גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקרב על הנרטיב: ועד חדשות 13 והנהלת רשת ממשיכים להחליף האשמות

מנכ"ל רשת 13 אבי בן טל שלח מייל לעובדים, בו הבהיר כי הימנעות מקיצוצים פירושה פשיטת רגל, והתייחס גם לסוגיית שידור פתיחת משפטו של נתניהו ● ועד חדשות 13 לא נשאר חייב והוציא מיד מכתב תגובה חריף בו האשים את בן טל בחוסר דיוק ובהטעיה

אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל
אבי בן טל, מנכ"ל רשת 13 / צילום: ינאי יחיאל

המלחמה על הנרטיב: ועד עובדי חדשות 13 והנהלת רשת ממשיכים בהתנצחות מילולית ובהעברת תשדורות באמצעות מיילים והודעות. מנכ"ל רשת 13, אבי בן טל, העביר היום (א') מייל לעובדים, שעיקרו הצהרה על מחויבות עמוקה שלו לחופש העיתונות - ומנגד הבהרה כי הערוץ לא יוכל להתקיים בהיקף כוח-האדם הנוכחי, והצהרה כי הימנעות מתוכנית הקיצוצים פירושה פשיטת רגל.

בן טל התייחס גם לסוגיית שידור פתיחת משפטו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, שתסוקר בסופו של דבר על-ידי חברת החדשות, ובתגובה, דקות ספורות לאחר מכן הוציא ועד חדשות 13 מכתב תגובה חריף, בו האשים את בן טל בחוסר דיוק ובהטעיה, תוך שהוועד חושף חלק ממה שהתרחש לשיטתו מאחורי הקלעים בחברת החדשות בימים האחרונים. 

"אין ברירה - הקיצוצים יבוצעו" 

ראשון כאמור שיגר בן טל מכתב, שהפתיחה שלו היא שיר הלל לחדשות 13: "בעיניי", כתב בן טל, "חדשות 13 מורכבת מנבחרת העיתונאים מצוינת. אני גאה בכם, אנשי חדשות 13, על ההישגים האדירים לאורך השנים, על העיתונות הלוחמת, על יכולתכם להיאבק למען הצדק והאמת".

כהוכחה למחויבותו לסוג כזה של עיתונות, הציג בן טל את המאבק שניהל על הישארותו של רביב דרוקר בערוץ, לאחר שזה קיבל הצעה לעבור לעבוד בתאגיד השידור הציבורי.

"לי, כמנכ"ל החברה, יש מחויבות עמוקה לחופש העיתונות של כתבי, פרשני ועורכי חדשות 13. חופש העיתונות והעצמאות העיתונאית הם סוד הקסם של חדשות 13, ובכוונתי לעשות הכול על-מנת שחופש זה יישמר באופן מלא ומוחלט", כתב בן טל. 

נזכיר כי בימים אלה מוביל בן טל תוכנית התייעלות אגרסיבית שמטרתה לקצץ 35% מהוצאות חברת חדשות 13 - מהלך שמשמעותו פיטורים המוניים, גם של עיתונאים. בן טל נדרש לנושא במכתב והסביר: "פעולותיי בעניין תוכנית ההתייעלות נובעים מדאגה למצבה הכספי החמור של החברה. כמי שחשוף לנתונים כולם, אני נאלץ להגיד לכם מפורשות כי לצערי, בהיקף כוח-האדם הנוכחי, הן ברשת 13 והן בחדשות 13, החברה לא תוכל להמשיך ולהתקיים".

"כפי שידוע לכם", הוסיף בן טל, "מאז המיזוג ועד כה הזרים בעל השליטה בחברה, מר לן בלווטניק, סכומי עתק לחברה, ואת משכורות חודש אפריל הצלחנו לשלם רק בזכות הזרמה נוספת מצידו.

"לי, כמנכ"ל החברה, אין מנוס אלא להתאים את מבנה ההוצאות של החברה להיקף ההכנסות. הימנעות מלעשות כך - פירושה פשיטת רגל, על כל המשתמע מכך. לפיכך, אין לנו ברירה - והקיצוצים יבוצעו".

לדברי בן טל, "אנו נמצאים בפני החלטות קשות, אשר לא יהיה מנוס מלבצען. אני מאמין כי איתנות כלכלית היא הערובה הטובה ביותר לשידור חופשי ועמיד ללחצים, ולאחר שנתאים את מבנה ההוצאות להיקף ההכנסות ונביא את החברה לחוף מבטחים, נוכל לצמוח, לשגשג ולהתחזק, ומעל הכול - נוכל כך להבטיח את החופש העיתונאי המלא הנחוץ לעשייה הברוכה של אנשי חדשות 13". 

"אי-ודאות לשידור רציף" 

כאמור, בן טל מתייחס לסוגיית שידור פתיחת משפטו של נתניהו, סוגיה שהגיעה בסוף השבוע האחרון לבג"ץ, לאחר שברשת ביקשו להעביר את השידור באמצעות חברת הפקה חיצונית ולא באמצעות חברת חדשות 13. הסיבה לכך הייתה פתיחת קבוצת חמ"ל לעובדי חברת החדשות בלבד, ללא עובדי רשת, זאת לאחר שבחדשות 13 הבינו כי ההנהלה מתעתדת בקרוב להותיר בידי חדשות 13 רק את הפקת המהדורות והמבזקים. חמישה עיתונאים בכירים פנו בתגובה לבג"ץ, ורשת בתגובתה טענה כי הסיבה לכך שהוחלט על העברת השידור לחברה חיצונית היא אי-ודאות לשידור רצוף, כלומר חשש שהעובדים ישבשו את השידור.

בן טל נדרש במכתבו לנושא זה, ותוך שהודה למנכ"ל חברת החדשות ישראל טוויטו, "אשר פעל במהלך השבת על-מנת להביא לפשרה בסוגיית שידור משפט ראש הממשלה", הוא גלגל שוב את האשמה לעובדים: "החלטתנו שלא לאפשר לאנשי חדשות 13 לבצע שידור זה, הייתה לי קשה מאוד. עם זאת, היא הייתה הכרחית נוכח החשש שלנו שהשידור ישובש כחלק ממאבק העובדים. משהתחייבה נציגות הוועד לישראל כי השידור לא ישובש, החלטנו לאפשר קיום השידור, כפי שהיה צריך להיות לכתחילה, על-ידי אנשי חדשות 13".

כאמור, ועד עובדי חדשות 13 וארגון העיתונאים הגיבו מיד במייל תקיף משלהם: הם הזכירו כי בעקבות העתירה שהגישו חמישה מכתבי חברת החדשות וארגון העיתונאים, בג"ץ העניק תוקף של פסק דין להחזרת המשדר לידי חדשות 13, וציין כי גם בעתיד - "חברת החדשות היא שתפיק, כמתחייב בחוק, שידורים בעלי אופי חדשותי". הוועד עדכן כי "בקשת החברה למחוק את העתירה, כדי להימנע מיצירת תקדים, נדחתה". 

"נקמה קטנונית" 

"קשה שלא לתמוה על מכתבו של מנכ"ל רשת, אבי בן טל, הרצוף למרבה הצער אי-דיוקים במקרה הטוב וניסיונות הטעיה של ממש במקרה הגרוע", הוסיף הוועד. "מר בן טל קיבל אתמול העתק מהמכתב ששיגרנו למנכ"ל חברת החדשות, ובו הובהר מעל לכל ספק כי לאיש מבין עובדי החברה לא הייתה מעולם כוונה לשבש בדרך כלשהי את משדר הדגל שלקראתו היא מתכוננת זה שבועות.

"היוזמה הבלתי חוקית להפקיע את המשדר מחברת החדשות נבעה מנקמה קטנונית על צעדים ארגוניים לגיטימיים של הוועד, ורק משהתברר כי בג"ץ צפוי להתערב - רשת חזרה בה מההחלטה וניסתה לתלות את הפקעת המשדר ב'חשש', מומצא לחלוטין, מ'אי-רציפות לכאורה של השידור'".

לדברי הוועד, "חמור בעינינו כי גם לאחר שמנכ"ל רשת קיבל מאיתנו את ההבהרות הללו בכתב, וגם לאחר שבכירים בחברה הודו באופן בלתי רשמי כי אין בטענות מאומה, מר בן טל ממשיך להדהד בתפוצת המייל של החברה (ולא רק בה) את ההכפשות השקריות נגד העובדים. ההתנהלות בפרשה כולה מדליקה נורת אזהרה בוהקת בדבר החובה המוטלת עלינו כעובדים לעמוד על המשמר גם בעתיד".

הוועד מתייחס גם להישארותו של רביב דרוקר בערוץ וכתב: "מר בן טל מציין את ההישג החשוב בהישארותו של רביב דרוקר בחדשות 13. אנו מברכים על התפתחות זו, שהיא לכל הדעות אסטרטגית בשימור עוצמתה העיתונאית של החברה, ושמחים מאוד על ההחלטה שקיבל רביב. עם זאת, קשה שלא לתמוה על הזמן הרב שנדרש לרשת להודיע כי תקיים את החוזה שכבר נחתם עם מערכת 'המקור' עד סוף 2020, תוך קיצוץ תקציבי במשאבי התוכנית. גם לאחר העיכוב הניכר, שכמעט והסתיים על-פי הפרסומים בעזיבה של נבחרת התחקירים הטובה בישראל, אין לתוכנית עדיין חוזה לשנה הבאה.

"אנו מצפים כי 'המקור', שזקוקה מטבעה לאופק ארוך-טווח על-מנת למצות את יכולותיה, תזכה מכאן ואילך לוודאות ולתקופת התקשרות התואמות את הצרכים הללו. בהזדמנות זו אנו מבקשים לברך את חברינו ב'המקור' על ההישגים יוצאי הדופן עם פתיחת עונת השידורים הנוכחית - הן במישור העיתונאי והן בטבלאות הרייטינג".

הוועד מדגיש כי עובדי חדשות 13 אינם אדישים למצבה הכספי הקשה של החברה ומוכנים להירתם כתמיד להתמודדות עם המשבר. "בעבר הוכחנו פעמים רבות כי אנו שותפים מלאים גם לתוכניות הבראה מאתגרות - כל עוד אלה נעשים באופן מידתי, שקוף ובשיתוף העובדים. מכאן ועד לחיסולה של חברת החדשות, במתכונת שהוצעה עד כה על-פי תוכנית הקיצוצים של רשת - הדרך ארוכה מאוד".

עוד כתבות

אתר שאיבת נפט באיראן / צילום: ראהיב הומוודני, רויטרס

נשיא איראן רוחאני: ישראל אחראית לחיסול מדען הגרעין

בהודעה שנמסרה מטעם חסן רוחאני, נמסר כי חיסולו של אחד ראשי תכנית הגרעין של איראן מראה את היאוש שאליו נקלעה ישראל ● שגריר איראן באו"ם פנה למזכ"ל הארגון ולמועצת הביטחון וטען כי יש בידי איראן סימנים לכך שישראל אחראית לחיסול

אופירה אסייג / צילום: רונן אקרמן יח"צ

דעה: הכללים הבסיסיים נשכחו. ואז הגיעה אופירה אסייג

תקשורת המיינסטרים נכנעה ברובה לסטנדרטים עיתונאיים רופסים והתרגלה להנהן לראשים מדברים שמדקלמים דפי מסרים ● השפה הבוטה שלה אולי מטעה, אבל אסייג עובדת בשביל הצופים

ביקורת דרכונים בנתב"ג / צילום: מיכל רז-חיימוביץ, גלובס

שני אנשי עסקים שנחתו מדובאי ללא אישור כניסה גורשו מישראל

"ישראל היום" פרסם כי בני זוג שהגיעו לפגישות עסקים גורשו מישראל לאחר שהתברר שהחברה המארחת לא הסדירה את אישורי הכניסה ● במקביל, כעשרה ישראלים סורבו לעלות על טיסה לדובאי בשל בעיה עם אישורי הכניסה

בניין רבע הקילומטר בבאר שבע / צילום: בר - אל

"שיכון רבע הקילומטר": המבנה האייקוני של באר שבע שהפך למרכז קליטה

הבניין הארוך בארץ היה חלק ממעבדה אדריכלית נרחבת בבאר שבע והיה אחד מהניסיונות המעניינים להתמודד עם האקלים של המדבר ● מדור אדריכלות

שר השיכון יעקב ליצמן / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

מתנה מליצמן והסיפור שמאחורי שיאי המשכנתאות השנה. כותרות הנדל"ן

איך זה שדווקא השנה הציבור נטל יותר משכנתאות מאי פעם ● האם רוכשי דירות בפריפריה עומדים לקבל משר השיכון "מתנה" של 100 אלף שקל ● המחקר שמבקש ללמד מדוע הפקקים לא נעלמו ● ולידיעת מירי רגב (שמתלבטת האם להתנגד למטרו) -עד כה תכנון הפרויקט עלה חצי מיליארד שקל

שלמה קרמר / צילום: איל יצהר

שלמה קרמר כבר ראה חברה אחת או שתיים וגם הפעם הוא בטוח שיש לו סוס מנצח

חברת הסייבר של קרמר קייטו נטוורקס הפכה בשבוע שעבר ליוניקורן: "זיהינו קודם את מה שהחברות הגדולות מנסות להיכנס אליו בחצי השנה האחרונה" ● בראיון הוא מסביר למה הקים את המטה בארץ, איך הוא יודע באיזה סטארט־אפ להשקיע ומה צריך להשתנות כדי שכולם יוכלו להשתלב בענף

חוש הריח / אילוסטרציה: שאטרסטוק

כך עשויה הפגיעה בחוש הריח לסייע בפיצוח מנגנון ההחלמה של הקורונה

לצ'יפס עשוי להיות ריח של בשר מרקיב ● קפה מעלה ניחוחות של צמיגים נשרפים ● לשוקולד יכול להתלוות טעם כימיקלי מתוק אבל מעורר בחילה ● חוקרים בוחנים את הסיבות העצביות הגורמות לחלק מהאנשים שחטפו את הנגיף לחוות תתרנות או אובדן חלקי של חוש הריח

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

כ"ץ יציג השבוע את התקציב; כחול לבן: "50% שיוצאים לבחירות"

שר האוצר הודיע כי יציג את תקציב 2021 בפני נתניהו וגנץ כבר השבוע ● גורמים בכחול לבן טוענים כי אם נתניהו אכן היה רוצה פשרה, הוא היה מנחה את כ"ץ להניח את התקציב לאישור עוד השבוע ● ביום רביעי תעלה להצבעה הצעה לפיזור הכנסת של לפיד, אם כחול לבן תתמוך בה - הכנסת תפוזר

מודליאני 10 תל אביב. הדמיה / צילום: יח"צ

"צריך להבין שזה בסדר שמישהו אחד יקבל טיפה יותר בשביל האינטרס של כולם"

הדיירים ברחוב מודליאני 10 בתל אביב התפנו לאחרונה מהבניין לקראת הריסתו ובניית בניין חדש ● "פרויקטים כאלה, לא צריכים לקחת יותר מארבע שנים – שנתיים אישורים ועוד שנתיים בנייה"

רון יקותיאל. “אנחנו לא מחפשים להימכר, אבל אם תגיע ההצעה הנכונה - נשקול אותה”
צילומים: איל יצהר,

"זום ייצרה סוס מהיר יותר, אנחנו מנסים לייצר חללית"

לפני 14 שנה הקים רון יקותיאל עם כמה חברים את קלטורה, חברה שמפתחת פתרונות וידיאו לארגונים ● בראיון לגלובס הוא מדבר על המהפכה שרק החלה ("חשבתי שאנשים יהיו יותר גמישים"), על התוכניות האסטרטגיות של החברה ("כל האופציות על השולחן") וגם על חוויית היזמות

וולבו XC40 פלאג-אין יח"צ

גרסת הפלאג-אין של וולבו לא מרשימה מבחוץ, אך מפתיעה מבפנים

גרסת הפלאג-אין של ה-XC40 לא מרשימה במיוחד מבחוץ, וגם לא מאוד מרווחת ביחס למתחרות ● היא מחפה על כך עם יחידת הנעה מתוחכמת וביצועים מהנים

מיכל ברנס / צילום: איל יצהר

"האוכל שלנו משקף את האדמה, ההרים, הצמחים, העצים והמערות. את כל זה להכניס למשלוח?!"

מיכל ויעקב ממסעדת מג’דה היפהפייה שבכפר עין ראפא, משלבים מטבח ערבי מסורתי כפרי, מטבח איטלקי ובישול אישי ● "איך אני אמורה להכניס את כל הסיפור הזה לתוך משלוח?" ● שיחה עם יהודייה שגרה בכפר ערבי

בניין נטוש בחיפה / צילום: ויטלי דותן לובוב

"הזנחה גוררת הזנחה": אתר אינטרנט חדש ימפה את המבנים הנטושים בארץ

במדינת ישראל יש 170 אלף דירות עזובות - ואלה רק הרשומות • ויטלי דובוב דותן הקים אתר ליצירת מאגר מידע על המבנים הנטושים: "בניין זה לא מוצר כלכלי פרטי. מרגע שהוא עומד במרחב הציבורי הוא משפיע על סביבתו"

רוג'ר ג'פסן (משמאל). אייפא"ק סידרה לו קריירה פוליטית קצרה / צילום: AP

איך זה שסנאטור אחד מעז

הוא שילם מחיר כבד, והפסיד את מושבו ● את הלקח למדה על המערכת הפוליטית ● לזכרו של רוג'ר ג'פסן

ישראל כ"ץ / צילום: אמיל סלמן-הארץ

הרחבת העדפת תוצרת כחול לבן: מוותרים על מכרזי משרד הבריאות, והאוצר מסיר את התנגדותו

בימים האחרונים גובשה טיוטת הצעת מחליטים חדשה בנוגע להרחבת העדפת רכש כחול לבן, אשר מוסכמת על האוצר, משרד רה"מ, נשיאות המגזר העסקי וההסתדרות  ● הנושא המרכזי שירד מהשולחן הנו המנגנון שנועד להעמיק את העדפת תוצרת הארץ

גניבת מטבעות דיגיטליים / איור: שאטרסטוק

סין לכדה 4.2 מיליארד דולר במטבעות קריפטו במאבק נגד הונאת פלוס-טוקן

לפי פסק דין של בית משפט סיני שנחשף השבוע, פלטפורמת מסחר הקריפטו המזויפת פיתתה יותר מ-2.6 מיליון משקיעים ● פלוס-טוקן גנבה מהם את מטבעות הקריפטו שהפקידו בידיה, בשווי שנאמד כיום ביותר מ-11 מיליארד דולר

החיסון של חברת "ביונטק" ופייזר / צילום: אתר החברה

דיווח: בריטניה צפוייה לאשר את החיסון של פייזר בשבוע הבא

כך דווח ב"פייננשל טיימס" ● לפי העיתון, החיסונים הראשונים צפויים להתחיל להתבצע כבר ב-7 בדצמבר

10,800 עסקאות בדקה: בכמה גיהצו הישראלים בבלאק פריידי

מנתוני שב"א, שבדקה את הוצאות הישראלים בכרטיסי אשראי בין השעות 12-9, גוהצו 400 מיליון שקל - מדובר על ירידה של 10% לעומת השנה שעברה בצל מגבלות הקורונה ופתיחה של פיילוט מצומצם של 15 קניונים ותחת מגבלה של 10 לקוחות בחנות ● הדקה העמוסה ביותר הבוקר - 11:55

"איך לקדם אג'נדה בארגון?" / איור: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

מהי הדרך הטובה ביותר לקדם אג'נדה במקום העבודה?

באיזה סוג של מסרים כדאי להשתמש כדי למזער שימוש בכלים חד פעמיים במקום העבודה, במיוחד עכשיו, בתקופת הקורונה, כשהשימוש בהן עלה מאוד? ● מדור ייעוץ

אורי אונטרמן, יאללה באסטה: אמזון מוכרת סיורי תיירות וירטואליים / צילום: יח"צ

אמזון מוכרת סיורי תיירות וירטואליים ומפרגנת לחברה ישראלית

אמזון בחרה ביאללה באסטה לאחת מ-5 החברות המובילות במיזם החוויות הווירטואליות שהשיקה ● מדריכי יאללה באסטה ידריכו סיורים פרטיים וירטואליים ללקוחות אמזון מכל העולם, שיוכלו תוך כדי הסיור לשוטט בזמן אמת באתרים ולרכוש מזכרות שיישלחו עד לביתם