גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

גילעד אלטשולר קונה: "הבנו שיש 'אובר שוטינג' במניות הנדל"ן המניב והבנקים"

לאחר שמימש נתחים משמעותיים מהחזקותיו במניות נדל"ן הנסחרות בת"א, חזר אלטשולר שחם לבצע השקעות של מאות מיליוני שקלים ● גילעד אלטשולר: "אפילו בירידה של כ-25% בשכר הדירה וירידה בתפוסות במרכזים המסחריים ובמשרדים, החברות האלה מעניינות להשקעה"

גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר, גלובס
גלעד אלטשולר / צילום: איל יצהר, גלובס

בית ההשקעות אלטשולר שחם מאותת כי שוויין של חלק ממניות הנדל"ן המניב והבנקים המובילים בישראל הגיעו לדעתו לתחתית, לאחר ירידות חדות של עשרות אחוזים שרשמו בעקבות משבר הקורונה.

זמן לא רב מאז מימש אלטשולר שחם נתחים משמעותיים מהחזקותיו במניות חברות נדל"ן המניב הנסחרות בבורסה בת"א, הוא חוזר לבצע השקעות רחבות היקף בסקטור, בסכום מצרפי של מאות מיליוני שקלים, בעיקר מכספי העמיתים בקופות הגמל ובקרנות הפנסיה שהוא מנהל.

מדובר בהשקעות שבוצעו במניותיהן של חברות נדל"ן מובילות הפועלות בישראל, ובהן עזריאלי , מליסרון  וריט 1 , וכן באלוני חץ  ובחברה הבת אמות . נוסף על כך, בבית ההשקעות טוענים כי השקיעו בשבועיים האחרונים כ-700 מיליון שקל ברכישת מניות הבנקים הנסחרים בבורסה בת"א.

שני ענפי פעילות אלה בולטים לשלילה בביצועיהם מתחילת השנה ועד כה, עם צניחה של כ-35% במדד הנדל"ן, ושל קרוב ל-30% במדד הבנקים, לעומת ירידה של כ-20% במדד הדגל של הבורסה - ת"א 35.

ביצועי מניות נדל"ן מניב ובנקים בולטות

גילעד אלטשולר, מנכ"ל משותף ומנהל השקעות ראשי של בית ההשקעות, מסביר בשיחה עם "גלובס" כי "בהערכת מצב מחודשת שביצענו לפני כשבועיים, הבנו שיש 'אובר שוטינג'  גם במניות הנדל"ן וגם בבנקים, אז התחלנו לקנות. ביצענו הרבה מאוד רכישות, לא כולן מדווחות".

אלטשולר מוסיף, כי "במחירים שלפיהם ביצענו את העסקאות, ניתן להעריך כי מחירי הרכישה שלנו נמוכים בכ-15%-20% מהמחירים שבהם ביצענו את המכירות באותן מניות".

מכירות מסיביות במרץ ובאפריל

כאמור, הרכישות הנוכחיות שביצע בית ההשקעות מגיעות זמן לא רב לאחר שעלה לכותרות בעקבות מכירות מסיביות של מניות חברות נדל"ן מניב, בהיקף מצרפי של יותר מחצי מיליארד שקל, חלקן בין אלה שהוזכרו בגל הרכישות שבוצע כעת.

אלטשולר מסביר, כי "בשלב הראשון של ירידות השערים, במהלך מרץ ואפריל, מניות הנדל"ן המניב בארץ ירדו מעט מדי יחסית למה שהתרחש בחו"ל, בחברות אמריקאיות וגם באירופה, שחלקן ירדו כ-60%, לעומת כ-20% בארץ. בשלב הזה מכרנו הרבה מאוד מניות נדל"ן בישראל, וגם בנקים, וביצענו מעבר לכיוון מניות טכנולוגיה בארה"ב ומניות נאסד"ק".

"אחר כך", ממשיך אלטשולר, "כשהשוק תיקן כלפי מעלה, מניות הנדל"ן והבנקים בישראל המשיכו לרדת, בניגוד למגמת השוק, אבל בשלב הזה הפסקנו למכור, למעט מימושים נקודתיים דוגמת מניות גזית גלוב".

עם צניחה של כ-55% מתחילת השנה, מניית גזית גלוב, שבשליטת המנכ"ל חיים כצמן, בולטת לשלילה בין מתחרותיה בענף הנדל"ן המניב, שהן בין המניות הגרועות ל-2020 עד כה, עם ירידות של כ-35%-40% בקרב הבולטות בענף. ירידות אלה מחקו מיליארדי שקלים משווי החברות, וגררו נפילה דומה במדד הנדל"ן של ת"א מתחילת השנה.

באחרונה, עם הדיווחים המתרבים על אודות גל שני אפשרי של התפשטות וירוס הקורונה בישראל, ספגו מניות הנדל"ן המניב שוב גל ירידות שערים משמעותי. זאת בעקבות החששות ממכה עתידית נוספת שאותה עלולים לספוג הנכסים שנמצאים בבעלות החברות - ובמרכזם הקניונים ובנייני המשרדים, בין אם מהגבלות חדשות שיוטלו ובין אם מחששות האזרחים לבקר בנכסיהן, שהתרוקנו מתנועה מוקדם יותר השנה.

גל הירידות האחרון הוביל חלק ממניות הענף לקבוע בשבועות האחרונים רמות שפל שאליהן לא הגיעו גם בשיא המשבר בשווקים בחודש מרץ, בהן עזריאלי, אמות וריט 1, שגם כיום נמצאות לא רחוק מרמות אלה.

חברות הנדל"ן המניב עדיין מעניינות

לדברי אלטשולר, "בנדל"ן המניב הבנו, שאפילו בירידה של כ-25% בשכר הדירה וירידה בתפוסות - מגמה שצפויה גם במרכזים המסחריים וגם במשרדים - החברות האלה הן עדיין באופן יחסי מעניינות להשקעה".

בין הרכישות הבולטות של אלטשולר שחם במניות הנדל"ן, דווח בימים האחרונים על השקעה של כ-75 מיליון שקל במניות חברת ריט 1, רכישה שהגדילה את חלקו בהונה  מכ-10% לכ-15.5%, אחרי שלקראת סוף חודש מאי מכר קצת יותר מ-3% ממניות החברה תמורת קרוב ל-100 מיליון שקל.

עוד נודע על השקעה של קרוב ל-50 מיליון שקל במניות מליסרון, שהפכה את אלטשולר שחם לבעל עניין בחברה, עם קצת יותר מ-5% מהמניות, לאחר שבסוף חודש מאי הוא חדל מלהיות בעל עניין בחברה שבשליטת היו"רית ליאורה עופר, בעקבות מכירת קרוב ל-3% ממניותיה תמורת כ-170 מיליון שקל.

מניות הבנקים אמנם מציגות ביצועים פחות גרועים משל מניות הנדל"ן המניב, אולם עדיין בולטות גם הן בצד השלילי מתחילת השנה, אחרי שספגו ירידות משמעותיות, הנעות בחמשת הבנקים הגדולים בטווח של כ-25%-30% (וירידות דומות במדד הענפי), ירידות שחתכו גם הן מיליארדי שקלים משוויים של הבנקים.

לגבי הבנקים הוסיף אלטשולר: "הבנקים הגיעו להיסחר סביב מכפיל של כ-0.7 על ההון העצמי, ואנחנו מעריכים שהתיקון השלילי גם בבנקים הוא חד מדי, ולכן במקום למכור התחלנו לקנות".

בין השקעותיו המדווחות של אלטשולר שחם בבנקים, בסוף יוני הוא השקיע כ-27 מיליון שקל במניות בנק הפועלים וחזר להיות בעל עניין בבנק לאחר שהגיע להחזקה של כ-5%, וזאת לאחר שמוקדם יותר השנה חדל וחזר להיות בעל עניין בפועלים כמה פעמים. 

עוד כתבות

מתקן נפט בערב הסעודית / צילום: Shutterstock, Kamarudheen Sallaapam

ערב הסעודית והאמירויות הגיעו לרגיעה: כך ישפיע ההסכם החדש באופ"ק על יוקר המחיה

המלחמה על קצב ייצור הנפט בין האמירויות לערב הסעודית העצימה את החשש התמידי של שאר החברות באופ"ק מפני עתיד הארגון ● התפרקות קרטל הנפט לא בהכרח תהיה רעה לאמירתיים, שממילא חותרים להגברת הייצור - גם אם יפסידו מירידה במחירים

בזוס עם שעון אומגה לאחר הנחיתה / צילום: Associated Press

איך השעון שבזוס לקח לחלל הפך לניצחון שיווקי של אומגה

שעון היד הבולט של מייסד בלו אוריג'ין ואמזון הוביל לקפיצה בהתעניינות בחברה השוויצרית

משרדים בתל אביב. "בשוק הטכנולוגי הביקוש גדל" / צילום: Shutterstock

שוק המשרדים מתאושש: המחירים בתל אביב חוזרים לרמה של לפני הקורונה

סקר שעשתה חברת CBRE ישראל מראה כי דמי השכירות למשרדים בתל אביב עלו ברבעון שעבר ב-4% והגיעו ל-110 שקל למ"ר בממוצע • מחירי הנדל"ן המסחרי עדיין יורדים, אבל בקצב איטי יותר מאשר בעבר

עורכי הדין עפר בר-און ורון צין ביחד עם חלק מהצוות המצטרף למשרד תדמור לוי / צילום: תומר יעקבסון

20 עורכי דין ושותפים משביט בר און גלאון צין מתמזגים למשרד תדמור לוי

עורכי הדין עפר בר-און ורון צין, מייסדי משרד שביט בר-און גלאון צין, וצוותיהם מצטרפים למשרד תדמור לוי; מדובר ב-20 עורכי דין, בהם 10 שותפים ● עו"ד יובל גלאון, גם הוא ממייסדי המשרד, מקים ביחד עם צוותו פרקטיקה עצמאית

נפתלי בנט / צילום: יוסי זמיר

חרף התנגדות היועמ"ש: הקמת רשות הרגולציה חזרה לטיוטת חוק ההסדרים

עם הקמת הממשלה הודיעו ראש הממשלה, שר האוצר ושר המשפטים על כוונתם להקים רשות שתטפל בנושא הפחתת הרגולציה, אולם בטיוטה הראשונית של חוק ההסדרים שפורסמה לפני כשבוע הפרק בנושא פשוט נעלם - והיום הוא חזר פנימה

אתר SHEIN בעברית

לתשומת לב ליברמן וברביבאי: הכסף הישראלי לא חייב "לברוח" ל-SHEIN הסינית

תוך זמן קצר הפכה חברת SHEIN הסינית לאתר מכירות האופנה הגדול בעולם • גם בארץ היא שחקנית חזקה, יותר מטרמינל X, אסוס ונקסט ביחד • הפתרון הוא לא ביטול הפטור ממע"מ, אלא גיבוש תוכנית נאמנות שמעודדת רכישה באתרים כחול-לבן

מגדל המחצבה בנשר / הדמיה: קרדיט מילוסלבסקי אדריכלים

הוועדה המחוזית חיפה אישרה הקמת מגדל בן 54 קומות במחצבת 4.5 בנשר

המגדלים אמורים לגשר על פער טופוגרפיה ולחבר את הטכניון בחיפה עם העיר נשר והצ'ק פוסט

גיל שויד, מנכ”ל ומייסד צ’ק פוינט / צילום: שלומי יוסף

צ'ק פוינט עקפה את תחזיות האנליסטים: הכנסות של 526 מיליון דולר ברבעון

גיל שויד, מנכ"ל חברת אבטחת הסייבר, מציין במיוחד את נתון העלייה של 10% בהכנסות הנדחות ● מזהיר: "מרגלים אחרינו 24/7, ופחות מ-3% מהחברות מגינות על המובייל שלנו"

קטיף בשדות חקלאיים. ארגוני החקלאים מעדיפים את השיטה הנוכחית של חסימת תחרות מחו"ל / צילום: שלומי יוסף

הרפורמות החלומיות של משרד האוצר נגד קבוצות הלחץ. מי ימצמץ ראשון?

עשרות רפורמות שאפתניות שמשרד האוצר חולם מזה שנים להביא אל המשק הישראלי ממלאות את טיוטת חוק ההסדרים ● אבל החקלאים, משרד הביטחון ואפילו היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה, יוצאים לקרבות משלהם נגדן ● מה יעלה בגורלן? גלובס עושה סדר

גלעד קריב / צילום: דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ

ועדת החוקה דחתה את ההצבעה על הכנסת 4 מדינות לרשימה האדומה. ביקורת נמתחה על האכיפה למבודדים

חברי הוועדה החליטו לדחות את ההצבעה בנושא הכנסת טורקיה, גיאורגיה, קפריסין ובריטניה לרשימת המדינות האדומות • יו"ר הוועדה, ח"כ גלעד קריב: "אם לא יהיו תשובות, הוועדה לא תצביע וההכרעה תעבור למליאה, או שנקצר את תוקף התקנות ל-48 שעות וניתן גם להפיל את התקנות"

הדמייה של המגדל ברחוב הירקון 33-37 / צילום: יח"צ ישראל קנדה

אושרה תוכנית להקמת מגדל מלונאות ומגורים חדש בירקון בתל אביב

התוכנית ברחוב הירקון 33-37 כוללת מגדל בגובה 21 קומות עם 263 חדרי מלון לצד 78 יח"ד

אבי ברזילי, מנכ"ל אפי נכסים / צילום: תמר מצפי

אפי נכסים השלימה רכישה של מחצית הזכויות בפרויקט בהוד השרון ב-328 מיליון שקל

החברה דיווחה שהשלימה אתמול את העסקה, שנתחמה בסוף חודש ינואר לאחר התקיימות כל התנאים המתלים, ובהם אישור הממונה על התחרות ● אפי נכסים קידמה את העסקה יחד עם שותף שמנהל את המתחם ושהחזיק טרם ההשלמה ב-33.3% מהזכויות בפרויקט

מלון דן אילת / צילום: סיון פרג'

בתי המלון באילת ממשיכים להתחזק, המלונות בשאר הארץ בבעיה

עפ"י דוח הלינות והתפוסות במלונות בארץ שמפרסמת התאחדות המלונות לחודש יוני 2021 ולחציון הראשון של השנה, אילת וים המלח נהנות מתיירי הפנים, ומנגד בבתי המלון בירושלים ובנצרת נרשמות תפוסות נמוכות מאוד

דב קוטלר, מנכ"ל בנק הפועלים / צילום: איל יצהר

"צמיחה גבוהה ב-2022 לא מובטחת. צריך לדאוג להגדלת פריון הייצור"

כך אמר היום מנכ"ל בנק הפועלים דב קוטלר בכנס Gexcutives בהשתתפות המנהלות והמנהלים הבכירים במשק ● "אני סבור שאם ייתכנו 'צלקות' ממשבר הקורונה, העיקריות בהן יהיו בשוק העבודה. כתוצאה מכך צפויה תנועה גדולה של עובדים מענפים מסוימים לאחרים"

לשכת תעסוקה ראשל"צ / צילום: אביבה גנצר

בקרוב נדע מה עשתה ההחלטה הדרמטית של ליברמן לשוק העבודה

האבטלה נמצאת במגמת ירידה ובסוף חודש יוני הגיעה ל-8.8%, והיא צפויה לרדת עוד יותר לקראת נתוני חודש יולי, אז מודל החל"ת הגיע לסיומו ● עפ"י דוח התעסוקה של ה-OECD, שוק העבודה הישראלי צפוי להיות האחרון להתאושש מבין המדינות שחברות בארגון

אודי, שהשקיעה בחברה של בן ארי ואיבדה את כספה / צילום: איל יצהר

"אין לי כסף לחיות": סיפורה של משקיעה של מייק בן ארי שנותרה מחוסרת כל

אודי בת ה-61 השקיעה יותר ממיליון שקל אצל מייק בן ארי ● היא מכרה את דירתה והפקידה את כל כספה אצלו - וכעת הגיעה לפת לחם ● בראיון לגלובס היא מספרת בכאב: "אין לי כלום. בחיים שלי לא הייתי במצב כל-כך שפל. אני צריכה לקחת תרופות יקרות, ואין לי כסף לקנות אותן"

הבורסה בתל אביב / צילום: Shutterstock

"ההנפקות הולכות קשה מבעבר, אבל חברות טובות לא צריכות להיתקל בבעיות"

סוף השבוע שעבר לימד כי הביקושים בשוק ההנפקות בת"א עדיין קיימים, עם גיוסים מוצלחים של טרמינל איקס וחברת התשתיות והאנרגיה רימון

רחוב אוקספורד בלונדון, בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, Alberto Pezzali

שבוע ל"ניסוי הבריטי": מה קרה למספר המאומתים במדינה?

למרות שיעור חיסון של כ-54% באוכלוסייה, נרשמו ערב פתיחת המשק באנגליה כ-50 אלף מקרים ביום ● רופאים ומומחים שצוטטו בכלי התקשורת הבריטיים הצביעו על כך שבימים האחרונים המגפה נמצאת במגמת דעיכה בממלכה המאוחדת

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

עליות קלות בארה"ב; טסלה עולה לקראת הדוחות, הסיניות צונחות

S&P 500 והדאו ג'ונס התחזקו קלות בעוד הנאסד"ק נותר ללא שינוי ● נעילה מעורבת בבורסות אירופה ● המדדים בסין נפלו במעל ל-2%, ובהונג קונג הירידות התקרבו ל-4% ● ביפן נרשמו עליות שערים ● הביטקוין נוסק מעל 39 אלף דולר

ביטקוין. בניגוד לנטען בהודעה, טסלה לא מחלקת מטבעות דיגיטליים לעידוד השימוש בהם / צילום: Shutterstock, Wit Olszewski

ראיתם שטסלה מחלקת ביטקוין? היזהרו, זו הונאה

לפי אתר שהדומיין שלו נרכש לפני כשבוע, אלון מאסק החליט לקדם את השימוש במטבעות דיגיטליים ומחלק 5,000 ביטקויינים ● אלא שמדובר בהונאת דייג ● כך היא עובדת