גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

העסקה בין שתי חברות הביטוח שהעירה את מניית מבטח שמיר

לאחר תקופת שקט ארוכה ריכזה אתמול מניית חברת ההשקעות עניין רב ● העליות האחרונות השלימו לה טיפוס שנתי של כ-20%, אך רק 15% בשלוש השנים האחרונות

מאיר שמיר בבית המשפט \ צילום: כדיה לוי
מאיר שמיר בבית המשפט \ צילום: כדיה לוי

אחרי תקופה ארוכה של שקט, מניית חברת ההשקעות מבטח שמיר  ריכזה אתמול עניין רב. גרם לכך צירוף נסיבות מעניין, שכלל את מימוש החזקותיה של קבוצת הביטוח מנורה מבטחים  במניה, ובהמשך פרסום בתקשורת על אודות מגעים למכירת החברה המוחזקת גילת לוויינים  .

בסיכום יום המסחר הסוער אתמול זינקה מניית החברה שבשליטת מאיר שמיר בכ-14% במחזור של כ-52 מיליון שקל - שנזקף ברובו הגדול לאותה עסקה, שבה מכרה מנורה מבטחים 8% ממניות החברה לידי חברת הביטוח המתחרה הפניקס . זאת לעומת ממוצע מסחר יומי של מאות בודדות של אלפי שקלים בשנה האחרונה. היום היא תיקנה חלק מהעלייה החדה ונחלשה בכ-3%-2% במחזור לא גדול.

העליות האחרונות השלימו למניית מבטח שמיר טיפוס שנתי של כ-20%. ערכה הנוכחי של המניה, המשקף לחברה שווי של כ-660 מיליון שקל, נמוך בכ-25% מרמת השיא שקבעה בסוף שנת 2013. בפרספקטיבה של כמה שנים, התשואות של מבטח שמיר אינן מרשימות - 15% בלבד בשלוש השנים האחרונות וכ-10% בחמש שנים.

כאמור, בלב העניין שריכזה מניית מבטח שמיר אתמול עמדה עסקת מכירת החזקותיה של מנורה מבטחים בחברה לידי הפניקס, לפי מחיר מניה של 65 שקלים - שהיה גבוה בכ-5% משווי המניה אתמול בבוקר, ובתמורה כוללת של כ-47 מיליון שקל. הפניקס כבר הייתה טרם העסקה עם מנורה בעלת עניין במבטח שמיר, עם החזקה של כ-7%, כך שכעת היא צפויה להפוך לגוף המוסדי הבולט בחברה, עם החזקה שתגיע לכ-15%, בשווי שוק של כ-100 מיליון שקל.

גורם בסביבת העסקה אמר, כי "המכירה נעשתה כשלא היה ידוע שעשויה להיות מכירה של גילת לוויינים. מבחינת מנורה מבטחים היה מדובר בנייר רדום שאין בו תזוזות מרשימות בשנים האחרונות. לכן המחיר שהפניקס הציעה קרץ לה".

מניית גילת מהתפוצצות העסקה לרכישתה ועד היום

על רקע עסקת המכירה, נהנתה מניית מבטח שמיר כבר משעות הבוקר מעליות נאות. אולם, זמן לא רב לאחר מכן הסנטימנט החיובי במניה התגבר באופן משמעותי, כאמור על רקע פרסום ידיעות לגבי מכירה אפשרית לידי גורם זר של חברת גילת לוויינים, בה מבטח שמיר היא בעלת המניות השנייה בגודלה, עם החזקה של קרוב ל-10%.

הידיעות בנושא הובילו גם לעליות חדות במניית גילת, שהסתכמו גם הן בכ-14% במחזור מסחר גדול מהרגיל, שהתקרב ל-7 מיליון שקל, למרות שהחברה בה בעלת המניות המרכזית היא קרן פימי של ישי דוידי, לא פרסמה אישור רשמי לעניין. היום מניית גילת ירדה בשיעורים מתונים, של כ-1%-2%.

התקשתה לאתר השקעת "עוגן" חלופית לתנובה

למרות שהיא נכללת במדדים המובילים בבורסה - ת"א 90, ת"א 125 וגם מדד היתר (SME150), מניית מבטח שמיר בדרך כלל לא מרכזת עניין רב מצד המשקיעים, וגם לא הניבה למחזיקים בה תשואות מרשימות בשנים האחרונות, וזאת כשהמדדים המובילים בבורסה נמצאים ברמות שיא, או סמוך להן.

במהלך השנה שעברה נראה היה כי מאיר שמיר העלה הילוך בכל הנוגע לביצוע השקעות חדשות וגדולות באמצעות מבטח שמיר, בעיקר בתחום האנרגיה, מה שהעניק למניה דחיפה לתקופה מסוימת, אולם זו דעכה בהמשך.

במסגרת פעילותה, במהלך 2019 זכתה מבטח שמיר עם שותפים במכרז לרכישת תחנת הכוח אלון תבור ב-1.9 מיליארד שקל מידי חברת החשמל, עסקה שהושלמה בתחילת החודש שעבר. עוד בתחום האנרגיה, במהלך השנה שעברה מבטח שמיר גם נכנסה לשותפות בתחנת הכוח "קסם אנרגיה", במסגרתה מתוכננת הקמת תחנת כוח בקיבוץ גבעת השלושה הסמוך לפתח תקווה (עיר ילדותו של שמיר), בהיקף השקעה כולל מוערך של כ-450 מיליון דולר.

מהלך משמעותי נוסף אשתקד היה ניסיון של מבטח שמיר לרכוש את אפריקה ישראל בדרך של הסדר חוב, ולצורך כך הגיש כמה הצעות למחזיקי האג"ח, שבסופו של דבר העדיפו את הצעתה של חברת לפידות קפיטל.

כך או אחרת, העסקאות והפעילות שביצע שמיר באמצעות החברה שבשליטתו היוו קפיצת מדרגה משמעותית בהיקפי פעילות החברה, מאז מכרה את חלקה בחברת המזון תנובה במרץ 2015 (לצד השותפה קרן אייפקס).

עסקת תנובה הניבה למבטח שמיר תמורה של 1.8 מיליארד שקל, רווח לפני מס של כ-570 מיליון שקל ומלבד דיבידנד שמן של כ-100 מיליון שקל שחולק לבעלי מניותיה, בראשות שמיר, היא סייעה להעלות את שמה באופן תדיר כמועמדת לביצוע רכישה גדולה זו או אחרת.

למרות זאת, עד כניסתה בשנה שעברה לפעילות בתחום האנרגיה, מבטח שמיר התקשתה לאתר השקעת "עוגן" חלופית לתנובה, וכיום היא מתרכזת בהשקעה בהיקפים מצומצמים יותר בחברות תעשייה, טכנולוגיה, תקשורת ונדל"ן.

בשלב הנוכחי, דוחותיה הכספיים של מבטח שמיר מושפעים בין היתר מעיתוי מימושים, אם מתבצעים, שינויים במחירי ני"ע ושינוי בהוצאות מימון, כמו גם עדכון ערך השקעות והשפעות חד פעמיות אחרות, כך שרווחיותה תנודתית יחסית.

כך לדוגמה, את תשעת החודשים הראשונים של 2019 סיכמה בהפסד של קרוב ל-15 מיליון שקל, אחרי רווח נקי של 27 מיליון שקל בין ינואר לספטמבר 2018 (שנה אותה סיכמה עם רווח נקי של כ-85 מיליון שקל).

עוד מציגה מבטח שמיר בדוחותיה את תמהיל ההשקעות שלה, ממנו עולה בין היתר כי 35% מהן מנותב להעמדת הלוואות לחברות קבלניות, כ-15% לפרויקט פארק המשרדים לתעשיות הייטק "מגדלי הוד השרון", ואילו החזקותיה בגילת מהוות 12% מההשקעות. 

עוד כתבות

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

יצרניות הרכב הוותיקות שוברות את הראש: "איך להיות יותר כמו טסלה?"

בכירים בפולקסווגן, אאודי, פורשה וג'נרל מוטורס מאיצים את המאמצים להעלות על הכביש דגמים "הורגי טסלה" ● אנליסט במורגן סטנלי: "אם טסלה תוכיח שהיא רווחית, זה יבטל את אחת הסיבות הגדולות ביותר לכך שהיצרניות המסורתיות היססו 'ללכת על כל הקופה' עם המכוניות החשמליות"

ביל גייטס ואלון מאסק / צילומים: HANNIBAL HANSCHKE, Olivier Chassignole/ AP

ביל גייטס רכש פורשה חשמלית, ואלון מאסק לא נשאר חייב

גייטס חשף לאחרונה כי החליט לרכוש את אחת מהמתחרות של יצרנית הרכבים החשמליים טסלה ● בתגובה, מאסק עקץ את גייטס בטוויטר

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף

משפחת פישמן תחמוק מאחריות משפטית? מחלוקת בין לאומי והפועלים על הצעת פשרה בתיק פשיטת הרגל

איש העסקים פושט הרגל מנסה לקדם פשרה שכוללת מחיקה של התביעות המשפטיות נגד ילדיו ורעייתו בתמורה לתשלום פעוט ● ל"גלובס" נודע כי בנק לאומי כבר הסכים לפשרה, שנתקעה כי בנק הפועלים דרש הזרמה של עשרות מיליונים ● לאומי: "מתנגדים בתוקף להסדר המוצע"

אביב כוכבי / צילום: Oded Balilty, Associated Press

רשמית צה"ל מודיע על הקמת אגף אסטרטגיה ואיראן

זאת כחלק מהתוכנית הרב-שנתית "תנופה" שמקדם הרמטכ"ל אביב כוכבי ● האגף החדש יכלול בשלב ראשון את החטיבה האסטרטגית וחטיבה קשרי החוץ, ושתי משימותיו העיקריות יהיו תכנון אסטרטגיה צבאית ו"ריכוז הפעולות לעיצוב ולתכנון המערכה למול הזירה האיראנית"

אבי גבאי וגיל שרון / צילום: ליאור מזרחי, כדיה לוי, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

לקראת אישור סופי: סלקום רוכשת את גולן טלקום ב-750 מיליון שקל

עפ"י מתווה העסקה, סלקום תשלם לגולן 590 מיליון שקל בשני תשלומים: 413 מיליון שקל במועד השלמת העסקה ו-177 מיליון שקל בתוך 3 שנים ● בנוסף, העסקה כוללת את תשלום המזומנים בקופת גולן טלקום וכן ויתור על ההלוואה שסלקום נתנה לגולן בהיקף 130 מיליון שקל

חברת הסייבר ההתקפי NSO / צילום: shutterstock, עיבוד: טלי בוגדנובסקי

ביהמ"ש הורה להסיר את חסימת חשבונות הפייסבוק של עובדת NSO

זאת במסגרת תביעה נגד פייסבוק שהגישו העובדים בנובמבר האחרון, בדרישה לפתוח את החשבונות החסומים שלהם ברשת החברתית ובאפליקציית אינסטגרם שבבעלותה ● השופט: סיכויי התובעים לזכות בתביעה הם על פניו טובים

שי אהרונוביץ / צילום: שלומי יוסף, יח"צ

ברשות המסים עובדים על חוק שיבהיר מהו "תא משפחתי" לצורך חיוב במס רכישה

על רקע שפע תכנוני המס שנולדו בעקבות מס הרכישה הגבוה בישראל (8%), שהנפוצים שבהם הם העברת דירה במתנה לבן משפחה, ילד או הורה, הודיע היום סמנכ"ל מיסוי מקרקעין ברשות המסים, שי אהרונוביץ', כי רשות המסים פועלת על מנת להסדיר את הנושא בחקיקה

בניין הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

המסחר בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לירידות ברחבי העולם

מדד דאו ג'ונס איבד אמש 0.6%, S&P 500 ירד ב-0.3% והנאסד"ק ננעל בעלייה מזערית של 0.02% לשיא חדש ● הזהב חצה את רף 1,600 דולר לראשונה מאז 2103 והנפט ננעל ללא שינוי ● אתמול ירד מדד ת"א 35 ב-0.8%, ת"א 125 נחלש ב-0.75%, ומדד ת"א 90 איבד 0.45%

ארז שמול / צילום: יח"צ

נגיף הקורונה מאיים על הנפקת המניות של תלמה תיירות ורכישת הענק של אמריקן אקספרס טרוול

דחייתה או ביטולה של ההנפקה עקב המשבר בענף התיירות עלולה להשליך על סדרת רכישות שהתבססו על תמורת ההנפקה המתוכננת, ובראשן רכישת סוכנות הנסיעות לאנשי עסקים מידי איסתא ב-130 מיליון שקל ● תלמה: "החברה ממשיכה לפעול להנפקתה לפי לוח הזמנים המקורי"

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת משנה תוואי ליישום משטר ההון הרגולטורי ומכין את הקרקע להגברת דיבידנדים בביטוח

אתמול פרסם הממונה על רשות שוק ההון טיוטות של "מפות דרכים להתאמת הוראות סולבנסי 2 למתכונת האירופית ולאימוצו של תקן דיווח כספי בינלאומי (IFRS) מספר 17" ● מניות חברות הביטוח, שהתחזקו אתמול בעקבות הודעת ברקת, ירדו היום בממוצע בכ-1.3%, בצל הסנטימנט השלילי בשוקי ההון

איפה עובר הגבול בין תכנון לגיטימי לבין העלמה של מיסי מקרקעין? / איור: גיל ג'יבלי, גלובס

העברת דירה לסבתא והסכם גירושים פיקטיבי: מתי תכנון מס הופך לתחמון

מסי הנדל"ן הגבוהים יצרו שפע של תכנוני מס, שהנפוצים שבהם הם העברת דירה במתנה לבן משפחה, הורה או ילד, או רישום דירה על שם הילדים ● אבל נראה כי הפסיקות האחרונות של בתי המשפט מבשרות על מגמת הקשחה כלפי המתכננים ● מה אומרים המומחים?

שעוני פייר קארדן / צילום: יח"צ

רולטיים קיבלה את הזיכיון הבלעדי לייבוא מותג השעונים פייר קארדן

השעונים של המותג ישווקו ברשת חנויות אימפרס ובאתר האונליין שלה ובחנויות שעונים נוספות בטווח מחירים שינוע בין 560-880 שקלים

השופט מגן אלטוביה / צילום: בירן בוצ'צ'ו

רשות המסים תשלם לנישום הוצאות חסרות תקדים של 290 אלף שקל

זאת לאחר שבית המשפט קבע כי הרשות ניסתה להתנער מהסכם שומה שערכה עם אותו נישום ולחייבו, שלא בצדק, במס בהיקף כ-30 מיליון שקל

בניין קבוצת NSO / צילום: AP Photo, AP

מהשב"כ ל-NSO: מינוי נוסף של איש ביטחון לחברת הסייבר התקפי

איש שירות הבטחון הכללי לשעבר, אלי עמר, ישמש כסמנכ"ל מערכות המידע בחברה ● המעבר של אנשי הבטחון  מתפקידים רגישים ובכירים לשורותיה של אחת מחברות הסייבר השנויות במחלוקת בישראל, מזכיר את המעברים של בכירי משרד האוצר לאורך השנים למשרות נחשקות בשוק הפרטי

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

הערכות: הוט תבקש לבחון את המיזוג שלה עם פרטנר במקביל למיזוג סלקום וגולן טלקום

בהוט שוקלים לבקש מהמדינה שלא לתת אישור למיזוג של סלקום עם גולן טלקום לפני שיבחנו את פוטנציאל המיזוג של הוט עם פרטנר ● בהוט מאמינים כי המיזוג שלה עם פרטנר טומן בחובו יתרונות ברמה הלאומית, ולכן על הרגולטור לבחון את שני המיזוגים במקביל

גדעון ורטהייזר וצמרת סיוה בפתיחת המסחר אתמול בנאסדק / צילום: נסדק

סיוה עקפה את תחזיות האנליסטים ב-2019 אך הרווח השנתי כמעט התאפס; מספקת תחזית משופרת ל-2020

ההכנסות השנה אמורות לצמוח בכ-9%, ולכלול מכירות טכנלוגיה לאייפון הבא של אפל ● החברה לא צופה השפעה של וירוס הקורונה על ההכנסות השנתיות, ונהנית לדבריה מצבר הזמנות חזק וביקוש ער למוצריה בתחום הסכמי הרישוי

אורי פדרמן - בעלים של קפה לנדוור  / צילום: איל יצהר, גלובס

אחרי 13 שנה: קפה לנדוור נפרדת מאסם-נסטלה ותופץ ע"י שסטוביץ

ל"גלובס" נודע כי מוצרי הקפה של לנדוור יעברו בהדרגה להפצת שסטוביץ • לפי הערכות, פעילות זו צפויה להביא לשסטוביץ תוספת למחזור של כ-5 מיליון שקל בשנה

משה מזרחי, אינמוד / צילום: איל יצהר, גלובס

הכנסות שנתיות של 156 מיליון דולר לאינמוד שכבר שווה 1.4 מיליארד דולר

חברת האסתטיקה הרפואית רשמה ברבעון הרביעי הכנסות של 47 מיליון דולר, גידול של 63% לעומת התקופה המקבילה ● החברה משיקה שני מוצרים חדשים וחוזה צמיחה נוספת של 20-25% ב-2020

בני דרייפוס ועו”ד מירי כהן / צילומים: כדיה לוי ויונתן בלום

מגדל קלפים: כשאין ממשלה ואין תוכניות, הפקידות הבכירה מתפנה מרצונה

האם הקיפאון בקידום תוכניות עבודה ממשלתיות בתחום הנדל"ן מבריח את הפקידות הבכירה? וגם: ג'ף בזוס נרתם למאבק במשבר האקלים, המינויים החדשים של גיא שמש בנוקיה ויעל לפיד באופטימוב, ובאיזה פרס זכתה פרופ' רות ארנון?

בנק HSBC / צילום: שאטרסטוק

בנק HSBC: נפטר 35 אלף עובדים ונמכור נכסים ב-100 מיליארד דולר

הבנק שמתכונן לארגון מחדש דיווח היום במסגרת הדוחות הכספיים לשנת 2019 על ירידה של 53% ברווח הנקי שלו ● בין יתר האתגרים העומדים בפני הבנק מתייחס היו"ר לנגיף הקורונה: "הבנק עוקב אחרי השפעת התפרצות נגיף הקורונה, והפחית את ציפיותיו לצמיחה באסיה השנה כתוצאה מכך"