גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פי חמישה דירות, פי ארבעה משרדים וגם חדרי מלון: אור ירוק לשדרוג מרכז העיר רמלה

הוועדה המחוזית מרכז אישרה את מסמך המדיניות לחידוש מרכז העיר המוזנח והנטוש בחלקו ● בתפריט: 1,250 דירות, 125 אלף מ"ר בייעוד מסחר ותעסוקה ואפילו 300 חדרי מלון ● ראש העירייה: "כבר כיום מחיר של מ"ר ברחוב הרצל עולה יותר מאשר ברחוב רוטשילד בראשון"

המגדל הלבן שבמרכז רמלה / צילום: גיא נרדי
המגדל הלבן שבמרכז רמלה / צילום: גיא נרדי

מסמך המדיניות להתחדשות מרכז העיר רמלה שיזם ראש העיר מיכאל וידל אושר בשבוע שעבר בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז. בבסיס התוכנית עומדת השאיפה לשנות ללא היכר את האופי והמראה העלוב של חלקים משמעותיים בליבה של העיר. המטרה היא להפוך את האזור למרכז עסקים ראשי (מע"ר), שירכז אזורי מסחר ותעסוקה משמעותיים, לצד בנייה מוגברת למגורים.

השטח שלגביו מתייחס המסמך ממוקם במשולש הרחובות הרצל, ויצמן ודני מס, וכולל כ-120 דונם. התוכניות הישנות לשטח מאפשרות תוספת של 250 דירות לאזור וכן 29 אלף מ"ר בייעוד של מסחר ותעסוקה. מנגד המסמך החדש שמבטא את החזון העכשווי של קברניטי העיר מציע תכנון שכולל 1,250 יח"ד, 125 אלף מ"ר בייעוד של מסחר ותעסוקה, וכן 300 יח"ד בייעוד מלונאי. הכוונה היא שלאורך הרחובות הראשיים תתאפשר בנייה אינטנסיבית יותר, עם דגש על עירוב שימושים, הכולל מגורים וחזיתות מסחריות במפלס הרחוב. הבנייה החדשה מוגדרת כ"מרקמית", כשהכוונה היא לבנות בניינים בגבהים שבין 5.5 קומות ועד 9.5 קומות. במקומות מוגדרים ייתכנו רבי-קומות של עד 15 קומות.

בלב המתחם יוקם מדרחוב מסחרי אשר יהפוך להיות חלק מהציר התיירותי של העיר, ומבקש לקשר בין כמה מהאתרים ההיסטוריים החשובים כמו מתחם המסגד הלבן ובריכת הקשתות.

70 מ"ר שמסבירים את המצב ברמלה

ניתוח ההיתכנות הכלכלית לתוכנית התחדשות מרכז רמלה שערך מכון גיאוקרטוגרפיה, מעלה שבעיר רמלה יש 11 מ"ר של שטחי תעסוקה לתושב, שזה סכום גבוה ביחס לממוצע העירוני הארצי העומד על 8.5 מ"ר לתושב. עם זאת רק חלק קטן מהם ממוקמים במרכז העיר. נתון מעניין נוסף הוא שהשטח הממוצע של העסקים במרכז העיר קטן מ-70 מ"ר. במילים אחרות, בהווה, מרכז העיר של רמלה לא מתפקד כמרכז עסקים ראשי.

ד"ר רינה דגני, מבעלי גיאוקרטוגרפיה, מסבירה שתושבי רמלה לא מוצאים בעיר את מבוקשם ולכן הקניות שלהם "דולפות" מחוץ לעיר. "קברניטי העיר רמלה הבינו שנדרש לייצר קשר בתוך המע"ר בין התעסוקה הציבורית לבין המסחר העירוני שהוא חלש ברמות התפקוד שלו. ברגע שמשנים את הדברים ניתן לייצר חיבור ורצף עסקי בתוך העיר", אמרה דגני.

אדריכל העיר, שראל וינקלר, מקווה שהתוכנית תצליח להחיות את מרכז העיר. "ברמלה מתגוררים כיום 82 אלף תושבים, והאוכלוסייה אמורה להכפיל את עצמה עד 2040. המגמה שלנו היא להסתכל פנימה ולראות איך אנחנו מחדשים את העיר. המרכז האזרחי של רמלה תוכנן, עוד בימי אריה שרון (אדריכל, היה מופקד על תוכנית אב למדינת ישראל. ג"נ), כחוליה שמקשרת את העיר העתיקה והעיר החדשה, אך בפועל הוא נותר חצי ריק. יש לנו פה הרבה פוטנציאל אך גם לא מעט אתגרים. המטרה שלנו היא להעצים את החוויה העירונית. האזור הזה הוא מרכזי ויש בו גם הרבה שטחים ריקים. אנחנו מקווים ששיקום האזור ישפיע על העיר העתיקה וגם על התחדשות אזור השיכונים".

"עד עכשיו לא הייתה מדיניות"

ראש העיר מיכאל וידל הסביר ל"גלובס" מדוע הוא אופטימי בנוגע להתממשות החזון. "כביש 200 (עוקף רמלה), שמחבר בין כביש 431 לכביש 44 יפתח בחודש הבא; הבקו"ם יעבור בעתיד לרמלה, מחלף קלאוזנר (המחבר בין קריית האומנים למרכז העיר, באמצעות הפרדה תת קרקעית) שנמצא בתכנון כבר 20 שנה קורה עכשיו; באוגוסט עומד לעבור לכאן בנק הדם של כל מדינת ישראל; בעוד שבועיים אנחנו מתחילים בהקמת נתיב תחבורה ציבורית, "מהיר בעיר", ברחוב הרצל, שהוא הרחוב הראשי של העיר. זה יהיה הרחוב היפה ביותר בכל מדינת ישראל".

כל הפרויקטים האלה נשמעים נפלא, אבל למה שאנשים ירצו להשקיע באזור מוזנח וחצי נטוש?

"כי זה קורה. לדוגמה באפריל ייכנסו אנשים לאלף יח"ד, מתוך 4,000 שנבנות בשכונת נאות שמיר, במערב רמלה. עד עכשיו לא היתה מדיניות. אני הכנתי את מסמך המדיניות הזה, וגם אדאג שתוכנית המתאר הכוללנית לעיר תקודם ותאושר. תבין שהמיקום שלנו הוא אסטרטגי. לחברים שלי מקריית גת לוקח 18 דקות להגיע לרמלה, בלי אף רמזור. 265 דירות בפרויקט המגורים "נאות אריאל שרון", ליד המסגד הלבן נחטפו כמו לחמניות".

הניתוח של גיאוקרטוגרפיה מסביר שיש לא מעט תעסוקה ומסחר, אבל לא במרכז העיר. איזה צעדים תעשה עיריית רמלה כדי לעודד משקיעים להגיע למרכז העיר?

"אם הבקו"ם בא הנה, אז יש פה, בשנת 2025, 5,000 הורים שיגייסו את ילדיהם כל בוקר. זה מנוע כלכלי אדיר עבורנו".

אבל למה שאנשים יבואו לגור במע"ר אם אתם מקימים שכונות בפריפריה של העיר?

"רמלה היא עיר מחוז שמשרתת את כל המטרופולין. כשתושב מהמושבים יד רמב"ם, בית עוזיאל, או כפר שמואל, רוצה לקנות פיצה, לעשות חתונה, או ללכת לבנק, זה תמיד רק ברמלה. תלך תראה מה קורה ברחוב הרצל - מחיר של מ"ר ברחוב הרצל עולה יותר מאשר ברחוב רוטשילד בראשון לציון כי זה שווה, כי יש אצלנו עבודה. רחוב הרצל שוקק חיים. ביום שישי, בשוק של רמלה, יש 50 אלף איש. 95% מתוכם לא רמלאים".

לאחרונה הוחלט לבטל את הקו החום של הרכבת הקלה, מה שמבטל גם בנייה של הרבה דירות. איך אתם מתמודדים עם זה?

"אני מקיים מו"מ מול מנכ"ל נתיבי איילון, כדי לבדוק אופציה שתהיה יותר טובה מהקו החום. משהו שדומה למטרונית בחיפה. זה יחסוך מיליארדים וגם זמן". 

עוד כתבות

ספינת קרוז מול יפן עליה נמצאו נוסע חולה והרשויות לא מאשרות להוריד את הנוסעים / צילום: 	STF, AP

ספינת הקורונה: ישראלי רביעי נדבק בנגיף

הישראלי שאובחן כנושא את הנגיף שהה על אוניית הדיימונד פרינסס, והוא צפוי לרדת מהספינה להמשך טיפול בבית החולים צבאי ביפן ● מחר צפויים להגיע בטיסה מיוחדת הישראלים שחולצו מהספינה ● מהם הליכי הזהירות שננקטים, וכיצד נערכים לבואם?

שי ג'ינפינג / צילום: שאטרסטוק

פרשנות: מדינת משטרה - הקורונה עשויה לחזק את השליטה של הממשל הסיני

אפליקציות חדשות מאפשרות עכשיו לסין לבלוש אחר תנועותיהם של חצי תושביה במלחמתה נגד וירוס הקורונה ● אבל סדק של אי־אמון נפער ביחסים בין מדינת המשטרה המשוכללת ביותר בהיסטוריה לבין נתיניה ● הפחד שהיא מטילה עליהם מנע אזהרה מוקדמת ● האם הווירוס ידביק גם את המשטר?

דן הראל, יו"ר הרכבת הפורש / צילום: תמר מצפי

הדיון שבעקבותיו התפטר יו"ר הרכבת דן הראל

הראל הודיע על התפטרותו המיידית יום לאחר דיון שעסק בעתיד פרויקט חשמול הרכבות, שהיקפו עומד על 12 מיליארד שקל ● מה קרה בדיון ומה המשמעויות לפרויקט הדגל של הרכבת, שישפיע על הנוסעים בשנים הקרובות

חיבורי כבלים פיראטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

ניתוק רשתות התקשורת הפיראטיות בצפון: ביהמ"ש הורה לחברן מחדש

בעקבות חשיפת "גלובס": מפעילי הרשתות הפיראטיות הסתערו על משרד התקשורת ועל רה"מ נתניהו שבמקרה היה בצפון בסיור בחירות, ודרשו להורות להוט לחבר מחדש חיבורים בלתי חוקיים ● ביהמ"ש אילץ את הוט לחבר מחדש את הרשתות עד 4 במרץ, אז יתקיים דיון במעמד הצדדים

אל על נחיתה  787 / צילום: סיון פרג'

אל על: רכשו כרטיס טיסה לאירופה ותוכלו לבטל חינם עד 6 שעות לפני ההמראה

על רקע משבר הקורונה, אל על מציעה לרוכשים עד סוף החודש להזמין כרטיס "Classic" לאירופה ולבטל או לשנות, ללא עלות, עד יום ההמראה ● הרכישה לכל היעדים של אל על באירופה אפשרית לכל השנה הקרובה, כלומר גם לפסח וגם לקיץ

מסופון אשראי / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הרגולטורים מנסים לשפר את ההוגנות באשראי הצרכני

עפ"י הודעת הפיקוח על הבנקים, בראשות המפקחת היוצאת ד"ר חדוה בר, ורשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, בראשות ד"ר משה ברקת, הם יפעלו יחדיו ל"הסדרה אחידה של פעילות העמדת אשראי צרכני במערכת הפיננסית ע"י הפיקוח על הבנקים ורשות שוק ההון"

הסוס המיניאטורי פרד / צילום: צילום מסך

המקרה המוזר של הסוס במחלקה הראשונה בטיסה בארה"ב

פרד עלה לטיסה בארה"ב ביחד עם רוניקה פרוזה, כיוון שהוא משמש כבעל חיים תומך רגשית ● הרשויות בארה"ב מבקשות להגביל את סוגי החיות שיכולות לעלות לטיסה ● צפו בתמונות

ארנון בר דוד. יו"ש ראש ההסתדרות / צילום: כדיה לוי

ארנון בר-דוד: "מי שישלמו את מחיר המחדל בחברות התעופה המקומיות יהיו כל אזרחי ישראל"

יו"ר ההסתדרות: "בשעה שענף התעופה העולמי נערך לשינויים מרחיקי לכת, חברות התעופה הישראליות עסוקות במאבק הישרדות יומיומי" ● "על הממשלה מוטלת האחריות לנקוט את כל האמצעים הדרושים כדי לעזור לאל על, ארקיע וישראייר לעמוד בתנאים שיאפשרו את המשך קיומן"

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

10 הרוגים במסע ירי נגד בר נרגילות בגרמניה; המניע: ימין קיצוני

לפי הדיווחים, היורה נכנס אמש לבר נרגילות בעיר הנאו והחל לירות באופן חסר אבחנה בנוכחים; לאחר מכן נסע לבית קפה אחר וירה גם ביושביו ● מאוחר יותר פשטה המשטרה על הבניין שבו גר היורה - וגילתה שם את גופתו וכן מכתב וקטע וידאו המצביעים על שנאת זרים כמניע למסע הרצח

אמסטרדם / צילום: Shutterstock

למרות שאין לה חשיפה ישירה לסין, הולנד עדיין לא מחוסנת מההשפעות הכלכליות הגלובליות של נגיף הקורונה

כמדינה שתלויה מאוד בסחר הבינלאומי, הולנד צפויה להיפגע בטווח הקצר בהיקפים משמעותיים יותר בהשוואה למדינות אחרות ● ולצד זה יש בה השקעות מעניינות, כמו יצרנית האופניים Accell

עובד במפעל שבבים בסין / צילום: רויטרס

לא כולן כמו אפל: זו הסיבה שתעשיית השבבים מצליחה למתן את פגיעת הקורונה

אזהרת ההכנסות של אפל בגלל השלכות וירוס הקורונה מעוררת חששות לגבי שרשרת האספקה בתעשיית השבבים ● סרגיי וסצ'ונוק, אנליסט בכיר באופנהיימר, דווקא מרגיע: "הרבה חברות הוציאו את הייצור מסין בגלל מלחמת הסחר" ● האם בכל זאת יש מה לחשוש?

ביטוח לאומי / צילום: תמר מצפי

בשורה לאזרחים הוותיקים: בני 80 ומעלה לא יצטרכו להתייבש בתור

הביטוח הלאומי ינפיק 277,684 כרטיסי "פטור מתור" לאזרחים בני 80+ שזכאים לקבל שירות ללא המתנה בתור ● הכרטיס תקף בכל המשרדים הממשלתיים, בשירותי עיריות, ביטוח לאומי, רכבת ישראל, סניפי דואר, בנקים, גנים לאומיים ואפילו בסופרמרקט

תיירים ברחובות סין / צילום: Mark Schiefelbein, Associated Press

אפקט הקורונה מתפשט: גם העצמאים רוצים פיצוי מהמדינה על ימי הבידוד

נשיא להב עו"ד רועי כהן דורש ממשרד הבריאות פיצוי כספי לעצמאים הנמצאים בבידוד בשל נגיף הקורונה, בדומה לשכירים המקבלים תעודת מחלה גורפת על ימים אלה ● "אסור למדינה להשאיר אותם להתמודד עם ההחלטה מה קודם למה - בריאות הציבור או פרנסה למשפחתם"

בני גנץ / צילום: אלעד מלכה

גנץ: פתיחת החקירה נגד הממד החמישי - מטעמים פוליטיים

יו"ר כחול לבן בראיון ברשת ב': "לא מדובר בחקירה עדיין אלא בפרסום לפיו אחרי הבחירות תחל בדיקה. ידעתי שזה יגיע, כי יש לחצים פוליטיים על הפרקליטות לעשות זאת" ● "אני רגוע לחלוטין, לא היה פגם בהתנהלותי"

אסתר חיות, אפי נוה והשופטת מרגולין־יחידי / צילומים: ברני ארדוב וואלה, כדיה לוי, דוברות בתי המשפט

מה הוביל שופטת ושתי פרקליטות להיפגש בחשאי עם אפי נוה

ל"גלובס" נודע כי ב-2017 שופטת השלום לימור מרגולין-יחידי ושתי פרקליטות נפגשו בחשאי עם יו"ר הלשכה דאז אפי נוה ועם חברת הוועדה לבחירת שופטים ● נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות גילתה על כך בדיעבד וזעמה ● לאחרונה פרשה השופטת ופסק הדין האחרון שלה קבע כי סיקור חיובי יכול עקרונית להיחשב שוחד

גיל שרון / צילום ארכיון: תמר מצפי

הדרך להכפלת שווי גולן טלקום: יציבות בהכנסות ועלייה קלה במנויים

פרטי העסקה למכירתה של גולן טלקום לידיה של סלקום ממחישים את הרכישה המוצלחת שביצעה חברת אלקטרה מוצרי צריכה (אמ"צ), הנהנית תוך כשלוש שנים מהצפת ערך משמעותית

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אירופה באדום; שנחאי זינקה ב-1.8% על רקע האטה במספר מקרי הקורונה החדשים

מספר החולים החדשים ירד אתמול דרסטית לעומת שלשום ● יפן אישרה כי שני נוסעים מתו על האונייה דיימונד פרינסס ● הבנק המרכזי של סין הפחית את ריבית הפריים על הלוואות ● עלייה בשיעור האבטלה באוסטרליה ● שיאים חדשים אמש בוול סטריט

סקר הסקרים

סקר הסקרים: פחות משבועיים לבחירות, אין שינוי במפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

בעקבות הקורונה: גם smartair מציע אפשרות לבטל טיסות וחופשות

לפי תנאי smartair, הביטול לחופשות שאפשר להזמין כעת לתקופת החגים והקיץ יתאפשר עד 12 שעות ממועד ההמראה ● לא מדובר על החזר מלא של דמי הנסיעה, אלא על 80% ● הביטול אפשרי לכל חברות התעופה ולכל סוגי הכרטיסים

ההמבורגר מלא העובש בפרסומת של ברגר קינג / צילום: צילום מסך מפייסבוק

למה רשת ברגר קינג מפרסמת המבורגר מלא בעובש?

רשת המזון המהיר האמריקאית ברגר קינג בחרה בדרך בוטה מאוד להציג את השינוי החדש שעשתה בהמבורגר המפורסם שלה - "וופר"