גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

וול סטריט נסוגה מהשיא: הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.8%

בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ● מדד הייצור של פילדלפיה עלה לשיא של שלוש שנים ● דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות

וול סטריט / צילום: רויטרס
וול סטריט / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

23:00

המסחר בניו יורק ננעל הערב (ה') בטריטוריה האדומה, ובכך המדדים נסוגו מהשיא שנרשם אמש. הדאו השיל 100 נקודות, הנאסד"ק איבד 0.7%, ומדד S&P 500 ירד בכ-0.5%. אפל , מיקרוסופט  ואינטל  בלטו בירידות.

קשה היה להצביע על הטריגר שהביא למימושים שנראו במהלך חד בחלוף השעה הראשונה למסחר, אם כי חלק מהסוחרים מפנים אצבע לפרסום ב"גלובל טיימס" הסיני, שם נכתב כי נרשמה עלייה חדה במספר מקרי ההידבקות בנגיף הקורונה בבית החולים בבייג'ין.

סולאראדג'  הישראלית זינקה לרמת שיא לאחר הדוחות.

20:30

המסחר בוול סטריט מתנהל בירידות שהתמתנו בשעה החולפת. מדד הנאסד"ק מאבד 1%, הדאו ג'ונס יורד ב-0.6% ומדד S&P 500 יורד בשיעור דומה. מדד הפחד (VIX) מזנק ב-10%.

החוזים על הזהב למסירה באפריל מטפסים לשיא של 7 שנים, והיום השישי ברציפות של עליות, מעל לרמה של 1,620 דולרים לאונקייה. זאת, על רקע החיפוש אחר חוף מבטחים נוכח החשש מהשלכות נגיף הקורונה על הכלכלה והחברות שמפרסמות אחת אחרי השנייה אזהרה מפני פגיעה בפעילותן.

18:40

בורסות וול סטריט עברו להיסחר בירידות בצל החשש מפני המשך התפשטות נגיף הקורונה, וזאת בהמשך לעלייה במספר הנדבקים בקוריאה. בתוך כך, ענקית השבבים הדרום קוריאנית SK Hynix, אחת מהספקיות של ענקית הטכנולוגיה אפל, השביתה את המפעל עם 800 עובדיה, לאחר שחלקם הראו סימפטומים של הנגיף.  

מדד הנאסד"ק מאבד 1.2%, הדאו ג'ונס יורד ב-0.9% ומדד S&P 500 יורד בשיעור דומה. מדד הפחד (VIX ) מזנק ב-13.5%.

בגולדמן זאקס הזהירו כי מוקדם מדי לשכוח מהשפעות נגיף הקורונה. "בטווח הקרוב יותר... אנו מאמינים שהסיכון הגדול יותר הוא שההשפעה של הנגיף על הרווחים עשויה להמעיט בערכם של מחירי המניות, מה שמרמז כי הסיכונים מפני תיקון גדולים", כך אמר פיטר אופנהיימר, האסטרטג הראשי של הדסק הבינלאומי בבנק ההשקעות.

מניית אינטל  מאבדת 3.6%, מיקרוסופט  יורדת ב-2.3%, אפל  מאבדת 1.2%.

באירופה הבורסות ננעלו בירידות. מדד הדאקס איבד 0.9%, הפוטסי השיל 0.3% ומדד הקאק ירד ב-0.8%. 

16:55

פרוקטר אנד גמבל (Procter & Gamble) הזהירה כי תוצאותיה לרבעון הראשון של 2020 יפגעו כתוצאה מהתפשטות נגיף הקורונה. עם זאת, החברה לא שינתה את התחזית לשנה כולה.

וסיליוס קיונאקיס, ראש אסטרטגיית המסחר במט"ח בבנק השוויצרי לומברד אודייה, אמר בנוגע להשפעת נגיף הקורונה: "למרות חוסר הוודאות בנוגע להכלה של הנגיף והשפעתו השלילית על התוצר הסיני ברבעון הראשון, ישנם סימנים מהוססים לכך שאנו אולי מגיעים לשיא הפסימיות. נראה כי העניין הציבורי בנגיף, כמו מספר האייטמים בתקשורת, התייצב ברמות גבוהות ונמצא אט אט בירידה. גם קצב זיהום הנגיף מאט. בשנת 2003, זה סימן את התחתית לירידת מחירי הנכסים באסיה ומחירי הסחורות. יתכן שאנו מגיעים לרמות כאלה, אם כי תהליך ההתייצבות עשוי לקחת זמן".

עוד הוסיף וסיליוס בנושא מטבעות השווקים המתעוררים על רקע התפשטות נגיף הקורונה: "אנו צופים 'ריבאונד', בעיקר בצמיחת המטבעות שווקים מתעוררים, החל מרבעון השני והלאה, בגלל חבילת תמריצים משמעותית של סין. סנטימנט השוק לטווח הקרוב עשוי להישאר שברירי ולהמשיך להיות מתומחר בפרמיית סיכון, ובכך להשאיר את הדולר חזק יותר משציפינו. אנו רואים במטבעות השווקים המתעוררים כמקומות האטרקטיביים ביותר ביחס לדולר, פעילות השווקים המתעוררים צריכה להתעצם בעזרת נורמליזציה בסחר העולמי והקלה משמעותית במדיניות המוניטרית והפיסקלית".

16:33

המסחר בוול סטריט נפתח בטריטוריה האדומה, ובכך מדד הנאסד"ק ומדד S&P 500 נסוגים מהשיא שנרשם אמש. המדדים המובילים מאבדים כ-0.2% בפתיחה. 

מניית WIX  הישראלית צונחת בכ-10% לאחר פרסום הדוחות הכספיים.

מנייתה של חברת המסחר האלקטרוני E-Trade מזנקת בכ-24% על רקע הדיווח כי מורגן סטנלי ירכוש את החברה בעסקה של 13 מיליארד דולר.

16:10

מדד הייצור של פילדלפיה עלה ל-36.7 נקודות בחודש פברואר, הרמה הגבוהה ביותר מזה שלוש שנים, לעומת קריאה של 17 נקודות בינואר. קריאה מעל אפס מצביעה על התרחבות הפעילות הכלכלית. התחזיות של הכלכלנים היו לקריאה של 10 נקודות בלבד.

15:35

החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט יורדים קלות לקראת הפתיחה, וזאת לאחר העליות שנרשמו אמש כאשר הנאסד"ק ומדד S&P 500 עלו לשיא כל הזמנים.

דרישות הראשוניות לדמי האבטלה בארה"ב בשבוע החולף הסתכמו ב-210,000 תביעות, בהתאם לתחזיות של הכלכלנים, ומעט מעל ל-205,000 דרישות שנשמו בשבוע החולף.

הבנק האמריקאי מורגן סטנלי  הודיע כי ירכוש את חברת המסחר האלקטרוני E-Trade בעסקה של 13 מיליארד דולר.

חברת קרנות ההון סיכון Sycamore Partners תרכוש את השליטה בענקית ההלבשה ההתחתונה ויקטוריה'ס סיקרט לפי שווי של 1.1 מיליארד דולר, ותחזיק ב-55% ממניות החברה. בעלת השליטה, כעת L Brands, תישאר עם 45%.

13:30

המדדים באירופה ממשיכים לאבד גובה למרות האופטימיות בנוגע להיחלשות אפשרית של קצב ההידבקות בקורונה. 

בארה"ב מצביעים החוזים העתידיים על ירידות קלות במדדים בפתיחת המסחר, לאחר השיאים שנקבעו שם אתמול.

ירידות של 4% נרשמות במניית אייר פראנס קיי.אל.אם  לאחר שהחברה הזהירה שווירוס הקורונה עלול לפגוע ברווח התפעולי שלה בהיקף של 200 מיליון אירו בין פברואר לאפריל 2020. 

10:30

המסחר בבורסות אירופה נפתח בירידות שערים למרות האטה בהתפשטות וירוס הקורונה בסין היבשתית, שסייעה לשווקים אחרים לעלות.

מדד סטוקס אירופה 600  מאבד 0.2%, עם ירידות של 0.7% במגזר הטלקום ועליות של 0.35 במגזר הבנקים. בבורסת שנחאי נרשמה היום עלייה חדה של 1.8% ושנזן טיפסה בכ-2% מתוך תקווה להאטה בהתפשטות הווירוס על רקע ירידה במספר מקרי החולים החדשים וצעדי תמריץ נוספים מצד סין.

נכון לאתמול דווח בסין על 114 מקרי מוות נוספים ועל 394 חולים חדשים, כך שמספר מקרי המוות בסין היבשתית מגיע ל-2,118 ומספר החולים ל-74,576 מקרים. מספר המקרים החדשים היה נמוך דרסטית לעומת 1,749 יום קודם לכן.

יפן אישרה היום כי שני נוסעים על האונייה דיימונד פרינסס מתו. 

 

07:30

המסחר בבורסות אסיה מתנהל היום במגמה מעורבת, לאחר שסין הורידה את ריבית הפריים על הלוואות (LPR) במדינה, במסגרת המאבק בהשפעות הקורונה. בורסת שנחאי  עולה ב-0.5%, ובשנזן נרשמות עליות של כ-1%. בהונג קונג , לעומת זאת, צונח המדד בכ-0.8%. 

בצעד שהיה צפוי במידה רבה הוריד הבנק המרכזי של סין את ריבית ההלוואות לשנה ב-10 נקודות בסיס ולחמש שנים בחמש נקודות בסיס. ההודעה באה לאחר שהבנק הוריד את הריבית להלוואות לטווח בינוני.

ביפן נרשמת עלייה של 0.4% במדד ניקיי , בהובלת זינוק של יותר מ-3% במניית סופטבנק. 

באוסטרליה  נרשמות עליות של 0.3%. שיעור האבטלה במדינה גדל בינואר על בסיס מנוכה עונתיות והגיע ל-5.3% לעומת 5.1% בדצמבר. הדולר האוסטרלי הגיב בירידה מול דולר ארה"ב. 

זינוק של כ-6% נרשם במניות חברת התעופה קוואנטס, לאחר שהחברה הודיעה כי היא מבצעת שינויים בהיקף הטיסות שלה לאסיה לפחות עד סוף מאי.

בקוריאה מטפס מדד קוספי  ב-0.5%.   

אמש (ד') ננעל המסחר בוול סטריט בעליות, כאשר מדדי נאסד"ק ו-S&P 500 עלו ב-0.9% וב-0.5% בהתאמה לשיא כל הזמנים. מדד דאו ג'ונס טיפס ביותר מ-100 נקודות. מניית טבע  הישראלית זינקה ביותר מ-9% בהמשך למסיבת העיתונאים שערך המנכ"ל קאר שולץ אתמול בבוקר בתל אביב.

עוד כתבות

רופאים מקבלים תדרוך על מכונת הנשמה חדשה בבית חולים בהמבורג בגרמניה בשבוע שעבר / צילום: רויטרס

המרוץ לאוויר: כך נראית המלחמה על כל מכונת הנשמה

מכונות ההנשמה הן קריטיות להצלת חייהם של חולי הקורונה הכבדים ● הביקוש הגובר בימי המגפה נתקל בחומת ההיצע המוגבל של "הימים הרגילים", מה שהוביל לזינוק דרמטי במחירים ולניסיונות שונים לאלתר מכונות הנשמה על ידי חברות שעד היום ייצרו מנועים, מכוניות שואבי אבק ועוד

טראמפ ופאוול / צילום: רויטרס, Carlos Barria

מדד חדש של הפדרל ריזרב חוזה צמיחה שלילית של 3.97%

עורכי המדד החדש, המציע מיפוי בזמן אמת עם מבט לעבר ולעתיד, מסבירים שהוא מנסה להראות איך תיראה הפעילות הכלכלית לאורך רבעון אילו היא הייתה נמשכת שנה ● הקריאה הראשונה מצביעה על כך ש"התפתחויות בשבוע שחלף גרמו למדד לרדת לרמה שלא נראתה מאז 2008"

רוני חזקיהו החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: משרד האוצר

לראשונה: ממשלת ישראל מגייסת אג"ח ל-100 שנה

גיוס החוב בשווקים הבינלאומיים צפוי להתבצע ביממה הקרובה ● בין הבנקים שנבחרו לשמש כחתמים בהנפקה: ברקליס, גולדמן זאקס, סיטי ובנק אוף אמריקה

קאר שולץ / צילום: כדיה לוי, גלובס

תרופה של טבע למלריה וזאבת אושרה לטיפול חירום בחולי קורונה

בתגובה זינקה מניית החברה בכ-12% ● זינוק של 120% במניית חברת הטכנולוגיה סופרקום, המספקת פתרונות בתחומי בריאות הציבור והפקת תעודות חכמות

אתגר 14 הימים של "גלובס" / צילום: unsplash, גלובס

איך בונים מכונת הנשמה ושידור חוזר בסתיו: הצטרפו לאתגר 14 הימים של גלובס

ניוזלטר חדש של "גלובס" מגיש לכם מדי יום את מיטב התכנים והפודקאסטים שלנו • נכנסתם לבידוד? כתבו לנו ונשמח לארח לכם לחברה

פלטפורמת הגז של מאגר תמר / צילום: בן יוסטר

עוצרות דיבידנדים למרות רווחי הגז: מורה נבוכים למצבן הפיננסי המורכב של דלק קידוחים ותמר פטרוליום

חובות של מיליארדי שקלים והאטה כלכלית בהשפעת משבר הקורונה מכניסים את החברות המחזיקות במאגרי הגז של ישראל לעמדת מגננה ● הנפגעת העיקרית עלולה להיות קבוצת דלק, שיכולת החזר החוב שלה נסמכת במידה רבה על הדיבידנדים מדלק קידוחים

מישל סיבוני, מנכ''ל קבוצת הראל ביטוח ופיננסים / צילום: "פלאש 90".

הראל הרוויחה 760 מיליון שקל ב-2019, אבל "2020 נפתחה בסערה המשפיעה לשלילה על כל תחומי הפעילות בקבוצה"

היקף הנכסים המנוהלים על-ידי החברה הצטמק ברבעון הראשון ב-2020 בכ-11%, לכ-252 מיליארד שקל ● סך הפרמיות ודמי הגמולים שרשמה החברה חצה את הרף של 30 מיליארד שקל

מטוסי לופטהאנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. טיסות רבות בוטלו בשל משבר הקורונה / צילום: Michael Probst, AP

יאט"א: ענף התעופה יחזור לפעילות מלאה רק ברבעון הרביעי של 2021

ארגון התעופה העולמי (יאט"א): לחברות התעופה יש יתרה של 35 מיליארד דולר על כרטיסים שבוטלו ● "קוראים לצרכנים לקבל הבנה זיכוי במקום החזר כספי על טיסה שבוטלה".

מטוס ארקיע בבנגקוק במהלך מבצע החילוץ / צילום: רפי קוץ

בשעה טובה: מדוע "טיסת החילוץ" שיצאה מהודו הייתה מאתגרת במיוחד

וגם: ישי פרוינד מונה למנכ"ל eBay ישראל ● השיחה

סניף של רשת "גולף" / צילום: בר אל

משבר הקורונה: גולף דוחה את פרסום דוחותיה השנתיים לאפריל

קבוצת האופנה הציבורית נעזרת בארכה שניתנה לתאגידים בנוגע לפרסום דוחותיהם השנתיים ● צפויה להציג ברבעון הראשון פגיעה ניכרת בתוצאותיה בשל משבר הקורונה והסגר שמונע את הפעלת חנויותיה ● עד כה בסקטור האופנה פרסמו דוחות שנתיים פוקס, קסטרו והמשביר לצרכן

פטריק דרהי/ צילום:אלון רון

אין פרטנר: מה הוביל לביטול רכישת חברת התקשורת הישראלית בידי הוט

הסיבות שציינה אלטיס, בעלת הוט, לביטול העסקה בהיקף של 3.6 מיליארד שקל: המצב הכלכלי המתדרדר במהירות והסיכויים הקלושים להתאוששות מהירה ● אלטיס לא הצליחה להשיג מכתב התחייבות למימון העסקה מהבנק הצרפתי BNP

בנק מזרחי-טפחות,?בנק הפועלים, בנק דיסקונט, בנק לאומי, בנק איגוד ובנק מרכנתיל / צילומים: איל יצהר, אייל הצפון, בר-אל

מגבלות התנועה מחמירות ומספר סניפי הבנקים שיקבלו קהל יצטמק ל-15%

זאת החל ממחר, ה-1 באפריל, ולעומת הנחיה קודמת שדיברה על מתן שירות פורנטלי לציבור הרחב בכ-25%-30% מסניפי הבנקים

צוות אקסוניוס. עופרי שור, דין זיסמן, אבידור ברטו בצילום אבישי פינקלשטיין

חברת הסייבר אקסיוניוס גייסה 58 מיליון דולר כדי להמשיך להגן על רשתות

אקסיוניוס גייסה עד היום 95 דולר בסך הכול, והיא מעסיקה 80 עובדים בתל אביב ובניו יורק ● מהחברה נמסר כי הכנסותיהם השנתיות גדלו ב-910% בשנת 2019 ביחס לשנה שלפניה, וכי הם אחת מחברות הסייבר שצמחו בצורה הכי מהירה בשנה האחרונה

ערן יעקב / צילום: יונתן בלום, גלובס

אתר רשות המסים קורס לאחר שנפתחה האפשרות לקבלת סיוע לעצמאים

חלק מבעלי העסקים והמייצגים שמנסים להיכנס לאתר מצליחים לאחר כ-2-3 דקות המתנה, ובהמשך האתר עובד לאט אך הם מצליחים להשלים את הליך הרישום, ואחרים כלל לא מצליחים להיכנס או שנתקעים במהלך מילוי הטפסים באתר

כריסטיאן דרוסטן / צילום: AXEL SCHMIDT, רויטרס

הווירולוג שמציע: כך אפשר להחזיר את בתי הספר

פרופ' כריסטיאן דרוסטן, וירולוג שמייעץ לקאנצלרית אנגלה מרקל, מדבר על היום שאחרי המגפה: "מעל להכול חייבים למצוא פתרון ללימודים בבתי הספר" ● קורונה – אסטרטגיית יציאה, מדור חדש

עובד בצוות הרפואי מבצע בדיקת קורונה ברשות הפלסטינית / צילום: Mussa Qawasma, רויטרס

10,000 בדיקות ביום בסכנה: ההסכם בין משרד הבריאות למיי הריטג' בסימן שאלה

מיי הריטג' הייתה אמורה להקים מעבדה שתחל לפעול בתוך שבוע וחצי ● משרד הבריאות: "לא נחתם הסכם, אלא מזכר הבנות. אנחנו בוחנים את הדברים מחדש"

התרופה Ajovy של טבע / צילום: יח"צ

טבע ניצחה במאבק על הפטנט של אג'ובי, המניה מזנקת

ועדת הערעורים של ​משרד הפטנטים של ארה"ב דחתה את הערעור של אלי לילי על הפטנטים של טבע ● לפני כחודשיים הודיעה טבע על אישור FDA לשיווק המזרק האוטומטי של התרופה, וכן על תוצאות חיוביות בניסוי קליני בתרופה ביפן

בנימין נתניהו, משה בר סימן טוב ויעקב ליצמן במסיבת עיתונאים על ההיערכות לקורונה / צילום: יח"צ

בקשה מוועדת הקורונה: קיימו דיון בנושא שקיפות המידע

ארגונים חברתיים, בהובלת עמותת 'צדק פיננסי', חושבים שיש לשפר את אופן פרסום הנתונים אשר על בסיסם מתקבלות ההחלטות ואת אופן פרסום החלטות הממשלה  ● תלונות עיתונאים נגד דוברות משרד הבריאות באשר למסירת נתונים

כחלון ונתניהו / צילום: Amir Cohen, רויטרס

קחו מענק סיוע מהמדינה (ואל תשכחו לשלם עליו מס): כל מה שצריך לדעת על תוכנית החילוץ למשק

התוכנית בהיקף של 80 מיליארד שקל היא אומנם חסרת תקדים אך גם כוללת לא מעט אותיות קטנות ● הסיוע לעצמאים עשוי להפוך להלוואה, חלקים בתוכנית בכלל זקוקים לחקיקה, ולכן יחכו להקמת ממשלה; וכדי להבין באופן מלא איך יחושב הפיצוי תיאלצו לחכות לאחרי החג ● "גלובס" עושה סדר

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל

הצרות של רשת 13: אלי עזור דורש החזר הלוואה בסך 10 מיליון שקל - וגל קיצוצים נוסף בדרך

הדרישה הכספית של עזור מתווספת לשלל הבעיות עמם מתמודד בימים אלה המנכ"ל הטרי אבי בן טל ● כעת מנסים ברשת ובחברת החדשות למזער נזקים ע"י קיצוצי כוח אדם והקדמת המעבר מבית הוורד למשרדי רשת