גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מאחורי הקלעים של אקזיט השוברים הגדול של BUYME; היזמים המיליונרים החדשים: "אנחנו ברגשות מעורבים"

המחלוקת עם טלכלל, המשקיעה מתחילת הדרך, המריצה את יזמי חברת שוברי המתנות BUYME למכור לה את מניותיהם בחברה • בראיון ל"גלובס" מייסד החברה מיכה ברכוז כבר מסתכל קדימה, על גיפטד - המיזם בארה"ב: "אנחנו רואים פוטנציאל בשוק האמריקאי שהוא מעבר למתנות לארגונים"

מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק
מיכה ברכוז, ממייסדי BUYME / צילום: ענת ליטבק

"אנחנו ברגשות מעורבים. לשחרר פרויקט של עשר שנים - איך שאתה לא הופך את זה, זה לא קל. זה להתרגל למציאות חדשה", אמר ל"גלובס" בראיון בלעדי מיכה ברכוז, מייסד חברת שוברי המתנות הישראלית BUYME על רקע חשיפת האקזיט שעשה יחד עם שני המייסדים הנוספים - שי דרין וטל צורי, במסגרתו קיבלו אתמול השלושה 81 מיליון שקל במזומן עבור מכירת חלקם (32.45%) ממניות החברה לשותפתם בחברה - טלכלל מקבוצת מאיר שבהובלת יעקב (יענקל'ה) שחר וישראל קז. האקזיט משקף לחברה שווי של 250 מיליון שקל.

BUYME שהוקמה לפני כעשור היא פלטפורמה להענקת מתנות באמצעות שוברים דיגיטליים, שכוללת מסעדות, חופשות, סדנאות, הצגות, טיפולי ספא ועוד. החברה הוקמה בעידן בו התחום של אונליין בישראל היה עדיין בחיתוליו, כשהיום מחזור מכירותיה נאמד לפי הערכות לא רשמיות בלמעלה מ-500 מיליון שקל.

שי דרין  / צילום: דיתה שרצקי

מי שהגה את הרעיון שמאחורי החברה הוא ברכוז, 40, שגדל ביסוד המעלה שבגליל העליון. בתחילת דרכו ברכוז פנה לכיוון אחר לחלוטין, כששימש כשחקן כדורסל בגליל עליון והפך לספורטאי מצטיין. בשלב מסויים הוא שינה כיוון, עבר להיות מפתח, ואף עבד בחברת אבטחת המידע צ'ק-פוינט, אך עזב לטובת דרך עצמאית. הוא חבר לדרין התל אביבי שהגיע עם רקע של מסעדנות, נדל"ן, משפטים ופיתוח עסקי, והשניים החלו להתגלגל עם הרעיון להקים את BUYME, וצירפו אליהם את צורי, במקור ממושב חרות, כצלע הפיננסית.

בניגוד לסטארט-אפים אחרים שנדרשים לעבור כברת דרך ארוכה על מנת לגייס הון ראשוני, במקרה של BUYME החיבור עם הרוכשת - טלכלל - קרה כבר בתחילת הדרך. "הכרתי את יואב בן יקר (מנכ"ל ושותף בטלכלל ויו"ר BUYME - ש"מ) כלקוח בפעילות אחרת. כשניסינו להסתובב בין הקרנות ולגייס כסף ממשקיעים, עשיתי פיץ' ליואב ומשם נבנתה מערכת יחסים".

טל צורי / צילום: יח"צ

מה היו האתגרים ב-BUYME לאורך השנים?

"BUYME זו אחת החברות המוזרות והמורכבות שיצא לי להתמודד איתה" עונה ברכוז, "זו פלטפורמה שעובדת עם גם עם בעלי עסקים, גם עם צרכנים, וגם עם ארגונים.

"כשהחברה קמה, לא היה הרבה אונליין בישראל, ובמהלך העשור האחרון היה שינוי אדיר במוכנות של ישראלים לסלוק כרטיסי אשראי באינטרנט. הגענו בשיאה של מהפכת אתרים כמו גרופון או באליגם, שאפשרה לדלג על החסם של להכניס פרטי אשראי לאינטרנט".

מיכה ברכוז - תעודת זהות
(40) מנכ"ל GIFTED  ● היה המייסד ואיש הטכנולוגיה המוביל של חברת BUYME, בעבר ייסד וניהל את חברת בניית האתרים UPSITE, לאחר מספר שנים שבהן שימש ראש צוות מוצר בחברת צ'ק פוינט ● גדל ביסוד המעלה בגליל העליון ובתחילת הדרך בכלל היה ספורטאי מצטיין ושיחק כדורסל

מה הבידול בין BUYME לבין חברות קופונים כמו באליגם שקרסה, או גרופון שנרכשה?

"כשהקמנו את החברה, היינו צריכים להסביר שהצעת הערך היא לא הנחה או הטבה, אלא לספק תוכן טוב כשאתה קונה מתנה. כשהתחלנו, הרעיון של מסעדות שף היה חלום רחוק. הצעת הערך לא דרשה מהעסקים הנחות עמוקות כמו חברות הדילים היומיים, והדרך שלנו הייתה לבנות מערכות יחסים ארוכת טווח. לא רצינו להיות במודל של דיסקאונט".

גיפטד: חיבור אישי מצד המעסיק

האקזיט המשמעותי הזה, תשע שנים לאחר שהקימו השלושה את החברה, מתרחש לדבריו, על רקע פערי גישה בינם (המייסדים) לבין טלכלל, שנוגעים לחזון שרואה כל אחד מהצדדים לחברה, אותו הם מתכוונים לממש במיזם מקביל לשוק הבינלאומי אותו הקימו לפני שלוש וחצי שנים בארה"ב תחת השם גיפטד (GIFTED). "אנחנו ראינו את BUYME הופכת לפלטפורמה שמתרחבת מעבר לעולם המתנות, ומגיעה למערכות היחסים בין הארגון לעובדים שלו, שזה הכיוון אליו הולכת גיפטד" מספר ברכוז.

את גיפטד מפתחים השלושה בחו"ל בימים אלה ממטה שנמצא בפאלו אלטו בסן פרנסיסקו ומועסקים בה כיום 7 עובדים בנוסף למייסדים. אגב, העצמאות העסקית של גיפטד מתאפשרת בין היתר בזכות דיבידנדים בהיקף לא ידוע שמשכו מ-BUYME לאורך השנים.

"המודל הוא מעט שונה, אבל אנחנו רואים פוטנציאל בשוק האמריקאי שהוא מעבר למתנות לארגונים. למשל, פיתחנו פלטפורמת לעיירות שיכולות לייצר גיפטקארד מקומי לעסקים הקטנים שלהם. אז הרעיון לייצר רשת תוכן מקומית שתאפשר לא רק קמעונאים בינלאומיים, אלא גם מקומיים".

כדי להבין את העולמות אליהם מכוונים השלושה, שמטרתה להגדיל את הפוטנציאל של המכירות ושל הזיקה של ארגונים, מסביר ברכוז: "בהנחה שיש עובד בחברה שנולדה לו ילדה, היכולת של המערכת שלנו ב-BUYME היא לשלוח מתנה. זו רמת חיבור טובה, אבל תארו לעצמכם, שבעוד שנה המערכת שלנו תוכל לשלוח הודעה שתעדכן את המעסיק של אותו עובד שהבת שלו חוגגת יום הולדת שנה. זה דבר שמאפשר למעסיקים לתת חיבור אישי יותר כארגון דרך המערכת שלנו". 

"אנחנו מבינים את הפוטנציאל הקיים בחברה"

"אנחנו פועלים יחד עם המייסדים כמעט עשור ומבינים את הפוטנציאל הקיים בחברה" אומר ל"גלובס" יואב בן יקר, מנכ"ל החברה הרוכשת, טלכלל מקבוצת מאיר, והיו"ר של BUYME, שמשמש גם כמנכ"ל החברה עד למינוי מנכ"ל קבוע. העסקה בין הצדדים אמנם נחתמה בתחילת פברואר, אך משבר הקורונה הביא לדחיית מימושה עד לתחילת השבוע האחרון, וזאת במקביל להקפאת הפעילות ויציאה של חלק ניכר מהעובדים לחל"ת, ממנו שבו רובם בימים האחרונים.

יואב בן יקר, מנכ"ל טלכלל ויו"ר BUYME / צילום: אסף ארנרייך

בתחילת הדרך האמנתם שהחברה תגיע לשווי כזה?

"נכנסנו בחוסר ודאות מוחלט. כשבא אליי היזם וסיפר לי על הרעיון, לא הבנתי מה הוא אומר לי. ההשקעה הייתה נמוכה כי היא נעשתה באמצעות מתן שירותים של טלכלל. אפילו הכנסנו את ynet כשותפים בשליש מהחברה בתחילת הדרך. אחרי תקופה קצרה ynet ראו שזה לא מתפתח והחליטו לצאת. אצלנו זו ריצה למרחקים ארוכים. ויש הערכה גדולה מאוד כלפי המייסדים על המקום אליו החברה הגיעה".

חברת BUYME - תעודת זהות
מטה: גבעתיים  עובדים: 80 ● שווי החברה בעסקה: 250 מיליון שקל ● בעלים: טלכלל מקבוצת מאיר ● מייסדים: מיכה ברכוז (40), שי דרין (52) וטל צורי (49)

כיצד הקורונה השפיעה על הפעילות העסקית שלכם?

"הקורונה יצרה סימן שאלה להרבה מאוד עסקים, אבל מצד שני היא האיצה בצורה ניכרת תהליכים בתחום האונליין. מה שצריך היה לקרות עוד ארבע שנים, יקרה תוך שנה או שנתיים. לפני הקורונה ראינו שעיקר הרכישות היו בעולם המסעדות והבילויים, זה היה התחום המועדף על הצרכנים. בתקופת הקורונה הלקוחות הלכו באופן מובהק על מימושים שניתן לבצע באופן מיידי, בעיקר על מוצרי צריכה ועל מוצרי ספורט, וכעת המגמה חוזרת, ושבים לתת מתנות בתחומים של מסעדות, ואופנה וכד'. לעולם התיירות ייקח תקופה יותר ארוכה"

מה החזון שלכם לצמיחה בשנים הבאות?

 "BUYME היא פלטפורמה שמחברת בין אנשים לבין ארגונים, והכוונה היא לצמוח לעוד הרבה תחומים. אין ספק שהקורונה גרמה לנו לחשוב טוב טוב לאן BUYME הולכת. יש לנו כ-20 מפתחים שעובדים בלהשביח את המוצר הבא. אנחנו משקיעים וגדלים בשוק העסקי; מחברה שלא הכירו אותה, היום תוך שנה וחצי אנחנו 30% בלקוחות עסקיים.

  אתם עובדים בעיקר מול עסקים, מה הנתח של הצרכנים הפרטיים והאם בכוונתכם להגדיל אותו?

"היום אנחנו עובדים עם למעלה מ-5,000 ארגונים. כשהתחלנו את הפעילות, 80% מתוכה היו עסקים ו-20% לקוחות פרטיים, אך היום כבר יש 60% לקוחות עסקיים ו-40% לקוחות פרטיים. אני מאמין שנראה את זה גדל עד לכדי ל-70% לקוחות פרטיים".

מי המתחרים שלכם?

"אם מבודדים את השירותים שאנחנו נותנים, יש את נופשונית שמוכרת חוויות, או קבוצות כמו פוקס שנותנת מתנות לחגים. אבל אנחנו עושים את זה כאריזה דיגיטלית מעולם של חוויות ומתנות. בכל נישה יש מתחרה, ואנחנו עטפנו את זה לפלטפורמה האחת". 

עוד כתבות

מפגינים ושוטרים בוול סטריט, ניו יורק, בתחילת החודש / צילום: JOEL MARKLUND, רויטרס

4 דברים שאתם צריכים לדעת לפני פתיחת שבוע המסחר בוול סטריט

הבנקים יפרסמו השבוע דוחות, לצד נטפליקס שנהנתה מההייפ כתוצאה מהסגר שנכפה על הצופים וחברת התעופה דלתא בצל המשבר בענף התעופה ● מניות הטכנולוגיה הן אלו שבעיקר מובילות את העליות בוול סטריט ● טסלה שועטת קדימה לקראת פרסום הדוחות

איתן אופנהיים / צילום: איל יצהר

בנק הפועלים: מתרשמים מנובה, אך ממליצים "תשואת שוק" בשל שיקולי תמחור

האנליסט שי זיגלמן נוקב במחיר יעד של 45 דולר למניה, נמוך ב-7.8% מהנוכחי ● סבור שנובה תצלח את משבר הקורונה "כשהיא רוכבת על טרנד הדיגיטליזציה" ושאינטל מהווה מנוע צמיחה משמעותי, אך לא תעלה על 10% מהכנסות נובה ב-2020-2021

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 10-11 ביולי

בסופ"ש באיכילוב: 14 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

הרשת גואשת במילות תמיכה לטחינת "אלארז" / צילום: צילומי מסך

טחינת אל ארז: משבר? ממש לא בטוח. יש גם מי שמרוויח משיימינג

בכלי התקשורת וברשתות החברתיות למדנו שטחינה אל ארז נמצאת בסכנת חרם ובמשבר ● אולם לפי כל הסימנים, לא נראה שהקהל של המותג מפסיק לצרוך אותו ● אז מה זה כן? הזדמנות עבור האגודה למען הלהט"ב לחשוף את המהלך החברתי שעומד מאחוריו

מוכר בכניסה לחנות מחכה ללקוחות. העסקים מתקשים לחזור לשגרה לאחר תקופת הסגר הממושכת / צילום: כדיה לוי, גלובס

הגרף היומי: כמה שנות חיים הציל הסגר וכמה זה עלה לנו?

כלכלנים ניסו לחשב כמה שנות חיים הרווחנו בסגר במרץ-מאי, מה הייתה העלות של כל שנת חיים שחסכנו והאם זה היה "כדאי" ● אז כמה חיים נחסכו?

מצטייד לקראת הבאות. עדיין לא הוטל סגר מלא בישראל אך המדפים בסופרים מראים על חשש בקרב האזרחים / צילום: כדיה לוי

ככה זה כשסגורים בבית: 25 מיליארד שקל מכירות בשוק מוצרי הצריכה במחצית 2020

שוק מוצרי הצריכה מציג צמיחה של כ-9% במכירות במחצית הראשונה של השנה ● לא רק המכירות עלו, אלא גם המחירים – בעיקר בקטגוריות המזון והמוצרים לבית ● "גלובס" מנתח איזה חברות מזון נהנו ואיזה נפגעו, מה קנינו יותר, מה פחות, ועד כמה מחירי המזון ממשיכים לטפס

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מדדי קורונה: שוק המניות הישראלי בולט לרעה בהשוואה לעולם

יש לא מעט מדינות שבהן פגיעת המגפה היתה קשה הרבה יותר - אבל למגינת לבם של המשקיעים הישראלים, יחסית לאותן מדינות, שיקום הכלכלה המקומית מבוצע באופן הרבה פחות יעיל

מפגינים נגד אלימות משטרתית. הרפובליקאים הצעירים קרובים יותר בדעותיהם לבני דורם הדמוקרטים / צילום: John Minchillo, Associated Press

הגיע הזמן להכיר את ארה"ב של העשור הבא

עולם מופלא נפרס בפני ילידי הדור שלאחר מלחמת העולם השנייה, ולעומתם בני דור ה-Y בגרו לשוק שבו משרות מעמד הביניים הצטמצמו • המבוגרים צברו נכסים, ובמקביל קוצצו מסים ומימון התקציב התחלף ממסים לחוב • המילניאלס הם אלה שיצטרכו לשלם את החובות

שני תרחישים לבעלי המשכנתאות / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

האם בקרוב נראה דירות רבות מגיעות לכינוס נכסים? שני תרחישים ליום הדין של בעלי המשכנתאות

האם החד הורית שעובדת בתחום הכנסים המושבת ואין לה כסף להחזרים החודשיים • הזוג שהבנק חזר בו מאישור המשכנתה שלהם • והקונה שספג הרעה בתנאי ההלוואה שלו תוך כדי עסקת הרכישה ● מה מצפה לבעלי המשכנתאות בעקבות הגל השני

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: אוהד צויגנברג ידיעות אחרונות, Associated Press

הממשלה אישרה פה אחד מענקים של עד 7,500 שקל לעצמאים ובעלי שליטה

האישור הוא למענק הראשון לחודשים מאי ויוני, והכוונה היא להמשיך ולתת מענקים בכל חודשיים בתקופת הקורונה ● עימותים בין רה"מ נתניהו לשר שמולי בדיון הממשלה לאישור תוכנית הסיוע ● לפי הודעת הממשלה, בימים הקרובים ייכנס התשלום לחשבונות הבנק של הזכאים למענקים

עו"ד מאיר נוסבאום, מתמחה בליווי עסקאות נדל"ן בינלאומיות / צילום: איל יצהר, גלובס

טענות נגד עדי קייזמן? קבלו עשרה כללים להשקעת נדל"ן בטוחה בחו"ל

הסערה שעוררה פעילות חברות הנדל"ן של עדי קייזמן בברלין היא רק האחרונה בשרשרת של טענות שנשמעו כלפי יזמים שמציעים השקעות במדינות אחרות ● בעזרת עו"ד מאיר נוסבאום, יצאנו לשרטט את 10 עצות הזהב למשקיעי נדל"ן מעבר לים ● האזינו

לוי רחמני, כיהן כמנכ"ל חברת ביטוח איילון לפני פטירתו / צילום: איל יצהר

מניות השליטה באיילון הועברו לידי הנאמן עו"ד אפי אברמזון לצורך מכירתן

על שמו של לוי רחמני, המייסד המנוח של קבוצת הביטוח, רשומות 67.3% ממניות איילון, ששווי השוק שלהן כ-134 מיליון שקל

עדי קייזמן /  צילום: ענבל מרמרי

העיתונות בברלין מדווחת על פרשת עדי קייזמן: "סופה של ברלין אספייר"

בסוף השבוע נכתב בהרחבה בברלין על התביעות שהוגשו נגד איש העסקים עדי קייזמן בישראל ועל המעבר המפתיע שלו ללוס אנג'לס ● לטענת העיתון "ברלינר צייטונג", קייזמן רוקן מתוכן את פעילות החברות המקושרות ל"ברלין אספייר"

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אין עם מי לדבר: מנגנון הטיפול בעצמאים קורס, ותוכנית החילוץ החדשה לא נותנת פתרונות

9 מיליארד שקל הקצתה הממשלה כסיוע לעצמאים על פני שלוש פעימות, אבל בפועל שיעור המימוש עומד על כ-50% בלבד • כך נראה הייאוש בפועל: ימים של המתנה לנציג טלפוני חסר סמכות, ריצות נשנות בין הביטוח הלאומי לרשות המסים, ולמה הבעיות לא ייפתרו גם בתוכנית הבאה של הממשלה

מסעדה סגורה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

לשכת התעסוקה: מספר דורשי העבודה החדשים גבוה מהיקף החוזרים מחל"ת

מהעדכון האחרון ביום חמישי ועד היום ב-7:00 בבוקר התקבלו בשירות התעסוקה 1,250 דיווחים על חזרה לעבודה ובמקביל נרשמו 2,843 דורשי עבודה חדשים ● נכון להיום, רשומים בשירות התעסוקה 847,968 דורשי עבודה, מהם 576,164 בחל"ת

פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי בנק הפועלים / צילום: איל יצהר, גלובס

ליאו ליידרמן: "דרושה מדיניות יעילה ומרחיבה יותר למניעת מיתון עמוק בישראל"

לדברי פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים: "המצב הכלכלי מושפע מאד מהסנטימנט והפסיכולוגיה של הציבור, ומהאמון שלו כלפי מקבלי ההחלטות; עדיין לא מאוחר לנקוט בצעדים הנדרשים להתמודדות עם המצב"

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

המשקיע והכוורת: הכירו את הרוכש המסתורי של אל על

אלי רוזנברג הוא האיש המעוניין לרכוש את חברת התעופה, ומחזיק באזרחות ישראלית שהיא תנאי לבעלות • אביו קני רוזנברג הוא מיליארדר הפועל בתחום הסיעודי והשיקומי בארצות הברית • ראם עמינח עוסק בניסיון לבצע את העסקה כבר למעלה מחודש

ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מס הרכישה למשקיעי נדל"ן יקוצץ במסגרת התקציב

מאז יוני 2015 הוטל על משקיעי נדל"ן מס מוגדל, כדי לסלקם מהשוק - הדבר הביא לירידת הכנסות המדינה ממסים במאות מיליוני שקלים בשנה ● ההערכות הרווחות היא כי המס יושב לרמתו הקודמת של 5%

הפגנת העצמאים בתל אביב על מתווה הסיוע בשל משבר הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"תשאירו את הטלפון בבית": הפוסט של הרופאה מסורוקה, הסערה ואיכוני השב"כ

מפגינים רבים חששו אתמול שאם יגיעו להפגנת העצמאים עם מכשיר סלולרי, הם יוכלו להישלח בטעות לבידוד בשל איכוני השב"כ ● האם החששות מוצדקים? ● "גלובס" עושה סדר

יו"ר שלמה החזקות אסי שמלצר / צילום: אוראל כהן

קבוצת שלמה זכתה לביקושים גבוהים: מגייסת 182 מיליון שקל

הגיוס בוצע במסגרת הרחבת סדרת אג"ח יח של החברה, במחיר המשקף תשואה של כ-3.18% לאג"ח ● החברה ביקשה תחילה לגייס 150 מיליון שקל, זכתה לביקושים של למעלה מ-270 מיליון שקל והחליטה להגדיל את היקף הגיוס