גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שחקן חדש בעיתונות העצמאית: זצ שואפת להיות "בית לאקטיביזם"

לגלובס נודע כי אל העיתונות החברתית האקטיביסטית עומדת להצטרף בשבועות הקרובים קבוצת תקשורת חדשה תחת השם "זצ" ● לצורך הפעלת המיזם גויסו מיליון שקל מגורמים פרטיים וכן צוות אנשי תוכן ועיתונאים ● גם המודל הכלכלי של המיזם יהיה יוצא דופן

מימין לשמאל: חיים הר־זהב, ליאת דנציגר, מולי ארי, גדי שמשון. מיזם נולד / צילום: עידו איז'ק, יח"צ
מימין לשמאל: חיים הר־זהב, ליאת דנציגר, מולי ארי, גדי שמשון. מיזם נולד / צילום: עידו איז'ק, יח"צ

אל העיתונות החברתית האקטיביסטית שתופסת בשנים האחרונות חלק הולך וגדל בתוך השיח התקשורתי, עומדת להצטרף בשבועות הקרובים קבוצת תקשורת חדשה, שמתעתדת לא רק לסקר את השיח החברתי אלא גם לקחת חלק בהובלת קמפיינים חברתיים ומהלכים אקטיביסטיים.

לגלובס נודע כי מדובר בקבוצה הנושאת השם "זצ", שתפעיל אתר אינטרנט, ערוץ וידאו, רדיו, ובנוסף תפעיל פלטפורמת מימון המונים ושירותי לובינג, יח"צ ועזרה משפטית למטרות חברתיות. לצורך השלבים הראשונים של הפעלת המיזם גויסו מיליון שקל מגורמים פרטיים, וצוות אנשי תוכן שכולל את העיתונאים חיים הר-זהב, גדי שמשון וליאת ברטוב.

מאחורי הקמת המיזם עומדים שני שותפים המנוסים בתקשורת: מולי ארי, שעוסק בניהול משברים וליווה בשנים האחרונות בעיקר תיקים פליליים, ומפיקת הטלוויזיה המנוסה ליאת דנציגר שהפיקה תוכניות כגון "האח הגדול" בעונות הראשונות ו"המירוץ למיליון". ארי מסביר כי מקור השם זצ הוא: "מצב תודעתי שגורם לכולנו לזוע מעט באי נוחות. בכל פעם שנעלה כתבה מישהו או משהו יצטרך לזוז".

"לא נחסוך שבטנו מאף אחד"

בשונה מאתרי חדשות עצמאיים אחרים ששמים דגש על סוגיות חברתיות אך חיים בעיקר ממימון המונים, בזצ מתעתדים להישען על יחידת רווח עצמאית - מכירת שיווקי הפקה, שבאמצעותם תמומן הפעילות בנוסף לתרומות. נסביר כי כחלק מהכוונה לשדר וידאו הוקם עבור המיזם אולפן טלוויזיה מלא, לרבות צוות קבוע, וכן ניידת שידור.

לדברי ארי המטרה להפוך לגוף שמיצר ומעודד אקטיביזם, כי כיום לא מספיק לצעוק, צריך גם לעשות. "אנחנו לא מביאים שום דבר חדש" הוא אומר, "רק מציעים את המכלול של אקטיביזם בבית אחד. יש אתרי חדשות עצמאיים שעושים עבודה מדהימה, אבל הם לא מקבלים חשיפה מספיק גבוהה, לא מהודהדים ומגיעים לאותו קהל יעד קבוע.
"גייסנו צוות מוכשר של כותבים ויוצרי תוכן, חיים הר-זהב וגדי שמשון שיערכו את האתר, וכותבים כמו ליאת ברטוב. הקמנו גם אתר למימון המונים שלא יקרע את הכיס עם 15% עמלה, אלא רק 2%-3% שזאת למעשה התקורה. נבחר מטרות חברתיות ציבוריות, אנשים פרטיים יטופלו רק אם הם נפגעו ישירות, וננהל להם קמפיין למימון המונים.
"למשל, קורבן עבירה שרוצה לגייס כסף כדי לתבוע בשל העוול, או מישהו שצריך להגיש עתירה מנהלית נגד מדינת ישראל כי חוקקו חוק אנטי דמוקרטי - על אנשים כאלה אין סיבה שיגזרו קופון. זה ימומן גם באמצעות שירותי היח"צ שקיימים עם הפקת וידאו שלא תעלה כסף כי יש אולפנים. ניתן את כל הפתרון".

אתם הופכים להיות לוחמי צדק למטרות שבמתיישבות עם תפיסות עולמכם? זה עוד גוף שמאלני?
"התחלנו את התהליך בתור גוף שנוטה שמאלה. אבל גילינו שאלימות משטרתית יש גם נגד נוער הגבעות ומפגיני ימין. יוזמות אנטי דמוקרטיות של חקיקה פוגעות בכל מגזר. זה לא נוגע לתפיסת עולם פוליטית אלא חברתית. אם שוטר יפגע בנער גבעות או מפגין ליכוד, אגן עליו באותו חירוף נפש כמו שהייתי מגן על מישהו ממרצ או מהחולצות הוורודות. הבעיה נוגעת לכלל החברה הישראלית. קל להימשך למי שדומה לנו, אבל סביר שנמותג בסוף בתור מי שכולם שונאים אותם כי לא נחסוך את שבטנו מאף אחד. כולם יחטפו באותה מידה".

איך זה ינוהל?
"כל המערכות תומכת זו בזו אך לא מדברות אחת עם השנייה או מתערבות. כמו ערוץ טלוויזיה וחברות החדשות שלו - ניהול נפרד, אבל הדוברויות מהדהדות זו את זו. חיים הר-זהב וגדי שמשון עורכים את האתר, ואין לאף אחד מהגופים האחרים אפשרות להגיד משהו למעט הקו המנחה שאומר "תתעסקו במה שחברתי וקשור לעוולות שנוגעות לכולם. במקביל יהיה ערוץ טלוויזיה זצ - נגן שירוץ ביוטיוב ובפייסבוק, ואנחנו מתפללים שנצליח לגייס מספיק כסף כדי לקנות מספר נידח בממיר. כרגע זה חלום רחוק שנמצא בתוכנית העסקית רק ל-2022".

איך תממנו את כל זה?
"אנחנו מתחייבים שלעולם לא יהיו פרסומות או תוכן שיווקי באתר בשום צורה. נקיים את זה מתרומות אבל אי אפשר לסמוך רק על זה. עיקר המימון יבוא ממכירת שירותים. אולפן הטלוויזיה שלנו לא יעבוד לטובת המיזם 24/7 ולכן אפשר לייצר ממנו הכנסות שיממנו את פעילות התוכן. זה אולפן עם ארבע מצלמות, קונטרול מלא, סיב אופטי שמאפשר שידורים חיים, ניידת שידור, אולפן רדיו שיכול לצאת לשטח.
"בנינו את כל האופרציה עם הבנה מסחרית של מה אפשר למכור שיביא הכנסות כדי לתמוך במערכת שאיננה תלויה. אני נגיש לכולם - מסטנדאפיסט שרוצה לעשות מופע זום כי קורונה, ועד קוסמטיקאית שצריכה פרסום מקומי. מפרסמים גדולים בעלי כוח לא יבואו, הם לא צריכים אותנו ואין לנו כלים לתת להם שירותים.
"אני פונה לאדם הסביר שרוצה וידיאו. רק כך אוכל להפעיל את מה שאני רוצה בלי שמישהו יוכל להגיד 'פה יש ניגוד אינטרסים'. זה אמור להיות משק אוטרקי בכל הרמות. וכך אף אחד לא יוכל להגיד לנו מה לעשות בשום רמה. זו זרוע שתוכל למכור שירותי הפקה כי ממילא יש לנו במאים ועורכים ואולפן".

מי יופיע בערוץ הווידאו?
"טלנטים שיבואו לשאת דברים נמצא למכביר ובקלות. גם עיתונאים שעובדים בעיתונות ממוסדת וצריכים ורוצים להעביר את המסרים שלהם בצורה שונה, מבלי שזה יפגע במקום העבודה שלהם".

כמה כסף תצטרכו?
"אנחנו לא יודעים. אם היה לי כעת הון בלתי מוגבל הייתי פועל בפורמט של קמפיין בחירות, אבל בלי מפלגה. הדבר היחיד שאנחנו יכולים לספק החוצה זה סימני שאלה. לחלק מהאקטיביסטים שעוסקים בתוכן יש מחשבה לא נכונה שאפשר לעשות טלוויזיה באינטרנט. אבל אין דבר כזה.
"אף אחד לא צופה חצי שעה בחדשות באינטרנט. צופים  במקטעים. צריך להבין את איכויות המדיום, ואי אפשר להסתמך על הרצון הטוב של אחרים כל הזמן. לכן חייבים לייצר מקורות הכנסה. אני לא יכול למכור את המערכת, את שירותי היח"צ, אבל כן את הברזלים".

מתי ההשקה?
"לא ברור סופית. מבחינת המתקנים הכל עובד, ומרגע שמחליטים - כל המערכות פועלות. השקנו בפוטנציה כבר כמה פעמים, אבל עד שלא נוציא מוצר שאנחנו שלמים איתו נחכה.

"יש לנו כרגע הרבה תוכן מצוין אבל אנחנו מחפשים את המקום שבו נניף דגל גדול עם סימן קריאה; ברור למה אנחנו כאן ומה זכות הקיום שלנו. אני מניח שבלית ברירה מי שיכתיב את תאריך העלייה לאוויר, יהיו נתניהו וגנץ עם הבחירות.

"אם הייתי יכול הייתי מצרף את כל האתרים של העיתונות העצמאית ומבקש שנקים יחד תאגיד. רציתי שזה יקרה, אבל לכל אחד יש אג'נדה ואופי ואגו.. וזה מקשה. העיתונות העצמאית מגלגלת הון מתרומות ומגיעה למעט חשיפות, כי כל גוף עסוק במיני קמפיין שהוא מייצר.

"אני אשמח בכל שעה לתרום מהשירותים שלנו לאתרי החדשות העצמאיים - האולפנים, שירותי היח"צ מימון ההמונים - הכול. כולנו פועלים לאותה מטרה. כל מי שעוסק בציבור הישראלי מהפן החברתי - אנחנו מוכנים להעניק לו כל אחד מהשירותים שלנו בחינם".

עוד כתבות

מאיר בנימיני - תאטרון פלאים / צילום: שוקי לוי

"אני כבר ברמה של יאוש. גם אם לקוח מתקשר אליי ואומר לי 'בוא נדבר על הקיץ', מהפחד, אני לא רוצה"

מאיר בנימיני הוא הבעלים של תיאטרון הילדים "פלאים" ● "אם בתקופות רגילות היינו מתפרנסים יפה ומתנדבים לעשות הצגות בחינם, עכשיו פתאום צריך לעזור לשחקנים עצמם" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

הרכב החשמלי הקומפקטי של סיטי-טרנספורמר / צילום: יח"צ

החברה הישראלית שפיתחה רכב מתקפל מתכננת הנפקה ברבעון השני

חברת סיטי-טרנספורמר הודיעה היום כי היא מתכוונת לצאת להנפקה לפי שווי של 450-600 מיליון שקל ● החברה פיתחה רכב חשמלי קומפקטי שיכול לשנות את ממדיו

דואר ישראל / צילום: איל יצהר

דואר ישראל ישתף פעולה עם מינהל הדואר באיחוד האמירויות

מנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין: ההסכם ירחיב את קשרי המסחר בין המדינות

גילת לווינים / צילום: תמר מצפי, גלובס

גילת לוויינים נוסקת: חזרה לשווי שבו אמורה הייתה להימכר אשתקד לקומטק מארה"ב

מניית חברת התקשורת הלוויינית זינקה 38% בשבוע האחרון ● בעקבות ביטול מכירתה קיבלה גילת מקומטק פיצוי של 70 מיליון דולר, שמחציתו חולקה כדיבידנד לבעלי המניות

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל / צילום: Associated Press, Michael Kappeler

הראשונה באירופה: גרמניה רכשה טיפולי נוגדנים בקורונה בסכום של 400 מיליון אירו

לפי שר הבריאות הגרמני יינס שפאן, שהודיע היום על הרכישה, גרמניה רכשה כ-200,000 מנות של הטיפול, שנועד להגביר את רמת הנוגדנים בדם נגד נגיף הקורונה ומיועד לחולים בסיכון גבוה

גליקמן אלי - חברת חשמל / צילום: אוריה תדמור

הנפקת צים תזניק את שווי האופציות שבידי עובדי החברה ל-90-75 מיליון דולר

מנכ"ל חברת הספנות אלי גליקמן יקבל לאחר ההנפקה בונוס הוני של כ-10 מיליון שקל, ובנוסף יחולקו בונוסים בהיקף מצטבר של 8 מיליון דולר לעובדים נוספים ● בתשקיף נחשפים גם שכר היו"ר יאיר סרוסי והבונוס לקודמו אהרון פוגל

בני גנץ / צילום: דוברות הכנסת עדינה ולמן

הממשלה אישרה את סגירת נתב"ג החל ממחר בערב

נתב"ג יסגר עד ה-31 בינואר, אך ההמשלה צפויה להעריך את ההגבלות ● בני גנץ פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לבדוק נקיטת צעדים משפטיים נגד מנהיגי ציבור במגזר החרדי ובכלל, הנותנים הנחיות שונות מאלה של הממשלה ● רה"מ נתניהו: "בשבוע הקרוב נקיים דיון לגבי אסטרטגיית היציאה מהסגר"

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יועמ"שית הכנסת למנדלבליט: למה כתב האישום המתוקן נגד רה"מ לא הוגש מחדש לכנסת?

יועמ"שית הכנסת פנתה אל מנדלבליט וביקשה להבין מדוע לא הגיש את כתב האישום המתוקן נגד רה"מ על שולחן יו"ר הכנסת, צעד אשר היה מאפשר לנתניהו לבקש חסינות מהכנסת בשנית אם ירצה ● עו"ד שגית אפיק בתגובה לפרסום: "לא היה ולא נברא"

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

לקראת סגירת נתב"ג: אלה השאלות שהממשלה תצטרך להכריע בהן

על רקע הביקורת הציבורית על השארת נתב"ג פתוח למרות המוטציות שהתגלו בעולם, תתכנס הממשלה לדיון שבו ככל הנראה יוחלט על סגירת נמל התעופה לשבועיים לפחות ● אלה הנושאים הפתוחים שהממשלה תצטרך לתת להם פתרון, לאחר שיוחלט על הסגירה

רון חולדאי, ראש עיריית ת"א / צילום: איל יצהר

השופט פוגלמן אסר על רון חולדאי לבצע תעמולת בחירות בעמוד הפייסבוק שלו

יו"ר ועדת הבחירות, השופט עוזי פוגלמן, קבע כי עמוד הפייסבוק הנוכחי של רון חולדאי לא יוכל לשמש אותו לתעמולת בחירות, מכיוון שהעמוד משמש בפועל כעמוד רשמי של ראש עיריית ת"א ● "חולדאי רשאי לפתוח עמוד פייסבוק חדש לטובת מפלגתו או לטובת מועמדותו שלו"

איתי בן זאב / צילום: תמר מצפי

הבורסה נגד הצעד של רשות ני"ע בקרנות הסל על הבנקים: "תייצר מדד נכה ולא אטרקטיבי"

לפני פחות משבועיים הורתה הרשות כי על קרנות הסל שעוקבות אחר מדד הבנקים 5 המקומי להקטין את החשיפה למניות שני הבנקים הגדולים, ולהגדיל את החשיפה לאחרים ● בבורסה ובקרב מנהלי קרנות הנאמנות מבקרים את המהלך, שברשות מגדירים כ"תיקון עיוות היסטורי" ● ברשות טענו לאחרונה כי מדובר ב"תיקון עיוות היסטורי" והטילו ספק בשיקולי הבורסה

חיסון קורונה בברזיל. המוטציה החדשה שברה שיאים במדינה / צילום: Associated Press, Bruna Prado

מונדיאל המוטציות: איך הן מתרחשות, מי יותר מדבקת, והאם מי שהתחסן יכול להיות רגוע?

פרופ' ג'וני גרשוני, אימונולוג וחוקר נגיפים מאוניברסיטת ת"א, עושה סדר במוטציות החדשות ובקבוצות הסיכון ● "ככל שהמחלה נפוצה יותר, יש יותר מוטציות. אנחנו עדיין לא יודעים בוודאות שהווירוס לא ישתכפל אצל אדם מחוסן", הוא אומר, אך מוצא גם בסיס לאופטימיות

מאור הד ודלית בן חורין הד בעלי "מיקה - כשטעם וריח נפגשים" / צילום: תמונה פרטית

"אנשים מחפשים מתוק ונחמה בתוך האיכס, אז אנחנו מצליחים להשאיר את הראש מעל המים ולהתפרנס"

מאור הד ודלית בן חורין הד הם בעלי בית הקפה "מיקה - כשטעם וריח נפגשים" ● "אנחנו ממנפים את היכולות של שנינו - שיווק ומכירות ואפייה - לטובת העסק" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

איתן נאה, השגריר באבו דאבי / צילום: משרד החוץ

משרד החוץ פתח היום את שגרירות ישראל באבו דאבי

השגרירות נפתחה עם הגעתו של הממונה על הנציגות איתן נאה ● בימים הקרובים יחנכו המשרדים הזמניים שבהם תפעל השגרירות עד למציאת מבנה קבע

המפכ"ל קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

משטרת ישראל עצרה הלילה 145 חשודים באלימות בכפר טורעאן

המשטרה מסרה כי החשודים נעצרו בחשד למעורבות בקטטות אלימות, בהצתות ובאירועי ירי ● נציגי הרשויות הערביות ייפגשו הערב עם נתניהו כדי לדון בקידום התוכנית הממשלתית למאבק באלימות

בני שטיינמץ, בשווייץ. מתכוון לערער / צילום: Reuters, DENIS BALIBOUSE

איך יושפעו ההליכים נגד שטיינמץ בישראל מהרשעתו בשווייץ

המיליארדר, שנגדו מתנהלים הליכים פליליים בשלוש מדינות, נידון לאחרונה לחמש שנות מאסר הן בשווייץ והן ברומניה בשתי פרשות שונות • גלובס בוחן את מצבו המשפטי, היכן ירצה מאסר, ומהי ההשפעה של ההרשעה בשווייץ על חקירתו באותה פרשה בישראל

לן בלווטניק / צלם: יחצ

שותפה חדשה ברשת 13: דיסקברי רוכשת 21% ממניות החברה

כפי שנחשף בגלובס, ענקית המדיה האמריקאית תיכנס כשותפה בחברה ● דיסקברי נכנסת על חשבון המניות של קבוצת אנדמול שתצא לחלוטין מרשת, ודילול המניות שמחזיקים אודי אנג'ל ומשפחת שטראוס שיחזיקו כעת יחד 14% מרשת

ישראל כ"ץ ובנימין נתניהו / צילום: עמית שאבי, ידיעות אחרונות

משמאל ומימין, במערכת הפוליטית תוקפים את התוכנית הכלכלית של הליכוד: "תעמולת בחירות"

ראש הממשלה ושר האוצר הציגו היום תוכנית כלכלית חדשה, שכוללת מענקים והקלות בירוקרטיות ● במערכת הפוליטית לא התרשמו והאשימו את השניים בקידום כלכלת בחירות

בני גנץ / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

גנץ לנתניהו: לדחות את הטיפול בפנסיות הקבע לממשלה הבאה

אחרי שכבר ניסה למנוע את הפגיעה בפנסיות של משרתי הקבע בצה"ל, שר הביטחון פנה לראש הממשלה בבקשה לדחות את העיסוק בסוגיה המהותית והעקרונית ● המועד בו נקב: שישה חודשים לאחר השבעת הממשלה הבאה

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

התחזקו הירידות בנעילה: ת"א 35 איבד 1.3%, אירודרום צנחה ב-7.4%

מדד הבנקים איבד 1.2%, מנגד מדד ת"א ביומד עלה ב-1.2% ● שיכוון ובינוי איבדה 2.8%, אלוני חץ ירדה ב-3%, עזריאלי איבדה 2%