גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נמחקו העליות בוול סטריט בנעילה; טסלה חצתה שווי של 100 מיליארד דולר

מדד דאו ג'ונס ננעל ללא שינוי מהותי, כך גם מדד S&P 500 ומדד הנאסד"ק עלה ב-0.2% ● מנוצ'ין: "החתימה על השלב השני בהסכם הסחר יכולה לקרות לפני או אחרי הבחירות" ● בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס השיל 0.3%, הקאק איבד 0.6%

פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI
פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בוול סטריט ננעל הערב בעליות קלות שהתמתנו לקראת הסגירה של המסחר. מדד הנאסד"ק טיפס 0.2%, הדאו ג'ונס ננעל ללא שינוי מהותי וכך גם מדד S&P 500.

לאחר זינוק של 80% מתחילת השנה, מנייתה של ביונד מיט  איבדה כ-5%, וזאת על רקע הדיווח כי ברגר קינג חתכה את מחירי ההמבורגרים של אימבוסיבל פוד, יצרנית תחליפי הבשר המתחרה, וזאת על רקע ביקושים נמוכים.

20:45

המסחר בוול סטריט מתנהל בעליות. מדד דאו ג'ונס עולה ב-0.3%, כך גם מדד S&P 500 ומדד הנאסד"ק עולה ב-0.56%.

נטפליקס  מאבדת 3%, אינטל  עולה ב-2.88%, אבוט מטפסת ב-2.6%, טסלה  מזנקת 7% וחוצה שווי שוק של 100 מיליארד דולר.

18:38

המסחר בבורסות אירופה ננעל בירידות לקראת פרסום הריבית של הבנק המרכזי של אירופה מחר. מדד הדאקס השיל 0.3%, הקאק איבד 0.6% ומדד הפוטסי הבריטי איבד 0.5%.

בוול סטריט העליות התמתנו לעומת הפתיחה, כאשר מנייתה של יצרנית המטוסים בואינג מאבדת 2% בצל התקלות במטוס מדגם מאקס 737. מדד דאו ג'ונס מוסיף 0.1% לערכו, מדד הנאסד"ק עולה ב-0.5% ומדד S&P 500 עולה ב-0.3%.

מניית טסלה  ממשיכה במומנטום החיובי, ועולה כעת ביותר מ-8%, מה שמשקף לחברה שווי שוק של 106.7 מיליארד דולר. מניית החברה משלימה מהלך עליות של יותר מ-200% מאז חודש מאי האחרון.

עונת הדוחות בוול סטריט נמשכת. עד כה, 10% מהחברות בקרב מדד S&P 500 פרסמו דוחות בעונה הנוכחית, ולפי FactSet, מהן 75% עקפו את התחזיות המוקדמות של האנליסטים בשוק.

17:30

מכירות הבתים הקיימים בארה"ב זינקו ב-3.6% בדצמבר לעומת נובמבר, לקצב שנתי של 5.54 מיליון בתים, כך דיווח איגוד סוכני הנדל"ן (NAR). בשנת 2019 כולה נמכרו 5.34 מיליון בתים קיימים, ללא שינוי לעומת 2018.

16:30

המסחר בוול סטריט נפתח בעליות. מדד הנאסד"ק עולה ב-0.5%, הדאו ג'ונס מטפס ב-0.2% ומדד S&P 500 מוסיף 0.3% לערכו. ברקע: עונת הדוחות מעלה הילוך. מניית IBM  קופצת ב-3.5% לאחר הדוחות הטובים, נטפליקס  מאבדת 2.5% לאחר הדוחות שפורסמו אתמול לאחר הנעילה.

הווירוס החדש, Wuhan coronavirus, הגיע אתמול לארה"ב עם מקרה ראשון שדווח במדינת וושינגטון. לדברי גיל בפמן, מבנק לאומי, "מלבד התפרצות נרחבת ודיווחים רבים על הדבקה, הרי שפרטי מהלכי החירום מצד ארגון הבריאות העולמי (WHO) ישפיעו. בפרט, מדובר בהשפעה של הגבלות מידיות וחריפות על נסיעות ועל סחר שיבואו לידי ביטוי בהיחלשות של השווקים הפיננסים ובצפי לכלכלה הגלובלית. מצב כזה עלול להשפיע גם על ראש השנה הסיני שחל בין התאריכים 24-30 בינואר, ומשלב בתוכו הרבה נסיעות ומפגשים.

"בהקשר זה נציין שבניגוד למגמות עולמיות של תנודתיות נמוכה יחסית בשערי החליפין, המטבע הסיני שינה כיוון, הפסיק להתחזק, ונחלש לאחרונה", הוסיף בפמן. "כמו כן, הייתה היחלשות דומה במטבעות דרום מזרח אסיה אחרים כמו אלו של דרום קוריאה וטאיוון. ככל שהמצב יחמיר, ונקווה שלא, עלולה להתפתח מגמה של היחלשות נוספת במטבעות אסיה".

שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנוצ'ין, אמר היום כי החתימה על השלב השני בהסכם הסחר מול סין יכולה לקרות לפני או אחרי הבחירות לנשיאות בארה"ב. כלכלני הראל כותבים בסקירתם השבועית, כי "למרות החתימה על הסכם סחר ראשוני - הדרך לסיומה של מתיחות הסחר בין ארה"ב לסין עדיין ארוכה. ארה"ב וסין חתמו על הסכם סחר רשמי שמקטין את הסבירויות להסלמה בחודשים הקרובים. יחד עם זאת, חשוב לציין שההסכם אינו פותר את אי-האמון בין הצדדים, והדרישות האמריקאיות לרכישות נוספות של סין יהיו קשות לביצוע. על-פי ההסכם (הקצר) חשוב להדגיש שמלבד הפחתה חלקית, חלק ניכר מהמכסים נותרים על כנם, כנראה כאמצעי של הממשל בארה"ב לוודא שסינים יעמדו בהתחייבויותיהם".

15:30

עליות נרשמות בחוזים העתידיים על המדדים בוול סטריט. הדאו ג'ונס מתחזק ומצביע על עלייה של כ-100 נקודות בפתיחה, על רקע דוחות טובים ל-IBM  ולנטפליקס , שרושמות עליות בטרום מסחר לאחר פרסום הדוחות אתמול לאחר הנעילה. 

באירופה נמשך המסחר ללא מגמה ברורה אם תנודות קלות במדדים המובילים. מדד דאקס  בגרמניה רשם שיא לאחר שיפור בסנטימנט הכלכלי בקריטריונים של "ציפיות" ושל "מצב נוכחי".

12:30

המסחר בבורסות אירופה מתנהל בנטייה חיובית קלה ללא תנודות משמעותיות במדדים. מדד סטוקס אירופה 600  רושם עלייה זניחה של 0.05%.

מניית חברת הבנייה Berkeley Group  רושמת עלייה חדה של יותר מ-5% לאחר שהודיעה כי תגדיל את החלוקה לבעלי המניות בקרוב ל-600 מיליון דולר במהלך השנתיים הקרובות.

מניית חברת הביטוח הנורבגית Gjensidige  מזנקת ב-6% לאחר שהחברה הצליחה להכות את תחזיות הרווח לרבעון הרביעי. 

מן העבר השני של מדד סטוקס 600, מניות K+S  צונחות יותר מ-8% לאחר שמניית יצרנית הכימיקלים הגרמנית קיבלה דירוג "ביצועי חסר" מבנק אוף אמריקה.

מניית חברת מוצרי ההיגיינה Essity  מאבדות 3% לאחר שהזהירה כי קיצוץ מחירים יפגע ברווחיה ברבעון הראשון של 2020.

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר היום כי הצמיחה בתוצר המקומי הגולמי של ארה"ב הייתה קרובה יותר ל-4% לולא ההשפעה המתמשכת של העלאת הריבית מצד הפדרל ריזרב. "זה לא היה צריך לקרות", אמר טראמפ. 

טראמפ נפגש היום עם נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר ליין בפורום העולמי בדאבוס. הנשיא אמר כי לאיחוד האירופי "אין ברירה" אלא להגיע להסכם סחר חדש מול ארה"ב. 

שר האוצר האמריקאי, סטיבן מנושין, אמר היום בדאבוס, כי אין דדליין לחתימת הסכם סחר "שלב 2" בין ארה"ב לסין. מנושין אמר כי ההסכם יכול להיחתם גם אחרי הבחירות לנשיאות בארה"ב בנובמבר.  

10:15

המסחר בבורסות אירופה נפתח הבוקר (ד') בעליות שערים מתונות של 0.2% במדד סטוקס אירופה 600 . מניות המדיה מוסיפות 0.5% וירידה של 0.7% נרשמת במגזר הרכב.

המניות ברחבי העולם מתחילות בתהליך התאוששות היום לאחר שסין חשפה צעדים לעצירת ההתפשטות של סוג חדש של נגיף קורונה. מלבד המקרה הבודד שנתגלה בארה"ב ומאות המקרים בסין דווחו מקרים של הנגיף גם בתאילנד, בקוריאה הדרומית ביפן ובטייוואן. עליות צפויות במסחר בוול סטריט היום.

המשקיעים ימשיכו לעקוב אחר הפורום הכלכלי העולמי בדאבוס. בנאומו אתמול בכנס קרא נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למדינות האחרות "להציב את אזרחיהן בראש סדר העדיפויות".

בבורסות אסיה הסתיים המסחר בעליות.

08:40

מתחזקות העליות בשוקי אסיה, ובורסת שנחאי עברה לעליות ומתחזקת בכ-0.5%. עליות של יותר מ-1.2% נרשמות בבורסות קוריאה והונג קונג, וטוקיו עולה ב-0.7%. בשנזן נרשמות עליות של יותר מ-1%.  

07:00

המסחר בבורסות אסיה מתנהל בעליות שערים, בעוד שבורסת שנחאי  נסחרת נגד המגמה ומאבדת פחות מ-0.2%. המסחר מתנהל על רקע חששות המשקיעים מהתפשטות נגיף קורונה שהרג תשעה אנשים בסין עד כה.

מדד הונג קונג הנג סנג , שהוביל את הירידות באסיה אתמול, מטפס ב0.8%. 

המדדים בבורסות סין היבשתית התאוששו לאחר שצנחו ביותר מ-1% מוקדם יותר במסחר. המדדים בבורסת שנזן מטפסים בכ-0.3%.

מדד ניקיי  בטוקיו מטפס ביותר מ-0.5%. בקוריאה  נרשמות עליות של יותר מ-0.7%. הבנק של קוריאה הודיע היום (ד') כי כלכלת המדינה צמחה ב-1.2% על בסיס מנוכה עונתיות ברבעון הרביעי, בהשוואה לרבעון קודם. זוהי ההתרחבות המהירה ביותר מאז הרבעון השלישי של 2017, ומעל תחזיות לצמיחה של 0.8%.

באוסטרליה מטפס מדד S&P/ASX 200  ביותר מ-1%. 

המסחר בבורסות וול סטריט הסתיים אמש (ג') בירידות, כשברקע ההודעה כי נוסע מסין אובחן כמקרה הראשון בארה"ב של וירוס הריאות ממשפחת נגיפי קורונה. מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.5%, S&P 500 נחלש ב-0.3%, והנאסד"ק איבד 0.2%.

עוד כתבות

אלדד פרשר / צילום: שלומי יוסף

"אם הקורונה תשפיע לאורך זמן על העסקים בישראל, תהיה לכך השפעה על המערכת הבנקאית": פרשר נפרד ממזרחי טפחות עם הכנסות ורווחי שיא

הבנק השלישי בגודלו רשם רווח נקי של 1.84 מיליארד שקל ב-2019, המשקף תשואה על ההון נאה בשיעור של 11.9% ● פרשר על שוק הנדל"ן: "כשהתחלות הבנייה הולכות ויורדות במהלך השנים האחרונות, התוצאה די ברורה – יש עליית מחירים"

סחורות בנמל אשדוד. עלייה אחרי תקופה ארוכה של קיפאון וירידות / צילום: איל יצהר

עלתה על סיפון הבלוקצ'יין: חברת נמלי ישראל השיקה פיילוט חדשני להנפקת שטרי מטען

מערכת הבלוקצ'יין הניסיונית של חנ"י אמורה לאפשר מעקב אחרי שטר המטען מהנפקתו ועד למסירת הסחורות בנמל היעד, באופן יעיל, חסכוני ובטוח יותר ● בפרויקט הפיילוט, שהוקם בהשקעה של מאות אלפי שקלים, שותפות גם צים, אדמה וחברות נוספות

 

פדובה, איטליה / צילום: שאטרסטוק

משרד החוץ: אזהרת מסע לצפון איטליה; הרוג שישי ממילאנו

(עדכונים שוטפים) כ-200 ישראלים לפחות מצויים תחת סגר עצמי בשל החשד לאינטראקציה קרובה עם התיירים מקוריאה ● מספר הנדבקים בקורונה באיטליה זינק ל- 229 בני אדם, ומספר המתים עלה לשישה

הכינרת  /  צילום: איל יצהר

דעה: למה שלא נשתה את הכנרת במקום מים מותפלים ואולי נזכה להורדת תעריפים?

הכנרת מתמלאת, ובקרוב אמור סכר דגניה להיפתח והמים יזרמו לירדן • אבל זה לא הפתרון היחיד להצפות • חידוש שאיבת המים יכול להביא לחיסכון שנתי של 250 מיליון שקל לצרכן הישראלי שרוכש מים מותפלים • רשות המים: "המהלך לא יוביל להוזלה; חשוב לחדש את המים באגם"

איימן עודה / צילום: שלומי יוסף

איימן עודה סיפר לתושבי כפר סבא כי "70% מאזרחי הנגב הם בדואים, ולמחציתם אין קלפיות". האמנם?

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה התייחס השבוע בחוג בית בכפר סבא למספר הבדואים שחיים בכפרים לא מוכרים בנגב ● המספרים לא היו לטובתו ● המשרוקית של גלובס יוצאת לשטח 

ניסוי קליני / צילום: SHUTTERSTOCK

חברת תרופות מארה"ב החלה בפיתוח חיסון ראשון לקורונה

חברת התרופות האמריקאית מודרנה בשיתוף המכון הלאומי לאלרגיות ומחלות מידבקות צופים שעד סוף אפריל יחלו בניסוי קליני ● לפי מנהל המכון, אם הכל יילך כמתוכנן החיסון יהיה מוכן לחורף הבא

חיבורים פיראטיים על עמוד בירכא / צילום: תמונה פרטית

מפעילי תקשורת פיראטיים הגישו למשרד התקשורת בקשות לרישיון ISP

מפעילי התקשורת הפיראטיים מעוניינים להסדיר את פעילותם הבלתי חוקית, לאחר שבשבועיים האחרונים נותקו ע"י הוט בשל התערבות משרד התקשורת

אליזבת' וורן ואיימי קלובושר, לפני עימות במנצ'סטר / צילום: בריאן סניידר, רויטרס

בגדי מעצבים בחינם: הדרך המקורית של מותג האופנה M.M LaFleur לעזור לפוליטיקאיות

במכתב ששלחה החברה ללקוחותיה, היא כתבה כי כל מי שתשלח את הפרטים שלה ותציין את המשרה עליה היא מתמודדת, תזכה לחמש חליפות שייבחרו עבורה ע"י החברה

דירות להשכרה לטווח קצר בתל אביב / צילום: אתר החברה

התיירים בוחרים בדירות: מספר הנכסים להשכרה לטווח קצר בתל אביב זינק פי חמישה

עפ"י נתוני Airdna, מספר הדירות להשכרה בישראל ממשיך לעלות בחדות, לעומת מגמת האטה בעולם בעקבות אסדרת התחום ● מה שיעור התפוסה בירושלים, והאם עיריית תל אביב תצליח לבלום את התופעה שמכבידה על תושביה?

חיילי צה"ל על גבול רצועת עזה,/ צילום: רויטרס

הפסקת אש נשמרה לאורך הלילה, עשרות אלפי תלמידים יישארו בבתים

אחרי יממה מתוחה בדרום שכללה שיגור עשרות רקטות מעזה לשטח ישראל והפצצות של חיל האוויר ברצועה, מהשעה 23:00 השקט נשמר, זאת ברקע דיווחים פלסטינים על הפסקת אש ● באשקלון, נתיבות, שדרות ויישובי עוטף לא יתקיימו היום לימודים

TAP אייר פורטוגל / שאטרסטוק

יונייטד ולופטהנזה בוחנות רכישת 45% מחברת התעופה TAP אייר פורטוגל

בדרך לעסקת ענק בענף התעופה? לפי פרסומים בתקשורת בפורטוגל, שתי החברות מנהלות מו"מ לרכישת 45% מהבעלות על החברה מידי המייסד שלה ● ב-50% מחברת התעופה מחזיקה ממשלת פורטוגל, וב-5% הנותרים מחזיקים עובדי החברה

איל וולדמן / צילום:  יוסי צבקר

איל וולדמן על מניפולציות בבחירות: "פעם היו עיתונים, היום יש גוגל ופייסבוק"

לאיל וולדמן, מייסד ומנכ"ל מלאנוקס, לא אכפת שחברות ההייטק יודעות עליו הכול ("לאנשים שחושבים על פרטיות יש מה להסתיר"), בטוח שהקדמה תיצור עולם הוגן יותר ("למחשבים אין דעות קדומות"), ומתייחס להעסקת פלסטינים: "אנחנו מורידים את רמת הפחד בין הצדדים"

אורלי עדס / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ועדת הכספים הגדילה את תקציב ועדת הבחירות ב-41 מיליון שקל

ועדת הבחירות ביקשה להגדיל את תקציבה ב-66 מיליון שקל, אך ח"כ משה גפני טען כי לאור המצב הפוליטי,הכנסת מאשרת תקציבים לפעילות הכרחיות בלבד ● במהלך דיון ועדת הבחירות הציגה מנכ"לית הוועדה תוכנית להקמת קלפיות למבודדי הקורונה שיאוישו על ידי עובדי מד"א: "אף אחד אחר לא מוכן לעבוד שם"

חוף הים באילת / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי תאוות-בצע על חשבון הציבור: כך יכולים ענפי התיירות והתעופה לצאת נשכרים מהקורונה

אחד הענפים הנפגעים במיוחד מהתפרצות נגיף הקורונה ואי-הוודאות שהוא מביא עמו, הוא ענף התעופה והתיירות ● מה המדינה יכולה לעשות כדי לסייע, ומדוע זו גם הזדמנות למלונאים המקומיים?

מטוס ממריא / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

מדריך: על רקע משבר הקורונה - מה כדאי לדעת לפני שקונים כרטיס טיסה

האם אזהרות המסע מאפשרות לבטל עסקה מול חברת התעופה? ומה קורה ביעדים שאליהם כבר אין טיסות, דוגמת סין או הונג קונג? ● עו"ד אשר רוטבאום, המתמחה בענף התעופה, מסביר

התפרצות קורונה בדרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, AP

בהלת הקורונה: אוניית מסע עם סחורה בשווי 100 מיליון אירו מעוכבת בכניסה לישראל

סין דיווחה שמתו עוד 71 אנשים כתוצאה מהנגיף, מה שמעלה את מספר המתים ל-2,703 ● ארגון הבריאות העולמי: לא ברור אם ניתן לעצור את התפשטות הקורונה ● ממשל טראמפ מבקש מהקונגרס האמריקאי הקצבת חירום בסך 1.8 מיליארד דולר למאבק בנגיף

בית אמות / צילום: איל יצהר, גלובס

השערוכים הקרובים בדוחות הנדל"ן המניב הם רק קצה הקרחון

בלידר שוקי הון מעריכים כי בתוצאות הרבעון הקרוב יציגו חברות הנדל"ן הישראליות רווחי שערוך בהיקפים של מאות מיליוני שקלים ● להערכת לידר, נדרשת ירידה הרבה יותר משמעותית בשיעורי ההיוון, שתביא לשערוכים בהיקפים משמעותיים הרבה יותר

דומיניק סטיבנס מנכ״ל בורסת אוסטרליה והנשיא ראובן ריבלין / צילום: קובי גדעון, לע"מ

הנשיא ריבלין בבורסת סידני: "אמנת מניעת כפל המס תאפשר להרחיב שת"פים"

נשיא המדינה צלצל בפעמון בפתיחת יום המסחר בסידני, וציין לטובה את היחסים המיוחדים בין שתי המדינות ● "אנחנו רחוקים מלהגשים את הפוטנציאל הגדול שלנו במלואו. יש עוד כל כך הרבה דברים שאנחנו יכולים לעשות יחד" ● מנכ"ל בורסת  אוסטרליה: "מדינת ישראל היא אחת הזירות הדינמיות והיזמיות ביותר"

צביקה שווימר, מנכ"ל אמ"צ / צילום: יחצ

לא רק גיל שרון ואלקטרה צריכה: מצעד המרוויחים מהאקזיט של מכירת גולן טלקום לסלקום

אלקטרה צריכה תרשום רווח של יותר מ-300 מיליון שקל ממכירת חברת הסלולר לסלקום, ואילו שרון ימכור מניות בקרוב ל-70 מיליון שקל ● מנהליה הבכירים של אמ"צ ובעלת השליטה אלקו יזכו למענקים שייגזרו מרווחי החברה

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

עליות בבורסה: ת"א 35 מוסיף 1%, פריגו מזנקת ב-7.7%, אנלייבקס צוללת ב-40%

מדד ת"א 90 מטפס ב-0.6%, מדד הבנקים מוסיף 0.2% ● אנלייבקס צונחת ברקע לגיוס הון בדיסקאונט ● מניית מזרחי טפחות עולה לאחר פרסום הדוחות לרבעון ולשנה כולה ● פריגו מזנקת בהמשך לאישור ה-FDA למשאף לאסטמה