גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מצטיידת במזומנים: דסק"ש מציעה למכירה את החזקותיה בשופרסל

דסק"ש שבשליטת אדוארדו אלשטיין מחזיקה בכ-26% ממניות שופרסל בשווי של כ-1.35 מיליארד שקל ● אלשטיין מזרים 12 מיליון שקל לקופת אי.די.בי לטובת תשלום אג"ח

אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר
אדוארדו אלשטיין / צילום: איל יצהר

חברת דיסקונט השקעות  שבשליטת אדוארדו אלשטיין מבקשת להצטייד במזומנים ומציעה למכירה את החזקותיה (26%) ברשת שופרסל . דסק"ש פרסמה היום (א') הצעה למשקיעים מסווגים לרכוש ממנה מניות שופרסל בתמורה לתשלום מזומן ו/או בתמורה לאיגרות חוב מסדרות ו' ו-י' שהנפיקה בעבר.

בנוסף מציעה דסק"ש גם לבצע רכישה עצמית של אג"ח מסדרות אלה בתמורה למזומן, במקרה שתקבל הצעות אטרקטיביות עבורן. את ההצעות נדרשים המשקיעים המסווגים (גופים מוסדיים, סוחרי נוסטרו, תאגידים ועוד) להעביר עוד היום לידי חברת אפסילון חיתום והנפקות, שבשליטת דסק"ש.

את המהלך מוביל דירקטוריון דסק"ש בראשות היו"ר אלשטיין והמנכ"ל החדש דורון כהן, שנכנס לתפקידו בתחילת השבוע שעבר. שופרסל נסחרה היום בירידה של כ-4% לשווי שוק של 5.2 מיליארד שקל, אולם נותרה מהחברות הבודדות בבורסה שהצליחו לשמור על ערכן בסערה האחרונה בשווקים.

דסק"ש מחזיקה כאמור בכ-26% ממניות שופרסל בשווי של כ-1.35 מיליארד שקל. אג"ח דסק"ש מסדרות ו' ו-י' נסחרו היום במחירים של 94 אגורות ו-74.6 אגורות בהתאמה, המשקפים תשואות שנתיות לפדיון של 15% ו-14% בהתאמה.

מלבד שופרסל, מחזיקה דסק"ש ב-68.7% ממניות נכסים ובניין בשווי של כ-710 מיליון שקל, ב-47.7% ממניות סלקום בשווי של כ-610 מיליון שקל, ב-61% ממניות אלרון בשווי של כ-130 מיליון שקל וכן בנכסים פרטיים. מנגד, לדסק"ש יש גם חוב פיננסי נטו (בניכוי מזומנים שבקופה) בהיקף של כ-3 מיליארד שקל.

הירידות החדות שנרשמו בבורסה בשבועות האחרונים הפילו את מניות נכסים ובניין וסלקום ב-55% וב-22% בהתאמה מתחילת השנה. עקב כך, צנח גם השווי הנכסי הנקי (NAV) של דסק"ש ל-210 מיליון שקל בלבד נכון ליום חמישי האחרון, וזאת לעומת NAV של 1.236 מיליארד שקל שהציגה החברה בסוף 2019.

בנוסף, הובילו הירידות החדות לזינוק בשיעור המינוף LTV (חוב לשווי נכסים) של דסק"ש לרמה של 93%, לעומת 70% בסוף 2 019. בעקבות השחיקה ב-NAV והעלייה ב-LTV, הודיעה דסק"ש כי היא אינה עומדת נכון להיום בשתי אמות-מידה פיננסיות שנקבעו עבור סדרת אג"ח י', וכי אם מצב זה יימשך עד 31 במרץ, יגדל שיעור הריבית המשולם למחזיקי אג"ח אלה ב-0.75% לרמה של 5.55%.

רווח של 14 מיליון שקל בלבד ב-2019

דסק"ש נסחרה היום בבורסה לפי שווי שוק של 455 מיליון שקל, לאחר שאיבדה כ-47% מערכה מתחילת השנה. היום פרסמה החברה גם תוצאות חלקיות ל-2019, לפיהן סיימה את השנה עם רווח נקי המיוחס לבעלי המניות של 14 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של 539 מיליון שקל שנרשם ב-2018.

עוד פרסמה דסק"ש כי ההון העצמי המיוחס לבעלים נשחק ל-1.8 מיליארד שקל בסוף 2019, לעומת 2.3 מיליארד שקל בסוף 2018. גם החברה-הבת, נכסים ובנין , פרסמה תוצאות חלקיות, ולפיהן ההון העצמי שלה גדל בסוף השנה ל-2.3 מיליארד שקל, לעומת כ-2 מיליארד שקל בסוף 2018.

הרווח הנקי המיוחס לבעלי מניות נכסים ובניין הסתכם בכ-1 מיליארד שקל, לעומת 116 מיליון שקל ב-2018. הרווח הנקי ב-2019 הושפע בעיקר מרווח הון שנרשם ממכירת מניות חברת גב ים, שקושש בחלקו מהפסד שנגרם מחלוקת מניות מהדרין כדיבידנד בעין. שני גורמים אלו יחדיו תרמו רווח נטו של 823 מיליון שקל.

נכסים ובניין מחזיקה בין השאר ב-74.2% ממניות חברת IDBG, שמחזיקה בפרויקט המסחר והמשרדים טיבולי שבלאס וגאס. בשבוע שעבר הציעה נכסים ובניין לרכוש את יתרת מניות IDBG מידי אי.די.בי פתוח, בתמורה לכ-97 מיליון שקל.

שלוש הערכות שווי שהזמינו שתי החברות ל-IDBG, העניקו להחזקה של אי.די.בי שווי ממוצע של כ-130 מיליון שקל, אולם בנכסים ובניין דורשים הנחה של 25% על שווי זה, לאור הסיכונים הקיימים בשווקים והמצוקה הפיננסית הנוכחית של אי.די.בי. השלמת העסקה תהיה מותנית בתמיכת רוב מחזיקי מניות המיעוט של נכסים ובניין, מאחר שמדובר בעסקת בעלי עניין.

אלשטיין משלם למחזיקי אג"ח אי.די.בי

אי.די.בי, שגם היא בשליטת אדוארדו אלשטיין, מוגדרת כיום כחברה אחות של דסק"ש. ביום חמישי האחרון בשעה 23:11 דיווחה אי.די.בי פתוח כי אלשטיין הסכים להזרים לקופתה סכום של 12 מיליון שקל באמצעות חברת דולפין שבשליטתו. הכסף ישמש לפירעון תשלום הריבית בסך 11 מיליון שקל למחזיקי האג"ח מסדרה י"ד.

מדובר בהמשך התמיכה של אלשטיין באי.די.בי, אליה כבר הזרים מאז מאי 2014 סכום עתק של כ-2.8 מיליארד שקל. אלשטיין הגיע לפני יותר משבוע לישראל ומאז עוסק בטיפול במצב המורכב אליו נקלעה הקבוצה בשל משבר הקורונה העולמי.

בהמשך למכתב ששלחה לאחרונה ועדת הביקורת של אי.די.בי לאלשטיין, ובו דרישה להעברה מידית של כסף לחברה בסך של לפחות 40 מיליון שקל, דיווחה אי.די.בי כי היא פנתה לבעל השליטה ויחד עמו גיבשה מתווה פעולה, בהסכמה עם הוועדה. זאת, בשים לב להתפשטותו של נגיף הקורונה בארץ ובעולם, ובשים לב גם לנסיבות הקיצוניות שנוצרו והתנודתיות חסרת התקדים בשוקי ההון.

לפי המתווה שסוכם בדירקטוריון אי.די.בי, בין אלשטיין וחברת דולפין לחברי ועדת הביקורת של אי.די.בי, הודיעה הוועדה כי היא מעדכנת את המכתב, כך שסכום הדרישה להזרמה מבעלת השליטה יעמוד על כ-12 מיליון שקל, וזאת במקום סכום הדרישה המקורי שעמד על 40 מיליון שקל.

מתוך סכום זה, סך של כ-11 מיליון שקל יועבר כאמור כתשלום הריבית למחזיקי איגרות החוב (סדרה י"ד) של החברה, העומדת לתשלום ביום 30.3.2020, בהתאם לתנאי שטר הנאמנות. יתרת הסכום, יחד עם מקורותיה הקיימים של החברה, ישמשו על-ידי הנהלת החברה לביצוע תשלומים שוטפים הנדרשים לחברה לצורך פעילותה השוטפת.

עוד נקבע כי הנהלת אי.די.בי תפעל לעדכון של התחייבויותיה כלפי מחזיקי האג"ח, שמסתכמים כיום בכ-2 מיליארד שקל, וזאת בשיתוף פעולה עם נציגיהם של המחזיקים, לתקופה של 90 ימים. במהלך תקופה זו, מתכוונת הנהלת אי.די.בי לפעול יחד עם אלשטיין ודולפין לגיבוש תוכנית ומתווה פעולה בקשר עם מצבה הכספי של החברה ולצורך המשך שירות התחייבויותיה.

לאי.די.בי NAV שלילי עמוק כלומר שסך נכסיה נמוך משמעותית מסך התחייבויותיה, והיא פועלת ברמת מינוף של יותר מ-100%, כך שהיא נמצאת על פניו בסביבה של חדלות פירעון. על-פי מקורבים לנושא, המטרה הפעם היא למצוא במהלך תקופה זו פתרון מלא למצב הפיננסי של אי.די.בי אחת ולתמיד.

בנוסף, נקבע בדירקטוריון אי.די.בי כי החברה תשתף פעולה עם החברה הבת, אי.די.בי תיירות, ועם החברה הנכדה ישראייר, לצורך בחינת מספר אפשרויות או חלופות בקשר למצבה הפיננסי של ישראייר, ובכלל זה ביחס להלוואה שהועמדה לאי.די.בי על ידי אי.די.בי תיירות, שיתרתה עומדת על כ-18 מיליון שקל. באי.די.בי לא מתכוונים בשלב זה להיכנע לדרישת בנק לאומי לפירעון של 5 מיליון דולר מתוך החוב של ישראייר כלפיו, אם אי.די.בי לא תפרע לאי.די.בי תיירות לפחות 3 מיליון דולר מהתחייבויותיה אליה.  

עוד כתבות

אינסטגרם / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

כך מתכננת פייסבוק לנצל את עוינות הממשל האמריקאי כלפי טיקטוק

אינסטגרם, שבשליטתה של פייסבוק, השיקה בשבוע שעבר ב-50 מדינות את Reels, אפשרות ליצירת סרטונים בני 15 שניות, כמו בטיקטוק ● פייסבוק מנסה להעמיד אלטרנטיבה מתחרה אם אכן יאסרו את פעילות טיקטוק בארה"ב

הנשיא טראמפ עומד ברקע פסלי ראשי הנשיאים של ארה"ב, של הר ראשמור המפורסם / צילום: Alex Brandon, Associated Press

זוכר את נובמבר: טראמפ לוחץ על כפתורי הסנקציות, מכסי-העונשין והצווים המנהליים

פחות מ-90 יום לפני הבחירות, הנשיא משתמש בכל סמכויותיו, ואולי גם בלא־סמכויותיו, כדי לשנות את סדר היום ● הוא מעניש בנשימה אחת את "המפלגה הקומוניסטית של סין" ואת בעלת הברית ההיסטורית קנדה ● הקנדים המנומסים מחליטים הפעם להיות פחות מנומסים ולהשיב עין-תחת-עין

מגדלי חוף הכרמל / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

מכה לתשובה: שופטי העליון תומכים בפסילת תוכנית מגדלי חוף הכרמל

השופטים שדנים בסוגיה הודיע כי בכוונתם לתמוך בעמדת גופי התכנון ואיכות הסביבה, שפסלו את התוכנית לייבש קטעי ים בחוף הכרמל, לצורך הקמת 4 מגדלי מלונאות ● התוכנית מקודמת על ידי חברה בשליטת איש העסקים יצחק תשובה

אורית סופר, בעלי "המנשא הנכון", חברה ואתר להדרכת מנשאים להורים / צילום: שרון הורוביץ, יח"צ

"היה לי מזל שהקדמתי להעביר את הפעילות לאונליין"

אורית סופר, בעלי "המנשא הנכון", חברה ואתר להדרכת מנשאים להורים ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

מפגינים מול משרד החוץ בביירות, שנפרץ ביום שבת. על השלטים: "ביירות בירת המהפכה" / צילום: Bilal Hussein, Associated Press

אין ממשלה, אין כסף: המשבר הפוליטי בלבנון חוסם את השימוש בסיוע הבינלאומי

אלפי מפגינים צרו על בניין הפרלמנט ופרצו אל משרד החוץ בקריאה לנבחרים להתפטר ● בינתיים נענו לדרישה להתפטר כמעט כל חברי הפרלמנט מהסיעות הנוצריות וגם שרת ההסברה ● באין ממשלה מתפקדת, הצלב האדום וארגונים אזרחיים מטפלים בסיוע הזורם למדינה המוכה

מפגין מול כוחות המשטרה במינסק, בלארוס / צילום: Sergei Grits, AP

מהומות בבלארוס: רבבות יצאו לרחובות אחרי הכרזת הניצחון של לוקשנקו

עשרות אלפי בני אדם יצאו אמש לרחובות בבלארוס, במחאה על התוצאות החזויות של הבחירות במדינה, לפיהם הנשיא המכהן אלכסנדר לוקאשנקו נבחר מחדש לתפקיד ברוב גדול של 80% ● כוחות הביטחון השתמשו בזרנוקי מים, רימוני הלם וגם ירי בכדורי גומי כדי לנסות ולהשתלט על המחאה

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"לפרסם דיוני הנגזרת נגד בנק איגוד לגבי האשראי לפישמן"

"גלובס" מבקש מביהמ"ש להסיר החיסיון מעל ההליכים הנוגעים להקצת אשראי חריג לפישמן על ידי הבנק

עופר שלח / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הכנסת תקיים דיון בסוגיית רכש הגומלין בעקבות חשיפת "גלובס"

"גלובס" חשף טענות כי פקידי האוצר מעכבים מכרזים בהיקף של עשרות מיליארדי שקלים בשל התנגדותם לסעיף רכש הגומלין, שמחייב לבצע בישראל רכש או השקעות חוזרות ● הדיון בסוגיה יתקיים מחר

הצצה לבית החולים איכילוב בימי קורונה / צילום: אסף לוי

ההסתדרות הרפואית הכריזה על סכסוך עבודה

זאת בתקופת הקורונה ועל רקע המחסור החמור בתקנים וידיים עובדות בבתי החולים ובקהילה ● תוך 14 יום יוכלו 28 אלף רופאים ורופאות לפתוח בשביתה ● האוצר: "מחר יקיים כ"ץ ישיבה על מנת לאפשר לציבור הרופאים להמשיך ולמלא במסירות ומחויבות את תפקידם בתקופה מאתגרת זו"

מתקן רוח של אנרג'יקס, מכשיר מדידה של חברת נובה, רובוט לניקוי בריכה של מיטרוניקס. מיני-מהפכה בהרכב של מדד ת"א 35  / צילום: יח"צ

ת"א הייטק: הכירו את שש מניות הטכנולוגיה שהצטרפו למדד הדגל של הבורסה

התפשטות וירוס הקורונה הביאה לשינוי בטעמי המשקיעים בבורסת תל אביב ● בעקבות זאת, חלה מיני-מהפכה בהרכב של מדד הדגל בבורסה, עם לא פחות משש מצטרפות חדשות, שחמש מהן נכללות בו לראשונה - החל בתחילת שבוע המסחר הנוכחי

בני גנץ ובנימין נתניהו / צילום: Associated Press

צעד למנוע בחירות? נתניהו וגנץ הסכימו להצעה לדחיית התקציב

הצעת החוק מאפשרת את דחיית הגשת התקציב בעוד שלושה חודשים לאחר המועד הקבוע בחוק: הדבר אומר כי ניתן יהיה להגיש תקציב עד חודש נובמבר ● חה"כ הנדל והאוזר: "הצעת החוק תעלה ביום רביעי לקריאה טרומית במליאה, וזו התקדמות מבורכת"

בנק הפועלים/ צילום: יחצ דוברות בנק הפועלים

כך בנק ישראלי יכול להפוך לשותף של בנק אמריקאי גדול

במהלך המאה ה-20 הפכו הבנקים לגופים מורכבים ומסורבלים ● המגמה הייתה התרחבות וצמיחה, עד כדי ניפוח ● אבל אז הגיעה מהפכת הפינטק, והדברים התחילו להשתנות, ונפתחה הזדמנויות גם לבנקים יחסית קטנים ● האזינו

בורסת טוקיו / צילום: Koji Sasahara, Associated Press

עליות קלות בבורסות אירופה; הזהב והנפט מטפסים

הזהב פותח את השבוע בעלייה של 0.7% לרמה של 2,041 דולר לאונקיה ● מתכת הכסף קופצת ב-2.4% לרמה של 28.19 דולר לאונקיה

עו”ד רז נזרי ועו”ד ד”ר גור בליי / צילום: ליאב פלד, עדינה ולמן - דוברות הכנסת

מי המועמדים לתפקיד היועמ"ש של הכנסת, ומה יעשה היו"ר יריב לוין

היועץ החדש ייבחר ע"י יו"ר הכנסת, יריב לוין, מבין כמה מועמדים שיומלצו לו ע"י ועדת איתור ● הרכב הוועדה יקשה על לוין לבחור מועמד שמרן, כפי שהוא רוצה ● לתפקיד צפויים להתמודד מועמדים רבים ● המובילים הם: המשנה ליועמ"ש עו"ד נזרי והיועמ"ש של ועדת חוקה עו"ד בליי

ראש ממשלת ניו זילנד, ג’סינדה ארדרן / צילום: Mark Baker, Associated Press

ראש נקי לפני הבחירות: ניו זילנד חיסלה את הקורונה

בזמן שנבחרי הציבור בניו זילנד נערכים לבחירות שיתקיימו בספטמבר, הממשלה יכולה לרשום הישג ממנו מתפעל העולם כולו: חיסול מוחלט של הקורונה ● זה מה שיכול ללמוד העולם מניו זילנד, ומה שעליה לעשות כדי למנוע התפרצות חוזרת של המגפה

ג'ק דורסי, מייסד טוויטר, וסאטיה נדאלה, מנכ"ל מיקרוסופט בקרב על הטיקטוק / צילום: רויטרס

מה הופך את הרשת החברתית טיקטוק לכל כך אטרקטיבית (ושנויה במחלוקת)?

הרשת החברתית טיקטוק מצאה את עצמה באמצע סערה גיאו-פוליטית ועסקית - טראמפ יוצא נגדה, מיקרוסופט וטוויטר רוצות לרכוש חלקים ממנה ● מה הופך את הרשת החברתית לאימת הממשל האמריקאי, ובמקביל לפעילות עסקית מוצלחת?

ביטוח נסיעות / ביטוח נסיעות / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

רוצים לטוס? התייקרות של עשרות אחוזים במחירי ביטוח הנסיעות

לקראת חידוש הטיסות, חברת פספורטכארד מפרסמת תעריפים מעודכנים לביטוחי נסיעות בתקופת הקורונה ● המחירון החדש הוא דינמי ומשתנה בהתאם למדינות היעד ומצב התחלואה בה ובהתאם לגילו של המבוטח

בית אמות / צילום: איל יצהר, גלובס

הפחתת שווי נכסים הפילה את רווחי אמות ב-94% ברבעון השני

ה-NOI (הכנסה נטו מהפעלת נכסים) ירד ברבעון השני ב-6% ל-168 מיליון שקל, עקב הקלות לשוכרי המרכזים המסחריים בסך של כ-30 מיליון שקל ● החברה הפחיתה ב-6% את תחזית ה-NOI השנתי שלה ובכ-7% את תחזית ה-FFO השנתית

מיכאל ביטון, כחול לבן מול מיקי זוהר, הליכוד / צילום: תמר מצפי, לשכת עורכי הדין

אז מה באמת חושבים הכלכלנים על תקציב דו-שנתי מול חד-שנתי?

בוויכוח על תקציב דו-שנתי כולם טוענים שהכלכלנים לצדם ● ומה טוענים הכלכלנים עצמם? ● המשרוקית של "גלובס"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

עליות קלות בבורסה; רציו קופצת ב-8%, פתאל עולה ב-7%

הזהב פותח את השבוע עם עלייה של כ-0.5% לרמה של 2,040 דולר לאונקיה ● עליות קלות באירופה ובחוזים על מדדי וול סטריט ● מיטב דש: "ממשיכים להמליץ על חשיפה בינונית-נמוכה באפיק המנייתי ולהגביר מעבר לסקטורים מסורתיים יותר"