ועדת הכלכלה בראשות ח"כ יעקב מרגי  / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יו"ר ועדת הכלכלה: "נדרש תיאום ושילוב ידיים, שבינתיים אינו קיים בממשלה"

בדיון שנערך בוועדת הכלכלה בנוגע לענף התיירות, מתח יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי ביקורת קשה על טיפול הממשלה במשבר בענף התיירות ● מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל: "אנחנו חיילים במלחמת הישרדות כלכלית שסופגים אש מכוחותינו בגב"

ד"ר אמיר ירון / צילום: יונתן בלום

למרות המשך התפשטות הקורונה: בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי

כזכור בנק ישראל כבר הוריד את הריבית פעם אחת מאז תחילת המשבר, בחודש אפריל, כשהפחית את שיעור הריבית ב-15 נקודות בסיס

רפאל פרנקן / צילום: עודד קרני

האם התעשייה מוגנת מפני מתקפות סייבר? "בחלק מהמפעלים לא מבינים למה זה קשור אליהם"

רפאל פרנקו, סגן ראש מערך הסייבר הלאומי, מספר בראיון שקיים לאחרונה עם "גלובס" כיצד הוא נערך למתקפות עתידיות על התעשייה ועל המתקפה על אתרים ישראלים במאי: "תדרכנו את חברות ההוסטינג, האכלנו בכפית, ובכל זאת זה קרה"

אהוד ברק, יו"ר אינטרקיור / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אינטרקיור: קנדוק בהסכם להספקת כ-3.3 טון מוצרי קנאביס

ההסכם, לתקופה של 24 חודשים, נחתם מול בית מרקחת מוביל המחזיק בנתח שוק משמעותי בשוק הקנאביס הרפואי

חיילים, שוטרים ומאבטחים עם מבכות פנים שומרים על הסגר בירושלים / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

החמרה בסגר? בממשלה שוקלים להגביל התקהלויות ל-20 איש בכל מקום

עוד יידונו בישיבת הממשלה במגבלות על פארקים וחדרי כושר ● יו"ר הכנסת יריב לוין יכנס היום בשעות הצהריים ישיבה של ראשי כל סיעות הכנסת כדי לדון בזירוז הליכי חקיקה, לרבות חוק הקורונה המורחב

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

חברות תעופה הישראליות מדממות והכנסת נשארת אדישה

הדיון על היערכות לפתיחת השמיים בוועדת הקורונה של הכנסת בוטל, ואנשי הענף נותרו שוב ללא אופק ויכולת לתכנן את עתידן

אישה ישראלית עם מסכת פנים / צילום: Ammar Awad, רויטרס

האפשרות שווירוס הקורונה נישא באוויר שוב מרחפת סביבנו

ארגון הבריאות העולמי קבע לפני כמה חודשים כי הווירוס כנראה אינו נישא באוויר בטיפות הזעירות אלא רק בנתזים, אולם, עיתון הניו יורק טיימס מדווח כי 239 מומחים, רופאים וחוקרים, הגישו מכתב לארגון ובו התחננו שהגישה הזו תיבדק מחדש

הוועידה הסתיימה  / עיצוב: גלובס

על פירוק גרעיני שליטה ואתגרי שוק ההון בימי המגפה: הצטרפו לשידור החי מוועידת האונליין של גלובס

איך משפיעה המגמה של פירוק גרעיני השליטה בחברות על הממשל התאגידי ● האם המצב תורם לאקטיביזם של בעלי המניות ● מה תפקיד הרגולציה בתוך השוק המשתנה ● ומה הם אתגרי שוק ההון בימי המגפה ● ועידת שוק ההון תתקיים היום בשעה 10:00 במערכת "גלובס"