גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הקרב ב"דורות": עתירה נוספת של זכרון יעקב נגד תוכנית הבנייה

לפני מספר שבועות הגישה המועצה המקומית זכרון יעקב עתירה נגד הוועדה המרחבית ישובי הברון והעומד בראשה בניסיון לעצור תוכנית לבניית פרויקט של 200 יח"ד ● כעת המועצה הגישה עתירה נוספת, הפעם נגד הוועדה המחוזית חיפה

מתחם ישיבת זכרון יעקב. בעיגול: אלי אבוטבול, יו"ר הוועדה המרחבית ולשעבר ראש המועצה / צילום: איל יצהר, עידו ארז
מתחם ישיבת זכרון יעקב. בעיגול: אלי אבוטבול, יו"ר הוועדה המרחבית ולשעבר ראש המועצה / צילום: איל יצהר, עידו ארז

המועצה המקומית זכרון יעקב ממשיכה לפעול בכלים משפטיים נגד תוכנית "מתחם דורות" שבשטחה, במסגרתו מבקשים היזמים לבנות כ-200 יח"ד. לגלובס נודע כי המועצה המקומית זכרון יעקב הגישה עתירה בבית המשפט המחוזי נגד יו"ר ומתכננת הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה חיפה, ונגד העמותה החרדית ליטאית "המרכז לחינוך תורני זכרון יעקב" (המל"ת) ומנהלה, רפאל מנת. העתירה מבקשת כאמור לעצור את תוכנית הבנייה המציעה שינוי יעוד של שטח התוכנית ממוסד חינוכי לשכונת מגורים. הטענה העיקרית של המועצה היא שעצם הגשת התוכנית הוא חריגה ממטרות העמותה. העתירה נגד ראשי הוועדה המחוזית היא נסיון לטעון כי דיון בתוכנית הוא לא לגיטימי.

תוכנית הבנייה המדוברת (353-0344358) ממוקמת בשטח של 19 דונמים בין הרחובות הזית, כובשים ודורות, הנמצא בבעלות המרכז לחינוך תורני, ישיבת זכרון יעקב. במתחם נבנו בעשור האחרון 4 מבנים בגובה 3 קומות תחת הכותרת "מגורי סגל" ובהם 67 יח"ד. התב"ע הקיימת מאפשרת תוספת בינוי של 55 יח"ד בלבד. לעומת זאת, התוכנית החדשה, מציעה בינוי של 208 יח"ד. חלקן יבנו בתוספת של שתי קומות מעל מבנים קיימים והאחרות, במבנים חדשים בני 5 קומות. שטח הדירות נע בין 60-120 מ"ר. אדריכל התוכנית הוא אריאל פרוינד.

ראש מועצת זכרון יעקב, זיו דשא, אמר לגלובס כי "המועצה בראשותי לא אישרה את הפרויקט והתנגדה לקידומו מכיוון שהוא אינו ראוי לדיון במתכונתו הנוכחית. מדובר בתוכנית בינוי לבניית מתחם דירות צפוף ללא שום התחשבות בצרכי המושבה, או באיכות חיי התושבים. הפרויקט המדובר יוביל לעומס בלתי נסבל על התשתיות הקיימות וייצור עומסי תנועה קשים במושבה". דשא שולל את האפשרות שההתנגדות לתוכנית קשורה ליחסי חילונים וחרדים.

עו"ד חגית הלמר ממשרד שביט, בר און, גלאון, צין, ויתקון ושות', שמייצגת את המועצה בעתירה אמרה לגלובס כי "העמותה היא עמותה שמטרותיה הן קידום חינוך. היא לא יכולה להציג את עצמה כנציגת הקהילה החרדית בזכרון יעקב בכל הנוגע לצרכי הדיור של המגזר החרדי. מה שאומרת המועצה המקומית זכרון יעקב זה שמי שאחראי לטפל בצרכי המגזר החרדי זה קודם כל המועצה המקומית. לא יכול להיות שהעמותה הזאת, שלא מוסמכת ע"פ דין לעסוק בזה, תוביל את העניין, ולא יכול להיות שהוועדה המרחבית הברון תקדם את זה מעל ראשה של הוועדה המקומית".

עורכי הדין מציגים בכתב העתירה פירוט של נכסי עמותת "המרכז לחינוך תורני זכרון יעקב" ומראים איך לאורך השנים נמכרו דירות ומגרשים לראשי העמותה החרדית. כך למשל, דירת 4 חדרים עם גג צמוד ועוד גג עם זכויות בנייה עתידיות, שנימכרו בשנת 2015 לרפאל מנת, מנכ"ל העמותה, בחודש אוקטובר 2015. וגם, זכויות על בנייה על גג שנימכרו בחודש יולי 2013 לאריה ריזל, סמנכ"ל העמותה. על פניו, התוכנית המקודמת, שמציעה תוספת זכויות, תסייע לשני ראשי העמותה להגדיל את רכושם באופן משמעותי.

יש לציין שמדובר בעתירה שנייה שהוגשה ע"י מועצת זכרון יעקב באותו עניין. לפני כחודש הוגשה עתירה מנהלית לבית המשפט לעניינים מנהליים בחיפה נגד הוועדה המרחבית לתכנון ובנייה ישובי הברון, והעומד בראשה, עו"ד אלי אבוטבול, וכנגד ישיבת זכרון יעקב, בטענה שאבוטבול "נגוע בעניין אישי", בקידום תוכנית הבנייה ב"מתחם דורות". ע"פ כתב התביעה, אבוטבול, לשעבר ראש המועצה המקומית של זכרון יעקב, סייע בקידום התוכנית, בשנת 2017, לפני שהתמנה כיו"ר הוועדה המרחבית ישובי הברון, וזה לא מנע ממנו, לדון בתוכנית כיו"ר הוועדה.

בהתייחס לעתירה הנוכחית, נמסר לנו מטעמה של ישיבת זכרון יעקב: "בכל הנוגע לטענות בעניין מר רפי מנת, העמותה דוחה בתוקף את הטענות. מדובר בטענות סרק, אשר יתבררו ככאלו במסגרת העתירה המתנהלת בבית המשפט. החלטת מר דשא לפעול באופן אגרסיבי כנגד העמותה והתוכנית שהיא מקדמת, תוך בזבוז מאות אלפי שקלים מכספי הציבור, למימון הליכים משפטיים אישיים שלו ומסע נקמה אישי תיבחן ע"י הגורמים המוסמכים לכך. אלו יבחנו את ניגודי העניינים הקשים בפעילות מר דשא בהתנהלותו ביחס לתוכנית 'זיכרונה' בה מתוכננות 1,240 דירות, (למעלה מפי 6 מהתוכנית המקודמת במתחם דורות), בה לראש המועצה, לרעייתו ולחלק מתומכיו ותורמיו זכויות קנייניות".

מלשכת התכנון המחוזית חיפה הבהירו כי "התקיימו ישיבות מקדימות עם מתכננת המחוז לגבי המתחם בהשתתפות היזמים, המתכננים, מהנדס הוועדה המקומית ומהנדס המועצה. התוכנית הוגשה לוועדה אך לא עמדה בתנאי הסף ונסגרה עקב אי מילוי תנאים. בין יתר התנאים הנדרשים בשלב תנאי הסף נכללות גם בחינת הזכות הקניינית במקרקעין והזכות להגשת תוכנית. לאור הגשת העתירה, תגובה מפורטת בעניין תינתן במסגרת התגובה לעתירה".

עו"ד חגית הלמר הגיבה לתגובת הוועדה המחוזית ואמרה כי "הם אמרו שהם לא דנים בתוכנית הזאת לעת הזאת. זה אומר שהיה והוועדה המרחבית של ישובי הברון תחליט לקחת חסות על התוכנית, להיות מגישת התוכנית, היא תחזור לוועדה המחוזית, תעבור את תנאי הסף, למרות שהכוח המניע שלה היא אותה עמותה, שאין לה שום סמכות חוקית להגיש את התוכנית הזאת. וככה בקלות אפשר להביא לשולחן הדיונים של הוועדה המחוזית תוכנית שלא ראוי בכלל לדון בה".

עוד כתבות

בית הארחה של כנסייה ברמלה / צילום: Shutterstock

כנסייה היא לא עסק: לא תשלם על היטל השבחה על מכירת קרקע

הכנסייה האנגליקנית ברמלה מכרה קרקע והתבקשה לשלם היטל השבחה • הכנסייה טענה כי היא עוסקת רק בפעילויות דת וצדקה ולא בפעילות בעלת גוון עסקי ומסחרי, ולכן היא פטורה מהיטל • מה קבע השופט?

בית בלוס אנג'לס / צילום: Shutterstock

מכרטיסים לאוסקר עד סרטונים ותרומות: הדרכים היצירתיות של רוכשי דירות להתבלט בתור

כששוק הדיור בארה"ב בשיא של עשור, הרוכשים מנסים לחשוב על דרכים יצירתיות לגרום להצעות שלהם ללכוד את תשומת-הלב של בעלי הנכסים

משה חוגג - מנהל קרן הון סיכון סינגולריטים / צילום: יונתן בלום

נדחתה תביעה של משקיע קריפטו נגד משה חוגג בבית משפט בארה"ב

ביהמ"ש בסיאטל דחה את תביעתו של שון סניידר האמריקאי בגין נזק כספי שנגרם לו לטענתו ע"י חוגג, בעלי מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים, וחברת Stox שבבעלותו ● תביעה אחרת נגד חוגג, הנוגעת גם היא להנפקת מטבע הקריפטו של סטוקס, עדיין מתנהלת במחוזי בת"א

יניב הרוש, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן / צילום: מיקאל כהן

"הלקוחות אספו כסף כדי לשלם לי את הקנס, אבל אני יזם, ואת הסיכונים אני לוקח בעצמי. תרמתי את זה"

יניב הרוש, בן 40, נשוי ואב לשלושה, בעלי תל יצחק קיטשן אנד גארדן ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

מזרחי טפחות משכנתא/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

המשקיעים חזרו, הצעירים הסתערו, ו-2020 שברה את שיאי המשכנתאות

2020 הכתה את כל התחזיות לשוק הדיור תחת הקורונה: במהלך שנה שעברה נלקחו משכנתאות בהיקף 78.1 מיליארד שקל - גידול של 15% לעומת 2019 ● 15% מכלל המשכנתאות היו במסגרת "מחיר למשתכן"

בנין בורסה לניירות ערך ת"א / צילום: איל יצהר

מבט שנתי על תיקי ההשקעות: המציאות שוב פגשה את הציפיות

הפתעות או אכזבות מהשווקים מתכתבות באופן ישיר עם הציפיות ● מה אומרות לנו התשואות הגלומות במדדים, וכיצד הן יכולות לסייע להתאמת הציפיות מתיקי ניירות הערך?

ערוץ דיסקברי, אחד מתוך רבים המגיעים למיליוני בתי אב בעולם / צילום: אתר החברה

האם דיסקברי תסייע לרשת 13 להגדיל את ההכנסות מפרסום?

העסקה שבמסגרתה תחזיק דיסקברי 21% ממניות רשת 13 ותזרים 50 מיליון שקל, לצד הזרמה זהה של בעל השליטה, מעלה מספר שאלות ● מה מרוויח כל צד, ומה תיתן לרשת הפרידה מאנדמול?

שכר כפול  / אילוסטרציה: שאטרסטוק

דמי הניהול בחיסכון הפנסיוני ירדו, ההפקדות לקרנות ההשתלמות גדלו: אלה המובילות בדירוג התשואות

בסיכומה של 2020 מתברר כי דמי הניהול בפנסיה החדשה, בגמל לתגמולים ובהשתלמות צמחו בשיעור נמוך משיעור צמיחת השוק, וחלקם מהצבירה הממוצעת נחתך ל-0.49% ● המשבר הכלכלי לא פגע בהפקדות לקרנות ההשתלמות, שגדלו ב-4% ● ומי הובילו את דירוג התשואות בהשתלמות?

בקורונה נופשים פחות / צילום: Shutterstock

העובדים שלכם לא רוצים לצאת לחופש? יש לזה פתרון

אם בזמנים רגילים עובדים נוטים לנצל את ימי החופשה שלהם, בימי המגפה התנאים והצרכים השתנו ● איך יכולות חברות להיערך למצב החדש: מחופשה ללא הגבלה ועד הפוגות קצרות של כמה שעות ● ניהול וקריירה 

שורטים / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

מלחמת שורט בלונג: מה הקפיץ את מניית בלקברי ואיך זה קשור למאבק של המשקיעים הצעירים בוול סטריט?

שיתוף הפעולה עם אמזון או יישוב מחלוקת עם פייסבוק, או אולי סגירת פוזיציות שורט בשוק? ● בלקברי לא לבד: יצרנית משחקי המחשב והווידאו גיים סטופ נהנית אומנם מהסגרים וההישארות בבית, אך מנייתה כבר זינקה ב-250% מתחילת השנה בעקבות מאבקי שורטיסטים

אתר אשפה תאנים ליד חצור / צילום: אביהו שפירא

המשרד להגנת הסביבה מציג אסטרטגיית פסולת מקיפה, עם סימן שאלה גדול

מטרת התוכנית היא לצמצם את הטמנת הפסולת בישראל מ-80% כיום ל-20% בשנת 2030, ולעבור לכלכלה מעגלית כמקובל באיחוד האירופי ● אבל כשהבחירות בפתח, ועדיין אין טיוטת תזכיר חוק בנושא וגם לא לוחות זמנים, סיכוייה להגיע לשלב הביצוע עומדים בספק

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן / צילום: Reuters, Tom Brenner

ביידן חתם על צו "לקנות תוצרת אמריקה" לרכש ממשלתי

הצו מעדכן את ההגדרה של מוצרים תוצרת ארה"ב כחלק מהניסיון של הנשיא להגביר את הייצור המקומי

טל גרנות-גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יח"צ

המהלכים שמבהירים שמשרד התקשורת מוריד את הכפפות מול הוט

הוט מצאה עצמה בימים האחרונים מול מציאות שונה מזו שהורגלה אליה, לאחר שמשרד התקשורת העמיק את הפיקוח וקנס אותה ב-6 מיליון שקל • מה גרם לשינוי ואיך קשורה לכך עסקת IBC?

אילוסטרציה של החיסון לקורונה של מודרנה / צילום: Reuters, Dado Ruvic

מנכ"ל מודרנה: הרגולציה לחיסונים למוטציות תהיה פשוטה; הקורונה תישאר כאן לנצח

אנליסט הביומד אורי הרשקוביץ: "חדשות טובות עבור חברות החיסונים, פחות עבורנו" ● מניית מודרנה עלתה אתמול ב-12%, לשווי של כ-58 מיליארד דולר

עו"ד ליאור אבירם / צילום: ליאור דאי

פירמת עורכי הדין שבלת ושות' מינתה 8 שותפים חדשים

חמישה מהשותפים החדשים שמונו צמחו במשרד, ושלושת השותפים הנוספים הצטרפו מפירמות אחרות

700 אלף מנות חיסון חדשות הגיעו אתמול (א') לישראל / צילום: איל יצהר

קופת חולים מכבי: פחות מ-0.01% ממקבלי מנת החיסון השנייה חלו בקורונה

מנתונים של אגף מידע ובריאות דיגיטלית במכבי שירותי בריאות עולה כי 20 אנשים בלבד נדבקו בקורונה מקרב כ-128,600 מחוסנים

בנימין נתניהו / צילום: אורן בן חקון, פול

פייסבוק הסירה פוסט של נתניהו שביקש פרטים של אזרחים ותיקים שלא התחסנו

פוסט שפורסם בעמוד הפייסבוק הרשמי של בנימין נתניהו, בו ביקש רה"מ לדווח בצ'ט בוט על אזרחים בני 60 ומעלה שלא התחסנו על-מנת שיול לשכנע אותם להתחסן ● בנוסף, פייסבוק השעתה את הצ'ט בוט עצמו ● הליכוד: "המטרה הייתה לעודד ישראלים מעל גיל 60 להתחסן כדי לשמור על חייהם"

כ"ץ (מימין) ונתניהו מכריזים על התוכנית. הדרג המקצועי התנגד לחלקים / צילום: צילום מסך מתוך וואלה!NEWS

נתניהו מציג, שוב: תוכנית פוליטית לקראת בחירות בכסות של פתרון מיידי למשק

העלות הכוללת של תוכנית הסיוע הכלכלית שהציגו ראש הממשלה ושר האוצר מוערכת בכ–15 מיליארד ש' והיא תמומן באמצעות הגדלת הגירעון • תוכנית מענק לכל אזרח עוררה את מירב ההתנגדות מצד גורמי המקצוע באוצר, אך נכללה בכל זאת • וההבטחה לדמי אבטלה לעצמאים שוב ריקה מתוכן

יובל שטייניץ / צילום: איל יצהר

האם מדינות באירופה מנעו מאזרחיהן לחזור מבריטניה?

יכול להיות שמדינות דמוקרטיות אסרו על אזרחים לחזור הביתה? זה קרה, אבל רק לכמה ימים ● המשרוקית של גלובס

 

מבצע חיסונים של חברת אסטרהזנקה בבית אבות בלונדון / צילום: Associated Press, Matt Dunham

דיווחים בגרמניה: חיסון אסטרהזנקה יעיל רק ב-8% מעל גיל 65; החברה מכחישה

מקורות בממשלת גרמניה מסרו לכלי תקשורת במדינה כי החיסון לקורונה של חברת אסטרה-זנקה יעיל רק ב-8% מהמקרים בהגנה על מבוגרים מעל גיל 65, הרבה מתחת ל-62% היעילות שהחברה חזתה לכלל האוכלוסייה על סמך ניסויים קליניים