גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שאשא-ביטון: "חשבתם שהשמיים ייפתחו בעוד שישה ימים? תחשבו שוב"

תאריך יעד לפתיחת השמיים כבר יש, ה-16 באוגוסט, אבל מתווה עדיין אין. או שיש אבל הוא לא הוצג ● חוץ מאי ודאות, לא נראה קו המנחה כרגע את אופק השמיים ● התאחדות סוכני הנסיעות: "אי אפשר להגיד שהשמיים נפתחים ובזה להשתיק אותנו"

יפעת שאשא ביטון, ועדת הקורונה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת
יפעת שאשא ביטון, ועדת הקורונה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

המתווה לפתיחת השמיים נסתר מעיניים, ולא הוצג עד כה לאיש. לא לעוסקים בענף ולא לחברי הכנסת שבדיון סוער בוועדת הקורונה חיפשו אחר המתווה הנעלם. הם לא מצאו אותו.

חה"כ יפעת שאשא-ביטון אמרה בדיון את מה שרבים חושבים: "כל אזרחי ישראל שחשבו שב-16 באוגוסט השמיים ייפתחו - חשוב שידעו שזה לא יקרה". את הדברים היא אמרה אחרי שבדיון לא הובאה רשימת המדינות הירוקות שעל בסיסן צפוי להישען אותו מתווה שלא הוצג. עוד עלו סימני שאלה רבים, על כך שהמתווה מתייחס רק לאזרחים ישראלים שיהיו פטורים מבידוד בכניסה לישראל ממדינות ירוקות, אלא שהן לא מתירות לישראלים להיכנס אליהן. מבולבלים? גם אנחנו.

אם יותר מ-40 מדינות כבר הצליחו לפתוח את השמיים, גם ישראל הקטנה יכולה

חצי הכוס המלאה: מקבלי ההחלטות הבינו שאי אפשר עוד להשאיר את השמיים סגורים על כל המשתמע מכך - פגיעה בפרנסה של מאות אלפי עובדים, גדיעה של מהלכים עסקיים, צורך של משפחות להתאחד ועוד. בדיון הקודם בוועדת הקורונה אמרה שאשא-ביטון כי "יש מעגלים של אנשים שמתפרנסים מהעולם הזה ועלינו לדאוג להם". עוד אמרה, בהתייחס לדעה הרווחת כי הזירוז לפתיחת השמיים מטרתו לאפשר לאלפי מאמינים לצאת לאומן, כי "צריך להיות דין אחד לכולם. אם אנו יודעים לתת מתווה לקבוצה מסוימת אנו צריכים לתת לכולם".

לכך נוסיף שאם יותר מ-40 מדינות כבר הצליחו לפתוח את השמיים, גם ישראל הקטנה יכולה, למרות נתוני התחלואה המדאיגים, והיא גם יכולה ללמוד מהמדינות הללו וליישם מתווה קיים.

חצי הכוס הריקה כוללת בתוכה לא מעט סימני שאלה, שהובילו את אנשי ענף התיירות והתעופה למחות. "עוד שבוע אמורים להיפתח השמיים אבל בינתיים אין מערך בדיקות, אין הסכמים מדיניים, אין יעדים שאפשר לטוס אליהם, אין נהלים לבידוק, אז הזמנות של תיירים ארצה אין עדיין אפילו מכירת כרטיסים".

במשרד הבריאות הסבירו כי פתיחת השמיים תתאפשר עם ביטול הבידוד לשבים ממדינות "ירוקות". הרשימה של המדינות תקבע על ידי צוות ממשרד הבריאות, התחבורה, החוץ והמל"ל והיא תתעדכן אחת לשבועיים. בכל מקרה מדובר באזרחים ישראלים בלבד (למעט אישורים חריגים לאזרחים זרים שניתנים על ידי קונסוליות ממדינות ירוקות).

בנוסף, "כל הנוסעים יחויבו למלא הצהרת בריאות מקוונת, טרם כניסתם לטרמינל בישראל או עלייתם למטוס בחו"ל, באתר האינטרנט של משרד הבריאות. הנוסעים מתבקשים לעטות מסכה ולשמור על כללי הריחוק החברתי גם במדינות היעד", כך לפי משרד הבריאות.

"אי אפשר להגיד שהשמיים נפתחים ובזה להשתיק אותנו. צריכים להניע את הגלגלים גם בשיטה של ניסוי וטעייה, ולצקת תוכן להבטחה של פתיחת השמיים", אמרה טלי לאופר, מנכ"לית התאחדות סוכני הנסיעות, שארגנה מפגן לעידוד גיבוש מתווה ברור.

את התוכן שמחפשת לאופר חיפש גם "גלובס" מול משרדי הבריאות, התחבורה, החוץ והמל"ל. למעט משרד הבריאות, האחרים לא טרחו להגיב לשאלות באשר למתווה עצמו. הדיון בוועדת הקורונה נתן את התשובה: משום שאי הוודאות היא הקו המנחה כרגע את אופק השמיים.

"המטרה היא שמי שיחזור מעפולה דינו כמי שחזר מוילנה", אמר ד"ר שלמון ממשרד הבריאות בדיון, כשהוא הדגיש שקיום בדיקות אינה הדרך לפתיחת השמיים.

בינתיים בהסתדרות הרפואית בישראל מזהירים מפני פתיחת שמיים פזיזה ומסוכנת. "לא מספיק להחליט על תאריך יעד חדש אלא יש צורך לנקוט בפעולות שיטתיות לצמצום הסיכון כך שתתאפשר פתיחת שדה התעופה לטווח ארוך ובכל תחלואה", כך לפי יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור פרופ' חגי לוין. "אנחנו חייבים להתריע על הסכנה הפוטנציאלית לבריאות הציבור אם פותחים את השמיים ללא הפעלת כל הצעדים הנחוצים להפחית למינימום את פוטנציאל ההדבקה בנגיף הקורונה (בתוך שדה התעופה, בטיסה או בארץ היעד)".

לוין קורא להקמת יחידה אפידמיולוגית בנתב"ג ומדגיש את הבעייתיות שבהישענות על בדיקות בלבד כדרך לפתיחת השמיים.

"תשובה שלילית בבדיקת PCR אינה הוכחה חותכת שבן אדם לא נדבק. קיים אחוז לא מבוטל של בדיקה שלילית בשגגה בעיקר בחמשת הימים הראשונים למחלה כאשר אין סימפטומים והאדם מרגיש מצוין. המשמעות היא שאין אפשרות מעשית לאתר נוסעים שנדבקו בימים האחרונים לפני מועד המראתם או במהלך הטיסה".

בתוך כך, מעבדה לבדיקת קורונה בנתב"ג על פי מכרז רש"ת תוקם במקרה הטוב בחודש נובמבר.

אזרחים זרים ממדינות ירוקות יוכלו להיכנס לישראל?

אילן פלוס ממשרד החוץ התייחס לציפייה כי יגובשו הסכמים הדדיים שיאפשרו לישראלים להיכנס בכלל למדינות הירוקות. "מרבית המדינות, כולל באיחוד האירופי, לא מאפשרות כניסה של ישראלים. אנחנו מנסים לייצר הסכמים או לקבל הסכמה להכניס ישראלים למדינות. זה דבר לא פשוט לנוכח התחלואה בישראל". על הטענה כי יש להתיר כניסה של תיירי חוץ לישראל אמר "אנחנו מעבירים את המסר הזה באופן קבוע למשרד הבריאות יש פתיחות בנושא הזה לגבי קפסולות של תיירים ממדינות ירוקות ושל אנשי עסקים".

אבסורד נוסף שנוצר כתוצאה מאי הוודאות ומהדחף של העוסקים בענף לפתיחת השמים הוא שמתווה, זה שאמור להיות מגובש על ידי הממשלה כבר גובש על ידי גופים פרטיים בהם איגוד הטייסים ולשכת תיירות נכנסת. מבחינתם, כל עשייה שתקדם את האינטרס לפתיחת שמים היא מבורכת אבל כל מתווה מושך לאינטרס של אותה קבוצה.

כך למשל יוסי פתאל, מנכ"ל לשכת מארגני תיירות נכנסת לישראל סבור כי "המתווה שהצענו לניהול קבוצות תיירים מחו"ל הוא הבטוח ביותר שהוצג על ידי ענף כלשהו בישראל במהלך משבר הקורונה". למקבלי ההחלטות הוא פונה ואומר: "אשרו את המתווה עכשיו, תנו לנו להתחיל לעבוד ולהציל את הכלכלות של ערים הצמאות לתיירים כמו טבריה, נצרת, עכו, צפת וירושלים. במסגרת המתווה המפורט הצענו לקבל רק תיירים שעברו בדיקת קורונה 72 שעות טרם הגעתם ארצה, לבצע להם בדיקה נוספת עם הגעתם ארצה ואחת נוספת בזמן סיורם ובתחום הזמן של 72 שעות טרם שובם לארצם, כך במקרים מסוימים, יוכלו להימנע מהצורך בבידוד בשובם ממדינה אדומה".

מתווה הקפסולות שהוזכר בדיון על ידי ד"ר שלמון ועל ידי פלוס ממשרד החוץ אכן הונח על שולחן הדיונים יחד עם דרישה להקל על אנשי עסקים שמבקשים להיכנס לישראל. לפי שלמון מתווה הקפסולות דורש היערכות אחרת ועל כן הוא צפוי לקחת זמן. "מי שמכיר אותי כאיש משרד הבריאות יודע שאני לא בעד להזדרז", אמר בנוגע לסיכון הכרוך בהכנסת תיירות לישראל. מתישהו יש לקוות שגם זה יקרה.

ומה עם הבידוד לשבים ממדינות אדומות? איתן בן דוד מהמל"ל הבטיח בדיון הסוער כי נושא הבידוד ישתנה בהדרגה ובזהירות. "אין הרבה מדינות עם רמת תחלואה גבוהה כמו שלנו". התקווה שנטע היא לאזרחים זרים ממדינות ירוקות שיוכלו להיכנס לישראל. נציין אגב כי מדינות היעד הבולטות לתיירות מישראל הן מדינות אדומות (ארה"ב) או מדינות האיחוד האירופי שלא ימהרו לבוא לישראל האדומה ממילא. "רק אתמול בריטניה חייבה את הנוסעים מבלגיה ל-14 ימי בידוד. כל יום מתפרסמות רשימות חדשות של הגבלות. אני מצדד בבדיקות כמו הרבה מדינות בעולם שעושות בדיקות לפני ואחרי נחיתה", אמר בן דוד, שגם הוא התעקש שיש מתווה שיכול לצאת לדרך.

הצפייה בשידור הדיון רק הגבירה את הייאוש. "אני מרגישה רע יותר ממה שהיה בשבוע שעבר" אמרה שאשא-ביטון. "הדיון הזה הוא דיון בעלמא. אם יש מתווה ולא רוצים לחשוף אותו? זה חמור. אם אין מתווה גם זה חמור. לא יודעת במה אני בוחרת". אנחנו נבחר לא למהר לארוז.

עוד כתבות

מייסדי Next Insurance אלון חורי, גיא גולדשטיין ונסים טפירו/ צילום:יחצ

שווי של יותר מ-2 מיליארד דולר: גוגל הובילה השקעת ענק בסטארט-אפ הביטוח הישראלי נקסט

אחרי למונייד והיפו, גם חברת נקסט אינשורנס סוגרת גיוס גדול בתחום הביטוח הדיגיטלי, בהיקף של 250 מיליון דולר ● ניסים טפירו, אחד המייסדים: "בעקבות הקורונה לקוחות מחפשים יותר פתרונות דיגיטליים, ואנחנו מאפשרים להם לחסוך כסף"

פגישת השר כ"ץ ויו"ר ההסתדרות בר־דוד. סיכמו להקים צוותים משותפים לגיבוש פתרונות / צילום: דוברות ההסתדרות

קיצוץ שכר השרים לא יספיק: הקורונה היא הזדמנות לתיקון המגזר הציבורי

הפחתת שכר של 10% לשרים ובכירים נוספים היא סמלית וחשובה אבל הגיע הזמן לטפל גם בבעיות העומק של המגזר הציבורי, בדיוק כפי שהבטיח שר האוצר ישראל כ"ץ ● האם הוא גם יקיים?

רן פוליאקין / צילום: איל יצהר

השורטיסט והתמונה: האם חברת המכשור הרפואי ננוקס מטעה את המשקיעים?

בנוסף טוען השורטיסט קרסון בלוק כי מפיצות שאיתן התקשרה ננוקס כדי לשווק את המוצר שלה ברחבי העולם, אינן מסוגלות לספק את התמורה ● רן פוליאקין, מנכ"ל ננוקס: "הדוח מלא שגיאות והטעיות ולא מבוסס על בדיקה ישירה מול החברה"

לשכת התעסוקה בתל אביב / צילום: כדיה לוי, גלובס

הלמ"ס: מספר מחוסרי העבודה ערב הסגר הגיע לקרוב לחצי מיליון

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מפרסמת היום את נתוני סקר כוח האדם לחודש אוגוסט, שחלקם פורסמו כבר לפני שבועיים ● מספר הלא משתתפים בכוח העבודה שהפסיקו לעבוד בגלל פיטורים או סגירת מקום העבודה ממרץ ירד באוגוסט לכ-62 אלף, לעומת כ-75 אלף בחודש הקודם

אלון מאסק / צילום: Aly Song, רויטרס

אלון מאסק מבטיח: נפחית את עלויות הסוללות ונמכור רכבים ב-25 אלף דולר

באסיפה של בעלי מניות שהתקיימה במעין "דרייב אין" במפעל החברה, המשקיעים ציפו למחיר נמוך יותר של הרכב החשמלי ● המחיר הממוצע של דגם 3 של טסלה עמד על 50 אלף דולר. מאסק: היכולת להוריד את המחיר תגיע מירידה בעלות היצור של הסוללות

מטוס של אל על ממריא משדה תעופה בן גוריון / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

לקראת העברת השליטה: רוזנברג התחיל לחפש דירקטוריון חדש לאל על

בעל השליטה החדש אלי רוזנברג מתכוון להחליף את כל הדירקטוריון של חברת התעופה, וזהות החבר הראשון כבר ידועה - ג'ייסון גרינבלט ● רוזנברג שלח מכתב ליו"ר אל על הנוכחי ולמנכ"ל ובו דרש כי "השימוש בכספים שהוזרמו לקופת החברה אחרי ההנפקה יעשה ב"צורה אחראית ושקולה"

בייביסיטר על חשבון המעסיק / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

קשה לעבוד עם הילדים בבית? בהייטק יממנו לכם גם את הבייביסיטר

המעסיקים בתחום ההייטק שמבינים את הצורך החיוני, ומספקים מימון לבייביסיטר להורים לילדים בגיל הרך בתקופת הסגר והשבתת מערכת החינוך: "רבים הם הורים צעירים לילדים בגיל הרך. אנשים עשו מעל ומעבר, וחשבנו איך לעזור" ● השיחה

משרדים של שלמה סיקסט  / צילום: כדיה לוי, גלובס

אניגמה בשוק הרכב: למה נבואות הזעם על המשבר בליסינג לא התממשו בינתיים

הירידה הצפויה בפעילותן, לצד המינוף הגבוה שבו הן פועלות, הובילו בשבועות הראשונים של המשבר לצניחה בערך האג"ח שהנפיקו חברות הליסינג הישראליות ● מאז חזרו האג"ח לתשואות חד-ספרתיות, והחברות רשמו רווחים במחצית השנה, למרות ירידה בהכנסות ● בעקבות הדוחות הרבעוניים

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

אל על למדינה: אלי רוזנברג איש קש של אביו. יש למנוע את העברת השליטה

במכתב של אל על לשר החוץ ולשרת התחבורה נטען כי הרוכש של החברה הישראלית הוא רוזנברג האב והיותו ללא אזרחות ישראלית מנוגדת לתקנות החברה ● עוד נטען במכתב כי נציגי הרוכש היו מודעים לבעיה: "לקני רוזנברג יש בן שכבר כמה שנים לומד בישיבה בישראל ואנחנו נרשום את המניות על שמו"

עודד פורר / צילום: שלומי יוסף

הצעת חוק חדשה בכנסת: ביטקוין יוכר כמטבע ולא כנכס לצורכי מיסוי

ארבעה חברי כנסת מסיעת ישראל ביתנו הגישו הצעת חוק פרטית, שמבקשת לתקן את המיסוי של פעילות במטבעות דיגיטליים מבוזרים, כך שמכירת ביטקוין לא תחויב במס רווח הון בשיעור של 25%

אלדן / צילום: יחצ

חברות הליסינג סופגות אש, אבל בדוחות "הכול דבש"

אחת התעלומות הגדולות ביותר של ענף הרכב המקומי היא הדיווחים הטובים של ענף הליסינג בישראל ● רוב מקורות מימון החיצוניים התייבשו כליל מאז החל משבר הקורונה, ועדיין, השחקנים בענף טוענים שרמת הסיכון נותרה יציבה והענף חסון כתמיד

עסק שקרס תחת המשבר הכלכלי. סגר סבב ב' / צילום: כדיה לוי, גלובס

הקלה בקנסות לנפגעים כלכלית מהקורונה

ריבלין וניסנקורן הכריזו על מתווה חנינות עבור בעלי חובות בגין קנסות

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

קבינט הקורונה ננעל: סגר מלא מיום שישי ועד אחרי סוכות; ההפגנות יוגבלו

שרי הממשלה דנים הלילה בהטלת סגר מלא ● נתניהו: "הולכים לסגר מלא בגלל התחלואה. עדיף בחגים ולא אחריהם" ● הפגנות ותפילות עד 20 איש, המגזר הפרטי יושבת למעט מפעלים ושירותים חיוניים ● טרם נתקבלה הכרעה בעניין נתב"ג

בנקאות בימי קורונה - דחיית הלוואות / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

המדריך המלא: כל מה שצריך לבדוק כדי לשלם פחות לבנק שלכם

להתמקח על הריבית שאתם משלמים על המינוס, לקרוא ולהבין את תעודת הזהות הבנקאית ולא לשכוח שתמיד אפשר להחליף בנק • שני מומחים בתחום החינוך הפיננסי מסבירים איך אפשר לשלם לבנק פחות • כתבה שנייה בסדרה

נעלי נייקי / צילום: Shuttertstock

נייקי מתאוששת מהקורונה בזכות המכירות ברשת

הכנסותיה של ענקית בגדי הספורט אמנם ירדו ב-1% לעומת הרבעון המקביל, אך המכירות הדיגיטליות זינקו ב-82% ● הרווח לפני מס הסתכם ב-1.52 מיליארד דולר - כמעט פי שניים מציפיות האנליסטים

מוכר דגים בפרו. לפי הערכות האו”ם, 11 מתוך 15 אזורי המדגה העיקריים בעולם נמצאים במגמת הידלדלות / צילום: Rodrigo Abd, Associated Press

בסוף נישאר בלי דגים: מרבית אזורי הדיג בעולם במצב קריסה

נתוני האו"ם מראים שכ-90% מאזורי הדיג בעולם נמצאים במצב קריסה או בדרך אליו ● בהיעדר ניהול משאבים נכון, המערכת האקולוגית הימית עלולה להתמוטט ולהוביל למשבר מזון ● בישראל, רפורמת הדיג לא מיושמת במלואה ● כעת החשש הוא ששר החקלאות אלון שוסטר יסיג לאחור את ההישגים המעטים בתחום

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

אמזון: עד סוף 2020 נגייס עוד 150 עובדים בישראל

עם התוספת, צפויה מצבת העובדים במרכזי הפיתוח של אמזון בישראל לעמוד על 1,300 עובדים ● המשרות המדוברות לא יהיו בתחומי המסחר הקמעונאי המקוון, אלא במסגרת פעילות הפיתוח של אמזון בישראל הנוגעות לשירותי הענן שלה AWS, וכן על הפעילות המבוססת על חברת אנפורנה

זירת המסחר בוול סטריט, ה־20 במרץ / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

5 סיבות להתאוששות המהירה של שוקי המניות ממשבר הקורונה

המדדים המובילים בבורסה האמריקאית אמנם חוו ירידות השבוע, אך המגמה הכללית אחרי קריסת השווקים כתוצאה מהמגפה היא עדיין של זינוק בעלייה ● הכוחות שעומדים מאחורי הקריסה וההבראה המהירות ביותר אי פעם כוללים תקוות כלכליות, דומיננטיות של חברות הטק ומינופים בעסקאות מסוכנות

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

'ימים נוראים' בוול סטריט: הנאסד"ק צנח ב-3%, הדאו ג'ונס ב-2%

החששות של המשקיעים חזרו לקדמת הבמה בעוד מדד הפחד קפץ ● בורסות אירופה ננעלו בעליות למרות העלייה בתחלואה וחולשה בנתוני המאקרו בספטמבר ● הנפט (WTI) טיפס מעל 40 דולר לחבית ● נייקי זינקה לאחר הדוחות; טסלה איבדה גובה על רקע האכזבה מ"יום הסוללה"

סניף של סופר פארם / צילום: בר אל, גלובס

גם כשמותר זה לא משתלם: סופר-פארם ו-Be סוגרות חנויות לתקופת הסגר בשל חוסר כדאיות

סופר פארם סוגרת 14 סניפים לתקופת הסגר ומסיבה אותם לליקוט עבור האונליין במיקומים בהם נפגעה התנועה בשל מגבלות הקורונה ובראשם קניונים ● גם המתחרה Be סוגרת שלוש חנויות לתקופת הסגר