גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

דעה: מאבק חסידי נתניהו במערכת המשפט פוגע בראש ובראשונה בו

"נתניהו צריך להיות הראשון לומר כי הוא מכבד את בית המשפט ומאמין בשופטים שלו ובמערכת החוק, ואני מאחל לו שיצליח להוכיח את חפותו. רבים ישמחו אם אומנם יוכח כי הוא לא עבר על החוק" ● שר המשפטים לשעבר מאיר שטרית בטור מיוחד ל"גלובס"

מאיר שטרית / צילום: איל יצהר, גלובס
מאיר שטרית / צילום: איל יצהר, גלובס

היום הוא יום חשוב לדמוקרטיה הישראלית שבו עומד למשפט ראש ממשלה מכהן, בנימין נתניהו, שחרף עוצמתו הפוליטית והתמיכה הציבורית הגדולה וחרף ניסיונותיו להימנע ממנו, לא הצליח בכך. זה מוכיח כי אכן יש שופטים בירושלים. זהו ההבדל בין מדינה דמוקרטית לבין מדינה טוטליטרית, שבה המנהיג יכול בהינף יד למחוק כל פעולה נגדו.

המלחמה שמנהלים תומכיו, חסידיו ומלחכי פינכתו של נתניהו נגד בית המשפט, היועץ המשפטי לממשלה, הפרקליטות והתובעים, היא חציית קו אדום בהתנהגות לגיטימית, ובעיקר כאשר היא נעשית על-ידי שרים שנשבעו אמונים למדינת ישראל ולחוקיה, ואינם מקיימים את השבועה. הם עושים "שירות דב" לראש הממשלה על-ידי התנהגות זו, שיכולה להזיק לו במהלך המשפט.

האם באמת מישהו מאמין כי ההשמצות והפגיעות באנשי החוק, שליחי המדינה, יועילו למנוע את המשפט או להפחיד את השופטים? טועה מאוד מי שחושב כך. עדיף לראש הממשלה להשתיק את הקולות הללו לאלתר ולשמור על כבודם של אנשי החוק. דווקא הוא, שעומד למשפט, חייב לדאוג לשקט סביב המשפט ולניהול הדיון באופן ענייני ושקט.

ראש הממשלה כפוף לחוק כמו כל אזרח, אין בדמוקרטיה אנשים מעל החוק. זהו הבסיס העיקרי לדמוקרטיה, זכויות שוות לכולם, וכל מי שפועל נגד החוק - למדינה יש סמכות לאכוף עליו את הדין.

צריך לזכור כמובן שלראש הממשלה יש את חזקת החפות כמו לכל אזרח, וניתנת לו ההזדמנות להוכיח את חפותו בבית המשפט. אם אומנם אין כלום ולא היה כלום, זה המקום להוכיח זאת. איש אינו שש לראות ראש ממשלה על ספסל הנאשמים. הלוואי שהוא אכן יוכיח זאת.

אנשי מערכת המשפט ממלאים את חובתם על-פי תפקידם, ואין מקום לתקוף אותם או לפגוע בהם. המצב שבו המדינה נאלצת להצמיד הגנה ליועץ המשפטי לממשלה ולתובעת במשפט, מזכיר את מה שקורה במדינות אחרות שאנו לא רוצים להימנות עימן.

זו לא הפעם הראשונה שראש ממשלה נחקר בפלילים. זה קרה לאריאל שרון, לאהוד ברק ולאהוד אולמרט. והם לא התנפלו על אנשי החוק בגלל זה, אלא פעלו כמצופה מכל אזרח שומר חוק במדינה. אם ראש הממשלה אינו נותן דוגמה אישית של התנהגות מכבדת חוק, מה יגידו האזרחים הפשוטים. על כן התנהלותו של ראש הממשלה נתניהו במשפט זה היא בעלת השלכות מאוד רחבות על החברה הישראלית. מכאן הציפייה מראשי הציבור לתת דוגמה אישית בהתנהגותם - אחרת אין להם זכות לתבוע מהציבור לנהוג אחרת.

משפטו של נתניהו אמור להימשך זמן רב. כדי להגיע לחקר האמת, שום דיבורי סרק בחוץ לא יועילו, אלא העובדות בלבד. אני בטוח כי סנגוריו של ראש הממשלה, אנשים מוכשרים לכל הדעות, יעשו את כל הדרוש כדי להוכיח את חפותו. וממול, אין ספק כי התביעה תציג את כל העובדות בפני בית המשפט.

האמונה הבסיסית שלנו היא שהשופטים שוקלים רק לגופו של עניין את העובדות המונחות לפניהם, ואין ספק כי בבואם לדון במשפט שבו ראש הממשלה נאשם בפלילים, הם יבחנו בשבע עיניים כל ראייה וכל טינת הגנה. הבה ניתן להם לעשות זאת באווירה מכובדת, לא משמיצה ולא מאיימת, ותוך אמונה מלאה בכך שהם שופטים בצדק וביושר.

החובה הזאת מוטלת בראש ובראשונה על ראש הממשלה, העומד למשפט. הוא צריך להיות הראשון לומר כי הוא מכבד את בית המשפט ומאמין בשופטים שלו ובמערכת החוק. אני מאחל לו שיצליח להוכיח את חפותו. רבים ישמחו אם אומנם יוכח כי הוא לא עבר על החוק.

זו הדרך - אין אחרת, ואין בלתה. 

הכותב כיהן בעבר כשר בממשלות ישראל - בין השאר כיהן כשר האוצר וכשר המשפטים. כיום הוא עומד בראש ההתמחות במנהיגות אסטרטגיה וניהול בכיר בתוכנית ה-MBA במרכז האקדמי רופין. 

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר ההחלטה להגיש כתב אישום נגדו, ראש הממשלה בנימין נתניהו מכחיש את המיוחס לו, לא הורשע בביצוע עבירה, ועומדת לו חזקת החפות.

עוד כתבות

גונן אוסישקין  / צילום: סיון פרג'

מנכ"ל אל על לעובדים: "נחוש להגיע למציאת פתרון בהתאם למתווה שייבחר"

"ככל שהימים חולפים ענן אי הוודאות אינו מתפזר, ישראל נמצאת בגל קורונה שני עם החמרה בהגבלות והעדר צפי של ממש לחידוש הטיסות", כותב גונן אוסישקין, מנכ"ל אל על, לעובדים ● אוסישקין מדגיש כי "אל על לא תוכל לחזור לפעילות סדירה ללא קבלת סיוע הנדרש על מנת להניע את הפעילות שלנו"

יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

דרמה בשוק התקשורת: משרדי הממשלה במהלך לביטול הפיצול בין ספק לתשתית אינטרנט

טיוטת חוק ההסדרים קובעת לראשונה שיש לפנות למהלך כזה, ולקבוע תקנות מעבר לשם כך

באר יעקב / צילום: איל יצהר, גלובס

אושרה: תוכנית להתחדשות עירונית בשטח של 95 דונם בבאר יעקב

לפי התוכנית הבנייה תהיה לגבהים מקסימליים של 24 קומות ● כן כוללת התוכנית 30 דונם עבור מבני ציבור ו-40 דונם של שטחים פתוחים

טראמפ בהר ראשמור בחגיגות יום עצמאות של ארה"ב בשבת / צילום: Tom Brenner, רויטרס

בצל הקורונה והקיטוב הפוליטי והחברתי, אמריקה מציינת יום עצמאות לא שמח

רפובליקאים ודמוקרטים חלוקים בשאלה אם ארה״ב היא ״הארץ הנפלאה ביותר בעולם״ ● הם חלוקים בכל שאלה, טריוויאלית או מעמיקה ● אפילו חבישת מסכות הפכה לשאלה מפלגתית - הסירוב לחייב מסכות גובה עכשיו מחיר כבד ממדינות רפובליקאיות ● הנשיא מוסיף לערוך עצרות בלי מסכות ובלי מרחק בטחון

יצחק תשובה / צילום: יוסי כהן

תשובה מממש: נחתם מכתב כוונות למכירת אלעד קנדה

סכום הרכישה, כ-1.54 מיליארד שקל, דומה לגובה ההון העצמי של אלעד קנדה, אולם העסקה אינה כוללת חלק מפעילות החברה בתחום מתחמי הדירות להשכרה בארה"ב ● העסקה תסייע בפירעון חובותיה הפרטיים של קבוצת אלעד גרופ, המחזיקה בבעלות על אלעד קנדה

סניף של דואר ישראל  / צילום: תמר מצפי

דואר ישראל ישווק חבילות סלולר ב-16 שקלים לחודש

החבילות ישווקו תחת הלוגו "פוסט מובייל" על גבי הרשת של גולן טלקום

קובי מימון / צילום: תמונה פרטית

קובי מימון "יוצא לאור": לאחר ההשקעה בישראמקו, תורה של פוליגון

חודשים ספורים לאחר שאיש העסקים הצטרף רשמית לגרעין השליטה בשותפות "יחק להשקעות" הוא מבצר את שליטתו בחברת הנדל"ן הקטנה פוליגון בהשקעה של כ-2 מיליון שקל

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת מטרפד מינוי דירקטורים של כלל החזקות בכלל ביטוח

הממונה על שוק ההון: "אני סבור כי קיימת עילת התנגדות סבירה למינוי דירקטורים בכלל ביטוח, אשר מכהנים כדירקטורים במקביל בכלל החזקות, וזאת בשל חשש ממשי לקיומו של ניגוד עניינים..."

הישרדות VIP 2020 / צילום: אור דנון

לקשת אין מענה להישרדות מאז שחתונה ממבט ראשון ירדה מהאוויר

MKR המטבח המנצח לא סיפקה לקשת רייטינג גבוה מספיק מול הישרדות עד כה, אך אולי עליית התוכנית בית הספר למוסיקה תצליח להטות את הכף בעתיד

אבי מוסלר מנכל אמות השקעות / צלם: איל יצהר

דרמה באמות: אבי מוסלר, מנכ"ל החברה, פורש אחרי 15 שנים

אבי מוסלר: "החלטתי לפרוש לאחר כ-15 שנים מאתגרות, חזקות ומוצלחות של צמיחה רצופה. החלטתי לפנות לעיסוקים פרטיים ולהקדיש גם לזמן איכות עם המשפחה" ● מוסלר פורש בתקופה מאוד מאתגרת עבור חברות הנדל"ן המניב, שהכנסותיהן עשויות להיפגע משמעותית ברבעונים הקרובים

לינקדאין / צילום: רויטרס

מערכת ההפעלה החדשה לאייפון חשפה: לינקדאין ריגלה אחרי מיליוני משתמשים

פיצ'ר הפרטיות החדש ב-iOS14 חשף כי אפליקציית לינקדאין של מיקרוסופט אוספת מידע מה-Clipboard של המשתמשים באופן תדיר ● בשבועות האחרונים התגלה כי גם טיק טוק ורדיט נקטו בפרקטיקות דומות ● מלינקדאין נמסר כי "אנו לא מאחסנים את התוכן הזה או שולחים אותו"

ראש המוסד, יוסי כהן  / צילום: יח"צ

ראש הממשלה נתניהו החליט להאריך את כהונת יוסי כהן כראש המוסד

כהן יכהן עד ליוני 2021 ● בהודעה ששלחה לשכת ראש הממשלה נאמר כי הארכת הכהונה נעשית ״בשל האתגרים הביטחוניים העומדים בפני מדינת ישראל

ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

50% מהמשרדים יוסבו למגורים? הפרטים הקטנים מאחורי תוכנית האוצר

הנוסח המעודכן של חוק ההסדרים מבקש לאפשר המרת עד 50% משטחי המשרדים למגורים ● זאת לעומת 35% בהצעה המקורית. אלא שכעת מדובר בהליך שונה מהמקורי, שמימושו יהיה לטווח ארוך

שי וינינגר ודניאל שרייבר, מייסדי למונייד / צילום: בן קלמר

מניית למונייד זינקה ב-140% ביום המסחר הראשון? זה המודל שדפוק

יכול להיות שלמונייד באמת תעשה מהפכה ותכבוש את השוק ● אבל בינתיים חסרים מידע ונתונים

בנייה בערד / צילום: גיא ליברמן, גלובס

סקר המגמות בעסקים של הלמ"ס: בתעשייה ובבינוי מתאוששים, במלונאות לא

בלמ"ס מציינים כי "נראה שבחודש יוני המנהלים כבר לא בטוחים לגבי המצב העתידי, עם ירידה בצפיות להיקף הייצור" ● ניתן להניח שחוסר הוודאות והגידול במספר הנדבקים משפיע באופן ניכר על הציפיות ● בלמ"ס גם מודיעים כי "בציפיות להיקף התעסוקה חל שיפור, אם כי המאזן עדיין שלילי"

אולפן החדשות של ערוץ 13 / צילום: יח"צ

37 הזמנות לשימוע, כולל עיתונאים בולטים: הקיצוצים בחדשות 13 עולים מדרגה

הרשימה של שמות המפוטרים הוכנה כבר לפני מספר שבועות, אולם רק בסוף השבוע הוחלט סופית מי נשאר בה, לאחר שהתברר מי מהעובדים מבקש לממש את תוכנית ההנהלה לפרישה מרצון ● בין המועמדים לפיטורים גם שמונה כתבים, ביניהם ברק רביד, דני רופ, סמדר פלד, אלי ראכלין, נעמה איזנברוך, אבי עמית ואיתי ורד

חנויות סגורות בככר המדינה בתל אביב / צילום: איל יצהר, גלובס

מיום חמישי ועד היום בבוקר: 850 דורשי עבודה חדשים

מהעדכון האחרון ביום חמישי 2.7.2020 בשעה 16:00 ועד היום ב-7:00 בבוקר התקבלו בשירות התעסוקה 466 דיווחים על חזרה לעבודה ● נכון להערב, רשומים בשירות התעסוקה 847,207 דורשי עבודה, מהם 584,819 בחל"ת

פיני כהן גיל-עד בושביץ ורן שלח / צילום: סיון פרג

הקורונה מקטינה עסקה ענקית של קרן נוי בתחום הסולארי בספרד ושולחת את עובדיה לבידוד

העסקה שעליה חתמה הקרן היא לרכישת פרויקט לייצור חשמל באנרגיה סולארית בהיקף של כ-340 מגוואט באזור קסטיה לה מנצ'ה, לא רחוק מהבירה מדריד, בהשקעה של כ-300 מיליון אירו ● כיום עומדת על הפרק השלמתה של מחצית העסקה

יואב קיש / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הנוכחות באולמות, בתי כנסת, ברים ופאבים תוגבל לחמישים איש

ועדת הקורונה דנה הבוקר באישור הצו הממשלתי ובו הגבלות לגבי התקהלות ● ח"כ קיש אמר כי "אנחנו חייבים לפעול משמעותית להגביל אירועים חברתיים המוניים" ● נתניהו: "אנחנו נידרש לצעדים נוספים מעבר למה שהחליטו קבינט הקורונה והממשלה בסוף השבוע שעבר"

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

פוקס יוצאת דופן: משבר הקורונה כיווץ את היקף הדיבידנדים שחולקו בתל אביב השנה

מנהל מחלקת מחקר מניות בלאומי שוקי הון סבור כי "זו תקופה שבה מחלקים פחות דיבידנדים, בשל חוסר הוודאות והרצון של החברות לשמור כסף בקופה, כדי שלא יצטרכו לגייס בהמשך בעלויות גבוהות יותר"