גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גילעד אלטשולר קונה: "הבנו שיש 'אובר שוטינג' במניות הנדל"ן המניב והבנקים"

לאחר שמימש נתחים משמעותיים מהחזקותיו במניות נדל"ן הנסחרות בת"א, חזר אלטשולר שחם לבצע השקעות של מאות מיליוני שקלים ● גילעד אלטשולר: "אפילו בירידה של כ-25% בשכר הדירה וירידה בתפוסות במרכזים המסחריים ובמשרדים, החברות האלה מעניינות להשקעה"

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר, גלובס
גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר, גלובס

בית ההשקעות אלטשולר שחם מאותת כי שוויין של חלק ממניות הנדל"ן המניב והבנקים המובילים בישראל הגיעו לדעתו לתחתית, לאחר ירידות חדות של עשרות אחוזים שרשמו בעקבות משבר הקורונה.

זמן לא רב מאז מימש אלטשולר שחם נתחים משמעותיים מהחזקותיו במניות חברות נדל"ן המניב הנסחרות בבורסה בת"א, הוא חוזר לבצע השקעות רחבות היקף בסקטור, בסכום מצרפי של מאות מיליוני שקלים, בעיקר מכספי העמיתים בקופות הגמל ובקרנות הפנסיה שהוא מנהל.

מדובר בהשקעות שבוצעו במניותיהן של חברות נדל"ן מובילות הפועלות בישראל, ובהן עזריאלי , מליסרון  וריט 1 , וכן באלוני חץ  ובחברה הבת אמות . נוסף על כך, בבית ההשקעות טוענים כי השקיעו בשבועיים האחרונים כ-700 מיליון שקל ברכישת מניות הבנקים הנסחרים בבורסה בת"א.

שני ענפי פעילות אלה בולטים לשלילה בביצועיהם מתחילת השנה ועד כה, עם צניחה של כ-35% במדד הנדל"ן, ושל קרוב ל-30% במדד הבנקים, לעומת ירידה של כ-20% במדד הדגל של הבורסה - ת"א 35.

ביצועי מניות נדל"ן מניב ובנקים בולטות

גילעד אלטשולר, מנכ"ל משותף ומנהל השקעות ראשי של בית ההשקעות, מסביר בשיחה עם "גלובס" כי "בהערכת מצב מחודשת שביצענו לפני כשבועיים, הבנו שיש 'אובר שוטינג'  גם במניות הנדל"ן וגם בבנקים, אז התחלנו לקנות. ביצענו הרבה מאוד רכישות, לא כולן מדווחות".

אלטשולר מוסיף, כי "במחירים שלפיהם ביצענו את העסקאות, ניתן להעריך כי מחירי הרכישה שלנו נמוכים בכ-15%-20% מהמחירים שבהם ביצענו את המכירות באותן מניות".

מכירות מסיביות במרץ ובאפריל

כאמור, הרכישות הנוכחיות שביצע בית ההשקעות מגיעות זמן לא רב לאחר שעלה לכותרות בעקבות מכירות מסיביות של מניות חברות נדל"ן מניב, בהיקף מצרפי של יותר מחצי מיליארד שקל, חלקן בין אלה שהוזכרו בגל הרכישות שבוצע כעת.

אלטשולר מסביר, כי "בשלב הראשון של ירידות השערים, במהלך מרץ ואפריל, מניות הנדל"ן המניב בארץ ירדו מעט מדי יחסית למה שהתרחש בחו"ל, בחברות אמריקאיות וגם באירופה, שחלקן ירדו כ-60%, לעומת כ-20% בארץ. בשלב הזה מכרנו הרבה מאוד מניות נדל"ן בישראל, וגם בנקים, וביצענו מעבר לכיוון מניות טכנולוגיה בארה"ב ומניות נאסד"ק".

"אחר כך", ממשיך אלטשולר, "כשהשוק תיקן כלפי מעלה, מניות הנדל"ן והבנקים בישראל המשיכו לרדת, בניגוד למגמת השוק, אבל בשלב הזה הפסקנו למכור, למעט מימושים נקודתיים דוגמת מניות גזית גלוב".

עם צניחה של כ-55% מתחילת השנה, מניית גזית גלוב, שבשליטת המנכ"ל חיים כצמן, בולטת לשלילה בין מתחרותיה בענף הנדל"ן המניב, שהן בין המניות הגרועות ל-2020 עד כה, עם ירידות של כ-35%-40% בקרב הבולטות בענף. ירידות אלה מחקו מיליארדי שקלים משווי החברות, וגררו נפילה דומה במדד הנדל"ן של ת"א מתחילת השנה.

באחרונה, עם הדיווחים המתרבים על אודות גל שני אפשרי של התפשטות וירוס הקורונה בישראל, ספגו מניות הנדל"ן המניב שוב גל ירידות שערים משמעותי. זאת בעקבות החששות ממכה עתידית נוספת שאותה עלולים לספוג הנכסים שנמצאים בבעלות החברות - ובמרכזם הקניונים ובנייני המשרדים, בין אם מהגבלות חדשות שיוטלו ובין אם מחששות האזרחים לבקר בנכסיהן, שהתרוקנו מתנועה מוקדם יותר השנה.

גל הירידות האחרון הוביל חלק ממניות הענף לקבוע בשבועות האחרונים רמות שפל שאליהן לא הגיעו גם בשיא המשבר בשווקים בחודש מרץ, בהן עזריאלי, אמות וריט 1, שגם כיום נמצאות לא רחוק מרמות אלה.

חברות הנדל"ן המניב עדיין מעניינות

לדברי אלטשולר, "בנדל"ן המניב הבנו, שאפילו בירידה של כ-25% בשכר הדירה וירידה בתפוסות - מגמה שצפויה גם במרכזים המסחריים וגם במשרדים - החברות האלה הן עדיין באופן יחסי מעניינות להשקעה".

בין הרכישות הבולטות של אלטשולר שחם במניות הנדל"ן, דווח בימים האחרונים על השקעה של כ-75 מיליון שקל במניות חברת ריט 1, רכישה שהגדילה את חלקו בהונה  מכ-10% לכ-15.5%, אחרי שלקראת סוף חודש מאי מכר קצת יותר מ-3% ממניות החברה תמורת קרוב ל-100 מיליון שקל.

עוד נודע על השקעה של קרוב ל-50 מיליון שקל במניות מליסרון, שהפכה את אלטשולר שחם לבעל עניין בחברה, עם קצת יותר מ-5% מהמניות, לאחר שבסוף חודש מאי הוא חדל מלהיות בעל עניין בחברה שבשליטת היו"רית ליאורה עופר, בעקבות מכירת קרוב ל-3% ממניותיה תמורת כ-170 מיליון שקל.

מניות הבנקים אמנם מציגות ביצועים פחות גרועים משל מניות הנדל"ן המניב, אולם עדיין בולטות גם הן בצד השלילי מתחילת השנה, אחרי שספגו ירידות משמעותיות, הנעות בחמשת הבנקים הגדולים בטווח של כ-25%-30% (וירידות דומות במדד הענפי), ירידות שחתכו גם הן מיליארדי שקלים משוויים של הבנקים.

לגבי הבנקים הוסיף אלטשולר: "הבנקים הגיעו להיסחר סביב מכפיל של כ-0.7 על ההון העצמי, ואנחנו מעריכים שהתיקון השלילי גם בבנקים הוא חד מדי, ולכן במקום למכור התחלנו לקנות".

בין השקעותיו המדווחות של אלטשולר שחם בבנקים, בסוף יוני הוא השקיע כ-27 מיליון שקל במניות בנק הפועלים וחזר להיות בעל עניין בבנק לאחר שהגיע להחזקה של כ-5%, וזאת לאחר שמוקדם יותר השנה חדל וחזר להיות בעל עניין בפועלים כמה פעמים. 

עוד כתבות

קניות ברשת יוחננוף / צילום: כדיה לוי, גלובס

גל שני של זינוק במכירות: שוק המזון והמשקאות צמח במעל 11% בחודש יולי

מתחילת השנה נרשמה בענף צמיחה בשיעור חריג של 9%, אך לצד הצמיחה הקמעונאית, חלק ניכר מחברות המזון ממשיכות להיפגע בהיקף הפעילות המוסדית שלהן - במסעדות ובמלונות

הכלבים גויסו למלחמה בקורונה / צילום: רויטרס

דובאי: כלבים שמאתרים קורונה בדיוק של 92% הוצבו בנמל תעופה

הנמל הבינלאומי בדובאי השיק שימוש בכלבי גישוש משטרתיים, שיכולים לאתר מקרי קורונה בין הנוסעים בתוך כמה דקות

יו"ר הועדה המסדרת של הכנסת, ח״כ אבי ניסנקורן  / צילום: צילום מסך, ערוץ הכנסת

מנכ"ל משרד המשפטים החדש: עו"ד שימי בראון

עו"ד בראון מתמחה בתחום המשפט האזרחי והמשפט המנהלי – דיני תאגידים, דיני עבודה, משפט מנהלי, משפט חוקתי וליטיגציה

מאוריסיו ביאור / צילום: שלומי יוסף

נציגי אלשטיין ודסק"ש עזבו את דירקטוריון שופרסל, חוץ מהיו"ר

מאוריסיו ביאור, יו"ר רשת הקמעונאות, נשאר בינתיים בתפקידו גם לאחר שקבוצת אי.די.בי מימשה לאחרונה את החזקותיה בה

איתור מפרי הוראות הקורונה. המשטרה מסתפקת במתן קנס בגובה 5,000 שקל לחולים שהפרו בידוד  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

למה המדינה נמנעת מלהעמיד לדין חולים שהפרו בידוד?

על אף שחוק העונשין מטיל עונש מאסר ממושך על מעשה שעלול להפיץ מחלה - עד כה נמנעה המדינה מלהעמיד לדין בגין עבירה זו חולי קורונה שהפרו את הוראות הבידוד ● משרד המשפטים מסביר כי האכיפה הפלילית שמורה למקרי קיצון ● אולם גם במקרים כאלו מסתפקות הרשויות במתן קנס

אזיקים / צילום: שאטרסטוק

פרשת המורה הפדופיל: משרד החינוך ועיריית תל אביב ישלמו 2.4 מיליון שקל פיצוי לילדות שנפגעו

על פי הנטען בתביעה, מנהלת בית הספר קיבלה לעבודה כמחנך אדם שהיה באותה עת "עבריין מין ידוע ומורשע, פדופיל"

דוד שמרון ובוגי יעלון / צילום: איל יצהר, עדינה ולמן-דוברות הכנסת

פרקליטו לשעבר של נתניהו הגיש תביעת לשון הרע נגד בוגי יעלון

בא כוחו של רה"מ נתניהו לשעבר, הגיש לביהמ"ש המחוזי בתל אביב תביעת לשון הרע בסך 567 אלף שקל נגד שר הביטחון לשעבר, ח"כ משה (בוגי) יעלון בגין אמירות של יעלון שלפיהן שמרון פעל באופן מושחת בקשר לפרשת הצוללות ● יעלון בתגובה: "כך מתנהגת כנופיית פשע"

מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: יחצ

פייבר מפתיעה עם מעבר לרווח מוקדם מהצפוי, ומעלה שוב את התחזית השנתית

חברת הטכנולוגיה נהנית ממגמת המעבר לעבודה מהבית עקב הקורונה, ותוצאות הרבעון השני משקפות זאת: ההכנסות צמחו בכ-82% מהרבעון המקביל ועקפו כל התחזיות

השטח שבו יבנה פרויקט יונייטד שרונה/  צילום: יניב אלמליח, יח"צ

קבוצת הרכישה יונייטד שרונה: ההפרות תוקנו וקנס המיליונים הופחת

לפני למעלה משנה הוטל על הקבוצה קנס כספי של למעלה מ-4 מיליון שקל ● לאחר תיקון ההפרות על ידי הקבוצה הופחת הקנס ל-600 אלף שקל בלבד ● הממונה על חוק המכר: "גם חברי קבוצות רכישה כפופים לחוק המכר"

יו"ר קודאק ג'ים קונטיננזה חותם על עסקת ייצור תרופות / צילום: JAMIE GERMANO/ROCHESTER DEMOCRAT AND CHRONICLE via, רויטרס

רשות ני"ע האמריקאית בודקת האם קודאק גרמה במכוון להקפצת המנייה

קודאק העבירה לגופי חדשות מידע על ההסכם בהיקף 765 מיליון דולר עם הממשל האמריקאי לפני ההודעה הפומבית ● אלה פרסמו את המידע ואז הסירו אותו לבקשת החברה ● עכשיו הרשות בודקת איך החברה ניהלה את חשיפת ההלוואה, שגרמו למנייתה לזנק

אתר ההרשמה לדיסני+ בעברית / צילום מתוך האתר

דיסני איכזבה בהכנסות אבל פיצתה בהכרזה על שירות סטרימינג חדש

תאגיד דיסני דיווח אמש על תוצאותיו לרבעון השלישי והכנסותיו עמדו על 11.78 מיליארד דולר, בעוד האנליסטים ציפו ל-12.37 מיליארד דולר ● מנכ"ל החברה בוב צ'אפק הכריז כי דיסני תשיק שירות סטרימינג חדש ב-2021 ● מניית דיסני זינקה ב-5% במסחר המאוחר

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

נתב"ג בחודש יולי: ארקיע ואל על לא הטיסו אפילו נוסע אחד

נתח החברות הישראליות בחודש יולי שנשען רק על פעילותה של ישראייר הסתכם ב-7% ● החברות הזרות כגון טורקיש, איזי ג'ט וריאנאייר רשמו ירידה של עשרות אחוזים במחצית הראשונה של 2020 לעומת התקופה המקבילה אשתקד

איציק שמולי / צילום: תמר מצפי

משרד העבודה: נשיק תוכנית הכשרות מקצועיות בהיקף של מיליארד שקל

משרד העבודה נערך להשיק תוכנית הכשרות מקצועיות חדשה בהיקף של מיליארד שקל כדי להתמודד עם משבר הקורונה ● במשרד מקווים להשיק את התוכנית בעוד כחודש אך מודים שהדבר תלוי בתיאום עם הממשלה

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה בת"א ננעלה בעליות בעקבות שוקי חול; לייבפרסון זינקה ב-22%, טבע ב-3.7% אחרי הדוחות

פריגו צנחה ב-8%, חברה לישראל זינקה ב-13%, איי.סי.אל (לשעבר כיל) זינקה ב-7.8% ● עליות במסחר באירופה ובמדדי בורסות ארה"ב ● אורמת ולייבפרסון פרסמו דוחות טובים לרבעון השני ● טבע פרסמה דוחות ועמדה בתחזית ההכנסות לרבעון השני של השנה

איציק וייץ, מנכ"ל קרסו מוטורס  / צילום: עינת לברון

מידרוג מורידה דירוג לקרסו: "היעדר מענה בקטגוריה ההיברידית והיצע מוגבל ברכבים פרטיים"

חברת הדירוג: "השלמת רכישתה של קל אוטו מובילה לעלייה מסוימת בסיכון העסקי משום שענף הליסינג התפעולי מאופיין בסיכון עסקי גבוה יחסית"

סניף BE באילת / צילום: תמונה פרטית

שופרסל ומליסרון סיימו את הסכסוך והחנות באילת נפתחה

מדובר בחנות הפועלת בנכס ששייך לקבוצת מליסרון בטיילת באילת ועמד סגור במשך ארבעה חודשים ● הסכסוך החל לאחר ששופרסל דרשה הקלות בדמי השכירות עבור רשת הפארם שבבעלותה במהלך הגל הראשון של הקורונה וסורבה

איילת שקד בהצעת חוק פסקת ההתגברות, היום / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

הכנסת דחתה את הצעת פסקת ההתגברות ואת ועדת החקירה בפרשת הצוללות

פסקת ההתגברות נדחתה ברוב עצום של 71 נגד 5 ● 19 ח"כים תמכו בהקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות, אך 48 התנגדו ● חברי הליכוד נעדרו מההצעה על פסקת ההתגברות, וחברי כחול לבן נעדרו מההצעה להקים ועדת חקירה על הצוללות

חיים ביבס / צילום: איל יצהר

יו"ר מרכז השלטון המקומי: "אם מערכת החינוך תסגר, המשק יקרוס"

"המתווה של החזרה ללימודים שהציג משרד החינוך מאוד עמום ומאוד כולל" ● את הדברים הללו אמרה מזכל"ית הסתדרות המורים יפה בן דוד, בוועדת החינוך בכנסת, שאליה לא הגיע שר החינוך ● על מנת לעשות את ההתאמות הנדרשות בן דוד דרשה לתגבר את בתי הספר ולתת אוטונומיה למנהלים ע"מ להחליט מה ללמד

שר הבריאות, יולי אדלשטיין / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר הבריאות: "אם נראה את אומן בממדים שהיו בשנים קודמות זה יהיה אסון"

בדיון בוועדת החוקה בכנסת הדף שר הבריאות את הטענות כי מדובר בהטיית נתונים נגד נושא התחלואה במגזר החרדי ● "זה לא סוד שכ-50% מהתחלואה היא בקרב הציבור החרדי והציבור הערבי. זה דגל אדום למדינה"

אמיר כוכבי / צילום: כדיה לוי

מדיניות חדשה בהוד השרון תאפשר תוספת 6 קומות בפרויקטי תמ"א

מסמך מדיניות חדש שמקדמת העירייה, מבהיר כי בעירייה מעדיפים לקדם פרויקטי תמ"א 38 במסלול הריסה ובנייה, על פני חיזוק ● לפי המסמך יש פוטנציאל בעיר לבניית כ-1,800 דירות חדשות במסגרת תמ"א 38