גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"אי אפשר להישאר מחוץ לשוק ולחכות להזדמנויות, הוא רץ למעלה בלי מעצורים"

כיצד ישפיעו הבחירות בארה"ב על שוקי ההון? ומי המניות הישראליות המומלצות כיום? המנכ"לים המשותפים של אופנהיימר ישראל לא לגמרי מסכימים ביניהם על אסטרטגיית ההשקעה המומלצת, אבל מאוחדים בדעה כי על המשקיעים להיערך לכך שהקורונה תלווה את השווקים עוד זמן רב

עצרת בחירות של טראמפ בפנסליבניה / צילום: Keith Srakocic, Associated Press
עצרת בחירות של טראמפ בפנסליבניה / צילום: Keith Srakocic, Associated Press

בעוד פחות משבועיים ייערך יום הבחירות לנשיאות בארה"ב. אם בניגוד לבחירות הקודמות הפעם הסקרים צודקים, הרי שלפחות נכון להיום, צפוי המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן לנצח את הנשיא המכהן הרפובליקני, דונלד טראמפ. איך ישפיעו תוצאות הבחירות על שוקי ההון, ומהי אסטרטגיית ההשקעות הנכונה לקראתן, כשברקע נמשך משבר הקורונה? אביבית מנה קליל והראל גילאון, המנכ"לים המשותפים של בנק ההשקעות אופנהיימר ישראל, מנסים להשיב על כך בראיון ל"גלובס".

הראל גילאון ואביבית מנה קליל, מנכ"לים משותפים של אופנהיימר ישראל / צילום: תמר מצפי, גלובס

האם השוק האמריקאי כבר מתמחר ניצחון של ביידן, כפי שחוזים הסקרים, ומה צפוי בהנחה שהוא אכן ינצח בבחירות?
גילאון: "השוק ודאי לא מתמחר הפתעה. לא ברור מה ניצחון של ביידן יגרום לשוק המניות, כי יש שתי אסכולות: אחת, שניצחון שלו יחד עם שליטה בסנאט ובקונגרס יביא לאישור מהיר של תוכנית תמריצים חדשה ועצומה, שתמשיך לדחוף את שוק המניות קדימה, ותגרום לייצוב של הכלכלה האמריקאית, לקראת איזשהו 'אקזיט' מהקורונה בטווח של 12 חודשים.

"אסכולה שנייה היא לפי ניתוח התוכנית הכלכלית של ביידן, שעיקרה הגדלה משמעותית של מס החברות, ובעיקר על כספים שנמצאים בחו"ל, הגדלה של מס הכנסה ליחידים מעל לרף מסוים - אלה דברים שהבורסה האמריקאית לא אוהבת, וזה יכול בהחלט לגרום לירידות בשוק שנמצא כיום ברמה גבוהה.

"בדימיונות הכי פרועים שלי, אני לא חושב שמישהו העריך שב-2020 תהיה מגפה, השוק יירד ב-40% ואז יעלה בכמעט 50% וישבור את השיאים שלו. זה חריג מאוד, בעיקר כשחלקים וסקטורים משמעותיים נמצאים בתקופה הרעה בתולדותיהם - תעופה, תיירות, קמעונות שאינה אונליין. אגב, אם מוציאים את חברות הטכנולוגיה הגדולות מהמדדים ומסתכלים פנימה, המצב לא כל כך טוב, וכל זה שברירי מאוד, אם תהיה פגיעה בחברות האלה, כפי שמדברים כיום וכבר מתבצעים שימועים. מצד שני, צריך לזכור שאנחנו עדיין בתקופה של ריבית אפסית, ובהינתן זאת, הכספים ימשיכו לזרום".

מנה קליל: "למעשה, השוק אדיש לבחירות. כשמסתכלים על השוק היום, נראה כאילו מבחינתו המציאו חיסון לקורונה. במקביל, השוק שונא אי-ודאות; אם יש משהו שיגרום למשקיעים להגיב, זה שלא תהיה תוצאה חד-משמעית לאחר האירוע. כל אי-ודאות שתיכנס למערכת - למשל, סירוב של טראמפ לפנות את כיסאו, רעשים שיגרמו לבחירות לא להסתיים בתוך כמה ימים - עלולה להחליש מאוד את השוק".

כיום הקורונה בכותרות, אבל עד לפני כמה חודשים מה שהכי השפיע על שוק ההון היה מלחמת הסחר בין סין לארה"ב. אם ביידן ייבחר, תהיה מדיניות אחרת בנושא?
מנה קליל: "לדעתי, שום דבר לא יקרה. אם יש משהו שעליו ביידן וטראמפ חושבים אותו דבר, זה האיום הסיני על ההגמוניה האמריקאית. זוהי מלחמה על הבית. יש שם דעה אחידה על המכסים, הניסיון לשמור על התוצרת האמריקאית והיתרון היחסי - כך שלא משנה מי יעלה לשלטון, אני חושבת שהמדיניות הנוכחית תימשך".

גילאון: "אני חושב שביידן ידבר עם הסינים יותר".

מנה קליל: "ידבר יותר, כי הוא עדין יותר מטראמפ, ויקיים פגישות, אבל התוצאה הסופית תהיה אותה אג'נדה".

אם כך, על רקע הנתונים האלה, מהי אסטרטגיית ההשקעות הנכונה לקראת הבחירות בארה"ב?
מנה קליל: "אני לא הייתי משנה כרגע כלום, כי אי-אפשר לדעת מה יקרה. הייתי מתמקדת כרגע בעולם ה-fundamentals (היסודות הכלכליים) ומתנתקת מרמת המאקרו, הבחירות, האירועים הגדולים".

גילאון: "אני חושב שכן הייתי עושה הגנות, ומוותר קצת על תשואה לטובת קניית ביטוחים, וכן שימוש באמצעים שקיימים בשוק כמו אופציות ונגזרים, משום שאני חושב שהשוק נמצא ברמות גבוהות, אנחנו עדיין בתקופה של טרום-בחירות, יש מגפה - ואנחנו לא יודעים לאן כל זה יתפתח.

"כלומר, יש הרבה נקודות של חוסר ודאות; מצד שני, אי-אפשר להישאר מחוץ לשוק ולחכות להזדמנויות, כי הוא רץ למעלה בלי מעצורים לפעמים. אז כן הייתי מקריב תשואה להגנות, שכיום הן לא כל כך יקרות. כשיתחילו הירידות, הן יכולות להיות מהירות ואגרסיביות מאוד, כמו שראינו במרץ".

"גויסו סכומים אדירים באג"ח להמרה"

בהקשר זה מציין גילאון את אחד הטרנדים החמים של התקופה האחרונה - גיוס איגרות חוב להמרה על ידי חברות טכנולוגיה, כולל כמה חברות טכנולוגיה ישראליות שגייסו באחרונה בריבית 0%.

לדבריו, "האג"ח להמרה מתחבר לסיפור של ההגנות. מהכיוון של החברות זוהי הצלחה אדירה: הן מגייסות סכומים אדירים, פי 4-5 ממה שהיו מגייסות בהנפקת מניות. לדוגמה, לסולאראדג' הייתה הנפקה מדהימה בעלות אפסית, והאג"ח להמרה שלה כבר נכנסה לכסף (מחיר ההמרה בהנפקה, כ-278 דולר, שיקף אז פרמיה של 50% - וכיום, כחודש לאחר מכן, המחיר הוא 310 דולר; שח"ו).

"זה סיפור מדהים", אומר גילאון. "מבחינת המשקיע, להחזיק את האג"ח להמרה שנכנס ל'מסלול המנייתי', נותן לו גם את האפסייד של המניה, כי כבר יש מעין אופציית call שסוחבת את האג"ח למעלה כמעט באותו יחס, וכמובן יש תחתית - הכסף שצריך לחזור למשקיעים. כלומר, יש פה הגנה מסוימת. גוף שמחזיק במניות סולאראדג', Wix, פייבר - המניות עלו נהדר, אז איך לשמר את האפסייד ולהגן על הדאונסייד? דרך אחת זו האג"ח להמרה. זאת אחת הסיבות שההנפקות האלה כל כך מצליחות".

מנה קליל: "בנושא ההגנות, למרות הקפיצה המטורפת במניות הזהב, כדאי לבנות פורטפוליו של כמה חברות חוץ מקניית הזהב עצמו. מדברים כיום על התייקרות חומרי הגלם ועל קשיים לוגיסטיים בשל המגפה, אז החזקה במניות אלה בהחלט רלוונטית".

"צריך חשיפה לאורח החיים השונה"

בהסתכלות ספציפית על סקטורים, מנה קליל ממליצה לא לוותר על החזקה בסקטור הטכנולוגיה ללא תלות בתוצאות הבחירות, וגם אם בכמה מהתחומים המחירים גבוהים מאוד, אבל משקפים, להערכתה, "מהפכה ושיבוש חיוני בהתנהלות השוטפת של כל התחומים בחיינו".

לדבריה, חברות טכנולוגיה בינלאומיות גם פחות רגישות לרפורמות מיסוי שביידן מתכנן, משום שהן נהנות מהכנסות בכל העולם. "דבר נכון נוסף לעשות, לא משנה מי ייבחר, הוא לבנות תיק של 'מניות קורונה': חברות שמפתחות חיסון או בדיקות יעילות יותר", אומרת מנה קליל. "זה קצת כמו אחרי פיגועי 11 בספטמבר, שהובילו להשקעות בעולם האבטחה. צריך לחשוב על חשיפה לאורח החיים השונה.

"נוסף על כך, מדברים על כך שאם ביידן ייבחר, תגבר המחויבות לאנרגיה ירוקה ולשמירת הסביבה. לכן, המלצנו באחרונה על כמה ETF (תעודות סל) של אנרגיה נקייה ואנרגיה סולארית. תחום אחר הוא מניות ששידרגו את נתח המכירות שלהן באונליין, כמו וולמארט, ויש את Salesforce.com, שעשתה שדרוג מטורף לענן ומספקת פתרונות תוכנה לניהול קשרי לקוחות. יש כיום הרבה יותר דגש על חיים בעולם של מגפה ודיגיטציה מואצת מאשר על תוצאות הבחירות. ועוד כיוון הוא חברות סיניות שנסחרות בארה"ב: השוק הסיני ממשיך לצמוח גם אם בשיעור נמוך יותר".

גילאון: "בכל מקרה, חשוב לזכור שאנחנו עדיין בתוך האירוע של הקורונה. אנחנו עוד זוכרים מה שהיה קודם, ושואפים לחזור למצב הקודם, אבל אני חושב שדברים לא יחזרו להיות נורמליים, אלא יהיה 'הנורמלי החדש'. למשל, תעשיית התעופה בסגמנט של טיסות עסקיות לא תחזור למה שהייתה קודם, לפחות לא בטווח הנראה לעין של 5-7 השנים הקרובות, אחרי מה שעברנו עם זום, Webex וכדומה. אני מעריך שלא יוותרו על המבט בעיניים ולחיצת היד או 'חבטת המרפק', אבל למדו שאפשר לקיים מו"מ, לסגור עסקאות ולרכוש חברות גם בפגישה אחת ולא ארבע.

"כבר כיום יש לכך השפעה על תעשיית התעופה, וכיום זום שווה יותר מכל חברות התעופה האמריקאיות יחד. זה לא שיהיה חיסון והכל ייגמר, וגם עד לחיסון יש זמן - ובינתיים נתקדם עוד יותר עם העולם הזה שנוצר וההשפעות שלו. מה שהכרנו לפני פברואר 2020, לא יחזור. יהיה טוב, אבל שונה".

מי המניות הישראליות המומלצות בתקופה זו?
מנה קליל: "יש לנו רשימה של 10 מניות מומלצות - Israelist. אחת המניות שנכנסה לרשימה באחרונה היא אינמוד מתחום האסתטיקה, עם טיפול יחסית לא פולשני, שמתקרב בתוצאות לניתוחים פלסטיים ועם רווח גולמי גבוה מאוד. אף שחושבים שאנשים לא פנויים כיום לטיפולים כאלה, דווקא כיום אנשים לא נוסעים ומטיילים, אז מפנים לכך תקציבים - במיוחד אם אנשים רואים את עצמם על המסך בזום חצי יום. אינמוד מציעה טיפול מהפכני, שמאפשר לרופא להרוויח הרבה יותר.

"מניה אחרת היא צ'ק פוינט  - גם כי היא זולה וגם כי הצמיחה שלה קפצה - יחסית, כמובן - ואנו מעריכים שהרבעון האחרון השנה יהיה חזק מאוד אצלה.

"הכנסנו לרשימה גם את נובה , שפוזיציית המזומנים שלה השתפרה משמעותית ושנהנית מהפריחה בעולם האלקטרוניקה. גם במניית ורינט אנו רואים פוטנציאל להצפת ערך". 

** המידע האמור הוא למטרות מידע בלבד, ואין לראות בו הצעה או ייעוץ לרכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. אין לראות באמור ייעוץ או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

עוד כתבות

מטוס ישראייר / צילום: יח"צ מוני שפיר

ברגע האחרון: ישראייר קיבלה אישור לטוס מעל סעודיה

רק הערב יכולים 170 הנוסעים לנשום לרווחה, לאחר שהטיסה המיועדת למחר בשעה 10:00 קיבלה אישור לטוס מעל שמי סעודיה ● האישור, שבשלב זה תקף ל-4 ימים בלבד, מאפשר טיסה שתארך שלוש שעות על פני מסלול עוקף שנמשך כשבע שעות

מטרו / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

"יותר פוליטיקה מתכנון, יותר נזק מתועלת": מחאת ראשי הערים נגד המטרו

ראשי הערים שבתחומן יעבור המטרו מותחים ביקורת חריפה גם על הליכי התכנון הלא משתפים, וגם על התוואי המתוכנן, שלדבריהם מפספס מקומות חשובים • נת"ע: היו מאות פגישות עם נציגי הרשויות

לשכת תעסוקה / צילום: אריאל ירוזלימסקי

מספר התביעות להבטחת הכנסה כמעט הוכפל מפרוץ המשבר

29% מהתובעים החדשים הם בני 18-35, וכיום מהווים התובעים בני פחות מ-40 37% מכלל התובעים ● בנוסף נרשמה עלייה של 167% במספר הזוגות הנשואים התובעים שניהם קצבת הבטחת הכנסה

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון/ צילום: רפי קוץ

בנק ישראל הותיר את גובה הריבית במשק ללא שינוי

החלטת הריבית הנוכחית מגיעה לצד מספר אירועים כלכליים שמתרחשים ביומיים האחרונים ● לפי תחזית שיציג משרד האוצר לראש הממשלה, הצמיחה ב-2021 תעמוד על 5%, והגירעון יעמוד על 8%-9% ● בנוסף, הפיקוח על הבנקים הכריז על מתווה חדש לדחיית ההלוואות הצרכניות והמשכנתאות

מנכ"ל ארטימדיה עופר מילר. קו תקיף עם תג מחיר / צילום: תמר מצפי

עלייתה ונפילתה של הקואליציה שביקשה להילחם בגוגל ובפייסבוק

5 שנים אחרי שהוקמה, חברת ארטימדיה סוגרת את שירות הפרסום בווידאו שלה ● איך קרסה ההבטחה הגדולה למענה לענקיות הטכנולוגיה הבינלאומיות שנגסו נגיסות ענק בתקציבי הפרסום בישראל, ומה תהיה ההשפעה של הפסקת הפעילות על השוק

אוטובוס חוצה כביש מוצף ליד באר מילכה. ההצעה היא להקים אתרי ויסות / צילום: Reuters, Amir Cohen

בהיעדר רגולטור אחראי: מינהל התכנון מציע תוכניות חדשות להתמודדות עם שיטפונות

לגלובס נודע כי במינהל מציעים הקמת אגני ניקוז ש”יתפסו” את מי הגשמים בשטחים הפתוחים ● כיום ניהול ההתמודדות עם שיטפונות והצפות מבוזר בין ידיים רבות עם אינטרסים שונים

מערכת סלולר "ורד הרים" של צה"ל. המערכת המקורית של מוטורולה / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

הדור החמישי בצה"ל, הניסיון של מוטורולה סולושנס להשפיע על ההליך והאלוף במיל' שמסייע לה

מוטורולה סולושנס מפעילה לחצים כבדים כדי לזכות במכרז הדור ה–5 בסלולר של צה"ל ● סמי תורג’מן, לשעבר אלוף פיקוד דרום, מסייע בעניין • עלות המהלך מוערכת ב־1.5 מיליארד שקל

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: Abir Sultan, AP

נתניהו: הליכוד יצביע נגד בחירות ובעד אחדות

רה"מ מסר הצהרה מיוחדת בפתח ישיבת סיעת הליכוד בנושא הבחירות ● ההודעה של נתניהו נמסרה לאחר שבכחול לבן הודיעו כי בכוונתם לקדם חבילת חוקים בנושא דת ומדינה כבר ביום רביעי הקרוב, וכשעל הפרק האפשרות להצביע בעד הפלת הממשלה

אח מבוערת. לצד ההשפעות הבריאותיות, הקמינים מובילים גם לפליטת גזי חממה / צילום: Shutterstock

איך לחמם את הבית בלי להזיק לסביבה (ולמה קמין זו לא תשובה טובה)

רק ל-5% מהישראלים יש קמיני עץ בבית, אך אלה תורמים לעשירית מפליטת המזהמים בארץ בחורף ● בזמן שניתן להחליפם ברדיאטורים ומזגנים בדירוג אנרגטי גבוה, מספר רשויות מקומיות הגישו למשרד הפנים חוקי עזר בנושא, אך המשרד להגנת הסביבה בולם את קידומם

דגלי איחוד האמירויות וערב הסעודית / צילום: שאטרסטוק

סעודיה והאמירויות משיקות מיזם לקידום המטבע הדיגיטלי שלהן

הנהלות הבנקים המרכזיים של איחוד האמירויות וערב הסעודית הכריזו על פרויקט משותף לקידום השימוש במטבע הדיגיטלי החדש שלהן, שיימשך שנה לפחות, ואחר כך יוחלט כיצד להמשיכו ● המטבע, "עביר" יוצע לציבור לשימוש ברכישות פיננסיות בשוק ההון

עודד פלר, מנכ"ל אמיליה / צילום: פאול אורלייב

אמיליה מבקשת למזג לתוכה את אוברסיז בעסקת מניות

אמיליה מחזיקה כיום ב-43.1% ממניות אוברסיז, כך שמדובר על עסקה בהיקף של כ-122 מיליון שקל

דניאל פלד, מייסד שותף של אורבס / צילום: יח"צ

הסכסוך בין מייסדי מיזם הבלוקצ'יין Zen הגיע לבית המשפט בתל אביב

אמנון דפני תובע את שותפיו לשעבר דניאל פלד ואוהד עשור בסכום של 3 מיליון שקל, בטענה כי נישלו אותו מזכויותיו בחברת זנט יישומים מבוזרים, שהייתה אחראית על המיזם

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

סגירה שלילית בת"א בהובלת מדד הבנקים; כלל ביטוח זינקה ב-7.7%

בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1% ● האוצר צופה התאוששות מהירה של המשק ממשבר הקורונה ● בזק בלטה בירידה חדה, אורמד מטפסת ב-8%

מיקי חיימוביץ', יו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

אושרה הארכת הפטור מהיטל השבחה על התקנת מערכות סולריות בגגות מבנים

ועדת הכלכלה אישרה את הארכת הפטור בחמש שנים נוספות ● עקב הסבך הפוליטי הארכת הפטור, שיזמה ח"כ מיקי חיימוביץ', התאפשרה באמצעות עדכון של חוק מקורות האנרגיה שמקדם משרד האנרגיה

השופט בדימוס אורי גורן / צילום: שלומי יוסף

"גורן היה מזועזע": החוקר שגרם לשופט בדימוס לעזוב את בוררות המיליארדים

אורי גורן, נשיא המחוזי בדימוס, ששימש כבורר בסכסוך בין משה ומנדי גרטנר לבין המיליארדר דן גרטלר, התפטר לאחרונה מתפקידו • זאת, לאחר שגילה כי משה גרטנר שכר חוקר פרטי, אחיו של אפי נוה, כדי לברר עליו מידע • "גורן נפגע מהטלת הספק ביושרתו ומעצם שכירת החוקר"

שמואל סלבין, יו"ר קרן הריט  סלע קפיטל / צילום: איל יצהר, גלובס

הקרב בין מבנה לדירקטוריון סלע על השליטה בחברת הריט עובר לאסיפת בעלי המניות

בית המשפט קיבל את בקשת מבנה, המחזיקה הגדולה בסלע, והורה לסלע לכנס אסיפת בעלי מניות, שבה יתבקשו המשתתפים להכריע אם להפוך את סלע מקרן ריט לחברה רגילה

הפגנה בעד העלאת שכר המינימום ל־15 דולר במיאמי פלורידה, יולי / צילום: Associated Press, Lynne Sladky

העלאת שכר המינימום בפלורידה הרפובליקאית ל-15 דולר, מציתה רוח קרב במדינות אחרות

נבחרי ציבור התומכים בנושא במדינות אחרות מעודדים מההצבעה, ומתכוונים להילחם על העלאת רצפת השכר

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

נעילה שלילית בוול סטריט; הדאו ג'ונס סיכם את החודש הטוב ביותר מאז 1987; מודרנה זינקה ב-20%

מימושים בוול סטריט אחרי הבלאק פריידיי: מדד הנאסד"ק השיל 0.1% ומדד S&P 500 איבד 0.6%, הדאו איבד 0.9% ● ביידן הודיע רשמית על מינויה של ג'נט ילן, נגידת הפד לשעבר, לשרת האוצר ● המסחר באירופה ננעל בירידות ● עסקת הענק של השנה: S&P גלובל רוכשת את HIS Markit ב-44 מיליארד דולר

שמואל סנראי/  צילום: יחצ

בכיר בלשכה המשפטית של רפאל תובע את החברה על התעמרות קשה

עו"ד חנן אבני, ראש שטח בכיר ולשעבר מ"מ יועמ"ש רפאל, תובע 7.5 מיליון שקל מהחברה ומהיועמ"ש שלה לשעבר, עו"ד שמואל סנראיי ● טוען כי ההתעמרות, הבריונות והפוגענות כלפיו הלכו והחריפו כשניסה לבלום את עו"ד סנראיי מלאשר פעולות המפרות את חוק חובת מכרזים

המפקח על הבנקים יאיר אבידן / צילום: דוברות בנק ישראל

המפקח על הבנקים על דחיית החזר ההלוואות: "מקווים שיהיה כבר חיסון וללקוחות תהיה הזדמנות להשתקם"

המפקח על הבנקים יאיר אבידן אומר כי המתווה החדש לדחיית החזרי הלוואות מתמקד בהעלאת הוודאות, ומסתכל מעבר לתקופה שבמהלכה יסתיים המשבר בטווח הזמן המרבי ● בראיון לגלובס הוא מספר כי הדחייה לא מסכנת את יציבות הבנקים וחשובה לעתידם של לקוחות