גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

פרשנות: לביידן יש סיכוי במירוץ הדמוקרטי? יהודי ארה"ב מתפללים שכן

סבב הבחירות המקדימות בקרוליינה הדרומית בשבת, נותן לסגן הנשיא לשעבר הזדמנות כמעט אחרונה לגבור על ברני סנדרס ולזכות במועמדות המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ● הכרעה בין טראמפ לסנדרס בנובמבר היא אופציה שמחרידה את היהודים האמריקאים

ג'ו ביידן וברני סנדרס / צילום: Matt Rourke, AP
ג'ו ביידן וברני סנדרס / צילום: Matt Rourke, AP

סבב הבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית בקרוליינה הדרומית מחר (שבת) הוא יום הדין של ג'ו ביידן, סגן הנשיא לשעבר, שיצא חבול ושרוט מהסבבים הקודמים. הפוליטיקאי שהיה אמור לקטוף את המועמדות הדמוקרטית לנשיאות בלי להתאמץ, ולו רק בגלל הילת ברק אובמה, כשל כבר בתחילת המסלול.

עכשיו, אחרי שלושה הפסדים בסבבים הקודמים של הפריימריז, נפתח לפני ביידן חלון הזדמנויות בקרוליינה הדרומית, על פי סקרים, ובוחרים יהודיים רבים בארה"ב מחזיקים לו אצבעות. הם מבינים, שאם ביידן ינשור מהמירוץ לנשיאות, יש סיכוי יותר מסביר שבבחירות הכלליות בנובמבר יתחרו על קולות הבוחרים דונלד טראמפ וברני סנדרס. זו אפשרות שמחרידה את רוב היהודים האמריקאים.

"זה נבלה וזה טרפה", אמר לי רב קונסרבטיבי. הרב מעולם לא תמך במדיניות ישראל כלפי הפלסטינים, אך את עמדות סנדרס בסוגיה הזו הוא פשוט אינו מסוגל להכיל. אבל, מבחינתו, כמו מבחינת רוב יהודי ארה"ב, הצבעה לטראמפ כלל אינה אופציה.

אף לא סקר אחד עימת את טראמפ מול סנדרס לפני מדגם של בוחרים יהודיים, אך פילוחים של נתוני סקרים מרמזים שאם טראמפ וסנדרס יהיו שמות המועמדים לנשיאות על טפסי ההצבעה, רוב היהודים יצביעו כשיד אחת סותמת את האף - אבל הם יתנו את קולם לסנדרס, לא לטראמפ.

העובדה שסנדרס יהודי ("גאה", על פי דבריו) אינה מעלה ואינה מורידה מבחינת בוחרים יהודיים. על פי סקר של מכון המחקר החברתי פיו (PEW), שנערך באמצע ינואר 2020, סנדרס ומייק בלומברג (המתמודד היהודי האחר במירוץ הדמוקרטי) מקבלים תמיכה רק מחמישית מהבוחרים היהודיים (11% לסנדרס, 8% לבלומברג). 31% מהיהודים תומכים בביידן, 20% באליזבת וורן ו-13 בפיט בוטג'ג' (11% נוספים אינם בטוחים או מסרבים לענות).

וכיצד יתפלג הקול היהודי בבחירות לנשיאות בנובמבר? 31% מהבוחרים היהודיים יצביעו בעד טראמפ (24% בוודאות, 7% קרוב לוודאי); 62% יצביעו המועמד הדמוקרטי, יהיה זה מי שיהיה (57% בוודאות, 5% קרוב לוודאי).

ומזווית אחרת: הסקר ביקש מהנשאלים לדרג את תחושותיהם אם טראמפ ייבחר שוב בנובמבר. הנשאלים היהודיים השיבו כך: נרגש - 13%; הקלה - 19%; אכזבה - 18%; זעם - 48%.

להשוואה: בבחירות לנשיאות ב-2016, 71% מיהודי ארה"ב הצביעו בעד הילארי קלינטון, 24% לטראמפ; ב-2012, 69% מהיהודים הצביעו בעד ברק אובמה (לתקופת כהונה שנייה), 30% למיט רומני; ב-2008, 78% מהיהודים הצביעו בעד אובמה, 22% בעד ג'ון מקיין.

התמיכה הנמרצת של טראמפ בישראל, לרבות העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, צפויה אפוא להניב לו תשואה אלקטורלית דלה למדי בפלח הבוחרים היהודיים.

בהתמודדות פוטנציאלית של טראמפ מול סנדרס, ניתן להניח שהאחרון נתפס כרעה פחות חולה מטראמפ. מבחינת פלח גדול של יהודי ארה"ב, ברור אפוא שביידן הוא ברירת מחדל נחשקת. הם מקווים שתבוסות העבר שלו אינן מצביעות על מפלות בעתיד.

מצטייר כאדם עייף

את הסבב הראשון במדינת אייווה, שנערך במתכונת התכנסויות קהילתיות, סיים ביידן במקום הרביעי, אחרי פיט בוטג'ג', ברני סנדרס ואליזבת וורן. אוי לכלימה. "לא אנסה להמתיק את המציאות", אמר ביידן לאחר מכן. "ספגתי אגרוף בבטן". מסבב הפריימריז בניו-המפשיר הוא יצא בשן ועין, במקום החמישי.

"יש דם במים", אמר אז קוונטין ג'יימס, פעיל דמוקרטי שעומד בראש ועדה לקידום פוליטיקאים שחורים. "בוחרים שחורים מתחילים עתה לנטוש את ביידן... אחת הסיבות לכך ששחורים רבים תומכים בו היא ההערכה שיש לו הסיכוי הגדול ביותר להפיל את דונלד טראמפ... עכשיו כשמתברר שבוחרים לבנים מתנערים מביידן, לא ברור אם הוא בכלל יזכה במועמדות".

הסבב השלישי, בנוואדה, לפחות לא הסתיים בהשפלה, מבחינת ביידן. הוא סיים במקום השני, אחרי ברני סנדרס, עם 20.2% מכלל הנציגים שנוואדה תשלח לוועידה הדמוקרטית הארצית במילווקי, וויסקונסין, ב-16 ביולי. סנדרס צבר 46.6% מהנציגים.

מה אם כן מכביד על ביידן, פוליטיקאי מנוסה ופופולרי במפלגה הדמוקרטית? הגיל (77)? סנדרס הרי מבוגר ממנו בשנה. בכל זאת, ביידן מצטייר כאדם עייף, כאצן שנגמר לו האוויר באמצע המירוץ. בעימותים הטלוויזיוניים הוא כמעט אדיש, ולפעמים הוא נראה אפילו כמשקיף מהצד. סנדרס לעומתו הוא דינמו. הוא מתרגש, הוא זועק, הוא מניף ידיים. יתר על כן, מסע גיוס הכספים של ביידן מקרטע, וזו כמובן תולדה של מעידותיו עד עתה. הכסף הגדול הולך לסנדרס ובוטג'ג'. גם מטה הקמפיין שלו צולע, לדברי כתבים שמסקרים אותו מקרוב.

אך התגובה הסטנדרטית של ביידן לא משתנה: "חכו לפריימריז בקרוליינה הדרומית. נצחוני שם מובטח". בעימות הטלוויזיוני האחרון לפני הסבב הזה, אור ליום ד', נשאל ביידן האם יפרוש מהמירוץ אם ימעד בקרוליינה הדרומית. הוא השיב ללא היסוס: "אני אנצח שם". אמונתו מבוססת על העובדה שיותר ממחצית מהבוחרים הדמוקרטים במדינה זו הם שחורים, בייס נאמן לדמוקרטים בכלל ולביידן בפרט. הם זוכרים היטב שביידן היה סגן נאמן לנשיא השחור הראשון בתולדות ארה"ב.

ואכן, סקרים עדכניים מאששים את הערכתו של ביידן. סקר של אוניברסיטת מונמאות (Monmouth) בקרוליינה הדרומית, שהתפרסם אתמול (ה'), העלה ש-36% מהנשאלים יצביעו מחר בעד ביידן; רק 16% יצביעו בעד סנדרס. סקר של "NBC", שפורסם יומיים קודם לכן, מעניק אף הוא ניצחון לביידן, אם כי בשיעור הרבה יותר צנוע: 27% לעומת 23%.

לאחר שניתן פומבי לסקר של מונמאות, אמר ביידן בפרץ של אופטימיות: "אני מבטיח לכם דבר אחד: אם קרוליינה הדרומית תיתן לי ניצחון, שוב אי אפשר יהיה לעצור אותנו. אנו נזכה במועמדות לנשיאות. אנו נזכה בנשיאות. והכי חשוב - אנו נפוגג את הפחד של אזרחים כה רבים מפני האפשרות של תקופת כהונה שניה לטראמפ".

בשלב זה, נראה שההצהרה הזו חפוזה מדי. שלושה ימים אחרי הבחירות בקרוליינה הדרומית, צפויים להיערך סבבי פריימריז ב-14 מדינות בארה"ב, לרבות קליפורניה וטקסאס מרובות האכולוסין, במה שידוע כ-Super Tuesday. בסבבים אלה ייקבעו 1,357 צירים - פלח גדול מכלל 3,979 הצירים לוועידה המפלגה הדמוקרטית. מספר הצירים שיצליח ביידן לקטוף בסבבים האלה הוא שיקבע אם אכן לא יהיה אפשר לבלום את תנופתו.

עוד כתבות

נתניהו וכחלון / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

הממשלה מבקשת לאשר: תוספת תקציב של עד 90 מיליארד שקל

האוצר הפיץ לפני כניסת השבת את טיוטת החוק לתיקון חוק יסוד משק המדינה, לפיו תוכל הממשלה לחרוג ממסגרת התקציב שקובע חוק היסוד בעד 90 מיליארד שקל ולהעביר 17.7 מיליארד שקלים מסכום זה לביטוח הלאומי לצורך תשלום דמי אבטלה

ניר כנורי, טוטנאור / צילום: יח"צ

"סטריליזציה היא הנשק האולטימטיבי - ה-F15 כדי למנוע התפשטות חיידקים"

ניר כנורי, מנכ"ל יצרנית מכונות הסטריליזציה טוטנאור: "יש לנו נוכחות נרחבת בבתי חולים ומרפאות בעולם, ואנחנו רואים שקיים מחסור אדיר במסכות בעיקר מסוג N95 ובציוד נלווה"● "ביציאה מהמשבר יהיה ביקוש גדול לציוד שלנו"

בנימין נתניהו במליאת הכנסת / צילום: דוברות הכנסת - עדינה ולמן

דעה: דרושה תוכנית צנע לאומית ורשת ביטחון תעסוקתית

חשוב כי מדינת ישראל והמגזר העסקי יכינו את עצמם למשבר ארוך יחסית, ויאמצו כבר כיום תוכניות צנע מהותיות שיבטיחו את תקומת המשק

ג'ראד קושנר / צילום: Leah Millis, רויטרס

פרשנות: קושנר ישיר לנו סולו - החתן הראשון של ארה"ב יצא למתקפה

החתן הראשון של ארה"ב מתייצב בפעם הראשונה בפני המיקרופונים בתדרוך היומי על מצב הקורונה ויוצא בהתקפה חסרת תקדים על כשירותם והתאמתם של מושלים וראשי ערים ש"אין להם מושג מה מתרחש במדינותיהם"

ישראל צריכה למנות צאר כלכלי חזק / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

פרשנות: קבלו צ'ק של 500 שקל - הנקודה שבה נתניהו צודק וכל הכלכלנים טועים

אף כלכלן סביר מהזרם המרכזי לא יסכים להגיד מילה טובה על מהלך של חלוקת צ'קים להמונים, אבל כוחו של המהלך שביצע נתניהו הוא בכך שיש לו הצדקה ערכית

מסעדת אילבן מדיסון פארק בניו יורק / צילום: AP

בצל הקורונה: המסעדה שזכתה בשלושה כוכבי מישלן הופכת לבית תמחוי

"אילבן מדיסון פארק", הממוקמת בניו יורק ונחשבת לאחת המסעדות הטובות בעולם, מתגייסת לסייע לצוותים הרפואיים ולנזקקי העיר, ותגיש כ-3,000 ארוחות ביום במחירי בית תמחוי

“מליפיסנט: אדונית הרשע" /   צילום: באדיבות פורום פילם

מטיפולי פוריות ועד ניאו נאצים: 5 המלצות צפייה לעת בידוד ומגפה

המשפחתי, העילאי, הקשוח, האופטימי, וסרט הילדים. המלצות קולנועיות לתקופה הזו

סר קיר סטארמר / צילום: AP

בריטניה: מנהיג חדש נבחר ללייבור; "מזדהה ותומך בציונות"

תהליך הבחירה לתפקיד התנהל בצל משבר הקורונה בממלכה המאוחדת, וחוסר שביעות בציבור מהמהלכים של הממשלה בראשות בוריס ג'ונסון ● סר קיר סטארמר יחליף בתפקיד את ג'רמי קורבין

אוגוסט. ,G7 מנהיגי העולם בכנס באוגוסט / צילום: רויטרס Philippe Wojazer

האם נגיף הקורונה יביא לסוף עידן הגלובליזציה?

החודשים הקרובים ירגישו כמו סוף עידן הגלובליזציה לכאורה ● ייתכן שהם יהיו סוף השלב הראשון שלה, אבל יהיה השלב הבא, שיהיה פחות אופורי וגם פחות מכאיב ● האם התהליכים והפעילוית הכלל-עולמיות שנוצרובמאה השנים האחרונות בין מדינות העולם ימנעו נסיגה מתמשכת לאחור

פרופ’ ברכה רגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מה חושבת הווירולוגית הבכירה בישראל על הסיכוי למצוא חיסון לקורונה

פרופ' ברכה רגר מאוניברסיטת בן גוריון, מהווירולוגים הבכירים בישראל, חשבה בתחילת הקריירה שלה שחיסונים יעשו לווירוסים מה שעשתה האנטיביוטיקה לחיידקים • באופן אירוני, היא אומרת ל"גלובס", הצלחתם הובילה לנטישת התחום ומענקי המחקר נעלמו • עכשיו אנחנו משלמים את המחיר

רמי גראור / צילום: איל יצהר

מנכ"ל שירות התעסוקה: "אף אחד לא חזה כזה צונאמי של אבטלה"

מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור, מספר על הרגע שבו התברר שיהיו יותר ממיליון מובטלים, על החלשים שפוטרו ראשונים ועל הרופאים הפרטיים שהגיעו ללשכות, ומעריך כי מאות אלפים יתקשו לחזור למעגל העבודה ● פורטפוליו

דביבונים מוערמים בכלובים צפופים בשוק לחיות בר במחוז Guangzhou. לא הסיקו מסקנות לאחר מגפת הסארס / צילום: Xinhua, Liu Dawei, Associated Press

לסוחרי חיות הבר בסין היה לובי פוליטי חזק. כך הם קיבלו הגנה מהממשלה וכך התפרצה הקורונה

ד"ר פיטר לי, מומחה למדיניות הסינית לחיות בר, מסביר כי במשך שנים שכנעה התעשייה את ההנהגה בבייג'ינג שהיא תורמת לתעסוקה, מצילה חיים ומגנה על הטבע: "קבוצה קטנה החזיקה אומה שלמה בת ערובה" • האיסורים שהוטלו אחרי התפרצות הסארס בוטלו מהר, הפעם אולי זה ייגמר אחרת

לא נוגעים באורח החיים. סטוקהולם, בשבוע שעבר / צילום: David Keyton, AP

בשבדיה חיים כמעט כאילו אין קורונה: האם זה ייגמר באסון?

בתי הספר פתוחים, המסעדות מלאות והרחובות שוקקי חיים ● ראש הממשלה התנצל מעומק לבו כשהודיע שמעתה מותר לשבת במסעדות רק סביב שולחנות ולא על הבר ● ליאורה לויאן עוברת את משבר הקורונה בגטבורג ונפעמת מהסירוב המוחלט של השבדים לצאת מהשגרה ● האזינו לפודקאסט "דברים שרואים משם"

חיטוי של שכונה ברומא, איטליה / צילום: Mauro Scrobogna/LaPresse, AP

האם מספר המתים באיטליה גבוה בהרבה מהנתונים הרשמיים ?

ניתוח של "וול סטריט ג'ורנל" מעלה כי באזורים שהוכו במיוחד במגפה, איטליה לא מדווחת על אלפי מקרי מוות ●   "אנשים מתים מבלי שנבדקו כי הזמן והמשאבים מוגבלים", אומר יוג'ניו פוסאטי, סגן ראש העיר קוצ'אליו

לירון ברייר–דנציגר / צילום: תמונה פרטית

"החודש שילמתי דמי ביטוח לאומי ומע"מ והכול. זה לא יחזור אליי בשום צורה"

לירון ברייר-דנציגר, צלמת ואמנית שהתרגלה ליומן עמוס בשגרה, מצאה עצמה עם גל ביטולים והפסקה חדה בפעילות ● "להיות עצמאי בישראל זה קשה. ולהיות אישה עצמאית, זה עוד יותר קשה. לא מרגישים שדואגים לנו"

מרכז הסחר העולמי בוול סטריט, ניו יורק, העמוס בדרך כלל, שומם / צילום: John Minchillo, Associated Press

מספר המתים בניו יורק צפוי לעקוף הלילה את זה של אסון התאומים

מושל ניו יורק מדווח על "הזינוק הגדול ביותר ביום אחד במספר המתים מאז תחילת המגפה" – 562 הרוגים, מ־2,373 אתמול ל־2,935 היום ● באסון התאומים נהרגו 2,977 איש

מפעל רכב מושבת 
של GM בקוריאה הדרומית
צילום: רויטרס, Yonhap News Agency

עוד מכה נוחתת על תעשיית הרכב: חשש מגל פשיטות רגל של ספקים

ספקית רכיבים גרמנית הודיעה היום על פשיטת רגל ויצרנית רכב חשמלית עצמאית הגישה בקשה להקפאת הליכים ● גרמניה מושיטה רשת ביטחון לחברות סטארט-אפ

"שיטפו את הידיים! כולנו בזה יחד", גרפיטי בבריטניה / צילום: Liam McBurney / PA, Associated Press

בוריס ג'ונסון עם חום בבידוד; שיא במספר המתים בבריטניה ביממה

ספרד עקפה את איטליה במספר מקרי הקורונה ● 684 קורבנות קורונה בבריטניה ב-24 השעות האחרונות ● באיטליה נרשמו ביממה האחרונה 766 מתים ו-4,585 נדבקים חדשים

יצחק קלפטר /  צילום: מילנר משה - לע"מ

הקלפטר בן 70: זה הזמן לחזור ל"יצחק", אלבום הבכורה

אלבום הבכורה של יצחק קלפטר חוגג השבוע יום הולדת עגול, אלבום  שהופך את ההסתגרות הביתית להרבה יותר נסבלת.

אהובי גלפנד / צילום: איל יצהר

"בשבוע אחד הכל נפסק": עבור חצי מיליון עצמאים ובעלי עסקים הקורונה היא איום כלכלי קיומי

זה לא היה רק מקור פרנסה עבורם, אלא גם חלק מהנשמה ● כעת, כמו מאות אלפי בעלי עסקים קטנים אחרים, הם ניצבים חסרי אונים מול משבר שאיש לא דמיין ● כך נראים האנשים שמאחורי המספרים