גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

לקראת מפץ גדול בשוק התקשורת: בעלי הוט הגישו הצעה למיזוג עם פרטנר

דירקטוריון פרטנר יידרש להכריע האם הוא נענה להצעת אלטיס ונכנס לתהליך הערכת שווי, שכולל קודם כל בדיקת היתכנות רגולטורית ● המהלך מעורר חשש כבד לצמצום התחרות בשוק הסלולר ● מניות פרטנר וסלקום עלו היום בת"א בעקבות ההצעה

פטריק דרהי, בעלי אלטיס / צילום: Gettyimages ישראל
פטריק דרהי, בעלי אלטיס / צילום: Gettyimages ישראל

חברת אלטיס , בעלת השליטה בקבוצת הוט, הגישה הצעה לדירקטוריון פרטנר לרכישת מלוא ההחזקות בחברה ומיזוגה לתוך הוט. לפי ההערכות, ההצעה עומדת על יותר מ-3 מיליארד שקל. שווי השוק של פרטנר הוא 2.7 מיליארד שקל, וסביר להניח כי מדובר רק בהצעה ראשונית שתשתפר בהמשך המשא-ומתן.

המשמעות היא שדירקטוריון פרטנר יידרש כעת לשקול את ההצעה ולהחליט האם הוא נענה לה ונכנס לתהליך בדיקה, שכולל הערכת שווי ובדיקה משפטית מול מוסדות הרגולציה - כדי להבין האם יש היתכנות לעסקה כזו עוד לפני שמתחילים את התהליך.

מניות פרטנר  וסלקום  נסחרו היום (ד') בעליות בבורסה בתל-אביב בעקבות ההצעה. בשעות הצהריים נסחרה פרטנר בעלייה של 4.7%, ואילו המתחרה סלקום רשמה עלייה של 4.1%. מניית בזק , החברה-האם של פלאפון, עלתה במקביל ב-2.3%.

מבחינת אלטיס מדובר במהלך חכם, שמוכיח שבכל הקשור למיזוגים ורכישות וקריאת מפת שוק התקשורת, אין לבעלים פטריק דרהי מתחרים. ככל הנראה, אלטיס פעלה מול האצ'יסון שמחזיקה במניות השליטה בפרטנר. אך מניות אלה נמצאות בידי כונס נכסים שמינה בית המשפט, לאור העובדה שהאצ'יסון נדרשת לאישור ממדינת ישראל לשליטה בפרטנר.

האצ'יסון לכאורה כרגע אינה צד למשא-ומתן, ולכן המגעים מתנהלים מול דירקטוריון פרטנר, שאמור לקבל הכרעה בעניין. אם הדירקטוריון יאשר להתקדם בבדיקות, הוא יידרש בסופו של דבר להביא את ההצעה לאסיפת בעלי מניות, שהיא הגורם המוסמך שיכול לקבל החלטה סופית לאישור העסקה. שם קרוב לוודאי תידרש האצ'יסון להכריע, היות שהיא מחזיקה 30% מהמניות בפרטנר - מה שמחזק את הסיכוי למהלך, שכן היא מתואמת עם אלטיס.

המיזוג ייצור מפץ גדול בשוק התקשורת, שכן הוא מחבר בין שתי קבוצות גדולות, וקרוב לוודאי שלרגולטור יהיה מה להגיד במסגרת עסקה כזאת. די צפוי שפעילות הטלוויזיה של פרטנר לא תוכל להישאר על כנה, כיוון שהיא בגדר מחוללת תחרות בשוק הטלוויזיה, ולכן במסגרת מיזוג היא ככל הנראה תימכר.

המיזוג ייצור סיטואציה חדשה, שכן הוא יחייב את סלקום להגיב לו, ככל הנראה בדרך של מיזוג עם גולן טלקום. אך מכיוון שיש כאן חשש כבד לצמצום התחרות בשוק הסלולר, לא בטוח שמיזוג כזה יאושר.

נציין כי מהלך כזה דורש זמן ובחינה, ולכן עד שיאושר, הוא יכניס הרבה מאוד אי-ודאות לשוק התקשורת. יש סיכוי גבוה שפרטנר והוט יבקשו לדחות את המכרז לדור החמישי, שאמור להתפרסם בקרוב, זאת משום שמיזוג כזה משמעו שינוי משמעותי בשוק התקשורת, ולכן הוא יחייב את משרד התקשורת להיערך לכך בהתאם.

על-פי הערכות, בראש החברה הממוזגת תעמוד טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית הוט. גרנות-גולדשטיין סומנה כבר על-ידי דרהי כמי שהייתה צפויה לעמוד בראש המיזוג של הוט עם סלקום, שלא יצא לפעול.

המשקיעים צופים השפעה חיובית על שוק התקשורת

למרות העליות הנאות היום, בפרספקטיבה נרחבת יותר כדאי לזכור שמניות חברות התקשורת ספגו ירידות משמעותיות בשנים האחרונות, על רקע התחרות הגדולה בשוק התקשורת המקומי ובפרט בשוק הסלולר. כך למשל מניית סלקום נפלה בשלוש השנים האחרונות ב-68%, מניית בזק איבדה 60% בתקופה זו, ומניית פרטנר רשמה ירידה קצת יותר צנועה ועדיין ירדה ב-32%.

העליות היום מגיעות משום שהמשקיעים מעריכים כי מיזוג בין חברות בשוק התקשורת, אם אכן יקרה, ישפר את מצב החברות ויקטין את עוצמת התחרות ששוחקת את התוצאות הפיננסיות שלהן בהתמדה בשנים האחרונות.

סבינה לוי, מנהלת מחלקת המחקר בלידר שוקי הון, העריכה היום כי מדובר במיזוג בעל היגיון עסקי וכללי רבים עבור שתי החברות. עם זאת, היא הוסיפה כי "עדיין קיים סימן שאלה גדול לגבי הסיכוי לקבל אישור רגולטורי לעסקה. הדבר נובע בין היתר מכך שמדובר במיזוג בין שתי חברות גדולות, ולשתי החברות יש חפיפה במרבית תחומי הפעילות שלהן".

לדברי לוי, "על פניו המחיר המוצע עבור פרטנר אינו גבוה, אולם אנו לא פוסלים כי אלטיס תעלה את ההצעה". היא העריכה בנוסף כי ההערכות הגוברות בנוגע לאפשרות שהאצ'יסון לא תקבל היתר שליטה בפרטנר, מגבירות את הסיכוי לעסקה. "בכל מקרה, אנו מעריכים כי במקרה שתאושר, לעסקה תהיה השפעה חיובית על ענף התקשורת", ציינה לוי. 

עוד כתבות

ח"כ היבא יזבק / צילום: איציק הררי, ועדת הבחירות המרכזית

עתידות: היום שבו דנה השופטת יזבק בפסילתו של רה"מ יאיר נתניהו

בישראל של 2048 הציבור התרגל לחיות מבחירות לבחירות • אז מי מקבל את ההחלטות בממשלות המעבר, איך המדינה מתפקדת במערכות הבחירות האינסופיות ולמה הוחרב משרד המשפטים • דיסטופיה שכולה פרי הדמיון ● דעה

הגירה של מיליונרים / צילום: Shutterstock

תרופה לקורונה? האותיות הקטנות מאחורי גל המבצעים של חברות התעופה

רוצים לטוס בפסח או בקיץ אבל חוששים מווירוס הקורונה? חברות התעופה הישראליות יצאו במבצעים שיאפשרו לנוסעים להזמין טיסות או חופשות ולבטלן רגע לפני היציאה ● בדקנו מה אומרות האותיות הקטנות בכל אחת מהחברות

בנימין נתניהו ויעקב ליצמן מבקרים במרכז הרפואי שפתחו לחולי קורונה בשיב"א / צילום: Heidi Levine, Associated Press

הקורונה בארץ: אחת הנוסעות שהוחזרו מספינה ביפן אובחנה בנגיף

משרד הבריאות הודיע כי אישה אחת מתוך 11 הישראלים שהועברו למתקן שהוקם עבורם בשיבא אובחנה בווירוס, והבהיר כי היא נמצאת בבידוד והשגחה ● תוצאות הבדיקות של יתר הנוסעים יצאו תקינות, והם סיפרו על השמחה לשוב ארצה והגעגועים למשפחה: "תודה לאל שחזרנו"

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

סרטון התעמולה של שקד, שבו היא מציעה לפגוע בזכויותיהם של עובדים זרים / צילום: פייסבוק

דעה: הרעיון של שקד למנוע תשלומי פנסיה מעובדים זרים - לא מוסרי ולא יהודי ומקומם

שרת המשפטים לשעבר שקד ממשיכה לצבוע מאבקים לטובת זכויות אדם כ"שמאלנות" ואת מי שמגן על זכויות עובדים כ"אויבי המעסיקים" • המציאות הקשה של העובדים הזרים עלולה להפוך ליותר קשה • וגם: התפיסה התביעתית פוגעת בפרקליטות. טוב יעשה הארגון אם יגייס סנגורים

פוליטיקאים בהונג קונג בצל וירוס הקורונה / צילום: Achmad Ibrahim, Associated Press

אחרי תערוכת המובייל גם תערוכת האופטיקה הגדולה בעולם צפויה להודיע על ביטול

זאת לאחר שנציגויות וביתנים של חברות אופטיקה ממדינות המזרח הרחוק הודיעו שלא יגיעו ● איטליה עלתה היום לכותרות בעקבות זינוק במספר חולי הקורונה שאובחנו

פרופ’ ורד אהרונסון./ צילום: כדיה לוי

מה הסיכוי שנתאהב בסירי והיא תחזיר לנו אהבה

מדוע קל לנו יותר לחיות עם רובוט שלא נראה ונשמע אנושי, ואיך מכונה יכולה לאבחן מחלות לפי הקול שלנו ● פרופ' ורד אהרונסון, חוקרת רובוטיקה ומייסדת המרכז לעיבוד שפה במכללת אפקה, מלמדת רובוטים לזהות רגש בקול של בני אדם, "כדי שיוכלו למלא תפקיד חשוב בחברה"

דרור פויר / צילום: יונתן בלום, גלובס

דעה: כשאדוורד מונק ותופרת איראנית אלמונית נפגשים

יש צעקה אינסופית שעוברת בטבע ● ואנחנו כל הזמן לומדים לשמוע אותה

ניכור הורי / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דעה: ניכור הורי איננו טרנד - זאת מציאות קשה וכואבת

לא פעם עולה השאלה - האם בכל פעם שיש קטין אשר אינו רוצה לראות את הוריו - זהו ניכור הורי? ● יש צורך להגדיר את הכלים העומדים לרשות מערכת המשפט ולמערכת הרווחה והמטפלים, במטרה למגר את התופעה הנוראית של ניתוק הקשר

טראמפ ופוטין / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

המודיעין בארה"ב: רוסיה שוב מתערבת בבחירות 2020 לטובת טראמפ

ההערכה הושמעה בתדרוך מודיעיני לצירי בית-הנבחרים ● טראמפ זועם על החשיפה: "מספקת תחמושת לדמוקרטים" ● פיטר את ראש המערך המודיעין הלאומי והחליפו באחד מנאמניו, שאין לו שום ניסיון בעבודה מודיעינית

ריאן מואנד / צילום: יונתן בלום

מכפר ברא לכפר שמריהו: הכירו את האיש שעומד מאחורי החברה הערבית היחידה בבורסה של תל אביב

בגיל 42 הפך ריאן מואנד לבעלים של חברת אשראי חוץ בנקאי שהנפיקה לאחרונה אג"ח בבורסה בת"א ● עכשיו הוא מספר על הפוטנציאל הלא ממומש של בעלי העסקים והצרכנים במגזר, ועל הדרך שעשה מכפר ברא לכפר שמריהו

פרנץ ליבנספצר, מנהל תחום אריזות ואיכות הסביבה של קבוצת נסטלה העולמית / צילום: איל יצהר, גלובס

האחראי על איכות הסביבה בנסטלה העולמית בטוח: "אנחנו בדרך לשינוי היסטורי"

פרנץ ליבנספצר, מנהל אריזות ואיכות הסביבה של ענקית המזון נסטלה, הגיע לבקר בחברת אסם שבבעלות הקבוצה, ויש לו הרבה מה לומר על אריזות המזון המזהמות • לדבריו, בחברה עדיין מחפשים תחליף מזהם פחות לשקיות החטיפים ומעדיפים למכור מוצרים בתפזורת וללא עטיפה

איילת שקד / צילום: כדיה לוי

מפלגת ימינה ניסתה לעשות צחוק ממשבר האקלים וחטפה מהגולשים

מפלגת ימינה העלתה סרטון הלועג למשבר האקלים, וחטפה ביקורת מהגולשים, וגם מפעילי המפלגה ופעילי סביבה בציונות הדתית ● עידו בוכמן, מנהל הפורום הסביבתי בבית היהודי: "אילו זה היה תלוי בי הייתי גונז אותו כבר היום. מישהו במחלקת ה"קופירייט" עשה טעות חמורה"

בני גנץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

ממלא מקום פרקליט המדינה: חקירה פלילית בפרשת המימד החמישי

המימד החמישי היא חברה שפורקה לאחרונה ואשר בני גנץ כיהן כיו"ר שלה ● בשלב זה, לפי ההודעה, אין חשד לגבי גנץ עצמו

עוברים ושבים ברחובות בייג'ינג / צילום: רויטרס

9 דרום קוריאנים שחזרו מישראל חלו בקורונה; אלה האתרים שבהם ביקרו

(עדכון): הקבוצה שהתה בישראל בין התאריכים 8.2-15.12 ותשעה מחבריה אובחנו כחולים בקורונה. כך עדכן משרד הבריאות ● אלו האתרים והמסלולים בהם ביקרה הקבוצה, ומהן הנחיות משרד הבריאות למי שבא עמם במגע?

ליהיא לפיד שרה נתניהו ורויטל גנץ / איורים: גיל ג'יבלי

איך הפכו נשות הפוליטיקאים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

גאולה אבן, ליהיא לפיד, גילת בנט ומיכל פרץ מוכיחות ששרה נתניהו מזמן כבר לא לבד ● איך הפכו נשות הח"כים והשרים לאחד הגורמים הכי משמעותיים בשדה הפוליטי ואת מי זה משרת?

שבוע האופנה מילאנו / צילום: Gettyimages ישראל

צבעוניות נועזת ועור במקום ג’ינס: המראות החמים ברחובות מילאנו בשבוע האופנה

שילובי הדפסים שמכריזים על קיומם וטוויסט לחליפה המחויטת ● בבירת האופנה הבינו כבר מזמן שהמראות המעניינים נמצאים בכלל מחוץ למסלול

עוברי אורח חובשים מסיכות ברחוב מחשש להדבקות מנגיף הקורונה שפרץ בווהן שבסין / צילום: רויטרס

קרב מאסף: כך מנסה ישראל לבלום התפשטות קורונה

הנוסעים הזרים שיגיעו הערב מהטיסה מסיאול לא יוכנסו לארץ; זאת לפי הנחיית רשות האוכלוסין וההגירה ● האם בעוד 48 שעות יורחב הצו גם ליפן ולטיוואן?

חולה קורונה בסין. "לדחות את ההדבקה בישראל" צילום: רויטרס, CHINA DAILY

נגיף הקורונה: מקרה מוות ראשון באיטליה; 346 נדבקים בדרום קוריאה

שר הבריאות האיטלקי אישר כי חולה בן 78 מפדואה מת מהנגיף והפך לקורבן הראשון במדינה ● ביממה האחרונה מתו בסין מעל 100 בני אדם ו-397 נדבקו, ומספר הנדבקים במדינה הוא 76,288 ● ביפן אושרו ארבעה מקרים חדשים של הידבקות, בהם מורה שהגיעה לעבודתה בזמן שחוותה תסמינים

השופט עוזי פוגלמן / צילום: ליאור מזרחי

ביהמ"ש העליון ביטל פסיקה שקבעה כי חוקר תוכנית ותמ"ל פעל מתוך ניגוד עניינים

דוח חקירה של אדיב נקאש נפסל בבית המשפט לעניינים מינהליים, מחשש שהחוקר, שהועסק בעבר ע"י מינהל התכנון עמד במצב של ניגוד עניינים ● שלושה שופטי העליון פסלו את האבחנה הזו ואת הפסיקה לפסול את החוקר