גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שוק ההון לקח, ואז גם נתן: ענף הביטוח מרוויח בגדול מהגאות בשווקים

2020 מסתמנת כשנה של מאניה-דיפרסיה עבור חברות הביטוח, בצל משבר הקורונה והשפעתו על שוקי ההון ● הודות לרווחי השקעות גדולים רשמו החברות הציבוריות בענף רבעון שלישי חזק - ומראות סימנים לרבעון רביעי חזק אף יותר

שוק ההון + בורסה + מסחר + עליות במסחר + ירידות במסחר + מדדים עולים + מדדים יורדים + מסכים ירוקים + מסכים אדומים / צילום: תמר מצפי
שוק ההון + בורסה + מסחר + עליות במסחר + ירידות במסחר + מדדים עולים + מדדים יורדים + מסכים ירוקים + מסכים אדומים / צילום: תמר מצפי

הרבעון השלישי של 2020, הלא היא "שנת הקורונה", היה רבעון טוב עבור ענף הביטוח בישראל. בעוד שברבעון השלישי של 2019 רשמו חמש מבין שבע קבוצות הביטוח הציבוריות הפסד בשורה התחתונה, הרי שברבעון השלישי השנה כל החברות הציבוריות בענף רשמו רווח כולל רבעוני.

אבל מעבר לכך, אם ברבעון השלישי בשנה שעברה הרוויחו רק הפניקס , שנהנית באופן קבוע ממנועי רווחיות שאינם תלויים ישירות בשוקי הביטוח וההון, ואיידיאיי ביטוח , שמוכרת כ"ביטוח ישיר" ושתמיד בולטת לחיוב ברווחיות גבוהה ביחס להון שלה, הרי שברבעון השלישי השנה, לא רק שכל החברות הרוויחו, אלא שהרווח הכולל הרבעוני המצרפי שלהן קיזז את ההפסד הענפי שרשמו במחצית הראשונה של השנה, והעביר אותן לרווח כולל בסיכום שלושת הרבעונים הראשונים של השנה.

לא זאת בלבד, החברות גם נהנו משינויים רגולטוריים שהשפיעו על האקטואריה, תוך שינוי ההתנהלות ביחס לריבית חסרת סיכון - דבר שגם משפיע מהותית על רווחי החברות ומזיז מאות מיליוני שקלים מפה (הפסד) לשם (רווח), כשהריבית המשיכה לרדת גם השנה. כך, 2020 מצטרפת לשנים שקדמו לה, כשהיא ממחישה את העובדה שרווחי חברות הביטוח תלויים בגידול בפעילות ובפילטר של שוקי ההון וחישובי העתודות, יותר מאשר בתמחור חיתומי רווחי.

הראל עם הרווח הגדול ברבעון

עיבוד גלובס לדוחות הרבעוניים של חברות הביטוח הראל, הפניקס, מנורה מבטחים, מגדל, כלל ביטוח, איי.די.איי ("ביטוח ישיר") ואיילון מלמד כי ברבעון השלישי רשמו שבע החברות רווח כולל מצרפי של 1.45 מיליארד שקל, לעומת הפסד מצרפי של 404 מיליון שקל ברבעון השלישי אשתקד.

הרווח הרבעוני הגבוה ביותר נרשם אצל הראל, כשאחריה הפניקס - שממשיכה להציג מקורות רווח מגוונים, ואחריה מנורה מבטחים עם רבעון שיא עבורה.

גם כלל ביטוח מציגה רווח רבעוני טוב ביחס לעצמה, עם גידול יוצא דופן יחסית בפרמיות ובדמי הגמולים. למה הכוונה? כלל היא היחידה מקרב חמש קבוצות הביטוח הגדולות שרשמה גידול בפרמיות ובדמי הגמולים מתחילת השנה וברבעון השלישי, אל מול קיטון אצל המתחרות הגדולות, כשכל חמש החברות נהנו מגידול בפרמיות ובדמי הגמולים ברבעון השלישי ביחס לרבעון השני השנה - שהיה רבעון חלש יחסית בגלל השלכות משבר הקורונה והוצאת עובדים רבים לחל"ת או אף פיטוריהם.

מתחילת השנה מציגות שבע חברות הביטוח הציבוריות רווח מצרפי של 1.18 מיליארד שקל. מדובר בנתון שמסתיר בחובו מגמה סותרת, כששלוש מהחברות הפסידו מתחילת השנה (מגדל, איילון וכלל ביטוח), ואילו ארבע אחרות הרוויחו (הפניקס, שלה הרווח הכולל הכי גבוה מתחילת השנה, הראל, מנורה מבטחים וביטוח ישיר). בכל אופן, הרווח הנקי המצרפי מתחילת השנה מהווה קיטון של כ-52% ביחס לרווח המצרפי שרשמו שבע החברות בשלושת הרבעונים הראשונים של 2019.

הפסדי השקעה של 4.3 מיליארד שקל

המגמה העיקרית שהשפיעה על התוצאות של החברות, היא התנהלות שוקי ההון בצל משבר הקורונה, וזאת בשנה שנראית דו-קוטבית - מדיפרסיה שנרשמה במחצית השנייה של הרבעון הראשון כמעט עד לסיומו, ועד לאופוריה וגאות בשווקים ברוב החודשים שאחרי וגם בימים אלה.

כך, מתחילת השנה מציגות שבע קבוצות הביטוח הפסדי השקעה מצרפיים של 4.3 מיליארד שקל, כשלכולן הפסדי השקעה. מנגד, בשלושת הרבעונים הראשונים של 2019 רשמו כל החברות הכנסות מהשקעות של 31.8 מיליארד שקל. אגב, לא מדובר בפער שמשפיע ישירות על השורה התחתונה, כשרובו נספג בעתודות הענק שהחברות מנהלות עבור עצמן ועבור המבוטחים. ואולם, חלק מהשורה הזו משפיע ישירות על השורה התחתונה.

ואולם, אמרנו שזו שנה של דיפרסיה ואופוריה. ברבעון השלישי ההכנסות מהשקעות עמדו על 14.5 מיליארד שקל, לעומת 4.9 מיליארד שקל ברבעון המקביל אשתקד. גם פה רוב הפער נבלע בין שורות הדוחות, אבל חלקו זולג עד לשורה התחתונה ומגדיל את הרווח. בכל מקרה, לא כל החברות פירטו את רווחי הנוסטרו שלהן. מאלה שכן דייוחו, עולה כי הרווח מהשקעות היה משמעותי ביותר מהרווח בשורה התחתונה, כשללא התוצאות החזקות בשוקי ההון החברות לא מציגות, ברמה הכללתית (כשחלקן יוצאות דופן), רווחיות חיתומית אדירה אלא תלויות (באופן טבעי) ברווחי ההשקעה על העתודות ועל הפרמיות.

היבט משמעותי שמשקף את בסיס הפעילות והתוצאות הנוכחי, ובמידה רבה גם העתידי, של חמש קבוצות הביטוח הגדולות, הוא היקף הנכסים המנוהל על ידן, כמו גם היקף הפרמיות שהורווחו ברוטו, דמי הגמולים וחוזי ההשקעה, שהן מקבלות לניהולן. נתונים אלה מספרים היטב את סיפורה של 2020 עד כה.

על פי דוחות חמש קבוצות הביטוח הגדולות, שלהן פעילות גדולה של ביטוח חיים וחיסכון לטווח ארוך, בסוף ספטמבר השנה היה בניהולן תיק מצרפי בהיקף כולל של כ-1.23 טריליון שקל. מדובר בתיק הגדול רק ב-3 מיליארד שקל סמליים ביחס למה שהיה בתחילת השנה. אלא שהדרך למספר הדומה עברה דרך צניחה ניכרת שנרשמה ברבעון הראשון השנה, בצל פריצת משבר הקורונה העולמי, כשבסוף מרץ עמד היקף הנכסים המצרפי בחמש החברות האלה על כ-1.12 טריליון שקל "בלבד".

מאז סוף ספטמבר ועד לאמצע הרבעון הרביעי המשיכה הגאות בשווקים, כך שהיקף התיק המצרפי של מגדל, הראל, מנורה מבטחים, כלל ביטוח והפניקס עומד על כמעט 1.28 מיליארד שקל. מדובר בסכום הגבוה בכ-14.1% מנקודת השפל השנה, שנרשמה בסוף מרץ, ושגבוה בכ-4% ממה שהיה בסוף 2019.

הפגיעה בפרמיות אינה דרמטית

ומה עם שורת הפרמיות ודמי הגמולים? יש פגיעה בפרמיות, אבל לא דרמטית. הנתונים מראים שמתחילת השנה ועד לתום הרבעון השלישי נרשמה ירידה של 3% בפרמיות ובדמי הגמולים אצל חמש החברות הגדולות, לסך של כ-85.2 מיליארד שקל בשלושת הרבעונים הראשונים, כשרק כלל ביטוח מראה גידול. אגב, אצל הפניקס, שמחזיקה במלוא הבעלות על בית ההשקעות אקסלנס, הירידה הכי ניכרת בהיבט זה.

נתונים אלה מעידים על כך שהמכירות של החברות לא נפגעו משמעותית ממה שקורה במשק בעקבות משבר הקורונה. הסיבה היא כנראה שמי שבעיקר נפגע מהמשבר, הוא פלח האוכלוסייה הצעיר יותר ובעל השכר הנמוך יותר, וזה לא בהכרח פלח האוכלוסייה שרוכש ביטוח. רואים יותר את ההשפעה בתקבולים בפנסיה ובחיסכון הפנסיוני בכלל, שם יש פגיעה מהחל"תים והפיטורים, שכבר כנראה קטנה.

ומה הלאה? בהנחה ששוק ההון לא יתהפך, אז עד עכשיו צפויים ברבעון הרביעי רווחי נוסטרו לכולם וגם חזרה לגביית דמי ניהול מצטברים. זה אומר שהרבעון הנוכחי, לפי שעה, נראה טוב יותר ברמת ענף, כשזה כנראה ייטיב במיוחד עם מגדל, שיש לה תיק נוסטרו ענקי. מעבר לכך, לחברות גם יש רווחים נוספים שמחכים בקנה, כמו למשל, רווח של כ-100 מיליון שקל בהראל בעקבות חלקה בחברת אקופיה, שהשלימה באחרונה הנפקה מוצלחת מאוד.

לסיום, שבע החברות הציבוריות נסחרות במכפיל ממוצע של 0.7 על ההון. איי.די.איי עם מכפיל עדכני של 1.8, הראל, הפניקס ומנורה מבטחים עם מכפיל של 0.8, ומגדל, כלל ביטוח ואיילון עם מכפיל הון של 0.5. 

עוד כתבות

שדה סולארי במושב פדויים / צילום: EDF-RE ישראל

לראשונה: קרן השקעות לאומית מאבו דאבי תשקיע מאות מיליוני דולרים בשדות סולאריים בישראל

מסגרת ההסכם תיכנס החברה מאבו דאבי כשותפה בפרויקטים אסטרטגיים שהחברה הצרפתית-ישראלית מפעילה ותקים בעתיד בישראל

טראמפ יוצא במסוק מהבית הלבן לכיוון ביתו בפלורידה / צילום: Associated Press, Alex Brandon

תקופת טראמפ מסתיימת בקול דממה דקה

במשך שבועות דובר שטראמפ ינסה לחטוף את הכותרות מג'ו ביידן ביום ההשבעה, אבל זה לא קרה והנשיא היוצא נראה עייף, אולי מדוכדך ● טראמפ אולי יורד לפלורידה, אבל הוא רחוק מאוד מלהיעלם

פישמן אליעזר / צילום: איל יצהר

"נושאי משרה בכירים לא יוכלו עוד להסתתר בטענות חיסיון"

עורכי דין המתמחים בדיני בנקאות ותביעות ייצוגיות מגיבים לפסק הדין של שופט העליון עופר גרוסקופף בעניין גלובס ואליעזר פישמן

מיה יניב / צילום: יחסי ציבור ועד עובדים

ועד עובדי סלקום מתכוון למנוע את העברת המידע שמבקש משרד התקשורת

ועד העובדים הודיע שלא ישתף פעולה עם דרישת המשרד למידע פולשני על הלקוחות וקורא לכל הוועדים שלא לתת יד למהלך שמהווה פגיעה בפרטיות

עופר ליאורה / צילום: ורדי כהנא

עופר השקעות העבירה לג'יי פי מורגן 1.9 מיליון מניות מליסרון

מדובר בכ-4% ממניות חברת הקניונים שבשליטת עופר השקעות אשר תשמשנה לצורך תיחום החשיפה בעסקה הפיננסית שלה עם ג'י.פי מורגן

שרון פרשקובסקי, מנכ"ל חברת פרשקובסקי / צילום: גבע טלמור

פרשקובסקי רכשה מהאחים דוניץ קרקע באשדוד תמורת כ-240 מיליון שקל

מדובר ב-4 מגרשים בהיקף של 10 דונם ברובע המיוחד באשדוד ● הרובע המיוחד נמצא בכניסה הדרומית לעיר, מדרום לדרך מנחם בגין ורחוב אלטלנה וממערב לשדרות משה סנה ● מדובר בעסקה השלישית שחברת פרשקובסקי מדווחת עליה בשלושת החודשים האחרונים

לינוי בר גפן / צילום: יח"צ

ניצחון נגד טוויטר ואפל: התביעות נגדן ינוהלו בביהמ"ש הישראלי

טוויטר ואפל ביקשו לקיים את התביעות שהוגשו נגדן בחו"ל, אך ביהמ"ש המחוזי בת"א קבע כי יש לדון בהן בישראל, מאחר שמירב הזיקות לתיק נמצאות כאן ● בתביעה שהגישה העיתונאית לינוי בר-גפן נגד טוויטר נקבע כי ניתן לתבוע את טוויטר על ציוץ מטריד מינית גם בהיעדר הוראה מתאימה בחוק הישראלי

ישראל כ”ץ ונתן דטנר / צילום: אמיל סלמן-הארץ, יוסי כהן

האם ראש הממשלה נתניהו הגיש לאמנים אטריות קרות?

האם הצ'ק שנתניהו הגיש לאביב גפן הוא כסף חדש או ישן? החשבון בפנים ● המשרוקית של גלובס

חנות מקס סטוק בבני ברק / צילום: שני מוזס

מייסד מקס סטוק מימש מניות הרשת בהיקף 4 מיליון שקל

אורי מקס מכר את המניות לפי לפי מחיר מניה של כ-14 שקל ● וגם: מרדכי אלישע, הממונה על זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה, יסיים את תפקידו בסוף אפריל 2021

ליאורה עופר / צילום: ורדי כהנא

עופר השקעות לוותה 250 מיליון שקל מג'יי.פי מורגן בעסקה מימונית

חברת עופר השקעות, שבשליטת ליאורה עופר, העבירה לידי בנק ההשקעות האמריקאי ג'יי.פי מורגן 1.9 מיליון מניות של מליסרון בשווי שוק של כ-350 מיליון שקל ● עופר השקעות: "החברה נותרת בעלת השליטה במליסרון עם אחזקה של כ-51.5% מההון של מליסרון, זאת מתוך אמונה ביכולתה להמשיך ולהשביח את נכסי החברה"

בני בגין מצטרף ל"תקווה החדשה" של גדעון סער / צילום: התקווה החדשה

סמל לליכוד ה"ישן": בני בגין מצטרף ל"התקווה החדשה" של גדעון סער

בני בגין, לשעבר חבר הליכוד ובנו של ראש הממשלה מנחם בגין ז"ל, יוצב במקום גבוה ב"תקווה החדשה", ככל הנראה בחמישייה הראשונה, לא מעט בשל היותו סמל לליכוד הישן והאידאולוגי

קאמלה האריס באריזת שקי מזון עבור נזקקים, שלשום / צילום: Associated Press, Jacquelyn Martin

המשימה של סגנית הנשיא קמלה האריס: לאזן בין תפקידיה כיועצת לביידן להיותה שוברת השוויון בסנאט

סגנית הנשיא החדשה תבלה הרבה מהזמן שלה בסיוע להעביר את סדר העדיפויות של הנשיא בסנאט המחולק 50־50 ● היא תצטרך לעשות את זה מבלי לסתור את הבוס או להאפיל עליו

פשיטת רגל / צילום: Shutterstock, chainarong06

האם באמת חלה עלייה של 40% במספר פושטי הרגל בשנת 2020?

אף אחד לא יכול להכחיש את המשבר הכלכלי העמוק שהביאה עמה הקורונה, אך על בסיס נתוני שנת 2019 לא ניתן לשרטט את התמונה האמיתית של פושטי הרגל בישראל

קרן טרנר / צילום: ענבל מרמרי

קרן טרנר-אייל עולה למתקפה ושופכת אור על ההתנהלות באוצר

לראשונה מאז שפרשה מתפקידה כמנכ"לית משרד האוצר, קרן טרנר-אייל מספרת בראיון לתוכנית עובדה ב"קשת 12" על היחס המשפיל של השר ישראל כ"ץ ועל הסיבות שהובילו אותה לעזוב אחרי ארבעה חודשים בלבד ● כ"ץ: "טרנר-אייל הפסיקה להיות מנכ"לית האוצר בהסכמה הדדית משום שהיא לא התאימה לתפקיד"

מטוסי אייר אירופה / צילום: Reuters, Susana Vera

בדרך לעסקת ענק בתעופה העולמית: אייר אירופה תירכש ע"י קבוצת IAG ב-607 מיליון דולר

תג המחיר הנוכחי נמוך בחצי ממיליארד האירו עליהם הסכימו הצדדים טרם פרצה מגפת הקורונה● לפי ההסכם בין החברות, IAG תשלים את התשלום על העסקה בעוד שש שנים

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

עליות קלות בפתיחה בוול סטריט; סולאראדג' קופצת ב-5%

התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב הסתכמו בשבוע שעבר בכ-900 אלף, לעומת צפי כלכלנים לכ-925 אלף ● ה-ECB הותיר את הריבית ללא שינוי

מה קורה לעובדים במעבר מסטארט־אפ לתאגיד שרכש אותו

מסטארט-אפ קטן לתאגיד של 5,000 איש: האתגרים של מנהלים אחרי אקזיט

הירידה במעמד, ההבדלים בתרבות הארגונית והפגיעה במוטיבציה - מיזוג של חברת סטארט-אפ לתוך תאגיד מציב אתגרים רבים ● שאלנו מומחים ומנכ"לים שעברו את זה על בשרם איך מתגברים על האתגר ● ניהול וקריירה

בניין המועצה של בני עי"ש / צילום: ויקיפדיה

אושר בוותמ"ל: תוכנית ענק להגדלת מועצת בני עי"ש

במועצה מתגוררים כיום 7,500 תושבים, כשהתוכנית כוללת תוספת בנייה של 5,700 יח"ד ושטחי תעסוקה נרחבים

בורסת היהלומים הישראלית ברמת-גן / צילום: שאטרסטוק

ארבע וחצי שנים לאחר פתיחת החקירה: כתב אישום חמור נגד חנן אברמוביץ'

היהלומן חנן אברמוביץ' מואשם בעבירות גניבה בידי מורשה, בטענה כי גנב יהלומים בסכום של 45 מיליון דולר מ-16 סוחרי ויצרני יהלומים ● לפי האישום, אברמוביץ' סיפר למתלוננים "סיפורי בדים" כי 35 מיליון דולר מתוך חובו נמצאים בעסקת יהלומים בדובאי

חיים מר/ צילום: תמר מצפי

בעל מניות אקטיביסטי קורא להדיח את דירקטוריון MTS

המשקיע דיוויד אליוט לזר דורש מדירקטוריון MTS לכנס אסיפת בעלי מניות לצורך הדחת הדירקטורים המכהנים חיים מר, יצחק און וסקוט בארל ● במקומם, לזר מבקש למנות את עצמו ואת יורם דרוקר ואורי בן-אור